Louis van Gasteren (53 jaar toneel) nam afscheid van zijn vrienden Westduitse vlucht voor fiscus naar licmo „Een groot acteurbescheiden man en een geliefd mens ABDIJSIROOP Duitser zou in Nederland een landgenoot hebben vermoord Wespen-perikelen in Noordivijk Lijdt niet langer HERDENKING ORANJEHOTEL MAANDAG 12 OKTOBEE 1959 (Van onze Amsterdamse correspondent) Een langdurig applaus, dat aanzwol tot een ovatie, klonk zaterdagmiddag op in de foyer van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het was bestemd voor de man, voor wie in dit huis-op-het-plein veertig jaar lang is geapplaudisseerd, de man, die na 53 jaar het Nederlandse toneel te hebben gediend als een van onze grootste acteurs afscheid kwam nemen: Louis van Gasteren. Hij wenste dat afscheid niet in een speciale voorstelling met een speciale rol. „In zo'n zaal blijft de orkestbak als een diepe kloof tussen jezelf en je vrien den daarachter". Hij wilde een intieme bijeenkomst met die vrienden. „Ik kan dan tenminste zeggen: zij die gekomen zijn, zijn voor mij gekomen". Ze waren allemaal gekomen. Want dat ovationele applaus kwam van de handen van Fie Carelsen en Magda Janssens, van Albert van Dalsum en Marie Hamel, van Ank van der Moer en Ko van Dijk en Mary Dresselhuys en tal van andere sterren uit de carrière van Van Gasteren. Een carrière van 53 lange jaren, waarin Louis van Gasteren ruim 400 rollen heeft vertolkt. Veertig jaar hiervan speelde hij in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg. De laatste 26 jaar als vaste bespeler. Hier groeide deze in Rotterdam geboren acteur tot een groot toneelspeler, die zich nauw met Amsterdam verbonden voelde. „In „'t Huis" kan ik me breed uiten". Hier klonk zijn stem als een bronzen klok in de rollen van opvoeder ln „Elec- tra", als de dokter in „De drie zusters", als de op de band opgenomen stem van de rechter in „De twaalf gezworenen". Een groot acteur, een bescheiden man, een geliefd mens. „Jullie hebben van mijn afscheid een feest gemaakt", zei hij zaterdag, toen hij met zjjn charmante vrouw op een met bloemen versierd po dium de golf van vriendelijke speeches over zich heen had laten komen. Uw stem is een begrip geworden bij het Ne derlands Toneel, meende het hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O. K. en W.. dr. J. Hulsker. „U bent nooit een rolzegger geweest, maar een Woordvoerder, want ieder woord behield in Uw vertolkingen de diepere zin. „Dr. Hulsker gaf uitdrukking aan de grote erkentelijkheid, die de Rijks overheid heeft voor hetgeen de heer Van Gasteren voor het Nederlands toneel heeft gedaan. Hij overhandigde hem tenslotte een enveloppe met inhoud. Mr. A. de Roos, de Amsterdamse wet houder voor Kunstzaken, zei: „U was niet alleen een speler, maar ook een be schouwer. U hebt over het toneel nage dacht en Uw mening erover niet onder stoelen of banken gestoken. Dit heeft ons toneel voor verstarring behoed". De wethouder verklaarde, dat het gemeen tebestuur van Amsterdam had besloten een stukje zorg van de „zorgen-voor-de- oude-dag" van de heer Van Gasteren over te nemen. Namens het Stichtingsbestuur van de Nederlandse Comedie sprak mr. H. Boe kei. Hij gaf uiting aan de grote erkente lijkheid van het bestuur voor de wijze, waarop de heer Van Gasteren zijn taak als acteur had opgevat en bood hem bloemen aan. Goed en lief „Je bent een groot kunstenaar, maar ook ontzettend goed en lief. Je bent een perfect mens, vol liefde voor het leven en de mensen. Royaards heeft eens ge zegd talent is belangrijk, maar karakter is belanrijker. Jij, beste Lou, hebt ze beide", aldus Johan de Meester, een van de drie directeuren van de Ned. Come die, die bloemen aanbood alsmede het geschenk, dat Van Gasterens vrienden hem hadden toegedacht: een reis naar Spanje. De heer De Meester zei voorts nog: „Jij bent zo scherp en zo intelli gent, dat je nooit ouderwets zult wor den en je beschikt over zoveel humor, dat je nooit oud zult worden". Namens de Nederlandse theaterdirec teuren sprak de heer H. van Deinum, directeur van de Haarlemse Schouw burg. Hij prees de nauwgezetheid, waar mee Van Gasteren zijn taak altijd ver vulde. Van Gasteren zei hierover even later: „Wat je doet moet goed zijn. Een voorstelling in Heerlen moet net zo goed zijn als de première in Amsterdam. Het publiek dat ervoor betaalt, heeft daar recht op. „De schouwburgdirecteuren zagen Van Gasteren altijd graag komen. De heer Van Deinum zei hierover on der meer: „Wü krijgen nogal eens klach ten van mensen, die sommige acteurs niet kunnen verstaan. Maar U bent al tijd verstaanbaar geweest voor iedereen" De directeur van de Stadsschouwburg, de heer Evert Smit, bood de heer Van Gasteren nog een aanvulling aan op het geschenk van zijn vrienden. „Wij zullen U zeer missen", zei hij. Acteur Fred Sterneberg. voorzitter van de Ned. Ver. van Toneelspelers, meende, dat Van Gasteren zijn carrière op waardige wijze had besloten. „Als leraar van de toneel school heb je altijd met bezetenheid en liefde je overtuigingen aan de leerlin gen overgedragen". Fie Carelsen herinnerde eraan, dat zij in 1905 tegelijk met Louis van Gasteren toelatingsexamen voor de toneelschool had gedaan. „Wat zag ik toen tegen je „Jo bent een van Nederlands grootste karakterspelers geweest", zei Albert van Dalsum, die hem een geschilderde studie uit Spanje aanbood. „Je hebt je roeping als een groot mens volbracht". Nog een toekomst Ton Lutz, directeur van Het Rotter dams Toneel, die zichzelf een „snotneus collega" noemde, gaf uiting aan zijn grote erkentelijkheid en daarna nam Louis van Gasteren zelf het woord: „Lieve mensen, ik ben beduusd. Het is allemaal te overweldigend om aan mijn gevoelens uitdrukking te kunnen geven. Ik heb een buitengewoon rijk leven ge had. Als ik de rekening van m'n leven opmaak, kan ik zeer tevreden zijn. Bo vendien heb ik nog het gevoel, dat ik nog een toekomst voor me heb". Na te hebben betoogd veel dank ver schuldigd te zijn .aan zijn vrouw, die hem altijd heeft geïnspireerd, richtte hij het woord speciaal tot de jongeren: „Kijk niet te veel in de spiegel, maar kijk in de wereld. Neem alles in je op en geeft het door. Geef je goed rekenschap van de strekking van het stuk, waarin je een rol vervult. Denk er altijd aan, dat je een publiek bezit bent, en dat je de dien&ar bent van de oudste en mooi ste kunst, die er is". Verklarende, dat hij vervuld was van een gelukzalig ge voel, besloot hij het officiële deel van de afscheidsreceptie met de woorden: „Ik heb gezegd. Het défilé kan begin nen De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. Dalai Lama teleurgesteld Gyalo Thondoep, een broer van de DaJlai Lama van Tibet, heeft in een vraaggesprek met de New York Times verklaard, dat de geestelijke leider van Tibet en 'hij teleurgesteld zijn over de Aziatische tegenzin om hen te helpen. Hij schreef deze houding van de Azia tische landen toe aan vrees en gebrek aan begrip. Thondoep noemde de behandeling van de kwestie-Tibet door de Ver. Naties een kwestie van leven of dood voor zijn volk. Meisje stal 15.000 mark, hetgeen leidde tot een drama met een drietal doden (Van onze correspondent in Bonn) In het Roergebied deed gisteren het hardnekkige gerucht de ronde dat de 25-jarige Duitse radiohandelaar Heinz Monshausen vrijdag of zaterdag j.l. zijn voormalige vriend, de vertegenwoordiger Hans Georg Fiecken (40 jaar), in Nederland heeft vermoord. Monshausen maakte zaterdagavond laat te Emmerik vlak over de Duits-Nederlandse grens in de sneltrein F-108 AmsterdamBasel Rome een einde aan zijn eigen leven, toen de grenspolitie zijn paspoort con troleerde. Tal van raadsels Met deze zelfmoord sloot Monshausen de kring om een drama, dat op 2 oktober te Leichlingen nabij Keulen was begon- „Zij is de belangrijkste figuur in mijn leven' zei Louis van Gasteren bij zijn afscheidwaarop hij zijn echtgenote omhelsde. op, want jij droeg al een lange broek". Zij roemde zijn hoogstaande karakter. „Jij bent altijd een groot mens en voor mij een groot vriend gebleven". De familie Van Beelen aan de De la Bassecour Caanstraat te Noord- wijk beleefde dezer dagen een ste kelig avontuur. In een der slaapkamers van de woning hoorde men de laatste tijd een intens gezoem en toen er gaan deweg ook een gele plek op het pla fond verscheenwilde een der huis genoten toch wél eens weten ivat er eigenlijk aan de hand was. Een lichte druk deed de plafondsubstan tie plotseling verpulveren en toen had je hettientallen, honderden, ja duizenden wespen, waaronder kan jers, zwermden de kamer binnen, die in allerijl werd ontruimd. Goede raad ivas duur, dat wil zeg gen, het kostte enkele zakken DDT om de venijnige indringers te gaan bekampen. In leer gehuld, trachtte een der bewoners, steeds DDT stuivend, voet voor voet het verloren terrein op de wespen te herwinnen, maar hun reserves schenen onuitputtelijk. Bij massa's vielen ze bewelmd neer, doch nieuwe golven kwaadaardig zoemende insecten kwamen uit het gat te voorschijn. Ten einde raad werd besloten de hulp van de politie in te roepen. Maar ook voor Hermandad bleek dezq huisvredebreuk in de meest let terlijke betekenis van het ivoord, een moeilijk probleem, daar alle door de ivet voorgeschreven vorderingen na tuurlijk geen effect zouden opleve ren, evenmin als een actie met pis tool of gummistok. De brigadier zocht daarom zijn heil in de tactiek en adviseerde het betrokken pla fondgedeelte te verwijderen. Een volledig wespennest tuimelde nu naar beneden, ivaar het keurig op een laken werd opgevangen en in een teil met water gedeponeerd. Waarschijnlijk heeft de kolonie zich door een gaatje bij de dakgoot toegang tot de ruimte boven het pla fond verschaft. Dat het een ravage ivas in de met wespen bedekte en met DDT-poeder besneeuwde kamer, laat zich indenken. Het was reeds middernacht toen de stofzuiger als een vraatzuchtigslurpend monster zich vulde met wespenlijken. Abstracte schilderijen en tekeningen vermist Twee jonge Haagse kunstenaars, Aat Verhoog en Gerard Verdijk, missen sinds vrijdagochtend zes abstracte schil derijen en tien dito tekeningen, waar mee zij hadden willen meedingen naar het Koninklijk subsidie. Zij hadden kunstwerken, die zij per auto naar de jury in Amsterdam hadden willen bren gen. even neergezet voor de woning van Verhoogs schoonvader, op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Van der Eyndestraat in Den Haag. Dat ..even" was voor een nog onbekende voorbijganger lang genoeg om de hele verzameling mee te nemen. De Haagse recherche probeert de man op te sporen en achter diens motieven en identitieit te komen. nen. Op die dag stuurde een handelszaak daar de 16-jarige typiste Margarethe Rührig met een envelop inhoudende 14.496 mark aan bankbiljetten en circa 2500 mark aan cheques, naar een spaar bank. Het meisje vluchtte evenwel met het geld of werd tot de vlucht aangezet door, naar men aanneemt, Fiecken, die in ieder geval het geld „overnam" en Margarethe Rührig zonder een pfennig op zak bjj een vriendin van hem te KeulenDünnwald bracht. Daar heeft het meisje vijf dagen lang vertoefd, tot de politie haar bijna op het spoor was gekomen. Fiecken rook toen onraad en haalde haar uit Dünnwald, zogenaamd om haar naar een ander adres te bren gen. De politie heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat de man het meisje ergens in een bos met een schep heeft vermoord en haar vervolgens heeft be graven. Wilde rit Want in de nacht van woensdag op donderdag j.l. wilde een politiepatrouille een auto controleren, die later de wagen van Fiecken bleek te zijn. Fiecken stoorde zich niet aan het stopsignaal en reed de patrouille in razende vaart voor bij. Hij verliet zijn auto na een paar kilometer door de politie achtervolgd te zijn en moet te voet de bossen zijn in gevlucht. In Fleckens wagen vond de politie diezelfde nacht een spiksplinter nieuwe schep waaraan bloed kleefde en die vol aardkluiten zat. De conclusie lag, teen men de trieste film tot in Keulen- Dünnwald had teruggedraaid en wist, dat Fiecken het meisje had meegeno men, voor de hand: de man heeft de 1'6-jarige Margarethe vermoord en het geld bij zich gestoken. Fiecken zocht donderdagmorgen en daarmee zou hij zijn eigen doodvonnis tekenen, contact met zijn collega Monshausen. Verblijf in Zandvoort Volgens de in Düsseldorf en Keulen gemaakte reconstructie zou Monshausen Fiecken het geld of wat daarvan over was op de een af andere wijze hebben ontfutseld. In dit verband worden twee theorieën verkondigd. De eerste zegt, dat Monshausen in zijn eigen auto tezamen met Fiecken naar Nederland is gereden. Fiecken had eerst in Keulen een volks wagen gehuurd en is daarmee ergens tussen Oldenburg en Rastatt gereden om Monshausen te ontmoeten. Tussen dit ontmoetingspunt en Zandvoort zou Monshausen Fiecken hebben vermoord. De tweede veronderstelling zegt, dat Monshausen in zijn eigen auto en Fiecken in de gehuurde volkswagen naar Nederland zijn gereden. In ons land zou Fiecken door zijn collega „onschadelijk zijn gemaakt". In beide gevallen zou het noodzakelijk zijn, dat de Duitse politie haar Neder landse collega's zou moeten hebben ingeschakeld en zeker zou de vraag moe ten worden bekeken, waar Monschausen Chinees-Indonesisch communiqué Het probleem der Chinezen Na de besprekingen die de Indones!* sche minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio te Peking heeft gevoerd, is eien communiqué uitgegeven, dat door hem en de communistisch-Chinese vice- premier Tsjen Ji is ondertekend. Hierin wordt verklaard, dat Formosa bij de Chinese Volksrepubliek moet ko men en Ned. Nieuw-Guinea bij Indo nesië. Soebandrio verklaart erin, dat com munistisch China tot de V.N. moet wor den toegelaten. Hij en Tsjen Ji zijn de mening toegedaan, dat de betrekkingen tussen de Afrikaanse en Aziatische lan den gebaseerd moeten zijn op de richt lijnen, zoals die op de conferentie van Bandoeng werden opgesteld. Tenslotte wordt met voldoening ge- wag gemaakt van de besprekingen tus sen president Eisenhower en de Russi- j sche premier Kroesjtsjef. De onderteke. naren geven uiting aan de hoop, dat de j komende topconferentie een vreedzame! internationale samenleving zal bevor deren. Ook wordt er in het communiqué de nadruk op gelegd dat de rechten en be langen van de Chinese burgers in Indo nesië zullen worden geëerbiedigd en dat de economische hulpbronnen van deze Chinezen nog een nuttige rol bij de eco nomische ontwikkeling van Indonesië zullen spelen. Beide ministers namen kennis van het feit, dat bij de stappen ter bevordering van de economie en de stabiliteit in Indonesië, de economische positie van de Chinese burgers zou kun nen worden aangetast. Gezegd werd, dat getracht moet worden op de juiste wijze een oplossing te vinden, die hun rechten en belangen eerbiedigt. Het vraagstuk van de Chinese bur gers in Indonesië was het belangrijkste onderwerp van bespreking. Minister Tsjen Ji heeft een uitnodi ging aanvaard om zo spoedig mogelijk Indonesië te bezoeken. Minister Soebandrio is gisteren uit Peking vertrokken. Hij zal via Tokio naar Manilla reizen, vanwaar hij eüid oktober naar Djakarta zal terugkeren. Nederlandse schenking voor Japanse nood De Nederlandse regering heeft H.M.'s ambassadeur te Tokio gemachtigd an derhalf miljoen yen ter beschiiking van de Japanse regering te stellen, ter le niging van de nood ontstaan door een wervelstorm, waarbij vele mensenlevens verloren gingen. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 055, f 2.40, f 8. heeft gelogeerd, want de man is per trein na een kort verblijf te Zandvoort, waar hij zich nieuw in de kleren heeft gestoken en een koffer heeft gekocht, naar Emmerik gegaan. Intussen staat de Westduitse politie nog voor een raad sel. Zij heeft Monshausen, (zij het niet meer levend); zij heeft 11.045 mark van het totaal van bijna 14.500 mark; dat bedrag had Monshausen namelijk op zak. Het feit, dat hij het geld bij zich had en zich een kogel door het hoofd schoot is voldoende voor de houdbaarheid van de stelling, dat Monshausen Fiecken heeft vermoord om de wille van het geld. Maar de politie weet niet waar Margarethe Rührig, waar Hans Georg Fiecken, waar de door Fiecken gehumde Volkswagen zijn. Monshausens auto is wel in Duitsland gevonden; de zaak wordt nog ingewikkelder, in het bijzon der voor de Keulse politie, nu bekend is geworden dat het meisje bevriend was met Monshausen maar vijf dagen lang met de veel oudere Fiecken is opgetrok ken. In de strafgevangenis te Scheveningen hebben zaterdagmorgen weer vele hon derden oud-verzetslieden en nabestaan den van hen, die in de bezettingstijd van hieruit naar de executieplaats geleid werden hun jaarlijkse gang gemaakt naar cel 601, de „dodencel" uit de jaren, waarin deze gevangenis de erenaam „Oranjehotel" kreeg en langs het mo nument aan de buitenzijde van de ge vangenis. Voor de aanvang van het défilé kwamen de reünisten bijeen op de binnenplaats, waar de voorzitter van de Stichting Oranjehotel, prof. mr. R. P. Cleveringa, die de woorden aanhaalde die prof. Den Boer heeft gesproken in de Pieterskerk te Leiden; De doden van het verzet hebben hun leven niet gege ven om herdacht te worden, maar voor iets hogers, dat blijvende herdenking rechtvaardigt". „Gedenk niet wat onze voorgangers uit 1940 geleden hebben, maar wat zij gedaan hebben met hun leven als inzet", zo ging prof. Cleveringa verder. De kleine zielen, de zelfzuchtigen, kunnen het verzet herleiden tot een beeld van avontuurlijke vernieling, maar zij liegen dan tastbaar over de ethiek van het ver zet. Slechts wie het verzet beschouwt met inachtneming van zijn drijfveren, beschouwt het op de juiste wijze. Zin en reden van het verzet moeten steeds weer worden ingeprent aan hen die, na ons komen, meende spreker en boven gele den jammer en ellende moeten wij wil len uitstijgen naar de toppen van ziele- hoogte van wat de doden deden, opdat bevrijding uit de zinsverwarring moge lijk wordt. In de „dodencel" werd namens Prinses Wilhelmina een krans gelegd, bij het monument namens Koningin Juliana en Prins Bernhard door de hofmaarschalk, luitenant kolonel vlieger mr. R. van Zinnicq Bergmann. In het begin van zijn rede las prof. Cleveringa een telegram voor van Prinses Beatrix. 's Middags werd de jaarlijkse reünie in de grote zaal van het Kurhaus gehouden. Onder de aanwezigen waren de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, de minister van Binnenlandse Zaken en mevrouw Toxopeus. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. Cleveringa, die de sprekers inleidde: prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat en ds. A. C. D. van den Bosch, Ned. herv. predi kant te Ginniken. De secretaresse van de Stichting Oranjehotel, mej. M. Th. C. van der Ent sprak een inleiding tot een film over erekerkhoven van de oorlogs gravenstichting. Mevrouw Nelly Wage naar vergastte de aanwezigen op pia- nosoli en mevrouw Hansje van Gent droeg de epiloog uit .Het Bittere Kruid" van Marga Minco voor. In de strafgevangenis te Schevenin gen hebben zaterdag weer vele honderden oud-verzetslieden en na bestaanden van hen, die in de be zettingstijd van hieruit naar de executieplaats werden geleid, hun jaarlijkse gang gemaakt langs cel 601, of dodencel. Reizen Hr. Ms. Amsterdam en Hr. Ms. Overijssel Hr. Ms. jager „Amsterdam" zal op de uitreis naar Ned. Nieuw-Guinea de vol gende havens aandoen: Gibraltar 12 oktober, Palermo 14/17 oktober. Bei- roeth 20-23 oktober. Port Said 23/24 ok tober. Aden 28 oktober, Colombo 4 no vember. FYemantle 14/17 november en Port Dairwin 22/25 november. Hr. Ms. „Amsterdam" wordt op 29 november in Biak verwacht. De thuisreis van Hr. Ms. „Overijssel", die op 6 november uit Biak vertrekt, zal geschieden via de volgende havens: Singapore 13/14 november, Bombay 21/25 november. Aden 1 december. Pi raeus 7/10 december en Valencia 14/17 december. Dit schip zal op 22 december in Den Helder terugkeren. (Van onze correspondent te Bonn) Filmsterren met klin kende namen uit de West duitse Bondsrepubliek, als Romy Schneider, Nadja Tiller en Karlheinz Böhm en „captains of industry" uit het gebied tussen Roer Neckar zijn uit West- Duitsland geëmigreerd naar een zuidelijker land. Zij allen, alsmede menig gepensioneerde „General- director" van grote onder nemingen, hebben de voorkeur gegeven aan het Zwitserse kanton Ticino, waar de fiscus heel wat soepeler is dan die te Bonn. In dat Ticino met beroemde namen als Lago Maggiore, Lugano, Bel- linzona en Ascona hebben deze dames en heren fraaie villa's laten bou wen daarmee het begin gemaakt van wat men thans te Bonn en in Tici no bepaald overdreven „de Germanisering" van Zuid-Zwitserland noemt. Officieel speelt dit stuk binnenkort in de Bonds dag te Bonn. Het SPD- Bondsdaglid Priebe deel de nl. dezer dagen mee, dat hij de regering bin nenkort tijdens het vra genuurtje een vraag zal stellen over de „belasting- vlucht" van enige rijke lieden, die men hier „Grossverdiener" noemt. Er zijn Westduitsers, zegt Priebe, die de benen ne men naar Ticino in Zuid- Zwitserland of naar Liechtenstein om het geld dat zij in de Bondsrepu bliek verdienen, veilig te stellen. Is het juist, aldus Priebe. dat een belasting plichtige. die in de Bonds republiek van 'n jaarlijks inkomen van 300.000 mar ken een belasting van 180.000 marken moet be talen, doch in Ticino slechts 45.000 mark? Filmsterren, die tegen woordig üi de Bondsrepu bliek drie ton verdienen, winnen aldus door een simpele verhuizing naar Ticino per jaar aan be lastinggelden de lieve som van 135.000 marken. In de Westduitse pers heeft men zich met dit probleem reeds enkele maanden bezig gehouden. Men heeft er aan herin nerd, dat reeds de indus trieel Thyssen en de schrijvers Herman Hesse, Remarque en Brecht zich voor de oorlog in Ticino hebben gevestigd. Toen praatte niemand erover. Maar thans, zo berichtte een correspondent van „Die Welt" uit Lugano, gaan de Duitse vestigin gen gepaard met 'n enor me grondspeculatie en met onrust onder de intellec tuelen in Ticino! De grondspeculatie is een ge volg van het feit dat film sterren en industriëlen uit het na-oorlogse Duits land hier luxueuze villa's neerzetten op voor de Zuidzwitsers onmogelijke plaatsen: boven op rotsen, langs zonderlinge hellin gen e.d. Dat leidde ertoe, dat allerlei Zwitsers in Ti cino grond gingen kopen, in de hoop die later tegen een flinke prijs aan Duit sers te kunnen doorverko pen. Waar men vroeger voor een vierkante meter grond een paar Zwitserse fran ken neertelde daar moet nen thans 50 tot 100 fran ken voor betalen! Kort om. er heerst een echte speculatie in Ticino. Spe culatie onder de Zwitsers, rwr* die de Duitsers later zul len hebben te betalen. Die Duitsers hebben in dat Ticino een goede naam: zij betalen direct, ze houden zich koest. Ze wonen hoog boven de dorpjes en zijn alleen ge ïnteresseerd in hun tele foon, hun eigen zwembad en waterleidingbuizen. Maar ze zouden daarbij één fout begaan, ze ver tikken het Italiaans te le ren! En Italiaans is de taal van Ticino. Vandaar de ongerustheid der in tellectuelen van Lugano, Bellinzona en Ancona. Die wijzen erop, dat Tici no een eeuwenoude strijd heeft moeten leveren om als vrij Italiaans sprekend kanton in de Zwitserse staat te worden opgeno men. Ze wijzen verder op de grote Duitse invloed in Noord-Zwitserland. En ze willen nu graag dat alle buitenlanders, die hier komen wonen om te pro fiteren van de lage belas ting, Italiaans gaan le ren. En dat nu zouden al die Duitse nieuwelingen eenvoudigweg vertikken. Daarmee scharen zij zich achter de Noordzwitsers uit Bern en Zürich die er op uit zouden zijn Ticino te .germaniseren" Te Bonn kent men an dere zorgen. Bondsdaglid Priebe wil wel eens weten of de Westduitse fiscus de vluchtelingen niet kan achterhalen. Geld verdie nen in Duitsland mil joenen soms geen be lasting betalen aan de Westduitse fiscus, maar vluchten als een angstige haas naar het mooie en ?oedkope Ticino? Het wordt een halve nisdaad in Bonn geacht!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4