Leiders N.-Guinea-expeditie voldaan terug met een schat aan gegevens Socialistische zege in verkiezingen te Bremen WEERBERICHT Vader" Kaisen boekte succes absolute meerderheid vergroot OPLETTENDE WACHTMEESTER REKENT BANKROVER IN Wetenschappelijke beiverking zal jaren arbeid van velen vergen -* Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 OKTOBER 1959 No. 29870 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. ran Dteboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Smgel Lelden Qlr0 no 67056 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.60 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Dr. Brongersma: Zeer tevreden Uit Kroesjtsjefs (donker) verleden De commissie van onderzoek in zake on-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een rap port gepubliceerd over „de misda den van Kroesjtsjef". Het stuk is gebaseerd op de verklaringen van verscheidene mensen van Rus sische afkomst, die nu in de V.S. of Canada wonen. Volgens het rapport is de Rus sische premier verantwoordelijk geweest voor een aantal hongers noden en gevallen van massa moord in de periode tussen 1930 en 1943 in de Oekraine. De maat regelen waren indertijd door het Kremlin genomen om het verzet van de Oekrainers tegen besluiten van de centrale regering te breken. De „New York Times" schrijft over de Russische ontwapeningsvoorstellen van premier Kroesjtsjef o.a.: „De Russische woordvoerders hebben bevestigd dat eerst ontwapend moet worden en dat de kwestie van controle pas daarna komt. Dit wil blijkbaar zeggen dat de eerlijke landen zullen ontwapenen en dat de andere landen zich daaraan zouden kunnen onttrekken. Dit plan voldoet niet erg. De debatten in de V.N. waar aan de vertegenwoordigers van 82 lan den deelnemen, zullen iets moeten op leveren wat minder kinderlijk is", aldus het blad. (Van onze correspondent te Bonn) Bij verkiezingen in de kleinste Westduitse deelstaat Bremen hebben de socialisten gisteren grote winst geboekt en hun absolute meerder heid kunnen vergroten. De CDU verloor stemmen, maar boekte een heel kleine zetelwinst, welke niet te vergelijken is met het zeer grote succes van de SPD. Het staat zo goed als vast, dat de regering van deze deelstaat ook in de toekomst zal bestaan uit vertegenwoordigers van de SPD en de CDU en waarschijnlijk van de liberale FDP. En zeker opnieuw onder leiding van de oude socialist, „vader" Wilhelm Kaisen. Schreeuwerige DRP viel buiten zetels De uitslagen van deze verkiezingen voor de honderd Bremer parlements zetels, bij een totaal aantal van 388.951 uitgebrachte stemmen (79.7 procent van de stemgerechtigden) voor de vijf be langrijkste partijen, komt op het vol gende neer (tussen haakjes: 1955). stemmen percentage zetels 210.795 54.9 (47.8) 61 (52) 56.832 14.8 (18.-) 16 (15) SPD CDU Deutsche Partei FDP Deutsche Reichs- partei Goede vangst in Voorschoten Zeeman iverd ook door Interpol gezocht In de nacht van zaterdag op zondag hoorde de heer Spoor, wachtmeester van de Rijkspolitie, die op weg was naar huis glasgerinkel. Toen hij op onderzoek uitging bemerkte hij dat een ruit bij de Yoorschotense Boerenleenbank aan de Leidseweg was ingedrukt. De mogelijkheid bestond hierdoor een raam te openen en binnen te dringen. Verscholen in de nabijheid van de bank vond hij een oude bekende van de politie, die o.m. in Voorschoten reeds eerder inbraken pleegde. Door zijn oplet tendheid heeft de heer Spoor ongetwijfeld een inbraak voorkomen. De recidivist, een 31-jarige zeeman, is naar het bureau overgebracht, waar de recherche van de Rijkspolitie hem zondag heeft verhoord. De arrestant gaf toe de ruit van de bank met een steen te hebben vernield. De gearresteerde zeeman is ten over vloede door de speurhond „Ben" bij een reeks sorteerproeven steeds als de ste nenwerper aangewezen. Zwetser Nader onderzoek leverde op, dat de zeeman in de avonduren in café's had garantie, die de scheepsbouwer Verolme had verleend voor dekking van het te kort. Overigens is het „huishoudboekje" van de expeditie geenszins afgesloten. Er moet nog zoveel worden afgewikkeld, dat het onmogelijk is, definitieve cijfers over het tekort te geven. Niet duur Overigens moet men niet vergeten, dat deze expeditie niet „duur" genoemd kan worden. Wanneer de kosten onge veer 1.3 miljoen zullen blijken te bedra gen, is dat in guldens uitgedrukt onge veer evenveel als de expeditie van 1920, welke 1.25 miljoen vergde, terwijl toen slechts vier wetenschappelijke werkers op pad gingen en met veel minder ma teriaal terugkeerden. Men moet daarbij bedenken, dat 1.25 miljoen in 1920 hééél wat meer was dan 1.3 miljoen nu! 9 Slot pag. 2 zitten zwetsen over het feit, dat hy geen geld meer had en „het dus tijd werd, dat hij wat te pakken kreeg". Eenzelfde verhaal hing hy zaterdagavond al op tegen een wachtmeester van de Rijks politie, die hem als „zware jongen" her kende. Dubbele waakzaamheid was dus gebo den. De zeeman hield enige jaren gele den ook zo'n verhaal tegen de politie en maakte het waar door ondere andere te Voorschoten een fabrieksbrandkast te kraken en 5000 gulden te stelen. Zowel in Nederland als in het buiten land is de zeeman vele malen veroor deeld wegens diefstal, inbraak en mis handeling, bij welke laatste feiten hij zich behendig met het mes toonde. De zeeman, opvarende van een waar schijnlijk te Antwerpen liggende kust vaarder, verklaarde met verlof te zijn en door tekort aan geld tot zyn daad te zijn gekomen. Bij zijn aanhouding had hij nog wat losse franken en een dub beltje op zak. De internationale politie is in deze zaak ingeschakeld, omdat hij beweert in het buitenland een reeks misdrijven op zyn geweten te hebben. Onder toezicht Op last van de officier van Justitie te Den Haag is de zeeman in verzekerde bewaring gesteld. Hij staat trouwens nog, na zijn laatste veroordeling, onder regeringstoezicht. De communisten hadden met de vorige verkiezingen in 1955 vier zetels verkregen. Hun partij is evenwel thans verboden. De communistische stemmen zyn ditmaal voornamelijk de SPD ten goede gekomen. Nederlaag voor neo-nazi's Uit de uitslag maakt men op, dat na een zeer rustig verlopen verkiezingsveld tocht opnieuw is gebleken, dat de ge middelde Duitse kiezer het ook in Bre men voornamelijk wil houden bij de twee grootste partijen, de CDU en de SPD. De kleinere partijen namen in doorsnee ook hier in invloed en in stem- menaantal het sterkst af. In het bijzonder verheugd is men ten deze, waar het de kleine schreeuwerige Deutsche Reichspartei aangaat, waarin ex-nazi's en de voormalige oorlogsvlieger Rudel volgens de methode „van dit nazi-hout snijdt men democratische planken" de oude partijgenoten naar zich toe trachtten te lokken. De DPR kreeg niet eens de vereiste vijf procent van het totaal uitgebrachte stemmen en komt dus ook niet in aanmerking voor een zetel! In feite komt dit. alsmede het sterke slinken van het aantal stem men van de eveneens rechtse Deutsche Partei en van de niet minder rechtse vluchtelingenparty BHE erop neer, dat een duidelijke neiging om het midden, althans de gematigde richting van de rechtse groeperingen te prefereren, op nieuw duidelijk is geworden. De uitslag is een groot succes voor de populaire en bekwame Bremer SPD- burgemeester Kaisen, wiens party de gehele verkiezingsstrijd bijzonder weinig directe actie heeft gevoerd. Grote rede voeringen hield de SPD niet. Daaren tegen wees men met plakkaten op de bereikte resultaten in de afgelopen veer tien jaar. En Kaisen, die maar één speech heeft gehouden, zag men overal op enorme affiches afgebeeld. Via variété- en bioscoopvoorstellingen en met echt vuurwerk maakte men de kie zers het duidelijk, dat de SPD wel dege lijk bestond. Bremen is een echt bolwerk van de SPD, die hier veel nuttig werk heeft gedaan. In Bonn verandert de uitslag van deze verkiezingen bijzonder weinig aan de samenstelling van de Bondsraad (Eerste Kamer), de vertegen woordiging van de deelstaten. Prins Bernhard in Rome Prins Bernhard is gistermorgen per vliegtuig uit Tanganyika op het vlieg veld Ciampino van Rome aangekomen. De prins zal tot morgen in de Italiaan se hoofdstad blijven. Het algemeen bestuur stelt eenstem mig vast, dat de door de voorzitter, in overleg met zijn medegedelegeerden en directeur, na verkregen instemming van de leden van het dagelijks bestuur ten aanzien van de heer van der Zee ge nomen maatregel, inhoudende, dat deze in zover in zijn bevoegdheden werd be perkt, dat hij in afwachting van de uit eindelijke beslissing van het algemeen bestuur geen contacten met anderen in de N.T.S. vertegenwoordigde omroep verenigingen zou mogen hebben, terecht is genomen. Russische sabotage in Britse industrie De definitieve uitslag van de Britse verkiezingen geeft de volgende verhou ding der partijen in het Lagerhuis te zien: conservatieven 366, Labour 258 en liberalen 6 zetels. De conservatieven hebben 29 zetels gewonnen en 6 verloren, Labour 5 gewonnen en 28 verloren en de liberalen een gewonnen en een verloren. De laatste uitslag kwam zaterdagavond uit Argyll in Schotland waar de conser vatieve kandidaat met een grotere meer derheid dan in 1955 won. Engelands militaire leider uit de twee de wereldoorlog, veldmaarschalk Mont gomery, heeft zondag in zijn Zuidengelse woonplaats Alton verontschuldigingen aangeboden voor zijn opmerking van de vorige week op een vergadering in Alton, dat ieder die in de Britse verkiezingen Labour zou stemmen rijp was voor een krankzinnigengesticht. Montgomery ver klaarde het als een grap bedoeld te heb ben en het te betreuren dat men het niet als zodanig had opgevat. „Als ik iemand gekwetst heb, vraag ik excuus". De „New York Daily News" meldt dat de Britse geheime dienst uit Moskou af komstige en voor Russische agenten in Engeland bestemde boodschappen heeft ontcijferd, die betrekking hadden op het voeren van een nieuw soort „industriële oorlog" in Engeland, waarbij ook sabo tagedaden zouden worden bedreven. Vol gens de Londense correspondent van dit blad heeft de Komintern besloten dat er „dringend iets moet worden gedaan om het grote succes van de conservatieve partij te verzwakken". Siebe van der Zee in functie hersteld Het algemeen bestuur van de AVRO heeft in zijn zaterdag te Hilversum 'gehouden vergadering als zijn oordeel uitgesproken, dat de heer S. K. van der Zee, hoofd van de AVRO-televisiesectie, op 26 september j.l. aanzittende aan een familiediner gehouden in een restaurant te Vlaardingen, woor den heeft gebezigd grievend voor het socialistische gedeelte van onze bevolking. Dit wordt meegedeeld in een communiqué, dat de AVRO, na afloop van de vergadering heeft verstrekt. Het algemeen bestuur oordeelt, zo ver volgt het communiqué, dat de heer Van der Zee door het bezigen van de door hem gebruikte woorden (afgezien van het feit, dat door hem niet kon worden verondersteld, dat er in Nederland een courant zou zijn, <welke een opgevangen particulier gesprek aan de openbaarheid zou prijs geven) onverantwoordelijk heeft gehandeld, daar hij er op bedacht had behoren te zyn, dat hij, zich bevindende in een voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarmede niet tot zijn gezel schap behorende personen aanwezig wa ren, zich van andere kwetsende en voor deze hoorbare uitlatingen diende te ont houden. 'SIEBE VAN DER ZEE Het algemeen bestuur acht geen nood zaak meer aanwezig de genomen maat regel te bestendigen en besluit deze met ingang van heden buiten werking te stellen en daarmede de heer Van der Zee, mede met ingang van heden, in de volle uitoefening van zijn functie te her stellen, aldus het communiqué van de AVRO. Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met enkele opklaringen en slechts hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 OKTOBER Zon op: 6.09 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 16.39 uur; onder: 3.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.17 uur. Laagwater te 7.49 en 20.08 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's Na maanden iany werkloos in het I Bilt weei dienst. Waai nemers kon- veld te hebben gestaan, deden de den de eerste hoeveelheden're- regenmeters van het KNMI in Delgenutater weee. aftappen. De Nieuw-Guinea-expeditie heeft bijzonder waardevolle weten schappelijke gegevens opgeleverd. Natuurlijk zijn er dingen niet ge beurd die op het programma stonden, natuurlijk zijn er vele tegenslagen geweest, maar wat zou men anders verwachten van een expeditie naar een totaal onbekend gebied met een bij uitstek kwets baar technisch apparaat als luchtverbindingen. Het is veelal zo geweest, zoals ik ook bij het afscheid uit Nederland zei, dat de situatie „dikwijls hopeloos maar niet zorgwekkend was". Nu we terug zijn kunnen we alleen maar zeggen dat die voorspelling bewaarheid is, maar dat we desondanks een hoeveelheid wetenschappelijk materiaal hebben verzameld, waarvan de bewerking nog jaren zal vergen, een materiaal zo omvangrijk dat het over verschillende instituten moet worden verdeeld en zelfs waarschijnlijk ook voor een deel aan het buitenland moeten worden afgestaan, eenvoudig omdat het teveel is om allemaal hier te bewerken. En de kosten zijn bepaald niet groot geweest wanneer men die vergelijkt met b.v. de expeditie van 1920, welke veel minder materiaal opleverde". Aldus dr. L. D. Brongersma, algemeen en wetenschappelijk leider van de Nieuw-Guinea-expeditie, die gisteravond op Schiphol terug keerde en met wie wij een onderhoud hadden. Wjffp nlpL-L-pn samengesteld door dr. Brongersma en de tT 11 IC UlClviVCll technisch leider van de expeditie over- 1 1 i ste Venema, die gisteravond eveneens in kregeil kleilr ons Und terugkeerde. Het wetenschappelijk materiaal is ge- De resultaten van de expeditie beteke nen, dat een van de „witte plekken" op de kaart van Nederlands Nieuw Guinea enige kleur heeft gekregen, op velerlei wetenschappelijke gebieden. Het onder zoek van de Sibilvallei en aangrenzende dalen, de beklimming van de Antares- toppen en de Julianatop en de doorsteek naar Hollandia hebben een schat van gegevens opgeleverd op het gebied van de botanie, de zoölogie, de geologie, de culturele antropologie, de fysische an tropologie, de cartografie en de agro- geologie. Er zijn geen gegevens verkregen die erop duiden, dat bepaalde gebieden eco nomisch exploitabel zouden zijn. Zo is er b.v. geen spoor van goud gevonden, noch van uranium, de twee in deze tyd waar devolle mineralen die aanleiding zouden kunnen geven tot grootscheepse ontgin ningen. Over het algemeen moeten de binnenlanden van Nieuw Guinea eerst van goede wegverbindingen voorzien worden, voor zy verantwoord op moderne wijze kunnen worden ingeschakeld inde economie. Jaren arbeid Het bewerken van het wetenschappe lijke materiaal zal, als gezegd, vele ja ren vergen. In de loop van deze studies zullen geleidelijk aan de wetenschappe lijke publikaties verschijnen, waarin de vruchten van de expeditie gestalte krij gen. Populair boek Voordien zal echter, vermoedelijk te gen het komend voorjaar, een populaire uitgave over de expeditie verschijnen, De leiders van de Nieuw-Guinea- expeditie zijn gisteravond op Schip hol teruggekeerd. De heer C. Ver olme, die de expeditie financieel heeft bijgestaan, was ook ter ver welkoming aanwezig. Foto van links naar rechts: Kapt. It. t. zee vlieger G. F. Venema, dr. L. D. Brongersma en dr. Chr. Bar, rechtsachter de heer C. Verolme. deeltelijk reeds per vliegtuig naar ons land vervoerd, een deel gaat per schip en zal in de komende maanden arrive ren. Dit materiaal zal waarschijnlijk worden verdeeld over het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden, bo tanische instituten te Leiden en weten schappelijke instituten te Groningen, Utrecht en Delft. Het materiaal vergt zoveel studie, dat men het waarschijn lijk in Nederland alleen niet af kan. Dan zal ook een deel naar het buitenland gaan. Vol lof Dr. Brongersma toonde zich vol lof over de prestaties van de vliegers, de mariniers, de politiemannen en ook het gouvernement, die alles gedaan hebben om de expeditie te doen slagen. Grote medewerking werd voorts van de plaat selijke bevolking ondervonden. Over de financiële zijde van de expe ditie kon dr. Brongersma ons verzeke ren, dat het een grote opluchting was toen bericht werd ontvangen van de

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1