ïevolgen der stakingen in de V.S. worden meer en meer zichtbaar Moderne toegangsweg tot Noord wijk merikaanse regering zoekt de panning op geldmarkt te breken Tehdenka Morgen viert mevrouw Roosevelt liaar vijfenzeventigste verjaardag LeidwsNed.Ckr. Misver, maakte vaartocht met ^oWan v.OkkviWfteviit pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 oktober 1959 Vijfde blad no. 29869 Lmstige conjunctunrindices in ons land (Van onze financiële medewerker) pet gaat in Amerika spannen! Op 15 dezer zal de staalstaking reeds drie landen hebben geduurd en intussen heeft de havenstaking de stagnatie in het drijfsleven verergerd, zodat Eisenhower de Amerikaanse economie ernstig idreigd acht en de Taft-Hartleywet in toepassing zal brengen, waardoor gedu lde een periode van 80 dagen weer zal moeten worden gewerkt. Intussen is, iar gemeld, de havenstaking, gisteren geëindigd. Pet spreekt vanzelf dat de nadelige gevolgen van de stakingen meer en meer iel- en zichtbaar worden. Voor het eerst sinds geruime tijd is byv. de waarde tn bet bruto-nationaal produkt op jaarbasis gedaald, n.l. met 3 miljard sinds lt einde van het tweede kwartaal. Het sprekendst is de teruggang in de ont- flgsten van de spoorwegen, die voor de maand augustus een netto-inkomen mporteren van 26 miljoen tegen 32 miljoen in juli (toen op de 15e van die land de staking begon), 73 miljoen in juni en 81 miljoen in augustus van jt vorig jaar. meer omdat ook hier de kapitaalbehoef ten van het bedrijfsleven langzamer hand groter blijken te worden. Open bare emissies van aandelen vinden wel iswaar nog slechts sporadisch plaats, maar bij de banken worden door de be drijven toch weer grotere bedragen op genomen. Terwijl de debiteurenrekening bij 33 banken begin 1959 f.2940 miljoen bedroeg, was deze op het eind van de maand Juli tot f.3260 miljoen gestegen en de maand augustus heeft een ver dere toeneming tot f.3355 miljoen doen zien, zodat in laatstgenoemde maand voor weinig minder dan f. 100 miljoen meer aan kredieten is uitgezet. Uit de gegevens, welke met betrek king tot de ontwikkeling van het Ne derlandse bedrijfsleven worden ver strekt, is trouwens duidelijk, dat in ons land nog altijd van een gunstige conjunctuurontwikkeling kan worden gesproken. De cijfers van im- en ex port, van produktie en onuitgevoerde orders bewegen zich in stijgende lijn en de enkele jaarverslagen, die er in deze tijd verschijnen, zomede de tus sentijdse mededelingen, welke er over de gang van zaken gedurende de thans verstreken maanden van het lopende jaar worden verstrekt, duiden merendeels op een toenemende indus triële activiteit. he metaalverwerkende industrieën, de automobielmaatschappijen, be- jnen hun produktie te verminderen, Jat naast de vrijwillige werkloosheid, t de gedwongen werkloosheid in de toeneemt. Men zal nu moeten af- (chten of en in hoeverre de loyaliteit h de arbeiders ten aanzien van de rering een „langzaam-aan-actie" zal en uitblijven, terwijl uiteraard tijdens onderbreking van de stakingen het erleg tussen partijen zal moeten wor- 0 voortgezet. b het vooruitzicht dat de hierdoor tstane zekerheid nog geruime tijd n voortduren, kan het niet verwonde- j, dat de Newyorkse beurs vooreerst jt onder de indruk komt van de over J algemeen nog gunstige berichten en ichouwingen over de toekomst van Amerikaanse conjunctuur. Dat tot- Hoe een scherpe koersval is uitgeble- jj, kan vermoedelijk als een bewijs jrden aangemerkt, dat vele zwakke po- bes op de effectenbeurs zijn afgewik- |d en zowel de grote beleggingsinsti- fen als de particuliere aandeelhou- rs de kat eerst uit de boom willen Voorts speelt de mening, dat mis- ichien aan een waardevermindering Tan de dollar niet zal kunnen worden ontkomen, daarbij ook een rol. Men k er niet zeker van dat, zo het tot een loonsverhoging in de staalbedrijven en in andere sectoren van het be drijfsleven komt, deze door een grote- re produktiviteit zal kunnen worden opgevangen. Bovendien vormt de pré caire positie van de Amerikaanse :hatkist een bedreiging voor de mo- •taire verhoudingen, welke ten mwste met de koopkracht van de jdollar samenhangen. )e Amerikaanse regering staat, zoals ;nd, voor de noodzaak grote kapi- te moeten aantrekken en het liefst zij dit op lange termijn doen, maar 4V4%, het nog altijd gehandhaaf- renteplafond, is dat niet mogelijk, tzer dagen heeft de schatkist 1,1 mil- rd schatkistbiljetten moeten plaiat- tegen een disconto van 4,194%, een fcentage dat nog slechts weinig lager dan het record van 1933 (4,259%) en t hoger is dan het officieel disconto n de Federale Reserve Banken, dat de Jongste verhoging 4% bedraagt, langere termijn (bijna vijf jaar) rden deze week 5%-notes aangeboden belastinganticipatiebiljetten met een ptijd van 245 dagen, waardoor de latklst een bedrag van 4 miljard opt te kunnen verkrijgen. Het is dus idelijk, dat men langs deze weg met orzichtlgheid de spanningen op de ld- en kapitaalmarkt probeert te ver- nderen en intussen krachtige pogin- a in het werk stelt de regeringsuitga- d, mede door een verlaging van de run aan de onderontwikkelde gebie- n. te verlagen. Ook in dit opzicht is dus in de ontwikkeling van de Ame- kaanse conjuctuur een element van ote onzekerheid, dat aan een verle- mdiging van de beurshandel niet be- irderlyk is. .Zoals wjj verleden week schreven, zijn f leidende figuren in de grote inter- itlonale instanties Wereldbank en HF, ten aanzien van de conjunctuur rij optimistisch, maar ook het gevaar oor een nieuwe periode van overbeste- ihg wordt van die zijde niet denkbeel- lg geacht en de stijging van de rente 'verschillende landen is in zoverre een lustig verschijnsel dat daardoor een xlanig gevaar wordt gesignaleerd. Zo laan bijv. thans ook de Duitse beurzen Iwk onder de invloed van de rente- ;ij?ing. welke de Duitse regering, die in e komende tijd voor een bedrag van M 2 miljard zal moeten lenen, ver- wedelijk zal dwingen tot een rentevoet »n 54 of 6% voor de DM 250 k |M 300 miljoen staatsobligaties, welke traks zullen moeten worden geplaatst. in Duitsland heeft men,- evenals Mi onzent, gedurende een reeks van Men alle of nagenoeg alle buitenge- 'one staatsuitgaven kapitaalsuitga ven) uit de gewone dienst, d.i. uit de ÏPbrengst van telkens verhoogde belas sen, kunnen verkrijgen, maar nu fleze een zodanige hoogte hebben be- Jelkt, dat een verdere verzwaring van pe belastingdruk niet meer verantwoord en Integendeel naar een verlaging paarvan moet worden gestreefd, zullen kapitaalsuitgaven van de staat weer Voor een groot deel uit de opbrengst van leningen moetenwor den gefinan cierd. j Men herinnert zich, dat zulks gedu rende het lopende jaar in ons land is Iwchied tot een bedrag van f. 790 mil joen en dat voor 1960 staatsleningen ten ooiope van f. 665 miljoen op het pro- 8ram staan. Ook in België staat men voor hetzelfde geval en is men er zelfs boocst tevreden oiver dat de nieuwe Staatslening met een rendement van |5.12% een succes is geworden. In elk geval is de sanering van de staatsfinanciën door de uitgifte van leningen op lange termijn, ook al ®oet dan een hogere rente worden betaald, een hoopvolle aanwijzing voor een ontspanning van de geld- en kapitaalmarkt, die, naarmate de eco- to'sche bedrijvigheid toeneemt, ook val worden geconfronteerd met de ka pitaalbehoeften van de industriële ondernemingen. Blijkens de door dans flauwe stemming op de Duitse beurzen is men hierop niet volkomen fenist. Het is opmerkelijk dat de hogere ren- «koersen in de VS, in Duitsland en in «elgië op de rentestand in ons land D°g niet van grotere invloed zijn, te- Advertentie Werk in „gat" te Wormer wordt voortgezet Het onderzoek van het „gat" in een weiland te Wormer zal door het minis terie van Defensie worden overgeno men van het ministerie van Binnenl. Zaken, zo is besloten. Daarbij is vast gesteld, dat de technische leiding en verantwoordelijkheid zullen berusten bij Rijkswaterstaat. Het ministerie van Defensie zal het onderzoek financie ren. Dit wordt gedaan omdat men wil onderzoeken of er ook een militair belang verbonden is aan de „gat", zo heeft de Legervoorlichtingsdienst van ochtend medegedeeld. Personeel van de hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft tot 1 oktober j.l., toen het werk moest worden stopgezet, omdat dc houten damwand rond het gat het had begeven, de diverse werkzaamheden verricht. Tien doden bij een autobotsing in V.S. Tenminste tien personen hebben het leven verloren, toen gisteren vroeg in een dichte mist een autobus met stu denten in botsing kwam met een tank auto met benzine. De brandstoftank van de bus ontplofte, waardoor het me rendeel van de inzittenden door vlam men werden Ingesloten. Door het vuur explodeerde later ook de tankauto. Ruim tien studenten werden met ernstige brandwonden naar een zieken huis overgebracht. Oplichter in arrest (Van onze Haagse redactie) De man, die er zijn werk van maakte gerepatrieerd en op te lichten door geld te innen voor te leveren gesmokkelde sigaretten, is gisteren door een recher cheur op het Spui te Den Haag aange houden. De rechercheur herkende de man, een 33-Jarige meubelmaker, uit het verspreide signalement. Het blijkt, dat hij in Den Haag 22 op lichtingen heeft gepleegd en verder in Leiden. Gouda, Utrecht en Rotter dam elk éénmaal. Zijn totale buit be draagt f. 800. Het strekt tot grote voldoening dat de Nederlandse industrie in de vrij scherpe concurrentie op de wereldmark ten haar positie weet te handhaven en uit te breiden en geen middelen onbe proefd laat om ook in het kader van de Euromarkt die positie te versterken. Als zodanig kan worden gewezen op de dezer dagen tot stand gekomen samen werking tussen de Vereniging van Me taalindustrieën in Nederland en de Zweedse zusterorganisatie, waarbij ook Noorwegen, Denemarken en Finland zullen worden ingeschakeld, teneinde zich tegenover de grote Europese lan den sterk te maken. Neen, wij hebben over de activiteit en de economische slagvaardigheid van het Nederlandse bedrijfsleven niet te klagen. Ook de directies van de grote ondernemingen, die zich uit In donesië hebben zien verdrongen, zit ten niet by de pakken neer, maar ont wikkelen naar alle kant nieuwe ini tiatieven. zoals blijken kan uit recen te mededelingen van de Amsterdam Rubber, die zich op andere produk tiegebieden oriënteert en daarnevens in de produktenhandel een grotere I plaats poogt te verwerven. Eenzelfde streven ziet men by concerns als de HVA, de Deli Maatschappy. de In- ternatio Giintzel en Schumacher en andere handelsvennootschappen, die voorheen hun arbeidsterrein geheel of grotendeels in Indonesië hadden. Ondernemingsgeest, jarenlange er- l varing en gescherpt commercieel in zicht vormen tezamen een stuk good will, dat ook in het buitenland res pect afdwingt en een hecht funda ment is voor de verdere opbouw van de Nederlandse economie. Djoeanda contra Hatta De Indonesische premier, dr. Djoeanda heeft de recente financieel-economi sche maatregelen van de Indonesische regering verdedigd tegen de afwyzen- de kritiek, die de voormalige vice- president, dr. Moh. Hatta gelyk gemeld heeft uitgeoefend. Dr. Hatta bestempelde de monetaire maatregelen als „onzin", aangezien zij volgens hem er niet toe in staat zijn het aanzienlijke begrotingstekort te dekken en bovendien zeer grote nadelige gevol gen zullen hebben voor het gewone volk. Hij zei ook, dat het grootste deel van de Indonesische ondernemingen door het blokkeren van de bankrekeningen, niet meer over voldoende kapitaal beschikt om te werken. Dr. Djoeanda noemde tijdens een radiotoespraak de verklaringen van Hatta „zeer bekrompen en ver gezocht". Hü betreurde echter, dat Moh. Hatta's visie niet scherp genoeg was, om in te zien, dat het geheel niet valt los te maken van het verdere overheidsbeleid, dat er op gericht is „het land een economische basis te geven, de inkom sten uit belastingen te verhogen door het belastingstelsel en de belasting te her zien en prioriteit te geven aan het reserveren van kapitaal uit de aanwezige mogelijkheden", teneinde, aldus Djoean da, de doelstellingen te verwezenlijke van verhoogde voelselproduktie en meer kleding voor het volk. Energieke persoonlijkheid niet een eigen stempel en nog steeds jong van hart (Van onze Amerikaanse correspondent) Het komt niet vaak voor. dat man en vrouw beiden bijzonder be gaafd zijn, maar vooral na de dood van Franklin D. Roosevelt, toen zijn weduwe zelfstandig een rol ging spelen, zijn de Amerikanen ervan overtuigd geraakt, dat Eleanor Roosevelt een uitzonderlijk begaafde vrouw is. Zij zegt te hopen, dat niemand van haar 75ste verjaardag notitie zal nemen, maar het staat wel vast, dat men haar niet zal ver geten. Zondag 11 oktober zullen er heel wat bezoekers naar Hyde Park gaan en het telegraafkantoor zal een drukke dag hebben. Niet alleen maar „vrouw van de president" Reeds voor haar huwelijk was Eleanor een Roosevelt. Zij behoorde namelijk tot de Oyster Bay-tak van de familie en Theodore Roosevelt, de progressief- Republikeinse president, was haar oom. zy huwde Franklin Delano Roosevelt van de Hyde Park-tak der familie en maakte zijn gehele carrière mee: eerst onder-minister van Marine, daarna een heel moeilijke tyd zyn aanval van polio, vervolgens zyn successen als gouverneur van New York en als pre sident van de Verenigde Staten van 1932 tot 1945. In die jaren moest mevr. Roo- Advertentle Dames- en herenrijwielen f 89.- Fa. DUSOSWA, Leiden sevelt wel enigszins op de achtergrond blijven, maar het is bekend, dat haar man herhaaldelyk zijn problemen met haar besprak en profiteerde van haar intelligente reactie. In een interview voor het weekblad van de New York Times heeft zij over haar man gezegd: „Hij was altyd geduldiger dan ik. Ik wilde altijd snel verbetering tot stand brengen. Hy wist meer af van de moei lijkheden dat democratie langzaam voorwaarts gaat, heel langzaam. Er heeft zich wat ik zou willen noemen een bloedeloze revolutie voltrokken en dat is de soort revolutie waar ik vóór ben". Na de dood van haar echtgenoot en na de oorlog is mevr. Roosevelt niet slechts „de weduwe van de grote presi dent" geweest. Zy heeft de Amerikanen er tenvolle van overtuigd, dat zy zelf een figuur van betekenis is. Zij heeft haar land gediend als afgevaardigde naar de Verenigde Naties en, nadat in 1952 de Republikeinen aan het bewind zijn gekomen, is zy een belangrijke figuur gebleven in de Democratische partij, zy heeft verscheidene auto-bio grafische werken geschreven en zij schryft dagelijks een kroniek, die in verscheidene kranten wordt gepubli ceerd. Leven vol gebeurtenissen Haar leven is nog steeds zo vol ge beurtenissen, dat zy waarlijk stof genoeg heeft om te schrijven. In de laatste vijf jaar heeft zy driemaal de wereld rond gereisd. Zij heeft Nehroe bezocht en de Keizer en Keizerin van Japan, zy heeft lange gesprekken met Tito gehad en was twee en een half uur bij Kroesjtjef op bezoek. Toen Kroesjtsjef in Amerika was, wenste hy beslist een krans te gaan leggen op het graf van president Roosevelt en by die gelegenheid heeft hy mevr. Roosevelt wederom enkele minuten gesproken. Toen zy haar land vertegenwoordigde in de Verenigde Naties had zy daar groot gezag en zy is o.a. voorzitster ge weest van de commissie voor de rech- ten van de mens. Haar belangstelling en haar liefde voor de organisatie van de V.N. zyn er met de jaren niet min- der op geworden en, zoals steeds na 1945, steekt zy haar mening over diverse problemen niet onder stoelen of banken. Ook niet wanneer haar mening niet overeenstemt met die van haar rege ring. Zo heeft zy reeds geruime tyd be toogd, dat men communistisch-China op zou moeten nemen in de Verenigde Naties, een stelling die men in rege ringskringen gelijk men weet nog steeds niet wil aanvaarden. Eleanor Roosevelt heeft veel geleerd in haar lange leven. Men kan het thans byna niet geloven, dat deze vrouw vroe ger geweldig heeft opgezien tegen het geven van een officieel diner. Maar al is zy dan veel „flinker" geworden, haar vrouwelijke gratie heeft zy niet verlo ren. Zy kan, byvoorbeeld in een verkie zingscampagne, volkomen tegen de man nen op, maar zy ageert op een char mante, vrouwelyke manier en zelfs wan neer zij figuurlijk gesproken een mes ronddraait in het hart van haar tegenstander, doet zy dat nog met een vriendelijkheid alsof ze alleen maar haar eigen thee omroerde. Altijd staat zy nog klaar voor iets nieuws. Zo juist is bekend geworden, dat zy een serie colleges gaat geven aan de Brandeis universiteit. Een belangrijke verbinding van Noord wijk met Leiden en de Rijks weg Den HaagAmsterdam is vrijwel voltooid. De vroeger smalle en door gevaarlijke bochten be ruchte Lageweg is herschapen in een moderne verkeersbaan met daarnaast een breed rijwielpad. Over de Nieuwe Sloot werd een andere, ruime brug gelegd, terwijl door de bouw van een nieuwe brug aan de Noordwijkerhoek en de ver legging van het wegtracé aldaar een grote verbetering tot stand kwam. Op dit laatste werk werd gewacht, maar thans is het zover gevorderd dat het verkeer officieus van de weg gebruik kan maken. Maandenlang is aan deze belang rijke toegangsweg tot de badplaats gewerkt. Straks wordt zij van nog meer betekenis als de tramdienst wordt opgeheven en de verbinding met Leiden door autobussen zal worden onderhouden, met een mo gelijke route via Voorhout. Deze foto geeft een beeld van de nieuwe N oordwijkerhoekbrug (rechts) met daarnaast de oude brug, waaronder onlangs grote hoe heden trotyl zijn gevonden. 'Foto L.D./Holvast) Plan voor een nieuwe luchtvaartmaatschappij Rotterda mAxel De verkeersleider van de Rijkslucht vaartdienst op de luchthaven Rotterdam, de heer Th. Sinnighe uit Rotterdam, en de heer P. J. Bergman te Delft hebben het pian een luchtvaartmaatschappij op te richten die o.m. een luchtverbinding tussen Rotterdam en Axel zou gaan onderhouden en voorts op bestelling zgn. „zakenvluchten" door Europa. De uitwerking van de plannen ver keert nog slechts in een beginstadium. Met de Ryksluchtvaartdienst is een eerste bespreking gehouden. Als de besprekingen met andere in stanties (o.a. over het huren of kopen van een vliegtuig voor de dienst op Axel en over het huren of kopen van een lich ter vliegtuig voor het maken van de za kenvluchten) gunstige resultaten zul len opleveren, zal bij de Rijksluchtvaart dienst een officiële aanvraag worden in gediend. Het is de bedoeling de maatschappij per 1 januari 1960 op te richten en per 1 maart 1960 met het vliegen te begin nen. Zweden koesteren plannen voor eigen ruimtevaart (Van onze correspondent in Stockholm) Zweden zal gaan deelnemen aan het onderzoek van de ruimte. Men wil be ginnen met projectielen, die tot maxi maal 200 km hoogte zullen komen. Een commissie van wetenschappelijk onder zoek, onder voorzitterschap van prof. Lamek Hulthèn, heeft nauwkeurig de problemen omschreven, die het eerst zullen worden aangepakt. Als centrum van het ruimte-onderzoek en als plaats van de nieuwe ruimtevaart-bibliotheek wordt Stockholm genoemd. Het zyn vooral de meteorologen, die graag twee vragen beantwoord zouden willen zien. nameiyk: wat zyn de wolken, die men vooral 's zomers op grote hoogte (80 km) kan zien, en hoe ontstaan de temperatuurverschil len. welke op 30. 40 of 50 km hoogte kunnen worden aangetroffen.. Voorlopig evenwel wil men het onder zoek zoveel mogelyk coördineren, omdat een veelzydige aanpak financieel nog onmogelijk is. uiOegstgeest begon HuisHouckelqke+qeziws - worlichtwg winterwerk. jaidse middenstand uisterde naar es vi ieziifct («net toekomst! do Nbtuurkistomcke Vermaakte vanmiddag paddestoelenexcursie Animo" jari9 jubileum jube- »v»d vieren Zwitsers jeugd orkwl concerteert vanavond 'm Ulden

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7