Moeder TIEN JAAR Duitse veedief Roden zat tot over zijn oren in speelschulden Met een enkel woord Agenda E1 ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Hoe Interessant de overwinning van de conservatieven by de verkiezin gen in Engeland op zichzelf ook moge zyn, van diepgaande invloed op de politieke toestand in de wereld is zij niet. Het is naar maar waar: wie op het ogenblik over die situatie geïnfor meerd wil worden, zal de blik naar het oosten moeten wenden en dan niet al leen naar Moskou, maar ook verderop naar Peking. Het politieke gewicht van ae meer dan zeshonderd miljoen Chine zen doet zich steeds meer gevoelen. Dat dit de komende jaren steeds erger zal worden, daaraan zal wel niemand meer twijfelen, al zal er nauwelijks één land ter wereld zijn, dat zich daarover bij zonder zal verheugen. Ook niet de Sov jet-Unie, althans niet de leiders in het Kremlin, die zich evengoed bewust zijn van de expansieve krachten in het com munistische China als Westelijke poli tici dat inzien. Tien jaar lang staat continentaal China nu onder rode lei ding, met de grote voordelen en de nog veel grotere nadelen daarvan. Het cen traal bewind in Peking heeft in die pe riode onmiskenbare successen geboekt, materieel is er zeker vooruitgang merk baar. Vooral op economisch terrein (vervoer, industrie, landbouw) is heel wat tot stand gekomen, al zal men ver standig doen niet dadelijk vergelijkin gen te trekken met landen, die al veel eerder een dergelijke ontwikkeling heb ben doorgemaakt. China heeft natuurlijk het enorme profijt, dat het kant en klaar ge bruik kan maken van methoden, die elders met enorm veel moeite pas langzamerhand ontwikkeld konden worden. Importeert het, om een voor beeld te geven, Russische katoenma chines, dan is daar geen grein Chinees scheppend vermogen aan te pas geko men en vermoedelijk hebben ook de Russen daaraan hun creativiteit niet behoeven te besteden, omdat zo'n ma chine naar alle waarschijnlijkheid een kopie is van een apparaat, dat bijv. in de Engelse industrie met ongelooflijk veel inspanning in jarenlange pogingen tot verbetering eindelijk zijn tegen woordige vorm heeft gekregen. Maar de Chinezen krijgen 't zonder er enige moeite voor te hebben gedaan en bo vendien beginnen zij ongehinderd door reeds verouderde machinerieën, hetgeen een verbazingwekkende voorsprong mo gelijk maakt, zoals om. het vooroorlog se Japan duidelijk heeft laten zien. Zo is China thans op allerlei gebied bezig „zijn vroegere glorie te her stellen", zoals de Londense Times het onlangs uitdrukte. Hielden de Chi nezen zich in de eerste tientallen Jaren van deze eeuw bezig met het bestude ren van de buitenwereld, sinds 1949 is dit proces omgedraaid. Het gevolg is, dat zelfs premier Nehroe van India ge schokt is door de verandering, welke zich in zo korte tyd heeft voltrokken. Men zou aan deze opmerking van de Times kunnen toevoegen, dat mogelijk ook de Sovjetrussische bewindhebbers allerminst blind zijn voor de. dynami sche emancipatie van een volk, dat nu reeds één kwart van de totale mensheid uitmaakt. Natuurlijk heeft de regering ln Peking in die tien jaar rood beheer ook heel wat fouten gemaakt, nederla gen geleden of tegenstand met ruw ge weld moeten breken. Vooral dit laatste is haar wel toevertrouwd, al heeft dat als nevenwerking, dat er heel wat van de propagandistische kracht vtan het Chinese „experiment" verloren is ge gaan. Overziet men de afgelopen decade, dan herinnert men zich Laos, Vietnam, de Philippijnen en Ma- lakka, vier landen, waar Peking de hand heeft gehad in rebellie tegen de wettige regering. Formosa werd sterk bedreigd en in Tibet wordt systematische volke renmoord in praktyk gebracht. Voegt men daaraan de recente conflicten toe aan de grenzen van India en de nieuwe onrust die in Laos is ontketend, dan ziet men, dat het nieuwe China een buiten gewoon onrustig en uiterst gevaarlijk element vormt in de Aziatische samen leving. Men kan dit natuurlijk toeschrij ven aan de hier ter plaatse reeds vroe ger geconstateerde neiging van Jonge" naties tot perfectionisme (hetgeen op het gebied van de grenzen neerkomt op een sterke tendens tot „afronden"), maar dit neemt niet weg, dat de buren er dan toch maar mee zitten en zich zorgen maken over een toekomst, welke weinig goeds belooft. Heel duidelijk bleek de reden tot die vrees tijdens het jongste bezoek van premier Kroesjtsjef aan Peking, toen de Russische staats man geweld als middel tot oplossing van geschillen van de hand wees, ter wijl een dergelijke verklaring van Chi nese zijde achterwege bleef Algemeen bekend is, dat het centrale bestuur in Peking nog voortdu rend met allerlei moeilijkheden worstelt. Zo is het smelten en gieten van ijzer in kleine bedrijfjes (men zou zelfs van een soort huisindustrie kun nen spreken) een grote mislukking ge worden en thans afgeschaft. De invoe ring van het zgn. commune-systeem in de boerendoir>eneen collectivistische samenleving in de agrarische gebieden ontmoet nog alt-ijd veel weerstand en niet alleen in kringen van de kleine boeren, maar ook in hogere regionen, ja zelfs in het leger. Dit laatste is im mers goeddeels gerecruteerd uit de plat telandsbevolking en dat die allesbehal ve enthousiast is over het verliezen van haar bezit, al is het nog zo klein, ligt wel voor de hand. Typerend in dit ver band is. dat bij de recente verandering in de leiding van het ministerie van Defensie en van het leger (een nieuwe minister en een nieuwe chef van de ge nerale staf, alsmede een nieuwe mi nister voor openbare veiligheid!) een zeer beruchte figuur in de legerleiding is benoemd: Lo Joei-tsjing werd staf chef en deze man staat bekend als de Beria-van-China Ofschoon interne moeilijkheden zeer gemakkelijk leiden tot spannin gen met de omgeving, heeft het bezoek van Kroesjtsjef aan Peking wat dit laatste betreft toch wel enige invloed ten goede gehad. De Rusische politicus zou tegenover Mao en Tsjou En-lai zijn verontrusting hebben uitgesproken over de incidenten met India en tegen deze achtergrond schijnt men het vriendelij ke telegram te moeten zien, dat Tsjou minister van Buitenlandse Zaken) na Kroesjtsjefs vertrek aan de regering in Nieuw-Delhi heeft doen toekomen. Hierin sprak hij over de grensinciden ten als over „een episode in de eeuwen oude Chinees-Indiase vriendschap". Met andere woorden: het is maar een bagatel. Nu is Tsjou, althans volgens sommige waarnemers, bepaald niet een van de onprettigste leiders in Peking. In elk geval geeft dit telegram blijk van de wens tot vriendschappelijke samenle ving. Ten aanzien van de thans wat verminderde onrust in Noord-Laos schijnen de zaken anders te liggen: de Amerikanen zouden de Zevende Vloot opdracht hebben gegeven in geval van nood naar het bedreigde gebied op te stomen, waarop de rebellie aanmerkelijk is afgenomen. Men ziet het: Kroesjt- tsjefs bemiddeling en Amerika's wereld macht zijn niet zonder invloed ln Pe king. Vervolg van pag. 1 Zelfs in België schudden de croupiers hun hoofden over deze ivilde gokker Kapperszaak voor vriendin Het geval Roden acht men enig in de geschiedenis van de Westduitse recht spraak. Deze slager had een bloeiende zaak in Diisseldorf met een omzet van 8000 tot 10.000 mark per week. In 1952 kwam Roden in het nauw te zitten door een belastingaanslag van 32.000 mark, die hij niet direct kon voldoen. Hy ging een veedieven-verbond aan met de chauffeur Mischker, die hy wys maakte dat alleen de fiscus hem tot deze nood sprong dwong. In werkeiykheid was het Roden's speelwoede, die hem tot de rand van de afgrond en na zes jaar daar over heen hielp. Want geen speelbank in West-Duitsland of Roden verscheen er en overal zelfs tot in Ostende en Spa in Belgie toe verdween zyn geld als sneeuw voor de zon; want hy verloor zo erg dat overal de croupiers hun hoofd over hem plachten te schudden! Dat verhinderde hem niet om een herenleven te leiden; hy schonk b.v. zyn vriendin 20.000 mark om een kapperszaak te kunnen begin nen. Die 38-jarige vriendin, met wie hij twee jaar heeft samengeleefd, vertelde ter rechtzitting, dat zy eens op een reis je naar Belgie parfum op de achterbank van de auto had gesproeid „omdat het zo raar ln de wagen rook Kort na het begin van zijn strooptoch ten door Duitsland van Kassei tot Kiel langs alle grote Duitse Autobahnen kreeg zyn gezin de lucht van deze affaire. Daarop schakelde Roden zowel zyn vrouw als zyn twee thans 19- en 22- Jarige zoons in, die deze week dan pok mede terechtstonden, maar er gisteren met lichte straffen afkwamen. Voor de Düsseldorfer rechtbank legde Roden een volledige bekentenis af: tussen 1952 en 1958 heeft hy met zyn compagnon en zyn zoons meer dan 400 koeien gedood, waarvan de waarde rond 375.000 mark bedraagt! Mischker ontving daarvan in totaal 60.000 mark. Dat zy jarenlang niet te grypen waren, dankten Roden en de zynen aan de handige methode: zy reden namelyk over de Autobahn met een heel erg dure uitziende auto, een Mercedes-300. Onderweg keek Roden uit naar vette koeien, stapte tegen de avond uit, slachtten de dieren en na enige tyd verscheen Mischker en later een van de zoons met de grote auto, waarvan de bagageruimte werd volgepropt met het nog warme vlees van de geslachte koeien Tot het een jonge politieagent opviel, dat steeds weer in de loop van enige maanden dezelfde Mercedes-300 op een zelfde Autobahn-gedeelte verscheen. Hy controleerde de wagen, die juist langs de Autobahn stilstond, omdat de chauffeur de negentienjarige zoon van Roden onpasselijk van de lucht van het ge slachte vee was geworden! Toen viel het komplot in elkaar. Roden vluchtte wel- Mevr. B. Boonv. d. Starp overleden Gisteren is in haar woning in 's-Gra- venhage overleden, de 75-jarige mevrouw B. Boon—Van der Starp. laatstelyk voorzitster van de Stichting Bystand Nederlands Studentensanatorium „Mi niatuurstad Madurodam". Het bestuur van de stichting heeft haar herdacht tydens een bijzondere vergadering. Zy was Officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal op maandag 12 ok tober om half elf geschieden vanuit de familiewoning aan de Frankenslag in 's-Gravenhage op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan. verlovingsringen mandersloot donkerstee* 14 iswaar maar werd gepakt, wist daarna uit de gevangenis te ontsnappen, maar kon toch weer worden gegrepen. En gis teren hoorde de grove, in zaken keiharde slager-speler-veedief acht jaar tegen zich eisen. Tegen Mischker, die al eens we gens een roofoverval is veroordeeld en eveneens een hartstochtelijk speler is, werd vijf jaar tuchthuis geëist. De uitspraak valt maandag. VPRO-MORGENWIJDINGEN OP DE VRIJDAGOCHTEND De VPRO-morgenwydingen op vry- dagochtend tot de adventstyd zullen in gaande 23 oktober worden verzorgd door ds. D. A. Werner, voorganger NPB te Huizen. Noordwijks geschenk aan Koning Boudewijn BURGEMEESTER NAAR BRUSSEL Tydens het statiebezoek aan Noord- wyk op 9 Juli j.l. werd aan Koning Bou- dewyn van België een geschenk van Noordwyk aangeboden, bestaande uit tienduizend bloembollen voor de paleis tuinen van het Kasteel Laeken te Brus sel. Teneinde gestalte te geven aan dit ge schenk zal burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, in gezelschap van de heer Jos. de Mooy namens de plaatselyke Vereniging voor Bloembollencultuur, in de komende week een bezoek brengen aan het Belgische Hof en de paleistui nen om in overleg met de paleisinten dance, de plaats te bepalen waar het Noordwykse geschenk in bloei zal kun nen komen. Voor het tere Baby-huidje Boeiende onrust (Van onze t.v..-medewerker) Mr. Hilterman praatte nog wat na over de uitslag van de Engelse verkie zingen, maar kon na de uitgebreide krantenverslagen weinig feitelyk nieuws ten beste geven. Hierin mag geen kritiek op zyn onderwerpkeuze worden gezien, want als hij het over wat anders zou hebben gehad, zou een ieder gezegd heb ben: Is hy al vergeten, dat hy gisteren in Londen achter de BBC-microfoon zat? Hij moest wel open deuren intrap pen. want er was weinig belangstelling voor wat anders te verwachten. Daarna maakten de kykers kennis met een nieuw programma, waarmee Willem O. Duys beloond werd op grond van zijn totnutoe voor de camera's gepresteerde arbeid. „Zet-'m op!" had men het geval genoemd en dat leek een goede vondst, want het typeerde het wat onrustige en populaire geheel niet slecht.. Het had een verdienste, die misschien niet ieder een direct opviel. Voor de échte min naars van de lichte muziek was het stel lig een voltreffer, maar voor hen, die daarvan niet weten willen of geen kaas hebben gegeten, werd het net noncha lant genoeg gebracht om het door een humoristisch accent (gedeelteiyk onbe doeld) aanvaardbaar te maken. Niette min zal er een middengroep te vinden zijn, die er niets aan vond en dus ook niet direct de betrekkelijkheid van het geheel gekarakteriseerd achtte door het antwoord van Sem Nyveen op de vraag of hy wat spelen wilde: „Dat kén". De reeds enigermate overjarig gewor den Venlose zusjes traden voor het voetlicht met een sentimentaliteit van kort na de oorlog, vonden het zelf „niks" en troffen een zaal, die hetzelfde zei, maar toch zo heeriyk was weggezwij- meld, toen nog niet duidelyk was gewor den, dat men fatsoen verspeelde, indien men het mooi vond.. Jos Cleber gaf een stukje mislukt acteren weg, maar zyn „postkoets" deed het nog bést. In de muziek ligt dan ook zyn kracht en de rest moet hy maar aan anderen overlaten. Rita Reys leek slecht geconditioneerd, Eddy Christiani op zijn retour (wat hy gelukkig zelf in ziet). De vondst van de avond was tot het laatst bewaard, met name (onthoudt hem!) Rita Corita.. Het zou ons niet verwonderen, indien ze vanavond' nog contracten vanuit het buitenland zou aangeboden hebben gekregen, want in haar genre is 't „het". benden, een rommelig karakter. Ook de compère was ons te onrustig, waarschyn- lyk een gevolg van onzekerheid, die by zo'n vuurdoop best te begrypen en dus te biliyken valt. De serie „Vliegwereld" kan een succes worden, indien de opnamen zo fraai blyven als gisteren en het avontuur wat meer zin krygt.. Anders kunnen ze dit laatste van ons cadeau krygen.. De documentaire reportage over de werking van de kunstmatige nier heeft ons geïrriteerd. Nu één der Nederlandse baanbrekers op dit gebied zich een in ternationale faam heeft verworven, moet natuurlijk uitgerekend een Zweedse film worden voorgeschoteld. Dr. Kater's com mentaar zal wel niemand hebben bevre digd, want voor leken was het te inge wikkeld en voor deskundigen te sim plistisch. Bovendien was de taal erbar- melyk slecht voor een gestudeerd man. Dat we niettemin onder de indruk kwa men van het wondere resultaat van de ingreep, is te danken aan de vondst van de Kampense arts Kolff, die in alle eenvoud een triomf van taai geduld en scherp inzicht mag worden genoemd! Advertentie Grote collectie moderne cassettes Het programma was vol afwisseling opgebouwd, maar kreeg door het forum, uitsluitend samengesteld uit belangheb- BINNENLAND Het bestuur van de Stichting „Het leven begint bij 40" dat jaarlijks aan een verdienstelijk Nederlander de gouden speld van verdiensten uitreikt, heeft be sloten ter gelegenheid van het eerste lus trum. de heer Clinge Doorenbos uit Naar- den deze onderscheiding te verlenen. De gouden speld van de Stichting zal hem worden uitgereikt op de herdenkings avond op 16 oktober in het Mlnerva-pa- viljoen te Amsterdam. - Dankzij de activiteit van de Bus- sumse recherche zitten thans ln Duits land twee Jeugdige autodieven achter slot en grendel, die Inmiddels bekend hebben in totaal 30 auto's te hebben ge stolen. Zes van deze wagens zouden naar Nederland zijn gebracht en daar verkocht. Gistermiddag heeft een bos- en heidebrand gewoed in de omgeving van Eindhoven, waarbij ongeveer 60 ha ver loren ging. De brand woedde in de buurt van Heeze en Geldrop. Omstreeks elf uur 's avonds was men nog met nablussen bezig. Het verbrande nerceel is eigen dom van de familie Philips. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler en mr. L. H. Slote- maker, directeur van deze maatschappij, zijn gistermiddag per vliegtuig van Schiphol vertrokken naar Tokio, ten einde daar de op 12 oktober a.s. begin nende algemene vergadering van de IATA, de Internationale organisatie van lucht vaartmaatschappijen, bij te wonen. In Olav V digers uit kringen van de Noorse kunst en cultuur en de Nederlandse ambassa deur, de heer D. M. C. Smit, ls gisteren in het nationale museum te Oslo de ten toonstelling „van Rembrandt tot Ver meer" geopend. De expositie, die wordt beschouwd als het grootste evenement op het gebied van de schilderkunst van het seizoen te Oslo, blijft tot 6 december geopend. De 91 kunstwerken zijn geleend van musea ln Nederland, Zweden, Dene marken en Noorwegen en van eigenaars van particuliere verzamelingen. - In het conferentieoord „De Pieters berg" te Oosterbeek is gisteravond de Jaarvergadering van de „Bond van be roepskeuze-adviseurs ln Nederland en overzeese gebiedsdelen" gehouden. De heer Van der Vlist werd met algemene stemmen tot voorzitter herkozen. In de vacature dr. J. Hover werd de heer B. van Gelderen uit Utrecht gekozen. Gistermiddag ls te Neede op de weg Neede-Haaksbergen een 8-Jarig meisje, dat op weg was van school naar huls, door een personenauto gegrepen toen het kind achter de bus, waaruit het was gestapt, plotseling de rijweg overstak. Ernstig gewond werd het meisje overge bracht naar het rooms-katholleke zieken huis te Enschede waar het korte tijd la ter ls overleden. tegenwoordigheid van Koning Prinses Astrld, vertegenwoor Ook op Marken hebben zich vreem de ziekteverschijnselen onder hei vee voorgedaan. De koeien waggelen door het land en vallen herhaaldelijk in de sloot By beschikking van de Staatssecre taris van O., K. en W„ mr. Y. Scholten, ls met Ingang van 8 oktober 1959 tot 15 april 1962 benoemd tot lid van het be stuur van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep dr. G. van der Wal te Amsterdam. BUITENLAND Een groep vooraanstaande Britten heeft op 8 oktober per telegram een be roep gedaan op de Hongaarse regering om de „letterkundigen en arbeidsleiders, die om politieke redenen gevangen zijn gezet, vrij te laten". Het telegram is o.m. ondertekend door de filosoof Bertrand Russell, de romanschrijver en essavlst E. M. Porster, de roman- en toneelschrijver J. B. Priestley en de directeur van de „New Statesman", Klngsley. Een visser ln Grlndavik op IJsland, ten zuiden van Reykjavik, heeft daar aan het strand een reddingsgordel gevonden, afkomstig van het schip „Hans Hedtoft", dat de afgelopen winter op een reis van Groenland naar Denemarken met man en muls te vergaan. De naam van het schip was nog op de reddingsgordel te lezen. Dit ls het eerste spoor van de „Hans Hedtoft" dat na de ramp is ge vonden. De Londense financier F. Grunwald, die directeur ls van enkele maatschap pijen uit de groep-Jasper, is vrijdagmid dag in de Britse hoofdstad gearresteerd op beschuldiging van verduistering van 3 1/4 miljoen pond sterling (bijna 35 miljoen gulden). Grunwald zou zich van daag voor de rechter moeten verantwoor den. Een regeringscommissie stelt een onderzoek ln naar de zaken van de Jas per groep. De Franse en de Tunesische regering hebben besloten over te gaan tot de we derzijdse vrijlating van onderdanen der beide landen die om politieke redenen gevangen zitten. In Tuni6 zyn vrijdag vijftien Franse gevangenen vrijgelaten. Zij vertrokken naar Parijs. De vrijlating van Tuneslërs in Frankrijk en Algerije ls begonnen. Honderdtwaalf onderwyzers zyn ge wond geraakt bij een treffen met de po litie te Kotsjl op het Japanse eiland SJ1- kokoe. ZIJ waren met 3.000 man opge komen om te protesteren tegen maatre gelen op onderwysgebled, getroffen door het provinciale bestuur. Hevige sneeuwstormen hebben de te velde staande gewassen ln noord- en west-Alberta en Saskatchewan (VS) ge teisterd. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. West-Duitsland telt, samen met West-Beriyn. op het ogenblik 65.016.000 Inwoners, van wie 25.787.800 mannen en 29.227.200 vrouwen. mandersloot donkerstee* 14 ZATERDAG Beestenmarkt. Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Receptie 40-Jarig bestaan Leidse Ren-en Tourver. Swlft-Comblnatle. 3 uur nam. Stadsgehoorzaal: Concert door „Das Ju- gendorchester Zürich". 8 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. In Den Vergulden Turk: Wlldlngsdienst Rozenkruisersgenootschap. 10.30 uur v.m. LuxortheaterByzonder kerkewerk Her vormde Gemeente. 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het geheim van de flesgeest" 3 uur nam. MAANDAG St.-Antonlus Clubhuls: Gezellig samen zijn voor medewerkers aan concertreis „Das Jugendorchester Zürich". 8 uur nam. Den Burcht: Filmavond voor emigratie Llssone-Llndeman. 8 uur nam. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Gebouw Chr. Soc. Belangen: Leidse Chr. Besturenbond. Spr. ds. P. Slerat over Nieuw-Guinea. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Open Deurweek. Zang avond m.m.v. ds. G. Julius en zyn koor en muziekband. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)BIJz. Kerkewerk. Herv. Gem. Band en zang in modern ritme o.l.v. ds. G. Julius. 8 uur nam. Vrouwensteeg 4Klaverjastoernooi t.b.v. blinden en invaliden. 8 uur nam. Leiderdorp (Zljldijk): Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool naar Koperenbuizenfabriek. 7 uur nam. DINSDAG Oosterkerk: Open Deurweek. Spr. ds. G. P. Klijn. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis. (Kerkzaal). Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest 13): Open Deurweek. Kindersamenkomst. 3 uur nam. Het Boshuis (achter Hoflaan 76): Open Deurweek. Spr. ds. A. Kramer. 8 uur nam. Logegebouw: „De Natuurvriend". Spr. Mauschhaupt over: „Kleurharmonie in de natuur en net aquarium". 8 uur nam. Marekerk: Open Deurweek. Spr. ds. J. Swijnenburg. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring „Ex Animo". „Die Schöpfung". 8 uur nam Voorschoten: Cultureel Centrum Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming. Spr. mevr. v. d. Vllet-de Vries. 8 uur nam. DONDERDAG Aula Uloschool Asserstraat. Open Deur week. Spr. ds. M. L. W. Schoch. 8 uur. nam. Clubhuis Westerkwartier (Ten Kate- straat): Opening bejaardensociëteit Ver. voor Maatsch. werk op Hum. grondslag, uur nam. Kringlokaal Hoogl. Kerkgracht 33a: Broederschap van oud-padvinders(sters) Spr. dhr. A. Valkenburgh (met dia's) over Spanje. 8 uur nam. Spr. Staalwyk. Open Deurweek. Filmver toning „Wie is mijn naaste?". 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Les Cousins" (De neven) 18 Jaar. Werkd, 2.30, 7 en 9.15 uur; Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jack the Ripper, de vrouwen moordenaar". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Tlger Bay". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Koorzang. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork.. koor en solist. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Gev. muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Omroepork. en sol. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Een hart zoekt het geluk, musical. 21.10 De Knipperbol, caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud eeuwig, godsd. caus. v. d. Jeugd en gespr. over muz. door Jongeren. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gram 14.55 Van de wieg tot het graf, caus. 15.10 Accordeonork. 15.35 Kredlt verlening by overname van middenstandsbedr. toespr. 15.50 Rotterd. Fllh. ork en solist. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18 00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muzlekkiosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De kerk als middelares, caus. 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gev. progr. 21.15 Wie is wie. 21.40 De Z 69. hoorsp. 22.15 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. com. 22.50 Lichte muz. 23.25 Dansmuz. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d- kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20 20 Cabaretprogr. 20.35 Intermezzo. 20.40 Lichte muz. 20.55 Gevar. progr. 21.50 Dag sluiting. VOOR ZONDAG 11 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Ka merkoor. 8.30 Morgenwydlng. 9.15 Orgel- conc. KRO: 9.30 Nws. 9 45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Hedendaagse i'-.problemen. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders. hoorsp. 13.30 Gram. 14.00 V. d. kind. 14.30 Pianorecital. 15.05 Offer- vrijdag. de missie en wy, gesprek. 15.15 Gram. 15.30 Muzikale caus. 16.00 Sport. 16.30 Gezongen rozenkrans. IKOR: 17.00 Ned. herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, causerieën. 18.30 De kerk aan het werk. 18.40 Wie oren heeft, hore, catis. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samen zang. 19.30 Doe aan my een teken ten goede, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Ko- thollek en gemeenschap, caus. 20.15 Ge var. progr. 20.45 Bent U ook van de par ty?, caus. 20.55 Gram. 21.25 Stad zonder ogen, hoorsp. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Religieuze muz. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 Geef het door, caus 10.05 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Kerkd. 1. d. Herv. Kerk te Gent. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 De Doopsgezinde Broederschap. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand 1. d. wereld, caus. 13.17 Me- ded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbe spr. 14.20 Lichte muz. 14.45 Filmpraatje 15.00 Philh. Ork. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Nederland bouwt kerken, caus. 17.15 Nederland sinds 1945, caus. VARA: 17.30 Het huls met de ge kroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws. en sportultsl. Daarna: Sportjourn. 18.30Lich te muz. 19.00 Bil nader Inzien, discussie. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Paul Vlaanderen en het Conrad-mvsterie. hoorsp. 21.20 Licht pro gramma. 21.50 Comme ci, comme ca, caus. 22.05 Gram. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sportultsl 23.15 New York calling. 23.20 Nwe Franse gram. 23.55 24.00 Nws. RADIO BLOEMENDAAL 9.30 uur v.m. ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11 uur: ds. G. Toornvliet, (ultz. van de dienst voor belangstellen den, gehouden op 4 okt. om 7.30 u. n.m.) 3.30 uur n.m. ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie Rome: Intern, atletlek- wedstr. Eurovisie Stuttgart: 17.0018.30 Figuurrijden op de flets. VARA: 20.00 Filmfragm. 20.30 Mensen, Dingen, Nu. 20.40 Documentaire. 21.00 Cabaret-progr. NTS: AVRO, KRO, VARA en VPRO 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 ni. 12.20 Verz.progr. 13.10 Krit. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragenbeantw. 14.40 Cau6. 34.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 16 15 Voordr.) 17.15 The brains trust, hersengym. 18.00 V. d kind. 18.50 Money matters, caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.00 Klass. gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. m. Interviews. 18.45 Rep. atletlekwedstr. 18.58 Gram. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Does the team think?, vragenbeantw. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samen zang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Zangrecital 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutselier Rundfunk, 309 m. 13.25 Gevar. muz. 15.45 Verz.progr. 18.15 Ork.conc. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Gevar. progr. en dansmuz. 21.45 Nws. en weerber. 22.50 Operaconc. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws 12.05 Ork.conc 15 45 Le Jour et la nult, operette. 19.40 Lichte muz. 20.10 Hedendaagse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. soldaten. 14.00 Opera- en bel- cantoconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sportrep. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.52 Vioolrecital. 18.30 Gods. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Operafragm. 21.00 Dansmuz. 21.45 Franse chansons. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05— 24.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.45 Festival v. Bergen: Ork.conc. 18.45 Gram. 20.00 Film- muz. 20.30 Gevar. muz. 21.45 Nwe. gram. 22.00 Journ. en nws. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. Casino: Othello". 14 Jaar. Werkdagen 2.30 en 8 uur. Zaterd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 en 7.15 uur. Rex: „Gangstervljand no 1". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Touch of evil". TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantré (tot 9 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en '24 Zon- eD feestdagen 2—4 uur AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden is geopénd Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136; bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlna- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 uur en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren De Jong, Den Haan, Veldhuizen, Van Win gerden en Verhoef. Te Oegstgeest de doktoren Van Walche. ren, tel 22030 en Van der Vllet-de Vries, tel. 22331 By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR MAANDAG 12 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Quiz. 11.55 Sopr. en Elano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 and- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ge var. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bljbelover- denking. 16.30 Klaveclmbelrecltal. 17.00 V .d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz. Uitwissellngsprogr. over Engeland, in sa menwerking met Radio Nederland Wereld omroep. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 18.55 Morgen ls het weer zo ver. toespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Kamerork. 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte muz. 20.15 Alarm!mijn aangespoeld, hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Or- gelconc. 22.00 Parlementair comm. 22.15 iram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Holland Festival 1959: Kamermuz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Metropole-ork. 8.45 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Debuterende artiesten. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pia norecital. 14.30 Gram. 14.50 Van de hak op de tak ln en om de tuin, caus. 15.05 Gram. 16.20 Gram. 17.00 V. d. padvin ders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Milit. muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Kamermuz. 19.25 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22.50 Knip perlicht, progr. v. alle weggebruikers 23.20 Gram. 23.53 Beursber. v. New York. 23.55 —24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Gloacchlno Rossini. Ouverture „La Gazza Ladra". Rlas Symphonle Orkest. Beriyn olv. Ferenc Frlcsay. II. Giuseppe Verdl. „La Travlata" (le en 2e bedryf). Opera ln 3 bedrijven op tekst van Francesco Maria. Piave naar „La Dame aux Camélias" van Alexandre Du mas. Plaats en tijd van handeling: Parijs en omgeving pl.m. 1700. Rolverdeling: Violetta Valery, Antoinette Stella, sopraan Flora Bervolx, haar vriendin. Elvira Ga- lassl, mezzo-sopraan; Annina, haar kame nier, Luisa Mandelll, mezzo-sopraan; Al fredo Germont, een Jonge dichter, Giusep pe di Stefano, tenor; Giorgio Germont, zijn vader, Tito Gobbl. bariton; Gaston, Vicomte de Letorières, Giuseppe Zampieri, tenor; Baron Douphol, William Dickie, bariton; Markies d'Obligny, Nicola Zac- carla, bas; Dr. Grenvll, Silvio Malonlca, bas; Giuseppe, dienaar van Violetta, Fran co Ricciardl, tenor; Dienaar van Flora, Vlttorlo Tatozzi. bas; Een bode. Carlo Forti, bas. Koor en Orkest van het Teatro alia Scala. Milaan. Dirigent: Tullio Sera- fin. III. Ermanno Wolf Ferrai. Intermezzo uit „I Glolelll della Madonna". Württem- bergs Staatsorkest. Stuttgart olv. Ferdi nand Leitner. IV. Ruggiero Leoncavallo. Proloog „I Pagllaccl'Mario del Monaco, tenor. Or kest van de Accademla di Santa Cecillia, Rome olv. Alberto Erede. V. Umberto Giordano uit „Andrea Che- nier" La mamma morta (Aria Madeleine, 3e bedrijf). Maria Meneghlnl Callas, so praan. Philharmonla Orkest olv. Tulllo Serafin. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.15 Gram. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Koorzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Gram. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.40 Vlooi en piano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en Fanfare-ork. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en ork.conc. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Nws. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ultsl. races en dansmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws en act. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en rep. boKswedstr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. 0.30 Nws. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutselier Rundfunk, 309 m. 1200 Ork.muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Ork.muz. 14.45 Dansmuz. 16.05 Amusmuz. en operettefragm. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Ge- ar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette en film fragm. 1.15 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.30 Ork.conc. 15.00 Gram. 16.30 Ork.conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 20.00 Ork.conc. 20.25 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Lichte muz. 12.30 Weer ber. 12.34 V .d. landb. 12.42 Operettemuz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Joegoslavische muziek. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Pianospel. 18.20 Godsd. ultz. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Volksliederen uit Amerika. 20.00 Kamermuz. 20.45 Kunstkaleldoscoop. 21.00 Kamermuz. (ver volg). 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Vokale Polyfonie. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 184 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Festival v. Vlaanderen: sol.- conc. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Kamermuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S E S I? -ï 5 a Amsterdam onbewolkt o 4 18 7 0 Den Helder onbewolkt ozo 6 17 11 0 Ypenburg Vllsslngen onbewolkt o 2 19 3 0 Uoht bew. o 6 19 12 0 Eelde onbewolkt o 4 20 5 0 De Bilt onbewolkt o 4 20 8 0 Twente onbewolkt ozo 4 22 8 0 Eindhoven onbewolkt ozo 3 23 8 0 Z.-Limburg onbewolkt ozo 3 22 7 0 Helsinki geh. bew. nnw 5 5 2 3 Stockholm zwaar bew. wnw 1 10 1 0 Oslo zwaar bew. n 2 9 5 0 Kopenhagen mist o 3 14 8 0 Aberdeen geh. bew. ozo 3 16 12 0 Londen zwaar bew. o 5 21 14 0 Brussel licht bew. w.sttl 22 6 0 Luxemburg onbewolkt ono 4 21 7 0 Parijs zwaar bew o 2 24 11 0 Bordeaux weerlicht zw 3 21 2 23 Grenoble zwaar bew. w.stil 21 7 0 Nice zwaar bew. n 5 21 13 0 Berlijn onbewolkt o 2 18 10 0 Frankfurt onbewolkt no 4 21 7 0 MUnchen onbewolkt zzo 2 18 1 0 Zürich mist w 1 4 0.1 Genève mist w.stil 19 4 0 Locarno mist o 1 19 3 0 Wenen onbewolkt w.stU 19 2 0 Innsbruck mist wnw 1 20 0 0 Belgrado geh. bew. o 5 18 11 0.3 Athene zwaar bew. w.stil 20 16 8 Rome licht bew. ono 2 22 9 0 AJaccio zwaar bew. ono 3 22 8 0 Madrid licht bew. zw 3 9 4 Lissabon onbewolkt w 2 24 13 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2