Ook in Amerikaanse staalindustrie afkoelingsperiode van tachtig dagen Nieuwe seinzaal: uniek op deze wereld! WEERBERICHT r Pas over vijf weken zullen de afgekoelde hoogovens weer ten volle in werking kunnen njn NU OF NOOIT m&r :tW- Fa. D. KRET Zn. ERRES TELEVISIE FLIM „Met lachen alleen kom je er niet" Wonder van vernuft en techniek Liberalen hebben liarde dobber onder het districtenstelsel Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 No. 29869 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nadat president Eisenhower de wet van Taft en Hartley deze week van toepassing had verklaard op de staking in de havens aan de oostkust, nam hij gisteren hetzelfde besluit ten aanzien van de staal- staking, die nu al 86 dagen heeft geduurd. Gisteren zijn de haven arbeiders weer aan het werk gegaan en men mag aannemen, dat dit spoedig ook met de stakers in de staalindustrie het geval zal zijn. In het geval van de havenstaking was de eerste stap de vorming van een raad van onderzoek, welke de president verslag moest uitbrengen. Daarna volgde een rechterlijk bevel aan de stakers om het werk te hervatten. De wet van Taft en Hartley voorziet in een „afkoelings periode" van tachtig dagen, waarin regeringsbemiddelaars zullen medewerken aan de oplossing van het conflict tussen werkgevers en werknemers. De president verklaarde, dat optreden nodig was omdat voortzet ting van de staking het nationale belang en de veiligheid in gevaar zou brengen. „Het nationaal belang vereist onmiddellijke hervatting van de produktie in deze uiterst belangrijke industrie" aldus de president. „Economie van het land in gevaar" De door Eisenhower ingestelde raad van onderzoek zal voor volgende week vrijdag verslag moeten uitbrengen. Men verwacht dat de staking dus zeker nog een week zal duren. Overigens duurt het minstens vijf weken voor de hoog ovens, die in de afgelopen maanden ge heel zijn afgekoeld, weer volledig in werking zijn. De voorzitter van de bond van staal- arbeiders verklaarde gisteravond, dat het toepassen van de Taft-Hartleywet niets permanent kan regelen en dat, in tegendeel, wellicht het wederzijds ver trouwen en de goede betrekkingen die voor de verhoudingen in de staalindus trie kenmerkend waren, volledig zullen worden teniet gedaan. President Eisenhower verklaarde nog, dat 85 procent van de staalfabrieken is gesloten. Meer dan 500.000 arbeiders in de staal-industrie en ongeveer 200.000 ycor beter* bont. |BREESTP.I73»TEL.235571 Marconist wil zijn onschuld bewijzen De Nederlandse marconist die be schuldigd is van moord op de Ameri kaanse Lynn Kauffmann, heeft gis teren de politie ervan beschuldigd, „hem woorden in de mond gelegd te hebben" tijdens het verhoor in het politiebureau te New York. De Nederlander, wiens proces pas volgens jaar lente een aanvang zal ne men, heeft aangekondigd zelf in de ge tuigenbank plaats te zullen nemen om zijn eigen verdediging te voeren. Hij wil dan zyn onschuld aan de dood van de 23-jarige vrouw bewijzen. Advertentie LOODG1ETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - LeideD Telefoon 20023—24350 Kans op enige regen De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: In de luchtdrukverdeling in onze om geving komen enkele veranderingen van betekenis voor. Het Europese hogedruk- gebied neemt namelijk af, waardoor een depressie die vanochtend nabij de in gang van het Kanaal lag, tijdelijk in vloed op het weer in ons land kan gaan uitoefenen. Het front van deze storing heeft in Ierland, in zuidwest Engeland en langs de Franse kust op verschillende plaatsen 20 tot 50 mm regen gebracht. Het zal waarschijnlijk in de nacht Ne derland voorbijtrekken en hoewel het regengebied wat minder wordt kan er dan plaatselijk in ons land enige regen worden verwacht. Na de frontpassage ruimt de wind naar het zuidwesten. Morgen zullen er dan weer opklaringen voorkomen, maar de temperatuur wordt Iets lager. (Opgemaakt te 10 uur) 11 OKTOBER Zon op: 6.06 uur; onder: 18.07 uur. Maan op: 15.43 uur: onder: 0.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 1058 en 23.38 uur. Laagwater te 6.11 en 18.45 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. arbeiders in verwante industrieën zijn van hun normale bron van inkomsten verstoken. De huidige staalvoorraad is klein en de hervatting van de volledige produktie zal enige weken vergen. Daar om is spoedige hervatting van het werk onontbeerlijk om de gevaren voor de economische gezondheid van het land af te wenden, aldus de president. Advertentie Uitsluitend de nieuwste modellen. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Townsend verloofd met Belgisch meisje De 44-jarige kolonel Peter Townsend, wiens vriendschap met Prinses Margaret van Engeland in 1955 tot speculaties over een huwelijk leidde, heeft zich gis teren verloofd met zijn 20-jarlge secre taresse en fotografe Marie-Luce Ja- magne, dochter van een Belgische siga- rettenfabrikant. Er is nog geen datum voor het huwelijk vastgesteld. De voormalige luchtvaartattaché van de Britse ambassade te Brussel en zijn verloofde bevinden zich thans buiten België maar zijn niet samen, zo deelde de moeder van het meisje mee. Townsend is getrouwd geweest en heeft twee zoons. Hij scheidde in 1952 van zijn vrouw. Marie-Luce Jamagne behoorde tot een groep van tien personen, die Townsend het vorig jaar op zijn reis om de wereld vergezelden. Advertentie t Na onze vorige herinnering aan het ten einde lopen van de inzen dingstermijn voor de fotoprijsvraag is het aantal ontvangen oplossingen aanzienlijk gestegen. Maar toch me nen wijdat er nog wel meer puz zelgeest hij onze lezers bestaat, dan uit het aantal nu blijkt. Maandag a.s. om 13 uur sluit de inzendingstermijn. Zult U zorgen, wanneer Uw oplossing nu nog niet verzonden is, dat zij voor die tijd in ons bezit is? Dan maakt U nog kans op een van de negentien prij zen waaronder een hoofdprijs van so.Ontvangen wij Uio oplos sing na die tijd, dan is iedere kans daarop verkeken! zegt het populairste echtpaar van ons land: CONNY STUART en JOOP DODERER. Waarmee dan wel? Dat vertelt dit geestige twee tal in de nieuwe Libelle. Natüürlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter Morsesleutel heeft afgedaan... (Van onze Amsterdamse correspondent) „Als de Amerikaanse ambassade te Parijs een telexverbinding wil hebben met het Midden-Oosten of met Tokio, dan vraagt men die aan via Amsterdam". De heer J. van Gessel, directeur van het tele graafkantoor der PTT te Amsterdam, zegt dat niet zonder trots. En terecht, want op de eerste verdieping van het hoofdpostkantoor achter het Paleis op de Dam bevindt zich een seinzaal, die qua apparatuur en werkwijze uniek is in de wereld. De telegraafdienst heeft na een ingrij pende verbouwing de radio- en draad- seinzalen in één grote ruimte, gevuld met de meest moderne apparaten sa mengevoegd en deze zaal is thans offi cieel in gebruik genomen. In één oogopslag ziet men, dat de Morsesleutel in het telegraaf verkeer thans vrijwel geheel door de moderne telex-machines (verreschrijvers) zijn vervangen. De zaal ziet eruit als een typekamer van een groot bedrijf: meisjes achter schrijfmachines. Die schrijfmachines echter zijn met een groot deel van de wereld verbonden. „Het aantal telegrammen daalt sterk", vertelde ons de chef van de seinzaal. grafiek toont duidelijk het drama dat zich in Indonesië heeft yol- Een f Ran, trokken. Het telegraafverkeer met dit voorheen Nederlandse bezit duikt in die grafiek met een vrijwel rechte lijn om laag. Ook het binnenlandse telegraaf verkeer daalt: het aantal telefoon abonnees is zo gestegen en vele bedrij ven zijn dermate op het telexverkeer overgeschakeld, dat het aantal tele grammen de laatste jaren aanmerkelijk is teruggelopen. Maar in vele gevallen blijkt het tele gram toch nog het snelste communica tiemiddel te zijn. Het gebruik van de Morsesleutel sterft uit. Er zijn betrouw baarder en sneller apparaten gekomen. Het meest moderne is het telex^pparaat, dat is aangesloten op de telefonie- kabels, welke uitmonden op telegraaf- automaten In tal van landen. De aankomst van de doorsteek- ploeg'' van de N ieuw-Guinea expe ditie per Kantamaran in de haven van Hollandia. Deze ploeg maakte de moeilijke reis van de Sibil vallei naar Hollandia door een onbekend oerwoud gebied. Na 11 seconden Oran Wij waren gisteren in die Amster damse seinzaal getuige van de snel heid, waarmee de telegrammen ver zonden kunnen worden. Wij verzonden een telegram naar Oran in Noord- Afrika via dit net van z.g. gentex- automaten. De juffrouw achter het verreschrüftoestel tikte enkele toetsen aan, waarmee zij met het in Frank rijk opgestelde apparaat automatisch de Noordafrikaanse stad koos. Precies elf seconden later meldde Oran zich. De in 1923 geopende radio-verbinding met het toenmalige Nederlands Oost- Indië is jarenlang de bestaansreden ge weest van de radiodienst van het Am sterdamse telegraafkantoor. Dat ver keer naar het huidige Indonesië is tot een gering percentage teruggelopen Maar de radio-dienst ging een nieuwe toekomst tegemoet door de toepassing van de TOR-verbindingen, waartoe bijna de gehele wereld is overgegaan. De TOR is een teleprinter-via-radio, een soort draadloze telex, die is uitge vonden door de Nederlandse ingenieur dr. ir. Van Duuren, thans directeur van het dr. Neher-laboratorium van PTT. De TOR heeft als bijzondere eigenschap, dat het fouten in de overbrenging van het telegram automatisch corrigeert De romantiek is een beetje verloren gegaan, daar op de seinzaal. Straks zul len de meisjes achter de verreschrijver zich niet eens me?i ervan bewust zijn of hun telegrammen via de radio of per draad hun weg zoeken naar andere we relddelen. Na de verkiezingen in Engeland Labour geremd door interne strubbelingen en overheersende positie van vakbonden (Van onze Londense correspondent) Engeland heeft Macmillan gegeven waarom hij gevraagd heeft: een overweldigende conservatieve meerderheid. De einduitslag zal er zo goed als zeker als volgt uitzien: conservatieven 366 zetels, Labour 258 en liberalen 6. De conservatieven veroverden 29 nieuwe districten en verloren er 6. Labour verloor 28 van de door de socialisten bezette districten en veroverden er 5. De liberalen verloren een district en wonnen een ander, zodat hun aantal in het Lagerhuis gelijk blijft. Dit is meer dan sneu voor hen aangezien hun stemmenaantal, dat thans anderhalf miljoen bedraagt, is verdubbeld! In elf districten werden de liberalen achter de conservatieven de tweede partij in plaats van Labour. Voor een partij die zich zolang in de wildernis heeft bevonden, is dit een opmerkelijk resultaat. Zelfde regering is overigens ongezond voor democratie In percentages liepen de twee grote partijen beide terug. De conservatieven verwierven 49.4 procent van het stem- mentotaal. Dit is 0.3 procent minder dan in 1955. Labour kreeg 44.1 procent of 2.3 procent minder, terwijl de libera len stegen met 3.1 tot 5.8 procent. Het aantal totdusver uitgebrachte stemmen bedraagt: conservatieven 13.670.925, La bour 12.178.036, liberalen 1.640.752. De communisten kregen 30.897 stemmen en verspeelden nagenoeg al hun deposito's, die verloren gaan wanneer minder dan een achtste van het aantal stemmen behaald wordt! In het tegenwoordige Britse kiesstel sel kunnen de liberalen uiterst moeilijk zetelwinst maken. Maar in de jaren '20 wist de toenmalige kleine Labourpartij de liberalen, die destijds zeer machtig waren, ondanks dezelfde handicap op den duur te overvleugelen! Dit probe ren de liberalen thans met Labour te doen. Zij beschouwen hun succes als het positieve begin van een nieuwe politieke ontwikkeling omdat ze de kiezers van nu af aan willen trachten de gelegen heid te geven een liberale kandidaat te steunen. De partij «s echter niet rijk ge noeg om een landelijke campagne te bekostigen, vandaar dat de liberalen zich thans op slechts een derde van de districten concentreerden. Bij de vorige verkiezingen stonden zij in twee derden daarvan. Beneden de maat De liberalen verloren het anderhalf Jaar geleden bij de beroemde tussen tijdse verkiezing op de conservatieven veroverde Torrington in Devon, zodat Bonham Carter, kleinzoon van de be roemde liberale premier Asquith, uit het Lagerhuis verdwijnt. Maar zij wonnen de zetel Noord-Devon. Het zal niet ge makkelijk zijn een geheel afdoende ver klaring te vinden voor de overweldigen de doorbraak van de conservatieven. De tegenwoordige welvaart is natuurlijk een uiterst belangrijke factor geweest, als mede het feit, dat Macmillan de ver kiezingsdatum op meesterlijke wijze heeft gekozen. Met het oog op de ko mende topconferentie voelen weinigen voor een plotselinge koers- en persoons verandering. Een andere reden is, dat Labours programma ver beneden de maat is gebleven. Hierover maken niet alleen de socialisten zich bezorgd, maar ook sommigen hunner tegenstanders, zoals de bekende televisiespreker Lord Boothby. Het is namelijk een voor een democratie ongezonde toestand, wan neer er altijd eenzelfde soort regering uit de bus zou komen. Het twee-par tijenstelsel in Engeland kan alleen functioneren, indien van tijd tot tyd de wacht kan worden afgelost door een capabele oppositie en er werkelijk voor de kiezers de mogelijkheid bestaat een gelijkwaardige andere regering aan te wijzen. Waarmee niemand wil zeggen dat de huidige conservatieve regering op staande voet zou moeten worden ont slagen. De liberalen hopen eens een aanvaardbare „tweede keus"-partij te worden, nu Labour, geremd door inwen dige strubbelingen en haar merkwaar dige samenstelling met de overheersen de positie van de vakbonden, ongeschikt voor de opvolging is bevonden. Het mocht niet baten Vroegere nederlagen van Labour wer den geweten aan ondoelmatige organi satie en aan de wilde uitspattingen van de linkervleugel. De organisatie werd vervolmaakt en links het zwijgen opge legd, maar het mocht niet baten. De middengroep welke het vlak na de oor log, verarmd als zy was, met Labour had geprobeerd, vermochten de socia listen niet blijvend aan zich te binden. Een aantal kiezers keerde naar de con servatieven terug. Anderen zochten heul bij de liberalen. Labour verloor niet alleen deze stemmen maar slaagde er Reorganisatie bestuur genationaliseerde bedrijven De Indonesische premier Djoeanda heeft de Indonesische overheidslicha men en commissies gelast hun bestuur over de overgenomen Nederlandse ondernemingen te reorganiseren en de doeltreffendheid en de produktivi- teit in de kortst mogelijke tyd te ver beteren. Deze opdracht strekt ook tot de be noeming van personen in bestuurs posten. De leider van de raad voor de gena tionaliseerde bedrijven, kapitein Soe- hardiman heeft verklaard, dat de kan didaten voor bestuursfuncties in de overgenomen ondernemingen zullen wor den getoetst op hun „vaderlandslievend heid, eerlijkheid, gezag, leiderschap en hun capaciteiten ln het zaken doen". evenmin in aantrekkingskracht uit te oefenen op het linkse sentiment. Al was de opkomst twee procent groter dan de vorige keer toch bleef nagenoeg twintig procent van de kiezers thuis. Na Labour voorlopig in het Lagerhuis uitgeschakeld Is, zal de strijd aan het vakbondsfront waarschijnlijk scherper worden. Ook Gaitskells leiderschap zal ongetwijfeld door de partij onder ogen worden ge zien. De veteraan Herbert Morrison, die voor de BBC-televisie naar zijn oor deel werd gevraagd, liet duidelijk mer ken dat hij Gaitskells bij deze verkie zingen toegepaste tactiek allerminst kon bewonderen. Labour zal de liberale her rijzenis zeker niet kunnen negeren, al leen al door het feit dat de liberale kiezers voor elke stem, die zij de con servatieven afhandig hebben gemaakt, Labour er drie ontnamen. Het geeft te denken, dat de Labourpartij in de 59 jaar van haar historie, er slechts een maal in geslaagd is, namelijk in 1945, een behoorlijke zelfstandige meerderheid te krijgen. FIFTYj FIFTY de moderne Amerikaan die u van twee kanteik laat j genieten, van de prijs en van de kwaliteit 20 STUKS Tegen slager-veedief acht jaar geëist (Van onze correspondent te Bonn) Te Düsseldorf eiste de officier van Justitie gisteren acht jaar tuchthuis tegen de 50-jarige slager Albert Roden, de grootste veedief van Europa, zoals men hem hier pleegt te noemen. Roden heeft in de periode 1952 1958 in 229 ge vallen meer dan vierhonderd run deren op allerlei weiden in de Bondsrepubliek geslacht, teneinde zijn enorme schulden te kunnen betalen en zijn speelzucht de vrije loop te kunnen geven. 0 Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1