halter Lippmaim gehuldigd op zijn zeventigste verjaardag pgen icht 1 maart 1860 Zaterdag 10 oktober 1959 Zesde blad no. 29869 len schrijver, die uitmunt door helderheid (Van onze correspondent in Washington) Ltippmann schrijft zo helder, helderder dan de waarheid zelf", zie Ier een uitspraak over Walter Lippmann's journalistiek, die misschien m lichte kritiek inhoudt, maar die toch de nadruk legt op de grootste lügd van deze kroniekschrijver: helderheid. Lippmann is een van de footste, misschien wel de grootste, van Amerika's hedendaagse jour esten. Hij schrijft een kroniek, een „column", in de New York [crald Tribune, de Washington Post, vele andere Amerikaanse (anten en bovendien in de Figaro, die in Parijs en de Yomiuri fcimbun, die in Tokio verschijnt. Hij moet ongeveer een tien miljoen jers hebben. De ambassades in Washington nemen goede nota van rat Lippmann publiceert en zijn visie is vaak verwerkt in de rappor- ju, die men van deze ambassades naar het vaderland zendt. Zijn pgang in de Amerikaanse hoofdstad is op ambassadeursniveau en jn informatie krijgt hij, zoals men gekscherend heeft gezegd, van (rste ministers en daarboven. den een s ter Jverdacht oordeel Op zijn zeventigste verjaardag is jpmann dezer dagen gehuldigd aan 0 lunch van de persclub in Washing- h. Uiteraard is hij lid van deze club, jjh men ziet hem er slechts zelden, (sfeer is daar waarschijnlijk wat ru- jerig voor deze lange rijzige man, die per op een professor dan op een «estal stevig drinkende en rokende prnalist gelijkt. jjppmann is niet een figuur, die over- met zijn neus bovenop wil zitten. Hij (ft er veeleer de voorkeur aan enige jtand tot zijn onderwerp te nemen en {hoofd voor alles koel te houden. Dat jan zijn artikelen duidelijk te merken. moet daarin niet zoeken naar ttdote en lokale sfeer, maar men kan zeker van zijn daarin een overdacht deel te vinden en een perspectief, voor hen, die te dicht bij de feiten an en te zeer alleen in het heden le- 1 niet is weggelegd. Niet voor niets t zijn kroniek „vandaag en morgen" jppmann heeft uitstekende relaties hoort allerlei nieuws, dat zich ach- de schermen afspeelt, maar koket en met die kennis doet hij zelden of it. Hij gebruikt als basis voor zijn ar- elen veeleer de feiten, die iedereen n weten, maar in een bijzonder klaar toog distilleert hij uit die feiten con- ïsles, waar de normale krantelezer nder zijn hulp niet zo gemakkelijk toe nt. Tijdens die lunch op de persclub heeft uiteengezet hoe hij zijn taak opvat. d denkbeeldige criticus liet hij de tag stellen: hoe kunt ge doen alsof ge wijsheid in pacht hebt, zijt ge soms «nwoordig bij de kabinetsvergaderin- leest ge de telegrammen, die het ate Department binnen krijgt, weet ge t er omgaat binnen de hoofden van oesjtsjef en De Gaulle? Overstelpende feiten Lippmanns antwoord op die denkbeel- ;e vragen zou steeds weer „neen" eten zijn. Maar de simpele staatsbur- die in een democratie door zijn mrecht invloed moet uitoefenen op manier waarop zijn land wordt ge teerd, weet nog veel minder dan Lippmann wat er omgaat in de na tionale en de wereldpolitiek. Juist om deze simpele staatsburgers voor te lich ten zijn de journalisten op deze wereld. Zij hebben de tijd, de gelegenheid en de belangstelling om over allerlei fei telijk nieuws na te denken en het te in terpreteren. Zij weten niet alles. Zij kunnen alleen de stelling naar voren brengen, die hun op een gegeven mo ment het dichtst bij de waarheid lijkt te zijn. Zij kunnen het mis hebben. Dan moeten zij later hun mening corrigeren. Maar hun taak is het om naar beste we ten verhelderend te zijn voor de lezers kring. Lippmann is kennelijk een voorstander van een interpreterende journalistiek. De feiten, zo zegt hij, zijn te talrijk en te overstelpend. De journalist in een centrum zoals Washington moet zijns inziens een keuze maken en schrijven over wat hem het belangrijkste lijkt. Bo vendien moet hij niet alleen feiten ver melden, doch die feiten in perspectief plaatsen, op waarheid en schijn wijzen, kortom, interpreteren. Hijzelf doet dit op een sublieme ma nier. Zijn collega's, Amerikaanse en bui tenlandse, erkennen dat. Vandaar die verjaardagslunch, een ongebruikelijke plechtigheid voor een uitzonderlijk be gaafd lid van de persclub. id Gestolen Duitse auto's in Bussum verkocht Eind september werd de Bussumse po- e door de districtsrecherche uit Nij- tgen gewaarschuwd dat in Duitsland stolen auto's naar Nederland werden orverkocht, o.m. naar Bussum. De po- ie wist wel iemand die Duitse wagens icht, zette een val op en wist twee 23- rige jongemannen uit Keulen dezer gen aan te houden. Zij arriveerden et een Duitse wagen in Bussum. zy werden verzocht mee naar het po- tlebureau te gaan. Hier zeiden de jon- emannen dat zij de wagen in Duits- od hadden gekocht. Men kon hun Iets ten laste leggen en zij werden als igewenste vreemdelingen over de grens eet. Het bleek n.l. dat deze auto toe- ehoorde aan een Maastrichtenaar en in •ortmund was gestolen. Deze diefstal as aangegeven; de verzekering had t«ds de schade betaald. De Bussumse olitie kon echter niet bewijzen dat de »ee Keulenaars de wagen hadden ge- tolen. Toen zgj over de grens waren gezet teft de Duitse politie hen aangehouden. 'Istermiddag kreeg de Bussumse politie ericht uit Duitsland, dat men „een W-de vangst" had gedaan. De mannen «bben toegegeven niet minder dan 30 uto's te hebben gestolen in Duitsland, 'aarvan er zes naar Nederland zijn oorverkocht. De Bussumse politie heeft •wee daarvan in Bussum achterhaald. Als motoragent vermomde runner Onwelkome diensten. Succes voor Selwyn Lloyd Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die door vriend en vijand vaak verguisd werd, keert in het Lagerhuis terug met een meerderheid, welke 3951 stemmen groter is dan de vorige keer. Als gevolg van de conservatieve ver kiezingsoverwinning hebben de make laars op de Londense effectenbeurs gis teren gevochten om industriële fondsen te kopen, waarvan de koersen aanzien lijk stegen. Vooral de koersen van de staalfondsen vlogen omhoog, nu de kans op nationalisatie is geweken. Eerst topconferentie Livingston Merchant, de Amerikaanse adjunct-onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden, heeft gisteren in Philadelphia verklaard dat men gevoeglijk kan aannemen dat de topconferentie vóór Eisenhowers ant- woordbezoek aan de Sovjet-Unie in het volgend jaar zal worden gehouden. Merchant, die sprak op een bijeen komst van de raad voor wereldaangele genheden te Philadelphia, zei voorts dat de Ver. Staten nauwlettend toezien of communistisch-China Kroesjtsjefs af zweren van het gebruik van geweld als middel voor regeling van internationale geschillen zal volgen. Als de verklaring die Kroesjtsjef na zijn besprekingen met president Eisen hower in Camp David ondertekende, werkelijke betekenis wil hebben, zullen de andere landen van het communis tische kamp die zeggen de leiding der Sovjet-Unie te volgen, zich ook aan die verklaring moeten houden. Binnen het hek Loonontwikkeling en loongrens De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de SER op korte termijn advies gevraagd over te treffen tüdelijke voorzieningen in ver band met incidentele overschrijding van de loongrens als een gevolg van de re cente loonontwikkeling. Verscheidene werknemers die door loonsverhogingen de loongrens van f. 6900,overschrijden zouden genood zaakt worden hun verplichte zieken fondsverzekering te beëindigen. De Zie kenfondsraad heeft de Staatssecretaris gevraagd voorlopig, in afwachting van een beslissing omtrent de loongrens, de verplichte ziekenfondsverzekering voor deze werknemers te handhaven. De S.E.R. heeft besloten de adviesaan vrage van de Staatssecretaris in handen te stellen van de commissie die het vraagstuk van de loongrens voor de zie kengeld- en ziekenfondsverzekering in onderzoek heeft. De SER heeft de com missie verzocht bij voorrang een pre advies uit te brengen, zo mogelijk voor de op 13 november a.s. te houden ver gadering van de raad. P. v. d. A.-verklaring ever atoomwapens en ontwapening „Onverzwakte instandhouding van het Navo-bondgenootschap en sociale en economische hulpverlening aan de minder-ontwikkelde landen vormen twee punten uit een verklaring, die het partijbestuur van de PvdA als grond slag voor de discussie over de buiten landse politiek op het komende congres van de partü aan de afdelingen heeft toegezonden. Het congres zal op 12. 13 en 14 november a,s. in Bellevue te Am sterdam worden gehouden. Aflossing La Courtine De eerste gevechtsgroep van de vier de divisie is uit La Courtine naar Ne derland teruggereisd. Het zijn ongeveer 5000 man, die worden afgelost- door een tweede groep van 5000 man van de vierde divisie, die in La Courtine het zelfde oefeningenprogramma zal afwer ken. Deze tweede greep keert begin no vember naar Nederland terug en dan ligt het oefenen van Nederlandse leger eenheden in Frankrijk voorlopig stil, Nationale pijperdag In Hilversum (Speciale berichtgeving) Naar schatting 2000 jeugdige pijpers en tamboers van ruim 30 korpsen uit alle delen van het land komen op don derdak 26 mei a.s. (Hemelvaartsdag) naar Hilversum waar dan de nationale pijperdag van de CJMV wordt gehou den. Het plaatselijk korps „Beatrix" zal hen ontvangen. Het is de eerste keer, dat de ai) per dag in het district Amster dam. waartoe Hilversum behoort, wordt georganiseerd. Vorig jaar kwamen de korpsen in Zwolle bijeen, het jaar daar voor in Middelburg. Onderzoek „gat" Wormer Begin volgende week zal een explosie venopruimingsdienst van de technische dienst der Kon. Landmacht een onder zoek naar het „gat" te Wonner instel len (men zie ook elders). Als dit geen resultaat oplevert zal het Bodemkundig Laboratorium van Rijkswaterstaat een bodemkundig onderzoek verrichten. En pas dè.n zal worden beslist wat men zal gaan doen met het „gat". (Van onze Amsterdamse correspondent) Een motorrijder met een korte, leren Jekker, een witte helm en een witte koppel hield op een invalsweg van Amsterdam een auto aan. De auto mobilist, een Zuid-Amerikaan, meen de met een politie-man te doen te hebben en stopte prompt. De „politie man" vroeg of de autorijder een hotel wcht. Deze had reeds een hotel en hij noemde de naam. Het antwoord: „Dat hotel heeft een slechte reputatie". Toen de Zuid-Amerikaan erop stond naar dat hotel te gaan, omdat hij er Juist zéér gunstige inlichtingen over had ontvangen, reed de motorrijder ongevraagd vooruit om de weg te J'Uzen. Bij het hotel aangekomen eiste hU echter f. 5.De toerist, veront waardigd, weigerde deze betaling. D® ..politieman" is een nieuwe ver momming van een runner van tweede- Pn?s hotels, die aldus gekleed buiten ge toeristen tot stoppen dwingt. De politie is van deze praktijken op de hoogte gesteld. V;Y-V.-Amsterdam zal trachten de Politie tot maatregelen te krijgen, die de Tuhners-narigheid het volgende seizoen joc een minimum terugbrengen. De praktijken van deze heren hebben de h/\fi?Pen maa-nden de Amsterdamse w erie al genoeg in een kwaad dag- h^t gesteld.?.. De schildwachten voor Bucking ham Palace zullen in het vervolg binnen het hek van het voor-plein op post staan. De maatregel is be doeld om hen tegen opdringerige belangstelling van toeristen te be schermen. Als reden voor de veran dering wordt genoemd het feit dat het aantal mensen voor het paleis het grootste deel van het jaar zo groot is dat de schildwachten hun plichten niet behoorlijk kunnen vervullen. Zoals bekend werd in de zomer een schildioacht gestraft omdat hij, een Amerikaanse, die zijn beren muts aanraakte, had geschopt. Vol gens een officiële lezing ivas hij echter om andere redenen gestraft. STADSNIEUWS Proces Kleine Staarmann In de zaak van de directeur der V.V.V. contra de Stichting V.V.V. Noord wijk heeft de kantonrechter te Leiden be paald, dat een comparitie (verschijning in rechte) van partijen te weten de heer J. H. Kleine Staarmann en het dagelijks bestuur van de Stichting V.V.V. zal plaats hebben op donderdag 29 oktober a.s. 's morgens om half elf. De zaak mej. Njjssen komt een uur later in behandeling. Na prachtige reis maandag weer thuis Maandag komen de verpleegden van het rusthuis „Solglytt" weer thuis na een vaartocht van vijf dagen met de Prinses Irene, een riant schip van een Zutphense rederij speciaal voor de Rijn vaart en nu voor het eerst als hospitaal schip in gebruik. Woensdag voer de boot. waarop zich behalve het personeel onge veer tachtig verpleegden bevinden, bij de Wilhelminabrug af en sindsdien heb ben de opvarenden ook de bedpatien- ten in de hutten genoten van het telkens wisselende uitzicht en de verre gezichten over water en wel. Tiel werd aangedaan, waar „Flipje" in eigen per soon de opvarenden met geschenken kwam verblijden. Gisteren ging het in de richting Nijmegen; bij de stad aan gekomen keerde kapitein Visscher met Gorkum als doel. Vandaag is de Prinses Irene naar de Maasstad gevaren met als attractie een tocht door de havens, die ongetwijfeld door de aanwezigheid aan boord van een deskundig verteller de volle belangstelling van de Leidenaars zullen hebben. Morgen is er rust en maandag in de middag brengt de Irene zijn blijde gasten in de Sleutelveste HEILS- EN WERELDGESCHIEDENIS Dr. F. H. von Meyenfeldt, geref. pre dikant alhier, heeft voor de protestants- christelijke onderwijzersvereniging PCOV een lezing gehouden over heilsgeschie denis en wereldgeschiedenis. Heilsge schiedenis is de basis van alle geschie denis; het willen doordringen tot God. Men spreekt ook wel van verbondsge- schiedenis. Dit woord mist echter een volledige afbakening, want het verbond is nog niet ten einde. Dr. Von Meyen feldt gaf de voorkeur aan het woord herscheppingsgeschiedenis, het weer be ginnen met Gods werk. In de loop van zijn lezing ging spreker uitvoerig in op het vertellen uit de bijbel. Voor de kinderen komt het erop aan of zij meeleven met de verhalen uit de bijbel.. Zij moeten weten, dat belangrijke dingen gedaan zijn. Alleen in deze span ning kan men verantwoord bijbelse ge schiedenis vertellen. Duur en pijnlijk conflict De officier van justitie bij de Haagse Politierechter eiste tegen een dertig- jarige autobuschauffeur uit Leiden vijf tig gulden of tien dagen wegens mis handeling van een bejaarde autobe stuurder. Tegen de 73-jarige autobe stuurder uit Rotterdam werd, wegens het niet laten passeren veertig gulden boete of acht dagen gevangenisstraf ge- eist. De feiten waren gepleegd op 23 mei van dit jaar, toen verdachte met zijn bus de auto van een 73-jarige Rotter dammer wilde passeren op een tame lijk smalle weg. Daar het reeds donker was, had hij verschillende malen met zijn licht geknipperd. Hierdoor werd de autobestuurder echter verblind en reed hij inplaats van naar rechts naar links. Eindelijk, bij een uitwijkplaats, kon de buschauffeur de auto passeren. Even later echter vlak bij het vliegveld Val kenburg stopte hij, waardoor de nu achter hem rijdende personenauto even eens gedwongen was te stoppen. Beide chauffeurs kregen toen ruzie, waar bij de autobestuurder de buschauf feur een klap in het gezicht gaf. De laatste die op deze klap niet gerekend had trapte toen in blinde woede naar zijn ..belager". Hij trof hem echter te gen diens onderbuik, waardoor de auto bestuurder kreunend in elkaar zakte. De officier van justitie vond het ge drag van de buschauffeur een ernstige inbreuk op de erecode bij het vechten, zeker voor een buschauffeur, die zijn zelfbeheersing moet kunnen bewaren. De buschauffeur was echter nog niet eerder in aanraking geweest met de justitie. Volgens de raadsman van ver dachte, mr. Van den Hout, moest er een beroep gedaan worden op nood weer. Ook meende hij, dat een veroor deling hier niet op zijn plaats zou zijn, omdat de eerste klap gegeven was door de bestuurder van de personenauto. De officier van justitie misprees even eens het gedrag van de autobestuurder. Hij vond dit een misplaatst bravour- stukje. Volgens de officier van justitie is het initiatief uitgegaan van de auto bestuurder uit Rotterdam. De rechter veroordeelde beide verdachten conform de eis. Het protocol is er om ontdoken te worden, zo meende deze jongeman die kans zag bij een bezoek van Koning Boudewijn de afzetting te doorbreken en een persoonlijke be groeting van de vorst te organi- Europa's grootste ruilverkaveling Maandag a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden van de ruilverkaveling in het land van Heusden en Altena. Het eerste grondverzet zal worden verricht door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann. De ruilverkaveling in het land van Heusden en Altena met een oppervlakte van 14.000 hectare, betreft de grootste van Europa. BIJBELSE BOODSCHAP IN MODERNE VORM Op uitnodiging van het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente komt ds. G. Julius uit Rotterdam, maandagavond met zijn band en zang groep in Leiden. Deze zangavond, welke gehouden wordt in het kader van de Open Deurweek, vindt plaats in de Stadsgehoorzaal. Ds. Julius met zijn groep trekt in Rotterdam steeds buitengewoon grote belangstelling. De band en de zanggroep stellen zich welbewust ten doel de bood schap van de bijbel in een stijl en een vorm, die de hedendaagse mens, met name de hedendaagse jeugd aanspreekt, te brengen. De avond wordt dan ook aangekondigd als zang met band in mo dern ritme. De bijeenkomst is voor een zo breed mogelijke kring bestemd. Ongetwijfeld zullen zeer velen deze gelegenheid om van nabij met het werk van ds. Julius en zijn bekende zanggroep kennis te maken aangrijpen. Bridgeclub VOG De uitslagen van de 2e ronde der pa rencompetitie luiden: Zwart: 1. Slegtenhorst-v. Dieren 87 p 2. mevr. Tielkemeyer-Vogelenzang 83 p.; 3. Mekel-Eling 68 p.; 4. Schouten-Goed- raad 63 p.; 5. hr. en mevr. Brakel 60 p.; 6. Tj al kens- W akka 53 p.; 7 Huys-Can- crinus 52 p.; 8. Otto-v. d. Mark 38 p. Zwart-wit: 1. hr. en mevr. Raar 89 p.: 2. Epskamp-Gans 83 p.: 3. Crama-Bik 62 p.; 4. dames Stigter-v- d. Ende 60 p.; 5. Oudshoorn-Oudshoorn 58 p.: 6. Schalks-Beyer 58 p.; 7. Nievaart-Jan sen 53 p.; 8. mevr. Aukes-v. d. Staay 45 p. Rood: 1. hr. en mevr- Horree 73 p.; 2. Versteeg-v. Leeuwen 72 p.; 3. Nieuw- 1 and-Veerman 70 p.; 4. hr. en mevr. Boogaard 69 p.; 5. dames Brunee-v. d. Mev 66 p.; 6. Den Daas-Gramkow 59 p.; 7. Schilthuizen-Belt 50 p.; 8. hr. en mevr. Caro 45 p. Rood-wit: 1. h«r. en mevr. Smit 75 p.; 2 mevr Broekhuis-Onvlee 74 p.; 3- hr. en mevr. Raar 72 p., 4. Proper-Dusee 67 p.; 5. Grommé-v. Weizen 66 p.; 6- Planje-Planje 59 p.: 7. Gottmer-Ver- hoekx 52 p.; 8. Versteeg-Dofferhof 39 p. Groen: 1. hr. en mevr. Adama 46 p.; 2. dames Bosscha-Tuk 45 p.; 3. mevr. Orama-Kruizinga 42 p.; 4. Poldervaart- Raar 40 p.; 5. De Ruyter-Koole 40 p.; 6 Westerman-De Tombe 27 p. Groen-wit: 1. hr. en mevr. Kooiker 51 p.; 2. mevr. Gottmer-mej. Geene 40 p.; 3. Wendt-Wagemans 39 p.; 4. hr. cn mevr. v. Gelderen 38 p-: 5. hr. en mevr. Jasper 38 p.; 6. hr. en mevr. Boom 34 p. DURE VERJAARDAG Voor de Haagse Politierechter stond een 37-jarige verkoper uit Leiden te recht wegens het fietsen onder drank invloed op de openbare weg. Dit was gebeurd op 13 juni van dit jaar. Ver dachte wilde die avond zijn verjaardag inleiden en van ongeveer halftwaalf tot halftwee bracht hij in een café te Lei den door met het drinken van bier en jenever. Dit deed hij, zoals verdachte voor de rechter beweerde, omdat hij die dag jarig was en zichzelf wilde trak teren. Hoeveel hij gedronken had, kon hij echter niet meer bepalen. Onder in vloed was hij al slingerend op de fiets gestapt, zich niet bewust dat hij op die manier zijn eigen leven en dat van an deren in gevaar bracht. De officier van Justitie begreep heel goed dat de ver koper zijn verjaardag had willen vieren. Toch raadde hij hem aan het in het vervolg op een andere en betere ma nier te doen. Hij eiste een geldboete van vijfentwintig gulden, te vervangen door vijf dagen. De rechter veroordeelde verdachte conform de eis van de offi cier van Justiti» Medische Dienst Leiderdorp: Dokter G. A. de Bruyne» Hoofdstraat 2, tel. 22208. Oegstgeest: Dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter Van der Vliet-De Vries, tel. 22331. Voorschoten: Dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23. tel. 2493. Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar: Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en dokter H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apothekersdienst: Van zaterdagavond tot de volgende week zaterdag wordt de apotheekdienst na sluitingstijd waarge nomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. LEIDERDORP KERKDIENSTEN Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong te Neiuwkoop; 6.30 uur ds. J. P. Honnef; te Nieuwkoop: 6.30 uur ds. J. P. Honneg; Gebouw: 10 uur kinderkerk; Geref. Kerk 10 uur ds. Dijk; 6.30 uur ds. Banga; Kerkzaal9 uur ds. Banga, 5 uur ds. Dijk; Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Linde laan 12a)7 uur ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Chr. Boeren- en Tuindersbond over de Deense veeteelt Voor de eerste maal in het nieuwe seizoen vergaderde gisteravond de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De voorzitter, de heer S. J. v. d. Stoel, besprak de moeilijkheden, waarmee de boeren te kampen hebben. Men moet inzien, dat ook deze moeilijkheden van God gege ven worden. Het vorig jaar gaf vrij veel regen en was een vruchtbaar jaar; dit jaar gaf grote droogte, was onvrucht baar en gaf zorgen". Tenslotte wees de heer v. d. Stoel erop, dat men niet stil moet staan bij het materiële, maar de taak die God gesteld heeft moet zien. De Christelijke organisatie is er om te trachten richtlijnen te geven, zowel om tot bedrijfsvoering te komen als in gees telijk opzicht. De hoofdassistenten van het R.VC. te Stolwijk, de heer W. Roepen, hield ver volgens een inleiding met kleurendia's over de veeteelt in Denemarken. De heer Roeper vond, Denemarken een aantrekkelijk land. Men vindt er hoofdzakelijk gemengde bedrijven die op zelfvoorziening aangewezen zijn, dus zelf voor eigen veevoer e.d. zorgen. Men heeft er het liefst een melkrijke koe, met een hoog vetgehalte. Alle melk gaat naar de zuivelfabriek. De dieren worden bijgevoerd met stro en bieten. Er worden vrijwel Friese stie ren gebruikt. De veestapel bestaat voor 70'.o uit Rode Denen; daarnaast vindt men veel zwartbont vee. Men bepaalt de waarde van een stier in een teststation, waarvan er 33 zijn, aan de hand van de melkproduktie van zijn nakomelingen. Men vindt ook wel varkensfokkerijen, waarbij zeer hoge eisen gesteld worden aan huisvesting, ventilatie e.d. ARJOS over de politiek Gisteravond hield de ARJOS haar maandelijkse vergadering. De heer P. Huisman besprak het onderwerp: „Poli tiek Wereldbeeld oktober 1959". Spreker wees erop, dat het aantal problemen in de wereld overweldigend groot is. De V.S. nemen een erg belangrijke plaats in de politiek in. Het voert een anti-kolo niale politiek. Daartegenover vindt men Rusland, wiens streven het is zoveel mo gelijk landen onder de communistische invloedssfeer te brengen. Naast Rusland nemen Engeland en Frankrijk als grote Europese landen een centrale plaats in. In India drukken hongersnoden, in dustrialisatieproblemen, kindersterfte en andere moeilijkheden en rampen zwaar op de schouders van de regering. De heer Huisman wijst dan ook op het werk van de Unesco, waarin ook voor ons een taak van naastenliefde ligt. Hierna werd gediscussieerd. Het Ju bileumfonds dat tot doel heeft, een be drag bijeen te brengen, dat nodig is om krachtdadige voortzetting van het werk onder de ARJOS mogelijk te maken, werd nog eens goed onder de aan dacht gebracht. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes G. A., zn v. C. G. Keereweer en Th. J. W. Huting; René, dr v. E. Welma en Cath. C. Caspary; Marga- retha E., <ir v. A. J. Berger en M. M. Dijk stra; Dirk I. Joh., zn v. D. J. Stöver en E H. Veen; Erna R.. dr v. H. O Prade en K. L. Lie. Ondertrouwd: M. Joh. Spaargaren. 72 laar en D. Joh. Lutjeveld 69 jaar; C. G. Hurtado. 31 jaar en G H. Paquette, 25 Jr; W. H. van der Steen. 21 Jaar en P. de MooU. 23 Jaar. Getrouwd: N. Slraa, 26 Jr en M. v.d. Kraan 29 Jaar; B. Joh. M. van Leur, 23 Jaar en P. F. Vink, 22 jaar; M J. TUI. 24 jaar en G. van Delft. 25 jaar; R A. Kasper, 32 Jr en E. G. M. Kruse, 24 Jaar. Overleden: D. Ulttenbogaard, w.v. C. van Klaveren; H. L. P. D. Vermeulen: P. J. Kardol; P. M. K. Luca. e v. P M. Wes- sels Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen elektrotechnisch ingenieur, onze plaatsgenoot H. W. de Haan. HUISVROUWEN EN KATOEN Gisteravond zette de Commissie van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting het nieuwe seizoen in. De zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk was geheel be zet. De presidente, mevr. P- H. Smits- Witvliet, sprak een welkomstwoord, waarbij zij nog de bijzondere aandacht vroeg voor tal van activiteiten van de vereniging. Zo kunnen de dames zich melden voor een praktische handwerk- cursus en een cursus ziekenverpleging. Mevrouw Verdonck vertelde namens het Katoen Instituut de dames het een en ander over katoen. Als er geen ka toen bestond zouden er geen vitrages, pyjama's, ontbijtlakens en theedoeken zijn. De katoen dateert van 5000 jaar geleden en is een plantaardig witte vruchtvezel, welke alleen gedijt in een subtropisch klimaat. Spr. vertelde ver volgens iets over de katoenplantages, de katoenhandei en de produktie van ga rens, waarna zij de isolerende invloed van de katoen naging. Vervolgens voer de spreekster haar gehoor mee naar de machtige weverijen om een en ander van de katoenbewerking te vertellen. De bruikbaarheid van katoenweefsels werd aan een bespreking onderworpen en tal van praktische wenken gegeven. Voor de pauze volgde nog een gezel lige katoen-quiz. VOORSCHOTEN Eerste Nutsbijeenkomst In het Cultureel Centrum werd de eer ste Nutsavond in dit seizoen gehouden. De voorzitter, dr. Sirks, verwelkomde de vrij talrijke aanwezigen, onder wie leerlingen van verschillende scholen. Hij zei, dat er in de kring van het Nut het nodige was gebeurd en dat het bestuur een vernieuwing had ondergaan. Ver heugd was spreker over de grote aanwas (40) van het aantal leden. De journaliste, mevrouw Ank van Zachten-van Buren, hield daarna een causerie over het onderwerp „Syrië en Irak broeders en vijanden". Een le zing, gebaseerd op een reis door die lan den, die voor de geïnteresseerde kran tenlezer weinig opzienbarend nieuws bevatte. In een korte schets liet mevrouw van Zachten zien hoe het mogelijk was dat beide stamverwante volkeren op het ogenblik als felle politieke tegenstanders tegenover elkaar staan. Bij beide volken had zij een afkeer tegen het Westen ge constateerd, alhoewel zij desondanks graag gebruik maken van de westerse beschaving en ontwikkeling. Speciaal had spreekster aandacht geschonken aan de positie van de vrouw. Een groot ver schil bestaat in dit opzicht tussen het platteland en de grote steden. De boe renvrouw leeft daar onder omstandig heden van eeuwen geleden. De jonge vrouw in de grote steden daarentegen is even modern als die bij ons. Over het algemeen constateerde zij een bijna fa natiek enthousiasme om het land voor uit te brengen. Na de pauze werd een aantal kleuren dia's vertoond. WARMOND R.-K. JEUGDBEWEGING GAAT WEER KAARTJE LEGGEN De R.-K. Jeugdbeweging heeft beslo ten weer kaartavonden te houden. Deze zullen woensdag 14 oktober om 8 uur in De Burcht beginnen. In tegenstelling met vorige jaren zullen de avonden niet op donderdag maar op maandag worden gehouden. En wel op de maandagen 26 okt., 9 nov., 23 nov., 7 dec., 21 dec., 4 jan., 18 jan., 1 febr., 15 febr. en 29 febr. WASSENAAR Crematie prof. B. v. d. Pol Gistermiddag is te Driehuis-Wester- veld het stoffelijk overschot gecremeerd van prof. dr. B. van der Pol, de beken de radiopionier, die in de nacht van maandag op dinsdag op 71-jarige leef tijd te Wassenaar is overleden. Terwijl op het orgel het Toccata van Bach werd gespeeld, betrad een groot aantal belangstellenden de aula, waar bij zich eveneens een delegatie van het NIR te Brussel bevond en voorts vele vertegenwoordigers uit radio- en weten schapskringen. Als enige spreker trad prof. S. P. Ger- brandy naar voren die de overledene als vriend en collega herdacht. Hij noemde prof. van der Pol een bijzonder zelfver zekerde persoonlijkheid echter zonder een spoor van zelfverheerlijking. Als on derzoeker, raadgever en vriend heeft hij vele bijgestaan. Slechts zeven uur voor zijn dood mocht ik nog een gesprek met hem voeren, aldus prof. Gerbrandy. De met een schat van bloemstukken bedekte kist daalde tijdens het spelen van de Sonate Pathetique van Beetho ven. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. ZOETERWOUDE Jubileum Wybo Kortmann Op 14 december hoopt dokter W. A. J. M. J. Kortmann de dag te gedenken waarop hij 25 jaar geleden zijn arts praktijk in Zoeterwoude en Stompwijk aanvaardde. Burgemeester H. J. J. A. Smeets heeft het initiatief genomen het zilveren jubileum van dokter Kortmann waardig te vieren en zich bereid ver klaard het voorzitterschap van het Uit voerend Comité te aanvaarden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heren: C P. J. Paardekooper sr., secre taris-penningmeester. drs. C. M. Wes- termann, R. J. de Boer, C. Berg, Chr. Straathof, H. van Wilsum, H. van den Berg, P. Rijnsburger, G. P. van der Krogt Hzn., A. H. J. Paardekooper, G. P. van Leeuwen, J. J. Rodewijk, G. P. van der Krogt Fzn., Joh. Lelieveld. P. van Bemmelen en F. van Nierop (allen uit Zoeterwoude). Voor Stompwijk hebben zitting in het comité de heren: Jos. Suijten, C. Boer, J. M. van Rijn, R. van Haasteren. A. Knijnenburg en C. Waaijer. Het comité heeft besloten de viering van dit feest zowel in Zoeterwoude als ln Stompwijk te doen plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17