ZEGE VOOR DE TORIES EN WINST INPLUTS VAN ACHTERUITGANG Alleen profijt voor Labour in de gebieden met veel werkeloosheid WEERBERICHT DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Liberalen gevaarlijker voor Labour dan voor conservatieven Havenarbeiders hervatten werk TWISTED MATTING Oostduitse vlaggen op stations in West-Berlijn binnengehaald Ulbricht ging dwars tegen de vredeskoers van zijn baas Kroesjtsjef in Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 No. 29868 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeok Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57035 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Het is vandaag een zwarte dag voor de Engelse socialisten. Want zodra gisteravond de eerste uit slagen van de algemene verkiezingen binnenkwa men werd het zonneklaar welke kant het op zou gaan» namelijk naar een derde achtereenvolgende conservatieve overwinning. Dat is sinds de eerste wereldoorlog niet meer gebeurd. De socialistische leider Gaitskell gaf vannacht om 1 uur Labours nederlaag toe. Het blijkt, dat de kiezers Macmillan en de Tories hun vertrouwen in veel grotere mate hebben geschonken dan verwacht werd, want algemeen werd aangenomen, dat de conservatie ven met een kleinere meerderheid als regerings partij zouden terugkeren en dat zij een veer zou den moeten laten voor de zwakke kanten van hun beleid. Macmillan is er echter in geslaagd het korte tijd geleden nog ongunstige psychologische beeld van zijn partij ongedaan te maken. Naar mate er meer resultaten volgden werd er nog iets anders duidelijker namelijk, dat de Tories ditmaal niet alleen zouden winnen, maar met een over weldigende meerderheid uit de bus komen, waarschijnlijk van 100 of meer zetels. Bij de ontbinding van het parlement hadden zjj een voorsprong van 68 zetels. De algemene zwaai in de richting van de conservatieven was vannacht 1.2 pro cent. Behalve in de hevig door werkeloosheid getroffen gebieden, zoals Schotland en de katoenprovincie Lancashire, waar Labour vooruitgang boekte, hadden de conservatieven overal de wind mee, vooral in het zuiden. In vele plaatsen ver overden zij niet alleen zetels op Labour, maar ook in de districten waar zy zich handhaafden verdubbelden zij vaak hun meerderheid. Dit was dikwijls het gevolg van het tussenbeide komen van de liberalen, die Labour meer stemmen afhandig hebben gemaakt dan ze dat de conservatieven deden. Labour kon vele bestaande socialistische zetels maar juist op het kantje af, met uiterst magere meerder heden, behouden. 1\ai-aa LloiwIoii/Ia ,,De eerste zetel welke van Politieke J. W00 131 311(1011110 kleur veranderde was die in het Lon- dense district St. Pancras; de tories ver- Vrnflfffif 111* It Pil overden verder de Labourzetels in de Londense districten Acton en Barons Court, en Willesden-oost. Belangrijke Deze grootse conservatieve overwin- overwinningen buiten Londen waren ning geeft aanleiding tot twee branden- Reading, waar de links-socialistische de vraagstukken, namelijk: wat Labours toekomst is en of dit de nieuwe dage raad betekent voor de liberalen. Her haaldelijk legden de liberalen namelijk beslag op 20 tot 40 procent van de La- bourstemmen. Het gaat in de richting van hun meest nabijliggende doel, na melijk op den duur Labour als oppositie te vervangen en later misschien zelfs de regeringsmacht te veroveren. Laatste cijfers Hedenmiddag omstreeks twaalf urn:, toen de uitslag in 240 van de 630 districten nog niet bekend was, was de stand bij de Engelse verkie zingen als volgt: Conservatieven 270, nettowinst 17 Socialisten180. nettoverlies 18 Liberalen3, nettowinst 1 De grote overwinning van de conservatieven betekent o.m., dat voor de eerste maal een Britse politieke party by vier opeenvol gende verkiezingen haar zetelaantal heeft weten te vergroten. Alleen de liberalen in het begin van deze eeuw hebben het gepresteerd drie achtereenvolgende overwinningen te behalen. Labour heeft zichzelf hopeloos overschat. Na de socialistische nederlaag in 1951 was de stemming in de partij „nu of nooit!" Het „nu" is verkeken. Of er sprake is van „nooit" weet natuurlijk niemand. Wel staan de socialisten de grootste moeilijkheden te wachten, wanneer zij zich bezinnen op hun toekomst. Als altijd bevinden er-zich in de partij twee stromingen tegenover elkaar, namelijk zy die van oordeel zijn, dat alleen een ouderwetse scherp links gerichte socialistische politiek in staat zal zijn tot de verbeeldingskracht van de kiezers te spreken, en zij die menen, dat deze hierdoor alleen- maar zullen worden afgeschrikt. De communisten hebben het er overal zeer slecht afgebracht. Over al ging hun stemmenaantal achter uit. De Britse conservatieve bladen f verschenen hedenochtend met jube- r lende commentaren. De rechter Daily Express verkondigde met grote letters, dwars over de voor pagina: „Conservatief en hoe!" In een hoofdartikel verklaarde het blad, dat het werk van de conser vatieve regerifig voor vrede en wel vaart meer indruk op de kiezers heeft gemaakt dan beloften. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Op vele plaatsen nachtvorst. Morgen zonnig en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 OKTOBER Zon op: 6.54 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 15.09 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 9.24 en 22.06 uur. Laagwater te 4.44 en 17.11 uur. Dit blad bestaat nit 32 pagina's Het federale gerechtshof te New York heeft een verzoek van de Amerikaanse regering ingewilligd om met een gerechtelijk bevel een einde te maken aan de staking van 85.000 arbeiders in de havens aan de oostkust waardoor het werk reeds een week stilligt. Op grond van de uitspraak heb ben de vakbondsleiders onmiddel lijke hervatting van het werk ge last en men verwacht, dat vandaag weer normaal zal worden gewerkt. De regering is twee dagen ge leden overgegaan tot toepassing van de wet van Taft en Hartley, welke voorziet in een „afkoelings periode" van tachtig dagen waarin regeringsbemiddelaars zullen trach ten het geschil te beslechten. Het is de derde keer in Eisen howers ambtsperiode als president dat hij de wet tegen de vakbond van havenarbeiders hanteert. vice-voorzitter van de Labourpartij Mi kardo werd verslagen, Kelvingrove (Glas gow), Rugby, Hartlepools, Birmingham (Sparkbrook), Birmingham (Yardley), Keighley (Yorkshire) in welke laatste plaats een flinke Labourmeerderheid in een kleine conservatieve meerderheid werd omgezet. Een grote schok voor de socialisten was dat hun meerderheid in Accrington in Lancashire werd gehalveerd. Dit was in scherpe tegenstelling met de andere resultaten in deze provincie, waar de Labourmeerderheden waren toegenomen. Het oudste Lagerhuislid is weer terug, namelijk de 87-jarige socialist David Lagan (Liverpool in Schotland). Sir Winston Churchill werd herkozen Woodford (Essex). Hij wordt nu de „va der" van het Lagerhuis, zoals de onoffi ciële titel luidt van degene met de meeste dienstjaren als Kamerlid. De fascistenleider, Sir Oswald Mosley, eindigde in Kensington-noord (Londen) op de onderste plaats en verloor zijn deposito. Tom Driberg, een vroegere voorzitter van de Labourpartij, verloor de helft van zijn meerderheid. Het eer ste conservatieve regeringslid, dat zijn zetel verloor was Sir Ian Horobin, on der-minister van Energie-voorziening, die door Labour in Oldham-oost werd verslagen. De bekende pacifist de La- bour-veteraan Fenner Brockway, kwam er met de hakken over de sloot, namelijk met de uiterst kleine meerderheid van 88 stemmen. Er was een grote kiezersop komst van 87.9 procent in Accrington en vaak over de 80 procent in een aantal ander districten. De gemiddelde opkomst bij de vorige verkiezingen was ruim 76 procent. Hugh Gaitskell, de parlementaire lei der van de Labour-partij won gemakke lijk in zijn district Leeds-zuid, maar ook zyn meerderheid liep aanzienlijk terug! Advertentie SPECIALE VERKOOP 91 cm. breed, wit en jaspé p. mt. NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 (alléén voor textiel) MIDZABONNEN voor onze cliënten. PREMIER MACMILLAN Ongeregeldheden in de Baliemvallei Tientallen doden In het afgelopen weekeind is het in de Nieuwguinese Baliem vallei gekomen tot ongeregeld heden, waarbij waarschijnlijk en kele tientallen personen zijn gedood en ingrijpen van het bestuur nood zakelijk was. Het directoraat Ned. Nieuw-Guinea van het ministerie van Binnenlandse Zaken in 's-Gra- venhage ontving gisteren een tele gram van het bestuur in Hollandia, waarin de toedracht als volgt is gereconstrueerd: Tegen het einde van de vorige week ging onder de groep Moekoko's, die dichtbij de bestuurspost in de Baliem vallei woont, het gerucht, dat een van haar hoofden tezamen met een aantal vrouwen op doorreis naar het zuiden van de vallei door leden van de Asolo- kowals zou zijn vermoord. Het is vol gens de autoriteiten in Hollandia niet uitgesloten, dat dit gerucht door een aantal Moekokokrijgers, die ontevreden waren over de vrede die het bestuur in het gebied geëffectueerd heeft, verzon nen was, met het doel de strijd weer te laten ontbranden. In ieder geval is achteraf gebleken dat het gerucht onwaar was. Gebruikma kend van de omstandigheid dat de be- stuurscontroleur op dit tijdstip op rond reis was om de vrede te bestendigen tussen de Asolokowals en de Wettipo- Heselo's, verder in het zuiden trok een groep Moekoko's naar 't Asolokowalsge- bied en doodde een aantal vrouwen en kinderen. De overvallers hadden hierbij vrij spel, daar het grootste gedeelte van de Asolokowal-mannen naar het Wet- tipo-Heselogebied was vertrokken in verband met de vredespogingen van de controleur. De Asolokowals wreekten zich by het vernemen van de moord door een aantal Moekoko's te doden. Het aantal slacht offers wordt gesteld op enkele tiental len. Het bestuur heeft onmiddellijk inge grepen en de personen, die betrokken waren bij de overval, gearresteerd. Er zijn patrouilles uitgezonden om verdere gevechten te verhinderen. De resident van Hollandia heeft zich naar de Baliemvallei begeven om een onderzoek in te stellen. Ook opwinding in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) Gisteravond haalden Oostduitse spoorwegbeambten de vlaggen van hun communistische staat, die drie dagen boven Westberlijnse spoor wegstations hebben gewapperd, weer binnen. Men neemt te West- Berlijn aan, dat daarmee dit vlag- genincident spoedig gesloten zal worden. Maar men concludeert er terecht uit, dat de wereld aan dit in de grond van de zaak onbe langrijke voorval nog eens heeft kunnen zien, hoe delicaat de situa tie van de stad met haar 2.5 mil joen in vrijheid levende bewo ners is. Het incident met, zoals de Westber- lyners het noemen, de „splijtingsvlag- gen" begon dinsdag jl. Enige deels aan geschoten, deels goed gedirigeerde Oost- berlynse spoorwegarbeiders hesen de Oostduitse vlag boven de stations voor de lokale treinen, welke in West-Berlijn liggeh. De treinverbindingen hier wor den krachtens een oude Russisch-Ge- In Hilversum werd de televisieprijs vart het Prins Bernhard Fonds uit gereikt aan de schrijfster Annie M. G. Schmidt voor haar creatie van Pension Hommeles" waaraan deze foto herinnert. Van links naar rechts Kees Brusse. Mieke Ver- straete, Donald Jones, Annie G. M. Schmidt? Wim lbo en Cor Lemaire. allieerde overeenkomst geëxploiteerd door de Oostduitse spoorwegen, die technisch en administratief het bedrijf in handen hebben. De zotte situatie doet zich dus voor. dat de zogenaamde S-bahn en de Fernbahn, die vele pun ten van West-Berlijn met elkaar ver binden, bij de gratie van de Oostduitse communisten functioneren, waarvoor deze zich dan ook goed laten betalen. Het terrein van deze spoorwegen met alle dienstgebouwen behoort evenwel rechtens tot West-Berlijn. Het hijsen van vreemde vlaggen 'want de zwart- rood-gele vlag met een hamer, een cir kel en een korenaar, is voor iedere Westduitser een vreemde communis tische vlag op deze terreinen is dan ook in strijd met het geldende recht. Vandaar dat de Westberlijnse regering er politie op afstuurde, wat aanleiding gaf tot vechtpartijen, gewonden en een gespannen toestand. Westberlijns burgemeester Brandt had ook gisteren een lang gesprek met de Amerikaanse. Britse en Franse stadscommandanten van de stad. Daags tevoren was er een brief van deze com mandanten naar hun Russische collega in Oost-Berlijn gegaan. Dit gevoegd bij het einde van de Oostduitse feesten ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Oostduitse staat, is waarschijn lijk de reden geweest dat de vlaggen gisteravond op twee na binnen werden gehaald. Overigens scheen men van Oostduitse kant oorspronkelijk de vlag gen wel te hebben willen laten hangen tot 12 oktober. Met dit incident is de Oostduitse communistenïèider Ulbricht lijnrecht ingegaan tegen de door de Russen zo gepropageerde vredespolitiek van Kroesjtsjef en de zijnen. Hier is ernstig geprovoceerd, hier was men uit op vecht partijen. op het kweken van spanning en onrust onder de Westberlijners, die dan ook bijzonder boos waren. In Bonn raakte men al evenzeer opgewonden en ergerde men zich bijzonder aan het feit, dat drie dagen lang meer dan honderd Oostduitse vlaggen boven West-Berlijn woeien. Grote omvang van „Operatie bietekop"" Gisteren hebben in het kader der Operatie Bietekop" de militaire vee voedertransporten de totnutoe grootste omvang aangenomen. Er reden in totaal 120 militaire trekkers met aan vullend veevoeder naar plaatsen in Drenthe Overijssel Utrecht en Noord- Brabant. 41 wagens gingen van Slootdorp naar Zuidwolde (13) en Pesse >28) 18 van Bleiswijk naar Zelhem in de Achterhoek, 15 van Nieuwer Amstel naar Ruinen, 16 uit Steenbergen naar Heeze, 10 uit Zevenbergen naar Heesch, 15 uit Helle- voetsluis en 5 uit Numansdorp met be stemming in de provincie Utrecht. De heer G. Stijkel, directeur gene raal voor de industrie en economie bij de Euratomcommissie in Brus sel, die benoemd is tot staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat. Aanslag op Kassem: „cometlie", zegt Cairo De toestand van premier Kassem van Irak, die twee dagen geleden bij een aanslag door drie kogels werd getroffen, is „uitstekend" Men verwachtte dat hij vandaag uit het ziekenhuis zou worden ontslagen. Overigens zou zijn linkerarm door twee kogels gebroken zijn. Men heeft de met kogels doorzeefde auto van Kassem voor het ziekenhuis zien staan; de wagen is 43 maal getroffen en de chauffeur kwam om het leven. Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt, dat premier Tsjou En-lai van commu- nistisch-China en president Eisenhower generaal Kassem hebben gelukgewenst met het feit, dat hij bij de aanslag niet ernstig getroffen is. Ook Kroesjtsjef heeft de premier gelukgewenst. In Cairo verschijnende bladen wisten gisteren te melden, dat er in Bagdad na de aanslag op grote schaal nationalisten zijn gearresteerd. Volgens Al Achbar staat Irak aan de vooravond van nieuwe bloedbaden, waarbij „de communisten en generaal Kassem zich zullen trachten te ontdoen van alle nationalistische elementen". „Generaal Kassem is niet gewond en wy dagen hem uit voor een eerlyke medische commissie te bewijzen, dat hij werd geraakt", aldus het Libanese blad „Al Kiffah". Het schrijft, dat „de zoge naamde aanslag" waaraan 't regerings hoofd is ontsnapt slechts „een komedie is die op touw is gezet om de massa moord op Arabische nationalisten te dekken". „Wie heeft geschoten? wie heeft de zogenaamde moord gezien?" zo schryft het blad, dat eraan herinnert, dat vol gens de officiële lezing de aanslag op klaarlichte dag in de drukste straal van Bagdad zou zijn geschied. „En de vete politiemannen van Kassem zouden niets hebben geweten en niets hebben gezien! Volgens onze inlichtingen is de hele zaak slechts een voorwendsel tot massa moord en op dit uur is deze massamoord In Bagdad begonnen".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1