mmmsmm Bekladding en bangmakerij: wapens in de Engelse verkiezingsstrijd fijn FAAM fantastisch Verbittering door opheffing van de huurbeschemiing Zij brak het leeftijdsrecord niet met minder werk de mooiste glans Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 oktober 1959 Derde blad no. 29867 Advertentie (Van onze Londense correspondent) In jaren zijn de Engelse verkiezingen niet zo spannend geweest als die van vandaag. De reden hiervoor is dat ditmaal een zeer hoog percentage kiezers de moeite zal nemen naar de stembus te trekken. Zoals men weet is zulks in Engeland niet verplicht. Miljoenen plegen het stemrecht, waarvoor generaties hebben gevochten, als iets hinder lijks van zich af te schudden. Al is Engeland na de economische terugslag weer in opgang, voor velen betekende de hele of halve werk loosheid er zijn nog 428.000 personen geheel zonder werk een diepe schok, waarvan de regering politiek de gevolgen te dragen krijgt, mede omdat ze volgens de critici wat kredietbesnoeiing en algemene afremming van de produktiviteit betreft, het roer te laat heeft omge gooid. Macmillan voert aan, dat de werkloosheid in Engeland tenslotte verhoudingsgewijs de laagste is van heel Europa. Daartegen over stelt de oppositie, dat hij naar het verachtelijke middel van werk loosheid greep ter bestrijding van de inflatie en dat de Britse economische activiteit ver achteraan komt hinken bij de rest van Europa, waarbij o.a. Nederland als glanzend voorbeeld wordt geprezen! Bij Chrissemeuje's heengaan Prijs Netl. Letteren voor A. Roland Holst Tegenstellingen zijn kunstmatig opgeblazen Op onze tochten door een aantal kies districten bleek duidelijk de verbittering gewekt door de opheffing van de huur- bescherming by de economisch zwakken, die nu vaak de helft van een mager pensioentje aan huur moeten besteden, al was dan Labours sombere voorspel ling dat miljoenen, die de nieuwe huren niet konden betalen op straat zouden worden gezet. Er zijn echter in elke stad buurten, welke zwaar getroffen zijn. Conservatieve propagandisten gaven volmondig toe, dat dit een gróót pro bleem voor de Tories is. De stakingen en zich opeenstapelende looneisen vor men eveneens het bewijs, dat niet alles koek en ei is en dat er weinig reden schijnt voor Macmillans vaak suikerzoe te zelfvoldaanheid. „Wij zijn rijk, wij zijn welvarend, gij hebt het nog nooit zo goed gehad!", roept hij dagelyks uit. Het is teveel van het goede! Men vraagt zich af of Macmillan door de dingen zo sterk te overdrijven, niet zijn eigen graf graaft. Inderdaad heeft voor een buitenstaander een Engelse verkiezingscampagne, hoe aantrekkelijk ook van vorm, iets weerzinwekkends we gens de naïviteit van alle partijen, die zonder uitzondering hun tegenstanders als imbecielen en boosdoeners afschilde ren en zichzelf als pure engelen ver heerlijken. In feite kent de politiek vol wassen Engelsman zijn pappenheimers en weet dat geen politicus of partij vol maakt is. In de Engelse politiek is het echter een traditie om elkaar met mod der te gooien. Het is een rechtstreeks ge volg van het tweepartijenstelsel, dat er immers toe leidt de tegenstellingen kunstmatig aan te wakkeren en de te genstanders te verguizen. Eens noemde Aneurin Bevan, in zijn rebellentijd, de Tories „lager dan onge dierte". Waarop met hun ongelooflijke Engelse zin voor humor, een deftige conservatieve club haar naam onmid dellijk veranderde in „ongedierte club". Ditmaal kwamen de conservatieven er bij Bevan af als „hysterische pubers".. Aan de andere kant hoorde men be togen, dat wanneer Labour aan de De vermaarde hardloper Chris Chataway behoort tot de kandida ten van Macmillans Conservatieve partij. De sportieve kandidaat dingt naar de zetel in North Lewisham, die thans in handen is van Labour. Hier ziet men Chataway te zamen met zijn vrouw in gesprek met een koopvrouw achter haar stalletje. Drukte op haar verjaardag was te veel (Speciale berichtgeving) Het leven van Chrissemeuje 110 jaar eindigde zacht en kalm, vijf dagen nadat zy onder grote belangstelling haar 110e verjaardag als oudste in den lande had gevierd. Haar algemene gesteldheid was toen al bepaald minder goed dan een week tevoren, toen zij nog in staat was korte gesprekken te voeren. Op haar ver jaardag zelf heeft zij geen woord gezegd. Zij liet de drukte maar langs zich heen gaan, maar het was toen al af en toe kennelijk teveel voor haar. Haar verkoudheid is zy niet teboven gekomen. Hoewel zij nog tot op haar laatste dag helder van geest was, namen haar krachten zienderogen af. Gisteravond werd zij bediend, een half uur later overleed zij. Met Chrissemeuje heeft ons land een welhaast legenda rische vrouw verloren. Sinds 1953 reeds was zij immers de oudste inwoonster. Zij werd geboren in het jaar dat Ko ning Willem III op de troon kwam, on- De „Willem Ruys" groots in Callao (Peru) ontvangen Op zijn derde reis-om-de-wereld, heeft de „Willem Ruys" voor het eerst Cal lao, de havenplaats van Peru's hoofd stad Lima aangelopen. Daarmee open de het schip tevens de eerste geregelde passagiersdienst van Australië en Nieuw-Zeeland naar Zuid-Amerika. Toch was het niet de eerste maal, dat een Lloyd-schip in Callao kwam, want het is gebleken, dat reeds in 1851 het ijzeren schoener-barkschip „Industrie", behorend tot de toenmalige zeilvloot van Willem Ruys J. Dzn., de grondleg ger van de latere Rotterdamsche Lïoyd,, de haven van Callao had aangelopen. De „Industrie" W2S het eerste in Neder land bij Fop Smit, te Kinderdijk gebouwde ijzeren zeilschip. Aan de „Willem Ruys" werd in Callao een grootse ontvangst bereid. Aan boord van het gepavoiseerde en feestelijk ver lichte schip werd een zeer druk bezochte receptie gehouden voor Peruaanse auto riteiten en leden van de Nederlandse kolonie in Lima. De heer N. Eyken Sluyters, directeur van de Lloyd, was speciaal naar Peru gevlogen om hierbij met kapitein De Jonge als gastheer op te treden. Alleen wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 ct der het eerste ministerie-Thorbecke. Zij zag het levenslicht op de plek, waar zij daarna 110 jaar zou leven. Tal van oor logen heeft zij beleefd, zoals de Frans- Duitse oorlog van 1870 en de Boerenoor log. Zij had reeds de „pensioengerechtig de leeftijd" bereikt, toen de eerste we reldoorlog uitbrak. Chrissemeuje stond njet haar 110 jaar wat de vrouwen van Nederland betreft op eenzame hoogte. Het laatste jaar zijn drie vrouwen, die „iets jonger" waren overleden, maar zij waren toch stuk voor stuk ouder dan 106 jaar en dat komt niet zo héél vaak voor: sinds 1900 zijn in Nederland maar zes personen geregistreerd, die de leef tijd van 106 jaar hadden overschreden. Honderdjarigen zijn er méér dan men zou vermoeden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er op 1 januari j.l. 23 mannen en 33 vrouwen ouder dan 100 jaar. Tóch heeft Chrissemeuje het leeftijds record, dat reeds sedert 1899 staat op naam van Geert Adriaan, niet mogen breken. Deze Groninger overleed in ge noemd jaar precies 4 maanden en 12 dagen nadat hij 110 was geworden. Het heengaan van Chrissemeuje laat ergens een leegte, niet slechts in het gezin Nii- rolder op de boerderij Backs te Holter- hoek, dat jarenlang op 2 oktober het middelpunt is geweest van een bijna na tionaal verjaardagsfeest, maar ook in het hart van menig andere Nederlan der. Onrust in Frankrijk door hogere prijzen De Franse premier, Michel Debré, zal morgen over de radio en de televisie een verklaring afleggen over de economische en sociale toestand in Frankrijk, waar bij hij in het bijzonder aandacht zal wijden aan het vraagstuk der prijzen, die na de vakantietijd scherp zijn geste gen, vooral in de sector levensmiddelen. De buitengewone droogte heeft de prij zen van boter en kaas doen stijgen en melk schaars gemaakt. De jongste prijs- stijgingen hebben in sommige Franse steden reeds onrust veroorzaakt onder de arbeiders, terwijl Parijs zoals bekend een staking van kleinhandelaars in j groenten en fruit heeft beleefd. Te Nantes en Saint Nazaire, waar werkloosheid dreigt als gevolg van de recessie in de Franse scheepsbouwnijver- I heid, hebben de arbeiders betogingen gehouden, waarbij zij volledige werkge legenheid, een werkweek van 40 uur, een algemene loonsverhoging en vrede in Al gerije eisten. De Franse regering zal nu nauwkeurig de loonsverhogingen moeten vaststellen, om het inflatiemechanisme niet opnieuw in beweging te brengen, waardoor de resultaten van het streven naar een sta biele munt, bereikt door de soberheids- politiek der regering, in gevaar zouden worden gebracht. Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen van 179 artikelen, dat bepalend is voor het peil van het gegarandeerde mi nimumloon. bedraagt voor augustus 119.73, hetgeen een stijging betekent van 1.70.punten ten opzichte van het begin van* het jaar. Reeds twee maanden ge leden werd het punt van 119.27, waarop de lonen met twee procent moeten wor den verhoogd, overschreden. De kwestie is thans, of de vakbonden niet van oor deel zijn, of deze loonsverbetering niet reeds is achterhaald door de nieuwe prijsstijging, die sedert einde september heeft plaatsgevonden. De houding der vakbonden zal kennelijk afhangen van de maatregelen, die de regering zal nemen om de stijging der prijzen te be teugelen en van de resultaten, die zij hiermee bereikt. Indonesië gaat sterk bezuinigen De Belgische minister van Openbaar Onderwijs, de heer C. Moureaux en de Nederlandse Staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, te 's-Gra- venhage hebben overeenkomstig het advies van de jury besloien de prijs der Nederlandse Letteren 1959 ten be drage van f. 6.000 toe te kennen aan de dichter en prozaschrijver A. Roland Holst te Bergen (N.-H.) voor zijn ge hele letterkundige werk. De prijs zal op zondag 25 oktober a.s. in het Koninklijk Paleis te Brussel worden uitgereikt ter gelegenheid van de negende algemene conferentie der Nederlandse Letteren. De jury bestond uit: prof. dr. G. Stuiveling, lid en voorzitter: dr. J. C. Brandt Corstius; prof. dr. F. Closset; dr. L. Indestege; K. Jonckheere en G. Knuvelder. leden; B. Decorte en H.. J. Michael, secretarissen. Advertentie Stoker-olieman van Wonogiri vermoord (Speciale berichtgeving) De 23-jarige stoker-olieman Johannes Hermes uit Amsterdam, varende aan boord van het ras. Wonogiri van de Kon. Rott. Lloyd, is in de Philippijnse haven stad Cebu vermoord. Hij werd aange vallen door vier Philippijnen. Een van hen sloeg Hermes tegen de grond waar na een ander hem met een stuk hout op het hoofd sloeg. Toen de politie ter plaatse kwam, was hy reeds overleden. Kort na de overval zyn drie verdach ten gearresteerd maar de man die de fatale klap heeft gegeven, schijnt nog voortvluchtig te zijn. Uit telegrammen van de gezagvoerder van de Wonogiri aan de rederij kan worden geconcludeerd dat Hermes op weg was naar boord toen hij, zonder dat er van een ruzie sprake was geweest, door vier Philippijnen werd aangevallen. De jongeman was reeds zes jaar in dienst van de KR.L. als stoker olieman, was ongehuwd en stond als zeer rustig bekend. Zijn stoffelijk over schot werd de volgende dag te Cebu teraarde besteld. Premier Harold Macmillan wordt op straat ondervraagd door arbei ders en gepensioneerden, tijdens de campagne in verband met de alge mene verkiezingen van heden. macht komt. het afgelopen zal zijn met de democratie en de Gestapo z'n intrede zal doen. De nuchtere kiezers hebben het spel door en beseffen dat de scheids lijnen vaak dwars door de partijen heenlopen. Het verschil tussen hen is vaak meer een van nadruk en methode dan van beginsel. Beide partijen zijn in staat goede en noodzakelijke dingen te doen en allebei begaan ze blunders. Na tuurlijk meent elke politicus het gelijk aan zijn zijde te hebben, maar de arme kiezer moet zelf beslissen wie er een beetje meer gelijk heeft „Fatsoenlijk" Wederzijdse bekladding en bangmake rij spelen als steeds een rol, hoewel men elkaar aanvankelijk de heilige verzeke ring gaf „fatsoenlijk" te blijven. Eerst ging Labour tot de aanval over. daarby een City-schandaal als uitgangspunt ne mend, dat door de woningwet zou zijn bevorderd. Er werd zelfs een nieuw En gels woord uitgevonden, dat in enkele dagen tijds algemeen wordt geaccep teerd. De hoofdpersoon van het geld- drama was een zekere meneer Jasper, die zich met het van een hypotheek bank geleende geld had pogen te ver rijken en nu diep in de schuld zit. Aan het woord prosperity welvaart i koppel de Labour onmiddellijk het gloednieu we begrip „jasperity" vast, hetgeen zijn effect niet miste! Op zijn beurt pro beerde Macmillan elke dag hoe langer hoe meer Gaitskell, de Labourleider, die bijna bezweek onder zijn verkiezingsbe loften. schaakmat te zetten. De Tories vergeleken Labour bij de gladde firma's uit de City, die de goed gelovigen zo makkelijk van hun geld af helpenHet moet sommige kiezers wel voor de ogen schemeren! Greep uit etalage leverde f 5000— op Vannacht te half twee heeft een on bekende na het inslaan van de dubbele ruiten een greep gedaan in de etalage van de zaak in goud- en zilverwerken van de heer A. Stolk aan de Gelderse- straat in Geldermalsen. Deze greep le verde de dief (of dieven) twee plateaus met 100 gouden ringen tot een totaal waarde van f 5000,— op. De telefonisch gewaarschuwde politie vond niets meer dan de steen waarmee het glas was verbrijzeld. Een politiehond kon geen sporen van de daders vinden. De zaak was niet tegen inbraak ver zekerd; de glasruiten waren wel ver zekerd. Dr. Soebandrio in Peking De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Soebandrio, is gisteren in Peking aangekomen en hield spoedig daarna een bespreking met zyn Chinese ambtgenoot, Tsjen Yi. De Chinese radio-omroep gaf geen nadere mededelingen, maar aangeno men kan worden, dat Soebandrio begrip wil wekken voor of uitleg geven van de maatregelen die tegen Chinese zaken lieden en handelaren in Indonesië zijn genomen. In Den Haag werd gisteren een i standbeeld onthuld van dr. A. Ples- man. Kleinkinderen van de grote I pionier van de Nederlandse burger luchtvaart legden de eerste bloemen aan de voet van het monument. In verband met de noodzakelijke ver betering van de economische situatie in Indonesië heeft het ministerie van Financiën richtlijnen uitgevaardigd voor bezuinigingen by de overheids diensten. Er zullen geen nieuwe ambtenaren meer in dienst genomen worden, de in voer van buitenlandse goederen, die niet door valutavergunningen worden gedekt is tot 1 januari 1960 stopgezet, de bin nenlandse aankoop van regeringswege wordt beperkt tot voor de veiligheid noodzakelijke artikelen en slechts in gevallen van grote urgentie zullen amb tenaren binnen Indonesië dienstreizen mogen maken. Ambtenaren burgers zo goed als militairen mogen niet langer in hotels wonen (90% van de hotelruimte in Djakarta wordt door burgerambtenaren en militairen ingenomen) en de regering zal geen studieprogramma's meer beta len waarvoor functionarissen uit de buitengewesten naar Djakarta worden geroepen. Er is verder een bouwstop afgekondigd en alle subsidies zijn ingetrokken met uitzondering van die voor scholen, ker ken, weeshuizen en de autonome gebie den. Voor het vierde kwartaal van dit jaar moeten alle regeringsinstellingen, de ministeries niet uitgezonderd, hun abonnementen op binnen- of buiten landse kranten en periodieken annule ren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9