Middeleeuws obstakel in Leimuiden verdwijnt, de tol wordt opgeheven Mr. Klaasesz doet fontein spuiten in hart van Rijnsburgs herfstschat Brugwachter - tolgaarder De Vos int zijn laatste kwartjes Bloemenvakteiitooiistelling veel mooier dan voorgaande jaren WILLEM II MARIO LANZA (38) OVERLEDEN Bejubeld door grote publiek verguisd door recensenten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 oktober 1959 Vierde blad no. 29867 Wanneer alles volgens plan verloopt is er een gerede kans dat met ingang van 1 november de tol aan de Bilderdam behorende tot de gemeente Leimuiden wordt opgeheven en de doorgang over de ge meentelijke brug over de Drecht voor alle verkeer vrijkomt. In hoe verre de opheffing van deze thans ruim 59 jaar bestaande tol te maken heeft met het vertrek van de heer A. de Vos. de brugwachter-tolgaar- der-kademeester. valt moeilijk te zeggen. Een feit is, dat het ge meentebestuur de opvolger of opvolgster van de op 1 november met pensioen gaan de heer De Vos niet tevens met het bedienen van de tol en het garen van de tolgelden zal belasten. Automobilisten zijn erg in hun nopjes De heer De Vos heeft dit werk, als hij de dienst met pensioen verlaat, 26 jaar en 6 maanden verricht. In al die jaren 1 is het een hoogst enkele keer voorgeko men, dat hy zijn werk door ziekte niet heeft kunnen doen. Dag in dag uit heeft hij al die tijd van 's morgens 6 uur tot 's avonds 10 uur klaar gestaan, hetzij om de brug hetzij om de tol te bedienen. Van 106 uur is de tol vrij en de brug gesloten. Zestien uur per dag was hij onafge broken in touw. En vooral met de toe name van het weg-, zowel als het scheepvaartverkeer kon hij beslist niet op zijn lauweren gaan rusten. Integen deel. Gemiddeld komen er immers wel zo'n 1500 tot 2000 schepen per maand door, terwyl hij eigenaardig genoeg evenveel keren per maand de tolbomen moet openen. De heer De Vos, die een geboren Bilderdammer is, vertelde, dat hij zich nog heel goed weet te herinneren, dat de brug over de Drecht gebouwd werd. Voordien was er een overzetveer voor j voetgangers en wielrijders. Vorder had de bakker een eigen boot, waarmee hij de bakkerskar kon overzetten en een veehouder, die aan de zuidkant van de Drecht woonde en zijn land aan de noordkant had, zette zijn paard en wagen met een flinke platte boot over. Behoefte De behoefte aan een vaste oeverver binding was er dus aan het eind van de vorige eeuw beslist wel. al duurde het nog wel even voor tot de bouw van de eerste brug werd overgegaan. Vier jaar na de ingebruikneming van de brug be sloot het gemeentebestuur van Leimui den er een tolboom op te plaatsen en sindsdien moest voor elk paard en wagen en later voor automobielen en stoomfietsen tolgeld betaald worden. Het recht daartoe werd door het ge meentebestuur in Den Haag aange vraagd en verkregen. Het tolgeld be draagt thans voor auto's een kwartje en voor motorfietsen een dubbeltje. .Voor een paard of paard en wagen moet 3 cent worden neergeteld. Een jaarabon nement kost f. 25. Node missen Als de heer De* Vos volgende maand gepensioneerd is, zal hij zijn tol en brug j moeilijk kunnen missen. Als rasechte j Bilderdammer blijft hij echter toch in de buurt van de brug wonen, als hjj tenminste het huisje mag gaan bewonen waarop hij en zijn vrouw him zinnen hebben gezet. De woning, die het echt paar De Vos thans bewoont moet natuurlijk worden ontruimd voor de nieuwe brugwachter of brugwachteres. die het ook in dit opzicht heel wat 1 gemakkelijker krijgt omdat de brug bin nen afzienbare tijd geëlektrificeerd I wordt, waartoe de gemeenteraad inmid dels reeds besloten heeft. Of de heer De Vos het innen van het geld in deze moderne tijd niet het meest onsympathieke werk vindt, dat aan deze functie is verbonden? Inder daad. Vooral de laatste jaren moet htf Jiog al eens een onprettige opmerking incasseren van automobilisten, die het vreemd vonden plotseling gedwongen te worden een kwartje te betalen om de brug te kunnen nemen. Lanceerinrichtïng Honest John in ons lond Met het m.s. „Kinderdijk" van de Hol land Amerika Lijn, dat onvoorziene om standigheden voorbehouden vanmiddag om vijf uur aan de Wilhelminakade in Rotterdam afmeert, komen de eerste lanceerinrichtingen, alsmede bijbeho rende voertuigen voor de Honest John- raket in ons land aan. Het tolgeld is voldaan, de chauf feur is dus „over de brug gekomen" waarna hij over de brug mag. (Foto Leidsch Dagblad) Men begrijpt vaak niet, dat deze tol geen instelling is van de heer De Vos, maar van het gemeentebestuur van Leimuiden, die uit de opbrengst van de tolgelden oa. het salaris van de brug- wachter-tolgaarder-kademeester betaalt. „Mag ik een kwartje ontvangen voor tol", zegt de heer De Vos. En dat in deze tijd van straaljagers en ruimtevaart (Foto Leidsch Dagblad) Obstakel opruimen Zijn wij wel ingelicht, dan heeft bur gemeester Kammenga reeds direct na zijn komst in Leimuiden er naar ge streefd dit niet meer in het moderne verkeer passende obstakel uit de weg te ruimen. Pas thans is dan blijkbaar de raad eveneens bereid gevonden de tol bomen voor goed in de hoogste stand te brengen, waarmee dan zijn wij wel ingelicht een van de laatste vier tollen, die door de Overheid in Neder land in stand worden gehouden, wordt opgeheven. Zowel de opheffing van de tol als het afscheid van de heer De Vos zal onge twijfeld niet ongemerkt voorbijgaan. Voor de heer De Vos en zijn echtgenote hopen wij van harte, dat beide nog zeer vele jaren van de welverdiende rust kunnen genieten en de raad van Lei muiden kunnen wij slechts gelukwensen met het verstandige besluit, waardoor het wegverkeer tenminste ook in Bilder dam tussen 6 uur des morgens en 10 uur des avonds vrij de brug mag passeren. Gouden medaille van Arnhem voor prof. van Staveren Aan prof. dr. ir. J. C. van Staveren te Arnhem zal de gouden stadsmedaille van de gemeente Arnhem worden aan geboden, zulks als erkenning van zijn bijzondere verdiensten bij de ontwikke ling van Arnhem en van een van de be langrijkste instellingen ter stede, de Kema. Prof. dr. ir. van Staveren is hier van sedert 1927 directeur. De gouden stadsmedaille van Arnhem is sedert de bevrijding aan vier personen toegekend en zal aan prof. dr. ir. van Staveren tijdens een buitengewone vergadering van de gemeenteraad op donderdag 22 oktober a s. worden uitgereikt. Op deze dag wordt hij 70 jaar. bestellen Advertentie. Meisje door bestelauto gedood Op de Westersingel te Rotterdam heeft gisteravond een achteropkomende be stelauto twee meisjes, die op de fiets zaten, aangereden. Een van hen, de 13- jarige Mieke Kanters van de Westzee dijk, was vrijwel op slag dood, het andere meisje, de 14-jarige Ch. de Wilde uit de Adrianalaan, werd tegen het trottoir geslingerd, maar kwam er met enige schaafwonden af. bestellen Advertentie. Dr. Hirsch en mr. Sassen naar Nederland De Koningin zal de voorzitter van de Euratomcommissie, dr. E. Hirsch, en het Nederlandse lid van die commissie, mr. E. M. J. A. Sassen, dinsdagochtend 20 oktober in paleis Soestdyk ontvangen. De heren Hirsch en Sassen brengen van 19 tot 21 oktober een bezoek aan Neder land. Op de eerste dag zullen zij de Tech nische Hogeschool te Delft en het reac torcentrum te Petten bezoeken. Na de ontvangst door de Koningin op de tweede dag zullen de twee leden van de Euratomcommissie naar de KEMA te Arnhem gaan. 's Avonds wordt hun in Den Haag een regeringsdiner aange boden. bestellen Advertentie. Spaaroverschot van 36 miljoen Bij de Stichting Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbetalin gen in september resp. f. 143.000.000 en f 107.000.000, zodat er een spaarover schot was van f. 35.900.000. In augustus bedroeg het spaarover schot f. 48.400.000. bestellen Advertentie. (Van een onzer redacteuren) De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gistermiddag officieel de bloemenvakténtoonstelling in „Flora" in Rijnsburg geopend. Ha de plechtigheid maakte hij tezamen met zijn echtgenote, vergezeld van burgemeester B. H. Koomans, diens echtgenote en dochtertje, een rondwandeling over de tentoonstelling. Mr. Klaasesz toonde veel belangstelling voor de vaak bijzonder fraaie en artistiek opgemaakte bloemen. Mevrouw Klaasesz kreeg van het vierjarige dochtertje van Rijnsburgs burgervader, Roelanda. een prachtig boeket anjers in frisse kleuren. En intussen spuitte de fontein die door mr. Klaasesz op zulk een vakkundige wijze in werking was gesteld, waardoor deze verzorgde en tevens zo knusse tentoonstelling nog meer aan sfeer won. Kleine Roelanda gaf fijne anjers Er zijn in de „Flora" niet louter en alleen allerlei variëteiten van de drie cultures anjers, chrysanthen en free- sia's te bewonderen. Ook treft men er planten aan en een kleine stand van cactussen, waaronder enige bijzondere exemplaren. Bovendien wordt een groot gedeelte van de ruimte ingenomen door machines en artikelen, die voor de land- en in het bijzonder voor tuin bouw worden gebruikt. Deze technische afdeling kan men bij het betreden van het 2200 m2 grote tentoonstellingster rein zien. Mr. Klaasesz vroeg zich dan ook in zijn openingstoespraak af of hij wel op de juiste tentoonstelling terecht was gekomen. ..Het lijkt de RAI wel", merkte hij onder hilariteit op. Voorloper Mr. Klaasesz noemde de tentoon stelling een voorloper van de „Floriade". Het was hem opgevallen, dat na het succes van de vorige ten toonstelling op deze expositie een nog groter assortiment vertegenwoordigd is. „Men vertelde mij, dat de produkten op efficiënte wijze over het gehele jaar verdeeld worden. Ik weet nog wel, dat je vroeger vlak voor Kerstmis van die aardige rode tulpjes kon kopen. Ik kan me voorstellen, dat je ze nu met Sin terklaas kunt krijgen. Ik vroeg me zelfs al af of ik de eerste tulpen en hyacin then nu ook al op deze tentoonstelling zou aantreffen". Mr. Klaasesz hoopte, dat de positie van de veiling in Rijnsburg behouden zal blijven en nog meer zal worden ver beterd. „Deze tentoonstelling draagt hiertoe zeker bij". Spreker wees in dit verband ook op het grote belang van het kweken van nieuwe variëteiten voor Rijnsburg. Hij hoopte, dat de totale omzet van alle veilingen nog hoger zou komen te liggen dan thans het geval is. Ook hoopte hij, dat het goed zou af lopen met de vervuiling van het water waarvoor zoveel angst en vrees bestaat. Verheugd was mr. Klaasesz over de grote activiteit, die in Rijnsburg ten toon wordt gespreid. Veel bewondering had hij voor de durf en het optimisme van het bestuur, welke eigenschappen tot de totstandkoming van de tentoon stelling hebben bijgedragen. Films De tentoonstelling, die niet alleen vijf keer groter maar ook veelzijdiger is dan vorig jaar, is tot en met zaterdag 10 oktober van 10 uur voorm. tot 11 uur najm. voor het publiek Igeopend. Des avonds zullen doorlopende filmvoor stellingen worden gegeven. Op het pro gramma staan de film „Lente in Hol land" en een rolprent over het corso 1959. De Commissie Onpersoonlijke Re clame zou voor een verrassing zorgen in de vorm van een boekwerkje. De opzet van de tentoonstelling is bij zonder geslaagd. Hoewel de tentoonstel ling die van het vorige jaar in grootte verre overtreft, is de huidige expositie nog veel intiemer en vooral smaakvoller dan ze ooit is geweest. De eenvoudige en toch sierlijke decors vormen een be schaafde achtergrond, waartegen de vakkundig opgemaakte bloemenwerken ten volle tot hun recht komen. De ro mantisch aanlegde paadjes, de grap pige vijvertjes, de klaterende fontein tjes en een warm aandoende niet te overdadige belichting, brengen de be zoeker in de juiste stemming. Een stem ming, waarin hij het best Rijnsburgs herfstschat kan genieten. De bloem- partijen worden omlijst door een aan tal berkestammetjes. De wat koud aandoende witte wanden zijn wegge werkt door fantasierijk gedrapeerde lappen groen jute. Wat de inrichting van deze tentoonstelling betreft kan Rijnsburg wedijveren met die in ove rige bloemencentra zijn gehouden. Bo vendien blijkt uit deze expositie, dat de Rijnsburgers, gezien het steeds groter wordende assortiment, niet meer naar het Westland behoeven te trekken, om dat zij ook in Rijnsburg, in hun eigen centrum, die anjers, chrysanthen en freesia's van de veiling kunnen halen, waar tegenwoordig vraag naar is. Ver heugend is voorts, dat het aantal in zendingen van handelskwekers twee keer zo groot is als vorig jaar. Mr. Klaasesz en zijn echtgenote bewonderen de fraaie bloemwerken. (Foto L.D./Holvast) De 4e manier van het sigaartje dat U kunt roken als sigaret 4 Luister a.s. zondag 12 uur naar de Pete Fell cm a* show U aangeboden door Willem IL 208 uur Radio Luxemburg. Alfredo Arnold Cocozza beter bekend onder de naam Mario Lanza is gisteren te Rome overleden ten gevolge van een hart verlamming. Hij is 38 jaar geworden. Kortgeleden was hij in een zieken huis in Rome opgenomen. Mario Lanza, een Amerikaan van Italiaanse afkomst, werd in 1921 te New York City geboren. Hij maakte zijn zangdebuut op 21-jarige leeftijd in 19-12 dus toen hij in het Amerikaanse leger vertoefde. Daarvoor voorzag hij in zijn levens onderhoud als pianotransporteur. Hij bleef drie jaar in militaire dienst. Na de oorlog begon hij bekendheid te verwerven door in verschillende concerten op te treden, terwijl er ook enkele grammofoonplaten van hem verschenen. Zijn grote roem begon pas in 1951 toen hij de titelrol vervulde in de biografie van Enrico Caruso "The great Caruso". Deze Caruso was ook de man waar Lanza zich mee placht te vergelijken, waarmee tevens zijn ijdelheid, hoogmoed en soms irritante zelfver zekerdheid geïllustreerd wordt. Andere films, waarmee hij roem ver wierf waren „Because you're mine" en „Serenade". In de verfilming van de operette „The student prince" acteerde hij niet, doch vervulde de zangrol. In zijn jongste films is Lanza afgezakt tot het zeer commerciële, waarvan de film „Come Prima" een voorbeeld is. Enorm volume Over talent beschikte Lanza zeker; het was vooral het enorme volume, dat hem van andere tenoren onderscheidde. I Het was echter een verkeerd gerichte scholing, die belet heeft dat Lanza het tot een groot zanger gebracht heeft. Ook dacht Lanza op zijn weg naar succes de opera te kunnen ontberen en een car- rière via de film te maken. Dat daarbij concessies moesten worden gedaan is duidelijk. Het grote publiek wilde een i „spektakelzanger" zien en horen en daar I kon Lanza voor zorgen. Met een, soms i zelfs sympathiek aandoende nonchalan- ce. stak hij dikwijls de partituur figuur lijk in de zak en gaf de „Lanza-interpre- tatie". Een voorbeeld van deze noncha lance ten aanzien van de partituur kon men twee jaar geleden in Nederland ho ren bij Lanza's (débacle)-optreden in de Rotterdamse Ahoyhal, toen hij een plotselinge grove disharmonie met zijn pianist afdeed met een simpel handge baar en een „Forget it" (Vergeet het maar) tot het publiek. Toch werd deze Lanza bejubeld, zij het niet door de recensenten. Zijn optreden boeide en imponeerde toch altijd het grote publiek. Doch ware deze - voor zijn omgeving zo moei lijke - Lanza bij de ontwikkeling van zijn stem anders, verstandiger te werk gegaan, dan was hij waar schijnlijk op andere plaatsen beju beld! Misschien zelfs op dezelfde plaatsen, waar het door hem zo fel nagestreefde idool Caruso zich on sterfelijk maakte Minister Luns in Mexico De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, is gisteren voor een kort bezoek in Mexico aangeko men. Hij werd op het vliegveld van de hoofdstad begroet door zijn Mexicaanse collega, M. Tello. 's Avonds is minister Luns op een speciale audiëntie ont vangen door president Adolfo Lopez Ma- teos. bestellen Advertentie. bestellen Advertentie. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gis termiddag ln Den Haag de commissie voor het middenstandskrediet geïnstalleerd. In de vroege morgen van maandag a s. wordt het m.s. „Willem Ruys", onder commando van kapitein Frits de Jonge, van haar derde rond-de-wereld-reis, waarop het schip in totaal bijna 2100 passagiers vervoerde, terugverwacht ln Rotterdam, waar de ontscheping der voor hier bestemde passagiers dan om 8.30 uur aan de Lloydkade een aanvang zal nemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11