Eisenhower dwingt de havenstakers tot hervatting van werkzaamheden Monument dr. Plesman te Den Haag onthuld WEERBERICHT Taft-Hartley wet van toepassing verklaard zelfde maatregel ook in staalstaking verwacht Prins Bertil opende expositie „Idee en resultaat" Rotterdam Waar blijft Uw antwoord M0TEX Beivondering en grootse hulde Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 No. 29866 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Eisenhower heeft gisteren de Taft-Hartleywet van toe passing verklaard op de havenstaking. De wet van Taft en Hartley machtigt de president om via een rechterlijk bevel de stakers te dwin gen weer aan het werk te gaan in gevallen waarin hij van mening is dat de staking de nationale economie in gevaar brengt. De periode van tachtig dagen is een z.g. afkoelingsperiode. De staking duurt nu zeven dagen. Een woordvoerder van de bond van havenarbeiders ver klaarde: „Wij gehoorzamen de regering altijd". ïn de staalstaking, die nu 84 dagen duurt, heeft de president nog géén maatregel genomen. Als eerste stap in de toepassing van de Taft-Hartleywet heeft Eisenhower een uit drie leden bestaande commissie van onderzoek benoemd. Deze moet hem tegen zaterdag verslag uitbrengen. krachtmeting, met het Amerikaanse volk als de grote verliezer. Maar de pre sident wil niet dat het volk hiervan de dupe wordt, aldus Hagerty. „Miserabel en armzalig" De Amerikaanse vakbond van staal- arbeiders heeft gisteren een verklaring gepubliceerd waarin het aanbod der werkgevers tot loonsverhoging als „to taal onvoldoende" van de hand wordt gewezen. Gezegd wordt dat de staking zal worden voortgezet „tot gerechtigheid is gedaan". De voorzitter van de bond, McDonald, zei dat niets is afgesproken over verdere bijeenkomsten. De onderhandelingen zijn maandagavond op een mislukking uitgelopen. McDonald stelde een bijeen komst voor met vooraanstaande leiders van de vijf belangrijkste staalfabrieken, maar hij heeft nog geen antwoord ont vangen. Woordvoerders van de staalindustrie hebben gezegd dat hun aanbod door de vakbond als „miserabel en armzalig" afgewezen het hoogste is dat zij kon den doen zonder de staalprijzen te verho gen. Het zou een loonsverhoging van 15 dollarcent per uur en het verlenen van andere toelagen, verdeeld over twee jaar, betekenen. De vakbond is van mening dat het aanbod omkleed is door zoveel beperkingen, dat het zou neerkomen op een vermindering van het uit te betalen loon. De president verklaarde gisteren, dat de impasse bij het overleg in de staal industrie hem „ziek en doodmoe" heeft gemaakt. Zijn pressecretaris verklaarde namens Eisenhower dat het conflict in de staalindustrie zo langzamerhand het karakter schijnt te ka-ijgen van een LOENIK „ZAG" ONBEKENDE MAANHELFT Hedenmiddag gegevens De Russische maanraket zal, naar in de bedoeling ligt, vanmid dag tussen 15 en 16 uur Ned. tijd gegevens uitzenden betreffende de achterkant van de maan, die de Loenik III gisteren is gepasseerd. Tass meldde gisteravond dat de Loenik III het dichtst bij de maan gelegen punt van zijn baan 7000 km. van de maan -had bereikt om 15.16 uur. Russische geleerden hebben toegezegd, dat zij de gegevens na een zorgvuldige analyse aan hun buitenlandse collega's ter beschikking zullen stellen. Volgens Tass zal de Loenik III na een lus om de maan te hebben beschreven in het gebied van de aarde terugkeren en wellicht voor onbepaalde tijd om de aarde blijven draaien. Het zal een zeer lang gerekte baan worden, waarvan de kortste afstand tot de aarde 2000 km. en de langste afstand 400.000 km. zal be dragen. De baan van de Loenik III is precies gelijk aan de beoogde en alle instrumenten functioneren normaal. De radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland heeft gemeld, dat de sig nalen van de Loenik III in de periode dat de raket de maan aan de achter zijde zou passeren, gedurende vier minuten niet doorkwamen. Het werd mogelijk geacht, dat de Loenik III toen de maan passeerde. Een mede werker van het waarnemingsstation, dr. Davies, verklaarde echter dat men minstens gedurende een uur de signa len niet zou hebben kunnen opvangen als de Russische satelliet over het breedste stuk achter de maan langs zou zyn gegaan. Intussen hebben de Russen bekend gemaakt dat zij speciale methoden heb ben gevonden om de koers van ruimte voertuigen te berekenen en te contro leren. Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Voornamelijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst. Droog weer met in het zuidwesten tijdelijk be wolking. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 OKTOBER Zon op: 6.51 uur; onder: 18.04 uur. Maan op: 13.40 uur; onder: 22.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.06 uur en 19.29 uur. Laagwater te 2.48 uur en 15.10 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Nieuw proces tegen moordenaar Podola? (Van onze Londense correspondent) Günther Fritz Podola, veroordeeld tot de doodstraf wegens moord op recher cheur Purdy van Scotland Yard, heeft kans dat hij de strop ontloopt. Hij zou volgende week vrijdag worden opgehan gen, doch de Engelse minister van Bin nenlandse Zaken, Richard Butler, heeft ingegrepen, daarbij gebruik makend van een speciale bevoegdheid, die hem in staat stelde de zaak naar het hof van cassatie te verwijzen. De datum van Po- dola's executie is vervallen verklaard. Er schijnt twijfel te zijn gerezen of de speciale jury wel alle feiten kende voor een juiste beslissing. De verdediging, voor wie Butlers be slissing als een volkomen verrassing kwam, zal proberen staande te houden dat de jury onvoldoende was ingelicht, hetgeen betekent dat het moordproces nooit in deze omstandigheden had moe ten plaatsvinden. Het hof kan dan een nieuw proces bevelen, dat tot verzach ting van Podola's straf zou kunnen lei den. Besield met hoop op samenwerking Nadat Prins Bertil van Zweden gisteren bezoeken had gebracht aan de DAF- en Philipsfabrieken te Eindhoven, heeft hij gisteravond in het Maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam de tentoonstelling „Idee en resultaat" geopend. Zij was voorbereid en ingericht door het Technisch Museum te Stockholm, met steun van de Sveriges Allmanna Exportförening, de Zweedse Algemene Export organisatie. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door de Zweedse ambas sadeur in Nederland, de heer Sven Dahlman. Burgemeester Van Walsum meende in de komst van Prins Bertil om de opening te verrichten een onderstreping te zien van de betekenis, die in Zweden aan deze tentoonstelling wordt gehecht. Onder de titel „Ideeën, de voornaamste bron van de vooruitgang" hield vervol gens dr. Torsten Al thin, directeur van het Technisch Museum te Stockholm een lezing, waarin hij de stelling poneerde, dat wij slechts één ding met absolute ze kerheid kunnen weten, nl. dat hoe meer wij te weten komen, hoe meer wij ons bewust worden dat onze kennis van thans nog zeer weinig is. kaar verbinden, banden die reeds in de 17e eeuw bestonden. De huidige Zweeds-Nederlandse han delsbetrekkingen noemde de Prins een goede afspiegeling van de rijpheid, die beide landen thans in de economische sfeer hebben bereikt. Doelende op de gemeenschappelijke markt en de vrije handelszone van de overige zeven landen in West-Europa zei de Prins o.m.: „Wy in Zweden zijn be zield met de hoop, dat het mogelijk zal blijken een regeling tot stand te brengen, waarbij geheel West-Europa in ver- Hierop verrichtte Prins Bertil de ope ningsplechtigheid met een korte rede, waarin hij het gemeentebestuur van Rot terdam zijn dank betuigde, dat het deze expositie heeft mogelijk gemaakt. Na een dankwoord aan de directeur van het museum, dr. C. Nooteboom, ver klaarde Prins Bertil de expositie voor geopend. Tijdens een banket, dat ter ere van het bezoek van Prins Bertil van Zweden gisteravond door de Zweedse ambassa deur en de Sveriges Allmanna Exportför ening in het gebouw van de Kon. Roei en zeilvereeniging „De Maas" te Rotter dam gegeven werd en waar o.m. de bur gemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, aanzat, heeft de Prins in zijn kwaliteit van erevoorzitter van genoem de organisatie een tafelrede gehouden. Daarin wees hij o.m. op de hechte ban den, die Nederland en Zweden met el- Prins Bertil van Zweden heeft gisteren een bezoek gebracht aan Eindhoven, waar hij grote belang stelling toonde voor nieuwe instru menten in de Philipsfabrieken. eniging tot een eenvoudig systeem van samenwerking komt. „In ons oog, aldus Prins Bertil, is het Nederlandse bloemenmeisje, dat ons op folders en in catalogie uit de bollen streek bereikt, een symbool voor het vele dat wij in het Nederlandse volk waarde ren: het geloof in de toekomst en de diepe menselijkheid. Van onze kant wil len wij gaarne verschillende aspecten van onze cultuur meer bekendheid ge ven en doen appreciëren. Hierop bracht Prins Bertil een dronk uit op de voorspoed van de volken van Nederland en Zweden. Siebe van der Zee biedt ontslag aan A.V.R.O.-bestuur bepaalt vanavond zijn standpunt (Van onze Haagse redactie) Vanavond zal in een met spoed belegde vergadering het AVRO- bestuur bepalen of het televisie sectiehoofd, de heer Siebe van der Zee, normaal zijn functie zal kun nen blijven voortzetten of niet. Zoals men weet, was aan de heer Van der Zee in zijn optreden naar buiten, d.w.z. het deelnemen aan besprekingen met de t.v.-secties der andere omroep verenigingen, beperking opgelegd. Zo was ook bepaald dat hij niet naar Lon den zou gaan om vandaar uit het ver loop der Engelse verkiezingen te com mentariëren. In de plaats daarvan zou hij hier toe was maandag jl. besloten de re portage verzorgen van de uitreiking van de t.v.-prys van het Prins Bernhard- fonds. Gisteren heeft een functionaris van de NTS contact opgenomen met de di recteur van de AVRO waarbij eerstge noemde naar voren bracht het raad zamer te vinden, dat niet Siebe van der Zee deze uitzending van commentaar zou voorzien. Zowel de directeur als de voorzitter van de AVRO, die telefonisch was ge raadpleegd, meenden op de suggestie van de NTS-functionaris te moeten ingaan. De heer Van der Zee, die over een en ander hoogst verbolgen was, heeft daarop gereageerd met het aanbieden van zyn ontslag. Als de heer Van der Zee geen vol doende genoegdoening zal krijgen, im pliceert zulks dat hij zyn ontslagaan vrage zal handhaven. Anderzijds is de mogelijkheid niet uitgesloten, gezien de scherpe kritiek, die op zijn beleid wordt gevoerd, dat de AVRO-voorzit- ter jhr. Th. Roell zyn functie ter be schikking zal stellen. Dr. van Schendel wordt hoofddirecteur Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. A. F. E. van Schen del, directeur der afdeling schilderijen van het Rijksmuseum te Amsterdam tot hoofddirecteur van het Rijksmuseum als opvolger van jhr. dr. D. C. Röell, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd in november a.s. zijn functie zal neerleggen. By K.b. is aan jhr. dr. D. C. Roëll hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, met ingang van 1 december 1959 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die functie den lande bewezen. Het ligt in het voornemen van de mi nister van O.K. en W., de heer Roëll te verzoeken zich te belasten met het uit brengen van adviezen inzake de thans aan de gang zijnde herinrichtingswerk zaamheden bij het Rijksmuseum. De als zijn opvolger benoemde heer Van Schendel (zoon van de bekende schrijver Arthur van Schendel) is ge boren op 18 mei 1910 te Ede. Nadat hij in Florence het gymnasium had door lopen. studeerde hij kunstgeschiedenis aan de Sorbonne te Parijs. In 1938 pro moveerde hij tot doctor. Sinds 1936 is de heer Van Schendel verbonden aan het Rijksmuseum te Am sterdam. Op 1 januari 1956 werd hij directeur van de afdeling schilderijen van dit museum. Hij is een van de bekendste experts op het gebied van de schilderkunst. Dr. Banki weer terug in Roermond De zenuwarts dr. O. Banki uit Roermond en zijn secretaresse mej. M. Heinen, zijn gisteravond in Roermond teruggekeerd. Zij zijn teruggekomen op hun aanvanke lijke besluit om in de Oostzone van Berlijn te blijven. Na een bezoek, dat mevrouw Banki in gezelschap van de Maastrichtse zenuwarts dr. P. Mesker in Fürstenwalde hebben afgelegd, is dr. Banki gistermiddag mee teruggegaan naar West-Ber- lijn, vanwaar het gezelschap is doorgereisd per vliegtuig naar Düsseldorp en later naar Roer mond, waar men gisteravond om streeks 7 uur aankwam. Toen dr. Mesker en mevrouw Banki in West-Berlyn aankwamen zochten zy contact met de Nederlandse vertegen woordiging aldaar, waarna zij zich in verbinding stelden met de Oostberlijnse politie-autoriteiten. Nadat mevr. Banki haar geschiedenis had verteld, toonde men alle begrip voor haar moeilijkheden en werden onmiddellijk de nodige pa pieren in orde gemaakt. Na niet meer dan een uur kon de reis naar Fürstenwalde worden voort gezet. Daar troffen zy dr. Banki en mej. Heinen, die zeer verheugd waren hen te zien. Dr. Banki, die in enigs zins overspannen toestand naar Oost- Berlyn was gereisd, zeide inmiddels tot het inzicht gekomen te zijn, dat hy overyld had gehandeld. Hy was dan ook bijzonder verheugd, dat hij de gelegenheid kreeg zich met zijn vrouw te verzoenen. Dr. Banki heeft besloten zyn praktijk weer te beginnen. Fel protest tegen verhoor marconist De 30-jarige Nederlandse marco nist. die in staat van beschuldiging wegens moord is gesteld, is gisteren overgebracht naar Boston, waar hij terecht zal staan. Zijn raadsman, Jo seph Fontana, deelde mee dat zyn cliënt verklaard heeft onschuldig te zyn. Mr. F. J. J. van Heemstra, de raads man van de Nederlandse consul te New York, zal medewerken aan de verdedi ging van de marconist. Hij heeft bij de Newyorkse R.C. verzocht akte op te stellen van zijn verklaring over de wijze waarop de verdachte in New York be handeld is. Eerder had mr. Van Heem stra al verklaard dat het optreden van de Newyorkse politie, die de marconist 15 uur lang ondervraagd heeft, en hem al die tijd lang geen mogelijkheid gaf voor contact met een raadsman, zeer te laken is. Mr. Van Heemstra stelde, dat hij ernstige bezwaren heeft tegen de wijze „waarop deze man aan langdu rige en suggestieve verhoren werd on- deirworpen, terwyl men hem in af zondering hield. Het getuigenverhoor door de „grand jury" heeft vijf uur geduurd. Na het getuigenverhoor was de jury in tien mi nuten tot zijn uitspraak gekomen: „schuldig aan moord". (AP UI- LEIDEN KEVER 24029 BESTRIJDING Na een urenlang debat heeft de ge meenteraad van Hilversum gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan het veelbe sproken uitbreidingsplan Egelshoek. dat voorziet in de stichting van ccn nieuw wooncentrum voor 25.000 30.00 Inwo ners in de zuid-oost hoek der gemeente, hetgeen met zich meebrengt, dat het na tuurschoon gedeeltelijk moet worden aan getast. Het aantal oplossingen, dat wij ontvingen op de fotoprijsvraag, is tot dusver beneden de verwachtin gen gebleven, zelfs zover beneden de verwachting dat we nog niet vol doende volledig goede oplossingen gevonden hebben om de prijzen al leen aan hen toe te kennen, die alle twintig foto's goed identificeerden. Maar dat kan natuurlijk nog ko men. Mocht U echter een enkele foto nog niet hébben „gevonden", dan moet dit geen reden voor U zijn dan maar van inzending van Uw oplos sing af te zien! Denkt U er om: maandag a.s. te 13 uur sluit de inzendingstermijn Oplossingen welke wij nadien ont vangen kunnen niet meer naar de prijzen mededingen. En die prijzen zijn toch wél de moeite waard: ze variëren van vijftig tot vijf gulden. Vanmorgen, op de dag dat het 40 jaar is geleden dat de Kon. Lucht vaartmaatschappij te s-Gravenhage werd opgericht, is vlak bij het hoofdkantoor van deze maatschappij, nabij het kruispunt van de Koninginnegracht en de prof. B. M. Teldersweg, het Plesman- monument onthuld door de oudste kleinzoon van de grondlegger der K.L.M., Albert Robert Plesman. Bij deze onthulling waren o.m. aan wezig mevrouw de weduwe S. Plesman—van Eijk. haar zoon Albert Plesman jr, haar dochter mevrouw Smithuysen-Plesman, zeven klein kinderen en verdere familieleden, verscheidene autoriteiten van Rijk, Provincie en Gemeente, van burgerlijke en militaire luchtvaartinstanties, en oud-K.L.M.-vliegers. Inez van der Wiel, dochtertje van de directeur van de KLM mr. J. van der Wiel, bood Mevrouw Plesman bij haar aankomst een boeket witte orchideeën aan. Omstreeks kwart over elf stelden u dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman, oud-directeur-generaal van P.T.T. en Plesmans oudste kleinzoon, de 16-jarige Albert Robert, zich bij het te onthullen monument op. De heer Damme betuigde zyn dank aan de vele duizenden die naar vermo gen financiële steun hebben verleend bij de oprichting van dit monument. In het bijzonder maakte de heer Damme mel ding van de belangrijke steun die Rijk en gemeente hebben verleend. „Wy allen die Plesman in dit uur in onze herinnering zien herleven, den ken aan zijn hele verschijning, die in houding, gebaar en in alles wat ove rigens een mens typeert, zyn wezen tot uitdrukking bracht. Alles bij hem sprak van durf en kracht, van zyn zelf vertrouwen, vastberadenheid en door zettingsvermogen, maar dat alles toch gepaard aan een blik omhoog, zowel geestelijk als daadwerkelijk", aldus de heer Damme. Hy betuigde voorts de dank van het comité aan de beeldhouwer Mari An- driessen voor het scheppen van een mo nument „dat Plesman weergeeft zoals hij in gedachten voor ons staat" en aan de architect prof. Holt. De heer Damme verzocht daarna, na dat een hoornblazer van de Kon. Ma rine het signaal „Geeft acht" had doen Surinaams vliegtuig wordt vermist Sedert dinsdagmiddag wordt in Su riname een tweemotorig vliegtuig, een „Airocommander" van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij ver mist. Het toestel, dat twee man aan boord had, is niet teruggekeerd van een vlucht naar de omgeving van Tafelberg. Het wierp in het kader van de Ope ratie Grasshopper" goederen af. De „Operatie Grasshopper" (sprinkhaan) bestaat uit het aanleggen van kleine vliegveldjes in het Surinaamse binnen land. Aan boord bevonden zich de eerste piloot der onderneming, de heer Fajks en als tweede bestuurder de heer Rudy Kappel. Laatstgenoemde is in dienst van de Suriname Aliminium Cy. weerklinken, aan Albert Robert Ples man het standbeeld van zijn grootvader te onthullen. Het K.L.M.-mannenkoor zong vervolgens Gezang 300a. Daarna legden Albert Robert Plesman en de heer Albert Plesman jr, hoofdver tegenwoordiger der KLM in Italië, een krans van de familie Plesman aan de voet van het monument; de heer Dam me legde een krans neer namens het comité. De minister-president, prof. dr. J. E. De Quay, zeide dat de regering het op hoge prijs stelt zich aan te sluiten by de gevoelens van bewondering en dank baarheid die door de heer Damme zijn uitgesproken. De minister-president noemde het een goede gedachte het ju bileum van onze Nederlandse burgerlijke luchtvaart dus van een instelling ditmaal te plaatsen in het teken van een persoonlijke herdenking. „Want de KLM is de schepping van Plesman en Plesmans leven zelf was zo nauw met zyn werken verbonden, dat deze beide voor ons niet meer te scheiden zyn". Slot pag. 2 Snelle ontwikkeling van Algerije Opmerkelijke cijfers De algemene vertegenwoordiger van de Franse regering in Algerije, Delou- vrier, heeft op een persconferentie te Parijs gezegd dat van 1 oktober 1958 tot 1 oktober 1959 in Algerije 54 nieuwe fa brieken zyn gevestigd en 78 bestaande fabrieken zijn uitgebreid. Van deze 132 fabrieken zyn 79 in het gebied van Al giers 31 in het gebied van Oran en 22 in dat van Constantine. Delouvrier gaf een overzicht van de uitvoering van het plan van Constantine voor de ontwik keling van Algerye. Door deze uitbrei ding van de industriële activiteit is werkgelegenheid geschapen voor 11.150 mensen. Wat de uitbreiding van het lager on derwijs betreft, in één jaar tyds zijn 2450 nieuwe klassen gevormd aldus Delouvrier. Dit is een groter aantal dan aanvankelijk de bedoeling was. Op het Algerijnse platteland zijn in één jaar tyds 12.000 woningen gebouwd die het eigendom zijn geworden van 12.000 gezinshoofden. Bovendien zijn in het kader van „het plan voor duizend dorpen" 160 nieuwe nederzettingen ge vestigd, aldus Delouvrier.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1