Laafste nieuws Zwitsers jeugdorkest in Leiden et [pgerfcHf T maart 1800 Maandag 5 oktober 1959 Vijfde blad no. 29864 eld- i, in de met ove- illen ge r al dat mo- ort- ge- ige- ge- volle la art aard ver- >rdat rouw .JDe ma- het isse- mee voor irdat deze iners heid ook :dere lid de wel te a op i bij it is dan •nst" icces het stuk Ongeveer 45 Zwitserse jongelui in de leftijd van 13 tot 25 jaar zijn gister- liddag op het Stadhuisplein aangeko- ïen. Zoals wij reeds eerder schreven laken deze jongens en meisjes deel uit bii „Das Jugendorc-hester Zürich". een ïugdorkest, dat wat zijn opzet betreft jet enige amateurorkest in Zwitserland j. Tijdens hun bezoek aan ons land, at tien dagen duren zal, geven de j on tlui verschillende concerten, niet al- ren in Leiden, maar ook in Amster- Bm, Rotterdam en Haarlem. Het Leid- e concert vindt zaterdagavond a.s. in je Stadsgehoorzaal plaats. Het zal door de radio worden uitgezonden. Vanzelf sprekend zullen er ook enkele excur sies o.m. naar Katwijk en Noordwijk worden gemaakt. De jongeren verenigen het nuttige dus met het aangename. Reeds een uur voor de verlate aankomst van de Zwitsers, die de reis in twee bussen maakten, stonden vele Leidse gezinnen op hun gasten te wachten. Onmiddellijk na de eerste begroeting begaf het gezelschap zich naar „Den Burcht", waar dr. P. L. Schoonheim, de voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, de Zwitserse jongeren en hun leider Georges Scherrer, officieel welkom heette. Laatstgenoemde dankte op zijn beurt voor de hartelijke ontvangst. Na deze eerste kennismaking begaven de jongens en meisjes zich naar de ver schillende adressen, waar zij gedurende hun verblijf in Leiden, ondergebracht zijn. Vanmiddag was er een officiële ontvangst in het stadhuis. Op de foto ziet men de buitenlandse gasten voor een der autobussen op het Stadhuis plein. In de deuropening de dirigent, Georges Scherrer. (Foto L.D./Holvast) Natriumwolk Loenik Volgens het Russische persbureau Tass hebben Russische geleerden nu de juiste omvang van de natriumwolk die de Russische maanraket Loenik II in september had uitgestoten, vastgesteld. Na bestudering van de negatieven van zeventig foto's die in verschillende delen van de Sovjet-Unie waren genomen, kwamen zij tot de conclusie dat de wolk die op meer dan 100.000 km afstand van de aarde werd uitgestoten, in driehon derd seconden een doorsnede bereikte van 1.200 kilometer. Lezers schrijven De Taptoe Een ieder, die naar detaptoe is gegaan, Bi zich verheugd hebben over de pret- |ge en beschaafde geest, die er onder de Eelnemers was. Twee groepen vormden een uitzonde- ing, n.l. die zich aandienden als ver tegenwoordigers van het Rembrandt Ly- ieum en het Gymnasium. Het lijkt mij, dat deze jongelui met dit treden hun school en daardoor zich- f niet dienden. L. OTTO Naschrift van de Redactie Het is ook ons opgevallen, dat niet alle an de taptoe deelnemende groepen ,oor hun houding blijk geven van het esef, dat deze rondgang, blijkens de ormulering in de feestwijzer, bedoeld is Bis hulde aan de nagedachtenis van P. L van der Werf, Prins Willem van jranje. Jan van Hout, Jan van der )oes en Louis van Boisot". Een derge- ijke achtergrond laat zich moeilijk ver- migen met feestneuzen en -hoedjes! DUIVENSPORT P.V. De Reisduif hield laatste wedvlucht P.V. „De Reisduif" hield haar laatste iredvlucht van dit seizoen met 112 oude in jong duiven vanaf St.-Ghislain H. Ifstand plm. 198 km. Gelost om 8 uur net kalme n.o.-wind. De eerste duif be- feikte haar hok om 11.58.17 uur; de laat- Ite of 22ste prijswinnaar was er om 12.33.59 uur. De uitslag luidt: 1. 6. W. Kapaan; 2. J. den Dunne; 3. 7. W. Siera: 4. J. van Alphen; 5. Gebr. Kok; 8. F. W. Bouwman; 10. J. en H. ran Leeuwen. Kampioen navluchten: 1. W. Kapaan 141.8 punt; 2. W. Siera 136; 3. G. v. d. Drift 110.9; 4. F. W. Bouwman 108.3; 5. I en H. v. Leeuwen 105.7. Kampioen lange afstand; 1. Gebr. Kok 248 punten; 2. F. W. Bouwman 228.8 3. P. v. d. Drift 218.4; A. v. d. Hulst 209.3; 5. J. en H. v. Leeuwen 175.7. Kampioen Jonge duiven: 1. W. Ka- ran 285.3 punt; 2. J. van Alphen 272.7; F W. Bouwman 272.4; 4. W. Siera 171.2; 5. Gebr. Pracht 266.9. Kampioen korte afstand: 1. A. Singe- Bng 361,4 punt; 2. J. van Alphen 326,4; 8. Gebr. Kok 315.9; 4. W. Siera 314.6; 5. G. Mooten 291.9. Kampioen oude duiven: 1. Gebr. Kok 564 punten; 2. F. W. Bouwman 505.4; 3. A. Singeling 501; 4. J. v. Alphen 470.4; 5. J. en H. van Leeuwen 462.5. Kampioen generaal: 1. Gebr. Kok 913 9 punt; 2. Ft W. Bouwman 886.1; 3. IV Siera 827.8; 4. J. van Alphen 822.4; 5. P. v. d. Drift 743.9. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René, zn. van A. C. Polane en J Ho ving; Lucia Maria Astrid, dr. van J. de iRaaii en L. E. P. van den Bosch; Robby, zn. van H. de Wolf en C. M. ter Meer; Simon, zn. van W. Ravensbergen en S. Bchelllngerhout; Theodorus Abraham, zn. van N. P. Heemskerk en C. L. van der Poel. ondertrouwd J. van der Noordaa en H. J. Kukler; P. H. J. Hakkaart en E. M. G. Werner; G A. Cramer en B. G. Hamming; A. van der Meilden en G. A. Keijzer; C. J. de Vries en e. a. Steinbach; M. B. Witsenburg en H. Dubbeldeman; E. H. de Bruin en V. E. P. Brückner; C. P. van den Bosch en P. J. de Groot; P. T. J. Vink en J. B. M. Colla; J. Zvara en J. Knol; J. Kager en A. C van Putten; M. A. J. Hermans en G. J. Benschop; C. Favier en J. C. van Dalsen; G. Stam en T. W. Bink; H. de Jong en M. L. G. Kerkhof. OVERLEDEN S. Kraan. 61 Jr.. man; P. F. Vermeulen. 69 Jr., man. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 5 oktober Veemarkt: Aanvoe rin totaal 1730. Vette koelen en ossen 1040. varkens 690. Notering: Vette koelen le kw. 300320, 2e kw. 275—300. 3e kw. 260—275; varkens (lev. gew.) 192, 190, 188 per kg. 40 jarig jubileum „Ex Animo" Uitvoering „Die Schöpfung" Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Chr. Zangvereniging „Ex Animo" zal op 14 oktober in de Stadsgehoorzaal' een uitvoering ge geven worden van het oratorium „Die Schöpfung", zulks in verband met het Haydnjaar. De volgende solisten verlenen mede werking: Annette de la Bije (sopraan). Jan Waayer (tenor) en voor de eerste maal in ons land de Amerikaanse neger bas Henry Blackmon, die o.a. veel bekendheid heeft verworven door zijn optreden in de negeropera „Porgy and Bess", De begeleiding is in handen van het versterkte Rotterdams Kamerorkest. Het geheel staat onder leiding van Herman de Wolff. Corel Bouter 40 jaar in Sociëteit Minerva Duizenden in ons land en ver over onze grenzen zullen bij het lezen van bovengenoemde naam Carel Bouter, hun gedachten terug laten gaan naar hun geliefde Leidse studietijd en terugden ken aan deze sympathieke en beschei den sociëteitsfiguur Carel, de buffetbe- diende van Sociëteit Minerva. Veertig jaar lang heeft hij meegewerkt de schier altijd dorstige kelen van „zijn" heren met al of niet geestrijke dranken te voorzien. Veertig jaar heeft hij op prettige en accurate wijze zijn taak volbracht en ondanks zijn vele nachtdiensten is het hem nog niet aan te zien dat de zeven kruisjes al in aantocht zijn. Op verzoek van de jubilaris vond een intieme hul diging plaats, ten zijne huize aan de Koninginnelaan 55 te Leiden. De Com missie voor de Sociëteit Minerva, afge vaardigden van het Collegium en Lus trumcommissie 1960, de directeur van Sociëteit Minerva en enkele bestuurs leden der personeelsvereniging PSM waren hierbij aanwezig. De president van de Sociëteit Minerva, de heer G. F. Jonckheer beschreef hem als een harde werker met een enorme „ausdauer". Bovenal een prettig mens wat van enorm belang is in de studentenmaat schappij. Hij bood hem een televisie toestel aan als collectief geschenk van de Commissie van Advies, Commissie voor de Sociëteit Minerva. Collegium Lustrumcomniissie 1960 en personeel van de Sociëteit Minerva. De directeur van de Sociëteit Miner va, de heer P. de Gunst, sprak eveneens waarderende woorden en dacht terug aan de plezierige samenwerking. De Commissiebediende Anton in zijn kwa liteit van secretaris van PSM sprak na mens het personeel en stak hierbij de gevoelens vair genegenheid niet onder stoelen of banken. Het was voor Carel een onvergetelijke dag. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden: Herenhuis met tuin Morsweg 44 in bod f. 14.200; koper; A. Mol te Leiderdorp, q.q. voor f. 16.200. Pakhuis met afz. bovenwoning Leeu wenhoekstraat 1-la in bod f.5000; ko per: J. W. Goddijn te Leiden, q.q. voor f. 5000. Pakhuis met afz. bovenwoning Narmstraat 19, hoek Kruisstraat 30a, in bod f. 8.800; koper: C. J. L. Coster te Wassenaar, c.s. voor f. 8.800. Pakhuis enz. tussen Kruisstraat 30 en 30a in bod f.7.500; koper: C. J. L. Coster te Wasse naar, c.s. voor f. 7.500. Woonhuis Kruis straat 30 in bod: f.1550; koper: L. H. van Tongeren te Leiden, q.q. voor f. 1550. Winkelruimte met bovenwoning Narmstraat 15 in bod f.5200; koper: J. Marks te Leiden q.q. voor f. 5400. De woonhuizen met afzonderlijke boven woningen Pasteurstraat 46'46a, 48.48a en 50/50a resp. in bod: f.6200; f.5600 en f. 6000 zijn uit de hand verkocht. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. Th. P. GALESTIN Vrijdag zal prof. dr. Th. G. Galestin, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor archeologie en oude geschiedenis van Zuid- en Zuidoost-Azië. zijn ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot auditorium der Leidse Universiteit. Geünieerde Loge van Theosophie WAAROM THEOSOPHIE? Op 4 oktober opende de Leidsche Loge haar seizoen met een openbare voor dracht: „Waarom Theosophie?" In het Westen is het een algemeen verspreide mening, dat mededogen, naastenliefde, altruïsme het prerogatief en unieke at tribuut van de Christelijke leer zijn. Dit denkbeeld is het gevolg, hetzij van on kunde of van eeuwenlange, sectarische propaganda. Alle grote wereldleraren plaatsten naastenliefde op de hoogste plaats in hun zedelijke leringen. In het prehistorische „Boek der Gulden Voor schriften", waarvan een paar fragmen ten tot ons zijn gekomen, wordt gezegd, dat mededogen geen attribuut is, maai de Wet der Wetten, eeuwige Harmonie, het licht van eeuwig durend Recht, het passend zyn van alle dingen, de Wet van eindeloze Liefde. Ditzelfde is terug te vinden in de Bhagavad Gita. de le ringen van de Buddha, in de Talmud en het Oude Testament. Paulus spreekt ook van de Liefde als de hoogste. Al die uitspraken wortelen in de Aloude Wijs heid en de Theosophie geeft datgene wat door ons Broederschap der Grote Adep ten, die haar bezwaren, voor onze tijd geschikt en voldoende werd geacht. De historische Jezus behoorde tot deze Broederschap. Is het wonder, dat zijn zedeleer dezelfde is, als de Aloude Wijs heid verkondigt? Waarachtig mededogen is dus allerminst een uniek kenmerk van het Christendom. Het is een ma nifestatie in de mens van de Universeele Broederschap, die alle rijken der Na tuur verbindt en zelve een grondge dachte der Aloude Wijsheid is. Deze doet zien, hoe mededogen, naastenliefde en altruïsme kosmische noodzakelijkheden zijn. Jezus heeft dit ook geweten, maar het blijkt niet dan zeer versluierd uit wat via tekstgeleerden. concilies etc. tot ons gekomen is. De Christelijke zede- leer is wijsgerig juist, maar de Kerk vermag niet haar met dwingend, wijs gerig gezag te bekleden. In plaats daar van doet zij een beroep op „geloof". Door de onbroederlijke onverdraag zaamheid van de meerderheid der vroe ge Christenen is de Wijsheid uit de kerkleer verdwenen. De louter emotione le basis van de gangbare zedeleer is de oorzaak van de huidige morele inzin king. De Kerk is onmachtig haar zede leer de volle levenskracht te hergeven die zij in de uitspraken van Jezus be zat. Slechts de Theosophie vermag de middelen daartoe te verschaffen. Dit blijkt bij de diepere studie en toepassing van haar. Dit doende zal blijken, waar om Theosophie nodig is. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. gen. II. mej.E. H. Kuyper (Schiedam) en de he ren F. Boss (Den Haag), J. M. Hollan der (R'dam)F. H. Huibregtsen (R'dam), F. van Kersen (R'dam), M. Kooijman (Schiedam), F. Moerman (R'dam) A. F. de Ruiter (Den Haag), M. Smitt (Leiden), W. J. Terpstra (Noord- wijk aan Zee), H. F. van Waveren (Den Helder) en P. F. Wiesenhaan (Zand- voort); doet. ex rechten de heren Tan Eng Swie (Den Haag) en H. van der Waal (R'dam)kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde de heren A. S. Straathof (Rijpwetering) en J. P. M. Schellens (Den Haag)doet. ex ge schiedenis de heer J. M. W. baron van Voorst tot Voorst (Warmond). WOONWAGENBEWONERS GINGEN AUTOMOBILIST TE LIJF Door onbekende oorzaak reed gister middag een automobilist op de Haar lemmerweg een drietal voetgangers aan, waarbij deze lichte schaafwonden aan handen en gelaat kregen. De aangere denen bleken bewoners van het woon wagenkamp te zijn, die „dit niet namen" en de automobilist te lijf gingen. Deze kreeg een stevige vuistslag in het gezicht en moest, toen men hem met een mes bedreigde, de vlucht nemen naar een na bijgelegen boerderij, waar hij om politie- assistentie telefoneerde. Met een politiewagen is hij hierna uit de „gevaarlijke zone" weggevoerd terwyl een andere agent de auto wegreed. OEGSTOEEST Uitgebreid programma voor huisvrouwen De commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting wil door middel van lezingen, filmvoorstellingen, cursussen en demonstraties de huisvrouw, of lie ver het gezin, voorlichting geven op alle mogelijke gebied, zoals koken, naaien, wasbehandeling, kinderverzorging en op voeding, woninginrichting, nieuwe tex- tielstoffen, goed besteden van het inko men, het maken van lampekappen, leer- bewerking, bloemenschikken enz. Het winterwerk gaat binnenkort be ginnen. Op 9 oktober a.s. wordt een voorlichtingsavond gehouden over ka toen. Er zal een lezing worden gehou den en een kleurenfilm worden vertoond. Verder als attractie een „quiz", waaraan 6 dames meedoen. Er zullen vragen wor den gesteld over de lezing, die gehou den is. Begonnen wordt met twee cursussen n.l. een cursus bloemenschikken en een cursus eenvoudige ziekenverzorging, ter wijl besprekingen gaande zijn over een knutselcursus. WINTERSEIZOEN IN ENDEGEEST GAAT WOENSDAG BEGINNEN Het winterseizoen in de recreatiezaal van Endegeest wordt a.s. woensdag avond geopend met de vertoning van de film van Caterina Valente „Liebe, Tanz und 1000 Schlager". In deze film komen dans-, zang- en shownummers voor en is dus bestemd voor de liefhebbers on der het personeel en de patiënten van het genre lichte amusement. GESLAAGD Voor het kandidaatsexamen economie slaagde aan de Vrije Universi^üt in Amsterdam de heer J. C. Zaayer uit Oegstgeest. By de Rijkspostspaarbank is in september f. 89.485,43 ingelegd en f. 96.758,53 uitbetaald. VOORSCHOTEN Afscheid van burgemeester C. J. v. d. Hoeven Burgemeester C. J. v. d. Hoeven neemt deze week afscheid van de gemeente Voorschoten. Zoals bekend is hy per 16 oktober benoemd tot bur gemeester van de gemeente Ridder kerk. Woensdagavond komen alle leden van het gemeentepersoneel bijeen in het Cultureel Centrum. Daar zullen allen die in gemeentedienst zijn, afscheid kunnen nemen van de heer v. d. Hoe ven en zijn echtgenote. Ter opluistering zal Jan Neïissen's poppentheater „Het kleine wereldtoneel" optreden. Zaterdagochtend om halfien volgt een bijzondere vergadering van de gemeen teraad, eveneens in het Cultureel Cen trum. Diezelfde middag zal om 4 uur gele genheid gegeven worden voor alle in woners om afscheid te nemen van bur gemeester C. J. v. d. Hoeven, die van 16 december 1945 af de leiding in deze gemeente gehad heeft. Daar zal tevens een geschenk namens de gehele burgerij worden aangeboden. WARMOND R.-K. VROUWENGILDE In hotel „De Zon" hield het R.-K. Vrouwengilde haar eerste bijeenkomst in het nieuwe winterseizoen. Voor deze avond bestond bijzonder veel belangstelling. De presidente, me vrouw Meskers-Hendriks, sprak in het openingswoord haar voldoening hierover uit. Zij hoopte dat alle leden trouw de bijeenkomsten zouden blijven bezoeken. Om nu de bezoeken van de leden te stimuleren zal er aan het einde van het seizoen een verloting plaats vinden, waarbij een gratis busreis met de ver eniging in de maand mei zal worden aangeboden. Bekend werd gemaakt dat van 31 ok tober tot 8 november in Leiden een missie tentoonstelling geopend zal zijn. De afdeling Warmond wordt om me dewerking verzocht. Vervolgens kreeg de heer W. Beets, afgevaardigde van de Vereniging Neder lands Fabrikaat, het woord. „Kent Uw Industrie" was de titel van de film die werd vertoond. Als attractie werden enkele artikelen, welke men op het witte doek had gezien gratis onder de aanwezigen verloot. Aan het slot van de avond bracht de presidente hartelijk dank aan de heer Beets voor de bijzonder gezellige avond welke hij de dames had geboden. WASSENAAR Godsdiensten onder de loep De Protestantenbond te Wassenaar or ganiseert een serie bijeenkomsten over dne belangrijke niet-christelijke gods diensten. Het zijn de Islam, het Boedd hisme en het Joodse geloof. Wanneer men in godsdienstige kringen in West- Europa over deze godsdiensten spreekt, heeft men meestal de gewoonte een des kundige uit eigen kring te laten spreken. Doch het maakt een groot verschil, of iemand over een andere godsdienst spreekt, dan dat men een gelovige uit die andere godsdienstige wereld zelf aan het woord laat. De Protestantenbond heeft nu een serie bijeenkomsten georganiseerd, waar in vertegenwoordigers van de Islam, het Boeddhisme en het Joodse geloof zelf aan het woord komen. Op donderdag 8 oktober spreekt de Iman van de moskee in Den Haag, de heer Hafiz, over: „Wat gelooft een mohammedaan? Op donder dag 22 oktober spreekt een Boeddhist over: Wat gelooft een Boeddhist? Op 5 november behandelt de Opperrabijn van Amsterdam, de heer A. Schutster, de vraag: Wat gelooft een Jood? Op don derdag 19 november wordt ten slotte een forumavond gehouden olv. prof. dr. C. J Bleeker, hoogleraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, waarop een algemene discusesie plaats vindt over de drie lezingen. De bijeenkomsten worden gehouden in het flatgebouw De Burcht aan de Jon kerlaan. Zy zijn voor iedereen toegan kelijk. Th. de Meester te Wassenaar burgemeester Westkapelle By K.b. is met ingang van 16 oktober benoemd tot burgemeester van West kapelle die heer Th. H. de Meester te Wassenaar. Hij is luitenant ter zee le klasse en behoort tot de VVD. Voor de behandeling van een agenda, waarop slechts twaalf voorstellen voor komen, kwam de Leidse raad hedenmid dag bijeen. Aan het begin van de zitting feliciteerde de voorzitter het lid van de raad, mr. dr. H. D. M. Knol. in verband met zijn bevordering tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Met applaus sloot de raad zich hierbij aan. Alvorens de voorstellen aan de orde werden ge steld werden de heren J. P. Wilterdink, ir. J. J. P. van Hoek, ir. H. E. Kruijt, A. J. Frèrejean en H. de Bree benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de Gem. Bedrijfstechnische School. Tot tijdelijk docent in de lichamelijke oefening aan het Rembrandt-lyceum werd benoemd de heer A. Lagerwey, idem in de Ned. taal en letterkunde aan de HBS voor Meisjes de heer C. v. d. Ketterij en tot tijdelijk leraar in de na tuurkunde dr. J. B. Ubbink. Eervol ontslag werd verleend aan de heer C. L. Schotel, onderwijzer aan de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat en aan mej. A. C. M. Ort, vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening by het open baar lager onderwijs. Nadat de raad akkoord was gegaan met het brengen van een wijziging, resp. vaststelling van het getal wekelijkse les uren vakonderwijs voor enkele scholen, werd besloten om medewerking te ver lenen aan een verzoek van de Stichting R.-K. scholen voor het stichten van een kleuterschool met twee werklokalen en een speellokaal in het zuidwestelijk stads deel. Leitlse raad heden bijeen Bouw van r.k. kleuterschool en bananenstokerij in zuidwest Maansatelliet morgen bij doel Om 15 uur Ned. tijd „Tass" heeft gemeld dat de maan- capsule vandaag om 10 uur Ned. tyd zich op 284.000 kilometer van de aarde bevond. Volgens de laatste berichten zal de satelliet morgen om 15 uur Ned. tijd het punt van zyn baan bereiken dat het dichtst bij de maan ligt name lijk op 7000 km afstand van de maan. Prins Bertil opende Zweedse expositie (Van onze Amsterdamse correspondent) Prins Bertil van Zweden heeft van middag om half een in aanwezigheid van H.M. de Koningin in het Amster damse Stedelijke Museum de tentoon stelling „Zweedse vormgeving" ge opend. De Prins zeide bijzonder ver heugd te zyn, dat de vorstin van haar belangstelling blijk heeft gegeven. Hy zag hierin de vriendschappelijke ge voelens tussen Nederland en Zweden onderstreept. De heer Skawonius, directeur van de Zweedse Vereniging van Industriële Vormgeving, bood de Koningin een glazen schaal aan. Hernieuwde Amerikaanse verzekering aan Bonn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft de VVest- duitse regering de afgelopen dagen op nieuw de verzekering gegeven, dat de V.S. voet bij stuk zullen houden in de kwestie-Berlijn, aldus werd zaterdag uit kringen van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. Vrydag heeft president Eisenhower Bondskanselier Adenauer in een brief dezelfde toezegging gedaan. Dit is dus, aldus genoemde kringen, de tweede offi ciële stap van Washington om de onge rustheid in Bonn over een compromis tussen de V.S. en de Sovjet-Unie in deze kwestie weg te nemen. BANANENSTOKERIJ AAN ROOSEVELTSTRAAT Een perceel industrieterrein aan de Rooseveltstraat, groot pl.m. 490 m2, werd voor de prijs van f 25.per m2 verkocht aan de heer Chr. Pasma alhier. Een bananenstokerij met bovenwoning, zal op dit terrein worden gebouwd. Vervolgens stemde de raad in met het brengen van een herziening van de bouw- en grondvoorschotten en erf pachtcanons voor woningwetbouwplan nen. Ook het aangaan van een 44 geldlening ad f 446.000 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten ont moette geen tegenstand. Tegen het bren gen van een wijziging in de begroting van het lopende jaar bestond eveneens geen bezwaar. Zonder h.s. stelde de raad een bedrag van 344.175 gulden beschikbaar ten be hoeve van de verbouwing van het voor malig Isr. Weeshuis voor de huisvesting van de G.G. en G.D. en kende hij een subsidie toe tot een maximum van f2000— aan de Stichting Nieuw Leids Dierenasiel. Om kwart voor drie sloot de voorzitter de zitting. ^ÊRZiCHT Verdeelde markt AMSTERDAM. 5 oktober Direct bij opening ontstond een flinke handel in Amsterdam Rubber, die de eerste beursdag van de nieuwe week inzetten met een vaste stemming op 1094%. De slotkoers van vrydag j.l., toen de aandelen een koerswinst van ca. 5 punten boekten, was 105 5/8. Nu de activiteiten van de maatschappij alge meen bekend zyn, worden deze blykbaar gunstig geïnterpreteerd met als gevolg, dat het publiek met kooporders in de markt kwam. Men zag dan ook vanmid dag in deze hoek enige grootbanken, die de stukken uit de markt namen. Verder was de beroepshandel vry actief. In het verdere beursverloop daalde de activiteit en bleef de koers hangen op 1084. In tegenstelling tot de hoogste koersen ge durende de niet-officiële ochtendhandel, vielen de noteringen van de internatio nale waarden in de officiële beurs tegen. Er viel in alle hoeken merendeels enig aanbod te verwerken, waartegen niet violdoende vraag aanwezig was. Men durfde niet vanwege de vele onzeker heden. Hiermede werd o.a. bedoeld de Loenik 3, de Amerikaanse staal- en havensta king plus de verkiezingen in Engeland. Aku miste de steun van Duitsland en was op 367 ca. 4 punten lager, vergele ken by de vorige slotprijs. 's Morgens werd nog voor de aandelen 373 betaald. De Westduitse beurzen gaven een koers daling te zien van 7 tot 10 punten. Dit was mede van invloed voor de koersvor- ming van de aandelen op het Damrak. Philips en Unilever waren op resp. 6364 en 6474 een paar punten hoger. Kon. Olie op f 153.90 ca. een halve gulden la ger en beneden pariteit New York. Scheepvaarten zetten de week in met een prijshoudende stemming. Staats fondsen ondergingen weinig verandering Met grote belangstelling werd de eer ste notering tegemoet gezien voor de 44 procent obligatielening 1959 Amsterdam en Rotterdam. De koers werd vastgesteld op 98, tegenover de uitgiftekoers van 99%. De hogere rente in de V.S. werkt nu niet bepaald een daling van de ren tevoet in Nederland in de hand, aldus de beurs. Grootbanken wederom een paar punten lager. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 5 OKTOBER Londen 10.57%—10.58; New York 3.77- 3.77V4; Montreal 3.97%—3.97%; Parijs 76.774—76.874; Brussel 7.53%—7.54y4; Frankfort 90.20 4—90.25 4; Stockholm "72.9072.95; Zürich 87.12—87.17; Milaan 60.75460.80 4; Kopenhagen 54.72 54.77; Oslo 52.864—52.914: Wenen 14.624—14 634; Lissabon 13.194—13.21; Ankara 3.76H—3.77A; Praag 52.84—52.04. Beurs vau Amsterdam Maandag 5 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 44 100AGL 100% Ned. '59 4 4 100 A GL 100% Ned. '53 3% 94 4 94% Grootboek obl. 34 ..80 Ned. '47 3 4 (3) 92% 92% 4ed '51 34 95 95% ^Jed '53 (34) 93% 93% Ned '56 34 93 93% Ned '48 34 87% 87% Ned '59 4 4 97% Ned. '54 34 894 894 Ned. '55 I 34 89,894 Ned. '55 II 34 90% 90% Ned. '37 3 894 894 Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 97GL 96}$ Ned 62-64 3 984 98,V Indië '37 A 3 93% 93 H Grootboek '46 3 894 GB Ned W B 6% 109 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 39% 39% Nat. Handelsbank 155 154 Ned. Handelmij233 232% Amst. Rubber 1054 1084 H.VA1484 146 4 Senembah 210GB 206 A.K.U3714 367% Berkel's Patent (v.) 269GB 265GB Calvé Delft cert. 645 4. 6504 Deli Mij.en (Ver.) 170 172.40GL Kon. Pap v. Gelder 2404 2414 Hoogovens cert578 4GB 5784 Müller en Co. N.B. 3164 3104 Ned. Kabelfabr388GB 381GB Philips 633 4 6364 Philips pref240 2384 Unilever 643% 648% Wilton Feyenoord 206 4 GB 205 Biliton 2de r323 323 Dordtse Olie gew. 1034 693 exd. Kon. Olie (f 20.—) 153 155.80 idem (50 a f 20.—) 154.30 153.80 Holl Amer lijn 159 159% Java China Paket 141 141 K.LM 122 122 Kon Ned Stmv Mij 1574 156% Kon Paket Mij 129 4 1294 Stoomvaart Mij Ned 164'- 1644 Nievelt Goudr cert 138GL 1374 v. Ommeren eert 242 4 2404 Kon Rott Lloyd 143 143 Ned Scheepv Unie 138 4 138% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 93% 93% Idem '48 34) 93 94 R'dam 52-1 (44) °9 984 idem '37 I-III (34) 95 idem "38-1 (34) 95% 954 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.W8. '52 (44) 974 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 97 Premieleningen 96 954 87% 884 A'dam '56 I 24 824 814 A'dam '56 II 24 924 92% Eindhoven '54 24 83 834 Enschede '54 2 4 81 Den Haag '52 I 24 88% 88% Idem n 24 88% 88 R'dam '52 I 24 914 904 904 1014 101 Utrecht '52 24 92 B 924 Z.-Holl. 1957 24 964 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 207 50 208 3154 3104 H.B.U. eert 2454 245 2864 280% Twentsche Bank 264 258 Industrie Ondernemingen 393 393 70 684 Kon. N. Ed.m. A-AA 784 78% 864 864 325L Kon. Ned. Grofsm... 153 153 Holl. Constructie 424 420 Ing.bur. Bouwnijv. 255 135 1334 Interna. Kunst. Ind. 49 48 Leidse Wolspinnerij 364B 365 R'dams Droogdokmij 619 610L Sikken's Lakfabr. 607 598 Ver. Touwfabr 274 274 112 112 Wernink's Beton 139 139 Van Wijk Textiel 101% 1014 1364 134% Spoorwegen Deli Spoorweg My 84 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% 26A 92% 934 Anaconda 60% 61H Bethlehem Steel 56% 56 494 594 General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific 53 A 94 764 74 304 94 754 73% 30% Un. States Steel 100% 100%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7