Dof dreunen van de legerlaarzen overstemt de 3 -oktobersymfonie SUCCES AGENDA'S Zonder K.M.K. zonder „fly-pass"" De Leidenaars maken er op 3 oktober een hutspotje van De haringen van vroegerdie waren veel vetter „Nachtdienst" met 3 oktober VULPENKLINIEK MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Machtig militair vertoon Zingende zagen, schetterende trompetten, huilende harmonica's, klagende accordeons en welke in strumenten er nog meer mogen deelnemen aan de ons zo sympa thieke 3 oktober-symfonie, zij wer den zaterdagochtend even over stemd door het dof dreunen van vele legerlaarzen. Dat was om streeks half tien. Militair machts vertoon bepaalde toen het straat beeld in het hartje van onze feestelijke stad. Statig staande in zijn Jeep reed luite nant-kolonel M. S. Kreft van de Ko ninklijke Luchtmacht aan het hoofd van zijn troepenmacht, welke precies op tijd bij het Leidse Stadhuis arri veerde. Tevoren hadden de genodigden reeds een plaatsje gevonden op het ge reserveerde gedeelte naast de stad huis trap. Een mild morgenzonnetje overgoot de fleurige damestoiletjes, de onberispe lijke militaire uniformen en het stem mige zwart van andere, burgerlijke, ge nodigden. En verderop de Breestraat verdrongen zich vele duizenden achter de afzetting om niets van deze parade te missen. Smetteloos gepluimd Terwijl luitenant-kolonel Kreft zijn defilerende troepen aan de territoriaal commandant, de brigade-generaal van de generale staf G. Dijkstra, presen teerde en achter hem plaats nam op het platform en terwijl de smetteloos gepluimde pelotons van de Leidse Stu dentenweerbaarheid „Pro Pa/tria" stram marcherend de spits van de lange stoet afbeten, stelde de Kapel van de Konin klijke Luchtmacht zich op tegenover het Stadhuis- De pittige Luchtmachtklanken maak ten de telkens weer klinkende scherp afgebeten commando's „Hoofd... rechts" en „Hoofd... front" vrijwel onhoorbaar. Maar de goed getrainde militairen wis ten toch wel wat htm te doen stond. Eerst de mannen van de Koninklijke Marine uit Valkenburg, het goed afge borstelde blauw scherp contrasterende met de braniekragen. Daarna volgde een peloton van 423 cie regiment Van Heutz. Koksschool Het detachement van de Koksschool te Leiden bestond uit niet minder dan vier compagniën. De basis Ypenburg van de Koninklijke Luchtmacht lever de een bijdrage aan deze indrukwek- Advertentie Leidse kleuters zagen hoe Jan Klaassen feest vierde Voor de kleuters zeer attractief was zaterdagmorgen het poppenspel, dat op drie verschillende plaatsen in de stad werd gebracht door Onderwaters Thea ter Miniatuur. Zowel in de Kooi en de Profpssorenwijk als op het 5 Meiplein konden de kleintjes zien hoe Jan Klaas sen en Katrijn het 3 oktoberfeest vier den Hoog op de schouders van pa of ma gezeten leefden de peuters met hun poppenvriendje, dat vanzelfsprekend weer allerlei spannende avonturen be leefde, mee. Zij genoten van begin tot einde - iedere voorstelling duurde onge veer een half uur zichtbaar en kon den slechts node afscheid van Jan In de ochtenduren vonden op ver schillende plaatsen in de stad pop penkastvoorstellingen plaats, waar voor vooral de jeugd grote be langstelling toonde. Klaassen nemen. Deze liet zich van zijn kant ook niet onbetuigd! Kortom er heerste een opgewekte stemming, niet alleen voor, maar ook achter de pop penkast. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele honderden Pietjes en Marietjes dit bescheiden programma-onderdeel van het Leidse 3 oktoberfeest niet graag zouden missen zo spontaan waren de, uiteraard kinderlijke, reacties. Generaal Dijkstra (links) neemt het défilé af van de troepen van Pro Patria, Marine, Landmacht en Luchtmacht, die voor een indruk wekkende mars door stad zorgden. De vliegtuigen van V alkenburg lieten bij deze plechtigheid verstek gaan. Het was te heiig kende parade met een detachement van twee squadrons te voet. Het sluitstuk van de stoet werd gevormd door de im ponerende 929ste afdeling Lichte Lucht doel-artillerie territoriaal gemotoriseerd. Op sommige stukken geschut stond met duidelijke letters en cijfers te lezen „Deze vuurmond kost 120.000 gulden". Een klein kapitaaltje voor één stuk. Welk een waarde moet er niet langs ons heengegleden zijn? De vele duizenden toeschouwers heb ben twee teleurstellingen te incasseren gekregen. Want terwijl de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht lustig bla zend afmarcheerde, gevolgd door luite nant-kolonel Kreft in zijn jeep, reali seerde men zich, dat de Koninklijke Militaire Kapel verstek had laten gaan. En dat men vergeefs gewacht had op een z.g. fly-pass door vliegtuigen van het vliegveld Valkenburg. Zo er een vliegtuig te zien was, dan was het een reclame. En die kwam zeker niet van Valkenburg. Voorzitter mr. De Ruyter de Wildt van de Drie Octobervereniging biedt mevr. Wijling in de Waag een bloemenhulde aan omdat het gisteren veertig jaar geleden was dat zij voor het eerst meedeed aan de uitdeling van de haring, en dit al die jaren door trouw heeft vol gehouden. Leiden heeft weer eens 3 oktober gevierd. Niemand was er onthutst (pot) van en bijna iedereen was welge( feest )mutst. Iedereen maakte er een hutspotje van. En er werd gegeten, en gedronken, en geschreeuwd en gezongen en zij het slechts sporadisch ook wel eens een robbertje gevochten. En het was druk, heel druk. Als grasgroen Leidenaartje - ik heb het genoegen reeds twee maan den in de Sleutelstad te vertoeven - heb ik voor het eerst een 3 oktober feest meegemaakt. Vroeger ivas mij eens verteld, dat de Leidenaar iet wat terughoudend, zelfs een beetje gesloten is. Als dat inderdaad ivaar is, dan is dat vast niet op 3 oktober het geval. Want dan worden vele remmen onder het ivakend oog van een groot - zij het onopvallend op tredend - politiekorps losgelaten. In de vroege avond van 2 oktober was in de Sleutelstad al te merken, dat er iets bijzonders te gebeuren stond. Be pakt en beladen arriveierden aan het station vele niet-Leidenaars, die er ken nelijk op uit waren het feest van eten en drinken in volle teugen mee te ma ken. Overschreed het aantal in Leiden vertoevende personen op 2 oktober bij na het dubbele inwonertal, op 3 oktober was dit zeker het geval. Iedereen sliep overal, op banken, op luchtbedden, in stoelen en zelfs op de grond. Want op 3 oktober zijn Leidenaars het meest gastvrije volkje ter wereld. Iedereen mag komen. Oom en tante, nicht en achternicht en zelfs de verre vriend, die bij buurman mag logeren om te onder vinden of een goede buur beter is dan een verre vriend. Op 3 oktober is iedere Leidenaar op z'n best wat gulheid en verbroedering betreft. Want op een gul dentje meer of minder kijkt hij op 3 oktober niet. Vroeger heb ik nooit kunnen geloven, dat Leidse moeders hun arme bloed jes op het Katwijkse strand het derde of zelfs het tweede ijsje ont houden, omdat 3 oktober in het verschiet komt, maar nu weet ik. dat daar wel iets van waar moet zijn. De jeugd behoeft over dat gemiste ijsje trouwens niet te treuren, want de scha de wordt op het Leidse feest der fees ten dubbel en dwars ingehaald. Op straat mag op 3 oktober veel, wat op andere dagen doorgaans niet mag. Fakirs, boeienkoningen en zelfs ..mui zenslikkers" mogen hun boeiend beroep vrijelijk aan den volke tonen. Bedelaars en zelfs zakkenrollers stromen als door een magneet aangetrokken naar Lei den. Bedelen mag dan wel, zakkenrol len uiteraard niet. Bij het station staat het 's morgens zwart van de lieden, die oranje, rood witte en voor dezelfde prijs rood- wit-blauwe speldjes aan de vrouw en de man trachten te brengen. Zes keer ben ik zo'n speldjesverkoper ontlopen, de zevende keer was het raak. Aan de verkoopwoede van deze lieden valt niet te ontkomen, zeker niet als ze al enige keren hebben deelgenomen aan de speldjesrage op koninklijke feestdagen. 's Avonds werd het steeds drukker op straat en met de drukte nam de feest vreugde toe met de daarbij behorende kakofonie van geluiden en op enkele plaatsen een smeerboel van vettige pa lingpapieren. Maar dat alles kon de pret niet drukken, eerder verhogen. De studenten droegen uiteraard hun steentje bij tot het algehele feestru moer. Waar dat mogelijk was doorkruis ten zij, deels in open calèches, deels in open auto's de stad. Als het kon achter uitrijdend. Op 3 oktober geldt immers: hoe gekker hoe beter. Een bijzonder vreemde vertoning voor een grasgroene Leidenaar is wel het springen van de fontein achter het Stadhuis. Men verwacht heel wat, voor al omdat het springen van de fontein wordt aangekondigd als een bijzondere gebeurtenis. Bijzonder is het in zo verre, dat men wel over bijzonder goede ogen moet beschikken om de piepkleine straaltjes, die uit het overigens fraaie fonteintje ontspringen, te kunnen waar nemen. Tot omstreeks half twee blijft het druk op straat. Om een uur of een slui ten echter de meeste café's. En de café eigenaren zijn onverbiddelijk. Er mogen nog zoveel mensen voor hun deuren schreeuwen, dat ze nog zo'n dorst heb ben. de deur is en blijft dicht. Want dan begint de grote schoonmaak. De stoe len worden op elkaar gestapeld en de grond aangeveegd. Dan is het tijdstip aangebroken, dat overwegend verhuis wagens en vuilniswagens door de stad rijden. De vuilnisauto's om het vuil, de verhuisauto's om de geleende stoelen op te halen en het „nette meubilair" terug te brengen. Is het wegdek omstreeks 2 uur nog bedolven onder een vettige substantie, om half vier zijn de straten dank zy de onstuitbare activiteit van de mannen van de Gemeentelijke Rei nigingsdienst, weer brandschoon en zijn de café's weer net zo ordentelijk, als men van Leidense café's mag verwach ten. Omstreeks die tijd rijden ook wagens van de politie door de stad om alle ver loren voorwerpen op te halen: vooral bromfietsen en fietsen, welke vervoer middelen óf door de bezitters niet meer konden worden bereden, óf doodgewoon vergeten waren. Om vier uur is alles voorby. Dan is de rust weergekeerd, op een paar enthousiastelingen na, die zingen, dat ze nog niet naar huis gaan, nog lange niet. Dan ligt het lunapark onder de sluier van de nacht, dan staan de vuur werkstukken er na een korte glorie ont luisterd by, dan is 3 oktober voorbij. Een leek. Geslaagde feestavond van Chr, Oranjevereniging Zaterdagavond heeft de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging in het Wijkgebouw Levendaal een bijzonder geslaagd 3 oktoberfeest gevierd. De voorzitter, de heer L. Questroo, opende de avond met op het verband te wijzen tussen het 3 oktoberfeest en het be vrijdingsfeest. Beide feesten zijn voortgekomen uit een periode van onderdrukking. Velen hebben in die periode het leven moeten laten voor de vrijheid. De vrijheid, die slechts ten koste van veel bloed en tranen kon worden heroverd. De heer Questroo zei, dat de ouderen een taak ten opzichte van de jongeren hebben om hen de diepere betekenis van beide heugelijke feiten en de geschiedenis aan die feiten verbonden, onder ogen te brengen en vooral te houden. Nadat de vele aanwezigen de zaal was geheel gevuld uit volle borst het Wilhelmus hadden gezongen, zong men nog enige Vaderlandse liederen, alsmede gezang 302 „Wilt heden nu treden" en gezang 281a „De dag, door Uwe gunst ontvangen". Voordat tot de quiz „Wie weet er z'n weetje", met als onderwerp het beleg en ontzet van Leiden kon worden overge gaan. bracht de heer A. de Koning op uitstekende wijze twee grappige schets jes voor het voetlicht. Dat de quiz nu niet bepaald gemakke lijk was, ondervonden Elly Segaar van de vierdeklas van een Christelijke Ulo, Ed den Hollander van de Chr. Kweekschool. Henk Harmsen van het Chr. Lyceum en de leden: mevrouw Alting en de heren C. v. d. Kraan en Siera. Henk Harmsen beantwoordde bij de jongeren de vele vragen het best, maar moest tenslotte toch het loodje leggen tegen mevrouw Alting, die er een ware geschiedenis knobbel op na schijnt te houden. Mevr. Alting kreeg de eerste prijs van f. 25; Henk Harmsen ging met de tweede prijs, een boekenbon ter waarde van 7% gul den strijken. Na de pauze werd een eenacter „De witte vaas" van R. Feenstra door de „Timdelerclub" voor het voetlicht ge bracht. De aanwezigen hebben zich uit stekend geamuseerd met de schoonmoe der, die haar schoonzoon verwijt, dat hy meer aandacht aan zijn liefhebberij, het verzamelen van prachtige vazen, be steedt dan aan zijn echtgenote. Het zou niet in het kader van de 3 oktoberviering hebben gepast als niet alles weer op z'n pootjes was terecht gekomen. Het grotendeels vernieuwde bestuur heeft een goede keuze gedaan wat de samenstelling van het programma be treft. Vooral de quiz. die door de secre taris. de heer P. A. Kouwenhoven. werd geleid en die door een jury onder de deskundige leiding van de heer G. L. Heij. geschiedenisleraar aan het Chr. Lyceum, werd beoordeeld, was een gran dioos succes. „Al meer dan zeven tig jaar, meneer, kom ik hier", zei het oude mannetje in 't Waag gebouw, die geduldig met een groot wit bord in de hand zijn beurt stond af te wachten bij de uitdeling van haring en wittebrood. Hij was één van de duizenden mensen, die dit jaar weer deze gave in ont vangst kwamen nemen. „Toen ik voor het eerst ging, liep ik aan de hand van mijn moe der", vervolgde hij langzaam in de rij mee schuifelend, „ik weet 't nog goed, want ik vond het verschrikkelijk om die haring op te eten. Maar tegenwoordig kan je ze ivel aan me kwijt. Hoewel, de haringen van zo'n vijftig jaar ge leden, die vind je te- genivoordig niet meer. Die van vroeger, die waren veel vetter En toen had de oude man geen tijd meer voor ons, want hij ivas aan de beurt. Plotseling ivas hij verloren in de menigte, maar even la ter zagen we hem weer. Nu met een wittebrood onder de arm en een paar haringen op het grote bord. ,Jk zou hem vandaag maar eens flink raken hoor", ried hij ons in het voorbijgaan aan, „ik ga naar moeder de vrouw, want nu kan ik pas gaan ontbijten". Hij was slechts een van de vele - in totaal kwamen dit jaar 10.500 personen voor deze feestgave in aanmer king - die zaterdag morgen de jaarlijkse gang naar het Waagge bouw hadden gemaakt. Ouderen en jongeren, mannen, vrouwen en kinderen dromden te zamen in het Waagge bouw. Deels hadden ze zich een feesttooi aan gemeten - mombakkes, feestsmutsen enz. - en deels bepaalden zij zich tot een rood-ioit-blauw, oranje of rood - wit strikje op de borst. Elfduizend wittebro den van vierhonderd gram en ruim achttien eneenhalf duizend ha ringen vonden deze morgen hun weg naar de Leidse 3 oktober- vierders. In statig zwart geklede heren met rood-witte rozet ten in de revers over handigden de broden en in wit gestoken, vrolijk gestemde dames tastten steeds iveer in de tonnen met harin gen. ,Hé jongens, hier met dat brood", riep een moeder tot haar twee kinderen, die elkaar met een wittebrood aan het bekampen waren. Ze overhandigden moe der - zij het met te genzin - ieder een brok brood „Hè, ma laneme nou naar de kermis gaan", zeurde de jongste. „Nu nog niet hoor, vanmiddag gaan we", zei de moeder, terwijl ze de resten van wat eens een welgeschapen wittebrood ivas in de tas stopte. „En naar het vuur werk ook?", vroeg de oudste. „Naar het vuurwerk ook", beloofde de moe der. Doch de kinderen hoorden het al niet meer, want ze hadden voor de ingang een man met ballonnen ontdekt en stonden bewonderend naar de fel gekleurde ballen in de lucht te staren. „Ma, mag ik er een" Velen hadden deze traditionele uitreiking in hun leven nog nooit overgeslagen, sommi gen konden van een ju bileum spreken omdat ze dit jaar voor de vijfentwintigste maal of de vijftigste maal present waren. Doch er ivas tijdens de haring en wittebrood-uitdeling ook een officieel jubi leum. De voorzitter van de 3 Octobervereeni- ging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt zette namelijk mevrouw L. Wijling in de bloeme tjes en bood haar een grote taart aan, omdat zij al veertig jaar tot de uitdeelsters van de haring behoort. Ook mr. H. R. Goudsmit viel een huldiging ten deel omdat hij vijfentwintig jaar actief bij de uitde ling betrokken was. Gezelschap Johan Kaart in Schouwburg Wat doet men, als men in geld nood zit? Wij veronderstellen niet, dat de heer Theodore Hagemann, in de gestalte van Joh. Boskamp, de eerste is, die zich het hoofd met deze vraag pijnigt. Wij zouden ove- rigens niet gaarne het publiek ivillen adviseren de weg te volgen, die ge noemde Hagemann heeft gemeend te moeten inslaan. Want, nietwaar, wat kan er al niet van komen, als men zijn vrouws diamanten speld beleent, zonder dat in overleg met haar te doen. Een overleg, dat welhaast onmo gelijk ivas, daar de geldnood voort kwam uit een al te voortvarend ge voel van kunstjbescherming door een buitengewoon lieftallige jonge dame zanglessen te laten nemen. Nu, de gevolgen daarvan heeft het ge zelschap van Johan Kaart aan een volle Schouwburg zaterdag getoond. En Kaart zou Kaart niet zijn, als dat niet gepaard ging met dolle situaties en dwaze ver wikkelingen, welke ontstonden doordat Theodore zonder voorkennis van vrouw en dochter voor nachtkelner in „De Groene Krokodil" speelt, om op die ma nier het geld bijeen te garen om het lommerdbriefje weer te kunnen inwisse len tegen een diamanten speld. Verder speelt hierin nog een rokkostuum mee dat vuil was, waar een schoon voor moest komen, wat geschiedt, doordat onder al dan niet zachte dwang, deze door diverse eigenaars aan diverse leners wordt doorgegeven. De ingewikkeldheid wordt ten top gevoerd, als blijkt dat ook Mama Hagemann 's nachts bijzondere paden bewandelt, door als vervent lid van een liefdadigheidsvereniging de dienst van nachtzuster waar te nemen, zonder haar man hiervan op de hoogte te stellen. Enfin, U proeft hieruit wel voldoende stof om een stuk in elkaar te j zetten, dat bij uitstek geschikt is om op 3 oktober in Leiden een flinke steen bij 1 te dragen aan de feestvreugde. Dit is de auteurs Max Neal en Max Ferner dan ook gelukt met hun klucht .Nachtdienst" (der milde Theodore). Maar dit succes is toch voor het grootste deel te danken aan de wijze waarop de spelers van het gezelschap van Johan Kaart dit stuk brachten. Joh. Boskamp zette ons een heerlijke Theodore Hagemann voor, daarbij uit stekend bijgestaan door Tilly Perin- Bouwmeester als zijn vrouw Roza. Veel plezier bezorgde ons de verschijning van Eusebius Findeisen, leraar M.O. wis kunde, een mannetje, dat „So wie so" welhaast alleen door Johan Kaart op deze manier neergezet kan worden. Ook Ton van Otterloo bleek als Wolfgang Amadeus Kaiser over komisch talent te beschikken. Wilma van Klaveren als dochter Jenny, Rudi West als Felix Rie- ger en Marjo de Vries als Helma le Lièvre, de „zangeres", vervulden hun ondankbare rollen naar behoren. De overige spelers, van wie wij Jack Wolf in zijn typering van de wethouder van onderwijs en volksgezondheid, overigens een edelaardige combinatie, gaarne apart noemen, droegen naar verhouding hun steentje bij. Aan het slot dankte het publiek door een hartelijk en langdurig applaus het gezelschap voor de avond van gezonde ontspanning, die ons volgens het pro gramma was beloofd en waarvan geen woord te veel gezegd was. Wat wij gaar ne willen vaststellen. I960 ZIJN BINNEN! ZAKAGENDA'S in 60 verschillende soorten Zend NU vriend en verwant een KALENDER uit het vaderland Grote collectie exclusieve kalenders! BREESTRAAT 145 De ti.B.-ers mei hun broden en haringen, die zij in groepsverband in de Waag in ontvangst kwamen nemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6