Een jaar duurt lang: het Lunapark trok weer enorme belangstelling Goklust golft éénmaal per jaar hoog over het Schuttersveld DE TAPTOE WAS HET LANGE AANZIEN TEN VOLLE WAARD Tachtig automobilisten storten zich in avontuur op Levendaal „LEIDEN IS VOOR ONS VOLK EEN GEKROONDE STEEN" Weinig noviteitenmaar de bekende vermaken vormen toch telkens weer een grote attractie MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Ook het Lunapark heeft dit jaar geprofiteerd van het zomerweer, dat vele duizenden had toegevoegd aan de legioenen, die aan de voor avond van de derde oktober en op de grote dag zelve vermaak zochten op het Schuttersveld. Veel noviteiten waren er dit jaar niet, met uit zondering van de ezeltjes, die ontelbare zenuwachtig-lachende kinde ren op hun geduldige ruggen hebben rondgedragen, de Afrika-show (met een vuurvaste „negerin") en de dikste dame ter wereld, juffrouw Yvon, met een gewicht van 485 pond. Maar een jaar duurt lang en de sensatie van het reuzenrad, trots in het midden van het enorme feestterrein, of de rondsuizende en tenslotte gevaarlijk-sissende gon dels van de Shooting Star, het gedaver van de motoren van de steile- wandrijders of de botsautootjes en de koppen van Jut het is allemaal bekend, maar toch elk jaar weer nieuw. Drie vuile jongetjes telden liun „winst"... Drie vuile jongetjes liepen zaterdag avond met handen vol bazaargoed over het Schuttersveld: ze hadden volop ge luk gehad in een van de vele gelegen heden, waar je voor een dubbeltje of een kwartje naar hartelust een gokje kon wagen. Misschien hadden ze getrok ken aan een bundel touwtjes, gehengeld naar iets aanlokkelijks, ballen op een stapel busjes gemikt, een of meer enve lopjes getrokken, een geldstuk gemikt op verleidelijke snoeperij, of net op tijd een „bom" uit een rondcirkelend vliegtuigje laten vallen. Want ze waren er dit jaar weer te kust en te keur, de tenten waar allerlei aantrekkelijkheden de beloning vormen voor het hoogste getal van ae deelnemende groep, Eindeloos zijn de variaties voor de goklust, die eenmaal per jaar over het Schuttersveld golft: primitieve en tecnniscn geperfectioneer de methoden staan broederlijk bij elkaar. Maar of het nu een ronddraaiend bam boe-armpje is, dat stilhoudt bij een mi nuscuul prijsje of een metalen knikker, die, langzaam naar beneden rollend, in tussen contact maakt en de beslissende cijfers omhoog laat springen, het is alle maal heerlijke spanning, die jong en oud enkele uren genoeglijk bezignoudt. Op de welbekende piaats tronen we ook dit jaar weer de iacnstudio aan met het ronddraaiende piatiorm, waarop bijna memand net voinoudt tegen de middelpuntvliedende- kracht. Daarnaast: de klassieke cake-walk met het vriende lijke draai-orgel, dat o zo'n moeite heeft om zich verstaanbaar te maken temid den van het lawaai uit luidsprekers. Wie zich daarna een nog heviger sensatie wilde gunnen, trok naar de Swing Mill, met de rondcirkelende bakjes oi naai de rupsbaan, die langzaam begint, maar al spoedig steeds sneller gaat draaien, waarna de klap op de vuurpyi komt: een gierend geluid en de zich om de inzittenden heensiuitende overkap ping. Een exquis genot voor jonge stel letjes.... Grote variatie Draaimolens in tal van variëteiten hebben ook dit jaar weer duizenden klanten getrokken. Men moet respect hebben voor de vindingrijkheid, waar mee de exploitanten dit klassieke ker misvermaak weten te variëren, al zal de bewonderaar van de „echte" draaimolen het misschien jammer vinden, dat het oude model er wat uitraakt of door toe passing van moderniteiten er niet fraaier op wordt. Maar ja, de kinderen hebben het laatste woord en die vinden een fiets, een motor, of een vliegtuigje in zo'n ronddraaiend ding toch wel leuker dan een paard, dat ze nauwelijks meer ken nen. Totdathet paard juist weer „in Bloemen Bertha laat in Sociëteit Minerva al enige tijd verstek gaan maar haar taak op de derde ok tober was in veilige handen bij haar zuster „Bloemen Betsie". de mode" komt, zoals de rinkelende stoomtreintjes in de Peter Pan railway grote aftrek hadden, ten dele omdat je zo heerlijk kon ronddraaien, maar voor een ander deel toch ook wel omdat er nu eenmaal geen stoomtreinen meer zijn. Enorme belangstelling bestond ook nu weer voor de gruwelijkheden van de Fata Morgana, die, al dadelijk bij de ingang van het feestterrein, een hevige aanslag deden op de kracht van de zenuwen. Niet minder groot was het aantal bezoe kers van de beide tenten voor „American sporting", waar rijkelijk-van-spierballen- voorziene blanke en zwarte jongeman nen tussen de voorstellingen de liefheb bers van worstelen, boksen en catch as catch can naar binnen lokten. Menige „amateur" slaagde erin het te winnen van de eigen man, een attractie temeer, die haar uitwerking dan ook niet miste. Zouden we een v olledige inventaris van het Lunapark willen maken, dan zou dit artikel te lang worden. Maar niet onvermeld mogen blijven het charmante theater Bosco, de schietsalons (roos ge raakt, foto gemaakt!), het verzorgde Geslaagd begin van een groot feest Bepaald indrukwekkend is het aantal jongeren dat zich in Leiden bij een vereniging heeft aangesloten. Zij die vrijdagavond naar de taptoe zijn geweest en dat waren er heel wat! zullen het kunnen beamen. Het voorbij trekken van de uit vele duizenden jongens en meisjes bestaande stoet duurde ruim drie kwartier en was bovendien een lust voor oog en oor. Aan deze geslaagde taptoe men zou even goed van een muzikale rondwandeling kunnen spreken namen n.l. niet alleen vele school-, sport- en speeltuinverenigingen deel, maar ook een lange rij harmoniekorpsen. De muzikanten bliezen en sloegen er lustig op los, zeer tot genoegen van de marcherende jeugd en van degenen die zich langs de taptoe-weg hadden opgesteld. Van begin tot eind zat er dus leven in de brouwerij. Lust voor oog en oor Dat. de lengte van de kleurrijke licht- stoet zeer groot was hebben wij reeds gezegd. Om U nog even een indruk te geven: op het ogenblik dat de laatste groepen het beginpunt verlieten nader den de eerste reeds de voorzijde van het Stadhuis Van de Kaasmarkt begaven de enthou siaste jongelui zich via de Haarlemmer straat, Prinsessekade, Apothekersdijk, Aalmarkt, Vismarkt, Botermarkt, Bree- straat, westzijde van het Rapenburg, Ga- renmarkt en Geregracht naar het Le vendaal, alwaar de stoet ontbonden werd. KRANSLEGGINGEN Kransleggingen hadden zoals gewoon lijk weer plaats bij het standbeeld van P. A. van der Werf en het Jan van Hout monument bij het Plantsoen, die beide in een zee van licht baadden. Het col lege van burgemeester en wethouders, dat tezamen met nog enkele andere autoriteiten, o.w. de commandant van de Koksschool, luit-kolonel Th. H. Wes- sels, bij het Stadhuis in de kopgroep werd opgenomen, nam even later aan de voet van het monument in het Van der Werfpark het défilé af. Tijdens de krans- legging speelde een der muziekkorpsen het Wilhelmus en deden de vaandel dragers hetgeen van hen op dat plech tige ogenblik verlangd werd. GEEN HIATEN In de stoet die vrijwel geen hiaten vertoonde, liepen niet uitsluitend kin deren mee. Zo zagen wij bijvoorbeeld leden van het LSC en van de VVSL, terwijl verder nog enkele tientallen B.B.-ers zich in hun nieuwe uniformen presenteerden. Jammer dat het aantal lampions en fakkels, dat meegevoerd werd, te wensen overliet. Immers, hoe meer licht hoe feestelijker de taptoe wordt! Ondanks dit gemis kon men ech ter toch wel van een fleurig geheel spre ken, een stoet het lange aanzien ten volle waard! ONTVANGST Na dit geslaagde begin van een vreugde volle 3 oktoberviering vond de gebruike lijke ontvangst in het Stadhuis plaats, waarbij vanzelfsprekend over en weer heildronken werden uitgebracht. Het uitzonderlijke fraaie zomerweer hield duizenden mensen tot laat in de avond op straat, terwijl ook de drukte op het Schuttersveld bijna ongekend was. De twee jubileumzangers bij de koraalmuziek, de heren Van der Velden (rechts) en Brouwer (links), die zestig jaar geleden als knaapjes voor het eerst op de derde oktober naar Van der Werf togen. Een plaatselijke bui Toch heeft het zaterdag nog gere gend Een zeer plaatselijke bui, maar het regende Alleen geen regendruppels, maar strafpunten. Ze plensden neer op de startkaarten van de deelnemers aan de behendigheidswedstrijden voor automobilisten op het Levendaal. Een van de deelnemers aan de be- hendigheidsrit probeert met zijn wagen de wip in balans te krijgen. Ds. M. Ottevanger in Pieterskerk Voor 385 jaar werd Leiden ontzet Terwijl buiten de kerkmuren het 3 oktoberfeest „op gang kwam", zijn pl.m. 400 personen, o.w. vele autoriteiten, in de ruimten der Pieterskerk deze ochtend wel sterk geconfronteerd met de geschiedenis van 1574. Zij kwamen immers op de plaats bijeen waar, precies voor 385 jaar, een uit bange nood verloste burgerij God in woord en psalm gezang dankte voor Zijn wonderbaarlijke redding. Evenals toen klonken zij het in 1574 naar de berijming van Datheen de woorden van Psalm 9: „Ik zal met al mijn hart den Heer", door de ruime kerkgewelven. Was het voor 385 jaar ds. Pieter Cornelis, die vanaf dezelfde kansel zijn gehoor op de daden des Heren, in het ontzet aan de dag getreden, wees, bijna vier eeuwen later was het thans ds. M. Ottevanger, die, met de historie op de achtergrond, hierop aansluiting zocht. Als tekst voor zijn overdenking had hij geko zen Nahum 1 7: „De Here is goed; Hij is ter sterkte in de dag der be nauwdheid en Hij kent hen, die op Hem betrouwen". Als erop zo'n speciale dag ergens sport wordt bedreven, kan men tien tegen één zetten, dat de heer J. C. F. Coers in de buurt is. Zaterdag ook. Lang gepand en hoog gehoed stond hij met een grote witte vlag bij de startlijn om in twee uur tijds zo'n tachtig enthousiastelingen in het rij-avontuur te jagen. Want het was echt wel een avontuur. Eerst moest men zo'n tien seconden met de auto equili- breren op een grote wip. Daarna zo dicht mogelijk remmen voor een lat op twee blikjes. Dan een eindje zigzaggen met één hand. En nauwelijks had men de vlag met de andere hand in een nauw standaardje kunnen stoppen of men had alle nog overgebleven concentratie nodig om in één keer de wagen achteruit in een garage te kunnen prikken. Was men daar echter uit en men slaagde erin zonder brokken te maken tussen de dicht achter elkaar op één lijn opgestel de pillons door te glijden, dan was het einde in zicht. Maar de meesten hadden inmiddels al zoveel strafpunten opgelopen, dat zij niet meer voor de prijzen in aanmerking konden komen. Maar met lege handen ging niemand naar huis. Een aardig tafelkleedje kreeg iedere deelnemer als aandenken. Na afloop van deze door vele belang stellenden gadegeslagen succesvolle wed strijden werden in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de prijzen uitge reikt door ir. H. E. Kruyt, die tevoren iedereen bedankte, die medegewerkt had, in het bijzonder de leden van de motorvereniging „De Sleutelstad". De prijzen vielen als volgt. In de zware klasse (32 deelnemers) 1. E. P. J. de Winkel 2 strafpunten 1 min. 41 sec.; 2.. N. C. Reizevoort 22 str.p. 1.34; 3. J. Bervoets 332.22; 4. J. A. Brouwer 452.23; 5. D. van Leeuwen 46.1.23; 6. K. F. v. d. Berg 47—2.19; 7. J. Staal 551.39; 8. A. A. Wareman 59 1.58; 9. P. van Leeuwen 631.57; 10. C. Schmidt 65—2.10; 11. W. Kloots 66—1.40; 12. M. P. L. Bergers 75—2.02; 13. C. S. Moerer 75—2.29; 14. H. Stuifzand 80— 1.50. In de lichte klasse (47 deelnemers) 1. R. A. Slotboom 1 strafpunt 2 min. 05 sec; 2. J. Waayer 32.10; 3. J. H. Bakels 171.59; 4. C. van Leeuwen 181.59; 5. J. Verberg 20—1.38; 6. M. C. A. Th. van Dooren—Jonkers 20—2.12.3 (tevens extra prijs voor beste dame)7. A. M. van Dijk 252.04; 8. M. Hoogendoorn 252.04.6; 9. W. A. Kasteleyn 26—2.04; 10. Th. v. d. Eynden 301.58.8; 11. C. Galjaard 36 2.06.4; 12. W. Bergers 37—2.13.8; 13. F. H. van Oosten 432.25.4; 14. C. van Reys 44—1.53.5. Alvorens hij zich tot dit tekstwoord bepaalde, stond hij een ogenblik stil bij Jakobs vlucht en de hem daarop van God gegeven belofte „Ik zal met U zijn" en de tocht van het Volk Israël door de woestijn naar het land van belofte. Ja kob en Israël zijn, aldus ds. Ottevanger, hun weg niet in eigen, doch in Gods kracht gegaan. Richtte Jakob zijn steen en gekroonde steen in Pniël op, ook het land Israël ligt vol „gekroonde stenen". Plaatsen, welke de goedertieren heid des Heren in de herinnering terug roepen. Leiden 3 oktober is voor ons volk, aldus spreker, ook zulk een ge kroonde steen. Wij prijzen en danken God voor Zijn onuitsprekelijke genade ons in het ontzet van Leiden geschon ken! Dat heft bestuur der stad en de bur gerij nu reeds zovele eeuwen op 3 okto ber in de Pieterskerk bijeenkomen om God te danken voor het ontzet in 1574, ziet spreker een gelukkige continuïteit. Ds. Ottevanger, die vervolgens uitvoe rig stilstond bij het tekstwoord van deze ochtend, wees er o.m. op, dat de profeet Nahum en dat hadden alle profeten geroepen was het oordeel, doch ook de genade, liefde en barmhartigheid van God te verkondigen. Evenals in Nahums dagen heeft God onze stad in 1574 grote goedertierenheid bewezen. Temidden van de oordelen was Hij Zijn ontferming niet moede. Het past ons, gelijk als in 1574, des naam des Heren te prijzen. Uit alle benauwheid en de nood was groot heeft Hij ons gered. Moge het zo zijn, dat de God onzer vaderen, ook onze God is, eeuwig en altoos. Tenslotte schonk ds. Ottevanger aan dacht aan de toekomst van Prins Willem van Oranje binnen Leidens veste twee dagen na het ontzet en diens zinvol en prachtig geschenk: de stichting van de Leidse Universiteit, welke vermaard is over de gehele wereld. Wy zijn dankbaar ook voor deze gekroonde steen, welke in veel opzicht tot grote zegen is gesteld. Nadat eerst nog gezongen was Ps. 72 11 „Zyn naam moet eeuwig eer ontvan gen", werd de dienst besloten met het zingen van twee coupletten van het Wil helmus. WAT 'N DAG, WAT N DAG en wat een gezelligheid! „Wat 'n dag, wat 'n dag, wat een warmte en wat een gezelligheid!" Met deze woorden vatte en terecht de heer H. de Wilde zijn indruk ken van de 3 oktoberdag samen toen hy zaterdagavond namens het bestuur van de 3 Octobervereeniging een kort inleidend woord liet voorafgaan aan de cabaretavond in de Stadsgehoor zaal, waarop de gezelligheid nog en kele uurtjes werd geprolongeerd. Roland Wagter Sr was voor de tiende maal in successie de leiding van deze avond in handen gelegd. Hij kon zich daarbij bedienen van een aantal uit stekende artiesten. Bovendien leidde hij ditmaal op enthousiaste wijze een quiz, waaraan eerder gezelligheid, dan de in telligentie ten grondslag lag. Freddy Hull's showorkest lardeerde dit drie oktobermenu met feestelijke klan ken, welke zowel van „de soep tot aan het dessert" uitbundige vrolijkheid te weegbracht. Willy Alberti, de „Italiaanse" zanger uit Amsterdam goede wyn behoeft geen krans bracht de zuidelijke van zon en warmte overgoten sfeer, voor zover daar op deze warme dag nog be hoefte aan was, in de Stadsgehoorzaal, waar even later ook Rita Corita zij heeft maling, zoals zij zelf zegt, aan de slanke lijn haar successen oogstten. Ton Cup ontpopte zich deze avond, welke met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus was geopend, als een geestig goochelaar, die ook met zijn sprekende pop Charly voor een vro- lyk kwartiertje zorgde. Kortom, een 3- oktoberschotel, welke zich door haar ge varieerde samenstelling en opdiening uitstekend liet smaken. illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllL De Lakenhal trok 1736 bezoekers Ruim zeventienhonderd (1736) Leidenaars vonden hun weg naar de Lakenhal om daar de 3-oktober- relikwieën te aanschouwen. Iets minder dan vorig jaar, toen er 2052 mensen een kijkje kwamen nemen, doch aldus luidt de verklaring van de suppoosten toen was het ook niet zulk warm weer. Doch ook deze keer heeft het schilderij van Van Bree weer de aandacht gekregen, die het ver dient en hebben ouders hun kinde ren de historie verteld, die verbon den is aan het tapijt, de Spaanse speelkaarten, de munten en niet te vergeten natuurlijk de hutspot. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli rentableaus"die de Leidse firma Kat weer alle eer aandeed: de gou den Draperie, de zilveren Sferen, twee vliegende schotels, een diaman ten embleem in kleuren, een Argen tijns juwelenfront, een Niag ar a-wa terval en als slot het portret van Keizer Maximïliaan 1 als slotdeco- ratie gevolgd door een imposant slotbombardement. Ook ditmaal had de firma Kat door het portret van Maximïliaan weer ingehaakt op het motief van de optocht, zoals het vo rig jaar op „Een en al muziek" en twee jaren daarvoor op Rembrandt. Een monumentaal besluit van een zeer geslaagde feestdag! marionettentheater, de glasblazerij, de Derby-rennen enz. enz. Nauwelijks ver melding verdient (want dat is vanzelf sprekend op het Schuttersveld), dat er ook dit jaar weer onvoorstelbare hoe veelheden worstjes, patatten, poffertjes, noga, zuurstokken en nog veel meer lek kers aan de man zijn gebracht. Dat alles maakte de portemonnaie veel lichter, maar het plezier dat er tegenover stond, woog daar rykelijk tegenop! Monumentaal slot Geen 3 oktoberfeest zonder vuur werk en dus werd de dag besloten met het afsteken van een gelukkig kurkdroge reeks kanonslagen, lucht- slangen, briljant- en kunstbommen, oranjevogels als inleiding op een reeks „wonderfronten" en „kleu- De draaimolen, het oudste middel punt van iedere kermis die zichzelf respecteert, had ook op het Schut tersveld deze dagen grote aftrek.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5