Stralende herfstzon bescheen het bewogen leven van Maximiliaan I OPTOCHT: GLANSPUNT VAN DE DAG! Interessante levensfasen van een groot en machtig Keizer G.VOlfSlAG BREESTB.HS Overste Wessels, commandant van de Koksschool, groet over de eeuwen heen Keizer. Maximiliaan van Oostenrijk, die ruim vier en een halve eeuw na de vorige maal Leiden en (in de optochtpauze) de Doelenkazerne nog eens kwam be kijken, Nu was het voor déze Maximiliaan niet zon erg grote tocht, want hij kwam uit Zoeter- woude waar hij zijn koeien voor één dag in da steek moest laten. Van kereltje tot filosofisch grijsaard Nederlanden kwam te staan, was een lijne geluksspeling daartussendoor, die hem intussen later ook véél moeilijkhe den gegeven heeft Het jonge paar zat gezellig te keuvelen in zijn karos, zich nog niet bewust van al het nare, dat de toekomst brengen zou Na het lieftallig tafreeltje van het doopkind, kwam er opeens iets totaal anders voor de dag: de Spaanse mode verving die der middeleeuwen en naar die stijl gekleed schreden alle vertegen woordigers voorbij uit landen, die de Hasburgers aan hun voeten hadden ge kregen. Het zijn er teveel om op te noemen: Maximiliaan heeft misschien zélf niet eens meer precies geweten, hoeveel het er wel waren. Daarover peinzend zat hij, als 60- jarige, op het toppunt van macht en roem, in de laatste „zegewagen": een voor zijn jaren, maar wellicht niet voor zijn tijd, héél oud en eerbiedwaardig man, die alles achter de rug had, wat een mens aan lief en leed kan overko men, nu héél hoog op zijn troon geze ten. DIT was een imposante afsluiting van een optocht, die, ondanks de betrekkelijke kleinheid ervan, ons toch wel weer geboeid heeft. Daartoe droeg véél meer dan andere jaren dat fonkelende kleurenspel bij. De zon had immers allang weer vergeten, dat zij 48 uur tevoren aan 't verduisteren was geweest of misschien wilde zij haar schade inhalen! Door die zon aangetrokken, waren ook tallozen van buiten in autobussen de stad binnengerold en profiteerden nu van dit historisch gebeuren, met zijn vele martiale figuren als de Ban van Bosnië of de gezant van de Koning van Aragon, die er al buitengewoon indruk wekkend uitzagen! Een hele prestatie, om van het begin tot het eind er in drukwekkend uit te blijven zien. Van zelfsprekend sprak de vermoeidheid op den duur haar woord: wanneer men de tweede maal de optocht ziet voorbijtrek- kenn is dat duidelijk zichtbaar. Dan zijn er altijd de opgewekte, aan moedigende kreten vóór de studenten sociëteit, waar het meermalen een „dolle bende" is. of dan is er de stu wende muziek van de parmantige Leid se korpsen, wier medewerking onmis baar is en die ook nu kranige staaltjes van dapper marcheren en musiceren te zien gaven, met dat pittige, nog héél kleine tamboert je van het fris spelende Jeugdorkest „De Burcht" in het voor ste gelid! Ook „Werkmans Wilskracht" bracht er voor de Sociëteit een enthousiaste stemming in met het „Io Vivat". WIE een goede indruk heeft willen krijgen van ons Europa uit de tijd, dat het overdreven devies van Frederik III: ..Austria est imperare orbi universo" („Het gehele aardrijk be hoort aan Oostenrijk") opgeld deed. kon bij deze verantwoord samengestelde op tocht terecht. Wij hebben er met vreugde naar ge keken, ook naar de fiere paukenist op zijn prachtige schimmel, de Erewacht, de bestuurderen der 3 oktobervereniging in hun met bloemen versierde vigelan- tes en de herauten, getooid met het Leidse waper die naar traditie het ge heel waardig openden. Het leegstaande „Oud-Hortuszicht" verbrak die traditie: waar andere jaren daar de drank werd aangeboden, die allen met nieuwe moed moest bezielen, was het nu stil en verlaten. Doch in dé Doe!crkazerne had men die taak over genomen en er zich prima van gekwe ten! Nu ligt de „Optocht", glanzend hoogtepunt van het festijn, achter ons. Natuurlijk zitten de critici ook nu op de loer. Ze komen met dit en met dat en ze vergeten, dat de kritiek héél ge makkelijk is en de kunst héél moeilijk. Wij geven 't U te doen, om ieder jaar opnieuw - nu al van 1886 af! - met iets voor de dag te komen, dat duizenden en duizenden op de heen brengt. Dat is ook dit jaar gelukt en al die duizenden hebben er toch wel héél prettige ogenblikken aan beleefd! Daar nemen wij graag onze - niet hoge - hoed voor af! En wie daarmee niet akkoord kan gaan, is méér dan een nurks. Hij gelooft niet aan de „illusie" en wie daarin niet gelooft, moet op Is het te véél gezegd, als Uw berichtgever bij de 25ste maal, dat hij over de „3 oktoberoptocht" rapporteert, naar eer en geweten verklaart in al die jaren nog nooit zo'n stralend-zonnige dag in oktober te heb ben meegemaakt en dus ook nog nooit zo'n stralend-zonnige, in gulden kleuren getoverde stoet door de Leidse straten zag gaan, als ditmaal het geval was? Nog nooit ook, maakte hij zulk een uitzonderlijk-zomerse hitte op die herfstdag mee! En was 't nu maar zó geweest, dat de dames in luchtige bloemen- jurkjes, badpakjes of petticoats mochten meelopen en de heren in even luchtige shirts of korte broekjes, niets daarvan! De middeleeuwen vroegen gans andere kledij! Daarbij voerden lange, zware mantels en sleeprokken, van fluweel of brokaat de boventoon en omdat de ontwerpers zich altijd getrouw aan de voorschriften houden, was dat een zware tegenvaller voor de velen, die meehielpen de duik in de historie van het Habsburgse Huis en het leven van de voornaamste vertegenwoordiger daarvan: Maximiliaan I van Oostenrijk, den volke te presenteren. Zij hadden deze dag waarschijnlijk liever in het frisse water ge doken, nü kostte hun deze gang van uren door de feestelijk gestemde stad menige zweetdroppel. Keizer Maximiliaan als grond legger van de Habsburger wereld macht, gezeten op zijn praalwagen, waarop deze imposante figuur uit de wereldgeschiedenis een triomf tocht door Leiden maakte. 3 oktober maar liever ergens anders naar toe gaan. Ons is en blijft - door de jaren heen! - de „Optocht" lief. Er is géén mens, die ons dat uit het hoofd kan praten! EK EN LU-HALEN! Altijd eenzaam Die Maximilian was in zijn tijd al aardig bezig, een „Verenigd Europa" voor elkaar te krijgen. Hij mocht een voorloper heten van de politici, die daar tegenwoordig ook zo naarstig mee bezig zijn. Er kwam geweld, slimheid en gron dig overleg aan te pas om de Habs burgse wereldmacht te grondvesten. Het Leidse feest begon met muziek Reveille op Stadhuisplein Zeven uur reveille, stond er boven aan de lange lijst van evenementen op zaterdag 3 oktober vermeld. Wie ge dacht had dat- slechts een gering aantal enthousiaste Leidenaars op dit vroege uur naar het Stadhuisplein getrokken zou zijn kwam bedrogen uit: een dui zendkoppige menigte was present om naar de muziek te luisteren. De man nen van het Leidsch Politie Muziekge zelschap stonden op het bordes van het Stadhuis opgesteld en musiceerden voortreffelijk onder leiding van Dick Anderson. Een uit acht stemmige num mers bestaand programma werd in on geveer twintig minuten tijds afgewerkt. Noemen wij slechts het wonderschone „Wilt heden nu treden", het lieflijke „Er ruist langs de wolken" en het aan grijpende „Blijf bij mij, Heer", dat tot slot werd gespeeld. De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, het Colle- gui van het LSG, het bestuur van de VV.S.L. en bestuursleden van de 3 Oc- tobervereeniging woonden deze tradi tionele plechtigheid bij. Met luid hand geklap gaf men uiting aan zijn tevre denheid over dit vreedzame politionele optreden, dat ieder jaar weer opnieuw een sfeervol gebeuren is. Na afloop van deze reveille was er voor jong en oud volop gelegenheid om zich desnoods ge durende een etmaal in de feestvreugde te storten. Een gelegenheid, waarvan niet alleen de Leidenaars, maar ook ve len uit de wijde omgeving van onze Sleutelstad dankbaar gebruik maakten. De zesjarige Dicky ae jeu, die als dappere trommelaar van jeugd orkest en drumband De Burcht aller, harten veroverde. MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Over dat alles sprak deze optocht met Maximiliaan in het centrum: als lieftallig 8-jarig kereltje eerst, dan als 14- en 18-jarige cn tenslotte als een wijze en ervaren zestiger, een renaissancevorst met lange, grijze baard, wat vermoeid en filosofisch achterover in zijn trotse zetel de wereld inkijkend, maar nog altijd even eenzaam, nee, nóg eenzamer, dan toen hij als manneke van acht Keizer Frederik III van Habsburg, de vader van Maximiliaan, groet beminnelijk het publiek, dat hem tijdens zijn lange rit door Leiden toejuichte. LEIDEN heeft in de loop der eeuwen vele Hoogmogenden binnen de muren van de veste mogen ontvan gen. Dat daartoe ook de 50-jarlge Maximi liaan behoorde, was voor onze voorzaten toch wel een hoge eer. Het is werkelijk jammer, dat ae laatste nazaat van de grote Keizer niet aanwezig kon zijn, om te zien hoe men zijn bet-bet enz. over grootvader in de 20ste eeuw een grootse hulde heeft gebracht. Als in alle andere groepen vergezelde hem een ganse stoet van edellieden of keurvorsten. Ook talrijke Gedeputeerden fraaier uitgedost dan de tegenwoor dige! lieten zich niet de kans ont gaan met de machtige man mee te rijden. Anderen als dokter Motta en lieden met merkwaardige functies als „trezorier-generaal" van de oorlog of somelier (wijnschenker) moesten het slechts te voet doen. Zó hoog gestegen waren zij nog niet In één woord: ze waren er allen bij om met de Leidenaarc kennis te maken en feest te vieren en wij waren blij hen weer eens langs te zien schrijden. We hadden er altijd vurig naar verlangd te weten, hoe bijv. die Pieter Plumioen, „ontvanger van de bewapening voor Wezep en Muiden" er uit zag. Welaan, dat wéten we nu en 't heeft ons zéér gerustgesteld! AXMILIAAN moet vreemd de we reld ingekeken hebben,toen hij als 8-jarige reeds de Habsbur- gers vertegenwoordigde, omringd door edelmannen. gemalinnen en, enkele ja ren later, zelfs door zijn peetvader, de imponerende Ban van Bosnië, Niklas von UI jak geheten. Misschien maakten op hem. zö jong nog, de meeste indruk die schattige po- nies. waarop zijn pages paradeerden. „Hoe bestaat 't hoorden wij een dame ontroerd roepen, toen zij die lieve diertjes zag. De ouders van Maximiliaan Keizer Frederik III en Keizerin Hele na van Portugal waren in een soort gevangenenwagen weer in een volgende groep te zien, omringd door schitterend getooide keurvorsten. De belangrijke conferentie te Trier, in 1473. waar meer spijkers met koppen geslagen werden dan ooit te Genève of elders het geval is geweest, was weer een ander belangrijk moment in het leven van de toen 14-jarige Maximiliaan en zijn huwelijk met Maria van Bour- gondië in 1477 een nog belangrijker voor zijn persoonlijk leven. Dat de 18-jarige hierdoor meteen een goede slag sloeg voor de uitbreiding van zijn macht en er 17 jaar door aan het hoofd van de en nog pas als Aartshertog zijn veel bewogen leven begon. Steeds eenzaam, maar in die lang vervlogen tjjden toch ook al beslist niet alleen, gezien de tallozen, die hem altüd op zijn tochten omring den. MEJ. MR. A. J. VERSPRINLLE, onze gemeente-archivaris, heeft héél wat moeten grasduinen in de geschiedenis, om zulk een bont en histo risch getrouw beeld van Maximiliaans leven te geven. Zij heeft 't klaarblijkelijk met grote liefde gedaan! Eerlijk gezegd, wisten wij niet meer, hoe dat alles nu allemaal precies in elkaar zat. Nu wéten wij 't weer, dank zij de acht schilderachtige groepen, die veel vertel den van deze Maximiliaan nu 500 Jaar geleden en allen, die toentertijd wat in de melk hadden te brokken. Wij weten nu op een haar, hoe stap voor stap de Habsburgse belangenge meenschap groeide en wat daarmee mannen als Karei de Stoute, Philips de Schone en Karei de Vijfde van doen hadden; Karei de Vijfde, Maximiliaans' kleinkind, hier getoond als een kraaiend borelingske, met een Bisschop als Pierre Quick, vóór „Minerva" hartelijk met Sint-Nicolaasliedjes begroet, aan z'n zij. Wij kenden deze naam, trots ook ge dragen door een bekende voetbalvereni ging, als zodanig nog niet. Maar van nu af aan, zullen wij bij de voetbaluitslagen toch ook altyd snel even aan deze Bisschop van Doornik van lang geleden denken! De praalwagen, welke de doop van Karei V, de kleinzoon van Maxi miliaan voorstelde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4