Prima gemutst genoot de Sleutelstad van de meest zomerse derde oktober aller tijden mkim p Omstandigheden waren gunstiger dan ooit Schuttersveld was te droog!! Koraalmuziek rond standbeeld van „75-jarige" Van der Werf Opgericht 1 maart S60 Maandag 5 oktober 1959 Tweede blad no. 29864 Wé |y fr f 1 H1 r I W De weergoden moeten het bestuur der 3 Octo- ver-Vereeniging wel een bijzonder goed hart toe dragen. Want vergissen wij ons niet al te zeer, dan was het zaterdag de elfde opeenvolgende feestviering, welke onder uitermate gunstige weersomstandigheden werd gehouden. Het was, om het precies te zeggen, op 3 oktober 1948, dat tijdens de historische optocht „Rondom de Vrede van Munster" een stortbui de deelnemers ver scheidene café's op de Stationsweg deed binnen vluchten. Waaruit de toenmalige voorzitter van de Op tochtcommissie, nu wijlen de heer Bernard de Koning hen overigens weer even snel verdreef, want regen of geen regen, de optocht moest doorgaan. Maar in tegenstelling tot de vorige jaren, toen het in de aan 3 oktober voorafgaande weken en dagen veelvuldig en overvloedig regende en de weersvoorspellingen voor Leidens grote feestdag weinig goeds in het vooruitzicht stelden, hebben wij ons ditmaal daarover geen ogenblik ongerust gemaakt. Zoals lieden van middelbare leeftijd zich nog heel goed de warme en droge zomer van 1911 kunnen herinneren, zo zal de huidige generatie nog tientallen jaren blijven terugdenken aan deze uitzonderlijk fraaie zomer van 1959, toen het op 3 oktober zó warm was, als het in juli en augustus normaliter zelden is! Men kan het gerust zó stellen, dat de organisa toren van dit aan traditie zo rijke feest, zich geen gunstiger omstandigheden zouden kunnen wensen dan waaronder deze feestviering heeft plaats gevonden. 1 Foto's drie oktober i Daar was in de allereerste, want voornaamste plaats de factor van het weer, dat nu al maanden achtereen constant is en dat eenvoudig spot met het vele wat over de wisselvalligheid van het Hollandse klimaat te zeggen is. Als gevolg daarvan verkeerde ook het feestterrein op het Schuttersveld in een perfecte conditie. Moet in andere jaren de terreincommissaris de beschikking hebben over een grote hoeveelheid koolas, turfmolm en ander absorberend materiaal om het overtollige hemelwater weg te zuigen (en waarbij ook nog wel eens de assis tentie wordt ingeroepen van de Gem. Reinigingsdienst met zijn befaamde kolken- zuigers), ditmaal overwoog de genoemde functionaris zelfs de inschakeling van de Brandweer teneinde de stofplaag op het kurkdroge terrein te bestrijden. Het plan heeft tenslotte geen doorgang gevonden, omdat de bodem zo intensief droog is, dat het vermoedelijk toch onbegonnen werk zou zijn geweest! Overstelpend druk Een derde stimulans voor een massale feestviering was voorts het feit, dat de herdenking van Leidens ontzet ditmaal op 'n zaterdag viel, waardoor talloos velen in een zeer wijde kring rond Leiden in de gelegenheid waren de feestviering mee te maken. En op welke wijze is van die gelegen heid gebruik gemaakt. Particuliere auto's, treinen, trams en autobussen brachten reeds in de vroege morgenuren duizen den beaoekert naaf de feestende Stoute)* stad en deze stroom bleef de gehele dag aanhouden. De politie sprak aan de voor avond der feestelijkheden de verwach ting uit, dat zich op 3 oktober omstreeks 200.000 mensen door de Leidse straten zouden bewegen, doch wy geloven stel lig dat dit aantal is overschreden. De grootste drukte concentreerde zich uiteraard langs de route van de mid dagoptocht en op de omgeving van het feestterrein, waar het zowel vrydag als zaterdagavond zó vol was, dat men go- De traditionele koraalmuziek aan de voet van het thans 75 jaar oude standbeeld van Van der Werf. De autoriteiten hadden, zoals de foto laat zien, op de omloop om het standbeeld plaats genomen. voeglijk over de hoofden had kunnen lopen. De penningmeester der 3 October Ver- eeniging is overigens niet de enige, die reden heeft om over de gang van zaken tevreden te zijn. Ook de diverse gele> genheden op en om het feestterrein hebben voortreffelijke zaken gedaan en ook de café's en restaurants hebben be slist niet over gebrek aan clientèle ten honger en dorst) te klagen gehad. Geen wanklank, wel hulde Alles bijeen was het een feestviering, die klonk als een klok en die voor zover ons bekend door geen enkele ernstige wanklank werd verstoord. Hulde en dank aan allen, die tot dit volledige welslagen hebben bijgedragen aan het bestuur der organiserende ver eniging en haar talloze subbcommissies, waarvan de leden vaak vele uren opof feren om dit feest te doen slagen zonder daarvoor enige andere beloning te ont vangen dan de voldoening over het vlotte verloop. Leidsch Dagbl.-Holvast Hulde ook aan de honderden mannen van Rijks- en gemeentepolitie, die op rustige wijze de orde handhaafden en het drukke verkeer in goede banen leid den; aan de dames en heren van de E.H.B.O.-posten, die in stulte hun menslievend werk verrichtten en aan de werkers van de Gemeentelijke Reinigingsdienst, die toen ieder ander moe-gefeest het bed opzocht, in de nachtelijke uren tientallen karre- vrachten straatvuil inzamelden en de stad tegen het ochtendkrieken haar nor male aanzien hergaven, (na de avond te voren de marktrestanten te hebben op geruimd!) De feestviering 1959 kan in de annalen van de thans bijna 75 jaar oude 3 Octo ber Vereeniging worden opgetekend als een van de meest geslaagde, die ooit is gehouden. Dank zij alles en allen!.... Bij de reveille had de jeugd, die zich niets van het feest wilde laten ontgaan en er heel vroeg opstaan gaarne voor over had, een best plaatsje gevonden op de muur langs hat Stadhuisplein. „GIJ ZIJT MIJN GOD, U zal ik loven Het is precies acht uur in de morgen als in het reeds door zon overgoten Van der Werfpark deze lofpsalm door honderden zangers (essen) wordt ingezet. Met de reveille, waaraan eveneens een stemmig karakter ten grondslag ligt, is dit de wijdingsvolle inzet van een dag van grote feestvreugde. Reeds zestig jaar, met een kleine onderbreking tijdens de oorlogsjaren, klinken in deze omgeving - in het begin stond men aan het Steenschuur - de liederen van dank en lof aan God en de helden, die in het verleden, krachtig door eendracht, sterk door gebeden, kloek in den oorlog, wijs in beleid 't Land onzer vaad'ren hebben bevrijd! Al deze zestig jaar - het loas za terdag precies vijfenzeventig jaar geledendat zijn standbeeld door de toenmalige burgemeester De Laat de Kanter werd onthuld - „ziet" Van der Werf neer op deze schare zan gers. Onder hen, die daar zaterdag ochtend stonden, waren er twee, de heer Brouwer en Van der Velden, die nog een goede herinnering be waren aan hun deelnemen aan de eerste koraalzangnu zestig jaar ge leden. De heer Van der Velden had daar eertijds - vele jaren verbleef hij in Duitsland - zelfs een verre reis voor over. Steeds keerde hij dan op 2 oktober in de Sleutelstad terug om ook zijn stem in het koor van zan gers te kunnen mengen. Ook dit jaar zag Herman Stenz zich weer geplaatst tegenover een groot koor van koraalzangers, dat met zeer veel toewijding zijn lofliederen, waaronder het bekende „O ghy stad van Leyden". Ilillllllllllllli!l!lllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllinilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll zong. Dat een repetitie, tot tweemaal toe in het Waaggebouw, de uitvoering ten goede komt, kwam ook nu weer dui delijk tot uitdrukking. Met een sterk ritmisch gevoel werd er gezongen Nadat de „Hymne" was verklonken, boden Trudy en Mieneke de Wolf na mens de Commissie uit de zangers de burgemeester, mr. P. H. van Kinschot, een krans aan, die de burgemeester op verzoek van de heer H. P. Kwaadgras hechtte aan het standbeeld van zijn voorganger Pieter Adrzn. van der Werf. Vooraf had de heer Kwaadgras met en kele woorden gewezen op de plechtig heid, welke hier voor 75 jaar plaats vond en had Noortje Lambrechts ook al namens de zangers aan mevrouw J. M. van Kinschot-Dorhout Mees een boeket bloemen aangeboden. De koraalzang, welke werd ondersteund door koperblazers van de Chr. Muziek vereniging „Concordia" en buiten het Van der Werfpark door vele honderden aandachtig werd beluisterd, werd be sloten met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus. Burgemeester Van Kinschot zorgt dat mevr. Jonkers, de echtgenote van de rector magnificus, van brood en haring is voorzien bij de uit reiking in de Waag. Zij kweet zich op charmante wijze van haar taak en wist bovendien met jeug dige behendigheid en tegenwoor digheid van geest de capriolen van recalcritante plankiers de baas te worden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3