ORANJE VERPLETTERT BELGEN IN FEYENOORD STADION: 9-1! Drie gave doelpunten in eerste zes minuten Wilkes: „Wij waren zo goed..."" Tja „Het record" Elek Schwartz: Jk geloof dat de Belgen ons hebben onderschat Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 oktober 1959 Vierde blad no. 29864 Advertentie Zie advertentie op pagina 4, 4e blad. RotterdamAntwerpen Afscheid van een traditie.... (Van onze correspondent) De zestigste Rotterdam-Antwerpen zaterdagmiddag met 20 door Rotterdam gewonnen Is meteen de laatste geweest van deze reeks. Zowel de Entente Anversoise als de Afdeling Rotterdam van de KNVB zijn het er over eens, dat de traditie moet wijken voor de nuchtere werkelijkheid en er voor deze wedstrijd een nieuwe for mule moet komen. Het „afscheid" geschiedde op de dag van de zestigste wedstrijd, op de dag van feestelijk eerbetoon door het ge meentebestuur en onder het oog van circa tienduizend Rotterdammers, cüe naar Spangen waren gekomen om de groenwitten met 20 van de Sinjoren te zien winnen. Al was dit aantal niet zo slecht, toch kan het de heren Bijloo en Collin, als exponenten van Rotter dam en Antwerpen niet tot andere ge dachten brengen. De moeilijkheden ora ee zo sterk mogelijk elftal te formeren zijn te groot en men wil het graag eens anders gaan doen. Wat de wedstrijd betreft men had voor dit besluit moeilijk een betere dag kunnen kiezen. Uit de zo lange reeks was het een van de minst interessante ontmoetingen een ontmoeting, lie pas een kwartier voor tijd wat kleur kreeg door twee doelpunten van Da niels. Nee. dan maar liever geen tra ditie. doch een wedstrijd, waarin Cop- pens, Moulijn. Rijvers en noemt u ze maar op, meedoen. Hattricks van Faas Wilkes en Van der Kuil (Van onze sportredacteur) Een volkomen waanzinnig gruwelstuk. Dat waren de eerste zes minuten van de 89ste derby der lage landen voor de Belgische suppor ters. Het waren zonder twijfel de bitterste-minu ten in het leven van Constant Vandenstock, de kleine grijze bierbrouwer en samensteller van de ploeg der Rode Duivels, die met ontzetting en verbijstering de Belgische defensie zag wegspoe len voor de vloed van sublieme Oranje-aanvallen. Na zes minuten spelen was Nicolay de wan hoop al nabij. Machteloos had de debuterende Belgische doel man moeten toezien hoe in de derde minuut een razendsnel gestarte Kees Rijvers een verrassend fraaie dieptepass van Moulijn achter de totaal verslagen Belgische verdedigingslinie had opge pikt, hoe de razende beentjes van de kleine Feijenoorder daarna nog drie, vier passen maak ten vóór die gloeiende kogel kwam die de 60.000 Met deze zo snel verkregen 30 voorsprong als we ons niet vergissen een record in de Nederland—België-reeks was in feite de wedstrijd afgelopen. Want men kon de resterende 84 minuten, waarin een schamel spelend en weer loos Belgisch elftal met de moed der wanhoop, tevergeefs trachtte de overmacht en superioriteit van het Oranjeteam te breken, nog maar nauwelijks een wed strijd noemen. Deze trage Belgische ploeg vooral de defensie kwam tempo tekort moest ov,r de gehele linie deemoedig het hoofd buigen voor de excellerende Neder landse formatie. Dit Oranjeteam had de prikkel om Ie winnen en bovendien de klasse. Zowel aanvallend als verdedigend. De macht, die de vijf aanvallers ont plooiden, was verschrikkelijk en voor de defensie der Rode Duivels onaantastbaar. Daaraan kon zelfs „vedette" Rik Coppens niets veranderen. Het verschil in klasse kwam tot uitdrukking in een 9—1 score. In zekere zin nog geflatteerd voor de Belgen. Want het was meer bij de gratie van de Oranje- schutters, die logischerwijze verzadigd raakten en de teugels veelvuldig sterk lieten vieren, dan aan de eigen verdienste van de Belgische verdediging te danken, dat het bij negen doelpunten bleef. Als de Oranje-aanval de reeks opgelegde kansen wij denken daarbij in het bijzonder aan de eerste vijftien minuten van de tweede helft benut had, zou de score ruim de dubbele cijfers hebben bereikt. verrukte Nederlanders in het Feijenoord Stadion juichend voor de eerste maal van hun plaatsen deed veren. In wanhoop hief Nicolay beide armen boven het hoofd. Men had er geen oog voor. Een minuut later omspeelde Tonny van der Linden, nadat een pass van Kees Rijvers hem in kansrijke positie had gebracht, zowel Thellin als stopper Claes en kon Nicolay opnieuw de bal uit de Belgische touwen halen. De derde Nederlandse treffer kwam in de zesde minuut. In een flits vloog Coentje Moulijn langs rechtsback Wauters en de harde trekbal van de „ongrijpbare" Feijenoorder bracht rechtsbuiten Piet van der Kuil in vrije schiet positie. De PSV'er schoot het leer eerst nog tegen de paal, maar hij kreeg hèt terug en richtte toen beter.3—0. Het Belgische elftal was knock out. Tja, wat moeten we eigenlijk over deze derby schrijven? De wedstrijdbeschouwing is een vrij dorre opsomming van de doelpunten. Spanning zat er niet in. De techniek en tactiek van de Nederlanders waren su perieur. Men kon tegen deze stuk ge speelde Belgische ploeg eigenlijk alles doen wat men wilde. Uitgezonderd Coentje Moulijn, die overigens van verscheidene doelpunten de grondlegger was en die na rust Wau ters met flitsende rushes totaal ontmoe digde, scoorden alle aanvallers. Pietje van der Kuil en Faas Wilkes, de grote organisator en technicus, namen elk een hattrick voor hun rekening, waar door laatstgenoemde nog maar één doel punt verwijderd is van Abe Lenstra's nationale topscorersrecord. „Spaanse" Faas, nog altijd onbegrijpelijk snel voor zijn leeftijd, mikte daar duidelijk op en zou met wat meer geluk de Fries al in deze wedstrijd onttroond hebben. Zelfs Jan Klaassens, een briljante Klaassens, want wat deze blonde Feije noorder op het middenveld aan werk verzette, was werkelijk formidabel, nam een treffer voor zijn rekening. Om pre cies te zijn: de achtste. Het was Klaas sens' eerste doelpunt in een interland wedstrijd. Lange Jan trok in de tweede helft dikwijls mee ten aanval, in welk geval de enorm hard werkende Rijvers, de motor van de ploeg, hem in de mid denlinie verving. Het liep allemaal auto- i matisch en soepel en juist dit prachtig elkaar aanvullen en het zeer hoge tem po, waarin dit gebeurde maakte de Ne derlandse ploeg tot zo'n krachtig ge heel. Wij waren zo sterk Men gaat zich vanzelfsprekend afvragen, na zo'n wedstrijd, waarin het scorevèrschil zo groot is. was onze ploeg zo sterk of teas de tegen- si ander zo zwak? Wel, Faas Wilkes zei na afloop gedecideerd: ..Wij wa ren zo sterk". Volgens Wilkes' me ning was deze Belgische ploeg be slist niet veel zwakker dan de elftal len, die de Rode Duivels de laatste jaren op de been brachten. Faas vertelde: „dit is de sterkste Neder landse formatie waarin ik ooit ge speeld héb Wel. men kan haast niet anders doen dan deze mening delen, want niet alleen in de aanval was de samenwerking voortreffelijk, ook in de defensie was dat het geval. Jan Notermans maakte het Rik Coppens, die wat zwaarlijvig wordt en wat teveel alleen op zijn grote rou tine gaat drijven, bijzonder lastig, Cor van der Hart, die de dreigende concur rentie van comingman Hans Kraay niet onderschat, speelde tot de laatste mi nuut toe rustig en geconcentreerd en de atletische backs Kuys en Wiersma hielden de Belgische vleugelspeler Goey- vaerts en Jurion voortreffelijk in be dwang. Invaller Overigens moest Jurion na een kwar tier spelen in de tweede helft met een blessure de strijd staken. Reglementair moesten de Belgen toen met tien man verder spelen, maar na een kwartier praten tussen de officials langs de kant, maakte men van Nederlandse zijde een groot gebaar en schoof men het FIFA-reglement terzijde. Weliswaar protesteerde Cor van der Hart en vond ook de Engelse arbiter Kelly, die zijn verhinderde landgenoot Ellis verving, het een vreemd geval, maar nadat coach Elek Schwartz vaderlijk met zijn hand had gewuifd „dat het goed was", kon invaller Delire van Olympic Char- leroy aan het spel deelnemen. Delire ging midvoor spelen, Goeyvaerts ver huisde van de rechtsbuiten- naar de linksbuitenplaats en Coppens en Houf schoven een plaatsje op. Het was - op vallend - juist deze invaller die wat meer vaart in de slecht combinerende en schietende Belgische aanval bracht, waardoor doelman Eddy Pieters Graaf land in de laatste 20 minuten ook nog een kans kreeg om zijn talenten te to nen. Om met lof te slagen. Overtreding Het was jammer, dat Pieters Graaf land zich in dié periode even vergat. Twee minuten lang heeft er zon dag in Rotterdam naar uitgezien dat het record van 1936, toen Ne derland op 29 mei mot 80 van de Belgen won, %ou wnVen verbeterd. Het doelpunt invaller Delire de stan<* 42e minuut van de tweeae nelft op 9-1 bracht, maakte dat het Nederlandse elftal niet verder kwam dan een evena ring. Opvallend is voorts dat in de wed strijdenreeks tussen Nederland en Belgie het Oranjeteam zevenmaal met vijf of meer doelpunten ver schil won en dat de Belgen daarin maar driemaal slaagden (1906 Ant werpen 5-0, 1940 Antwerpen 7-1, 1950 Antwerpen 7-2). De beste prestaties van Nederland zijn: 4 oktober 1910:Haarlem Nederland Belgie 7-0; 3 mei 1925: Amsterdam NederlandBelgie 5-0: 11 maart 1934: Amsterdam NederlandBel gie 9-3; 29 mei 1936: Amsterdam NederlandBelgie 80; 27 februari 1938: Rotterdam NederlandBelgie 72; 13 april 1958: Antwerpen Bel gieNederland 27; 4 oktober 1959 Rotterdam NederlandBelgie 91. Toen de felle Delire hem namelijk om speelde, hield de Feijenoord-doelman de Belg bij het shirt vast. De goed leiden de arbiter Kelly paste de voordeelregel toe en liet doorspelen, omdat Rik Cop pens vrij voor het verlaten Nederlandse doel stond en Delire erin slaagde, de handicap van een aan zijn lichaam ruk kende doelman ten spijt, het leer naar de Antwerpenaar te plaatsen. Dat Cop pens de doodgemakkelijke kans ver prutste door de bal tegen de bovenlat te schieten, was weliswaar niet de schuld van de heer Kelly, maar deze had naar onze smaak deze zware overtreding van Pieters Graafland toch beter met een penalty kunnen bestraffen. Als we dan nog even onze kri tische blik over de Nederlandse aan val laten gaan. moeten we consta teren, dat midvoor Tonny van der Linden, ondanks zijn gave doelpunt, toch wel enigszins heeft teleur- steld. De Utrechtse speler paste niet altijd in de intelligente combinaties, liep te dikivijls in de fuik van de Belgische buitenspelval en miste net iets teveel gemakkelijke kansen. Maar laten we terugkeren naar het wedstrijdverloop. Na de eerste vuursto ten van de oranje aanvalslinie, die. zo als in de aanhef gezegd, treffers ople verden van Rijvers, v. d. Linden en v. d. Kuil, nam men er aan Nederlandse zijde even zijn gemak van. Weliswaar slingerde Wilkes zich op weergaloos handige wijze door de Belgische verde diging. maar in dit geval kon Nicolay een vierde treffer voorkomen door de bal corner te slaan. Aan de andere kant kreeg ook Wegria, op een pass van Cop pens, een kansje, maar de linksbinnen van de Rode Duivels, de schutter van de Belgische ploeg, schoot naast. Bezieling In de 20ste en 21ste minuut maakte de bezieling zich weer meester van de Ne derlandse aanval. Prachtig combinerend sneden Faas Wilkes en Rijvers door de Belgische verdediging en eerstgenoem de rondde dit fraaie staaltje voetbal af met een vierde treffer. De protesten van de Belgen voor buitenspel werden door de heer Kelly weggewuifd. Direct daarop Prijzende stemming in de kleedkamers Rik Coppens; „voortreffelijk die Notermans. Ik mag graag tegen hem spelen. Hij voetbalt tenminste en speelt de bal, niet de man. Jan Notermans: „Moeilijke wedstrijd? Toen Cor van der Hart kans zeg Wegria te „pakken" was het gebakken. Overigens is het wel moeilijk spelen tegen Coppens, steeds weer die hinderlijke free kicks, weinig lol aan. En altijd maar duwen met het lichaam. Maar goed, de „directe" tegenstanders Jan Notermans en Rik Cop pens mogen het dan niet direct met elkaar eens zijn, verder was men zowel in de Nederlandse als in de Belgische kleedkamer bijna een stemmig in zijn oordeel. Unaniem prezen de „acteurs" het spel van de Nederlandse voorhoede. Faas Wil kes was wel het meest uitbundig in zijn oordeel. „Nog nooit heb ik in een Neder lands elftal met zo'n goede voorhoede gespeeld. Vijf spelers die allemaal doel punten kunnen maken. Ik weet het, tegen Saarland 6chreven de kranten over on macht van de tegenstanders en misschien moet ik dat morgen ook weer lezen. Maar geloof me. die negen doelpunten lagen niet voornamelijk aan het teleur stellende Belgische spel. Tegen Duits land over twee weken wordt het natuur lijk heel wat moeilijker. Maar echt, ik heb er wel vertrouwen in.-».." Ook Cor van der Hart had groot ver trouwen in de Nederlandse aanval. „Ik had niet graag tegen onze voorhoede ge speeld Echt niet". Daarna ging de Ne derlandse stopper de Belgische journa listen uitvoerig inlichten over het „ge- val-Delire". Kees Kuys was ook al een en al tevre denheid: „Ja, een prachtig verjaardag- geschenk", zei de altijd even rustige linksback, die zondag niet alleen zijn 28e verjaardag vierde, doch die dag tevens jubilaris was. Deze 89e derby der lage landen was namelijk de 30e interland voor Kuys. „Weet je wat ook heel belang rijk was? dat was de steun die wij ach ter van Kees Rijvers hebben gehad. Het maakte dat je veel gemakkelijker kon spelen". „Een goede wedstrijd", was ook het oordeel van Gerrit Schulte, die als een van de eersten de spelers in de kleed kamer kwam feliciteren met deze grote zege. DAN MOET JE GEK ZIJN Bondscoach Elek Schwartz kwam tijd te kort om alle vragen te beantwoorden. „Natuurlijk had ik geen 91 overwin ning verwacht. Welke trainer verwacht nu negen doelpunten. Dan moet je gek zijn ofEven zocht de bondscoach een nog sterker superlatief, doch Wilkes heeft gescoord en Coen Moulijn (links), de op de foto niet geheel zichtbare Kees Rijvers en Roel Wiersma (rechts) maken een vreugdedans rond de trots lachende Faas. Onvermijdelijk Nieuwe Nederlandse doelpunten waren echter onvermijdelijk. De overmacht was te groot. En zij kwamen ook. In de 25ste minuut wéér een scherpe rush en een dito - overbekende - trekbal van Mou lijn. Via v. d. Linden belandde het leer bij Faas Wilkes, die er rustig zijn schoen tegen zette en het halve dozijn vol maakte: 60. En In de 27ste minuut wandelden Wilkes en Rijvers weer eens door de Belgische defensie. Wilkes sloot de knappe combinatie af met een vry zacht schot de toesnellende rechts half Hanon gaf het laatste tikje tegen de bal: 7—0. Na een goed schot van Houf, die na het invallen van Delire op de rechts buitenplaats was gaan opereren - Eddy Pieters Graafland tikte het leer corner - en het incidentje tussen de Nederlandse doelman en Deüre, waarover wij reeds vertelden - kwam de kans voor Jan Klaassens, waarop hij vrijwel de gehele tweede helft had lopen loeren. Met een ferm schot nam de briljante Oranje linkshalf nummer acht voor zijn reke ning. Nóg was de koek niet op. Nadat Nicolay een loeiend schot van Wilkes prachtig had gestopt moest de Belgische doelman kort daarop zwichten voor een droog schot van Pietje van der Kuil, die een fraaie pass van Wilkes ineens op de schoen nam: 90. „Tien, tien" Een, gelukkig, klein deel van het pu bliek, begon toen „tien, tien" te schree- wen, maar nadat de directie van het Feijenoord Stadion de toeschouwers ver zocht had „sportief te blijven en op merkingen over de stand voor zich te houden", verstomde dit spreekkoortje snel. Tenslotte hadden de Belgen toch nog het laatste woord in dit spel van kat en muis: enkele minuten voor het einde slaagde Delire erin, dankzij een pass van de fel doorzettende Coppens, de eer voor de Belgische ploeg te redden. Zover men althans nog van eer kon spreken Een beeld van de totale ontredde ring in de Belgische verdediging: Faas Wilkes scoort het zesde doel punt voor Oranje toen hij dat niet snel genoeg vond ging hij maar door. „Ik geloof dat de Belgen ons hebben onderschat. Zij hebben ge dacht aan die 2—2 van het voorjaar in Amsterdam. Toen waren we nog geluk kig ook. Ze hebben niet gedacht aan onze goede wedstrijden tegen Schotland, Turkije en Bulgarije. Ons spel was ge baseerd op plaatswisseling en daardoor is de Belgische verdediging helemaal stuk gespeeld En wat ik van Coppens vond? Natuurlijk, het is nog altijd een groot speler. Maar hij is toch teveel een .truqueur". Ik had een overwinning ver wacht, zo van 32 of 21. Ik wist dat Saarland geen toeval was. niet slechts een overwinning dank zij slechte tegen standers. Trouwens, laten we eerlijk zijn, negen doelpunten tegen welke tegen standers ook, is op zich al een goede prestatie Het Russische voetbalelftal heelt zaterdag te Peking met 10 gewonnen van het team van communistisch China. Het beslissende doelpunt werd door linksbuiten Anatoli Ilyin gescoord. plaatste Rijvers met een prachtige pass het leer diep in de achterhoede van de Rode Duivels-ploeg en de met een vlijm scherpe sprint in de bres duikende Van der Kuil gaf Nicolay geen schijn van kans: 50. Daarna was aan de andere kant Weg ria eenmaal Cor van der Hart te vlug af, maar de Belg was niet bij machte dit juweeltje van een kans af te sluiten met een schot Voor de rest was het alles Oranje wat de klok sloeg. Knap werk van Wilkes bracht v. d. Linden in vrije positie, maar de DOS-midvoor schoot slordig naast en Faas zelf. nadat hij zich met een han dige schijnbeweging los had gemaakt van zijn bewakers, werd op het kritieke moment gevloerd Gemiste kansen Ook na de hervatting liet de Neder landse aanval tal van kansen onge bruikt voorbijgaan. Moulijn kwam al leen voor Nicolay, maar schoot het leer precies in de handen van de Belgische doelman. Een schot van Wilkes sprong van de binnenkant van de paal terug in het veld en Toen Faas zich opnieuw door de Belgische verdediging had gewerkt, werd tot tweemaal toe op een haast on mogelijke wijze de bal door een verde diger van de doellijn weggehaald. Toen kort daarop Wilkes opnieuw langs Thel lin gleed, bood hij v. d. Linden een niet te missen kans, maar wéér schoot de Utrechtse midvoor onbeheerst naast. Vervolgens kon Nicolay, languit vallend, het leer van de schoen van de toe stormende Moulijn plukken, daarmee een zeker doelpunt voorkomend. Er kwam even opluchting voor de wanhopige Belgen, toen in de dertiende minuut Goeyvaerts een knap schot los liet. Pieters Graafland tikte het leer echter fraai corner.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13