ERERAAD ZUIVERT ARNHEMSE ZENUWARTS VAN ELKE BLAAM Westers commentaar op Loenik: bewondering naast verbittering EN NU TIP VAN BOOTZ Nasleep van zaak-Meulenbelt Achterstand van vele jaren Militairen ingeschakeld bij de bestrijding van droogtegevolgen Intensieve besprekingen van minister Luns te Washington Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 oktober 1959 Derde blad no. 29864 De ereraad, ingesteld door de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevor- dering der Geneeskunst om te onderzoeken of dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip, zenuwarts te Arnhem, zich heeft schuldig gemaakt aan een vergrijp tegen de medische ethiek door op 23 februari ten aanzien van dr. J. Meulenbelt en diens echtgenote een geneeskundige verkla ring tot in bewaring stelling af te geven, is na omstandig onderzoek en getuigenverhoor unaniem tot de conclusie gekomen, dat dr. Van Erp Taalman Kip ten opzichte van het echtpaar geen enkele blaam treft, dat hij in geen enkel opzicht de normen der medische ethiek heeft overschreden en niet gehandeld heeft in strijd met de waardig heid van de geneeskundige stand noch deze heeft ondermijnd. De raad is unaniem van oordeel dat dr. Van Erp Taalman Kip ter plaatse op het politiebureau te Arnhem handelende in het belang van het echtpaar en van de openbare orde, niet anders heeft kunnen doen dan hij gedaan heeft. Echtpaar weigerde om verklaring af te leggen In het schrijven aan het hoofdbestuur der maatschappij zegt de ereraad, waar van deel uit maakten mr. G. J. Kronen berg, prof. dr. J. J. G. Prick, prof. mr. A. van Oven, dr. A. Poslavsky en dr. V. Winkler Prins, o.a. dat diverse personen (niet onder ede) werden gehoord en dat van de zakelijke inhoud dier verklarin gen verslagen werden opgemaakt. Het echtpaar Meulenbelt werd niet ge hoord omdat het weigerde een verklaring voor de raad af te leggen. Nadat in het rapport melding is ge maakt van het feit, dat dr. Meulenbelt op of omstreeks 16 februari 1955 als assi stent-geneesheer van de zenuwarts G. W. Arendsen Hein te Lunteren door deze werd ontslagen, worden uitvoerig de fei ten vermeld, welke zich voordeden na de vlucht van het echtpaar uit zijn woning in de vroege morgen van 23 februari 1955 en de gedragingen van het echt paar, welke er toe leidden, dat de politie het noodzakelijk achtte medici te hulp te roepen. Bevolkiiigsspreicliiig onder de loep In een door de Dr. Wiardi Beekman- stichting uitgegeven rapport over de „bevolkingsspreiding" wordt terzake het westen des lands geconstateerd, dat in de komende jaren voor een toenemend deel van onze beroepsbevolking werk zal moeten worden gevonden in de interna tionaal georiënteerde industrieën. Een politiek, die uitsluitend gericht zou zijn op afremming van een verdere industriële ontwikkeling van het westen, zou vooral ten goede komen aan het zuiden en in mindere mate aan het oos ten van het land. De agrarische provin cies, die deze ontwikkeling het meest behoeven, - het noorden en Zeeland - zouden daarvan niet of nauwelijks pro fiteren. Een bewuste spreidingspolitiek zal ge richt dienen te worden op le. een gelijkmatiger verdeling van de welvaart over de verschillende delen van ons land; 2e. een evenwichtiger so ciale structuur en leeftijdsopbouw van de bevolking in de diverse landsdelen; 3e. een grotere gelijkheid van de ont wikkelingsmogelijkheden voor de bevol king in de verschillende gebieden en 4e. een zo geleidelijk mogelijk verlopende overgang naar een ander woon- en werkmilieu bij de in de komende tijd te verwachten veranderingen in de be roepsstructuur. Een verdere concentratie van de plat telandsbevolking in grotere kernen zal moeten worden nagestreefd. Hierin zul len de industriële bedrijven en diensten, en de instellingen voor voortgezet on derwijs, culturele, sociale en medische diensten moeten worden geconcentreerd. Rondom zullen kernen van secundaire aard als wooncentra fungeren. Er moet naar worden gestreefd dat de industriële en ambachtelijke bedrijven in de secun daire kernen van lokaal-verzorgende aard zijn, aldus het rapport. De behoefte aan onderwijzers in 1958 Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1958 bij het Lager Onderwijs V.G.L.O., U.L.O. en B.L.O.) 5.675 on derwijzers (hoofden hieronder begrepen) dat is 10.5% van de bezetting op 16 januari 1958, nodig waren voor het be zetten van vakante plaatsen (1957: 5.475). De behoefte ontstaan door vervanging van vertrokken of overleden onderwij zers vervangingsbehoe f tebedroeg 4.114 of 7.6% (1957: 7.5%). Wegens uit breiding van het lager onderwijs waren 1.561 onderwijzers of 2,9% (1957: even eens 2.9%) nodig. In de totale behoefte kon door aan stelling van 5.218 onderwijzers voor 92% worden voorzien (1957: 93%). Van het onderwijzend personeel dat het lager onderwijs verliet, was 43% jonger dan 30 jaar en 13% 65 jaar of ouder. De in 1958 aangestelde onderwijzers waren voor 44% ouder dan 25 jaar, ter wijl 738 gehuwde vrouwen (21,3% van alle aangestelde onderwijzeressen) naar het onderwijs terugkeerden. Proces contra Stichting V.V.V. Noord wijk aangehouden De kantonrechter te Leiden heeft de door mejuffrouw Nijssen aanhangig ge maakte zaak tegen de Stichting V.V.V. NoordwJjk, betreffende het haar al dan niet rechtmatig gegeven ontslag, aange houden. Woensdag 7 oktober a.s. zal de kan tonrechter de ontslagkwestie van de directeur der Stichting, de heer J. H. Kleine Staarmann behandelen. Nasoetion over de strijd tegen de opstandelingen De Indonesische minister van Defen sie, generaaJl Nasoetion heeft gisteren in Djakarta verklaard dat er in het afge lopen jaar bij de gevedhten tegen de opstandelingen 983 regeringsgetrouwen Indonesiërs zijn gesneuveld. De vijand verloor in die periode 6.378 man aan doden en ruim 1.000 man aan gewon den. Ruim 6.000 rebellen hebben zich overgegeven of zijn gevangen genomen. Nasoetion noemde deze cijfers in een boodschap ter gedegenheid van de „dag van de strijdkrachten" die vandaag of ficieel gevierd wordt. Aanleiding onderzoek: Telegraaf-artikelen Zoals men zich zal herinneren werd de ereraad ingesteld op verzoek van dr. van Erp Taalman Kip. Aanleiding tot zijn verzoek was een serie artikelen in het dagblad De Telegraaf, waarin op grond van mededelingen van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. Robert P. Ko- kosky werd bericht, dat het artsenecht paar op het Arnhemse politiebureau „overrompeld" zou zijn. een injectie kreeg toegediend en vervolgens op schrif telijke verklaring van de psychiater (Van Erp Taalman Kip) in bewaring werd ge steld. Na zes weken werd het echtpaar uit de psychiatrische Inrichting vrijge laten. Juiste wetstoepassing Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van Ryckevorsel antwoordden de ministers Beerman en Van Rooij op 1 juni j.l. dat de regering het in verband met overwegingen van geneeskundige aard niet juist achtte de feitelijkheden, welke tot de maatregel hadden geleid, publiek te maken. Wel verklaarden zij zich bereid in de Kamer commissies van Volksgezondheid en Jus titie opening van zaken te geven ter ver trouwelijke kennisneming der leden. De ministers beantwoordden de vraag of hier de krankzinnigenwet juist is toe gepast, bevestigend. Advertentie. per hele fles f6.15 Vermiste Britse vlieger wonderbaarlijk gered (Van onze correspondent in Londen) De 39-jarige militaire invlieger John Squire, die donderdag boven zee met de nieuwe supersonische straaljager Light ning was neergestort, heeft er op won derbaarlijke wijze het leven afgebracht. Hij stapte vrijdag, 28 uur na zijn verdwij ning, aan land in een eenzaam Schots dorp. Hij was volkomen uitgeput en leed aan een zenuwschok. Maar verder was hij ongedeerd. Vermoedelijk had het vliegtuig een snelheid van meer dan 1900 km per uur, tweemaal de geluidssnelheid toen Squire het toestel met zijn schiet- toestel verliet. Aan zijn parachute daal de hij 10.000 meter en viel toen in zee. Pas na ongeveer 7000 meter had de para chute zich geopend. Geheel doorweekt en Ijskoud dreef hij twee dagen en nach ten rond in een klein geel rubber bootje. Hij zag twee reddingsvaartuigen en een koopvaardijschip en een naar hem zoe kend vliegtuig. Hij schoot een lichtsig naal af, maar niemand zag hem. Daarna viel hij in diepe slaap. Hij werd wakker in de ochtendmist en ontwaarde land. Met zijn laatste krachten peddelde hij naar het strand. Hij moest meer dan een halve kilometer door het water wa den om dit te bereiken. Hij strompelde naar een schoolgebouw, waar hij eerst niemand vond. Later ontdekte de huis- bewaardster hem, die zich over hem ont fermde. Squires echtgenote vloog onmid dellijk naar Schotland. Tot nu toe heeft slechts één vlieger, een Amerikaan, een sprong met een der gelijke snelheid en van zo'n hoogte over leefd. Troepentransportvliegtuigen uit V.S. voor Indonesië Indonesië heeft een overeenkomst getekend voor de aankoop van vijf grote vliegtuigen voor troepenvervoer. Zij zullen aan de Indonesische lucht macht worden geleverd door de Ame rikaanse Lockheed vliegtuigfabrieken en zijn van het type C 130 B. De waar de van de levering bedraagt 11 mil joen dollar. De vliegtuigen worden afgeleverd in januari 1960 en 18 maanden daarna. Voor de bemanning van deze vliegtui gen zullen Indonesische technici in de V. S. een opleiding volgen. Elk der vliegtuigen heeft een vervoerscapaci teit voor 130 militairen. Amerikaanse rijst voor Indonesië Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft bekendgemaakt dat net een aanvullende overeenkomst met In donesië heeft gesloten. Krachtens deze overeenkomst zal Indonesië Amerikaan se rijst kopen voor een waarde van 11.300.000 dollar tegen betaling in Indo nesische roepiah's. In Washington is het nieuws van de nieuwe Russische ruimteraket met ge mengde gevoelens ontvangen. Enerzijds koestert men bewondering voor deze wetenschappelijke prestatie, maar anderzijds is men enigszins verbitterd omdat de Amerikaanse geleerden, die ook gisteren een satelliet in een baan rond de maan hadden willen brengen, daarin niet zijn geslaagd omdat zoals gemeld de Atlas-Ableraket waarmee dit had moeten gebeuren, bij een proefneming ont plofte. Toch blijven de Amerikaanse leiders en ook vele Amerikaanse geleerden er ook nu nog van overtuigd dat het arsenaal aan wetenschappelijke kennis van de V.S., tenminste in zijn geheel genomen, groter is dan dat van de Russen. Maar men raakt er in Washington wel steeds meer van doordrongen dat een nauwere samenwerking op wetenschappelijk gebied tussen de V.S. en hun bond genoten noodzakelijk is. In deskundige Amerikaanse kringen is men van mening dat men nu niet meer zo gemakkelijk zal kunnen vasthouden aan de theorie, dat de Russen alleen melding maken van hun successen op het gebied van de ruimtevaart en de mis lukkingen verzwijgen, want de Russische geleerden, zo merkte men op, zijn er in geslaagd om binnen ongeveer drie weken en op duidelijk van te voren vastge stelde data, twee belangrijke ruimtevaartprojecten uit te voeren. zo'n achterstand op de Sovjet-Unie hebben dat de hoop het te kunnen blijven opnemen steeds geringer wordt. De New York Sunday News berichtte dat volgens de Amerikaanse luchtmacht de Russen hun „plan ter verovering van Remmen los! De New York Times verklaarde van ochtend dat de nieuwe Russische maanraket, evenals het voorafgaande geslaagde schot op de maan, bewijst dat de Sovjet-Unie een flinke voor sprong op Amerika heeft. Het blad ver wacht dat de openbare mening in Ame rika een doelmatiger Amerikaanse ruimteprogram zal gaan eisen. Het huidige programma wordt be lemmerd door gebrek aan geld, gebrek aan deskundigen, gebrek aan verbeel dingskracht bij het uitzetten van het beleid, en daarbij komen dan nog wedijver tussen de strijdkrachten en tussen militaire en burgers, ideolo gisch verzet tegen het soort doelma tig regeringsonderzocik op raketgebied dat Wernher von Braun en zijn groep voorstaan en particuliere geheimhou ding van firma's die op verschillend technisch gebied werken. Het wordt hoog tijd, aldus de New York Times dat deze hinderpalen uit de weg wor den geiruimd en de rijke hulpbronnen van de Ver. Staten doelmatig aan het werk worden gezet voor de verovering van de ruimte. Nieuwe vindingen? In Japan menen wetenschappelijke waarnemers dat de Verenigde Staten tn de raketten-concurrentiestrijd thans de ruimte" door nieuwe geheime vin dingen tien tot twintig jaar hebben kunnen versnellen. Met name door nieuwe voortstuwingswijzen zouden de Russen de komende vijf jaar reeds be mande ruimteschepen naar de maan kunnen zenden. Ook onder-voorzitter Kenneth Gat- land van de Engelse Ruimtevaartver eniging ziet de jongste Russische pres tatie als een duidelijk onderdeel van 'n goed ontworpen ruimteonderzoek, al achtte hij terugkeer van een metings toestel uit de ruimte vooralsnog on waarschijnlijk. Kroesjtsjef in Wladiwoslok Premier Kroesjtsjef is zondagochtend per vliegtuig uit Peking vertrokken, na dat hij daar de herdenking van het tien jarig bestaan van de Chinese volksrepu bliek had bijgewoond. In Peking zelf werd over Kroesjtsjefs vertrek niets be kendgemaakt. Waarnemers wijzen erop dat Kroesjtsjefs bewegingen in Peking steeds geheim zijn gehouden. Tass be richtte later dat Kroesjtsjef in Wladi- wostok is aangekomen, maar Soeslof en Gromyko naar Moskou zijn teruggekeerd. Prins Bertil van Zweden, die van daag in Amsterdam een Zweedse tentoonstelling opende, gefotogra feerd tijdens een persconferentie na zijn aankomst op Schiphol in ge zelschap van de Zweedse ambassa deur in ons land S. Dahlman. Vrije zaterdagmiddag opgeofferd De vervoersmoeilijkheden, die zich voordeden bij de hulpverle ning aan de door de aanhoudende droogte getroffen boeren, zijn op gelost door de minister van Defen sie. Hij stelde militaire vrachtauto's voor het transport beschikbaar, zodat zaterdagochtend de eerste 52 militaire vrachtauto's geladen met bietenkoppen naar Barneveld kon den vertrekken om het gebrek aan voeder in deze omgeving wat te helpen opheffen. De drie grote landbouworganisaties hadden een beroep gedaan op de minis ter van Landbouw en Visserij om hulp. Deze stelde de apparatuur van de pro vinciale voedselcommissarissen ter be schikking als service-apparaat bij de in zameling en distributie van veevoeder. Voor het transport deed hij een niet vergeefs beroep op zijn ambtgenoot van Defensie. Voor het vervoer werden de transportbataljons van de Kon. Land- Advertentie macht ingeschakeld. Een groot aantal militairen heeft voor dit doel de vrije zaterdagmiddag opgeofferd. Deze week wil men een twintigtal militaire vracht auto's van Goeree-Overflakkee naar de Peel en de Achterhoek laten vertrekken. Het Drents Landbouwgenootschap en de Overijsselse Landbouwmaatschapplj hebben minister Marijnen uitgenodigd zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijkheden. De minister heeft daarop laten weten, dat het hem. gezien het feit. dat die moeilijkheden zich in zovele streken van ons land voordoen, slechts in uiterste noodzaak mogelijk zal zijn aan uitnodigingen gehoor te ge ven. De moeilijkheden in de droogte- gebieden hebben echter wel zijn volle aandacht. De landelijk voorzitter van de Neder landse CBTB. mr. B. W. Biesheuvel, agrarisch deskundige in de Tweede Ka mer van de Staten Genraal heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de meest getroffen gebieden van Overijssel en Drente. Hij was diep getroffen door de ellende, die hij gezien had. ..Men is niet alleen gebaat met wat deelneming en medeleven van het Nederlandse volk. Er zal snel geholpen moeten worden", zo zei hij. Weten Amerikanen waar hun belang ligt? (Van onze Amerikaanse correspondent) Minister Luns stelt het op prijs eenmaal per jaar het State Department te Washington te bezoeken. Deze keer kreeg Washington een extra goede beurt: Young, Amerika's ambassadeur in Den Haag, was bij alle gesprekken tegenwoor dig en de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, had tevoren met Young over diverse problemen geconfereerd. In het State Department j\eCICITüllClSe Oeieillllff heeft minister Luns zes topfiguren bezocht. Deze hadden voor de gesprekken die zij konden verwachten, hun experts verzocht bij de bezoeken aanwezig te zijn. Minister Luns was, behalve door de Nederlandse ambassadeur, vergezeld door diverse leden van de ambassade, al naar gelang de onderwerpen, die ter sprake zouden komen. De belangrijkste onderwerpen waren: de KLM alsmede diverse problemen, samenhangend met de Europese integratie. Spanning tussen leger en partij in Rood-China De nieuwe minister van Defensie van communistisch China, maarschalk Lin Pao, heeft in het „Volksdagblad", het officiële orgaan van de Chinese commu nistische partij, gewaarschuwd tegen verbreiding van de „Bourgeois ideologie" in het leger. Er zijn „nogal wat kamera den" in het leger die niet erg doordron gen zijn van de betekenis van de socia listische leerstellingen, zo schrijft hij en hij breekt in dit verband een lans voor handhaving van de partij-invloed in het leger. Sommige waarnemers in Peking trek ken hieruit de conclusie, dat er wellicht meningsverschillen zijn geweest tussen de leiders van de strijdkrachten en die van de partij. Zij menen dat het ontslag van maarschalk Peng The-hoeai, de voorganger van maarschalk Lin Piao, hiermee iets te maken heeft gehad. Maarschalk Peng Teh-hoeai heeft niet deelgenomen aan de viering van de tien de verjaardag van het communistische bewind in China. Nu B.O.A.C., S.A.S., Air France reeds op Amerika's Westkust vliegen en de Lufthansa daartoe de rechten heeft ver worven, voelt men het in Nederland als een discriminatie, dat aan de K.L.M. nog steeds landingsrechten aan de West kust worden ontzegd. De tegenstand van de Amerikaanse maatschappijen tegen meer concessies aan buitenlanders wordt er echter eer groter dan kleiner op. Wel neemt het aantal passagiers van de Amerikaanse maatschappijen voortdurend toe. maar procentsgewijs krijgen die Amerikaanse lijnen minder passagiers te vervoeren van het totaal aan luchtreizigers. Dit kan men gemakkelijk begrijpen, omdat thans vrijwel ieder land dat zichzelf respecteert een eigen luchtvaartmaat schappij wil bezitten. Dit is eenvoudig een prestige-kwestie geworden. Die Amerikaanse maatschappijen heb ben grote invloed op de C.A.B.. de Civil Aeronautics Board. Officieel zullen de onderhandelingen, die half november beginnen, gevoerd worden tussen het State Department en de Nederlandse regering, maar in feite heeft de C.A.B., achter de schermen, veel invloed op de gang van zaken. Het is te begrijpen, dat de Amerika nen him eigen belangen verdedigen, maar soms vraagt men zich af, of zij wel precies weten wat het eigen belang is. De aandelen van de K.L.M. zijn name lijk voor een niet onbelangrijk deel in Amerikaanse handen. Hoe groot het per centage precies is, Iaat zich moeilijk vaststellen, maar de K.L.M. schat het op 30 a 35 procent Hoe het ook gaan zal, gemakkelijk zul len de Nederlandse onderhandelaars het niet hebben. Zowel Amerikanen als Nederlanders blijven groot belang hechten aan de Eu ropese integratie. In beide landen heeft men er echter voorkeur voor. dat die integratie zoveel mogelijk landen omvat en dat de „buitenmuren" van een ge ïntegreerd Europa zo laag mogelijk zul len zijn. Nederlanders en Amerikanen zouden het betreuren, indien Europa zich economisch zou splitsen in een bloc van zes en een groep van zeven. Zulk een economische splitsing zou ook poli tieke verdeeldheid tot gevolg kunnen hebben. De Italianen schijnen er op aan te dringen nauwer met Frankrijk samen te gaan en in Parijs een politiek-econo- misch centrum te stichten, een soort centraal orgaan voor klein Europa. Zo wel bij Amerikanen als Nederlanders kan men sterke terughoudendheid con stateren tegen een dergelijK, overigens nog vaag, project. in La Courtine Het Nederlandse leger houdt grote oefeningen in het kamp van La Cour tine, aldus is zaterdag gemeld. Deze manoeuvres die strategisch van groot belang zijn, worden niet alleen door Nederlandse militaire autoriteiten gadegeslagen, maar ook door stafoffi cieren uit talrijke Europese, Ameri kaanse en zelfs Aziatische landen. Er is in La Courtine een militaire com missie gevormd waarin Franse, Britse, Argentijnse, Canadese, Amerikaanse, Italiaanse, Zweedse. Zuidslavische en Israëlische officieren zitting hebben. De commissie wordt geleid door Neder landse officieren. Een Nederlandse gemotoriseerde bri gade is met een grote manoeuvre bezig, die te Haute Correzè is begonnen en in het kamp wordt voortgezet. Bij deze oefening gaat het om een guerrilla. De buitenlandse officieren blijven tot 7 oktober in La Courtine. Vervolgens gaan zij naar Bourges waar zij het kampement van Nederlandse troepen zullen bezoeken, die van en naar La Courtine onderweg zijn. Nederlandse officieren die de commis sie leiden, hebben van het Franse oefen terrein verklaard, dat het terrein van La Courtine bijzonder geschikt is voor alle soorten operaties en het mogelijk maakt de doelmatigheid van alle acties te be oordelen. Verder toonden deze Neder landse officieren zich verheugd over de hartelijke ontvangst van de troepen door de plaatselijke bevolking. Felle actie van VAR tegen Rood-Cliina Diplomaten teruggeroepen In de betrekkingen tussen de Egyptisch-Syrische republiek en communistisch-China is een crisis ingetreden na de toespraak, die de Syrische communistische leider Kaled Bagdasj te Peking heeft ge houden ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek. Bagdasj noemde de Verenigde Arabische Republiek hierin een ..marionet" van de Verenigde Staten. De VAR heeft in Peking tegen de toespraak van Bagdasj gepro testeerd. Zowel de ambassadeur van de VAR te Peking (die zich thans in Egypte bevindt) als de zaakgelastigde zijn teruggetrok ken. Intussen voert de Egyptische pers een felle campagne tegen Rood-China. Zo schrijft het dagblad „Al Ahram": Peking moet begrijpen dat de VAR nim mer heeft geaarzeld om zelfs tegen gro te mogendheden vergeldingsmaatrege len te nemen". En de mening van M Goemhoeria" is: „Communistisch China heeft zich in de afgelopen twee jaar her haaldelijk aan agressie en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen schuldig gemaakt. De vol ken van Afrika en Azië hoopten dat de Chinese volksrepubliek een element van de vrede zou vormen en dat zij deze na ties zou steunen in haar worsteling voor het verkrijgen van onafhankelijkheid. De huidige houding van communistisch- China zal dit geloof echter teniet doen en zij zal zit land veel vijanden bezor gen". Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt voorts, dat de Chinezen de ambas sade der VAR te Peking „belegeren". De gangen van alle personen, die het am- basadegebouw betreden, worden nage gaan. Boodschappen in code. die door het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken aan de zaakgelastigde te Peking waren verzonden, zijn door deze niet ontvangen, door ze door de Chinese communisten werden onderschept, die nu pogen ze te ontcijferen. „Al Ahram" beschuldigt Rood-China van hetv olgen van Stalinistische begin selen en het streven naar communis tische wereldoverheersing. Dat verklaar de de aanvallen op de hoofdstad en van van het neutralisme: Nieuw Delhi, Bel grado en Cairo. Volgens het blad wordt de Iraakse communistische partij door China geleid. De Chinese ambassade in Bagdad heeft een staf van 800 man en beschikt over een drukpers. Een woordvoerder van de Joegoslavi sche regering heeft communistisch China beschuldigd van het voeren van een koude oorlog tegen Joego-Slavië. Chinese functionarissen en kranten hadden „grove, vulgaire en lasterlijke" aanval len op Joego-Slavië en zijn leiders ge daan. Deze scherpe reactie is het ant woord op een nieuwe golf van Chinese kritiek op het Joegoslavische „revisio nisme" ter gelegenheid van de vierin van de tiende verjaardag van het com monistische regime in China.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11