Sportblouses „Huize Groenhoven" voorbeeld van royaal en modern be jaardencentrum elke woensdag jongens- markt Peeks Cloppenburg Perzische advocaat veroorzaakte aanrijding en stond terecht Conversatie- en ziekenzalen, 13 twee en 63 éénpersoonskamers Voor een verzorgde coiffure J. P. VAN DER BLOM Rode Kruis reikte Laiidsteiner penning en plaquette uit Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 september 1959 Tweede blad no. 29880 zuiver wollen tricot, geheel nieuw model, sportblouse van een der bekendste Nederlandse Tricotfabrieken. Nu als buitenkans-aan bieding. (kleine stijging per maotl Collecte Prinses Irene Fonds op 3 oktober Op de das dat gij geniet, Vergeet dan ook de zieken niet! Met de officiële opening, welke eerst plaats vindt als alle bejaarden in „Groenhoven" hun intrek hebben geno men, wordt de kroon gezet op een stuk bejaardenzorg, waarvoor reeds ruim 25 jaar geleden 26 september 1923 de basis in het Geref. Rusthuis aan de Hooigracht werd gelegd. Van hen, die hiertoe indertijd het initiatief namen, zijn nog in leven de heren C. Mulder en J. J. v. d. Berg. zodat zij het wel zijn, die het plantje tot een boom zagen uit groeien. In hun gezelschap bevinden zich ook mej. A. van Bemmel, die vóór 25 jaar als kookster werd aangesteld en thans als bewoonster van „Groenhoven" loon naar werken ontving. Gaf het rusthuis aan de Hooigracht aan vankelijk aan twintig bejaarden een on derdak. in de loop der jaren wist men de accommodatie, zij 't met veel passen en meten, tot 43 inwonenden uit te brei den. Begrijpelijk kwamen zij het eerst voor opname in het nieuwe bejaarden centrum in aanmerking. Verheugd over zoveel comfort en gezelligheid namen zij juist dezer dagen hun intrek in „Groenhoven". Heeft mej. N. van Ame- ron, eertijds in Voorschoten woonach tig, haar zilveren jubileum als bewoon ster van het huis reeds achter de rug, de weduwe De Jong-Guit, afkomstig uit Katwijk aan Zee. is haar in leeftijd ver vooruit. Op 11 oktober a.s. hoopt zij 99 jaar te worden: Voor cle Leidse kantonrechter Een 28-jarige chauffeur uit Hazerswoude sloeg met zijn vrachtauto op de weg te Alkemade links af een uitrit in en sloeg te weinig acht op het achter hem naderende verkeer. Een personenauto naderde met hoge snelheid, moest krachtig remmen, doch de bestuurder kon niet voorkomen, dat hij de vrachtauto raakte en in de sloot werd gesmakt. De chauffeur kon gisteren voor de kantonrechter maar niet begrijpen, dat hij beter had moeten uitkijken. „Onbegrijpelijk, dat verdachte niet inziet, dat zijn manoeuvre fout en levens gevaarlijk was", aldus de officier, mr. E. v. d. Schans, in een zeer scherp gesteld requisitoir. Hij eiste dan ook f 75.boete subs. 20 dagen en de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 6 maanden, proeftijd een jaar. De chauffeur had niets te zeggen, doch vond in zijn werkgever een goed pleitbezorger. Deze merkte o.m. op, dat de chauffeur bekend stond als een voorzichtig man, die nog nimmer enige schade had veroorzaakt. Hij vroeg dan ook voor zijn werknemer uiterste clementie. De kantonrechter wilde met een en ander rekening houden en na een ernstig vermaan, vonniste hij met f60.boete subs. 15 dagen. „Mijnheer reed schuin achter zijn vrouw toen ik passeerde en gaf gas, zodat hij mij raakte en ik niet hèm", aldus een 36-jarige bromfietser uit Lei den, die terecht stond omdat hij op de Lage Morsweg bij het passeren met zijn bromfiets een andere bromfiets had ge raakt. De benadeelde partij was het daar mede niet eens en vroeg f. 166, zijnde de schade aan zijn bromfiets toege bracht. „Dat zou hij wel willen", aldus ver dachte, „het was een oud ding en ik heb ze beter op de voddenkar zien lig gen". „Mijnheer reed drie weken later op een nieuwe bromfiets, zeker van mijn centen". De verklaring van de echtgenote, die voor haar man uitreed was niet alleen onzeker, doch tevens nogal afwijkend van de destijds afge legde verklaring aan de politie. Onder hevig protest van verdachte merkte zij op. dat hij destijds niet helemaal nuch ter was- De officier was van mening, dat vanwege de tegenspraak in de getui genverklaringen, het wettig en overtui gend bewijs niet was geleverd en vroeg dan ook vrijspraak. Zichtbaar voldaan verliet de onschuldige bromfietser de balie en moest worden teruggeroepen om het uiteindelijke vonnis, conform de eis overigens, te horen uitspreken. Krachtige termen Een 30-jarige Leidse chauffeur moest terecht staan voor twee feiten, doch liet verstek gaan. Hij reed met zijn vracht auto de garage uit nam de bocht nogal ruim en een 69-jarige wielrijder werd bijna de Oude Vest ingedrukt. Toen de wielrijder hem op zijn fout wees, gaf de chauffeur hem in zeer „krachtige termen" te verstaan, dat hij niets met de man te maken had. Toen de wielrijder wilde antwoorden, gaf de chauffeur gas en de arm van de wielrijder kreeg zo'n tik van de portier- kruk, dat deze drie weken op non-ac tief was. De gedragingen van ver dachte werden „minder netjes" genoemd en de officier eiste dan ook in totaal f. 60 boete subs. 10 dagen. Het vonnis luidde f. 50 subs. 10 dagen. Een 35-jarige advocaat uit Perzië zal in zijn geboorteland kunnen ver klaren, dat op de Nederlandse recht spraak niets valt aan te merken. Hij zou met zijn auto de brug aan de Noordwykscweg te Rijnsburg zijn op gereden, terwijl zich daarop reeds een andere auto bevond, die voorrang had en aangereden werd. De advocaat sprak Frans en een be- ëedigde tolk gaf de noodzakelijke verta ling, een advocaat voerde de verdedi ging. De bestuurder van de andere auto BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Geertje, dr van J. de Jong en G. Kuyt; Theresia Maria, dr van J. M. Krol en M. W. J. Schalks; Hendrik, zn van A. van der Zeeuw en W. van Duljl; Louise Fran- clsca, dr van J .C. Gaijkema en A. van Dijk; Alexander Ferdinand Benjamin, zn van L. B. Oet en M. A. den Otter; Ronald Rudolf, zn van W. Oudshoorn en J. C. G. Clere; Margaretha Elizabeth, dr van A. J. Berger en M. M. Dijkstra; Maria Berna- dlna Johanna, dr van F. G. Korenhof en J. M. Driessen; Paulina Maria, dr van G. H. van der Meijden en J. H. Krulze; Hen drik, zn van L .van Delft en J van Eg- mond; Johnny, zn van H. A. Brederode en S. van D(Jk; Wilhelmus Hendrlcus Ja cobus, zn van H. Stubbe en B. M. van Herwijnen; Janos Joachim Imre. zn van M. V. de Tyssonsk en A. J. Pijpers; Mi- chon, zn van N. Bourgeois en F. Hoede- maker; Erik zn van J. B. van den Bergh en A. P. G. Spaans; Jacobus, zn van G. van Egmond en J. de Jager; Marijke, dr van J. Vink en J. M. Schaafstra. GETROUWD B. J. van Egmond en A. L. van de Wa ter. OVERLEDEN' W. E. de Man. 74 laar, man; K. Ouwer- kerk .71 laar, man; M. F. van der Lof. 77 Jaar, echtgenote van A. Geerlings. beweerde, dat hij zich eerder op de brug bevond. Een getuige verklaarde echter, dat de advocaat de brug al bijna over was. toen de andere er op reed. De ad- ■vocaat legde dezelfde verklaring af en de officier kon hier slechts vrijspraak vragen. Toen het vonnis conform luidde en was vertaald, knikte de advocaat de magistraten tevreden toe en verliet zichtbaar voldaan de rechtzaal. Een 20-jarige scooter-berijdster reed op de Prinsessekade tegen een stil staande auto op, waarvan de achter bumper werd ingedrukt. „Mijnheer zei. dat de schade met groot was. Hij zou de deuk er wel uit laten halen en dat zou maar f. 10 kos ten. Waarom vraagt hij nu f.45 vergoe ding voor een nieuwe bumper?". Het bleek, dat het uitdeuken en ver schromen op f.45 kwam, dus nam de benadeelde partij een nieuwe bumper. Toen de jongedame nog enige opmer kingen maakte, kreeg zij te horen, dat zij toch degene was, die de aanrijding had veroorzaakt. Bulten de schade zal ze nog f. 12,50 boete moeten betalen- Een 20-jarige wielrijdster protes teerde tegen het fedt, dat zij twee boetes van f. 4 tegen zich hoorde eisen. Waarom twee boetes? wilde zij weten. Ja, zij reed zonder voor- en achterlicht, maar haar rijwiel had maar één dynamo en die had zij ver geten aan te zetten. Dit verweer, hoe wel geestig gevonden, baatte haar niets en het vonnis luidde conform. advertentie Rijwielen (lebetal.) f22.50 restant in termijnen. Fa. DUSOSWA - Leiden VOOR DE RECHTER WEGENS ONTVREEMDEN VAN WOL Wegens het ontvreemden van tien strengen wol eiste de officier van Jus titie tegen een 36-jarige wolverver uit Leiden een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen -met een proef tijd van drie Jaar en een onvoorwaar delijke boete van vijftig gulden of tien dagen gevangenisstraf. De wolverver kon tot zijn verdediging voor de Haagse Po litierechter nog verklaren, dat de schade van de gestolen wol inmiddels betaald was. Ook had de rechter een schrijven ontvangen van de benadeelde werkgever, om deze man geen gevangenisstraf te geven, daar hij zeer slecht gemist kan worden. Hij veroordeelde verdachte con form de eis van de officier van Justitie, uitgezonderd de geldboete, die verlaagd werd tot dertig gulden of zes dagen, dankzij de brief. Toen verdachte dan ook hoorde dat er geen gevangenisstraf tegen hem geëist werd vond hij het allang goed. Hij beloofde nu goed op te passen om niet voor de tweede maal met de justitie in aanraking te komen. EIS VAN VIJFTIG WERD VONNIS VAN TWEEHONDERD GULDEN Men kan geen kleinbedrijf beheren zonder dat men daarvoor de vereiste diploma's heeft. Een koopman uit Lei den dacht van wel. Hierin vergiste hfj zich echter. Verdachte moest voor de Haagse Economische Politierechter ver schenen wegens het beheren en uitvoe ren van een filiaal in zyn klein bedrijf zonder dat hij hiervoor bekwaam per soneel had met diploma's die hiervoor vereist zijn. De officier van Justitie eiste vijftig gulden boete of tien dagen ge vangenisstraf. De koopman was reeds eerder tot boetes veroordeeld wegens der gelijke overtredingen. Jammer dat de koopman, toen de rechter hem vroeg of hij hier nog iets op te zeggen had. net een beetje teveel blijdschap toonde over deze eis De rechter veronderstelde toen dat verdachte het zelf nogal weinig vond en hij veroordeelde hem tot een straf van tweehonderd gulden boete of een maand gevangenisstraf. Een open huis, waarin bewoners grote mate van zelfstandigheid tvordt gelaten WANNEER EIND OKTOBER de officiële opening van het Geref. bejaardencentrum „Huize Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat zal plaats vinden, berust in handen van het stichtingsbestuur al weer een wachtlijst van personen, die voor opname gaarne in aanmerking waren gekomen. Een teken des tijds, waarin vele groeperingen van onze samenleving worstelen met de oplossing van het bejaardenvraagstuk. Met „Huize Groenhoven" een voorbeeld van een royaal en modern bejaardencentrum heeft het stichtingsbestuur, daarin prachtig geas sisteerd door een Bouwcommissie, in Leiden een daad gesteld! Het is een centrum, waarin 89 bejaarden, een gastvrij met de nadruk op vrij onderkomen vinden. Een huisvesting, die hen reeds direct de indruk moet geven, dat er niet aan hun zelfstandigheid getornd wordt. Zij kunnen op hun kamers er zijn dertien twee en 63 éénpersoons kamers de eertijds huiselijke sfeer prolongeren. REEDS VOOR OPENING IS LEIDS RUSTHUIS VOL Met eerbiediging van de zeer soe pel gestelde regels, mogen de toe komstige bewoners hun woonruimte, waarin ook een vaste wastafel heel listig is weggewerkt, naar eigen op vatting, met eigen meubelen, in richten. Bovendien is het een „open huis". Elk uur van de dag kan men het huis verlaten, dan weer binnen komen of op eigen kamer bezoek ontvangen. Er is zelfs een regeling getroffen, dat men zijn gast een warme maaltijd kan voorzetten. De indeling Behalve, dat in ..Huize Groenhoven" 89 bejaarden een goede woongelegen heid vinden, is een ruime conversatie zaal in het complex opgenomen. Een zaal, welke in de toekomst veel voorde len zal bieden. Daarnaast treft men op de eerste verdieping een leeszaal (met televisie) aan en op elke woongelegen heid er zyn er vier een zgn. thee keuken. waar de bewoners zelf hun kopje thee kunnen zetten. Dit ook al om de zelfstandigheid van de bejaarden niet al te zeer aan te tasten. Bovendien zijn twee ziekenzalen (in totaal tien bedden) in het complex opgenomen en Spel van lijnen, kleur en licht. Het moderne trappenhuis van het nieuwe bejaardencentrum. (Foto L.D./Holvast) geboom, C. J. H. Hoogervorst, J. C. van Houwelingen, A. J. H. Joosten, Sassen- heim; J. C. Boere, A. van Dam, C. H. van Dam, G. J. van Dijk J. A. v. d. Geen, P. J. v. d. Klugt, Voorhout; P. Groenendijk, Voorschoten; H. Breedfjk, H. H. J. Haverkort, Warmond; J. J. v. d. Heijden, P. v .d. Marei, Wassenaar; N. C. W. Kluiters, L. P. Onderwater, Zoeterwoude De plaquette ontvingen; E. van Wil gen. C. Verhorst, Alphen aan den Rijn; C. van Leeuwen, Hazerswoude; mevr. H. M. WijtsmaMeijer, F. J. Zeilstra, R. Vos, mevr. M. VosLoef, J. C. Vintges, R. Shavers, J. Sleyser, W. Sierat, F. van Riet, J. C. van der Pluijm, J. F. Pas man, J. A. L. van Oudenhoven, M. Nol- les, P. J. Mens, H. J. C. Leijerzapf, W. G. A. Happers, W. M. v. d. Burg, Th. Barten, M Bakker, J. van Dorp, te Lei den; J. Weinberg, J. Ooms, Noordwijk; T. W. Hogerdyk, W. Buurman, R. Boeke, Oegstgeest; J. Driebergen, Rijnsburg; N. Roos, mevr. G. DrostGroeneveld, Sassenheim; en H. van der Horst, Was senaar. Eind oktober officiële opening Verkeer in binnenstad op 3 oktober De Commissaris van Politie maakt be kend, dat op 3 oktober a.s. krachtens besluit van B. en W. de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaarden, door trek dieren voortbewogen voertuigen en mo torrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7 uur tot 's nachts 1 uur. Onder verwij zing naar de desbetreffende publikaties wordt bekend gemaakt, dat een beperkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, in dien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de omschreven catego rie vervoermiddelen een dringende re den bestaat. Mondelinge aanvragen tot het ver krijgen van een bewijs van toelating kunnen uitsluitend gedaan worden op woensdag, 30 september en donderdag 1 en vrijdag 2 oktober 1959 van 912 uur en van 25 uur aan het bureau van politie. Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden al leen dan in behandeling genomen, in dien daarin duidelijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aan vraag geldt; 3. bij motorrijtuigen het kenteken daarvan en 4. reden van aan vrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 2 oktober binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de rij-be- perking op 3 oktober illusoir dreigt te worden, zal ook ditmaal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs wor den uitgereikt. De ruime en modern ingerichte conversatiezaal van „Groenhoven" (Foto L.D./Holvast) hebben de bewoners de beschikking over 5 zitbaden en vier douchecellen, ver deeld over alle etages. Teneinde van alle comfort te kunnen spreken is er koud en warmstromend water op iedere kamer, kunnen deze kamers bovendien nog op de radio-distributie worden aan gesloten, bevindt zich in het souterrain een hobbyruimte voor de bewoners en heeft iedere bejaarde op de zolder een afgeslciten ruimte v/oor zomer resp. winterberging. Tenslotte is iedere ka mer op de centrale verwarming aange sloten en reduceert een lift het onge mak van het trappenklimmen. Behalve de conversatiezaal en de administratie ruimten bevindt zich de keuken ook al modern ingericht gelijkvloers. Een grote tuin, van omvang viermaal het bebouwde oppervlakte, wordt rond „Groenhoven" aangelegd. Telt het bejaardencentrum vier woon lagen op iedere verdieping is een ruim, zonnig balkon aanwezig in het verlengde hiervan treft men een hierop corresponderende vleuigel aan, waarin de dienstvertrekken zijn ondergebracht. Teneinde het front straks voordeliger te doen uitkomen, heeft het stichtings bestuur de heer L. Th. Kurpershoek is voorzitter en mr. M. J. Blok (Cole- branderstraat 12) secretaris de per celen Witte Rozestraat 23 en 25 reeds aangekocht. Zodra ook deze panden zijn ontruimd, zullen ze worden gesloopt, waarna de toegang tot „Groenhoven" eerst royaal open ligt. Wederom zal op 3 oktober onder bo venstaand motto een coHeote worden gehouden door het Prinses Irene Fonds voor ontspanning in ziekenhuizen, sa natoria en psychiatrische inrichtinigen, een ontspanning die niet alleen zeer welkom doch ook dringend noodzakelijk is. Wederom doe ik een beroep op U om die dag eens extra gul te zijn voor uw zieke medemensen. Vooral kunt u ech ter helpen door die dag een enkel uur tje te helpen bij die collecte. Eén uurtje van de ruim achttien feesturen tellende dag is toch niet te veel gevraagd. Geeft u daarvoor op bij mij. of aan het Stad huis Vismarktzijde. Ook op 3 oktober is diit mogelijk. Wethouder J. C. van Schalk POPPENKASTVOORSTELLING IN WESTERKWARTIER Zaterdagmiddag had in het clubhuis van de speeltuinvereniging Wester kwartier" een poppenkastvoorstelling plaats, welke door twee onderwijzeres sen keurig verzorgd werd. De 225 kleine kinderen hebben dan ook volop genoten •en werden getrakteerd. Zeer voldaan gingen de kleuters huiswaarts. Advertentie naar Meer centra gewenst STEENSTRAAT 57 Leiden, dat met de opening van dit centrum een eerste stap zet op de weg van moderne bejaardenzorg, is er nog niet. Straks zullen ook nog een gemeentelijk, een hervormd en een rooms-katholiek centrum, waartoe reeds lang plannen bestaan, verwe- zenlijkt moeten worden. Dat er ook voor deze centra een plaats is, bewijst het bordje „vol", dat men voor de officiële opening van „Groenhoven" reeds aan de muur kan spijkeren. 25 jaar aan de Hooigracht Heeft men het 25 jaar aan de Hooi gracht „uit weten te houden", reeds in de laatste wereldoorlog werden plannen tot expansie ernstig onder de loep ge nomen. Het moest helaas bij plannen blijven. Zodra men echter in 1945 in ons land aan wederopbouwplannen ging denken, kregen ook de plannen tot bouw van een gereformeerd rusthuis vastere vorm. Onder leiding van de heer C. Kralt werd een bouwcommissie gevormd en in 1948 lag een schetsontwerp op tafel. Drie jaar later was reeds een stuk grond zij het nog van bescheidener omvang dan thans het geval is voor de bouw aan de Witte Rozenstraat ge reserveerd. Het zou nog drie jaar duren voordat de bouwcommissie het gehele complex in handen had. Maar toen werd dan ook aan het Architectenbu reau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest de opdracht tot het ontwer pen van een plan tot bouw van een be jaardencentrum in handen gegeven. Het plan eenmaal op papier ge zet had ook toen nog vele hinder nissen te nemen, doch in maart 1958 was het eindelijk zover, dat de eerste paal de grond inging. Sindsdien zgn 1 Vi jaar verlopen en thans kan men aan de Witte Rozenstraat en Rijn en Schiekade het resultaat zien: een be jaardencentrum, modern van opzet en in zijn inrichting beantwoordend aan de eisen, welke men eraan mag stel len. Aan 105 donors uit Leiden en omgeving Gisteravond zyn wederom in de aula van het Acad. Ziekenhuis een groot aantal donors in het bezit gesteld van de Landsteinerpenning resp. plaquette. Ditmaal kwamen 73 personen, die reeds vijfmaal hun bloed aan de Bloedtrans fusiedienst van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis hadden afgestaan, voor de penning in aanmerking, terwijl voor de plaquette (voor het 15 maal af staan) 32 donors in aanmerking kwa men. Na een inleidend woord, waarin nog eens gewezen werd op de hoge noodzaak van deze dienst, werd de penning uit gereikt aan: E. J. Marskamp, Ter Aar; mej. E. M. E. M. v. d. Meer, Aarlander- veen; A. Bregman, Benthuizen; F. S. G. Blaaser, Boskoop; mevr. H. Duyser Kroon, Hazerswoude; C. Francken. D.de Jager, Katwijk aan Zee; P. Geerlof, Kat wijk aan den Rijn; C. B. van Ark, C. Bakker, M. Bakker, D. H. v. d. Bent, mej. W. Betgen, mej. M. M. Beunders, mevr. J. A. Beij—De Nie, P. Blansjaar, J. C .Blom, M. de Boer. A. P. de Bus- schere, mej. C. E. M. Driessen, C. van Gorsel, N. de Greef, J. B. de Groot, L. Gijsman, G. M. R. de Haan, F. J. Hak kaart, S. E. Hoekstra, H. G. de Jongh, H. M. J. Juffermans, L Klinkhamer, W. P. G. van Lieshout, J. Ligthart Schenk, E. H. v .d. Mooren, P. Neuteboom, M. Nolles, mej. A. H. van Nielen, mej. G. Oele, J. A. L. Oudenhoven. F. J. Sloos, mej. M. J. L. Steenvoorden, allen te Leiden; J. Dompeling, L. Dompeling, J. A. van Dapper, A. Goor, J. de Kok, Lei derdorp; N. Binnendijk, J. F. M. van Bourgondiën, A. van Kesleren, mevr. A. M. HoogeveenVan Schie, Noordwijk; G. A. M. Bruines. P. W. Geerlings, Noordwijkerhout; mej. A. C. Gouda, mej. J. H. M. Melkert, Oegstgeest; T. Bakker Roelofarendsveenmej. C. Th. Th. Boogaards, W. P. v. d. Holst H. Hoo-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3