Algerijns antwoord aan De Gaulle lioudt liet midden tussen ja en nee WEERBERICHT Geen A.N.P.-monopolie voor de televisiefoto's Het is de vraag of Frankrijk de lokroep van de vrede in de gehele wereld zal kunnen negeren Kern van de kwestie ligt in de erkenning van de FLN-leiders Staatssecretaris Mr. Y. Scholten: zo breed mogelijk voorlichten" n BESPREKINGEN CAMP DAYID GUNSTIGER DAN MEN DACHT Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 No. 29860 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: j. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singei Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Eindelijk, na twaalf dagen wikken en wegen, is het antwoord van de Algerijnse nationalisten op de vredesvoorstellen van generaal Charles de Gaulle gisteren om half zes in Tunis door de „premier" der rebellen-regering, Ferhat Abbas, voor een gehoor van ruim drie honderd journalisten wereldkundig gemaakt. Het antwoord is noch een volmondig „ja", noch een volmondig „neen" geworden. Het is een bereidverklaring tot onderhandelingen, die nu juist niet in de bedoeling van Frankrijk lagen. De grote vraag luidt nu dan ook: gaat Frankrijk op de Algerijnse condities, of tegenvoorstellen, in? Generaal De Gaulle heeft gisteravond al een onderhoud van een uur met premier Michel Debré gehad. In de onmiddellijke omgeving van de minister-president, die door enkele extreem-rechtse figuren wordt omringd, heeft men al van botte propaganda en onaanvaardbare ambities van de FLN-leiders gesproken. Aan de Qua d'Orsay (Buiten landse Zaken) is men iets voorzichtiger en genuanceerder in zijn be oordeling. Algerijnse rebellen-regering het voor nemen van De Gauile de uitslag van het referendum in Algerije later door de Fransen te ratificeren in strijd met Vandaag belangrijke rede van Couve de Murville in V.N. Met spanning wordt uitgezien naar de tekst van de rede, die de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, vandaag voor de Verenigde Naties zou uitspreken. Een definitief antwoord, of beter weder-antwoord, zal de Franse minister, zo gelooft men in Parijs, nog niet kunnen geven, maar een aanwijzing voor de verdere ontwikkeling zullen zijn woorden zeker wel behelzen. De Gaulle wendde zich op 16 septem ber j.l. tot de Algerijnen als individuen en hoogstens indirect tot de FLN, het Algerijnse Bevrijdingsfront. De FLN heeft van de delicate positie van Frank rijk nu een handig gebruik gemaakt. Door eerst heel lang te talmen werd het voor iedereen bij de dag duidelijker, dat in feite toch wel de FLN de ware we derpartij van Frankrijk in het conflict, of beter de Algerijnse oorlog, is. On tegenzeglijk is het een nieuwe illusie der Franse staatkunde te veronderstellen dat de FLN zich na vijf jaar oorlog voeren in de secundaire positie van po litieke partij terug zou willen laten dringen. De FLN-leiders hebben, terecht of niet, de pretentie de voorlopige regering van het gehele Algerijnse volk te vor men en als zodanig willen zq zich nu ook door Frankrijk erkend zien. Daar ligt thans de kern van de kwestie en de moeilijkheden. In dat licht moet men ook de eisen zien, die door de FLN nu aan Parijs worden gesteld. Het zijn voor een deel redelijke, voor een ander deel zeer hoge eisen. Die eisen negeren betekent voor Parijs echter de noodzaak de Algerijnse oorlog nog voor onbepaalde tijd voort te moeten zetten. De vraag is ook of de Franse regering, nu de lokroep van de vrede in de hele wereld zo helder luid heeft weerklonken, zich de „luxe" van de voortzetting van de oorlog nog lan ger zal kunnen veroorloven. Zo neen, dan zal Parijs tegen wil en dank met de FLN-regering moeten onderhandelen op basis van gelijke rechten en plich ten. De FLN zal dan haar hoogste doel hebben bereikt. Enige duidelijke „neens" De Algerijnse nationalisten tonen zich volgens hun antwoord van gisteren „bereid" de politieke en militaire voor waarden van een staakt het vuren met de Franse regering te bespreken. Of die onderhandelingen in Parijs, volgens een vorige invitatie van De Gaulle, dan wel op neutraal gebied, zoals de Algerijn en totnutoe altijd verlangden, plaats zou den moeten vinden, wordt in het nieuwe document niet onthuld. Eveneens zijn de Algerijnen niet on genegen van de condities en garanties kennis te nemen, waaronder het Alge rijnse volk zijn zelfbeschikkingsrecht, dat Frankrijk nu officieel heeft erkend, uit zal kunnen oefenen. Naast die twee conditionele „ja"- woorden laat de FLN-regering ook een paar duidelijke „neen"-woorden horen. De nationalisten zullen er nooit in toe stemmen dat het Algerijnse grondgebied zal worden, gesplitst in verschillende delen, indien na een referendum, een gedeelte van het land zich van Frankrijk los zou willen maken. De aanspraken van Frankrijk op de Sahara worden eveneens in krachtige termen betwist. En tenslotte acht de Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog en zonnig weer. Matige, tijde lijk vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 SEPTEMBER Zon op: 6.37 uur; onder: 18.22 uur. Maan op: 3.55 uur; onder: 17.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.33 uur en 13.57 uur. Laagwater te 9.33 en 21.56 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's de democratische beginselen van het ge proclameerde zelfbeschikkingsrecht. De kous is, zoals men ziet, dus zeker nog niet af. Het woord is nu weer aan Frankrijk, of wel aan het kanon of beter de buksen en mitrailleurs van de enkele tientallen duizenden Algerijnse fel- lagha's en het half miljoen Franse sol daten. Moeizame weg Het behoeft niet betwijfeld te worden, dat alle militaire en burgerlijke elemen ten op de ultra-rechtse en fascistische vleugels van de Franse politiek al hun krachten zullen inspannen om de oor log voort te zetten. Onderhandelingen met de tegenstander, die tenslotte nog altijd niet verslagen is, zouden uiteraard vooral ten koste gaan van de,positie der nationalistische scherpslijpers'in Frank rijk en Algerije. Van generaal De Gaulle wordt nu een daad van moed en onafhankelijkheids zin gevergd. En in dat verband herin nert men zich, dat de generaal zondag op een ietwat vermoeide toon te Rijssel heeft doen begrijpen, dat het einde van de oorlog slechts stapje voor stapje zal kunnen worden bereikt. Het antwoord van de FLN zal inderdaad als een uit nodiging aan Frankrijk kunnen worden omschreven nog maar een paar nieuwe stappen op deze zware en moeizame weg te doen. N.T.S.-besluit vernietigd De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft het besluit van de Nederlandse Televisie Stichting vernietigd om met ingang van 1 oktober alleen aan het ANP toestemming te verlenen foto's te maken in de gebouwen en op de terreinen van de NTS en omroep verenigingen. Ook heeft de staats secretaris het besluit van de NTS vernietigd om het weekblad TV van het betrekken van bovenbe doelde foto's uit te sluiten. Blijkens een toelichting van het de partement van O. K. en W. heeft de staatssecretaris zijn beslissing gegrond o.a. op een drietal overwegingen. 1. Hij acht het van groot belang, dat het publiek zo geschakeerd mogelijk kan worden voorgelicht omtrent een zo in vloedrijk communicatiemiddel als de televisie, waarvan de kosten in ons land uit gemeenschapsgelden worden bestre den. Extreme maatregel 2. Hij acht weliswaar de goede gang van zaken in de televisiestudio's, meer in het bijzonder de daar vereiste orde en rust, een rechtmatig belang, dat de NTS moet dienen. Hem is echter niet gebleken, dat dit belang uitsluitend kan worden gediend door de meest extreme maatregel, die gelegen is in het verle nen van een monopolie aan 1 fotopers bureau. Temeer niet, daar het bestuur van de NTS geen enkele poging heeft gedaan om in overleg met de belang hebbende groep van fotojournalisten tot een regeling te geraken, waarbij zowel de goede gang van zaken in de televisie studio's als het belang van het publiek voldoende in aanmerking wordt geno men. 3. Indien enig rechtmatig belang be perkingen van het recht tot vrye nieuwsgaring zou vereisen, dan mag dit niet dan in uiterste noodzaak ertoe lei den, dat de nieuwsvoorziening waar onder foto's zijn begrepen een mono polistisch karakter krijgt. Van deze uiterste noodzaak is hem in dit geval niets gebleken. Discriminerend Met betrekking tot het besluit van de NTS het weekblad voor tv-kijkers uit te sluiten overweegt de staatssecretaris, dat de vrijheid van nieuwsgaring wordt evenzeer beperkt door een discrimine rende uitsluiting van één of meer pers organen. De uitsluiting van een be paald persorgaan t.a.v. het verkrijgen van foto's kan immers de hier te lande bestaande persvrijheid aantasten. Representativiteit hoger personeel (Van onze Haagse redactie) Als gevolg van het j.l. vrijdag door de S.E.R. genomen besluit de Nederlandse Vereniging van Hoger Personeel en de Katholieke Vereniging van Hoger Per soneel toe te laten tot de bedryfscom- missie voor de zware chemische indus trie, doet zich de moeilijkheid voor in zake de wijziging van de verordening, die het S.EJR.-standpunt moet waar maken. Voor een wijziging van de ver ordening is het noodzakelijk dat een meerderheid van tweederde wordt be reikt, hetgeen uit de stemmenverhou ding j.l. vrijdag nog niet het geval was. Een bijkomende moeilijkheid is, dat er voor 1 januari 1960, een oplossing moet worden gevonden .omdat de nieuwe zit tingsperiode op die datum begint. Voor bovenstaande problemen is der halve de commissie Ondernemingsraden gesteld naar welke commissie, zoals ge meld, de meerderheid der S.E-R.-leden de zaak verwees voor nader beraad over de wijze waarop het besluit van de raad zal worden ten uitvoer gelegd. A Eisenhower's kleinkinderen hadden stem in kapittel De kleinkinderen van president Eisenhower hebben samen met Kroesjtsjef uitgemaakt dat Eisen- hower zijn reis naar de Sovjet- Unie zou uitstellen tot de komende lente. Eisenhower verklaarde giste- ren op zijn persconferentie, dat hij 's aanvankelijk zelf had voorgesteld het bezoek te verschuiven van deze herfst naar het volgende voorjaar en dat Kroesjtsjef dit ook wel een goed idee vond. Daarna raakte de Sovjetrussische premier in gesprek met de kleinkinderen van de Ame- rikaanse president (drie meisjes en een jongen) en volgens Eisenhower hebben zy gezamenlijk het besluit genomen. i Het was het soort hartverwar- Y mend familietoneeltje dat elke T Amerikaan graag tussen zijn klein- 4 kinderen en een vreemdeling zou - zien, aldus de president. 1 Tijdens een diner in hotel „De Wittebrug" te Den Haag heeft mi nister H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat gisteravond aan de heer L. Schaus (links), lid van de Europese commissie der EE.G., de versierselen uitgereikt, behorende bij de hem door de Koningin ver leende onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Bovendien een besluit tot uitsluiting van één bepaald persorgaan zou slechts gerechtvaardigd kunnen zyn als b.v. het betreffende persorgaan rechten van de NTS of van de omroepverenigingen had geschonden. Van dit laatste is echter totnutoe niets gebleken. Evenmin is kó men vast te staan, dat enige andere re delijke grond heeft bestaan voor de on derhavige uitsluiting. De volledige tekst van de beschikking wordt gepubliceerd in de Staatscourant van morgen. Nieuw overleg Voorts heeft de staatssecetaris van zijn besluit tot vernietiging van het contract tussen NTS en ANP medede ling gedaan in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, mevrouw Van Someren Downer. Hij zegt daarin dat hij het be stuur van de NTS in overweging heeft gegeven om, tezamen met de omroep verenigingen, in overleg te treden met de besturen van de Nederlandse Vereni ging van Fotojournalisten, de Neder landse Dagbladpers en het ANP ten einde tot een meer aanvaardbare rege ling te geraken. Hierbij kan dan het belang van de NTS en van de omroep verenigingen bij de goede gang van za ken in de televisiestudio's, als het alge meen belang voldoende in aanmerking kan worden genomen. De staatssecretaris merkt in zijn ant woord op de vragen van mevrouw Van Someren verder nog op, dat blijkens de ervaringen van de NTS en de omroep verenigingen het zogenaamde „fotogra- fenhaïfuurtje" ook niet voldeed, zodat een oplossing in 'andere richting gezocht zal moeten worden. Adempauze in West-Berlijn tot na het bezoek van Eisenhower aan de Sovjet-Unie De verklaringen, die president Eisenhower en premier Kroesjtsjef gisteren in Washington en Moskou hebben afgelegd schijnen volgens diplomatieke waarnemers er op te wijzen dat hun besprekingen in Camp David beter verlopen zijn dan men had durven hopen. Als de huidige stemming behouden kan blijven, staat de wereld wellicht aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin de koude oorlog zal worden beëindigd, zo menen zij. De waarnemers baseren hun optimisme op de volgende drie punten: de beide staatslieden laten zich gunstig over elkander uit, Eisen hower noemde Kroesjtsjef een dynamisch en buitengewone persoon lijkheid en Kroesjtsjef prees Eisenhowers politieke wijsheid, moed en betekenis; Eisenhower verklaarde dat er bij de besprekingen van het afgelopen weekeinde vorderingen zijn gemaakt en dat vele bezwaren tegen een topconferentie zijn weggenomen; Eisenhower en Kroesjtsjef zijn het erover eens dat er voor nieuwe onderhandelingen over Berlijn geen bepaalde tijdslimiet bestaat waar binnen die onderhandelingen tot een regeling moeten leiden. De Vereniging van KLM-stewar- dessen organiseert in het kader van het 40-jarig bestaan van de KLM een feestelijke bijeenkomst, waar naar alle luchtvaartmaatschappijen een stewardess hebben afgevaar digd. In de loop van gisteren arri veerden op Schiphol v.l.n.r. de stewardessen Murray (Silver City, Schotland), Gleerup (SAS, Dene marken), Drielsma (KLM), Schwe- rin (SAS, Zweden), Norman (SAS, Noorwegen) en Allan (KLM). Onrust in Bonn? Dit betekent volgens de waarnemers, dat het Westen dus niet meer het gevoel behoeft te hebben, dat het onder de druk van een Russisch ultimatum staat in geval van een topconferentie. West-Ber lijn zou nu in ieder geval een adem pauze hebben tot na Eisenhowers bezoek aan de Sovjet-Unie, in mei of juni van het komende jaar. Ike „inschikkelijk" Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend: Eisenhower, die dertien uren nadat Kroesjtsjef vertrokken was, een pers conferentie hield, heeft namelijk enige invloed ondergaan van de betogen die de Russische leider op hem heeft afge vuurd. De Amerikaanse president maak te de indruk geloof te hechten aan Kroesjtsjefs wens minder geld uit te geven voor de bewapening en bovendien constateerde Eisenhower, dat Kroesjtsjef geen ultimatum handhaafde inzake Ber lijn. De president zelf toonde zich meer dan ooit bereid een nieuwe oplossing voor Berlijn te overwegen en herhaalde niet langer aldaar geen duimbreed te zullen wijken. Ikes grotere soepelheid ten opzichte van Berlijn zal ongetwijfeld ongerustheid in Bonn veroorzaken. Vooral het slot van de persconferentie zal Adenauer en de zijnen reden tot be zorgdheid geven. Men vroeg Eisenhower of hij zijn principes inzake Berlijn hand haaft. De president antwoordde aller minst volmondig „ja". Hij was het met Kroesjtsjef eens, dat de situatie in Ber lijn zeer abnormaal is. Hiervoor moet Vijftien miljard! De staking in de Amer.kaanse staal industrie heeft tot dusver aan gederfde lonen, verkoopinkomsten en andere ver liezen, voor de staalindustrie en de ne- venbedrijven een verlies doen ontstaan van bijna 15 miljard gulden! Bovendien is een hausse in staal ontstaan, doordat consumenten het land afstropen om in hun behoeften aan platen, prof iels taal en andere staalsoorten te voorzien. Daar bij worden steeds hoger oplopende prij zen betaald. De staking is in haar elfde week en men verwacht in kringen van de industrie dat steeds meer staalverwerkende onder nemingen de deuren zullen moeten slui ten wegens gebrek aan grondstoffen. Volgens „Steel Magazine" heeft Ca nada, dat 60 percent van de produktie der door de staking verlamde fabrieken afneemt, zich naar Europa en Japan gewend om zijn staalinvoer op peil te houden. Voor de Amerikaanse leveran ciers die in deze ontwikkeling een be gunstiging van hun concurrenten zien, is dit zeer onprettig nieuws, dat hun toekomstige leverancierspositie dreigt te beïnvloeden. Ook de binnenlandse staal- markt zal wellicht veranderen, omdat talrijke afnemers nu gedwongen in re latie zijn getreden met andere leveran ciers. een oplossing worden gezocht, maar Eisenhower wist niet welke oplossing tenslotte uit de bus zal komen. Ook al zei de president, dat een oplossing acceptabel moet zijn voor de bevolking van Berlijn, toch maakten zijn woorden beslist niet de standvastige indruk, die Eisenhower totdusverre aan zijn uit spraken over Berlijn heeft willen geven. Eisenhowers formulering aan het slot van zijn persconferentie was dan ook beslist niet gelukkig. Vandaar dat het Witte Huis later te kennen gaf, dat de president natuurlijk niet had bedoeld, dat de vrijheid van Berlijn zou worden prijsgegeven. Vooral één zin in Eisenhowers ant woord zou voor Bonn ontstellend zijn geweest: men vroeg de president of hij dezelfde principes in Berlijn handhaaft en zijn antwoord was: „Ik kan niets garanderen". Uit het vervolg van zyn woorden bleek wel, dat Eisenhower voor al wilde zeggen, dat beslist een uitweg uit de moeilijkheden moet worden ge zocht en dat men niet kan voorzien wat tenslotte de beste oplossing zal blijken. Ook dat zet de situatie omtrent Berlijn veel meer op losse schroeven dan voor heen, doch dit betekent natuurlijk geens zins dat Amerika de handen van Berlyn zou hebben afgetrokken. De president zag er enigszins vermoeid uit en was kennelijk verkouden. Deze verkoudheid zit hem dwars sedert zyn terugkeer uit Europa. Hij zei graag een paar dagen naar een droge woestyn te willen gaan. 6 Slot pag. 2 Besprekingen van Minister Luns De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteren in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington een onderhoud gehad met de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken Robert Murphy. Minister Luns zei na afloop dat hy gemene toestand hebben gesproken, gemen etoestand hebben gesproken. Mr. Luns spreekt vandaag met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter en onderminister Dillon. Ook ontmoet minister Luns vandaag de plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken, Levingston Merchant. Nederlandse ambtenaren hebben ver klaard, dat het om routinebespreking gaat. Het behoort, zo zeiden zy, tot de gewoonte van minister Luns naar Wash ington te komen voor besprekingen in het ministerie van Buitenlandse Zaken als hy de jaarlijkse zitting van de alge mene vergadering van de V.N. te New York bijwoont. Minister Luns heeft verklaard, dat hij van plan is een verzoek van de KLM om hervatting van de onderhandelingen over landingsrechten aan de Amerikaan se Westkust ter sprake te brengen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1