Eskimo's gaan hun kleding ten toon stellen in de Europese landen Honderd Duitsers melden zicli elke week voor t Vreemdelingenlegioen STADSNIEUWS Raadsstukken van Oegstgeest Nog altijd gewillige slachtoffers Beurs van Amsterdam MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 Deze winter zullen meer Canadezen boven dan onder Poolcirkel in parka's rondlopen (Van onze correspondent in Canada) Als de tekenen niet bedriegen, lopen er deze winter meer Cana dezen beneden de poolcirkel in Eskimo-kleren rond dan er boven. En weest u niet verbaasd als u binnenkort ook een Eskimojasje aanpast. De „zwijgzame man uit het noorden" heeft zijn oog ook op u gericht. Het is een verrassing, welke de Eskimo voor de twintigste eeuw heeft bewaard. Men is wel eens bang geweest, dat de Canadese Eskimo stilletjes-weg door de moderne maatschappij zou worden opgeslokt zonder een spoor na te laten. Nog nooit is zijn contact met de „bewoonde wereld" echter zo nauw geweest als de laatste tijd het geval is. De techniek is zijn jachtgronden bin nengedrongen in de vorm van defensie installaties en mijn- en olie-ontginnin gen. Traditionele bestaansbronnen be ginnen hem te ontvallen. Maar men is er wel achter gekomen, dat de Eskimo eigenschappen en kundigheden bezit die in staat zijn hem te behoeden voor een roemloos einde. Een paar jaar ge leden vestigde hij plotseling de aan dacht op zich door zijn beeldhouw kunst. Het Canadese Departement van Noordelijke Aangelegenheden dat in die kunstuiting een aanvullende bron van inkomsten zag, moedigde hem aan en liet zijn werk ook in tal van landen in Europa tentoonstellen. Hij vond bijna overal zoveel bijval voor zijn vakmanschap en oorspronkelijkheid, dat zijn beeldjes in steen en ivoor nu een ruim afzet gebied hebben. En nu heeft hij zowaar het terrein van de mode betreden. Eén ding is zeker: als het aankomt op het maken van kleren, die bestand zijn tegen bit tere kou, dan wint niemand het van de Eskimo. Warme kleren zijn voor hem een kwestie van lijfsbehoud. Van daar zijn meesterschap. Het principe waar hij bij het maken van zijn winterkleren van uitgaat, is heel eenvoudig: warme lucht stijgt naar boven en als je nu maar zorgt, dat de door het lichaam verwarmde lucht niet kan ontsnappen, dan is het grootste probleem al opgelost. Het resultaat van die redenering was de Eskimo- parka. Een tamelijk ruim hangende jas van huid, meestal met daaraan vast een capuchon, afgezoomd met lang harig bont ter bescherming tegen jachtsneeuw. Het geheel aan de hals goed afge sloten, zodat alle warmte gevangen blijft. Bijzonder praktisch, maar de Es kimo heeft er nog iets extra's aan toe gevoegd dat voorkomt uit zin voor vorm en kleur. Leidse agenten kampioen tafeltennis dubbel NPSB Tijdens de tafeltenniskampioenschap- pen van de Nederlandse Politie Sport bond, die te Rotterdam zijn gehouden, is de titel in het dubbelspel gewonnen door Westbroek en v. d. Vliet van de Leidse Politie. Zij versloegen in de finale het Am sterdamse koppel Wijdogen—v. d. Hilst De voorgaande zeven jaar was deze titel steeds naar Amsterdam gegaan. In de le klasse bracht Westbroek het tot de kwart-finale. Hij werd uitgescha keld door de nationale kampioen, de Am sterdammer Poelstra. In de 2e klasse wist de Leidenaar v. d. Vliet het kampioenschap in de wacht te slepen. Wij vernamen nog, dat Westbroek is uitgenodigd voor deelname aan een Na tionale 10-kamp voor de sterkste Politie tafeltennissers, die in november a.s. te Deventer zal worden gehouden. Kerkelijk Leven Dr. H. Jonker hoogleraar te Utrecht Dr H. Jonker is door de generale sy node der Ned. Herv. Kerk benoemd tot kerkelijk hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in wezen en geschiedenis van het aposto laat, bijbelse theologie en praktische theologie. Hij zal op maandag 5 oktober zijn ambt aanvaarden. GESCHENK VAN JEUG VOOR BISSCHOP VAN HAARLEM. Tijdens een spel in het Concertgebouw te Haarlem heeft de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers vijf maal een bankbiljet van f 1.000 in ontvangst ge nomen. Deze f 5.000 zijn door de katho lieke jeugd in het bisdom bijeengebracht en zullen gevoegd worden bij het bedrag van f240.000, dat aan mgr. Huibers op 15 augustus j.l. namens de geestelijkheid en de gelovigen ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest is overhandigd. Het geld is bestemd voor de restauratie van de seminaria .speciaal dat te Warmond. Eskimo-kinderen? Mis, het zijn twee Canadese kinderen die zich lieten fotograferen om de Eskimo- lijn in de Canadese wintermode 1960 te demonstreren. Het Depar tement van Noordelijke Aange legenheden is van plan om de Eskimo-kleding ook in Europese landen te introduceren. Behagelijk Die gelukkige combinatie was voor het Departement van Noordelijke Aan gelegenheden aanleiding om hem het grillige pad van de mode op te sturen. Het heeft nagegaan of er voor die Es- kimokleding, degelijk, praktisch en aantrekkelijk als ze is, misschien ko pers zijn onder de Canadezen, die wel iswaar prat gaan op alle gemakken waarmee ze zich hebben weten te om ringen, maar die het 's winters buiten toch verre van behaaglijk hebben in hun twintigste eeuwse kleren. Ambte naren zijn nu bezig overleg te plegen met winkels en warenhuizen om te zien of er voldoende belangstelling is voor de Eskimo-produkten om er een ver kooporganisatie voor op te zetten. Een dergelijke kleding-industrie zou op nieuw een prachtige bron van inkom sten zijn, omdat het niet bij parka's alleen behoeft te blijven. De Eskimo's kunnen ook ceintuurs, handschoenen en wanten, sokken en mutsen, e.d. gaan maken. Om het publiek alvast een voor proefje te geven van wat komen gaat, heeft het departement op het Shake speare festival, dat ook dit jaar weer in Stratford, Ontario, wordt, gehouden, een expositie ingericht van Eskimo- kleding en artikelen die straks over al te koop zullen zijn. Toernee door Europa We schreven dat u ook nog wel eens kennis zult maken met de Eskimo- parka. Dat klinkt misschien onwaar schijnlijk, maar het is het niet. Die tentoonstelling gaat namelijk straks ook een tournee maken door landen in Europa en de bedoeling is om er afzet gebieden te vinden voor het Eskimo- handwerk. Intussen kan het best ge beuren, dat u nog veel eerder onder Eskimo-invloed komt, Een groep Ca nadese kledingfabrikanten is immers met een collectie kleding op de markt gekomen, die een getrouwe nabootsing- is van de Eskimo-parka. Ze heten „Kul-e-tuks", het Eskimo-woord voor parka, en ze zijn gemaakt van moderne kunstweefsels zoals orlon-bont en nylonstoffen. Ze zijn echter precies zo gemaakt als de Eskimo's zelf hun parka's vervaardigen. De capuchon en het rugstuk zijn uit een stuk. Ze heb ben geen zoom aan de hals en de kap is afgezet met langharig bont. Ze zijn te koop in vrijwel alle maten: van baby-pakken tot parka's voor vol wassenen. De kleuren die ervoor zijn gebruikt, herinneren aan het hoge noorden waar de jassen, wat vorm betreft, vandaan komen: toendra- bruin, aurora-blauw en zonnerood en ze zijn opgevrolijkt met een imitatie borduurwerk, dat de echte Eskimo- kleding zo opvallend aantrekkelijk maakt. Natuurlijk missen ze de „echtheid" van het Eskimo-handwerk, maar ze zullen er ongetwijfeld aan meehelpen om de aandacht te vestigen op het ver nuft van de „man in het hoge noor den". In de roos De Canadese kledingindustrie bracht de parka's in het heetst van de hete zomer uit, maar dat heeft de kooplust van het kopende publiek niet kunnen blussen. Het ziet er naar uit, dat men de roos heeft geraakt. Dat kan de Es kimo natuurlijk alleen maar ten goede komen. Het zou ons niet verwonderen als de aantrekkingskracht voor de Eskimo-parka echt of „namaak" ook overslaat naar Europa. En daarom: let op de Eskimo-lijn in de wintermode, gecreëerd door de ontwerpers in het Canadese poolgebied. LEIDERDORP RAADSAGENDA De raad komt donderdagavond 1 okto ber te 7.15 uur bijeen ter behandeling van o.m. de volgende voorstellen: Vast stelling van een gemeenschappelijke re geling voor vleeskeuringsdienst: benoe- noeming van een geneeskundige voor de kosteloze inenting en herinenting tegen pokken; benoeming van een commissie van advies als bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947; goedkeuring van de rekening van het Bureau Sociale Zorg ove rl958; vaststelling van een nieuw huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim wijziging der verordening op de heffing en in vordering van een hondenbelas ting; Ongegrondverklaring van een be zwaarschrift tegen een aanslag in de hondenbelasting; aangaan van een kas geldlening van f 250.000 bij de V.V. Bank voor Nederlandse gemeenten; verhuur van het gebouwtje Kerklaan 3; verhuur van de zolder boven de meterkamer; toe kenning van subsidies aan diverse ver- enigingegn over 1959; overname van een gedeelte van de Hoogmadeseweg van de provincie; aanschaffing van een draai trommelvuilnisauto. Vaststelling van een verordening op de heffing en invorde ring van reinigingsrechten; Intrekking van het raadsbesluit van 29 mei 1959; tot opschorting van de aflossing door Patrimonium voor 9 woningen; Vaststel ling van de werkelijke uitgaven der openbare lagere school over 1958. Vast stelling van de vergoeding voor het handwerkonderwijs aan-de Ulo-school; Wijziging der vigerende salarisverorde ning voor het gemeentepersoneel, in verband met overgang der gemeenten van de 3e naar de 2e klasse per 1 juli 1959; vaststelling van een nieuwe sala risverordening voor het gemeenteperso neel per 1 januari 1959 in verband met de stijging van het zielental boven 6000; wijziging van de nieuwe salarisverorde- ning per 1 juli 1959 in verband met overgang der gemeente van de 3e naai de 2e klasse; aanbieding van de ge meenterekening over 1957 en benoeming van een rekeningscommissie; subsidie ring van het typeonderwijs op de Chr. ulo-school; wijziging van de gemeen schappelijke regeling geneeskundig schooltoezicht district Alphen aan den Rijn Verkoop van een strook grond aan de Fa. Joh. Noorlander en Zonen. Verkoop van een strook grond aan de bouwonderneming „Bentim". Verkoop vr<- een strook grond aan de NV Bouw bedrijf Schlichill. Vaststelling van nieu we exploitatievoorwaarden voor het zwembad aan de Ericalaan. Uitbreiding van de rijwielstalling bij het zwembad. Aankoop van het school gebouw, plaatselijk gemerkt Hoofdstraat 103. Verlenen van een subsidie aan het Katholiek Medisch Opvoedkundig Bu reau. Wijziging van de wegen- en riool- belastingverordening. Vaststelling van een verordening of de heffing van riool rechten. Vaststelling van een verorde ning op de heffing precariorechten. Verbetering van de woning Kerklaan 4 en tot nadere vaststelling van de huur. Reconstructie der tennisbanen. Vast stelling van een nieuwe hypotheekga rantieregeling voor de particuliere wo ningbouw. BOUWFONDS NED. GEMEENTEN Er is reeds lange tijd sprake van of Oegstgeest zich zou aansluiten bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Een bezwaar was, en dit bezwaar geldt nog steeds, dat voor de eigen-woning- bouw slechts beperkte mogelijkheden bestaan. B. en W. menen evenwel dat van de mogelijkekheden die zich kunnen voordoen, gebruik dient te worden ge maakt. Op deze wijze kan dan het eigen-woningbezit ook onder de minder draagkrachtigen zoveel mogelijk worden bevorderd. Het voorstel van B. en W. is toe te treden als aandeelhoudster van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge- meent. DEMPEN SLOOT Achter de 2e openbare school bevindt zich een sloot, die niet alleen een on aangename geur verspreidt, maar ook voor de kinderen een gevaar blijkt op te leveren. Voorgesteld wordt tot dem ping over te gaan. De hieraan verbon den kosten zijn geraamd op f 9000. Daar de demping van de sloot een on derdeel uitmaakt van het t.z.t. uit te voeren winkelplan in deze omgeving, kunnen deze kosten ten laste van het grondbedrijf worden gebracht. MONTESSORIKLEUTERSCHOOL De kleuterschool van de Stichting voor Montessori-onderwijs is thans gevestigd in een woonhuis dat niet voldoet aan de wettelijke eisen voor kleuterscholen en daarvoor niet geschikt kan worden ge maakt. B. en W. stellen daarom voor gunstig te beschikken op de aanvraag van deze Stichting tot het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een kleuterschool. Gevraagd wordt om een school met drie lokalen. Voor de bouw van deze school is grond gereserveerd naast de te bouwen openbare kleuter school aan de Wijtenbachweg. SCHOOLZAKEN Het bestuur van de Mr. G. Groen van Prinstererschool verzoekt medewerking ten behoeve van de aanleg van een nieuwe centrale verwarming. B. en W. meenden aanvankelijk de gevraagde medewerking te weigeren wegens over schrijding van de normale eisen aan het lager onderwijs te stellen. De mening bestaat dat slechts van slijtage sprake is, zodat de kosten van een nieuwe ver warming geheel uit de exploitatiever goeding zouden moeten worden betaald. De raadscommissie voor de financiën en het onderwijs adviseerde alsnog een des kundig onderzoek te doen instellen om na te gaan of constructiefouten of on doelmatigheid van de aanvang af oor zaak van het onvoldoende functioneren van de verwarming kunnen zijn. B. en W. hebben gemeend aan het advies van de commissie gevolg te moeten geven. Na een deskundig rapport komt deze zaak opnieuw aan de orde. Voor de zelfde school wordt wel medewerking gegeven aan de uitbreiding van de op bergruimte voor gymnastiekmaterialen en in verband hiermee voor de verplaat sing van de toiletten. Een houten brug, leidend naar de R.-K. Meisjesschool en alleen bestemd voor voetgangersverkeer is beschadigd tijdens het aanvoeren van zand door een zandauto. Brugreparatie moet daarom worden geweigerd althans het schoolbestuur zal zelf moeten be talen. (Van onze correspondent in Bonn) Voor het Franse Vreemdelingenlegioen melden zich iedere week honderd West duitsers van wie een groot deel jonger OEGSTGEEST RAADSAGENDA De gemeenteraad komt op woensdag 30 september te 7.30 uur nam. ten ge meentehuize in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende pun ten vermeld: Benoeming van een lid van de commissie voor financiën en het on derwijs wegens bedanken van de heer mr. M. A. V. Slingenberg. Benoeming van de leden van de commissie van ad vies ,als bedoeld in artikel 8, le lid der woonruimtewet, voor het tijdvak 1 okto ber 19591 oktober 1960. Aankoop van de panden Wilhelminapark 25 en 27. Be schikbaarstelling van een krediet voor verbouw van het gemeentehuis en voor uitbreiding secretariepersoneel. Beschik baarstelling van een krediet voor de aan leg van een speeltuin in „Buitenlust". Beschikbaarstelling van een krediet voor de verbetering van het korfbalveld t. o. de Laan van Alkemade. Verlenging van de verhuur van een gedeelte van het pand Geversstraat 5 ten gebruike als politiebureau. Aansluiting bij het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. Verlenen van garantie aan het Wit-Gele Kruis voor het aangaan van een geldlening in verband met het aankopen van een pand voor een tweede wijkgebouw. Goed keuring van de rekening van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschap pelijke Zorg over het jaar 1958. Goed keuring van de rekening van het Heilige GeeSt Armbestuur over het jaar 1958. Toekenning van een verhoogd krediet voor de bouw van de 2e openbare lagere school. Toekenning van een krediet voor demping van de sloot achter de 2e open bare lagere school. Aanvrage in gevolge artikel 50 Kleuteronderwijswet van het bestuur van de Stichting voor Montes sori-onderwijs betreffende de bouw van een kleutei-school. Aanvragen ingevolge artikel 72 Lager-Onderwijswet van a. be stuur van de Vereniging tot Oprichting en Instandhouding van Christelijke Scholen gevestigd te Oegstgeest, betref fende aanleg van een nieuwe centrale verwarming in de Mr. G. Groen van Prinstererschool; b. zelfde schoolbestuur betreffende vergroting opbergruimte gymnastiekmateriaal en verplaatsing toi letten in deze school; c. R.-K. Kerk- en schoolbestuur inzake herstel van de brug bij de Meisjesschool; d. R.-k. schoolbe stuur „Duinzicht' 'nzake aanschaffing van sets. Koe veroorzaakte vrij gecompliceerde botsing In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks kwart voor één, is een koe van een veehouder uit Oegstgeest uit het land losgebroken. Het dier begaf zich op de Rijksweg 4, waar het door een uit de richting Amsterdam naderende auto werd aangereden. Als gevolg van deze botsing kwamen twee andere wagens eveneens met elkaar in aanraking. De drie auto's, welke bij dit ongeval be trokken waren, werden alle vrij zwaar beschadigd. De koe moest worden afge maakt. VOORSCHOTEN INTREE KAND. C. A. VERHOOG Kandidaat C. A. Verhoog, alhier zal zondagmiddag 8 november a.s. om half twee of om twee uur, na 's-morgens om negen uur te zijn bevestigd door ds. J. C. Brussaard uit Oegstgeest, intree doen als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Winsum in de classis Franeker. Kandidaat Verhoog werd op 23 januari 1926 alhier geboren. WASSENAAR Chr. O.L.B.-vereniging De Vereniging Christelijk Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft in de gro te zaal van het Dorpscentrum de jaar vergadering gehouden, onder voorzitter schap van de heer J. D. Fossen. De se cretaresse. mevrouw Beker-Vixeboxe, bracht het jaarverslag over 1958 uit. Daaruit bleek, dat het aantal leden van de vereniging steeg tot 352, het aantal boeken, dat de vereniging bezit tot 1651, het aantal uitleningen tot 13.910. Deze cijfers betreffen uiteraard alleen de Chr. vereniging. De federatie, waarin ook een algemene en een r.-k. vereniging sa menwerken, bezit in totaal 16.343 boe ken en rond 1500 leden plus 750 lezers van de kinderbibliotheek. Het aantal uitleningen van de federatie bedroeg in 1958: 88.306. Een belangrijk feit in de ontwikkeling van het OLB-werk in Wassenaar is, dat als derde partner de R.-K. vereniging in de federatie kon worden opgenomen Daardoor echter wordt het ruimtepro bleem, waarmee in het bibliotheekge bouw aan het Plein gekampt wordt, des te groter. Van de bestuursleden der Chr. vereniging werd de heer W. J. Valken burg, penningmeester, herkozen. In een vacature, ontstaan door 't vertrek naar elders van de heer K. G. Tiel zal nader moeten worden voorzien. Na het huishoudelijk deel van de ver gadering trad de voordrachtskunstenaar W. Berkhemer op. Voor de pauze droeg hij enkele ernstige stukken voor: gedeel ten uit het boek Samuel en uit het Evangelie van Johannes, na de pauze vermaakte hij de aanwezigen zeer met enkele geestig voorgedragen sprookjes van Andersen. George Mallien exposeert Tot en met 8 oktober worden in de Orangerie op Duinrell schilderijen, reis schetsen en tekeningen geëxposeerd van de Haagse architect-kunstschilder Geor ge F. Mallien. De Orangerie een gla zen theehuis, blijkt zich voor een der gelijke niet te grote tentoonstelling bij zonder goed te lenen. Een 25-tal werk stukken van de kunstenaar vond hier een unieke plaats tussen het groen en onder een ideale belichting. Het merendeel van het tentoongestel de werk bestaat uit reisschetsen, met veel gevoel voor schoonheid gemaakt tijdens reizen door de Franse en Ita liaanse Rivièra. Enkele andere werken leggen getuigenis af van de grote in teresse van de heer Mallien voor het experimentele o.m. de composities „schets voor bungalow" en „kathe draal". Interessant is het schilderij van Roquebrune, waarin de schilder do in druk, die hij, staande op een heuvel van dit kleine dorpje kreeg weergaf in een kleurig mozaiek van daken en gevels. De expositie is dagelijks geopend van 2 tot 5 uur 's middags. Is dan 21 jaar. Dit verklaarde dezer da gen in Bonn het sociaal-democratische bondsdaglid Wischnewski, die onlangs een reis naar Noord-Afrika heeft ge maakt. Het SPD-parlementslid had kortgele den aan de regering gevraagd of het haar bekend was, dat nieuw aangeko men Duitse legionairs in de opleidings kampen in Noord-Afrika door Franse officieren en onderofficieren van het beruchte Legioen „Adenauer-lummels" genoemd worden en wat de regering Adenauer daartegen denkt te doen. Voorts wenste Wischnewski van de re gering inlichtingen te hebben over het resultaat van de onderhandelingen, die op grond van een Westduits parlemen tair besluit met Frankrijk gevoerd zijn. Deze onderhandelingen hadden ten doel om Duitsers onder 21 jaar uit het vreemdelingenlegioen ontslagen te krij gen, dan wel om een verbod van de Fransen te krijgen dergelijke jongelie den te accepteren, wanneer hun ouders tegen hun aanwerving zijn. Het Westdultse ministerie van Buiten landse Zaken heeft geantwoord, dat de Fransen niet bereid zijn enig medelijden te hebben met jonge Duitsers, die zich hebben aangemeld voor het Legioen. De onderhandelingen tussen Bonn en Parijs hierover zijn dan ook mislukt! Frankrijk wijst de Duitse eis af om minderjarigen uit het Legioen te ontslaan. De Franse regering is wel bereid jongeren onder de achttien jaar te ontslaan, wanneer hun ouders kunnen bewijzen, dat deze Duit sers inderdaad zo jong zijn. Volgens de Ouderdom is niet lelijk PLATTELANDSVROWEN BIJEEN Voor de afdeling Wassenaar, Voor schoten en omgeving van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft dokter A. J. van Leusen uit Velsen in Deylerhuis een causerie gehouden over „ouder worden en gelukkig zijn". Na een inleidend woord door de presidente, mevroud Stammes—Brouwer, die o.m. meedeelde, dat binnen afzienbare tijd Voorschoten een eigen zelfstandige afde ling zal vormen, vertelde dokter Van Leusen over het in vrij snel tempo toe nemen van de gemiddelde levensduur van de mens. Dat schept problemen voor de samenleving, maar ook voor iedere mens afzonderlijk. De mens heeft de merkwaardige neiging, nooit tevre den te zijn over zijn eigen leeftijd.. Voor waar levensgeluk is echter nodig, dat de mens bereid is, zijn leeftijd te ervaren. Leven is veranderen: een voortdurend loslaten wat geweest is en het aangrij pen van de nieuwe mogelijkheden, die zich voordoen. Iedere leertijd heeft zijn eigen mogelijkheden, ook de zeer hoge leeftijd. De ouderdom is niet lelijk; haar schoonheid is echter anders dan waar van men in zijn jongere jaren droomt. Het geheugen van de oudere mens wordt niet slechter, maar anders; de oudere onthoudt slechts was hem belangrijk voorkomt. De oudere mens beschikt vaak over humor, die anderen niet kwetst. Ouder worden is niet gemakkelijk, om dat afstand gedaan moet worden. Maar ouderdom behoeft niet gepaard te gaan met aftakeling. De oudere mens reageert niet minder, maar éinders op allerlei dingen. Tenslotte sprak dokter Van Leusen over het „bondgenootschap" van ouderen met de jeugd. Jeugd en ouderdom horen bij elkaar, begrijpen elkaar. De ouderen mogen niet van zichzelf zeggen dat zij alleen maar anderen tot last zijn; zij horen er bij. VOETGANGER AANGEREDEN. Zaterdagmiddag is een 30-jarlge voetganger, een inwoner van Zoeter- meer, bij het oversteken op het kruis punt Landsaheidangsweg- Buurtweg aan gereden door een personenauto en ern stig gewond. De man liep een sohedel- basisifractuur op en moest worden over gebracht naar de St. Ursulakliniek. De autobestuurder treft geen schuld. Franse zienswijze zijn op deze manier reeds vele Duitsers uit het Vreemdelin genlegioen ontslagen. De Fransen motiveren hun weigering om diegenen te ontslaan, die tussen achttien en een en twintig jaar oud zijn met het volgende motief: het grootste deel van het Legioen is samengesteld uit jongelui uit vele Europese landen van 18 tot 21 jaar oud. Een massaal ont slag van hen zou leiden tot een in el kaar storten van het gehele Legioen. De Westduitse socialistische jongeren- bond wil nu tezamen met andere jonge renverenigingen de komende maanden een soort veldtocht tegen de aanwerving voor het Legioen ondernemen. Daarbij richt men zich naar een Zwitserse actie, die het vorig jaar veel succes zou hebben gehad. Een groot deel van de Duitse jongeren, die zich melden voor het Vreemdelingenlegioen, doet dit uit zucht naar avontuur, maar ook jonge vluch telingen uit communistisch Oost-Duits- land en kinderen uit uit elkaar gevallen gezinnen zijn gewillige slachtoffers van de valse romantiek, die om het Legioen hangt Commissie wettelijke regeling minimumloon In het kader van een meer gediffe rentieerd loonbeleid acht de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het noodzakelijk een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mo gelijkheden van een wettelijke regeling van het minimumloon. De minister heeft de SER gevraagd over dit onderwerp advies te willen uit brengen en heeft ter voorbereiding van het advies ingesteld een commissie wet telijke regeling minimumloon. Deze commissie staat onder voorzit terschap van prof. mr. M. G. Leven- bach. BEURSOVERZICHT Teleurstellende markt aAan de vaste tendentie in de laatste dagen van de vorige week is vanmiddag een einde gekomen. Alle internationale waarden noteerden, bij minimale omzet ten, onder de vorigo slotprijzen. De boos doener voor deze teleurstellende koersen was Wall Street; waar aandelen Kon. Olie vrijdag j.l. ruim een dollar lager noteerden. Het onveranderde interim- dividend van f. 1.50 door Kon. Olie kon in de ogen van de Amerikanen en de Engelsen geen bevrediging vinden, niet tegenstaande een interimdividend op zichzelf niets zegt. Per saldo is het slot- dividend beslissend. Hoe het ook zij, er was meer aanbod dan vraag in de olie- aandelen, waardoor de koers gedrukt werd tot f. 155.30 tegen f. 158.80 als laatste slotprijs. Deze koersdaling is on getwijfeld teleurstellend voor de West duitse beurzen, waar de aandelen kort geleden werden geïntroduceerd.. De prijs van vanmiddag bleef beneden de pariteit New York. Philips was op 633 circa- 12 punten beneden de slotkoers van vrijdag. Unilevers moesten zich met een verlies van een punt of negen tevreden stellen. Aku's misten de steun van Duitsland en waren op 368 een achttal punten lager. KLM moest ingevolge Wall Street, een veer laten.. In de scheepvaartsector was het ook uiterst stil en over het algemeen een puntje lager. De cultuursector gaf geen belangrijke veranderingen te zien. Cer tificaten Deli aangeboden en Amsterdam Rubbers moesten evenals HVA's een weingi prijsgeven. Ten beurze is men van mening, dat de Staffellening op de huidige prijs te hoog is geklassificeerd. Ook de overige leningen in de Staatsfondsenmarkt waren eerder iets lager. In de lokale sector was het stil bij verdeelde stem mingen. Aandelen Fokker werden een paar punten hoger geadviseerd. (Deze pagina is ongecorrigeerd) Maandag 28 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 10014 Ned '59 4100% 100% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 94 92% Ned. '51 3% 92%GB 95% Med. '53 (3%)96 93% Ned. '56 3% 933/4 93% Ned. '48 3% 8887% Ned. '59 4% 98,3« 98GB Ned. '54 314 89% 8914 Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90%GL Investeringscert. 3 97y$ 97A Ned. 62-64 3 98% 9814 Indië *37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 89%OB Ned. WB. 6% 109% 10811 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 93% Nat. Handelsbank 157% 156 Ned. HandelmU237 230% Amst. Rubber 99 y4 97GB H.VA146% 146 Senembab 209GB 210%GB A.K.U357 %GB 36814 Berkel's Patent (v.) 270GB 269GB Calvé Delft cert. 648 641 Deli MU-en (Ver.) 171,50 169.25 Kon Pap v. Gelder 244 240 Hoogovens cert573 %GB 570GB Mtiller en Co. NB. 320 310 Ned. Kabelfabr394GB 387 Philips 643% 634% Philips pref240y4 241 Unilever 646% 638 Wilton Feyenoord 210% 210 Biliton 2de r 328 320GB Dordtse Olie gew. 714 703% Kon Olie (f20.—) 161 157.70 Idem (50 ét f.20.—) 158,70 155.75 Holl. Amer lijn 161% 159% Java China Paket 147 145 KLM126 123.50 Kon Ned. Stmv Mij 159%GB 157% Kon. Paket Mij 130% 128 Stoomvaart Mjj Ned 166% 165 Nievelt Goudr eert 139% 137% v. Ommeren eert. 249 241% Kon. Rott. Lloyd 146% 145% Ned. Scheepv Unie 142 %GB 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94 Idem '48 (3%) 94% 93% R'dam '52-1 (4%) 99 93 Idem '37 I-III (3%) 94y4 94% idem '38-1 (3%) Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.WB. '52 (4%) 97% 97}» Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 2% 88% 88 A'dam '56 I 2%81 y8 81% A'dam '56 II 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 81 82 Enschede '54 2%80y4 Den Haag '52 I 2% 88 Idem II 2% 89% 89 R'dam '52 I 2% 89y4 Idem II 2% 89 88% Idem '57 2% 97% 98% Utrecht '52 2% 91% Z.-Holl 1957 2% 95 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 207 207 Amst. Bank 329% 318 HB.U. eert241% 241% Rott. Bank 300 290 Twentsche Bank 272 269 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 390 389 Borneo Sum H Mij. 70 69 Ned G en Sp fabr 298 299 Kon. Ned Grofsm 155 156% Internatio 138% 136 Int Kunststoffenind 47 47 Leidse Wolspinnerij 374GB 373 Rott. Droogdok Mij 620 Sikkens Lakfabr '53 607% Ned. Mij Walv.vrt 114% 114 Zaalberg 139% 135 Ing bur v Bouwnijv 254 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26 Hl Intern Nickel 94% 93 Anaconda 61 }j 61% Bethlehem Steel 55% 55 Cities Service 50% 49% General Motors 54% 54% Kennecott 96y4 93% Republic Steel 78 76% Shell Oil 74 73 Union Pacific 31 y8 30% Un States Steel 104 102% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 25/9 Edelmet Kon AA 73 74% Pref. w.a. idem 84 84% Electrolas B 325L Holl Constructie 415 418 Ver Touwfabrieken 230L Wernlnk's Betonm 135GI 39% Van Wijk Textiel )5%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7