Garage MEESTER Muzikaal evenement in huiskamer Met een enkel woord Agenda MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 Bernstein en zijn orkest in Teatro Fenice „Eurovisie" bracht zaterdagavond het beroemde New York Philhar monic Orchestra met zijn niet minder beroemde dirigent-componist pianist, het „fenomeen" Leonard Bernstein van Venetië uit (Teatro Fenice) in de huiskamer en.het hart van miljoenen. Dit orkest, maakt sinds zijn oprichting in 1842 het is dus even oud als de Wiener Philharmoniker thans voor het eerst een inspan nende tournee van tien weken door Europa en het Nabije Oosten. Drie weken verbleef het in Rusland. Dat het met zijn optreden in talrijke plaatsen der Sovjet-Unie begrip wekte althans op cultureel gebied voor een betere onderlinge verstandhouding, spreekt vanzelf. „Ook voor wereldvrede?" gelijk Bernstein opmerkte. Dat blijft vooralsnog problematisch. Intussen: het was ongetwijfeld een muzikaal evenement het orkest. dat on langs éénmaal in het Kurhaus optrad, te beluisteren ente zien. Teleurstellend echter naar ons gevoel de plotselinge programmawijziging: in- plaats van de kennismaking met wer ken van moderne Amerikaanse compo nisten (als Barber en Ives), de Vijfde Symfonie van de Russische componist Dimitri Sjostakovitsj (geboren in 1906 te St.-Petersburg). Wie de levensgeschiedenis van deze aandachttrekkende musicus kent. weet. hoe hij de eigen natuur heeft moeten opofferen aan de onverbiddelijke eisen en normen der Sovjet-autoriteiten. Hij betoont zich dan ook, speciaal in deze Vijfde Symfonie, nadat hij zijn Vierde had teruggenomen, zo tam als een lam. Er is sprake van een zeer gematigd mo dernisme, van zijn oorspronkelijke ori- ginialiteit is al héél weinig overgeble ven. Om dan ook van een der „mees terwerken" van deze tijd te spreken, ge lijk in de aankondiging geschiedde, is o.i. onjuist, al bevat natuurlijk ook deze symfonie, daterend van 1937, menige meeslepend-dynamische, satirisch-gro- teske (Allegretto) of ontroerende pas sage. Wij voor ons betreurden het niet Bernstein's „Tweede Symfonie" (The age of anxiety), onverbrekelijk verbon den met het wezen van de moderne mens, waarmee wij in 1951 in het Kur haus kennis maakten, nogmaals ge hoord te hebben. Dit werk maakte in dertijd op ons diepe indruk, wij hebben er toen uitvoerig over gerapporteerd, (in 1948 ging in het Kurhaus Bernsteins Eerste Symfonie „Jeremiah"». „The age of anxiety", waarin Bern stein Indertijd op virtuose wijze de pia nopartij speelde, was zaterdagavond reeds vóór de pauze gegaan en werd dus niet uitgezonden. Sjostakovitsj gaf overigens volop ge legenheid de grandioze kwaliteiten van de New Yorkse musici te leren kennen, evenals de biologerende, dir'eot-dwin- Advertentle Opbouw en herstel (Van onze t.v.-medewerker) Het VPRO-programma van zaterdag avond werd als gebruikelijk geopend door prof. Van Hoik met een gesprek aan de schrijftafel. Het was niet alleen door onderwerp, maar ook door aanpak een opbouwend verhaal. Want de hoog leraar legde de vinger op een wond- plek in onze samenleving door het ma teriële huisvestingsprobleem te transpo neren in een geestelijk vraagstuk, de slechte behuizing van de geest in onze dagen, daarbij aandacht vragend voor de Kerkebouwactie. „Een mens is pas echt mens, indien hij zijn leven leeft in tegenwoordigheid van het meer dan menselijke", vonden we een opmerking, die het aantekenen en aanhalen meer dan waard was. Daarna werd er weer een aflevering van Sammy Price gepresenteerd. Dat weten we nu langzamerhand wel, zullen velen verzucht hebben, maar vergeten dan, dat er legioenen jongeren zijn, die hier niet op uitgeluisterd en uitgekeken raken en ook voor hen is t.v. Simon van Collem trad weer met zijn oude draaidoos aan en vergastte de kij kers op flitsen uit de 25-Jarige „Kribbe- bijter", waarin we Louis de Bree en Cor Ruys samen aan het stoeien zagen en waar Mary Dresselhuys als een lief poesje met hier en daar een sterk trekje doorheen bewoog. Jammer, dat de vrouw, die sedertdien aan kracht en prestige zo duidelijk heeft gewonnen niet te gast in de studio was. We had den graag een gesprek Dresselhuys-Van Collem beluisterd. „Muziek op het dak" (van het Rotter damse Groothandelsgebouw) werd aar dig gepresenteerd (afgezien van het stuntelige interview van Jaap Daniëls met de directeur), maar kwam er toch een beetje magertjes uit. De Hongaren redden de show, nadat een verdienstelijk Indische imitator gekraaid en gekakeld had. Het laatste nummer was voor de En gelsman Jim Albright, van wie wy de eerste keer ons hebben afgevraagd, wat de VPRO in hem zag, waaraan we ons de tweede maal hebben geërgerd en die nu in één slag liet zien, waartoe hij in staat is. Men kan tegen zyn „Nursery Tale" het bezwaar aanvoeren, dat het een beetje kinderlijk gegeven is en zo gezien zou het misschien een revanche kunnen zyn op de bezwaren tegen zijn eerder vertoonde (sterk erotisch ge tinte) choreografie. Maar eerlijk gezegd preferen we voor huiskamergenoegen sublieme naïviteit boven grove zinnelijk heid. En in opzet en uitwerking was dit een subliem stukje modern en licht aansprekend balletwerk, waarmee Al bright zijn reputatie herstelde. Compli menten verdient niet alleen Dixon voor zijn fijnzinnige en toch spannende regie, maar ook Jan van der Does voor zyn heerlyk decor. Het Eurovisie-concert dat tenslotte volgde, is hierboven besproken. Leonard Bernstein wenste zijn manifestatie met het Newyorkse orkest zeer bewust be schouwd te zien als een „bijdrage tot de wereldvrede". „Opbouw" in onze titel sloeg op prof. Van Holks pleidooi voor kerkebouw, her stel op rehabilitatie van een balletdan ser. Misschien wijst de combinatie dezer begrippen naar resultaten van het tap gesprek. De tijd zal het leren! gende echter wel eens naar de show neigende dirigeertrant van de vervoe rende en vermaarde Bernstein. Voorzover van het scherm te beoor delen moet dit orkest, indertyd ook o.a. geleid door Toscanini en Bruno Walter, wel een der beste ter wereld zijn! Natuurlijk is het totaal iets anders met de klank in een zaal geconfronteerd te worden. De schoonheid ervan staat dan toch wel op gans anders plan. Doch de precisie was uitzonderlijk. Zulks on der aanvoering van de concertmeester John Corigliano, wiens kunnen een graadmeter vormt voor alle andere or kestleden, die één voor één instrumen talisten van de hoogste orde moeten zijn. Daarvan getuigden ook de perfecte blazers. Het was duidelijk: dit uitzonderlijk- gedisciplineerde New Yorkse orkest, openbarend een volslagen andere cul tuur, dan die welke men gemeenlijk uit Amerika te verstouwen krijgt, mag tot voorbeeld strekken aan talloze andere ensembles. Ook in Europa! Jammer, dat de beelden vaak te vaag en te donker door kwamen. Het succes, dat het orkest in het prachtige Venetiaanse theater by de Italianen behaalde, was triomfaal. Talrijke terugroepingen: Bernstein had beslist ook het hart van dit muzi kale volk gewonnen! Dat men deze gebeurtenis thuis kon meemaken, is een wonder op zichzelf, waarover wij ons hartelijk verheugen! Wanneer horen wij eens een onzer grote orkesten op de beeldbuis? H. Op de lange baan (Van onze tv-medewerker) „Aan de zelfkant van het Koninkrijk" as de wat dubbelzinnig aandoende ti tel van het eerste halfuur van het zon- dagavondse AVRO-programma. Het was natuurlijk geografisch bedoeld, maar de zelfkant van een samenleving te worden geheten, is in andere zin toch bepaald geen compliment. Dat alle gedachten aan een minder prettige interpretatie alras werden ge bannen, is te danken aan het bijzondere team sprekers, dat om de deskundige Anthony van Kampen was verzameld. Een karakteristiek is feitelijk van deze mensen niet in een kort bestek te ge ven. Maar ze waren alle drie, stuk voor stuk, uit dat taaie en betrouwbaar ster ke hout gesneden, waaruit ook onze voorouders moeten hebben bestaan voor zover ze eraan hebben meegewerkt, dat een klein aangeslibt stukje land uit groeide tot een imperium. Die tijd moge voorbjj zijn, het goede slag mensen heb ben we nog. Een pater, die een gevreesd teamgenoot in de rimboe bleek door zyn enorme uithoudingsvermogen, een man, die hier tijdens zijn verlof besprongen wordt door het heimwee naar de primi tieve tropen. Jungle Pimpernel, het type van de ambtenaar van het Binnenlands Bestuur uit het voormalige Nederlands Indië, ervaren spreker, begaafd schrij ver ook, maar veel meer dan dat: een moedig mens,, die helemaal op zijn Ne derlandse eentje oorlog bleef voeren in de binnenlanden van Nieuw-Guinea, toen de rest van de Archipel onder de De verjaardag van Kees Boeke en het L.D. Men schrijft ons: „Het is mij toevallig bekend, dat miljoenen radioluisteraars een bijzonder treffende uitzending hebben te danken aan een bericht in Uw krant. Deze was één der eerste, die de aandacht vestigde op de naderende 75ste verjaardag van ir. Kees Boeke. Deze mededeling is door één van uw lezers doorgegeven aan de programmate id >ng van de VPRO., die daarin aanleiding heeft gevonden (en ook nog juist tijdvoorde noodzakelijke voorbereiding) om één van haar beken de spreeksters, met name mevrouw Anne H. Mulder, uit te nodigen in haar ru briek Passepartout aan die verjaardag aandacht te besteden. Dit nu heeft ge passeerde zaterdag plaats gevonden en het is een uitzending geworden van een zeer hoog gehalte. Het moet voor de strijder voor reoht en gerechtigheid Boeke toch ook wel een heerlijke ge- daohte zijn, dat brede lagen van zijn volk, beslist onkundig van zijn hervor mingswerk, daarvan thans enige notie hebben gekregen. Voor anderen, die grote bewondering hebben voor de ar beid van deze ver buiten onze lands grenzen bekende Quaker, was het een belevenis het passepartout van me vrouw Mulder op een zo zinrijke wijze gevuld te ervaren. Omdat ze dat in eerste aanleg aan Uw berichtgeving hebben te danken, leek het mij aardig u van het bovenstaande op de hoogte te stellen". (Waarvoor hartelijk dank Red. LX).). bezetters zuchtte. Maar het woord „ik' kwam in zyn verslag niet voor. Het ging over wij, hij met zijn trouwe Papoea dragers, die zijn vrienden werden in de jaren van ontbering. En dan de medi cus, die, dwars tegen de beginselen in, alle individuele hulp door gebrek aan mankracht moest laten schieten en per dorp diagnose stelt, maar niettemin be zeten leek door het werk, dat hem straks weer wacht. Allen waren op twee punten het roerend met elkaar eens: ze hielden niet zozeer van het land, maar meer van de mensen. En verder was de ontwikkeling van die bevolking, geeste lijk, bestuurlijk en uit een oogpunt van gezondheid een zaak van de lange, de zeer lange baan. Een handreiking aan mensen, die over de brug, die het ste nen tijdperk scheidt van de moderne 20ste eeuwse Westerling, willen geraken, dat was het levensdoel van alle drie. Een prachtig staaltje voorlichting, dat was het, wat de AVRO de kijker bood. Het amusement was grilliger van struc tuur, gevolg van de willekeur, waarmee talent gestrooid is over de dragers van namen, die met bepaalde letters van het alfabet beginnen. Hoogtepunten waren zonder twijfel de messcherpe schermut seling met kaarten door Kaps. Er was geen dubbele bodem te zien, maar het leek een wonder in 't kwadraat. Greetje Kauffeld groeit in snel tempo naar een niveau, dat haar wel eens wereldsucces zou kunnen brengen (ze glamourt in teressant). Aan de Jordaan was een do- cumentair-achtige aandacht geschon ken, die het best deed. Maar de grote verrassing was het Nationnaal Jeugdor kest, geesteskind van Max Vredenburg, de directeur van de stichting „Jeugd en Muziek". Drie gezamenlijke repetities per jaar en dan succesvolle buitenland se tournees met een club van 100 jonge lui, het is om diep de hoed voor af te nemen. Wat visie en vlyt vermogen, zou hun motto kunnen zijn, maar daarvoor zijn ze veel te bescheiden. De medische documentaire is ons bitter tegengevallen, maar aangezien men een hele serie in petto heeft, moeten we hopen, dat het moeilijke werk al doende zal worden ge leerd. Er werd veel overhoop gehaald en het was veel te veel doorspekt met me disch vakjargon. Indien men op het ge bied van de volksgezondheid wil voor lichten of desnoods alleen over medi sche onderwerpen, dan zal de weg stap voor stap moeten worden afgelegd. Dan is het werk van de lange baan en niet van een praatje aan de hand van een rommelig filmpje. Over lange baan ge sproken, dat was het ook, wat mr. Hil- terman met de microfoon aan zijn oor, in het vooruitzicht stelde als voorlopige slotconclusie op communiqué (nog geen uur tevoren vrijgegeven) en persconfe rentie van de Rus, die nog aan de gang was. Indien de kijker onbevredigd mocht zijn door de langzame voortgang in de anders zo rappe conversatie van Hilterman, bedenke hij, dat ook „geen nieuws" in deze omstandigheden een nieuwtje van brandende actualiteit zijn kan. Het was heet van de naald en het kwam vers uit de draad. De Europese gedachte op het televisiescherm Zoals uit de diverse programma-aan kondigingen reeds is gebleken, vormt de Europese gedachte het onderwerp van enkele televisie-uitaendingen, die in de komende maanden verzorgd zuilen wor den door de verschillende omroepver enigingen Woensdag a.s. zendt de N-C.R.V. het eerste programma in deze serie uit, nl. een filmdocumentaire onder de titel: „De onweerstaanbare groei". In deze documentaire wordt met name aan dacht gevraagd voor de ontwikkeling binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Deze documentaire, waarvoor het scenario en het commentaar werden verzorgd door Kees van Langeraad, werd geregisseerd door Rob Mariouw Smit. Vrijdagavond 9 oktober te 20.35 spreekt in het VPRO-programma over de Benelux de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals over het onderwerp „Benelux nu". Hoge onderscheiding voor ir. Fetter De voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Centrale Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek, ir. Z. Th. Fetter, heeft zaterdag middag tydens een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen deze functie overgedragen aan prof. dr. H. W. Julius. Bij het neerleggen van het voorzitter schap is ir. Fetter door H.M. de Koningin benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De mededeling van deze onderscheiding werd gedaan door de secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W., dr. J. H. Wesselings. Deze overhandigde ir. Fetter ook de by deze onderscheiding behorende versier selen. De afscheidsbijeenkomst werd gehou den in de zaal van het Kurhauspavil- joen, waar enige honderden zich had den verzameld. Dr. Wesselings schonk in zijn rede o.a. aandacht aan de verhouding tussen T.N.O. en de regeringsinstanties in het algemeen en dankte de scheidende voor zitter van het bestuur der centrale orga nisatie voor het grote begrip dat deze in zijn ambtsperiode heeft getoond voor de noodzaak deze verhouding aan te pas sen aan de ontwikkeling van de bemoeie nis van de regering met het wetenschap pelijk onderzoek in de na-oorlogse perio de, die omstreeks de tyd dat ir. Fetter het voorzitterschap overnam gestalte kreeg. Talrijke andere sprekers hebben voorts ir. Fetter gehuldigd. Casino Terwinselen door brand verwoest Schade een half miljoen In de nacht van zaterdag op zondag is het in Zuid-Limburg alom bekende „beambtencasino" van de Staatsmijn Wilhelmina in Terwinselen een prooi der vlammen geworden. Van het kostbare interieur van het Casino, dat in de afgelopen weken voor tienduizenden guldens werd gemoderni seerd, kon niets worden gered. Het enige wat na de brand overbleef was een hoe veelheid drank, welke men nog uit de kelders kon weghalen. Het Casino bevatte behalve een res taurant met twee buffetten, ook een kegelzaal, een biljartzaal, een wijnbar en een woning voor de casinohouder. De schade bedraagt meer dan een half miljoen gulden. Het gebouw en de in ventaris waren niet verzekerd, omdat de Staatsmijnen alles op eigen risico hou den. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De bedrijfspolitie stelt een onderzoek in Jongetje in Oegstgeest bij aanrijding op slag gedood Vanmorgen omstreeks acht uur is een 8-jarig jongetje uit de Van Cuyklaan te Oegstgeest bij het oversteken van de Rhyngeesterstraatweg door een perso nenauto gegrepen en op slag gedood. Het ventje was op weg naar school. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. BINNENLAND Het Centraal Comité van de A.R. Partij heeft in zijn vergadering van za terdag 1.1. een contactcommissie Ingesteld ter activering van de A.R.-vrouwen. De commissie zal onder leiding staan van mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom te Rot terdam; mevr. M. Kuipers-Klapwijk te Groningen is vlce-presidente. - In de vacature ds. C. Smits (SGP) te Sliedrecht heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer H. Fok ker te Eindhoven. De 25-jarige gedetineerde kantoor bediende, die de afgelopen week enige chudding veroorzaakte toen hij ver arde. dat hij gedurende een week op zijn brits in een cel had vastgebonden ge legen en dat hij met gummiknuppels was geslagen, heeft thans bij de Justitie een aanklacht ingediend terzake van mishan deling tegen de directie en 9 bewakers van het Huis van Bewaring aan de We teringschans te Amsterdam. - Het m.s. „Oranjestad" van de KNSM met aan boord een detachement militai ren van de Kon. Landmacht is gistermid dag uit Paramaribo in Amsterdam aan gekomen. In de algemene vergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is dr. A. C. J. de Vrankrljker uit Bussum tot voorzitter gekozen als opvolger van de heer C. de Boer uit Nieuwendam. - Van morgen vroeg raakte de 62- Jarige gehuwde kartonbewerker L. Vos. uit Veendam .toen hij aan het werk was in de strokartonfabriek „De Vrijheid" te Veendam. met zijn hoofd tussen de wal sen. De heer Vos werd door de walsen meegetrokken, waarbij hij dodelijk werd gewond. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een belangrijk bedrag laten over maken aan de Stichting „Tekenen is een wereldtaal". Koningin Juliana bezocht destijds de eerste expositie van de Stich ting in Utrecht en heeft sindsdien veel belangstelling voor het werk der Stichting aan de dag gelegd. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met in gang van 1 oktober 1959 bij KB. eervol ontslag verleend aan ir. G. Schotel, hoofd ingenieur bij de Rijksluchtvaartdienst en hoofd van de Technische Dienst van de afdeling Luchtverkeersbeveiliging op Schiphol. Uit de afdeling kunstnijverheid van het Rijksmuseum te Amsterdam, is een 20 cm hoog ebbehouten beeldje, voor- voorstellende ..Het geloof", onderdeel van een Frans ebbehouten kast uit het mid den der 17e eeuw, gestolen. Het beeldje, dat losgerukt ls, heeft een waarde van i ongeveer f 200, De nieuw benoemde Commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. C. N. M Kortmann zal op zaterdag 3 ok tober van 1113 uur in de Statenzaal van het Provinciehuis te 's-Hertogen- bosch een ieder in de gelegenheid stellen met hem en zijn echtgenote kennis te maken. - BUITENLAND De Sjah van Perzië heeft zaterdag op een persconferentie te Teheran gezegd dat zijn land verheugd zou zijn over een Russisch aanbod tot economische hulp aan Perzië in de vorm van kredieten voor de aankoop van industrieprodukten uit de Sovjet-Unie. Er is geen. reden waarom Perzië een dergelijk aanbod, dat alleen maar tot voordeel van Perzië kan strek ken, niet zou kunnen accepteren. - In New York zijn in een auto de lijken gevonden van de gangster „kleine Augle" Pisano, een voormalig bendelid van Al Capone, en een vrouw. Zij waren met revolverschoten vermoord. Pisano hield zich ongeveer twintig Jaar geleden bezig met het ontduiken van de „droog- leggingswetten". De laatste jaren was hij betrokken bij bende-activiteit in de vak beweging. De Laotiaanse regering heeft voor de voornaamste steden in Laos een uitgaans verbod afgekondigd voor de uren tussen middernacht en zes uur 's morgens. - Deskundigen op het gebied van de zeevaart uit twintig landen, waaronder Nederland, nebben op een confe rentie in Joego-Slavië een ontwerpover eenkomst goedgekeurd betreffend door kernenergie voortbewogen koopvaarders. Hierin wordt voorgesteld de eigenaar van dergelijke schepen te allen tijde verant woordelijk te stellen voor ongevallen, die voortvloeien uit het gebruik van deze energie, ook al zou het bewijs zijner ver antwoordelijkheid niet te leveren zijn. - Op 8 en 9 oktober wordt in Noord- Ierland het wereldkampioenschap ploegen tehouden. Vertegenwoordigers van 16 lan en zullen deelnemen aan de strijd om de „Gouden Ploeg". Zoals bekend heeft de Nederlander W. de Lint in 1957 deze tro fee veroverd. De Russische regeringsdelegatie, die zal deelnemen aan de viering van de tien de verjaardag van de stichting van de communistlsch-Chlnese Volksrepubliek, is zaterdag naar Peking vertrokken. De lei der van de afvaardiging is Michael Soes- lof. RadioMoskou maakte bekend dat Kremier Kroesjtslef zich „later" aan het oofd van de delegatie zal stellen. De Londense „Koningin der strip tease", de 21-Jarige Diane d'Orsay. is erf gename geworden van een vermogen van een half miljoen gulden, maar moet om de erfenis van haar overleden Zuidafri- kaanse suikeroom te kunnen Incasseren van beroep veranderen en onderwijzeres worden. Enkele tientallen gewonden, vijftien arrestaties en een plaatselijke avondklok zijn de resultaten van ongeregeldheden, die zich in de afgelopen dagen in Bel gisch Kongo hebben voorgedaan. Van of ficiële Belgische zijde in Leopoldstad is echter medegedeeld dat bij het herstel van de orde geen gebruik ls gemaakt van vuurwapens en dat er geen ernstige ge wonden zijn. Rusland en Amerika zullen weten schappelijke gegevens uitwisselen om te trachten het vraagstuk van de steeds in aantal verminderende zalmscholen in de Noordzee op te lossen. Het (onofficiële) akkoord ls het resultaat van het bezoek van een Amerikaans gezelschap visexperts aan Siberie. Te Tel Aviv is van de eerste inter nationale harpwedstryd waaraan 33 har pisten uit 12 landen deelnamen, de eer ste prijs toegekend aan de 19-jarige Ita liaanse Susanna Mildonian. De enige man nelijke harpist onder de prijswinnaars was 25-jarige Nederlander Herbert Wltsen- burg uit Den Haag, die de derde prijs kreeg. Darmstadt (West-Dultsland), Alk maar, Troyes (Frankrijk) en Chesterfield (Engeland) zijn zaterdag tijdens een plechtigheid in eerstgenoemde stad tot zustersteden verklaard. De burgemeesters en de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Bretano, waren hier bij tegenwoordig. De beruchte vrouwenhandelaar Car- melo Messina, na een geruchtmakend proces uit Engeland gewezen en evenals zijn broer ook in Belgi door de Justitie gezocht, is zondag in het Sillciaanse dorp Linguaglossa aan een hersenbloeding over leden. In het Hongaarse partijblad Nepsza- badsag wordt het programma gepubli ceerd. dat eind november op het partij congres zal worden besproken. Volgens politieke waarnemers weerspiegelt het de wens van de partij op den duur haar wil op te leggen aan alle delen van de be volking. Toegegeven wordt dat een groot aantal intellectuelen en kunstenaars geen communist is en de verbreiding van het communisme belemmert. Werknemers in de Sovjet-republiek Rusland met een vaste werkkring zullen voortaan in speciale winkels op afbetal' kunnen kopen, zo heeft de minlstern van deze republiek besloten. In Moskou zijn hiervoor 47 winkels aangewezen. Bij Cuautla, honderd km ten zuiden van Mexico-stad, is op een overweg een autobus door een trein gegrepen, waar door negen personen werden gedood en vier werden gewond. De terechtstelling van Podola, de in Duitsland geboren Canadees die donder dag wegens moord op een Londense re chercheur ter dood werd veroordeeld, is bepaald op 16 oktober. VOOR ÜEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Klavecim belrecital. 19.25 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Knipperlicht, progr. v. alle weggebruikers. 23 20 Gram. 23.53 Beursber. v. New York. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Meisjes koor. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Nws. en weerber. 10.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Verz. progr. 20.30 Jeugdconc. 21.10 Intellectue le export naar de Canadese studeerkamer, klankb. 21.30 Lichte muz. 22.00 Parlemen tair comm. 22.15 Gram. 22 30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nws. VOOR DINSDAG 29 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening .AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Hammondorgel. 12.20 Regeringsuitz. Landbouwrubr. Het landbouwk. weerover- zicht. 12.30 Meded. v. Land- en Tuin bouw. 12.33 Mil. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Muz. v. blaasinstrum. 14.40 Schoolradio. 15.00 V d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Caus., 16.15 Accor- DAUPHINE LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650,- Dealer voor Leiden en omstreken HAVEN 3A TEL. 20067 MAANDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Ned. Roode Kruis: Uitreiking Landsteiner-onderschei- dingen. 8 uur nam. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur- fotografenver. Spr J. C. Gompelman over eigen werk. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Film: '„Het kind in de schoolleeftijd". Spr. W. W. L. Hulsman. 8 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies; Modeshow voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2 uur nam. Gulden Vlies: Modeshow fa. Van Eg- mond. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Leidse Mid denstandscentrale. Spr. dr. P. Th. Pos thumus Meyjes „Samenwerking: verticaal in de zaak horizontaal in de zaken" 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. Evang. Wout van Beek van Leeuwarden. 8 uur nam. Stadszaal (Grote zaal): Rotterdams Phllharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flip- se. Planosoliste Annie d'Arco. 8 uur nam. Zaal ..Ons Eiland" (Kortenaerstraat) Avond voor dierenbescherming. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501 20 uur nam. In den vergulden Turk: Leidse Assu rantieclub. Lezing A. L. Demenint over „Bedrijfsvormen". 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies; Receptie 50-jarig bestaan NV „De Leidsche Courant". 45.30 uur nam. Pieterskerk: Zangdlenst „Ex Animo" m m.v. Theo Olof en Adr. Blankenstein. Spr.: ds. D. J. Vossers 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia" .8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Feestavond Leidse Chr. Oranjever. 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1—5 uur) t.em. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). BIOSCOPEN: Casino: „Een akker voor God" (God's little acre) 18 Jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur. Zaterdag; 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur. Luxor: „Het dagboek van Anne Frank" (The diary of Anne Frank) a.l. Dage lijks: 2.30 en 8 uur. Zondag: 3 en 8 u. Lido: .De Indische graftempel" (Das In dische Grabmal), 18 jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon: „Al Capone. dictator van de onderwereld". 18 Jaar. Dagelijks: 2 30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Hex .De zwarte baretten" (No time to die). 14 laar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Getuige charge". Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend de Zuider-Apo- theek, Lammenschans weg 4, tel. 23553. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. deonspel. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Ama- teursprogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuz. 18.45 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Klankb. 21.25 Gram. 21.55 Zang en piano. 22.30 Nws. 22.40 Viool en klavecimbel. 23.00 Voordr. 23.10 Jazzmuz. 23.53 Beurs ber. te New York. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennleuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Mezzo-sopr. en orgel. 14.25 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Nieuw-Guinea in vogelvlucht, door W. A. M. van Doorenmaalen. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.55 Wij in deze tijd, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang en piano. 19.30 Gram. 20.30 Radiophllharm. ork. 21.55 Orgelconc. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Dr. Zjivago, hoorsp. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Een monument in Auschwitz, toespr. 20.25 Filmprogr. 20.35 Balletfilm. 21.00— 22.50 Speelfilm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 Voor de scholen. 15.00 Hoorspel. 15.50 Gevar muz. 16.15 Children Frankly speaking .16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gesprek. 19.30 Ork. conc. 20.30 Klankb. 21.00 Nws. 21.15 Pol. caus. 21.30 Ork. conc. 22.20 Verkiezlngsultsl. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Pla no-recital. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arbeid. 13.00 Ork. conc. (Om 13.30 Nws.). 12.45 V d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 16.00 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.46 Orgel spel. 17.15 Pianorecital. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.45 Gevar. progr. (Om 23.30 Nws.). 23.55— 2400 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Operettemuz. 19.20 Lichte muziek. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35, 14.10, 17.00, 18.30 en 19.11 Gram. 19.55 Nws. 20.00 Kamermuz. 21.30 en 21.50 Gram. 22.00 conc. 22.30 Gram. 23.10 Idem. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianoreci tal. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Kamer muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. 60ld. 19 00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Operettemuz. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws. 484 ni. 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.59 Weerber. 14.00 Lichte muz. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 15.40 Operamuz. 16.05 Gevar. muz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Ork .conc. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21 45 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.56 Nws. Algerijnse opstandelingen zouden vandaag antwoorden De Algerijnse opstandelingenleiders zouden vandaag, na tien dagen van ge- hemi overleg antwoorden op president De Gaulle's aanbod tot zelfbeschikking voor Algerije, nadat de vrede in dat land zal zyn hersteld. Hoewel bij een reeks aanslagen in 36 uur tijds tenminste 35 mensen zijn gedood, duiden berichten uit Tunis erop dat de Algerijnse opstan delingenleiders het Franse aanbod niet zonder meer zullen verwerpen, zoals zij vorig jaar hebben gedaan met de Gaulle's aanbod tot „een vrede van de dapperen". De steun van de Verenigde Staten en andere landen voor de Gaulle's ideeën hebben het vraagstuk voor de opstande lingenleiders moeilijker gemaakt. President Boudguiba van Tunesië heeft er by de voorlopige Algerijnse Regering op aangedrongen een opbouwend ant woord op het aanbod te geven, zodat de deur open zou blijven voor onderhande lingen over een staken van het vuren. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Koning Mohammed V ook heeft aange drongen op een gematigd stanpunt. Advertentie! dealer: Voor Leiden en omstreken 3 Gebr. B. H en J. Huisman Wielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 I telefoon 22962 t WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sff Fa «J u d "3 Amsterdam mist w-stil 18 8 0 Den Helder zwaar bew. z 2 18 11 0 Ypenburg mist w.stil 17 8 0 Vlissingen mist zzo 3 17 11 0 Eelde zwaar bew. w^til 17 5 0 De Bilt onbewolkt nw 1 17 ^4 0 Twente licht bew. w.stil 18 3 0 Eindhoven onbewolkt wstil 18 3 0 Z.-Limburg mist O 1 17 5 0 Helsinki zwaar bew. nnw 4 7 0 0 Stockholm onbewolkt nnw 4 9 2 0 Oslo geh. bew. no 2 11 5 0 Kopenhagen zwaar bew. o 6 15 7 2. Aberdeen zwaar bew. W-stil 19 4 0 Londen half bew. w.stil 14 10 0 Brussel onbewolkt w.stil 18 4 0 Luxemburg onbewolkt no 5 18 6 0 Parijs onbewolkt ono 2 21 6 0 Bordeaux licht bew. n 1 22 13 0 Grenoble regen licht bew. w^til 17 15 5 Nice nnw 3 24 17 0 Berlijn zwaar bew. wnw 5 17 7 0 Frankfort onbewolkt O 2 20 4 0 München zwaar bew. n 2 19 8 0 Zürich geh. bew. nnw 2 19 10 0 Genéve geh. bew. nno 6 18 14 0 Locarno half bew. w.stil 22 0 Wenen onbewolkt wnw 5 15 15 0 Innsbruck mist w.stil 16 8 8 Belgrado geh. bew. nw 3 29 14 14 Athene onbewolkt wstil Rome licht bew. ono 2 24 16 12 Alaccio zwaar bew. zzo 2 26 18 0 Madrid geh. bew. wstil 13 7 Lissabon onbewolkt nw 4 26 18 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2