Toch nog Nederlandse zwemzege op Britten KIRKENIER WAS DE STERKE MAN Vicus Oriëntis nog ongeslagen maar nederlaag voor Fluks MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 Sensationele ticeede dag Nooit is een internationaal evenement op zon sensationele wijze verlopen als de zwemontmoeting Groot-Brittannic—Nederland in het kleine Schotse plaatsje Coatbridge in Albions hoge noorden. Het heeft de Nederlanders, deelnemers zowel als begeleiders, op de meest aan- gename wijze verrast en de Britten, zelfverzekerd als zij na de eerste dag waren, overdonderd en onthutst doen staan. Vrijdagavond leek het voor Nederland een verloren zaak. Onder de notering 10 tegen 1 voor het ontvangende land had geen enkele wedder zaken gedaan. De Britten leidden met 45—42 en de kansbere keningen voor het eindresultaat schommelden tussen de 4 en de 9 punten verlies. De gebeurtenissen van zaterdagmiddag, die zich voor de ogen van enkele honderden toeschouwers op de tribunes en van miljoenen televisiekijkers in Groot-Brittannië, Nederland en België afspeelden, hebben alle rekenaars en voorspellers een figuur laten slaan. De Nederlandse zwemploeg raakte aanvankelijk nog verder achter, het verschil werd (bij de telling 5-3-2-1) op een bepaald moment zelfs elf punten in het voordeel der Britten. Maar toen het scoringbord voor het laatst werd veranderd, verschenen er als eind cijfers: 92 voor Groot-Brittannië, 93 voor Nederland. Een zege, dank zij het gewonnen pro test op de eerste dag, waardoor Judith de Nijs van de derde plaats naar de tweede opschoof? Dank zij de rugslagzege van Jaap de Jong? Of door de al even onverwachte dubbele overwinning van onze vlinder slagmeisjes? Het doet er weinig toe. De gehele ploeg heeft er zeker die tweede dag toen ineens iedere drager van een oranje trainingspak blaakte van vechtlust alles en alles voor ge geven. JAAP DE JONG verrassende zege., Inderdaad was de grote verrassing de eerste plaats van Jaap de Jong op de 100 yards rugslag. De lange, blonde Gra ham Sykes, die dit jaar al vijf inter nationale wedstrijden had gezwommen, kwam met de allure van de onverslaan bare crack aan de start. Hij was zelfs iets te laat weg en dat kwam hem duur te staan. Jaap de Jong en Jan Jiskoot hadden hem tussen zich in en al op de eerste baan kwam Sykes daardoor in het „vuile" water van de goed zwem mende Nederlanders, die ook bij de keerpunten geen duimbreed toegaven. Heel het Schotse officialscorps viel van ontzetting uit de plooi, het publiek 6tond op de banken en de teamgenoten van Graham renden langs de kant met de Britse kampioen mee om hem voorbij de Nederlanders te jagen. Jan Jiskoot en Haydn Rigby streden oor aan oor gelijk met Sykes om mili- meters winst, maar Jaap de Jong bleef een hoofd voor hen uitzwemmen, beter dan hij in lange tijd had gedaan en dus was het zowaar een van de Nederlandse heren, die dit keer voor het meest op vallende Nederlandse succes zorgde. Gezien tegen de Olympische achter grond was er echter een andeire pres tatie, die de Nederlandse harten nog meer deugd heeft gedaan. Wel werd Ada den Haan opnieuw door haar ri vale Anita Longsbrough verslagen, maar de wijze waarop de Eindhovense haar zes banen zwom, heeft de over tuiging geschonken dat Ada terug komt en dat Anita by volgende gele genheden op veel meer tegenstand en ook weer op een nederlaag zal moeten rekenen. Bij het laatste keerpunt lagen de beide snelste schoolslagspecialistes ter wereld gelijk, maar door een iets felle re eindsprint tikte Anita Longbrough met handslag verschil als eerste aan. 2.36-9 en 2.37.6 luidde de uitslag. In wer- delijkheld was het verschil ten hoogste 0,2 sec. geweest. Met Betty Heukels als laatste op de schoolslag was ook de tweede dag niet bepaald gunstig begonnen en toen daar na Charles Riitton en Rudy Prins on danks een goede sprint van de DJK- zwemmer door Clarke en Kendrew wer den geklopt, was de tussenstand nog hopelozer dan men in het Nederlandse kamn had vermoed: 6049. Verrassend herstel De totale ineenstorting, dóe dreigde, die door de breedlachende Britse leiders werd verwacht en door de ernstig kij kende Nederlanders ook werd gevreesd, bleef uiit. De Nederlandse ploeg toonde de veerkracht en de teamgeest, die in de harde wedstrijdsport nodig is en langzaam maar zeker kwam het verras sende herstel. Cookie Gastelaars hield Natalie Ste ward op de 100 yards dn bedwang, al waren de tijden 58.7 sec.. gelijk en Syta Posthumus bleef ruim voor Beryl Noakes. Na de sensatie van Jaap de Jong's zege begon Leo Verburgt aan de 1500 yards. Het was voor de tweede maal, dat de Eindhovense zwemmer-kunstenaar een lange afstandnummer zwom en er aan twijfelend of hij op deze vreemde baanlengte van 30 V2 meter zijn krach ten wel goed zou verdelen, was hij ge start Hij nam een ruime voorsprong, maar terwijl de jonge Hilversummer André Hermsen, gesteund door de aan moedigingen van zijn ploegmakkers een aanval op de derde positie van Kenne dy inzette, begon de Britse debutant Richard Campion op Verburgt in te lopen, beide aanvallen mislukten, Henpsen viel weer terug en Verburgt klopte Campion in een verstandig ge zwommen eindspurt. KLAP OP VUTJRPEIL De klap op de vuurpijl kwam tenslot te in het laatste persoonlijke nummer. In de wisselslagestjafeiJte van vrijdag was Tineke Lagerberg ruim geklopt door Sheila Watt en Tineke was op die estafette ingezet omdat zij steeds snel ler was geweest dan A tie Voorbij. De voorspelling lag voor de hand en zelfs was het nog de vraag of er wel een tweede plaa-ts voor Nederland inzat. Atie en Tineke, de twee breedgeschou derde blonde zwemsters van Naarden. staken op prachtige wijze de draak met de zwartkijkers. Zij spurtten samen met Sheila Watt in hoog tempo van Chris tine Gosden weg en halverwege de laatste baan was de kleine Sheila al zo vernietigend verslagen, dat het gevaar toen alleen nog kon komen van Chris tine Gosden, die zich echter te laat had hersteld. Atie versloeg Europees kampioene Ti neke ditmaal in 1.05.6. Tineke Lager berg maakte 1.06-5, miss Gosden 1.06.8. Nederland had de leiding met 1 punt en op het programma stonden nog de 4 x 100 yards vrije slag dames en de 4 x 100 yards wisselslag heren. De da mes-race werd een hard en opwindend gevecht. De kleine voorsprong van As- trid Ording en Bent Noakes zag Corrie Schimmel tegen Margaret Toms weer verloren gaan. Syta Posthumus, die op de gladde bassin wand geen salto-keer punten durfde maken, kon pas op de laaste baan voor een kleine startvoor- sprong voor Cookie Gastelaars tegen de gevaarlijke Natalie Steward zorg den. Toen was het gebeurd. Cockie was voor en bleef voor met een mooie tussentijd van 57 sec., een tiende se- oonde boven het laatst geldende record van Dawn Praser. In de heren-estafette kon de zege de Britten praktisch niet ontgaan. Zij heb ben er evenwel heel hard voor moeten zwemmen en het verschil was precies een seconde. Maar toen stond de Neder landse zege in de landenwedstrijd al vast. De Britse wraak voor het Waal- wijkse debacle van eind juli was op het nippertje mislukt. VOETBAL Amateurs houden deur nog open (Van onze correspondent) West 2 van de Landelijke Bond van Amateurs heeft zaterdagmiddag in Rot terdam vergaderd en op deze vergade ring zijn een paar belangrijke voorstel- lei aangenomen. Zo heeft de voorzitter, de heer Brinckmann, aangekondigd, dat voor semi-profclubs. die terug willen, de deur tot 1 juli 1961 openblijft. Daar na is terugkeer uitgesloten. Voorts is een reglementswijziging be sproken. waaraan de diverse sectoren in de KNVB reeds hun goedkeuring heb ben gegeven, zodat nog slechts de bondsvergadering deze moet bekrachti gen. De wijziging komt puntsgewijs hier op neer: 1. overschrijvingen moeten voor 1 juni worden aangevraagd. 2.overschrijvingen worden per 15 aug. verleend, ook aan semi-profs, die terug willen. 3. de zgn. glijdende schaal verdwijnt en er komt een vaste vergoeding van f. 3.000 als een speler binnen 2 jaar na een overschrijving in het eerste elftal van een semi-profclub uitkomt. Voor het spelen in het tweede elftal behoeft niet te worden betaald. WormundaVDS Scheidsrechter Hoppenbrouwer heeft de wedstrijd WarmundaVDS 17 mi nuten voor het einde in overleg met beide aanvoerders gestaakt, omdat een van de Hagenaars bij een botsing met een zijner medespelers en een tegen stander een been brak. Warmunda had op dat moment een 31 voor sprong.. Na een wat rommelig begin slaagde rechtsbuiten Veltenaar erin de Haagse doelman te passeren (10), welk voor beeld door midvoor Montagne even later gevolgd werd: 20. Het spel werd er niet zachtzinniger op, meerdere vrije schoppen werden over en weer genomen. De tweede helft begon voor Warmunda goed, toen Sikking uit een scrimmage voor het Haagse doel de bal over de doellijn schoof: 30. Uit een hoekschop wist de midvoor van VDS de stand op 31 te brengen, waarna de strijd nog harder werd. Toen 17 minuten voor tijd de naar voren gekomen achterspeler P. Damen in botsing kwam met een van zijn eigen spelers en vervolgens met de Warmundaspeler Van Dam brak de Hagenaar ongelukkigerwijs een been. Hierna werd besloten niet verder te spelen. DOSRTonegido De 21 overwinning dankten de matig spelende Veners voor het grootste deel aan het feit, dat de Voorburgse voor hoede vrijwel doorlopend machteloos bleek tot een treffer te komen. Een buitenspeldoelpunt van DOSR werd te recht afgekeurd, waarna Olijerhoek doel man Vingeling kon passeren: 10. Na vijf minuten spelen in de tweede helft wist H. van Amsterdam een goede pass van G. v. d. Meer te benutten, waarmee hü de stand op 20 bracht. Daarna werd doelman Oomen meerdere malen aan de tand gevoeld en moest hij tenslotte zwichten voor een treffer van linksbinnen Visser, die de bal via de staander inschoot: 21. Even kwam de voorsprong van de Veners nog in ge vaar, maar de defensie wist met enig geluk tot het einde stand te houden.. Het enige doelpunt van DOS in de I door de niet op de foto zichtbare wedstrijd tegen Ajax, gescoord] Brokx. Rondom de korf In de le-klasse Zuid-Holland vielen gisteren geen verrassingen, De 8—3 zege van Vicus Oriëntis op Quick was dan ook normaal te noemen. Doordat Quick zeer fel op de bal zat, kon Vic. Oriëntis moeilijk zijn spel ontplooien. Het spelpeil kwam van Leidse zijde dan ook niet tot dezelfde hoogte als de vorige week tegen Deetos. Toch waren onze stadgenoten beslist de sterksten in deze ontmoeting. Voor de rust kwam dat niet zo duide lijk tot uiting, want na de openingstref fer van W. Meijer kwam de thuisclub door v. Gemert spoedig naast V.O. 11). Daarna liep de Leidse ploeg uit door doelpunten van mevrouw v. Polanen, K. Sommeling en J. de la Rie tot 14, doch de thuisclub kwam terug. Alderliste en mej. Schuurman bepaalden de ruststand op 34. In de tweede helft was Vicus veel sterker. Quick werd geheel In de verdediging gedrongen. Eerst had Sjar- din succes (35). Kees Sommeling stel de de Leidse zege veilig door met een doorloopbal en later uit een strafworp tweemaal te scoren en J. Hensen had vervolgens ook succes, waardoor de eind stand op 38 kwam Fluks kon tegenover het stugge en taai verdedigende Actief evenmin zijn normale spel ontplooien. De Rotterdam mers gaven onze stadgenoten geen ogen blik de gelegenheid gevaarlijk te worden en daar het Rotterdamse spel aanvallend ook niet veel te betekenen had, werd dit een ontmoeting tussen 2 ploegen, waar bij de verdedigingsvakken overheersten. Door De Koning kwam Actief al vrij spoedig op 0—1 en pas 10 minuten voor rust kwam de gelijkmaker door mej. Taf fijn: 1—1. In de tweede opstelling tra den de verdedigingsvakken nog sterker op de voorgrond dan in de beginopstel ling. Het aanvalsspel van beide clubs leverde hoegenaamd geen verrassingen op. Het doelpunt, waarmede Actief ten slotte beide punten veroverde, ontstond, toen Poederoijen een sportiviteit van één der Leidse dames helaas niet op dezelfde wijze beantwoordde (12), waardoor er aan deze Rotterdamse zege een wrange bijsmaak zat. ZwerversDe Algemene was eveneens een wedstrijd, waarbij fel om de punten gestreden werd. Ook hier kregen de Lei- denaars weinig gelegenheid het spel op te bouwen. Robbermans bracht de Dordtse club al spoedig op 10 en door J. v. d. water werd de tweede opstelling bereikt met de stand 11. Daarna hielden de verdedigingen goed stand en voor rust had alleen de thuisclub nog eenmaal succes door mej. Dekker (21). Wel zorgde v. Iterson spoedig voor de thee voor gelijke stand (22), doch daarna kwam Zwervers in de meerderheid. De Heer en Schenk brachten de Dordtena- ren met 42 voor. A. van Duijl bracht de spanning er weer in (43), doch pas kort voor tijd slaagde J. v. d. Water er in de partijen naast elkaar te brengen (44), aldus nog een kostbaar punt voor De Algemene veroverend. UITSTEKEND WERK De Leidse 3e-klassers deden uitstekend werk. Vooral de 65 zege van De Da- naiden op het sterke Phoenix was een goede prestatie. Dit was een aantrekke lijke wedstrijd, die op hoog peil ston/1. Elly van Rhijn had al spoedig succes voor de Leidenaars (10), doch Phoe nix kwam terug en nam de leiding over (1—2». Beekman zorgde voor de gelijk maker (22), doch met de rust leidde Phoenix opnieuw (23). Door Locher kwamen de partijen na de hervatting weer naast elkaar (3—3). Phoenix werd Competitie CKB VES en Pernix deelden tien doelpunten Het is in de hoofdklasse west toch nog een goede krachtmeting tussen VES en Pernix geworden. De Leidenaren zo wel als de Hagenaars traden me>t twee reserves aan en wat dat betreft was de balans in evenwicht. Dat neemt niet weg, dat het gelijke spel van Pernix in Den Haag een prima prestatie is. Wel stond VES vrijwel direct met 10 voor, maar na 5 minuten kreeg Pei-nix een terecht toegekende strafworp te nemen. Chris Siemons toonde zich hierin weer specialist en dat was dus 11. Met wind mee had Pernix daarna een licht over wicht. Pas een kwartier voor rust zorgde Kees Favier met een doorbraak voor 1-2 en 5 min. voor rust kon Gerard Boter via slecht uit-verdedigen van VES, Kees Favier vrij voor de korf brengen (13). In de tweede helft domineerde VES. Vooral ook omdat het Leids middenvak- spel ronduit slechts was. Halverwege de tweede helft was het 3—3 en direct daarna 43 voor VES. Een verre tref fer van Henk v. d. Vegte betekende 4-4, maar tien minuten voor tijd stond VES weer op 54. Kees Favier had kort voor tijd wederom succes en bij 55 bleef het. Ons Eiland mag dan forser (steviger) spelen dan VEO, in Voorburg was de Haagse scheidsrechter bepaald klein zerig. Daar werd Ons Eilands normale spel meerdere malen onmogelijk gemaakt en de roodbroeken verloren dan ook na gelijke ruststand met 65. Dat zou by een wat royaler scheidsrechterlijke op vatting niet gebeurd zijn. PKC faalde ook tegen R'dam Zuid. De 13 uitslag wijst niet op een grootse wedstrijd. De Rotterdammers staan er intussen relatief het beste voor. Mei-wede versloeg UKV met 7-5, waar door de Gorkummers met Vr.schaar puntloos bleven. De Hardinxvelders ach ten we in staat om zich te herstellen, maar voor UKV zien we niet veel kans daarop. Pernix 47 VEO 44 R'dam Zuid 36 PKC 42 VES 35 Mei-wede 32 Excelsior 24 Vr'schaar 30 Ons Eiland 4—4 UKV 4—0 In 1A toonde Ijsvogels weer zijn kracht door de vrijwel plaatselijke ont moeting tegen Tonego met 48 te win nen. De „vogels" staan stevig op kop, mede door niet spelen van DES I en VES 2. FIKS verwees Excelsior 2 naar de middenmoot door met 86 te win nen, terwijl Pemix 2 van de 6e naar de 4e plaat-s klom. De Leidse reserves won nen verdiend met 42 van DES 2. Ons Eiland 2 had eveneens succes. Met 31 werd VEO 2 verslagen en de laatste plaats verlaten. DES 2 en VEO 2 zijn hier puntloos. Ijsvogels 4—8 FIKS 44 VES 2 36 Tonego 44 DES 3—5 Ons Eiland 2 4—2 Pernix 2 4—5 DES 2 4—0 Excelsior 2 44 VEO 2 40 Warmond is in 2 A met de beste voor nemens bezield .Op eigen veld lieten de Warmonders het Sassenheimse TOP kansloos (60). Fluks bleef in de run ning en schakelde Velocitas voorlopig uit met 41. TempoFluks 2 werd uitgesteld. Warmond 48 Fluks 2 10 Fluks I 24 Pemix 3 2—0 Velocitas 44 Tempo 30 TOP 2—2 Met ingang van 1960-61 hoofdklasse korfbal Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond heeft zaterdag besloten met ingang van het seizoen 196061 met een proeftijd van twee jaar een hoofdklasse en twee overgangs klassen in te stellen. De belanghebben de clubs krijgen echter nog gelegenheid om tijdens een op 17 oktober as. te Utrecht te houden vergadering steek houdende bezwaren naar voren te bren gen, waarna het- hoofdbestuur eventueel nog op zijn beslissing kan terugkomen. VR'SCHAAR 2 KAMPIOEN lste kl. C.K.B. In Alphen leverden de zes le kl. kam pioenen strijd met, elkaar. Vooral het Haagse VES 2 stelde danig teleur. Vr' schaar (Hardinxveld) legde beslag op de titel kampioen le kl. C.K.B. Uitstekend werk leverde Vlug en Vaardig (Garijp) dat als tweede eindigde. weer sterker en kwam opnieuw voor te staan (34). P. Kop bracht de schaal nogmaals in evenwicht (44). De Hage naars gaven het niet op en scoorden 45. De Danaiden had echter het laat ste woord. Bleiji maakte er 55 van en Locher zorgde kort voor het einde nog voor een Leidse zege (65). Crescendo had minder moeite met Ahoy dan algemeen verwacht werd. De Rotterdammers speelden wel en thousiast, doch misten technisch in zicht. waardoor Crescendo betrekkelijk weinig moeite had met deze tegenstan der. Mej. L. Kukler en W. Mulder zorg den voor een 20-voorsprong en na enige mislukte tegenaanvallen werd het door W. Ouwerkerk ook 30. De rust kwam na een Rotterdams tegenpunt en een doelpunt van Schouten met 41. Het werd na de hervatting door mej. Slewe eerst 51, waarna onze stadgeno ten het wat kalmer aan gingen doen. Ahoy liep direct tot 53 in. Bijtijds zag Crescendo het gevaar in, herstelde zich en stelde door doelpunten van H. Hoo- gsnboom, W. Ouwerkerk en mej. T. Noordermeer de zege veilig (83). Korfbaluitslagen Zuid-Holland I: HKVSpangen 11-5; QuickVic. Oriëntis 38; DeetosRe genboog 104; Die Haghe—Ons Eiber nest 65. Zuid-Holland IIA: Fluks—Actief 1-2; ZwerversDe Algemene 44; Sperwers Olympiaan 6—7; Swifte-HSV 33. Zuid-Holland nB: ReadyMerwede 44; ODOGymnasiasten 66; Hou StandRozenburg 57: OSCRVelox 7—5. Zuid-Holland IIIBCrescendoAhoy 83; PamsALO 34; AchillesEure ka 44; De DanaidenPhoenix 65; DKCRaven 31. Res. lste kl.: HKV 3—HKV 2 6—9; Zwervers 2't Zuiden 3 23; Deetos 2 Die Haghe 2 66; 't Zuiden 2Ons Eibernest 2 46. Res. 2e kl.; Die Haghe 3Ons Eiber nest 3 412: Sperwers 2—Ready 2 63; Regenboog 2De Algemene 2 42; Quick 2Deetos 3 51. Res. 3A: KNS 2—Fluks 3 6—0; Sper wers 3Achilles 3 111; Hou Stand 2 Vic. Oriëntis 3 5—3; OSCR 2—Wion 2 -4. Res. 3 B: HKV 4—Fluks 4-3; Span gen 2—Actief 2 2—4; HSV 2—'t Zuiden 4 4—3; De Algemene 3—Trekvogels 2 513. Leidse Korfbalbond Senioren lste-kl.: Vic. Oriëntis 5 Zuiderkwartier 2 26: Fluks 4KNS 3 1; NoorderkwartierDanaiden 2 1-6; Vic. Oriëntis 4Crescendo 2 64. 2e-kl.: Vic. Oriëntis 6—De Danaiden 3 3_5; Vitesse—KNS 4 3—3. Jun. LKB/HKB: Peady—KNS A 9-4; Internationale Na - Braassem (Van onze zeilmedewerker) Met prachtig zeilweer werden de laatste nationale wedstrijden van het zeilseizoen besloten. Ook op de Na-Braassem was het licht tot middelweer, zoals eigenlijk in bijna alle wedstrijden van dit jaar. Daarbij was het ook nu weer een zeer draaierige wind, waardoor het accent vooral lag op de kruisrakken. Nu was er gelukkig in de gepnv jecteerde banen veel te kruisen en de wedstrijden kregen hierdoor een zeer spannend verloop. Het predikaat „Internationaal" sloeg ditmaal op een Belgische Finnjollenzeiler. Deze heeft echter weinig plezier van het zeilen op de Braassem gehad, want in de tweede race werd hij door een toerjacht overvaren. Aan de Finnjol was de schade niet groot maar het zeil was vernield. De sterke man was ongetwijfeld H. Kirkenier, die in het grote Valkenveld fantastisch gevaren heeft en driemaal winnend door de aankomstlijn ging. De Valken vormden de grootste klasse en Kirkenier had te maken met niet min der dan 28 tegenstanders. In de eerste wedstrijd veroverde hij spoedig de lei ding om die niet meer af te staan. E. A. Rolf v. d. Baumen werd tweede. Maar in de 2e race op zondagmorgen zag het er minder gunstig uit, want nu had Ed. Hoppe een goede voorsprong op Rolf v. d. Baumen en Kirkenier. Maar in de kruisrakken kwam de blauwe Valk van Kirkenier toch weer aan de top en ging ook als eerste door de lijn met achter zich ir. Zuiderbaan en Ed. Hoppe. Bij dt laatste Valkenstart waren er velen te vroeg door de lijn en het was voor de comitéleden op het finishschip niet waar te nemen wie dit waren. De start werd echter niet geannuleerd, waar schijnlijk omdat velen uit eigen bewe ging terug gingen om op de juiste wijze te starten. Wederom had Kirkenier spoedig een zeer grote voorsprong op Wim Ritman en mej. Ans de Wit. Maar in de loop van de strijd wijzigde zich de volgorde achter de koploper. De volg orde van aankomst was: 1. Kirkenier, 2. Hoppe, 3. Ritman, 4. J. Prins. De eind uitslag in de Valken was: 1. Kirkenier 4689 pnt„ 2. Hoppe 3066 pnt„ 3. ir. Zui derbaan, 4. Rolf v. d. Baumen. In de Draken klasse zagen wy het jacht Vagans Semper II van Cor Groot bemand met Finnjollenzeilers. Karei Warburg stuurde en Leo Gerhards en Wim Maarse waren bemanningsleden. Warburg heeft lange tyd niet geva ren, maar hij toonde dat hij de stiel niet verleerd heeft. Het was jammer, dat hij in de laatste wedstrijd minder goed uitkwam, anders was hij stellig voor een van de pryzen in aanmerking ge komen. Wim Klomp werd nu winnaar in het totaal door zaterdag eerste te worden voor G. van Wijk, en Warburg, terwijl A. Warners de tweede race won. War ners maakte een zeer gedurfde stuur boordstart en kreeg daarmee de leiding. Warburg werd tweede en Klomp derde. Gerrit van Wijk won de laatste race voor ir. J. J. de Jong, Warners en Klomp. Klomp behaalde totaal 2224 p., gevolgd door Van Wijk met 2157 pnt. en Warners met 2048 pnt. OUDE STIJL Of Jacq. Kraan zijn oude stijl weer teruggevonden heeft of dat het de be kendheid met de grillen van de Braas- semmermeer was, een feit was, dat de bekende Flying Dutchmanzeiler niet te slaan was! Zowel in de eerste als in de tweede wedstrijd lag hy spoedig aan kop, beide malen met G. Jongeneel ach ter zich. Kraan handhaafde zijn positie maar in beide races werd om de tweede en derde plaats fel gevochten. En beide keren was het Ed. Freeh die zich op de tweede plaats wist te nestelen. In de laatste wedstrijd zag het er sterk naar uit. dat Kraan het hoofd zou moeten buigen voor Ben Verhagen, die een enorme voorsprong in de eerste ronde had genomen. Met de ware vechters mentaliteit zette Kraan evenwel door. Het werd een zeer felle strijd en bij het ingaan van het laatste voordewindse rak kwam Kraan, die snel gijpte en spinnaker bijzette, aan de top. Hij werd toen voor de derde maal eerste en in het totaal kreeg hij 4137 pnt. Tweede in het klassement was Freeh met 2582 pt„ 3 Ben Verhagen, 4. Jan Schoneveld, 5. F. Laagwater. In het veld van de 16 m2 Streepklasse werd met afwisselend geluk gevaren, maar stellig waren J. A. de Haas en Jan Blonk de sterksten. In de eerste race bevocht De Haas een overwinning op Jaap Kreulen en B. N. Ooms, maar zondagmorgen was het Blonk, die zich als eerste liet afblazen vóór Kreulen en De Haas. Deze laatste zette in de laatste wed strijd alles op alles en overwon Blonk. Derde werd W. Keukniet en vierde Ooms. De Haas kreeg totaal 3841 pnt. Blonk was tweede in het klassement met 3101 pnt. gevolgd door Ooms. Pampuskampioen G. Biesot moest De Danaiden APhoenix 37; Fluks A Vic. Oriëntis A 7—6. Jun. LKB: Fluks B—De Algemene A 018; Vic. Oriëntis BCrescendo A 5—3. Adspiranten lste-kl.: Morskwartier a Vic. Oriëntis a 19: Crescendo a Fluks a 06; De Danaiden aKNS a 3—5. 2e-kl. A: Vic. Oriëntis bVic. Oriën tis c 62; Fluks bZuiderkwartier a 7—0: Fluks c—KNS b 3—1. 2e-kl. B: De Algemene bMorskwar tier b 3—2; KNS c—Zijlkwartier a 2—1; Fluks dDe Danaiden c 05. 3e-kl. A: Vic. Oriëntis dVitesse a 80; Zijlkwartier bDe Algemene c 0—9: Vic. Oriëntis e—KNS d 1—1. 3e-kl. B.: Zuiderkwartier bDe Da naiden d 3—1; KNS f—Fluks f (KNS n.o.); Fluks gKNS e 06. Competiïiestanden ZUID-HOLLAND I: Die Haghe 3-5 't Zuiden 2-2 Vic. Oriëntis 3-5 Quick 3-2 HKV 2-4 Spangen 3-0 Deetos 3-4 Regenboog 3-0 O. Eibernest 2-2 Actief Algemene Fluks Zwervers ZUID-HOLLAND IIA: 3-6 Olympiaan 3-5 HSV 3-4 Swift 2-3 KNS Sperwers ZUID-HOLLAND IIB: 2-3 3-2 3-1 2-0 3-0 Rozenburg 3-6 Zuiöerkw. 2-2 Merwede 3-4 OSCR 3-2 Ready 2-3 ODO 3-1 Hou Stand 3-3 Velcx 2-0 Gymnasiasten 3-3 ZUID-HOLLAND IIIB: Achilles 3-5 Crescendo 2-2 DKC 3-4 Danaiden 3-2 ALO 3-4 Raven 3-2 Phoenix 3-4 Ahoy 3-2 Eureka 3-3 Pams 2-0 zich tevreden stellen met een tweede plaats in het grote veld achter de hoofdprijswinnaar H. Duchateau die zeer regelmatig voer. J. Greevelink werd derde. De Vrijheidskampioen C. A. de Haas toonde zich de meerdere van zyn fana tieke tegenstander B. van Wijk. De Haas won de eerste twee wedstrijden, eerst met B. van Wijk als tweede en A. van Balkom als derde, daarna met Van Bal- kom als tweede en B. Oudhaarlem als derde achter zich. Van Wijk ging in de tweede wedstrijd niet best en hierdoor ontging hem de kans de definitieve slag in de laatste wedstrijd te slaan. Wel won hij deze race, maar De Haas had met zijn tweede plaats ruim voldoende punten voor de hoofdprijs. Hij kreeg 3836 pnt. Van Wijk was tweede met 3058, Van Balkom derde met 3581 en J. H. Aarts vierde met 2058 pnt. J. C. v. d. Velde deed het in de Re genbogen weer eens ouderwets. Twee maal werd hy eerste en eenmaal tweede achter Cor Kist. Van der Velde kreeg met 3530 pnt. de hoofdprijs voor John Hofland, Kist en Van Staveren. In de 12 m2 sharpies won Jan van Staveren door twee eerste plaatsen en een tweede achter Wim Guldemond. De uitslag van het klassement was 1. v. Staveren 3530, 2. Guldemond, 3. T. Vlek, 4. T. Goetjes. Koos de Jong was In het zwakke Finnjollenveld uitgesproken heer en meester met drie eerste plaat sen, terwijl in de Sternklasse de eind zege ging naar H. v. d. Rest, die zon dag beide malen won. Mevr. M. Plantenga Tims won in de 12 Voetsjollen vóór H. Walenkamp en mej. M. Holtrop. In de Jeugdklasse was W. Hoveling de sterkste met twee eerste en één tweede plaats. Alpliia capituleerde in laatste kwartier (Van onze correspondent) Tot 16 minuten voor het einde heeft Alphia bij Wassenaar de score (beslist niet verdiend) dubbelblank kunnen houden. In het laatste kwartier moest de prima spelende Rietveld, nadat hij te voren meerdere malen op fantastische wijze redding voor zijn ploeg had ge bracht, niet minder dan viermaal naar het net. De voorhoede van Alphia bracht er zitter weinig van terecht, waardoor de Wassenaar achterhoede het bij wyze van spreken op één schoen af kon. On danks het feit, dat Alphia in de eerste helft de wind achter zich had, kwam Wassenaar toch direct van de aftrap in de aanval en moest doelman Rietveld spoedig al zijn talenten tonen. Ook in de tweede helft was het vrij wel voortdurend een strijd van de Alphia-achterhoede tegen de Wassenaar voorhoede. Bij een uitval van Alphia kreeg W. de Jong een kans, maar zijn te zachte schot kon worden gekeerd. Midvoor Van Dyk kreeg met nog 16 minuten te spelen een kans, doordat Hakkebrak een fout maakte en prompt werd deze ook afgestraft 10. Drie mi nuten later was het opnieuw raak, toen dezelfde speler een voorzet van rechts prima inkopte 2—0. En toen W. Elligens kort daarop met een keihard schot Riet veld opnieuw versloeg, was Alphia ge slagen: 3—0. Vrijburg zorgde nog voor een 40 eindstand, waarmee ieder vrede kon hebben, want Wassenaar had deze zege ruimschoots verdiend. Opnieuw winst voor Alplien (Van een onzer verslaggevers) Ook in de derde wedstrijd bleef Al phen ongeslagen. Met 20 werd van Westerkwartier gewonnen. In de tweede helft, toen Alphen de vrij sterke wind achter kreeg, is Westerkwartier er be houdens enkele uitvallen niet meer aan te pas gekomen. Het spel golfde in de aanvangsperiode op en neer met Alphen het gevaarlijkst. Maar tot doelpunten brachten de Al- phenaren het niet, hoewel zich talrijke kansen aandienden. De bijzonder actietf spelendie spil Mees zorgde er aan de andere kant voor, dat de Haagse middenvoor niet al te gevaarlijk kon worden. Hij wist door zijn resoluut ingrijpen menige Haagse aanval te onderscheppen. De rust kwam met dubbel blanke stand. In de tweede helft probeerden de gas ten het eerst nog even tegen wind in, maar daarna nam Alphen het spel reso luut in handen en werd de Haagse de fensie onder druk gezet. Het werd na tal van harde schoten 10, toen Hagen onverwacht doorstootte en in de uiter ste hoek inschoot. Alphen bleef sterker en aanval op aanval rolde naar het Haagse doel. Toen Jan Ederveen de bal door Hagen met een listig hakje voor de voeten werd gespeeld, maakte Al phens linksbinnen geen fout: 20. De laatste twintig minuten werden op de Haagse helft gespeeld. Alphen won ten slotte met ongewijzigde stand, maar de zege had stellig groter kunnen zyn. SCHERMEN Danie van Rossem behoudt Challenge dr. Gretsch De „Challenge dr. Gretsch", verbonden aan een internationale floretwedstrijd voor dames, is in het bezit van het Haagje meisje Danie van Rossem geble ven. Zij toonde zondag te Luxemburg wederom de sterkste te zyn. Haar groot ste concurrente de Luxemburgse mej. Rossini heeft haar niet kunnen bedrei gen. Het duel tussen deze schermsters werd door Danie met groot verschil, 41, gewonnen en zo werd zij ongesla gen eerste met slechts negen ontvangen treffers. Onze landgenoot Hans Sauerbier leverde eveneens een fraaie prestatie. In een florettoernooi voor heren (tot 21 jaar) om de „Gouden Floret" eindigde hy na barrage met de Duitser Meilchen op de tweede plaats.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14