STEVENSON HOOPVOL NA EEN GESPREK MET KROESJTSJEF WATER NOOD IN OVERIJSSEL WEERBERICHT Gemengde ontvangst in staalstad Pittsburgh Russische premier doet iets voor vluchtelingen Beroep op (1e Hollandse hoer Churchill waarschuwt tegen de opoffering van levensbelangen Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 No. 29856 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: B. A, E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week ^Wltte Singel i Leiden Giro no o7055 TelefooD Directie en Administratie 25041, Redactie 21507 Premier Kroesjtsjef is gisteravond in de Amerikaanse staalstad Pittsburgh, waar vele vluchtelingen uit landen achter het „ijzeren gordijn" wonen, aan gekomen. De veiligheidsmaatregelen waren bijzonder omvangrijk. Voor de komst van de Russische premier was een stoet van veertien auto's door het centrum van de stad gereden met borden waarop o.m. stond: „Slachter van Boedapest" en „Moordenaar van Amerikaanse vliegers". Een optocht van Kroesjtsjef vijandig gezinde betogers werd door de politie tegen gehouden en een andere kant uitgestuurd toen hij zich naar het vliegveld wilde begeven. Pittsburghs burgemeester, Thomas Gallacher, bood Kroesjtsjef een sleutel van de stad aan. De Russische premier zei, bij voorbaat de bevolking van Pittsburgh te willen danken, die naar zijn stellige overtuiging hechtere betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tot stand wil brengen. Kroesjtsjef stelde het op prijs, dat de burgemeester hem de sleutel van de stad gegeven had en verzekerde hem, dat hij van het in hem gestelde ver trouwen geen misbruik zou maken. ontwapeningsvraagstuk. En ik ben nu meer bemoedigd dan ik een jaar ge leden was, toen ik in Moskou hetzelfde onderwerp met de heer Kroesjtsjef heb besproken". In antwoord op vragen verklaarde Stevenson niet precies te kunnen zeg gen waaraan de verandering in Kroesjt- sjefs houding te moeten toeschrijven. „Maar ik ben er zeker van dat hij het ernstig meent met zijn ontwapenings voorstellen", zei hij. Stevenson vervolgde met op te mer ken dat het mogelijk een gevolg was van hetgeen de Russische premier op zijn reis door de V.S. had gezien. Hij voegde hier met een glimlach aan toe: „Het kan ook zijn veroorzaakt door het weer, het eten en door hetgeen Kroesjt sjef op Garsts boerderij heeft gezien." „Meer bemoedigd dan een jaar geleden" Toen de Russische premier in een dichte auto stapte, vroeg een journalist een politieman waarom de Russische premier niet in een open auto mocht rijden. De journa list kreeg ten antwoord, dat er vele heu vels rond Pittsburgh zijn. Alle wolken krabbers in de stad hadden de lichten aangehouden om Kroesjtsjefs aandacht af te leiden van de nog steeds voort durende algemene staking in de staal industrie. Slechts één fabriek werkt nog en deze zou vandaag door Kroesjtsjef bezichtigd worden. Vijfduizend mensen stonden in de na bijheid van Kroesjtsjefs hotel en er werd gejuicht toen de Russische leider uit zijn auto stapte. Hij bleef slechts even staan om naar de menigte te kij ken en ging toen het hotel binnen. Voor het raam van zijn kamer op de achtste verdieping wuifde de Russische leidér naar de menigte beneden die inmiddels was aangegroeid. Eerder op de dag had Kroesjtsjef de landbouwhogeschool van Iowa bezocht, waar hem een hartelijke ontvangst be reid werd. Vooral de meisjesstudenten hadden een extra applaus voor de Rus sische premier, die hen geluk wenste bij het vinden van goede echtgenoten. Bij het afscheid kreeg Kroesjtsjef een var ken aangeboden. Zijn commentaar was: „Dit is een prachtig Amerikaans var ken, maar het heeft ook alle kenmer ken van een Russisch varken. Zulke Amerikaanse en Russische varkens kun nen vreedzaam met elkaar leven en waarom dan ook niet onze beide lan den?" Incidentje Voor het bezoek aan de hogeschool was Kroesjtsjef naar Coon Rapids ge reden, 120 km van Des Moines, om zich op de hoogte te stellen van de Ameri kaanse landbouwmethoden. Daar was hü getuige van een gevecht tussen een schreeuwende troep verslaggevers en fotografen en Amerikaanse en Russische veiligheidsmannen. De persmannen slo ten de ROSsische premier en zijn gast heer, Roswellgarst, op een maisveld in. De mensen van de veiligheidsdienst be gonnen daarop ruim baan te maken. Een journalist werd door twee Ameri kaanse bewakers opgepakt en neerge- smakt op drie fotografen. Aan het zeer uitgebreide middagmaal, dat Garst zijn gasten aanbood, zat o.m. Adlai Stevenson aan, die twee maal kandidaat der Democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap is ge weest, doch beide malen door Eisen hower werd verslagen. Met geigertellers uitgeruste Amerikaan se militairen hadden tevoren het eten, degenen die het opdiejiden, zij die het hadden toebereid 'en' de tafel onder zocht. Stevenson zei tegen Kroesjtsjef: „U ziet er uitstekend uit. U hebt er eigen lijk geen recht op er zo goed uit te zien na alles waj; u de laatste dagen hebt moeten doorstaan. Ik wou dat ik er zo goed uitzag". „Hij meent het ernstig" Stevenson verklaarde later tegenover journalisten dat hij tijdens het mid dagmaal ongeveer veertig minuten met Kroesjtsjef had gesproken. „Het resul taat is dat ik thans voor de eerste maal hoopvol ben gestemd wat betreft het Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke, in het noorden van het land later matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 SEPTEMBER Zon op: 6.29 uur; onder: 18.34 urn-. Maan op: 23.37 uur; onder: 14.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.21 en 20.47 uur. Laagwater te 3.45 en 16.01 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's Advertentie K3 dè verf Mevr. Kroesjtsjef kreeg geen enkele kans Mevr. Nina Kroesjtsjewa, die reeds enige malen had gezegd, dat zij ook graag dat zou willen zien, wat haar man zag, had woensdag een voor genomen bezoek aan een school af gezegd om eveneens Garsts boer derij te kunnen bezoeken. Doch haar hoop werd de bodem ingeslagen. De opdringende menig te verslaggevers en persfotografen had de groep, waartoe haar man behoorde, zo volledig ingesloten, dat zij niets kon zien. Zij zei dan ook op een gegeven ogenblik tegen mevr. Garst, die zich naast haar voortworstelde„Ik heb door al die mensen nog niets kun nen zien". Mevr. Garst, normaal een vrouw met een zeer gelijkmatig humeur, antwoordde fel: „Het is bijzonder ergerlijk, ik zou ze wel in hun ge zicht willen schoppen". In zijn hotel te Des Moines ontving Kroesjtsjef een echtpaar uit Litauen, dat in 1944 vandaar was gevlucht en de kinderen moest achterlaten. Kroesjtsjef streek over de wang van de moeder en gaf zijn minister van Buitenlandse Za ken Gromyko opdracht, zich met deze zaak bezig te houden. De moeder, mevr. Paulius Leonas uit Chicago, dankte Kroesjtsjef met tranen in haar ogen. Stevenson verklaarde nog tegenover de pers, dat hij met Kroesjtsjef had ge sproken over „meelijwekkende gevallen" van Amerikanen en anderen in de Sov- vet-Unie, die geen uitreisvisum kunnen krijgen. Hij had Kroesjtsjef een lijst van 25 van deze gevallen, over het al gemeen kinderen, getoond. „Kroesjt sjefs antwoord hierop was bemoedi gend", aldus Stevenson. Braziliaanse vliegramp: twintig slachtoffers Zestien passagiers en vier beman ningsleden zijn gisteren om het leven gekomen, doordat een vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij „VASP" in brand geraakte en nabij Sao Paulo neerstortte. Kort na het vertrek uit Sao Paulo ontplofte een motor toen het toe stel, dat op weg was naar Rio de Ja neiro, op ongeveer duizend meter hoogte vloog. Algerijnen stellen hun antwoord aan De Gaulle even uit (Van onze correspondent te Parijs) Het antwoord van de voorlopige Alge rijnse regering, die in Tunis zetelt, op de voorstellen van Frankrijks president generaal Charles de Gaulle is weer enige dagen uitgesteld, en zal nu zeker niet voor begin volgende week tegemoet mogen worden gezien. Gisteren werd in Tunis nog een communiqué uitgegeven met de mededeling dat het Algerijnse antwoord nu nog maar een kwestie van uren was. Bij nader inzien hebben de Algerijnse leiders echter wenselijk ge acht naast de adviezen van president Bourguiba in Rabat ook het oordeel van de Marokkaanse Koning te gaan inwin nen. Vandaag zouden vier Algerijnse ministers door Koning Mohammed V ontvangen worden. President Bourguiba heeft zijnerzijds besloten zijn wekelijkse radiorede vandaag niet te houden. De Marokkaanse vorst, die zich aan vankelijk wegens moeilijkheden en tegen stellingen van binnenlands politieke aard buiten het Frans-Algerijnse geschil in deze laatste maanden wilde houden, moet sinds enkele dagen tot de over tuiging zijn gekomen, dat ook hij zijn gewicht ten gunste van de voorstellen van De Gaulle in de weegschaal moest werpen. Men heeft dan ook nu ruimschoots reden om aan te nemen, dat het aan bod van De Gaulle door de Algerijnse verzetsbeweging nu niet meer verworpen zal worden, al zullen de Algerijnse na tionalisten bij aanvaarding zeker enige slagen om de arm willen houden. De moeilijkheid is echter die voorwaar den zo te formuleren, dat De Gaulle, vanwege zijn eigen delicate positie, te genover het Franse leger, de colons en de activistische scherpslijpers in Parijs, ook weer niet verplicht zou worden die Algerijnse tegenvoorstellen zonder meer af te wijzen. Mevrouw Lym Kaufmann niet vermoord? Kapitein Joseph B. Fallon van de po litie te Boston, die belast is met het on derzoek naar de dood van mevrouw Lynn Kaufmann, heeft verklaard, dat hij moord heeft uitgeschakeld als doods oorzaak. Hij is het meest geneigd te veronder stellen. dat de vrouw overboord is geval len. Fallon verklaarde, dat de verwon dingen aan het lichaam van mevrouw Kaufmann veroorzaakt kunnen zijn doordat zij tijdens haar val een loop plank heeft geraakt. ZORG EN ANGST VOOR DE WINTER De gemeente Losser in Overijssel heeft een groot gebrek aan water. Het gemeentebestuur heeft zelfs de brandweer moeten inschakelen om de bevolking van water te kunnen voorzien. Vele malen gaat de brand weer dagelijks op en neer om de tanks te vullen. Voor de bevolking is het de enige manier om aan water te komen, (zie foto). Door de aan houdende droogte staan de water pompen droog. En men is niet aan gesloten op het waterleidingnet, daar dit gedeelte van Overijssel valt onder het super-onrendabel gebied. Vooral de landbouwers hebben het water hard nodig. Het water, dat nog stroomt in de rivier „De Dinkel" kan voor het vee niet gebruikt ivor- den door verontreiniging door verf- fabrieken in Duitsland. Overigens, niet alleen in Losser heb ben de veehouders het moeilijk. Overal in Overijssel gaan de boeren gebukt on der de aanhoudende droogte. De Over ijsselse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond heeft zelfs een speciale bood schap tot alle Nederlandse boeren ge richt om solidariteit te betonen en een gedeelte van hun voorraad wintervoer tegen matige prijzen af te staan aan deze ernstig gedupeerde landbouwers. „Door de ongekend lange droogte is op vele boerderijen geen veevoeder meer voorradig. De weiden zijn dor en droog en bruin verbrand. De koeien kunnen geen minimum buikvulling voor de in standhouding van hun lichaam verza melen. Koeien verkopen En de herfstgroenvoedergewassen groeien niet. Verschillende landbouwers zijn genoodzaakt hun koeien - door de melkgift hun hoofdbron van inkomsten - te verkopen. Door de grote aanvoer van slachtvee op de markten gebeurt dat tegen verliesgevende prijzen. De prijzen van het vervoer daarentegen stij gen. Velen zien met zorg, ja zelfs angst de komende winter tegemoet. Van het wintervoer is op de meeste bedrijven slechts een kleine voorraad aanwezig, zodat tegen hoge prijzen moet worden bijgekocht". Na erop gewezen te hebben, dat vele landbouwers in ons land in deze droog teperiode nog een gunstig jaar maken, besluit de oproep „Toon in deze nood Uw christelijke bewogenheid met het lot van Uw medemens". Op meer plaatsen Ook de hoofdbesturen van de CBTB, de Rooms-Katholieke Land- en Tuin- bouw-bond en de Holl. Maatschappij van Landbouw zijn in het geweer geko men. Volgens hen is de voederpositie niet alleen in oostelijk Overijssel, maar ook in grote delen van Drente, Oost- Brabant en Limburg al zodanig, dat het bestaan van de veehouderijbedrijven be dreigd wordt. Genoemde besturen hebben eveneens het plan opgevat een beroep te doen op de Hollandse boeren om voeder aan hun collega's ter beschikking te stellen. Men heeft in de eerste plaats het voornemen om de akkerbouwers te verzoeken bie tenkoppen en bietenblad niet op hun akkers onder te ploegen, zoals te doen gebruikelijk is, doch ter beschikking van de veehouders te stellen. Men wil zo spoedig mogelijk de door de Hollandse boeren ter beschikking te stellen voor raad voeder inventariseren De veehou ders zullen voeder, dat beschikbaar komt zelf transporteren en zoveel moge lijk ook zelf verladen. Koningin Juliana bezocht gisteren Nederlands Landbouw-conüté in het Kurhaus te Scheveningen de buitengewone algemene vergade ring ter herdenking van het 75- jarig bestaan van het Koninklijk C. S. Knottnerus bood haar ter herinnering aan deze dag het jubi leumgedenkboek aan. Onverwoestbare 84-jarige liield gisteren weer een van zijn zeldzame redevoeringen „Geen tijdelijke vrede kopen" (Van onze Londense correspondent) De onverwoestbare 84-jarige Sir Win ston Churchill hield gistei-avond een van zijn zeldzaam geworden politieke rede voeringen. Hij sprak in zijn kiesdistrict Woodford in Essex ten noordoosten van Londen ter gelegenheid van de officiële aanvaarding van zijn Lagerhuiskandida tuur voor de komende verkiezingen. Het is de 9de maal dat Churchill voor dit district uitkomt. Churchill en Woodford zijn reeds 35 jaar lang met elkaar ver bonden. Sir Winston verwelkomde Kroesjtsjefs ontwapeningsvoorstel, maar hij zei dat het nodig is meer bijzonder heden te weten, speciaal wat betreft de kwestie van controle. Op dit punt zijn in het verleden zoveel discussies vastgelo pen. Churchill waarschuwde dat wjj alle verleiding moeten weerstaan om een tij delijke vrede te kopen tegen de opoffe ring van levensbelangen. Hij zei dat de Engelse kiezers moeten beslissen, wie hen moet vertegenwoordigen in de on derhandelingen, welke ongetwijfeld in de komende maanden tussen het Wes ten en Rusland zullen worden gehouden. Churchill is van mening, dat ontmoetin gen tussen de wereldleiders uitermate heilzaam zijn voor de kansen op vrede. Reeds het feit op zichzelf dat er een nieuwe conferentie in het vooruitzicht is met een nieuwe mogelijkheid om over eenstemming te bereiken betekent dat er van beide kanten minder risico be staat om in de tussentijd tot het uiterste te gaan. Het is van het grootste belang dat men meer te weten komt over de stemming en de bedoelingen van de Sovjetrussische leider. Sir Winston zei dat het Westen voor een periode staat van langgerekte en in gewikkelde onderhandelingen. Vastbe- Het „kookt" in Irak Duizenden Egyptische studenten heb ben gisteren in Cairo een betoging ge houden uit protest tegen de „slachting" van Iraakse nationalistische officieren. Zij droegen lege doodkisten. Zondag zijn in Bagdad dertien officieren en vier burgers terechtgesteld, die beschuldigd waren van samenzwering tegen de vei ligheid van het land. Het semi-officiële blad „Al Gomhoeria" meldt, dat in Bagdad opnieuw Iraakse nationalisten en communisten slaags geraakt zjjn. Volgens „Al Ahram" „kookt" het in Irak. De orde van advocaten te Damascus (Syrië, het andere lid van de Ver. Arabische Republiek), heeft de konin gen en staatshoofden van de Arabische landen, de secretaiis-generaal van de V.N. en de commissie voor de rechten van de mens telegrammen gezonden waarin „de misdadige handelingen van de Iraakse leiders" gebrandmerkt wor den en om hun tussenkomst wordt ge vraagd om een einde te maken aan „het bloedvergieten in dat broederland" De Jordaanse radio heeft opnieuw de Iraakse leiders aangevallen en ze „mis dadigers" genoemd, die in koelen bloede Koning Feisal en de Koninklijke familie hebben vennoord. De radio roept de Ai'abieren op, Irak tegen communis tische benden te beschermen. Ook drie Jordaanse kranten zjjn een anti-Iraakse campagne begonnen. radenheid wat het doel betreft dient sa men te gaan met soepelheid van metho de, zei hij. Daarna liet Churchill zijn waarschuwing horen om geen levensbe langen op te offeren. Totdusver weten we weinig over Kroesjtsjefs ontwape ningsplan, behalve zijn korte doch be langrijke zinspeling erop in een rede, welke zich ook met andere dingen bezig hield. Maar, zei Churchill, er moet doel matige internationale controle zijn. Ons eenzijdig van wapens en in het bijzonder van kernwapens te beroven zou zelfmoord betekenen. Churchill zei, dat zijn tienjarige ervaring in dit op zicht hem geleerd hau, dat er meer kans bestaat dat naar iemands stand punt geluisterd wordt, indien men een aanzienlijke factor vormt in het inter nationale machtsevenwicht. Status Ned. Bedrijven in Indonesië In een decreet heeftt de Indonesische premier Djoeanda gisteren bevestigd, dat Nederlandse ondernemingen in Indonesië van welke alle bezittingen of een gedeelte daarvan op of na 3 december 1957 zijn overgenomen, als Nederlandse ondernemingen blijven omschreven. Zjj zijn gesteld onder toe zicht van de regering. De verdere regeling van het toezicht op de Nederlandse bedrijven, aldus het decreet, zal geschieden door afzonder lijke beschikidngen van de raad voor de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen (Banas). Verklaard wordt, dat Nederlandse on dernemingen, van welke alle of een ge deelte van de bezittingen op of na 3 december 1957 werden overgenomen, doch die vielen onder de „voorbereiden de" maatregelen van vóór die datum, en voor welke nog geen regeling was getrof fen zodat de overname eerst na dat tijdstip geregeld kan worden, zich voor de verdere regeling van hun status kun nen wenden tot de Banas. In een toelichtende nota, gevoegd aan het decreet, wordt gezegd, dat sedert de overname van de Nederlandse bedrijven „Nederlanders en anderen talrijke po gingen hebben ondernomen om het regeringstoezicht te ontduiken". Deze regering, aldus de nota, acht het noodzakelijk de orde op dit gebied te handhaven teneinde te vermijden dat degenen, die zich willen houden aan de bestaande reglementen, benadeeld wor den. Onvriendelijke verhouding tussen India en China De betrekkingen tussen Nieuw-Delhi en Peking zijn nog niet verbeterd, aldus wordt uit de Indiase hoofdstad gemeld. Voor de eerste maal heeft de Indiase regering geen officiële uitnodiging ont vangen tot het zenden van vertegen woordigers voor de feestelijkheden te Peking ter gelegenheid van de nationale feestdag op 1 oktober. Bovendien heeft Peking besloten toch niet deel te nemen aan de grote inter nationale landbouwtentoonstelling die in december in Nieuw-Delhi wordt geopend.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1