Een biefstuk om te watertanden! Tegenstand Saarland was onvoldoende alléén ROOMBOTER is boter... en boter is niet te vervangen L.O. - stiefkind KNVB LAAT DE CENTRALE TRAINING NIET LOS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 september 1959 Vierde blad no. 29856 Nederland bij rust al op 4-0 (Van onze sportredacteur) Het Saarlands elftal was enige jaren geleden een lastige tegenstander voor de Oranjeploeg. Gisteravond in het Feyenoordstadion waren de in hel gekleurde oranjeshirts gestoken Duitsers dat beslist niet meer. De rappe, haast onnavolgbare combinaties van goochelaar Moulijn, de nog altijd voortreffelijk spelende Fads Wilkes, „kwikzilver" Kees Rijvers en de schotvaardige Tonny van der Linden, ontregelden de Saarlandse ploeg dermate, dat zij eerst ver in de tweede helft, toen de stimulans bij de Nederlanders al ontbrak, tot redelijk tegenspel kon komen. Maar ook in die periode geschiedde de ontplooiing van de Duitse aanvallen zo traag en duurde het zó lang voor er een schot van de schoenen kwam, dat men moeilijk van een geslaagde oefen wedstrijd kon spreken. Niettemin hebben de toeschouwers in de behoorlijk gevulde Feijenoordkuip wel plezier aan deze ontmoeting beleefd. Het was een lust om te kijken naar de rerbazingwekkend vlot verlopende com binaties van het Nederlands binnentrio en naar de fantastische rushes van linksbuiten Moulijn. Van meet af werd de Saarlandse defensie daarmee ture luurs gemaakt en vooral rechtsback Oberparleiter, die het moest opnemen tegen de „ongrijpbare" Moulijn, zal met bijzonder weinig genoegen aan deze redstrijd terugdenken. De kansen kwamen aan de lopende band en werden uiteraard niet alle, rant Kirsch was een voortreffelijk doel man en soms werd er ook wat te scherp jericht ook benut. Vier doelpunten scoorde de aanval van de „voorlopigen" in de eerste helft en alle treffers waren van prima kwaliteit. Doelpunten In de zesde minuut rukte een prach- ge dieptepass van de bijzonder goed spelende Jan Klaassens de Saarlandse lefensie open en Wilkes rondde dit ioortreffelijke staaltje voetbal af met en voor Kirsch onhoudbare schuiver. Het tweede doelpunt kwam van de choen van Tonny van der Linden. De ftrechtse kanonnier flitste na een uit- rap van Eddy Pieters Graafland door !e Duitse defensie, lokte doelman Kirsch aet een schijnbeweging naar zich toe n schoof vervolgens het leer in het iet. Ook de derde treffer kwam van fan der Linden. Een knappe pass van [eesje Rijvers bracht de DOS-midvoor i schietpositie en diens bliksemsnelle chot was de Saarlandse doelman te nachtig. Nadat een reeks van loeiharde ichoten geen succes had opgeleverd, (wam er tenslotte vlak voor rust nog Een uitgekookt doelpunt van Kees Rij vers. Een fraaie, lange dieptepass van ujn clubgenoot Moulijn werd door de leine Feijenoorder afgewerkt met een listig schot met de buitenkant van de "choen. bestellen Advertentie. WIELRENNEN ülubkampioenschap voor Maastricht Toen gistermiddag de vier Lim- iirgse renners Martin van der !orgh, Frits Knoops, Gerard Ver assen en Jan Brunenberg in een ilde vaart over de markt van de 'de torenstad Wijk bij Duurstede i'den, waar de finish lag, toas de mining gebroken. Voor de vierde ml - in 1948, 1949, 1950 en nu in J59 - veroverde de Ren en Tour- lub Maastricht het clubkampioen- hap van Nederland op de weg, inar het heeft aan een zijden draad ihangen Na één ronde (60 km.) was de positie: Le Champion-Amsterdam, op zes se inden gevolgd door De Bataaf en op 22 conden door dé Wielerclub Maastricht, p dat moment was een ieder het er 'er eens dat de Zeeuwse ploeg „Theo iddelkamp" uit Goes, die twee jaren htereen de titel veroverde, niet nog- ns dat huzarenstukje zou uithalen. Aan één stuk door is er gejaagd in de eede ronde over 60 km. en slechts de Jgers zagen dat de Limburgers terrein mnen. Ook de Zeeuwen met Jaap Huissoon, et Rentmeester, Jo de Roo en Emiel irstraete hadden hun krachten tot het itst bewaard en*zo ontspon zich toch tg een strijd tussen Maastricht en :es, welke door eerstgenoemde vereni- Jg werd gewonnen, zij het met klein tschil. Een zeer goede prestatie lever- n de amateurs Mik Snijder, Dik Ent ven en Ab Sluis van de Bataaf uit ilfweg met hun derde plaats vóór Jbs met tal van professionals. De uitslag was: 1. Wielerclub Maas- cht met de renners Martin van der rgh, Frits Knoops. Gerard Vergoos- i en Jan Brunenberg in 2 uur 47 min. sec., 2. Theo Middelkamp, Goes, met renners J. Huissoon, Piet Rentmees- Jo de Roo en Emiel Verstraete in 3.14; 3. De Bataaf, Halfweg, met de mers Mik Snijders, Dik Enthoven en Sluis in 2.48.34; 4. Pedaalridders, 'tterdam 2.50.01; 5. Olympia, Amster- 11 2.50.06; 6. Le Champion, Amster- in 2.50.21; 7. Helpt Elkander, Oud- Stel 2.50.50; 8. De Pedaalridders, 'de 2.51.56; 9. Kennemerland, Bever- k 2.52.21; 10. De Kampioen, Haar- 1 2.52.41. Ronde van Bulgarije Sa een zege in de vierde rit heeft onze 'dgenoot Alex van Kreuningen giste- i de zesde etappe van de Ronde van igarije gewonnen. Hij legde, de 178 i. van Varna naar Silistra af in 4 uur oiin. 30 sec. Van Kreuningen was in eindsprint de snelste van een groepje "i vjjf man. van wie de Bulgaar Kot- de tweede plaats bezette. Kotzev be- nu in de algemene rangschikking eerste plaats, op 2 min. 9 sec. gevolgd fjr Van Kreuningen en op 5Y2 minuut 5r de Engelsman Hynds. FAAS WILKES .nog altijd klasse.. Van de Saarlandse aanval ging in de eerste helft bitter weinig uit, hoewel de Nederlandse defensie, waarin links achter Brüll van Rapid JC beslist niet aan de in hem gestelde verwachtingen beantwoordde en stopper Cor van der Hart evenmin in zijn beste vorm stak, soms vrij stroef speelde. De Saarlandse aanval kwam zelden tot een schot. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Leraren en Ondex-wijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in een telegram gevraagd, universitaire opleiding voor lichamelijke opvoeding te willen instel len. In het telegram wordt gerefereerd aan de uitspraken van professor dr. Jongbloed, de maandag afgetreden rec- tor-magnificus van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Deze had in zijn rede tijdens de rectoraatoverdracht gezegd nog steeds node de studie-richting der lichamelijke opvoeding te missen bij de 56 studie richtingen die de Utrechtse Uhiversiteit telt. Prof. dr. J. Jongbloed noemde de lichamelijke opvoeding het stiefkind bij het onderwijs en hij pleitte voor univer sitaire opleiding, mede ten bate van het wetenschappelijk onderzoek. Voorts verwijst het hoofdbestuur naar de reeds in oktober 1954 aan de minister gedane voorstellen betreffende verbete ring van opleiding voor de lichamelijke opvoeding in Nederland. Tenslotte wordt dringend verzocht in de aangekondigde nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging van de hoger ondex-wijswet, de universitaire opleiding voor de licha melijke opvoeding tot stand te willen brengen. Om de Europese voetbalbeker De Schotse voetbalkampioen Glasgow Rangers heeft de tweede wedstrijd van het toernooi om de Europese voetbal beker voor clubs tegen Anderlecht (Bel gië) met 20 gewonnen en zich daar mee voor de achtste finales gekwalifi ceerd. De Zweedse club IFK Gothenburg versloeg de Ierse kampioen Linfield met 61 en daarmee bereikten ook de Zweden de volgende ronde, hoewel de Ieren de eerste wedstrijd met 21 had den gewonnen. Een beter doelgemiddel- de bracht ook de Luxemburgse ploeg Jeunesse d'Esch-sur-Alzette in de acht ste finales. De Luxemburgers verloren in Warschau met 21 van LKS Lodz, welke ploeg zij echter thuis met 50 hadden verslagen. De Turkse kampioen Fenerbahce won te Boedapest met 32 van Caepel. De eerste ontmoeting tus sen beide clubs was in een gelijkspel geëindigd: 11. De Turken gaan dus naar de volgende ronde. Tenslotte speel de Nice te Dublin gelijk tegen Shamrock Rovers 011), hetgeen voldoende was voor de Franse kampioenen, die de eer ste ontmoeting met 32 hadden gewon nen. Voor het toernooi om de Europese beker voor landenteams speelden Dene marken en Tsjecho-Slowakije te Kopen hagen tegen elkaar gelijk: 22. Voor hetzelfde toernooi won Oostenrijk te Wenen van Noorwegen. 52 en daarmee plaatsten de Oostenrijkers, die ook in de eerste wedstrijd zegevierden (1—0) zich in de kwartfinales. Zo'n sappige biefstuk verdient toch zeker een flinke kluit roomboter? Wordt 'ie ééns zo lekker! Trainingskampje vóór strijd tegen Duitsers (Van onze sportredacteur) Voor de wedstrijd Duitsland Nederland op woensdag 21 okto ber in Keulen zullen de spelers van het Oranjeteam zich gaan voorbereiden in een trainingskamp. Onmiddellijk na afloop van de competitiewedstrijden op de zondag vóór de interland zullen de spelers bijeenkomen. Dit werd gistermid dag te Rotterdam medegedeeld tijdens een bespreking tussen de technische commissie van de KNVB en de Nederlandse sport pers. Teleurstelling De tweede helft was een teleurstel ling. De stimulans was bij de Neder landers weg en al zag men nog dikwijls zeer fraaie combinaties van de oranje- aanval, waarin tussen haakjes rechts buiten Bosselaar Pietje van der Kuil niet kon doen vergeten, ditmaal werden die aanvallen niet afgemaakt. Men speelde kennelijk „voor de galerij". De Saarlandse aanval kwam nu meer in actie, kreeg daartoe ook de gelegen heid, maar het duurde zó lang voor de aanvallen zich ontplooid hadden en het schieten van de Duitsers was in de meeste gevallen zó verschrikkelijk slor dig, dat het publiek op de tribunes er kriebelig van werd. Eerst enkele minuten voor het einde konden de Saarlanders door een goed gerichte kopbal, vlak onder de lat, van linksbuiten Albert de eer redden. Een 41 zege dus voor het voor lopig Nederlands elftal, cijfers die maar een flauwe afspiegeling gaven van het krachtsverschil. Alles bij el kaar kan men zeggen: wéér een oefen wedstrijd die niet aan zijn doel be antwoordde bestellen Advertentie. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht met 125 oude en jonge duiven vanaf Mons. Afstand plm. 195 km. Gelost om 8.45 uur met kalme n.o. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 11.40.29 uur, de laatste of 25e prijswin naar was er cm 12.00.12 uur. De uitslag luidt: 1. J. v. d. Kaay; 2. S. Koster; 3. W. Kapaan; 4. W. Siera; 5. W. Tolboom; 6. F. W. Bouwman; 7. H. de Haas; 8. P. v. d. Drift; 9. A. Sin- geling; 10. J. en H. van Leeuwen. ELEK SCHWARZ teruggang spelpeil.. Overigens toonde bondscoach Elek Scharz zich nogal gereserveerd ten- opzichte van zulke trainingskampen. In Frankrijk had hij er bijzonder goede ervaringen mee, maar de mentaliteit van de Franse fullprofs is anders dan die van de Nederlandse semiiprofs, die him geest moeilijk kunnen losmaken van de zaken thuis en zich na enkele dagen vervelen Hoofdpunt van de besprekingen was de centrale training, die de laatste tijd wat in de verdrukking is geraakt. TC-voor- zitter Kruyver deelde mede, dat het bondsbestuur zich aan deze centrale trainingen zal blijven vasthouden. Er is een kleine oppositie gerezen en bij het overleg tussen de technische commissie van de KNVB en de clubs is gesteld, dat deze centrale trainingen wel nuttig waren in het amateuristische tijdperk, maar dat thans bij de semiprofs de clubtraining zo goed moet zijn, dat de bijeenkomsten in Den Bosch overbodig^ zyn. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken, maar de heer Kruyver zeide, dat als de moeilijkheden niet op een aanvaardbare wijze worden opge lost, de bondsvergadering waarschijn lijk zal worden gevraagd een regle mentswijziging te aanvaarden, waarin de clubs van het betaalde voetbal ver plicht worden gesteld hun spelers op bepaalde dagen ter beschikking van de bondscoach te stellen. Men moet „de kip met de gouden eieren" niet gaan slachten, aldus de heer Kruyver. Het prestige van Nederland in de inter nationale voetbalgemeenschap is ge baat by goede prestaties en daarvoor moet niets ongedaan worden gelaten. Bondscoach Elek Schwarz meende, dat het spelpeil van het Nederlands voetbal achteruit is gegaan. Om tot verbetering te komen, moet men bij de basis begin nen: het lagere voetbal. In deze regionen is het met de training, aldus lichtte de heer Landaal van de TC toe, slecht ge steld. Om het tekort aan voetbaltrainers op te heffen worden cursussen gehou den, waarvan de geslaagden een C- licentie, krijgen, die de bevoegdheid geeft om verenigingen in de onderafde lingen en met speciale toestemming vierdeklassers te trainen. Bij deze cursussen, die in Den Haag en Deventer worden gehouden, zal meer de nadruk worden gelegd op de leiderscapaciteiten van de kandidaat dan op de technische kennis van het voetbal. Voorts streeft men naar een inniger contact tussen de bondscoach en de oefenmeesters van het betaalde voetbal, teneinde een grotere uniformiteit in de training te verkrijgen en het inzicht te vergroten over het spelersmateriaal, dat voor de topelftallen in aanmerking komt. Men heeft een weekeinde-bijeen' komst met alle trainers van het betaald voetbal in gedachte. bestellen Advertentie. bestellen Advertentie. PAARDESPORT Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteravond te Hilversum gehouden draverijen luiden: De Regenboog-prijs, afstand 1400 m. 1. Yellowthroat S, J. Wagenaar, 133.4. 2. Y van Hollandia; 3. Yellow Rose. Totalisator winnend f. 11.60, plaats f. 3.50, f. 1.50, f. 2.50, gekoppeld f. 9.90, covercal f. 4.50. De Finjol-prijs, afstand 2000 meter: le serie: 1. Vico BS, A. Haarselhorst jr., 1.52.2; 2. Victor van Oranje; 3. Vincent Hollandia. Totalisator winnend: f. 5.90, plaats f. 1.90, f. 2.80, f. 2.60, gekoppeld f. 11.50, covercal f. 7.50. 2e serie: 1. Volann O, J. van Dooye- weei'd, 1.25.3; 3. Ui-eka; 3. Ulrica B Totalisator winnend: f. 7.00, plaats f. 2.80, f. 6.90, f.. 2.00, gekoppeld f. 12.30, covercal f. 25.70. De BM-prijs, afstand 2020 meter: 1. Xanthos Narciso, J. Wagenaar, 1.27.-; 2. Willy's Lieveling; 3. Wirna O. Totalisa tor winnend: f. 3.30, plaats f. 1.70, f. 4.10, f. 2.20, gekoppeld f. 10.20, covercal f. 14.60. De Sharpy-prijs, afstand 2400 meter: 1. Trekduif S, J. L.. Olsthoorn, 1.26.8; 2. Tizian; 3. Victrix V. Totalisator win nend: f. 7.60, plaats f. 2.60, f. 2.70, ge koppeld f. 18.40, covercal f. 4.80. De Valk-prijs, afstand 2400 meter: 1. Renaldo, J. Vóórhaar, 1.31..8; 2. Query Hanover; 3. Sador B. Totalisator win nend: f. 4.70, plaats f. 2.00, f. 3.50, f. 2.00, groepskoppel f. 12.90, covercal f. 8.70. De Tjalk-prijs, afstand 2400 meter: 1. O Bascom, J. van Dooyeweerd, 1.22.7; 2. Typhoon; 3. Curlew. Totalisator win nend: f. 2.00, plaats f. 1.30, f. 2.10, f. 2.20, groepskoppel f. 8.70, covercal f. 7.10. De Finjol-prijs, finale: 1. Vico BS, A. Haarselhorst jr., 1.25.7; 2. Ureka; 3. Taky Erebus. Totalisator winnend: f. 4.50, plaats f. 2.00, f. 1.90, f. 1.60, groepskoppel f. 10.00, covercal f. 8.90. Totalisator-omzet: f. 112.378. De vier rijders van Maastricht" op weg naar de zege. Het zijn Martin v. d. Borgh, F. Knoops, G. Ver goossen en J. Brunenberg. In verband met de aanhoudende droogte zijn in het district Zuid-Neder land van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond alle competitie-wedstrijden welke waren vastgesteld voor zondag as afgelast. De landenwedstrijd tussen de voet balploegen van Engeland en Hongarije (onder 23 jaar), die gisteravond in net Goodison Pai-k te Liverpool werd ge speeld, is geëindigd in een 1—0 over winning voor de Hongaren. HÊT NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK (Z.H.) VOETBAL Arsenal te sterk voor PSV1-4 De Engelse eerstedivisieclub Arsenal heeft gisteravond in Eindhoven met 41 (rust 21) van PSV gewonnen. Er waren 19.000 toeschouwers. In een pittige en in hoog tempo gespeelde wed strijd heeft PSV, dat met invallers voor de geblesseerde voorhoedespelers Kruy ver en Ford aantrad, met enthousiast spel tevergeefs getracht het verschil in techniek te nivelleren. De Londenaars, die gedurende de ge hele wedstrijd een briljant samenspel demonstreerden namen een voorsprong door midvoor David Herd in de 32e mi nuut. Dillen maakte met een kopbal gelijk in de 36e minuut. In de 40e mi nuut gaf Herd Arsenal weer de leiding. PSV was tot dusver het meest in de aanval geweest en ook na rust ontketen den de hardwerkende Eindhovenaren een offensief dat echter niet de gelijk maker opleverde. Doelman Kelsey, die kort voor de rust de plaats van Standen had ingenomen, stond alle succes in de weg. Toen in de 62e minuut een over rompelende Engelse aanval door links half Vic Grover op fraaie wijze met een doelpunt werd besloten, was PSV ge slagen. 14 werd het tenslotte in de 71e minuut door linksbinnen Jimmy Bloomsfield. BRIDGE Europees kampioenschap bridge te Palermo Het toernooi om de Europese bridge- kampioenschappen werden te Palermo voortgezet. De wedstrijd Nederland Egypte voor de elfde ronde (heren) ein digde onbeslist. (4241 matchpunten) In de twaalfde ronde leden de Neder landse heren een nederlaag tegen Italië (9254 matchpunten). Na de 12e ronde luidt de stand: 1 Italië 24 pnt; 2. Frankrijk 21 pnt; 3. ex aequo Groot-Brittannië en Zweden 19 pnt; 5. ex aequo Nederland, Zwitserland en België 13 pnt. bestellen Advertentie. Galvona-toernooi VTL is evenals vorig jaar winnaar geworden van de Galvonabeker. Dit toernooi van Leithen had een interes sant verloop. Slechts 3 spelers wisten al hun partijen te winnen. Het waren: C. H. v. d. Bosch van Philidor, J. Turk van Noordwijk en W. F. Smit van V.T.L. De uitslagen van de laatste wedstrij den luiden: H. Slegtenhox-st (Leithen)S. Boelsma (Philidor ITI) 0—1; W. Bey—J. G. Bethe V2VzJ. A. Planjerdr. Bakhui zen v. d. Brink M. C. Schouten S. v. d. Kaay 01; M. de Bock—E. Ernstbrunner 1—0; J. Ligtvoet—J. de Rooy 01; J. v. KempenC H. v. d. Bosch 01; A. MontebaJ. Koet 01; J. JansenC. P. Sluyts 01; S. v. ScheepenA. J. v. d. Meulen 10. Totaal 37. J Turk (Noordwijk)—P. J. Piket (VTL) 10; P. Bedijnn.o. 10; J. BizotJ. v. Dijk 10; n.o.D. Momberg 01; F. Hoek—J. G. Tervooren J. SchoenmakerH. Th. v. Zon 01; H. de BoerA. Spek 10; G. L. Mariano Brugmans 0—1; Ph. v. Royen—A. v. Haasteren 0—1; B. CramerW. F. Smit 0—1. Totaal 4%—5%. Einduitslag (drie wedstrijden): V.T.L. 3 pnt; Philidor III 2 pnt; Noordwijk comb. Vz pnt; Leithen V2 pnt. Kandidatentoernooi in Zuid-Slavië Te Bied is het kandidaten schaak toernooi voortgezet met het uitspelen van afgebroken partijen uit de negende en tiende ronde. Het duel Benkoe Olafsson (9e ronde) eindigde in een zege voor Benkoe zonder verder spelen. Ook de party KeresSmislov (9e ronde) werd niet voortgezet. De spelers besloten tot remise. De ontmoeting Olafsson Gligoric (tiende ronde) eindigde even eens in remise. De stand luidt thans: 1. Keres 7 pnt; 2. en 3. Petrosjan en Tal beiden 6 pnt; 4. Gligoric 5Yz pnt; 5, 6, 7. Smislov, Benkoe en Fischer ieder 4 pnt; 8. Olafs son 3% pnt. bestellen Advertentie. WATERPOLO In een adspiran£en bliksemtoernooi, georganiseerd door G.Z.C. Gouda, waar aan niet minder dan 11 verenigingen deelnamen, hebben de Sleutelstad- adspiranten gisteravond een eerste prijs behaald. Sportsplinters Tot dusver hebben 73 landen in geschreven voor de Olympische Spelen van 1960 te Rome. Het record aantal deelnemende landen werd geboekt op de Spelen van 1952 te Helsinki, toen 69 landen vertegenwoordigd waren. De Pakistaanse zwemmer Brogan Das is er gisteren voor de tweede maal binnen een maand in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Das startte ditmaal in Dover en stapte na iets meer dan 14 uur bij Kaap Gris Nez aan land. Op 27 augustus j.l. was Das van Kaap Gris Nez naar Dover gezwommen in 13 uur en 53 minuten. RECHTZAKEN Vijf jaar geëist tegen huwelijkszwendelaar Vyf jaar met aftrek is er voor de Am sterdamse rechtbank geëist tegen een 57-jarige man zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, wegens oplichting van een aantal dames, met wie hy door middel van huwelijksadver tenties in contact was gekomen. De man had op deze wijze in enkele jaren tyds grote bedragen in handen gekregen tot een totaal van f. 144.000. „Een huwelijkszwendelaar, die een bijzonder groot gevaar is voor de maat schappij met name voor bepaalde da mes", zo zei de officier van Justitie. In 1952 was hij voor hetzelfde delict ver oordeeld tot 2Y- jaar gevangenisstraf. Een strenge straf achtte de officier daar om thans op haar plaats. „Enkele dames zijn door het optre den van verdachte volkomen aan de grond geraakt en moesten op later leef tijd nog gaan werken om in haar on derhoud te voorzien", zo deelde de of ficier van Justitie mee. De raadsvrouwe, mr. G. Hollander, sprak haar verwondering uit over het feit, dat er zoveel vrouwen zijn die op losse gronden gelden afgeven. „Je kunt het de man niet kwalijk nemen dat hij het zo gemakkelijk aangeboden geld aannam", zo meende ze. „Maar we moeten het hem kwalijk ne men", zo merkte de president op. Uitspraak woensdag 7 oktober.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11