Prinses Beatrix na de Amerikaanse reis hartelijk op Schiphol begroet WEERBERICHT „Blijft beleefd jegens de Russische premier'' Het was opwindend en enig!" Vlotte beantwoording van vele tot haar gerichte vragen Prinses tijdens persconferentie EISENHOWER TOT AMERIKANEN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 No. 29854 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel I. Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) „Of ik iets van het bezoek van Kroesjtsjef heb gemerkt? Nou, hij heeft mij bijna op de voet gevolgd. Gezien heb ik hem echter niet!" lachte Prinses Beatrix vanmorgen op Schiphol, waar zij na haar terug keer uit Amerika voor het eerst in haar leven de Nederlandse pers te woord stond. Hoogtepunten tijdens de tiendaagse reis kon de Kroonprinses niet noemen. „Er waren zoveel hoogtepunten. Ieder bezoek aan stad of dorp was er een!" Spontaan en dikwijls adrem reageerde Prinses Beatrix op de gestelde vragen. Grote cliarme „Of er een opmerkelijk verschil tussen de kerkdiensten in Amerika en in Ne derland is? Ik moet zeggen, dat de beide malen, dat ik op kerkbezoek was de ker ken vol waren. Maar dat kwam omdat ik er wasOverigens kreeg ik wel de indruk, dat de godsdienst in het Ame rikaanse leven meer op de voorgrond staat". „Het is ongewoon een land in feest vreugde te zien", meende de Prinses, maar zij prees zich gelukkig onder deze omstandigheden een kijkje in Amerika te hebben gehad, „omdat er gelegenheid was met zeer veel interessante mensen te spreken". Daarvan maakte de Prinses gebruik om op bepaalde onderwerpen, die overi gens met de Hudson-herdenking niets van doen hadden, diep in te gaan. „Ik geloof, dat ik het land een beetje heb leren kennen. Ik heb door de fagade heen kunnen kijken en kunnen zien hoe het leven er draait". Met belangstelling heeft Prinses Bea trix kennis genomen van het Ameri kaanse studentenleven. „Ik geloof, dat de universiteit het negativisme onder de jeugd kan tegengaan. Amerika heeft ook zijn „nozems". Alleen zijn er meer dan hier en ze zyn er erger Illll!:illillllllll|[||llllllllllll!lll!lllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllll!llili!illllllll!llllllllll!l!lll Misverstand Tijdens de persconferentie, die Prin ses Beatrix vanmorgen na haar terug keer uit Amerika op Schiphol toestond, gaf zij desgevraagd nog een nadere uit eenzetting over de gewraakte woorden „my own people", welke zij in het ge sprek met Amerikaanse journalisten had gebezigd. „Het is een geval van misverstand over de interpretatie", verklaarde zij. „De woorden ,,my own people" bete kenen in Amerika èn in Engeland „eigen kring", ik zou haast zeggen „ei gen familie of vakgenoten". Zo is het ook bedoeld. Ik bedoel er de sfeer mee aan te tonen". Vlot en uitermate vriendelijk, soms struikelend over haar woorden „ik ben er gewoon van in de war" praatte de Prinses met de journalis ten, die zelden op zo'n charmante wijze hun inlichtingen verkregen. Na twintig minuten was het tijd om naast Soestdyk door te reizen. „Mag ik eerst even myn koffie opdrinken?" zei de Prinses en de door belangstel lenden omzoomde hofauto's by de in gang van het restaurant „De wijde we reld" moesten nog even wachten. De belangstellenden waren overge bleven van de enkele honderden men sen, die zich vanmorgen omstreeks kwart voor negen op het terras boven de intercontinentale aankomsthal had den opgesteld om de aankomst van de Prinses gade te slaan. Tegen half tien was Koningin Juliana op het platform, waar enige intieme kennissen van de Prinses reeds stonden te wachten, verschenen, de vorstin, ge kleed in een groen-grijs mantelpak met wit hoedje, werd welkom geheten door de heer I. A. Aler, president-directeur der KLM, de heer A. van der Paauw, hoofd vestiging Nederland der KLM, en de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol. Even over half tien zette gezagvoerder A. W. We- Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Op de meeste plaatsen droog weer. Koudere nacht met hier en daar mist, morgen overdag zonnige perioden en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit westelyke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 SEPTEMBER Zon op: 6.26 uur; onder: 18.39 uur. Maan op: 22.01 uur; onder: 12.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.50 en 19.06 uur. Laagwater te 2.37 en 14.45 uur. Terug op vaderlandse bodem senhil de viermotorige DC-7c „Arabische Zee" aan de grond. Vergeefs speurde Hare Majesteit langs de raampjes van het naderbij taxiënde toestel in de hoop haar dochter te ont waren. De heer Dellaert hield de enthou- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||l!llf|||||||||||[i Hetzelfde geloof! De Baltimore Sun" heeft naar aanleiding van de reis van Prinses Beatrix door de V.S. geschreven dat deze niet door het gelijktijdige be zoek van de Russische premier Kroesjtsjef in de schaduw gesteld mag worden. De Prinses vormde vol gens het blad wel een groot contrast met de „snoevende Russische pre mier". Het blad verwijst naar hetgeen de Prinses in Neiv York in antwoord op de welkomsttoespraak van de burgemeester zei, namelijk dat „wij (met de V.S.) hetzelfde geloof delen in menselijke waardigheid, de vrij heid van de mens en het recht van de individu op leven, vrijheid en het zoeken van geluk". Dat waren niet slechts woorden, aldus het blad, en de bewogen geschiedenis van het land van Prinses Beatrix kan dat getuigen. Een klein land in een kwetsbare positie in het hart van West-Europa heeft Nederland keer op keer de begerige blikken van zijn machtige buren op zich getrokken. Toch heeft geen enkele overwinnaar de Nederlanders ooit voor altijd in zijn macht kunnen krijgen. In die nationale crises heeft het oude huis van Oranje-Nassau steeds krachtige leiding en morele steun gegeven. De bescheiden kandidate van Leiden vormt wel een sterk contrast met de snoevende Sovjet- russische minister-president. Daar door kan zij ons des te beter herin neren aan de gemeenschappelijke vrijheid die de vriendschap tussen het volk van Nederland en dat van de V.S. sterk en echt maakt". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllU siaste vorstin voorzichtig uit de buurt van de nog draaiende propellers. Nog even endaar verscheen de in een blauw-grijs mantelpak met geel hoedje geklede, stralend lachende Prinses Bea trix in de deur van het vliegtuig, waar stewardess mej. Sadee haar uitgeleide deed. Onder aan de trap vond de innige omhelzing plaats tussen moeder en dochter. „Het was opwindend en enig", riep de Prinses verrukt uit, toen zij handen schudde van vrienden en kennissen. En tot de bezorgd informerende heer Aler: „Ja, dank u, het was een heerlijke reis". De Schiphol-politie hield met moeite het door fotografen, t.v.- en filmmen sen belegerde plekje van het platform vrij," waar wij onder het Koninklijk ge volg o.m. opmerkten jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van de Koningin, luitenant ter zee eersteklasse W. W. Kuyck, adjudant van Prins Bernhard. mevrouw mr. M. Scholtens-Meurs, particulier secretaresse van Prinses Beatrix en luitenant-gene raal C. F. Pahud de Montagnes, chef Militaire Huis van het Koninklijk huis. In de VIP-wachtkamer (voor zeer be langrijke personen) werd de intieme ontvangst onder een kopje koffie voort gezet. Voor de persconferentie liet de Prinses zich brengen naar een vertrek, waar de camera's van film en t.v. ston den opgesteld. Op de monitor in de VIP-kamer volgde Koningin Juliana het interview, dat haar dochter aan tele visie-medewerkster Mies Bouwman ver leende. Inmiddels werd de bagage van de Prinses in de auto's overgebracht. Wat er allemaal in die koffers zat? „Héél veel cadeautjes voor familie, vrienden en kennissen o.a. grammo- Opwindend en enig!" „Ze zijn er erger. Het Witte Huis heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de Amerikanen om alle beleefdheid in acht te nemen jegens de heer Kroesjtsjef tijdens zijn reis door de Verenigde Staten. Het verzoek werd wereldkundig gemaakt door de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, die zeide, dat president Eisenhower uitziet naar de besprekingen met Kroesj tsjef op het afgelegen verblijf van de president in Kamp David het volgende weekeinde. De president hoopt, dat hij en zijn Russische gast „constructieve besprekin gen" kunnen houden. „Dit oogmerk van constructieve bijeenkomsten in Kamp David wordt niet gediend door persoon lijke onbeleefdheid jegens premier Kroesjtsjef tijdens zijn bezoek door ons land". Kennelijk doelde Hagerty hier op het incident zaterdag j.l. te Los Ange les, toen Kroesjtsjef dreigde naar Mos kou terug te keren vanwege „een vijan dige ontvangst en vijandige vragen" door burgemeester Poulson. Hagerty zei: „Zoals U weet is het voornaamste doel en het verlangen van de president, dat Typo; de heer Kroesjtsjef vóór de besprekin gen van wederzijds belang in Kamp Da vid ons land ziet". Geen bomen Daar heeft hij gedeeltelijk gelegenheid voor gehad gistermorgen toen hij een wandeling door San Francisco maakte. Hij vond het de mooiste stad, die hij tot nu toe in Amerika gezien had. Maar hij stelde vast, dat er geen bomen wa ren. Toen men hem erop wees, dat die wel in de omgeving waren, zei hij, dat hij ze graag in de stad ziet. Tijdens een latere boottocht door de haven van de stad zei de Russische premier, die in een opgewekte stemming was, op een gege ven moment: „op het ogenblik vangen wij haring met onze onderzeeboten". Dt Russische minister voor Culturele Uit wisseling voegde er aan toe, dat dit geen grapje was. Rusland heeft een speciaal uitgeruste haring-onderzeeboot, ge naamd „Silverenka". Kroesjtsjef merkte op, dat negentig procent van de Russische kruisers wordt afgeschaft - te duur en te weinig van nut - en dat zijn land zich concentreert op onderzeebootjagers, torpedoboot ja gers en mijnenvegers. Hij onthulde voorts, dat Rusland thans de mankracht van de geheime po litie militia en „onderdrukkingsorganen" zoals hij het uitdrukte, aanzienlijk in perkt. „Ik ben gewoon in de war" foonplaten, die ik in spaarzame vrije ogenblikken heb kunnen kopen". Prinses Beatrix maakte de vliegreis met het normale KLM-Iijntoestel, dat gisteravond om 22.29 uur Nederlandse tijd uit New York vertrok. „Ik heb de indruk, dat H.K.H. zich volkomen op haar gemak voelde", zei ons purser Klip, die de Kroonprinses het normale menu had gebracht, dat ook voor de overige passagiers gold. „Zij liet het zich uitstekend smaken!" (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Het ezeltje Platero, dat een lange voetreis uit Spanje achter de rug heeft, is gisteren in Paleis Soestdijk aan Prinses Irene aangeboden. De Spaanse ambassadeur in ons land en de vijf studenten, die de reis uit Spanje met drie ezeltjes maakten, kwamen met de zwaar bepakte Platero naar het paleis, waar de Prinses het geschenk dankbaar aanvaardde. grafenstaking is geëindigd De vergadering van het Cen traal Bureau voor de Grafische Bedrijven van gistermiddag heeft zo deelt dit mede ertoe ge leid, dat op zo kort mogelijke ter mijn een nieuwe bespreking met het College van Rijksbemiddelaars zal worden belegd. De besturen van de werkgevers- en werk nemersorganisaties dringen er bij de w.erknemers met de meeste klem op aan de werkzaamheden normaal voort te zetten dan wel te hervatten. Van de zijde der personeels commissies werd desgevraagd om trent dat laatste meegedeeld: „dat gebeurt natuurlijk". Hiermee is de staking geëindigd. De kranten zijn heden weer nor maal verschenen. Gesprek over prijzen Binnenkort zullen, naar de Neder landse Katholieke Middenstandsbond mededeelt, de Centrale Middenstands organisaties in een apart gesprek met de minister van Economische Zaken de specifieke problemen bij het prijsbeleid in de middenstandssector bespreken. Ch. Bohlen speciaal assistent van Herter Charles Bohlen, Amerikaans ambas sadeur in de Philippijnen ,is benoemd tot speciaal assistent van minister van Buitenlandse Zaken Herter voor Sov- jetrussische aangelegenheden, aldus is door het State Department meegedeeld. Gehoopt wordt, dat Bohlen voor eind oktober zijn nieuwe functie zal kunnen aanvaarden. Men weigerde in gezagheb bende kringen te zeggen of Bohlen - die van 1953 tot 1957 ambassadeur in Moskou geweest is president Eisen hower op zijn reis naar de Sovjet-Unie zal vergezellen. Rusland wil overleg over een algemene ontwapening in V.N. De Sovjet-Unie heeft na de ontwa peningsvoorstellen, die Kroesjtsjef vo rige week voor het front der Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gedaan, thans verzocht om opneming van een nieuw punt op de agenda van de Algemene Vergadering betreffende „Algemene en algehele ontwapening". In een nota, gepubliceerd als Assem blee-document, heeft de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, verzocht de aangelegenheid als „be langrijk en dringend" te behandelen. „De hoofdzaak tot directe bestudering van deze kwestie is geboden door het feit, dat nu evenals in bepaalde vroegere gevallen de bewapenings wedloop een karakter heeft aangeno men, dat zeer gevaarlijk is voor het be houd van de vrede", aldus een toelich tend memorandum, dat bij de nota werd ingediend. In eerste instantie zal het Russische voorstel nu behandeld moeten worden door de agendacommissie. Indien deze aanbeveelt de kwestie op de agenda te plaatsen zullen vijf punten over ontwa pening voor het wereldforum komen. Volgens waarnemers zou het nu wel een belangrijk punt worden op de zitting van de Algemene Vergadering. Aanvan kelijk scheen het, dat de afgevaardig den er met oog op het komend overleg in Genève van de nieuwe commissie van tien landen, er de voorkeur aan zouden geven te wachten tot deze commissie byeen was. Met pet Na de boottocht begaf hij zich op nieuw naar het wervingsbureau voor havenarbeiders, waar hij voor de tocht ook reeds geweest was en vertelde een menigte wachtende arbeiders „Mijn in druk is, dat de Amerikaanse arbeider evenzeer naar vrede verlangt als zijn Russische collega". Ook hier, net als zondag op enkele stations liep de orga nisatie de veiligheidsambtenaren uit de hand, toen de arbeiders Kroesjtsjef ge heel omringden. Bij zijn aankomst in een elektronische rekenmachinefabriek bij San José droeg de Russische leider nog steeds de werkpet van een haven arbeider, die deze hem op het hoofd had gedrukt. De Rus reageerde prompt door de arbeider zijn grijze vouwhoed in ruil te geven. Vervolg op pag. 2 Hoge onderscheiding Prof. Woerdenian en prof. Botteina Tydens de overdracht van het rec toraat van de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam, in de aula van die universiteit, heeft dr. J. H. VVesselings, van O. K. en W. medegedeeld, dat de aftredende rector magnificus, prof. dr. M. W. Woerdeman is benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nas sau. In de toespraak die hij aan deze me dedeling vooraf liet gaan, memoreerde de secretaris-generaal, dat met het af treden van prof. Woerdeman het eerste meerjarige rectoraat aan deze universi teit is afgesloten. Spreker merkte op, dat de scheidende rector-magnificus on danks de problemen waarvoor hij tij dens zijn ambtsperiode geplaatst is toch nog kans gezien had tijd te vinden voor het bestuderen van vele vraag stukken die door de vernieuwing van het hoger onderwijs werden opgeroepen. Bij de rectoraatsoverdracht aan de Technische Hogeschool te Delft heeft de minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals gistermiddag meegedeeld, dat H.M. de Koningin de aftredende rector- magnificus, prof. dr. O. Bottema, heeft benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen be horende bij deze onderscheiding reikte de minister aan prof. Bottema uit aan het einde van een toespraak, waarin hij de scheidende rector-magnificus huldigde voor al hetgeen hy in zijn negenjarige ambtsperiode voor het ho ger onderwijs in het algemeen en voor de Technische Hogeschool te Delft in het bijzonder heeft gedaan. De minister noemde prof. Bottema een grootmeester van de taal, die bo vendien beschikte over een stuurmans kunst, waarmede hij het schip van de senaat telkens weer behoedzaam wist te loodsen tussen de scylla van overspan nen vernieuwingsdrang en charybdis van vermolmde traditie. Strijd tegen kartels Minister J. W. de Pous (Econo mische Zaken) kondigt in zijn memorie van toelichting op zijn begroting een aantal voornemens aan met betrekking tot de strijd tegen de kartels. Hij heeft het voornemen een spoe dige conformering van de kartelovereen komsten aan zijn opvattingen omtrent een gezond, toelatingsbeleid met kracht te bevorderen. Aan de commissie economische mede dinging is advies gevraagd over de wen selijkheid bepalingen in mededingings regelingen terzake van de disciplinaire rechtspraak onverbindend te verklaren. Daarnaast wordt een adviesaanvrage voorbereid met betrekking tot een on- verbindendverklaring van een drietal typen toelatingseisen, die in kartelver- band worden gesteld. Tenslotte wordt een adviesaanvrage voorbereid inzake de onverbindendver- klaring van bepalingen in kartelover eenkomsten, die de strekking hebben bepaalde ondernemingen of bedrijven tl weren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1