LEXINGTON LEXINGTON Hervorming van het Senaatsbestuur is thans in de laatste fase Prof. dr. A. E. van Arkel gehuldigd door oud-leerlingen en vrienden DIRK VAN EGMOND 75 JAAR MAANDAG 21 SEPTEMBER 1969 Vervolg van de vorige pagina Presidium van 12 tot 14 leden De verwezenlijking van de thans op handen zijnde bestuurshervorming is stapsgewijze geschied en het zijn in haar laatste fase vooral prof. Fischer en prof. Uhlenbeck geweest, die zich daarvoor veel moeite hebben getroost. Prof. dr. E. Jonkers Toen, door de snelle groei van de se naat na de oorlog, dit lichaam te log was geworden om dagelijkse zaken te kunnen behandelen is het zwaartepunt verschoven naar een ander, dat van wege zijn ontstaansvorm is genoemd het versterkt college van rector en assesso ren. Het is voor het eerst opgetreden in 1950 onder het rectoraat van prof. Van Groningen. Het heeft vele jaren op be vredigende wijze gefunctioneerd, totdat de werkzaamheden weer zodanig toe namen, dat een verdere stap nodig werd. Gedurende het rectoraat van prof. De Boer is daarop het prosecretariaat in ere hersteld. De nieuwe functionaris, prof. Fischer, heeft zich nadien in korte tijd ontwikkeld tot een vraagbaak van even grote bescheidenheid als allure. De vorige rector, prof. De Jongh, was de eerste, die als secretaris van de senaat ondervond, dat met het optreden van de prosecretaris de taak van de secretaris was teruggebracht tot die van leerling-rector. Het was voorts de grote verdienste van de rector, prof. De Boer, dat de samenwerking met het college van cura toren in verheugende mate en op zeer efficiënte wijze werd verinnigd. Deze samenwerking in de zogenaamde com missie van overleg heeft zich tot vol doening van beide partijen voortgezeten zal zich zeker blijven voortzetten tot heil van de Universiteit, zelfs of liever juist als de nieuwe Hoger Onderwijswet mocht blijven volharden in de dupliciteit van het Universiteitsbestuur. Onder het rectoraat van prof. De Jongh werd een volgende belangrijke stap ge nomen: de aangekondigde instelling van het presidium kwam tot stand. Dit nieu we bestuurslichaam, dat tezamen met het dagelijks bestuur van rector, pro secretaris en secretaris, als voltallig senaatsbestuur optrad, legde daarbij onder leiding van prof. Dankmeijer een activiteit aan de dag, die resulteerde in het uitstippelen van tal van problemen van het grootste belang voor de Uni versitaire toekomst: bestuursvorm, positie van de rector, indeling van en in facul teiten, het ontwerp H.O. Wet, en ran gen van hoogleraren, lectoren en staf leden Laatste stap Het presidium mag er trots op zijn nog vóór het einde van deze cursus de laat ste stap te hebben kunnen zetten op de weg, die ertoe moest leiden, dat aan versterkt college en senaat de voorstel len voor het nieuwe senaatsreglement konden worden voorgelegd. Deze voor stellen, die in de senaatsvergadering van 6 juli j.l. zijn aangenomen, kunnen als volgt worden samengevat. Het bestaande versterkt college van rector en assessoren en het bestaande presidium worden opgeheven en vervan gen door een nieuw presidium, groter dan het vorige en kleiner dan het ver sterkt college. Het zal 1214 leden tel len, namelijk de rector, de prosecretaris, Royalisten vierden feest In de Stadsgehoorzaal werd zaterdag een feestavond georganiseerd voor de leden van de Personeelsvereniging „De Royalisten", van Royal McBee Neder land N.V. De voorzitter, de heer J. Hollebeek, opende de avond met een welkomst woord. Hij deelde mee, dat de directie niet aanwezig kon zijn in verband met het heugelijke feit, dat de 500.000ste schrijfmachine op het zusterbedrijf te Cuyk afgeleverd was. Hierna vroeg Frans du Mee met zijn gezelschap de aandacht voor een ge varieerd cabaret-programma. Vooral het optreden van het bekende duo „Black and White" viel in de smaak, met de op uitstekende wijze gebrachte liedjes, ter wijl De Pico's de stemming erin brach ten door populaire accordeon-muziek. Ton Cup oogstte veel bijval met zijn spre kende pop Jackie. Na een verloting hield een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van „The Oké Rhythme Stars" de Royalisten nog lange tijd in vrolijke stemming bijeen. LEIDEN NADERT GRENZEN VAN ZIJN TERRITOIR. Bij de uiteenzetting, welke wethouder A. J. Jongeneel gaf over het Leidse structuur- en wegenplan en waarvan wij in ons blad van zaterdag een verslag plaatsten, is een alinea weggevallen, waardoor niet tot uitdrukking kwam, dat de wethouder deze lezing hield op uitnodiging van de afdeling Leiden dwest van de P. v. d. A. tevens secretaris van het presidium, de 7 decanen en 3 tot 5 leden, die elk voor 5 jaar worden benoemd. De keuze van de laatstgenoemden geschiedt in de eer ste plaats op grond van verwachte be- stuursbekwaamheden. Zij treden volgens rooster af. Voor de eerste maal werden door de senaatsvergadering van heden morgen langjarige presidiumleden be noemd, n.l. prof. dr. E. M. Uhlenbeck, prof. dr. A. J. M. Holmer en prof. dr. E. Havinga. Taken T.a.v. de werkzaamheden van het nieu we presidium gelden de volgende begin selen. Delegatie van de meeste van de bevoegdheden van de senaat aan het presidium. Veelvuldig onderling contact. Persoonlijke activiteit van presidiumle den, die uit hun midden een voorzitter zullen aanwijzen. Spreiding van werk en verantwoordelijkheid in het senaatsbe stuur, waarbij ook commissoriaal zal worden gewerkt. Splitsing in represen tatie en kortdurende plannen enerzijds en veeljarige projecten aan de andere kant. Het soepeler maken van de positie van de rector, zodat ook hoogleraren van uiteenlopende geaardheid en belangstel ling zich op die post thuis kunnen voe len en nuttig maken, naar wens voor één jaar of langer, maar niet langer dan vyf jaar. In dit verband loslaten van het anciën- niteitbeginsel als enig principe bR de keuze van een rector, in de plaats waar van komt een keuze naar speciale be- stuursbekwaamheid of geschiktheid tot representatie met inachtneming van in dividuele wensen t.a.v. het eigen werk. De secretaris krtfgt voornamelijk de taak de rector in zijn representatieve taak bjj te staan. De rector behoeft niet eerst secretaris van de senaat te zijn geweest. In de komende constellatie lijkt een korte tijd van voorbereiding tot zijn ambt voldoende. Bepaalde taken blijven hem voorbe houden, zoals het voorzitterschap van de senaat en van promoties, de representa ties, tenminste één diesoratie en de over drachtsrede. In andere taken en even tueel óók bij promotie^ kan hij zich des gewenst of zo nodig doen vervangen, maar hij behoudt de volle vrijheid zich zoveel als hij wenst met bestuurszaken organisatorische aangelegenheden te be moeien. Evenals de prosecretaris en secretaris kan hij optreden «Is langdurig presidiumlid. Overdracht Prof. Lam droeg na deze beschouwin gen over het Universitair bestuur het rectoraat over aan prof. dr. J. E. Jon kers met een persoonlijk woord van dank mede namens zijn echtgenote, wier steun Derde Leidse Houtschoolmars RUIM 400 DEELNEMERS VERSCHENEN AAN DE START. Zaterdagmiddag heeft de L.W.S.V. ,De Leidse Houtschool" voor de derde maal haar Jaarlijkse wandelmars georgani seerd en kunnen de 411 deelnemers- (sters), van jong tot oud, terugzien op een zeer prettige wandelmiddag. Over de afstanden van 10, 15 en 25 km., langs een prachtig parcours in Oegstgeest en Warmond, hebben allen ruimschoots van deze sport kunnen genieten. Uitvallers waren er niet, zodat alle deelnemers- (sters) na afloop de speciaal voor deze tocht ontworpen herinnering in ont vangst mochten nemen. Zij bestond uit een tegeltje, waarop ,De Leidse Hout- school" staat afgebeeld in Delfts-Blauw. Iedere deelnemende groep (tenminste 11 personen) ontving een groot formaat tegel. De organisatie was in goede han den van de heer G. Groenendijk, zelf een enthousiast wandelaar en drager van de gouden avondvierdaagse-medail- le. Extra prijzen werden niet uitgereikt, aangezien „De Leidse Houtschool" het lofwaardige standpunt inneemt, dat het bij de sport niet moet gaan om de prij zen, maar om de sportieve prestaties. In groepsverband namen deel: ,De Zwie- ten", Zoeterwoude <36 leden .Sparta", Leiderdorp <29 leden); V.I.O.S.", Sas- senheim (15 leden); ,De Zwervers". Lei den (25 leden); .D.V.O., Hillegom <20 leden) en de Padvindstex-s „Oegstgeest" met 22 meisjes. hem vervulling van dit ambt mogelijk heeft gemaakt, jegens senaat en Uni versiteit, waarbij hij het vertrouwen uit sprak dat zijn opvolger, die op dezelfde steun mag rekenen, zijn taak met vrucht zou mogen volbrengen. f Bij zilveren jubileum als Leids hoogleraar Zaterdagmiddag werd prof. dr. A. E. van Arkel, gewoon hoog leraar aan de Leidse Universiteit in de anorganische scheikunde, gehuldigd in verband met zijn 25-jarig hoogleraarschap. Onlangs schreven wij uitvoerig naar aanleiding van het feit, dat zijn benoeming als zodanig een kwart eeuw geleden plaats vond, de huldiging welke hem zaterdag werd bereid vond plaats een kwart eeuw na zijn beëdiging. Tijdens het zilveren jubileum van de benoeming bevond prof. Van Arkel zich in Amerika. De huldiging van zaterdag door de oud-leerlingen was gegoten in de vorm van een wetenschappelijke voordracht door een van zijn oud- leerlingen die studeerde ten tijde van de ambtsaanvaarding van prof. Van Arkel, dr. E. W. Gorter van het Philips Natuurkundig Labora torium te Eindhoven. Deze voordracht werd gehouden in de Filmzaal van de Academie. Nadien kwamen honderden oud-leerlingen, bekenden en collega's, onder meer de rector-magnificus prof. dr. H. J. Lam, prof Van Arkel en diens echtgenote gelukwensen tijdens een receptie in de ontvangst kamer van de Academie. Tijdens een diner in De Doelen voerden verscheidene oud-leerlingen het woord. Waardering voor persoon en werk Dr. E. W. Gorter sprak over verschil lende aspecten van de elektrostatische binding tussen atomen. Hij coirstateerde dat men, uitgaande van enkele grond vormen in de kristalstructuur, theore tisch verschillende eigenschappen van verbindingen kan voorspellen en verkla ren. doch hy wees daarbij tevens op enkele markante afwijkingen, die nog niet uit de thans bekende gegevens kun nen worden verklaard. Een verder diep gaand onderzoek zal daarvoor nodig zijn. Prof. Van Arkel ging na afloop van deze lezing op enkele aspecten nog iets dieper in. Deze bijeenkomst werd ingeleid en gesloten door prof. dr. A. J. Staverman, oud-leerling van prof. Van Arkel en thans hoogleraar in de fysische schei kunde, aan de Leidse Universiteit. De receptie bracht zeer vele oud leerlingen van prof. Van Arkel uit vele delen van het land in de ontvangstzaal bijeen. Tijdens het door de oud-leerlingen aan mevr. en prof. Van Arkel aangebo den diner werd het woord gevoerd door prof. Staverman, dr. J. P. Werre van de BPM, die indertijd de eerste conservator van prof. Van Arkel in Leiden is ge weest ,prof. dr. L. J. Oosterhoff, hoog leraar in de theoretische organische scheikunde, de heer J. Klinkenberg en de heer A. Schuier van de Staatsmijnen. Zij spraken er bijzondere waardering voor uit, dat prof. Van Arekl steeds zo weinig afstand heeft genomen tot zijn leerlingen en de studenten in het alge meen. Hij betoonde zich steeds zeer meelevend ook ten aanzien van het per soonlijke leven van hen waarmee hij in aanraking kwam, waaiwoor hij tijd vond naast intensief wetenschappelijk werk. Namens de oud-leerlingeh werd hem een geschenk aangeboden, waarvan de vorm bepaald werd door de grote liefde die prof. Van Arkel koestert voor de natuur: een verrekijker en een boek over vogels. Prof. Van Arkel 'beantwoordde de sprekers met woorden van waardering voor de hem gebrachte hulde. Hy wees er daarbij op, dat van het ogenblik van zijn ambtsaanvaarding totnutoe de chemische wetenschap zo stormaohtig gegroeid is, dat zij thans niet meer door één persoon is te overzien. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacob Jan, zn v. J. Heemskerk en M. J. Heemskerk: Richard Adolf, zn v. C. P. Hoekstra en J. E. Stroombergen; Inge borg Sandra, dr v. H. Neuteboom en L. W. Kukler; Arend Dirk zn v. W. van den Oever en J. Boesaard; Wllhelmlna Corne lia Maria, dr v H. Wolters en A. A. Kerk vliet; Siepko Pieter, zn v. K. W. Nieuw- zwaag en V. G. Lensvelt. Prof. dr. H. Lam (links), de vandaag afgetreden rector magni ficus, wenst zijn „collega uit het horzelnest" en diens echtgenote ge luk met zijn jubileum tijdens de receptie in de Academie. Winnaars Prijsvraag naar Londen Schiphol, 17 september De acht winnaars van de maand augustus in de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington- vliegtuig naar Londen. U ziet ze hier voor het vliegtuig, vóór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v.I.n.r.; A. v. d. Struik, Wageningen Mevr. D. A. Spuyman, Rijswijk D. Wolters Jr., Eindhoven B. H. Stokman, Den Haag L. H. E. v. Hylckama Vlieg, Roosendaal E. A. Philippart-Reijns. Tilburg Th. W. Maandag. Rijswijk A. J. Klunder. Enschede DE WINNAAR OF WINNARES VAN DE HOOFDPRIJS: een vliegreis met onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW VORK met algehele verzorging voor twee personen wordt tegen het einde van september bekend gemaakt in dit blad. from America's Best Tobaccos Gouden jubileum St. Joris Nadat 's ochtends in de kapel van de Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest een H. Mis uit Dankbaarheid was opgedragen, heeft de afdeling Leiden van de Nederlands Katholieke Bond van Arbeiders(sters) in Voe- dings- en Genotmiddelenbedrijven „St.-Joris" gistermidag haar gouden jubileum herdacht met een drukbe zochte receptie in de koffiekamer van „Den Burcht". De feestelijkheden rond dit jubileum worden zaterdag a.s. afgesloten met een feestavond in „Den Burcht". Verschillende sprekers hebben tijdens deze receptie hun gelukwensen overge bracht en de kwaliteiten en verdiensten van de Leidse afdeling van ..St.-Joris" geroemd. Naast afgevaardigden van de overkoepelende vakorganisatie, de KAB. gaven ook zusterorganisaties blijk van hun belangstelling. Voorts waren er verscheidene bestuursleden van omlig gende afdelingen van ..St.-Joris". Het Christelijk Nationaal Vakverbond had ook een gelukwens gezonden en een fraaie voorzittershamer geschonken. De landelijke voorzitter van „St.- Joris, de heer J. A. A. Niemam, die bij het ontbijt na de H. Mis reeds het woord had gevoerd, richtte ook tijdens de receptie nogmaals een gelukwens tot het bestuur. Hij overhandigde daarbij een enveloppe met inhoud. Namens de Algemene Bond van Vakcentrales voer de de heer T. Knaap het woord. Hij sprak zijn lof uit over de uitstekende samenwerking met de Leidse afdeling van „St.-Joris". Verder zagen wij nog vertegenwoor digers van Öletex, St.-Wdliibord<us, de R.-K. Houtbewenkersbond, St.-Eloy, de R.-K. Slagerspatroonsbond, de Neder lands Katholieke Grafische Bond. Her wonnen Levenskracht. St.-Christoffel. terwijl wethouder S. Menken door zijn aanwezigheid van belangstelling van gemeentewege getuigde. Neomist in Petruskerk Pater Clemens Gilberts Cssr. heeft gistermorgen in de Petruskerk aan de Kamerlingh Onneslaan zyn eerste plech tige H. Mis opgedragen. De neomist werd daarbij geassisteerd door pater A. van der Wielen M.B. als diaken en pastoor J. Wijsbroek uit Haarlemmerliede als sub-diaken. Pastoor W. E. Blok fun geerde als pi-esbyterassistens. De feest predikatie weid gehouden door pater L. Siemonsma Cssr, directeur van het Retraitehuis te Noordwijkerhout. Nadat ten huize van de neomist aan de Gerrit Doustraat la een drukbezochte receptie was gehouden, werd in de pa- rochiekerk de kerkelijke viering van di'c feest besloten met een plechtig danklof. Gistermiddag heeft een delegatie van Collegium, Commissie en Studenten Carrouselvereniging een bezoek gebracht aan de bij tientallen studenten generaties bekende studentenkoetsier Dirk van Egmond, die zijn 75-ste verjaardag vierde. Zij brach ten hem de felicitaties over van de talloze studenten die hem, als een vrijwel niet meer weg te denken attribuut van het studentenleven, een warm hart toedragen. Dat iverd onderstreept met enkele enve loppen met inhoud. De gehele dag heeft Dirk. die ruim veertig jaar geleden zijn intrede in het Leidse stadsbeeld maakte na jarenlang koetsier in Arnhem te zijn geweest. bezoek van zijn Leidse vriehden gehad. Daa werden uiteraard uitvoerige herinneringen O; haald uit het'veelal bewogen leven in de studente. - wereld. Inmiddels moest het befaamde paard Sampa. dat dagelijks de trouwe zorgen geniet van Dirk nadat het zes jaar geleden op charmante ivijze met sherry was gedoopt, deze dag genoegen nemen met zorgen van anderen: er was geen gelegenheid voor de jubilaris, om daar zijn aandacht aan te wijden. De foto toont de dronk, die de heer R. Gaymans, assessor II van het Collegium, namens de genoemde instanties op de voortdurende gezondheid van Dirk itbrachtLinks de echtgenote van Dirk.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4