KRO streeft naar vernieuwing Proteststaking van één dag van Amsterdamse dagbladtypografen Met een enkel woord Agenda MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 Ook de KRO heeft getracht in haar programma's wat vernieuwingen toe te passen. Variatie alleen, zo zegt de KRO, is niet het motief om tot veranderingen te komen. Onder de vraagstukken, die bü de wijzigingen mede een rol hebben gespeeld, worden genoemd: de noodzaak van integratie van het katholicisme in de programma's, niet dogmatisch maar van de mens uit, verheffing van het culturele niveau, de verhouding radio en televisie en een opsporen en aankweken van nieuw talent. Wat het amusement betreft, komt Jan de Cler met een nieuw liedjesprogram ma, De Halve Maan(d), terwijl ook Jules de Korte op dezelfde zondag met nieuwigheidjes komt. De grote avond is die van zaterdag. Om de eentonigheid van opzet te doorbreken is de zaterdag avond in twee gedeelten verdeeld. De eerste helft wordt een wisselprogramma, dat van week tot week verandert. De eerste week is er een blijspel, een soort quiz, de tweede week cabaret ,,'lHumeur- op" van Leo Nelissen, de derde week „mensen in nood", een wat ernstiger programma over de noden van de men sen en de vierde week ,Een hart zoekt het geluk", een musical in vervolgen. Daarna komt weer de eerste week aan de beurt. In de tweede helft komt Tie relantijnen onder leiding van Tonny Schifferstein. De naam is hetzelfde als advertentie heeft alles mee Verantwoord en onverantwoord enthousiasme (Van onze t.v.-medewerker) Dr. L. de Jong, dirécteur van het In stituut voor Oorlogsdocumentatie, nam zaterdagavond niets anders dan zijn per soonlijkheid mee, voor het voeren van zijn gesprek over en het geven van zijn visie op het Russisch bezoek aan de Ver enigde Staten. Is dat dan televisie? Zeker, naar ons oordeel, omdat het er veel toe doet bij de behandeling van deze by zonder be langrijke problemen, die immers de hele mensheid van vandaag en morgen ra ken, de man, die praat, in de ogen te kunnen zien. Wij althans hebben sterk de indruk overgehouden, dat we goed doen onze verwachtingen van het top- gesprek niet te hoog te spannen. Want de historicus van professie, die aan het woord was, stelde twee dingen vast. Eer stens, dat er nu al meer dan een jaar in Genève wordt gemodderd op een zaak van geringere allure, waarbij telkens ge strand wordt op Russische onwil om tot een werkelijk vergelijk te komen. Twee- dens, dat zijnstudiehemhadgeleerd.dat het in de jongste geschiedenis van het mensdom nooit ging om het aangaan van afspraken en het doen van beloften, maar in de allereerste plaats om de mo gelijkheden tot reële controle op de over eenkomsten. Het is alles te mooi om waar te zijn, maar ook te mooi om waarach tig te zijn, zo besloot De Jong zijn boeiend betoog over de revolutionaire suggestie voor algemene ontwapening. Hij waarschuwde dus terdege tegen on verantwoord enthousiasme en hij deed dat op een klemmende en klare wijze. De leiding van „Je neemt er wat van mee" kan blij zijn met de vangst van een man, die veel over Beethoven meent te weten en daarvan al direct op een be vredigende manier blijk gaf. Ook dit was een persoonlijkheid (en daarmee staat of valt zo'n quiz), die vertelde tot de grote componist bekeerd te zijn na het beluisteren van zijn 7de symfonie. Ik had na afloop mijn hoed willen opzet ten, maar kon myn hoofd niet vinden, zei hij Berlioz na, om te demonstreren hoezeer hij ervan onderste boven was geweest. Hy HJkt dus wel uit het goede mu zikale hout gesneden, maar voor enthou siasme is nodig, dat de kijkers niet al leen een enkel antwoord op een enkele detailvraag kragen, maar dat er een poging wordt gedaan enige werkelijke kennis, nodig voor een begin van in zicht, bij te brengen. We zullen zien en wachten af in de hoop, dat een volgende maal na het ten gehore brengen van enige muzikale vragen, ontleend aan Beethovens oeuvre niet meer iemand van de muzikale standing van Thom Kelling de stemming komt verstoren. Overschakeling op Londen bracht een ervaring, zoals we er graag meerdere in een seizoen zouden wensen. En bepaald niet alleen, omdat er muziek gemaakt werd, waarbij men rustig zijn krantje kon lezen, maar omdat we dank zij de BBC kennis konden maken met een in stituut, dat ons onze buren aan de an dere kant van de haringvijver liet zien, ontdaan van alle reserve, die zo vaak onderling begrip en waardering in de weg staat. In de Royal Albert Hall waren naar schatting een 7 k 8.000 mensen bijeen om getuige te zijn van het laatste Pro menadeconcert 1959 van het Symphonie- orkest van de BBC onder directie van Sir Malcolm Sargent. Het was een hartverwarmende demonstratie van vreugde, die deed denken aan de koraalzang tijdens onze 3 oktober-viering, maar dan minder plechtig, doch ook doorstraald van een even diepe dankbaarheid, vooral bij de talrijke jongeren, voor het meebeleven van deze gebeurtenis. De toespraak aan het slot, welke de dirigent jaarlijks pleegt te houden en die naast humor zoveel behartenswaardige wenken voor de ook bij ons bekende combinatie jeugd en muziek bevatte, bleef helaas onvertaald. Hierdoor werd aan velen juist het con structieve van deze op het eerste gezicht nog al dolle klucht onthouden. Daarvoor had tijd gevonden moéten worden. Mis schien lukt het het volgend jaar.^Men heeft dan in ieder geval de tijd om met de tijd te passen en te meten. Was er een vertaling geweest, dan was ook het hartelijk welkom tot de kijkers in Ne derland beter tot zijn recht gekomen. Eén ding werd ook zonder vertaling dui delijk en dat was de voorbeeldige disci pline onder de laaiend enthousiaste Lon- dense jeugd, die zich prompt en stipt richtte naar de wenken van de dirigent, wanneer deze om stilte verzocht. Daarna ging Eerdmans weer onverdroten verder met zijn quiz, waarbij het opviel, dat hij door het afremmen van zijn eigen enthousiasme de spanning nog aanmer kelijk wist op te voeren tot aan het eind om 10.45 toe. andere jaren, maar de opbouw is an ders. Onder andere komt er geen quiz in deze show. Een nieuwe vraag- en antwoordrubriek is hierin „Kopstuk ken", waarin artiesten als raadgevers optreden. Een nieuw geluid wordt de Franse les op zaterdagmiddag, omdat diegenen die deze radiocursus hebben gevolgd, gerechtigd zijn op te gaan voor het officiële diploma eerste graad van de Sorbonne. Het is de eerste maal dat de Franse universiteit dit toestaat. Hoe wel er voor dit jaar geen prijsvraag in hoorspelen wordt uitgeschreven, blijft het hoorspel van eigen bodem in ere. Ruim de helft hiervan is door een Ne derlandse auteur geschreven. Op de dinsdagavonden verschijnt er een reeks programma's, gewijd aan de kennis van God. De gewone man, die al vervangen was door „Ja, met mij" (niet zo ge slaagd), zal men nauwelijks terugken- nen in een uitzending als die welke Jan ae Cler nu gaat verzorgen: Hij zingt zyn commentaar op het dagelijks gebeuren (zoals hij vroeger al deed na voetbal wedstrijden). Een grote reportage wordt die over het water in Europa: alle lan den krijgen een beurt. Een stereofo- nisch luisterspel wordt verzorgd door Leon Povell. „Steekt eens op, heren" (Wlm Quint) keert terug. Van de televisieplannen valt te ver melden dat op 25 december getracht zal worden de zogenaamde Duitse kerst opera te relayeren. Opgevoerd wordt de Barbier van Sevilla. De kinderuitzen dingen zijn verplaatst van maandag naar zaterdagmiddag (op verzoek van de ouders). Tegen college van Rijksbemiddelaars Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven komt zoals bekend vanmiddag in Amster dam bijeen. Het zal zich nader be raden over de situatie, welke thans ontstaan is. Het College van Rijks bemiddelaars kan nog niet volledig instemmen met de grafische CAO's, waarover na langdurige onder handelingen overeenstemming was bereikt tussen werkgevers en werknemers. Maar zaterdagmorgen reeds besloten de personeelscommissies van de Am sterdamse dagbladen en verschillende grote boekdrukkerijen in de hoofdstad in een vergadering tot een proteststaking als uiting van de diepe teleurstelling over de houding van het College van Rijksbemiddelaars. „Als gevolg daarvan zullen maandag geen Amsterdamse dag bladen verschijnen", zo werd in het uit gegeven communiqué gezegd. Vergeefs beroep Ondanks een beroep van de besturen der grafische werkgevers- en werk nemersorganisaties op de werknemers om de arbeid normaal te hervatten in afwachting van het resultaat van de besprekingen van het Centraal Bureau hedenmiddag, zijn in de afgelopen nacht om middernacht de nachtploegen van vier Amsterdamse krantenbedrijven op enkele typografen na de bedrij ven niet binnen gegaan. Daarmede was de proteststaking begonnen. Omstreeks één uur hedenochtend stond het vast, dat „De Telegraaf" en „De Volkskrant" niet zouden verschijnen. Evenmin de veertien buitenedities en het ochtend blad voor de stad van „Het Vrije Volk", alsmede de ochtendeditie van „Trouw" (deze wordt gedrukt by „Het Algemeen Handelsblad"). In de loop van de och tend was de situatie nog vrij onduide lijk. Zeker is, dat alle dagbladen in Amsterdam vandaag niet zullen uit komen. Zeer rustig De staking begon zeer rustig. Gister avond laat stonden de typografen in groepjes voor de verschillende kranten- bedrijven op de N.Z. Voorburgwal te graten en te discussiëren. Af en toe leven voorbijgangers staan om te in formeren, wat er aan de hand was. De erkende grafische vakorganisaties staan niet achter deze staking. Een woordvoerder van de personeelscommis sies der Amsterdamse dagbladen die dus de staking hebben uitgeroepen heeft hedenmorgen medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat deze protest staking vanavond zal eindigen. Dit zal dan inhouden, aldus deze zegsman, dat de eerste ploegen vanavond om acht uur weer aan het werk zullen gaan voor de ochtendbladen van morgen. Rotterdam niet Ook bij „Het Vrije Volk" in Rotter dam zal door de typografen niet wor den gewerkt. De overige Rotterdamse bladen zullen normaal verschijnen. Bij de „Nieuwe Rotterdamse Courant" heb ben de typografen vanochtend om tien over half tien het werk er bij neerge legd. Aanvankelijk werd na 20 minuten opnieuw begonnen, maar later legde een deel van het personeel het werk weer neer. Het zag er naar uit, dat ook de rest zou volgen. Daardoor kunnen ook niet verschijnen: „Dordtsch Dagblad", „De Dordtenaar", „De Rotterdammers" en „Trouw". Daarentegen hebben de typografen van de Twentsche Courant te Hen gelo zich vanmorgen aangesloten by de Amsterdamse staking en l.et werk neergelegd. Omstreeks negen uur Is het technisch personeel naar huis ge gaan. By de andere bladen in Twente werd vanmorgen normaal gewerkt. De typografen, die het in Hilver sum verschijnende dagblad „De Gooi en Eemlander" moeten verzorgen, zyn eveneens in staking gegaan. De overige dagbladen daar zullen vanmiddag normaal van de persen komen. Sportnieuws-honger De Amsterdammer zou er misschien nog vrede mee kunnen hebben, dat hij een dag verstoken blijft van het wereld nieuws, maar dat hij de week zonder sportnieuws moet beginnen, vindt hy al te erg. De krantenverkopers daarentegen mopperen allerminst, dat deze eendags- staking juist op maandag is gevallen: zij maakten vanmorgen goede zaken met de verkoop van het buiten Amsterdam gedrukte weekblad „Sport en Sportwe reld", dat in een enorme oplaag naar de hoofdstad is getransporteerd om de hon ger naar sportnieuws te bevredigen. „Er is vanmorgen letterlijk gevochten om ons blad", zo verzekerde ons de directie van „Sport eri Sportwereld". „De verkopers werden bestormd en men scheurde de bladen zelfs uit hun han den. Wij hebben uit de persen gehaald, wat er in zat, maar het bleek niet vol doende om aan de enorme vraag te kunnen bean'twoox-den". In de Amsterdamse krantenwijk, de Nieuwe Zijds Voorburgwal, stonden van morgen honderden typografen voor de gebouwen van het „Algemeen Handels blad", „De Telegraaf" en „Het Vrije Volk", in groepjes debatterend over het besluit van de personeelscommissies van de verschillende Amsterdamse kranten- bedrijven om het werk 24 uur neer te leggen. Overigens is ons gebleken, dat de typografen over het algemeen geheel achter dit besluit staan Een afvaardiging van de Amsterdamse typografen is vannacht per auto naar Rotterdam en Delft gegaan om te trach ten het „Algemeen Dagblad" en „Sport Chauffeur voorkwam spoorwegdrama (Speciale berichtgeving) Grote tegenwoordigheid van geest van de 56-jarige autobuschauffeur W. Groot- wassink uit Rfjssen, heeft zaterdag avond vele mensen het leven gered. Terwül de bus een gewaakte over weg in de straatweg Holten-Rfjssen op reed, zag de chauffeur een sneltrein naderen. Door op het laatste moment gas te geven schoot de bus waarin zich 20 passagiers bevonden nog zover van de rails dat de aansnellende trein slechts de achterkant raakte, waardoor grote ravage werd aangericht. Niemand van de inzittenden werd evenwel ge wond. Een luid gegil steeg op toen de wagen naar de linkerzijde van de weg werd geschoven. Toen de chauffeur als laat ste de bus verliet, bleek het ongeluk wonderlijk gelukkig goed te zijn afge lopen. Reeds bijna 40 jaar is overwegwach ter H. Sigger in dienst. In al die jaren heeft hij geen fout gemaakt. Ongeveer 20 jaar woont hij al naast de overweg nabij Holten. Het is hem dan ook onbe grijpelijk dat, toen hij gisteravond om half negen de bomen omhoog haalde, nadat de stoptrein uit Deventer was ge- paseerd, de sneltrein Enschede—Am sterdam nog moest doorkomen. Plotse ling zag hij de trein de bocht omkomen. Maar het was toen al te laat. De sneltrein kwam even voorbij de overweg tot stilstand. Na een kort op onthoud kon de reis worden voorgezet. Prinses Wilhelmina schenk schilderij Prinses Wilhelmina heeft een van haar schilderijen geschonken aan het Nijmeegs Mannenkoor" ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze ver eniging. Vijftig jaar geleden, bij het gouden jubileum van het koor. ver leende Koningin Wilhelmina aan de Nijmeegse zangers het predikaat „Ko ninklijke". Thans, een halve eeuw later, wenste zij opnieuw blijk te geven van haar waardering voor het koor. Zij deed dit met het schenken van een schilderij, dat zij verzocht in het repetitielokaal van het koor te doen ophangen. Het schilderij werd zaterdagmiddag door burgemeester Hustinx overhandigd aan de voorzitter van het Nijmeegs Mannenkoor, de heer J. van der Vegt. Dit geschiedde tijdens een bijeenkomst, waarop zeer velen het koor zijn komen complimenteren met zijn eeuwfeest. en Sportwereld" stil te leggen. Deze reis is evenwel tevergeefs geweest. Volgens schattingen nemen in de hoofdstad in totaal 4 k 5000 typografen aan de staking deel. Den Haag Ook in de Haagse drukkerswereld is het na vrijdag enigszins onrustig gewor den. Bij een der grote boek- en tijd- schriftdrukkerijen werd vanmorgen het werk een uur lang stilgelegd. Werkne mers trokken de straat op met borden: „Wij wensen een CAO" en dergelijke. Contact werd opgenomen met werkne mers in andere drukkerijen, hetgeen resulteerde in stagnatie in een tweede grote drukkerij. Deze stagnatie liep wel dra ten einde na een afspraak tussen personeelsleiding en directie om van middag een gezamenlijke bespreking te beleggen. VANMIDDAG WERD OVERAL GEWERKT Verschillende werknemers uitten grie ven tegen hun vakbonden, die hen, naar zy zeiden „al twee jaar aan het lijntje houden". Naar mening van een der boekdrukkerspatroons kunnen de bon den er echter ook niets aan doen, dat de overeenkomst tussen werkgevers en werknemers, vastgelegd in de ontwerp- CAO, door de Rijksbemiddelaars niet geheel wordt aanvaard. „Er zijn", aldus deze zegsman, „nogal ernstige verschil len", dié vanmiddag in het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven zul len worden besproken. Welke de verschillen zijn kon hij niet mededelen! BINNENLAND De directeur-generaal voor de In dustrialisatie en Energievoorziening, mr. L. de Block, heeft zaterdagmorgen ln de Jaarbeurshallen te Utrecht de „Lastu- 1959" geopend. Dit is een vaktentoonstel ling op het gebied van lassen en daarmee verband houdende technieken. Zaterdagmorgen is door de burger lijke stand van Maastricht de 90.000ste inwoner van Maastricht Ingeschreven. Het betrof de eerstgeborene, een zoon, van het echtpaar M. G. Slangen-Vossen. Deze geboorte-aangifte kreeg een feeste lijk karakter in de Prinsenkamer van het stadhuis ln tegenwoordigheid van loco burgemeester GIJ bels en andere leden van B. en W De luchtpostslultingen (Hamburg) voor de opvarenden van HM Karei Door man. HM Drenthe en HM Zwaardvis zijn vastgesteld op: 23 september ten 16 uur; 24 september ten 13 uur. 25 september ten 13 uur. Voor dé opvarenden van HM Karei Doorman en HM Drenthe tevens op 26 september ten 16 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amster- dam-CS, Marine. Op 16 september is de uitgifte be gonnen van een serie van vijf speciale postzegels met toeslag ten behoeve van de Stichting Monumentenzorg op de Ned. Antillen. De Nederlandse Christelijke Grafi sche Bedrijfsbond zal op 23 en 24 okto ber ln „Woudschoten" te Zeist zijn alge mene vergadering houden. In de beschrij vingsbrief staat aangekondigd, dat de heer C. J. van Mastrigt. voorzitter van het CNV zal spreken over ..De gewijzigde situaties". De culturele prijs van de gemeente lilmegen, de „Karei de Gróte-prijs", is el Ijk vermeld, dit Jaar toegekend aan Je dirigent Jan Out. Burgemeester Hus tinx heeft de prijs, bestaande uit een bedrag van f. 1000 en een oorkonde, za terdagmiddag aan de heer Out overhan digd. HIJ bracht de kunstenaar daarbij dank voor al hetgeen deze voor het mu ziekleven van Nijmegen heeft gedaan. - Vrijdag is de 19-Jarlge dienstplichtig soldaat H. A. Tijink. uit Tubbergen. op het terrein van de Oranjekazerne te Schaarsbergen. meegesleurd door een aanhangwagen van een militaire Vracht auto. welke door een burgervrachtwagen werd aangereden. De militair liep een schedelbasisfractuur op en werd opgeno men ln het Canlsius-ziekenhuis in Nij megen, waar hll gisterochtend la overla den. Een sportvllegtulg van de Nationale Luchtvaartschool is gisteravond om streeks zes uur in een weiland te Nleuw- Loosdrecht. dicht bij het vliegveld Hil versum, neergestort. Het toestel werd ge heel vernield. De piloot, afkomstig uit Utrecht, werd ernstig gewond naar de R.K.-ziekenverpleging in Hilversum over gebracht. HM de Koningin la voornemens op woensdag 21 oktober een bezoek te bren gen aan de gemeente Nijmegen. Op de Dongenseweg in Tilburg is gis teravond da 30-jarige gehuwde motorrij der Ch. J. A. M. van Gorp uit Tilburg ge dood. Hij kwam ln botsing met de 13-Ja- rige wielrijder eveneens uit Tilburg, die vlak voor de naderende motor onver wachts linksaf sloeg. De motorrijder sloeg met het hoofd tegen een boom en over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis. Zijn echtgenote, die achter op de motor zat, kwam met de schrik vrij. Het echtpaar was tien maanden gehuwd. BUITENLAND De arbeiders van de Antwerpse scheepswerven, die 1 juni J.l. in staking zijn gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor betere voorwaarden, zul len morgen of woensdag het werk her vatten. Dit is het resultaat van een ver gadering. die zaterdag Jl. ln het Ant werpse stadhuis is gehouden. De werkge vers hebben erin toegestemd de door de arbeiders gevraagde jaarpremie op basis van ongeveer f.1.15 per werkdag toe te staan. Tot dusverre hadden zij geweigerd verder te gaan dan f. 0.75 per werkdag. Bij een vuurgevecht tussen Bedoe ïenen en een Israëlische partoulle zijn za terdag ln 't welsten van de Negebwoestijn 1 drie Bedoeïenen gesneuveld, zo is van Israëlische zijde vernomen. De patrouille stelde een onderzok ln naar de moord op een officier van het Israëlische leger, die tien dagen ln hetzelfde gebied werd be schoten. Radio Moskou meldt dat de door kernenergie voortbewogen SovJetrussische ijsbrekers .Lenin" met succes een proef vaart op de Oastze heeft gemaakt. Een Zweedse archeologische expetfi- tle heeft in Oost-Cyprus vestigingen ont dekt uit het middelbronzen tijdperk. Men trof o.a. 300 vazen aan die waren opge slagen bulten een huls dat deel uitmaak te van een oude vestiging en voorts een hoeveelheid koperslakken die duldde op een plaatselijke metaalindustrie. Het staatshoofd van Malakka. Toen- koe Sir Abdoel Rahman, is ernstig ziek. Hij lijdt aan een borstkwaal en is ln een ziekenhuis opgenomen. De 64-jarige vorst werd twee Jaar geleden als staatshoofd geïnstalleerd nadat Malakka onafhanke lijk was geworden De Oostenrijkse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken heeft zaterdag bij zijn vertrek naar de VN verklaard dat hij voor de Algemene Vergadering het vraag- stuk-Tlrol zal uiteenzetten. HIJ zei .te hopen beter begrip te verkrijgen voor het Oostenrijkse standpunt In deze kwestie. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot heeft in een verklaring aan de pers gezegd: ..Ik ben er zeker van dat wy de pessimisten beschaamd zullen zetten en dat over vijf maanden de onafhankelijke republiek Cyprus zal zijn gevestigd". De gouverneur zei dit in zijn maandelijks overzicht van de overgangsperiode op Cyprus. De onafhankelijkheid moet per 19 februari Ingaan. President Nasser van Egypte heeft op een bijeenkomst in Roeetta bij Alexandrlë opnieuw verklaard dat Israë lische schepen niet door het Suezkanaal zullen varen. Hy zei dat Israël als oor logvoerende staat niet het recht heeft het kanaal te gebruiken. De kwestie van doorvaart is een onderdeel van het Pa lestijnse vraagstuk en heeft niets te ma ken met de vrijheid van scheepvaart, be weerde hij. Alle fabrieksarbeiders en kantoorbe ambten in Sovjet-Rusland zullen gedu rende het Jaar dat op 1 oktober Ingaat een kortere werkdag van zeven uur krijgen. Overwogen wordt mijnwerkers en andere arbeiders die onder de grond wer ken, zes uur per dag te laten werken. Een nieuwe loonschaal wordt van kracht die is aangepast aan de gewijzigde werktij den. Vorig jaar was de zevenurlge werk dag reeds Ingevoerd voor arbeiders in de staalindustrie en de mijnwerkers. Som mige ondergrondse arbeiders werken reeds zes uur. Indianen hebben gedreigd alle ver keer over een internationale brug te zul len blokkeren als zij geen pacht over drie laar krijgen ten bedrage van 150.000 dol lars voor een weg die van Indianen is en waarover het verkeer naar de brug gaat. Het is de brug van Cornwall naar Masse- na die Canada met de VS verbindt. „Wij ziln zakelijk", aldus het opperhoofd. ..Als wij het geld niet krijgen blokkeren we de weg. Het is onze weg en wij kunnen daar mee doen wat we willen". Een Super-Constellation van de „Air France" is veilig op het vliegveld van Shannon geland met een afgebroken schroef, die zich in de romp van het vliegtuig had geboord. Twaalf passagiers waren aan boord. ZIJ liepen geen letsel op Het incident gebeurde op 5000 meter hoogte ongeveer 640 km voor de Ierse kust. Reddingboten en vliegtuigen scho ten toe nadat het vliegtuig de volgende dramatisch boodschap uitzond: .Schroef afgebroken, zit in romp vast. Gebroken ruiten verzoeke alle bijstand". Zaterdag zijn de 42 uit Barletta af komstige slachtoffers van het Instorten van een huurkazerne op plechtige wijze begraven. Burgerlijke, militaire en geeste- Hlk autoriteiten en vrilwel de gehele be volking van deze 65.000 inwoners tellen de stad. waren aanwezig. De rouwstoet die gevormd werd door een aantal auto bussen.werd begeleid door militairen, po litie familieleden en autoriteiten. Er wa ren vijftig kransen van president parle ment. regering, politieke verenigingen en andere instanties. Van Amerikaanse zijde ls meege deeld. dat brigade-generaal Gilbert Prlt- chard, die op verzoek van de IJslandse regering van zijn commando op IJsland ontheven werd. woensdag IJsland zal ver laten. HIJ zal een benoeming aanvaarden als commandant van de luchtverdedi gingssector New York die volgens Ameri kaanse defensiekringen operationeel ge sproken een van de belangrijkste posten van het luohjtdefenslecommando in de VS is. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regeringsultz.: De stichting bevor dering bescherming bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. Tom Lodewljk, hoofd van de afdeling pu bliciteit van de stichting spreekt over het onderwerp: De kunst van het overleven. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Mensen ln de Jazz. klankb. 21.00 Concertgeb.-ork. en solist. I. d. pauze (plm. 21.5022.15) Voordr. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. MAANDAG In den Vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Spr. A. J. P. Taylor: „De hedendaagse Britse pers". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondmuziek. 8.30 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Haagse Comedle. „Bledermann en de Brandstichters". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Lezing Simon de Waard voor Ned. Cnr. Reisver. over: „Tus sen Grieken en Goden". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". Spr. A. v. d. Nleuwenhulzen over: „Klank en kleur". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. Fr. Kramer over: De hondenrassen. 8 uur nam. DINSDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Prediker: Spreker evang. Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en 0. rondleiding Zuldzeetentoonstelling. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedle. „Biedermann en de Brandstichters". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 11.5012.20 uur nam. „In de Moriaan". Opening Soolëtelt Hervormd Jeugdwerk. 8 uur nam. Oppenhelmstraat: Officiële opening openbare lagere scholen Oppenheim- en Sumatrastraat .3 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing prof. dr. F. A. van Baren. „Reisindrukken uit Brazilië". 8 uur nam. DONDERDAG De kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.: Ned. Come dle „Zachtjes met de deurenII" 8 u. nam. Speeltuin ..Oosterkwartier" (Borneo- straat)Opening Bejaarden Sociëteit. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)3 October Ver. Spr. de heer J. J. Mostard over het Habsburgae Hule. 8 uur nam. VRIJDAG Clubhuls ..Oosterkwajrtier" (Borneo- straat)Dahlia-avond. Leldse Tuiniers- en Bloemlatenver. „D.E.V." 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.: Ned. Come dle „Zachtjes met de deuren!!" 8 u. nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm. Bijbelstudie: 11-12 uur, prediking ds. B. Slond. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 8 uur nam. Stationsplein; Herfstexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Huys te War mond. 2.05 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk:. Spr, B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogeweord 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen „wat is de goddelijke wil voor onze tijd?". 3 uur nam. Wacht torenstudie Jehovah's getuigen. 4 u. nam. Terrein naast St.-Petruskerk (Zeeman laan): Opening verkennerslokaal St.-Lo- dewijksgroep 1 uur nam. VolkshuisPoppentheater Harlekyn speelt „De toverfonteln". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.ejn. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). DE BIOSCOPEN' Casino „De glimlach van een Zomer nacht". 18 Jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur, Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 1.uvnr „Het dagboek van Ane Frank". A.l. Werkdagen 2.30 en 8 uur. Zondag 3 en 8 uur. Trianon „De lord, de lady en de but ler". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en9.15uur. Lldo „Gezworen kameraden". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Cowboy". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. 4VOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken. Hogewoerd 171 telef. 20502. Bij geen gehoor bü (Jw balsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. De Griekse operazangeres Maria Cal- las zal woensdagavond ln de Festival Hall ln Londen een concert geven. Zy werd hedenavond in het Londense Savoy Hotel verwacht. Maria Callas heeft het Jacht „Christina" van Aristoteles Onassls zon dagochtend in de nabij Athene gelegen baal van Glyfada met onbekende bestem ming verlaten. De Britse 71-larlge socialistenleider Herbert Morrison, diem lnister van Bui tenlandse Zaken is geweest, Is ter gele genheid van de ontbinding van het par lement in de adelstand verheven. Hem ls de niet-erfeiyke titel baron toegekend. De Zuldafrikaanse minister Ver woerd heeft meegedeeld dat de regering voorstellen zal doen ten aanzien van de samenstelling van de Senaat volgens wel ke o.a. de omvang van dit lichaam van de huidige negentig tot ongeveer vyftig leden wordt verminderd. By gelegenheid van een diner ter ere van ae Indiase premier Nehroe, die een bezoek aan Afghanistan bracht, zyn de vrouwen van de vooraanstaande Af ghaanse gasten zonder sluier verschenen. Waarnemers zagen hierin een mogeiyk begin van aanschaffing van de moham medaanse regel dat vrouwen nimmer ln het publiek hun gelaat mogen tonen. Een Israëlisch parlementslid, Lor- rlncz. vader van zeven kinderen heeft meegedeeld alle kinderbyslag welke hij krijgt Ingevolge een nieuwe wet. aan de totstandkoming waarvan hy heeft mee gewerkt. voor liefdadigheid te zullen be steden om te tonen dat hy niet voor el- gen voordeel ls opgekomen. Onder de vloer van een moskee ln de Jordaanse sector van Jeruzalem zijn overblijfselen van metselwerk aangetrof fen dat naar men meent van de tempel van Koning Salomon is geweest, die ln 586 voor Chr. door de Babyloniërs werd verwoest Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Fries pro gramma. 18.46 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Blaases. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Helnrich Schützfeest. 21.30 Cellorecital. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Instr. trio. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Idem. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. DINSDAG 22 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geesteiyk leven, caus. 10.00 Gr. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Land.rubr.; Het land by- een. III. De wenszitting en het plan van toedeling 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Vioolduo en piano. 15.30 Tus sen mythe en werkeiykheld. caus. 15.45 Gram. 16.15 Idem. 16.30 V. d. leugd. 17.20 De dierenwereld en wy. caus. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18 15 Pianospel. 18.30 Promenade-ork. en soliste. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 21.05 De zonderlinge telefoon, hoorsp. 22.00 Hawaiian muz 22.15 Act. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.17 New York calling. 23.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10 00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12 30 Land- en tulnb. meded. 12 33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.16 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.40 Piano trio. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz: Ryksdelen Overzee: Het eiland St.-Eustatlus, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Regeringsultz.: Nationale reclasserlngsdag 1959. Misdaad en de toekomst van de delinquent, door drs. J. H. Hoornweg, directeur van het nationaal bureau reclassering. 18.30 V. d. leugd. 18.45 Vrouwenkoor. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Brabants halfuur. 21.05 Ömr.ork. en soliste. 21.55 Berechting, psychiater en reclassering, gespr 22.20 Orgelspel. 22.45 Avondeebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz.. KRO: 20.20 Filmbeschouwing. 20.45 Speelfilm. NTS: 22.3023.15 Eurovisie: gevar. progr. te Londen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussies. 13.65 Gram, 14.00 V d scholen. 15.00 Hoorsp. 15.30 Ork.conc. 16.00 The Brains Trust. 16 45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the Smith-East. 19.00 Operamuz. 19.30 Hoorsp. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad. 21.45 Ork. conc. 22.45 Caus. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623 36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 Nws.) 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. v. races en orgelspel. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.35 Gram. 18 45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws en gevar. progr. 20 00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Piano recital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.10 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrjjk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35. 14.10, 17.00. 18.30 en 19.11 Gram. 19.55 Nws. 20.00 Kamermuz. 21.30 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30, 23.00 en 23.11 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel 824 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Planoreci tal. 12.30 Weerber. 12.34 Planorecital. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16 00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Kamermuz. 16.30 Ork. conc 17.00 Nws. 17.15 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vtouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws 22.15 Festival v. hedendaagse muz. 22.35 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 en 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Luik: Ork.conc. I. d. pauze (plm. 20.50): Gram. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. Voor Leiden en omstreken Gebr. B. H en J. Huisman Wielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 Z telefoon 22962 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) f 6 Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajacclo Madrid tyallorca Lissabon licht bew. half bew. mist onbewolkt mist mist mist onbewolkt onbewolkt geh. bew. regen zwaar bew. geh. bew. regen geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. on/bewolkt 5 a a z 3 20 zzw 5 1. w.stll 20 z 4 20 w^tll 18 z 3 20 w.stil 21 w.stll 22 z 4 22 zzw 5 12 wzw 6 nno 2 20 wzw 9 18 zw 4 16 w.stil 22 w.stll 22 no 1 22 w.stll 25 ono 1 25 w.stll 25 nnw 5 23 z 2 17 ono 4 24 zzo 2 21 w stil 22 w-stll w^til W-Stll W-Stil w^tll W.Stll w.stll n 2 23 n 2 27 no 5 27 -S 3 a's IS3 3.3 a 8 0 21 24 25

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2