TIP VAN BOOTZ VAKBONDSLEIDERS KREGEN GEEN VOLDOENDE ANTWOORD VARIA MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 ONTHULLINGEN VAN REUTHER Kroesjtsjef wond zich lievig op tijdens contact niet kopstukken van AFL-CIO De Amerikaanse vakbondsleider Walter Reuther heeft de pers na het diner van Kroesjtsjef met de kopstukken der vakbeweging medegedeeld, dat Kroesjtsjef de wederzijdse standpunten onverenigbaar had geacht. De Russische leider en de leiders van het vakverbond AFL-CIO (17 miljoen leden!) zijn drie en een half uur bijeen geweest en hebben gesproken over de voordelen van het Amerikaanse en het Russische stelsel. George Meany, de president van de AFL-CIO. was echter niet aanwezig. Hij had gezegd geen prijs te stellen op een ontmoeting met Kroesjtsjef. Zeven vice-presidenten van de AFL-CIO (die in San Francisco een congres houdt) zouden Kroesjtsjef, dat de arbeiders in de Verenigde Staten weigeren een filosofie van dictatuur te omhelzen, aldus Reuther. De Russische leider ver dedigde echter krachtig het Russische stelsel. Vele vragen bleven achterwege Volgens Reuther is Kroesjtsjef bij een bespreking van het ontwapeningsvraag- 6tuk nogal opgewonden geworden. Ja mes Carey, president van de Bond van Elektricins, had dit onderwerp ter spra ke gebracht en had naar aanleiding van de jongste voorstellen van Kroesjtjsef in de Ver. Naties gezegd, dat een doel treffende inspectie en controle vereist zijn. Kroesjtsjef had o.m. opgemerkt, zich niet te kunnen verenigen met het soort controle dat de Ver. Staten nodig achten met het oog op het bestaan van Amerikaanse militaire bases in het bui tenland. Maar later, aldus Reuther. had Kroesjtsjef gezegd, dat hij wel had ingestemd met deze controle. Kroesjtsjef had ook gezegd, dat de vakbondsleiders de lijn van Dulles volg den. „En toen begon hij tegen ons uit te varen". De Russische leider was vriendelijk toen het gesprek over alge meenheden ging. Hij werd echter opge wonden toen de bijzonderheden bespro ken werden. Knight, president van de arbeiders in de olie-industrie, bracht het onderwerp van de politieke zelfbeschikking ter ta fel, maar volgens Reuther kon men over dit thema niet verder praten om dat Kroesjtsjef te kwaad was geworden. „Ik zei tegen hem dat een boos ant woord nog niet een bevredigend ant woord is", aldus Reuther. Domme vraag Joseph Curran. president van de bond van zeelieden, vroeg of een arbeider in de Sovjet-Unie kan staken. Kroesjtsjef antwoordde, dat de Russische arbeider het recht heeft om te staken, maar er waren de laatste tijd in de Sovjet-Unie geen stakingen voorgekomen omdat er geen behoefte aan bestond. Emil Rieve, voorzitter van de bond van textielarbeiders, had Kroesjtsjef ge vraagd wat hij dacht van regerings eigendom zonder dictatuur, zoals in de Scandinavische landen. Kroesjtsjef, die zijn zelfbeheersing zo'n beetje verloor, trachtte de vraag af te doen met het antwoord, dat het een domme vraag was die geen antwoord waard was. Hij gaf er ook helemaal geen antwoord op, aldus Reuther. In antwoord op vragen over de Hon gaarse opstand had Kroesjstjef gezegd, dat de revolutionairen saboteurs en op roerkraaiers waren. De vakbondsleiders Baby viel 12 nieter van vierde etage (Van onze Haagse redactie). In een onbewaakt ogenblik klom de 18 maanden oude Marina van Huizen uit het raam van een flat op de vierde verdieping aan de Hengelolaan te Den Haag. De baby maakte een val van 12 meter en kwam terecht in de tuin. In het ziekenhuis aan het Westeinde con stateerde men alleen een hersenschud ding. Het kind. is ter observatie opgeno men. Dodelijk ongeval op Valkenburg Zaterdagmorgen om even over tien uur is op het Marinevliegkamp Valken burg een ongeval gebeurd, waarbij de 18-jarige vliegdienstweerkundige derde klasse, A. J. L. Platei uit Haarlem, om het leven is gekomen. Tijdens een transport met een „unigom"-trekker, die gewoonlijk gebruikt wordt voor het ver slepen van vliegtuigen, is h(j van de machine gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Hij overleed ter plaat se aan de opgelopen verwondingen. Omtrent de ooi-zaak van zijn val tast men in het duister. Ongeveer een half uur later deed zich op de vliegbasis Soesterberg een soort gelijk ongeval voor. De 20-jarige soldaat van de Kon. Luchtmacht E. Leveber, eveneens uit Haarlem, viel van een trek ker af en kwam onder een achterwiel terecht. Zwaar gewond werd hij opge nomen in het militaire hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. Ook hier is de oor zaak van het ongeval onbekend. Mr. A. A. M. Struycken lid Raad van State Bij K. B. Is thans gelijk aange kondigd met Ingang van 1 novem ber 1959 benoemd tot lid van de Raad van State mr. A. A. M. Struycken, oud-minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., te 's-Gra- venhage. Mr. A. A. M. Struycken is oud-gou verneur van de Ned. Antillen. GEEN STEUNVERLENING VOOR DE VOLLEGRONDSTUINBOUW Nadat de minister van Landbouw en Visserij in de memorie van toelichting op de landbouwbegroting-1960 reeds had medegedeeld, dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt, een steunregering voor de vollegrondstuinbouw in te stellen, is het Landbouwschap, dat financiële hulp in de vorm van een toeslag voor bepaal de produkten had gevraagd, in kennis gesteld van het standpunt van minister Marynen, die op dit moment bijzondere maatregelen niet noodzakelijk acht. Bovendien heeft het probleem vele kanten, die nader dienen te worden be zien, terwijl tevens in het oog moet wor den gehouden, dat een produktietoeslag in de tuinbouw een aanpassing van de produktie aan de vraag tegenwerkt, zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee. hadden evenwel betoogd dat dit juist een van de gevallen was geweest, waarin de Sovjet-Unie gebruik gemaakt had van militaire macht om zelfbeschikking te verhinderen. Reuther deelde nog mee, dat de vak bondsleiders verscheidene punten niet aan de orde hadden gesteld, zoals zij van plan waren geweest, omdat er zo'n geprikkelde sfeer heerste. De Ameri kaanse vakbondsleiders hadden bijvoor beeld niet een lijst met namen van 359 Hongaarse leiders laten zien, die vol gens hen door de Hongaarse redering waren gearresteerd of berecht. De lijst zal nu naar de Russische ambassade in Washington gezonden worden. Met de vuist op tafel Paul Phillips, president van de bond van arbeiders in de papierindustrie, stel de de kwestie van het storen van Wes terse nieuwsuitzendingen naar de Sov jet-Unie aan de orde. Naar zijn mening scheen dit in strijd met het verlangen naar een vrije uitwisseling van nieuws. Hierop sloeg Kroesjtsjef met de vuist op tafel. „Wat eet U graag?", vroeg hij Phillips, die antwoordde: „Ik zie niet in, wat dat met de vraag te maken heeft, maar ik houd van gebraden vlees". „En ik houd van borsj (een Russisch ge recht). Gij kunt Uw gebraden vlees heb ben maar in de Sovjet-Unie willen de arbeiders borsj hebben", aldus Kroesj tsjef. Reuther zei van mening te zijn, dat het volk het recht moet hebben, te luis teren naar hetgeen het wil horen. Kroesjtsjef zou toen zeer driftig gewor den zijn. Later begon hij de resp. stand punten op te sommen en zei, dat de vakbondsleiders hun zienswijze hadden verdedigd en hij het Russische stand punt. Hij concludeerde, dat de stand punten niet le verenigen zijn. Reuther had Kroesjtsjef verweten, dat hy het wilde doen voorkomen alsof hij de enige is, die de vooruitgang van de arbeider op het oog heeft. Kroesjtsjef beschuldigde de vakbonds leiders ervan „kapitalistische lakeien en stromannen" te zijn. Hoewel hij soms zijn zelfbeheersing verloor en op de tafel sloeg, was Kroesjtsjef niet boos toen de bijeenkomst werd gesloten. In de laat ste minuten deden wij het kalm aan, omdat wij de bijeenkomst niet ontijdig wilden laten eindigen, aldus Reuther. In één nacht een nieuwe spoorbrug (Speciale berichtgeving) Honderdvyfentwintig man van de Ned. Spoorwegen plaatsten in de nacht van zaterdag op zondag een nieuwe spoorbrug in de lijn SchiedamKethel. Zy werkten volgens een zorgvuldig voorbereid werkschema, waarbij het treinenverkeer op genoemde lyn hoog stens 12 uur zou worden onderbroken. Het strekt de technici van de Ned. Spoorwegen tot eer, dat zij binnen het tijdschema zjjn gebleven. Er ligt op deze plaats over de polder- vaarUxeeds een brug sedert 1847, toen deze spoorlijn gelegd werd. oorspronke lijk een houten brug, sedert 1875 ver vangen door een serie vaste Ijzeren bruggen, rustende op twee op houten palen verankerde pijlers, 's Nachts zjjn de 14 brugdelen van hun plaats ver wijderd, deels met behulp van dek schuiten en deels met een drijvende bok, die hiertoe ter plaatse moest wor den gemonteerd. Ze zijn daarop door een op twee landhoofden rustende over spanning van ruim 50 meter vervangen. Deze constructie, een stalen vakwerk, brug van 9.30 meter hoogte, 51.6 meter lengte en een gewicht van 360 ton, was naast de bestaande brug over de Pol dervaart gemonteerd en moest via een rolbaan op haar plaats worden ge bracht. Twee nieuwe brughoofden wa ren. zonder onderbreking van de nor male dienst reeds in het baanvak aan gebracht. De oude pijlers werden na verwijdering van de oude brugdelen voor een deel opgeblazen. De zware constructie werd met hand kracht verrold. Men begon ermee1 om 3.25 uur en was om kwart voor vijf klaar. De eerste treinen konden gister morgen 10 over 10 richting Delft en 10.39 richting Rotterdam de nieuwe brug passeren. Congres bouwresearch te Rotterdam begonnen (Speciale berichtgeving) In het nieuwe Rijnhotel te Rotter dam is vandaag het eerste grote in ternationale congres over bouw research begonnen. Circa 400 deskun digen, afkomstig uit 35 landen, o.a. uit de meeste Oosteuropese staten en uit een aantal onderontwikkelde ge bieden, nemen deel aan dit congres, waarop een tiental onderwerpen aan de orde komen, die met het oog op de ontwikkeling van het bouwwezen zeer actueel mogen heten. Het congres, dat tot en met 26 september wordt gehou den, staat onder voorzitterschap van ir. J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum te Rotterdam. De deelnemers werden vanmiddag door de erevoorzitter, de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mr. J. van Aartsen, namens de Nederlandse regering welkom geheten. Vooral de nijpende behoefte aan goede en goed kope woningen, aldus de minister, zal voor alle researcharbeiders in alle lan den een eerste prikkel zijn voor ernstige en toegewijde studie. Nadat de loco-burgemeester, de heer J. U. Schilthuis, de deelnemers had ver welkomd namens de gemeente Rotter dam en enkele buitenlandse gasten het woord hadden gevoerd, heeft de voor zitter ir. J. van Ettinger een inleiding gehouden over het „waarom" van het congres. Zeeman kreeg maagbloeding Speciale berichtgeving Vannacht omstreeks 12 uur is de reddingboot „nlsulinde" met een pa tiënt aan boord de thuishaven Oost- Mahorn binnengelopen. Om zeven uur 's avonds had de kapitein van de 350 ton metende kustvaarder „Delfdijk" uit Delfzyl, via Radio-Scheveningen om hulp gevraagd voor een van de bemanningsleden, de 26-jarige ma troos H. W. ten Thiie uit Apeldoorn, die aan een zeer ernstige maagbloe ding leed. De kustvaarder bevond zich toen op de route E.T. 15 ten noorden van Ame land. Het Amerikaanse troepenschip „Gei- ger" voer naar de Delfdijk. De kust vaarder werd door het mariiie-vaartuig gepraaid, waarna eerste hulp kon wor den verleend. Later nam de redding boot Insulinde de patiënt over. De ma- broos werd in het protestants ziekenhuis „Sions-berg" te Dokkum opgenomen. Adenauer aanwezig bij de inwijding synagoge Keulen In tegenwoordigheid van Bondskanse lier Adenauer is zondag in Keulen een nieuwe synagoge ingewijd, die in de plaats is gekomen van de hoofdsynagoge van de stad, die op 9 november 1938 door nationaal-socialistische brandstichters werd verwoest. Vóór deze pogrom, waarvan de joden in vrijwel alle Duitse steden te lijden hadden, telde Keulen zeven synagoges. Van de ongeveer 20.000 joden werden er 11.000 onder het bewind van de nazi's vermoord. Bondskanselier Adenauer gaf de joodse gemeenschap de verzekering, dat de Bondsregering orde en veiligheid voor allen waarborgt. Hij verzocht de joden, in hun gebeden ook de christelijke slachtoffers van de nationaal-socialisten te gedenken. President Lübke gaf in een telegram van zijn belangstelling blijk. De plech tigheid werd o.a. ook bijgewoond door de minister van Onderwijs van Rijnland- Westfalen, verscheidene vertegenwoor digers van het. diplomatieke corps en af gevaardigden van het gemeentebestuur van Keulen. Prins Pernhard in gesprek met de Turkse premier Menderes tijdens het bezoek dat de Prins aan Istan- boel brengt. Eremedaille voor Pierre Kemp Zaterdag is te Maastricht de elfde burgerdag gehouden, waaraan enkele honderden jonge mannen en vrouwen deelnamen van de jaargroep van ge middeld 1300 Maastrichtenaren, die de leeftijd van 23 jaar bereikten en daar mede als kiesgerechtigde staatsburgers worden erkend. Tijdens de feestelijke samenkomst van alle deelnemers op het stadhuis heeft de burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, meege deeld, dat bij besluit van B. en W. dit jaar de eremedaille in zilver van de stad Maastricht is toegekend aan de thans 73-jarige dichter Pierre Kemp. De heer Kemp was om gezondsheids- redenen niet in de gelegenheid deze onderscheiding in ontvangst te nemen: de burgemeester had de eremedaille daarom aan de heer Kemp in diens wo ning overhandigd. De heer Kemp is de tiende Maas trichtenaar, die de onderscheiding der zilveren stadsmedaille ontving. Drie hunner, mr. F. I. J. Janssen, mr. dr. Ch. van Oppen en mgr. J. G. van Rijt zijn overleden. De overige zes, door de volks mond „ereburger" genoemde Maastrich tenaren, prof. dr. P. J. W. Debye, dr. H. J. J. Endepols, mgr. H. J. Paulissen, P. C. Chambille, Edm. Bellefroid en L. W. Linssen waren bij de toekenning van deze tiende onderscheiding bij de plech tigheid in het stadhuis aanwezig. 3000 opstandelingen op Celebes gaven zich over Op een persconferentie te Djakarta heeft de chef-staf van de regerings troepen op elebes medegedeeld, dat tot dusver deze maand op Celebes 3000 op standelingen van de Daroel Islam zich aan de regeringstroepen hebben overge geven. Dit zou 70Tr zijn van de sterkte der Daroel Islam. De leider van Daroel Islam aldaar. Kahar Moezakka. heeft de wijk genomen naar het berg- terrein met ongeveer anderhalf bataljon. Moord aan boord van Nederlands schip De politie te Boston heeft verzocht in New York een onderzoek in te stel len aan boord van het Nederlandse schip „Utrecht" dat vrijdag uit Boston Is vertrokken en zondag in New York is aangekomen. Men heeft in de haven van Boston het ontzielde lichaam aan getroffen van een 23-jarige Ameri kaanse gescheiden vrouw, die blijkens een voorlopig politie-onderzoek aan boord van de „Utrecht" bewusteloos geslagen en overboord geworpen is, waarna zij in de haven verdronk. Het lichaam is geïdentificeerd als dat van Lynn Kaufmann. uit Clayton, in de staat Missouri. De identificatie is ver richt door prof. Stanley Spector, voor zitter van de afdeling voor het Verre Oosten aan de te St. Louis gevestigde Washington-universiteit. Op 4 augustus bracht prof. Spector zijn vrouw, de 23-jarige vrouw die drie jaar zijn secretaresise is geweest, en drie kinderen te Singapore aan boord van de Utrecht". Hijzelf ging per vliegtuig naar St. Louis, richtte zijn woning in en ging toen met zijn vader naar New York. om zijn gezin af te halen. Onder hen was een 15-jarige Chinese jongen, die prof. Spector zou adopteren. Mevrouw Kaufmann was om vijf voor acht 's avonds nog gezien, door een pas sagier tegen wie zij zeide. zich niet wel te gevoelen. Om tien uur 's avonds bleek haar hut leeg; men kon haar ner gens anders vinden. Zondag spoelde haar stoffelijk over schot op Spectacle-Island in de haven van Boston aan. Het werd gevonden door de kapitein van een passerende sleepboot. Zij had slagwonden aan ge laat, armen en bovenbenen. Zwaard van Grote Pier een vervalsing In Sneek is zaterdagmiddag de vraag gerezen of het in het Fries Museum te Leeuwarden tentoongestelde zwaard van Grote Pier een vervalsing is. Grote Pier was een rijke boer uit het Friese dorpje Kimswerd, die in de jaren 1515 tot 1520 de plunderende Saksen bestreed en daartoe de ploeg voor het zwaard verwisselde. Hij verwierf zich daarbij grote roem en overleed op 28 oktober 1520 in Sneek. Twijfel is in Sneek gerezen, toen bij het optakelen van een in het centrum der stad te water gegane auto. waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voor deden. een zwaar verroest oud zwaard mede werd opgediept. Reeds onmiddel lijk begon eën aantal nazaten van Grote Pier, die „toevallig" samenge stroomd waren bij de berging van de auto. het elkaar het eigendomsrecht te betwisten. De gemeentepolitie greep echter in en onder strenge bewaking werd het zwaard naar de Waterpoort gebracht, waar deze week een oudheid kundige tentoonstelling zal worden ge houden. Het zwaard zal nog nader wor den onderzicht door een oudheidkun dige, zolang zal het in de Waterpoort blijven. Heeft maan geen magnetisch veld? Uit een zondagavond door „Tass" ge publiceerde verklaring blykt dat gege vens, verstrekt door de Russische niaan- raket, aantonen dat de maan, dit in te genstelling tot de aarde, geen magne tisch veld en geen stralingsgordels be zit. In de verklaring wordt voor de eerste maal onthuld dat niet slechts de houder met instrumenten, doch ook het laatste raketgedeelte van de „Loenik II" de maan heeft getroffen. In de Sovjet-verklaring wordt voorts gezegd dat men de raket met een spe ciaal geleidingssysteem had uitgerust om ervoor te zorgen dat de baan na de periode van verscheidene minuten waar in zij werd voortgestuwd zo zuiver mo gelijk was. Op de verdere vlucht van anderhalve dag werd de raket niet ge leid. Twee foto's van de maan die enkele minuten na het treffen van Loenik II met de maan zijn genomen, tonen een donkere vlek. Volgens de directeur van het Russische observatorium dat de foto's nam, is deze vlek vermoedelijk een grote stofwolk die veroorzaakt werd door de botsing van de houder van de maanraket. Organisatie in Frankrijk voor behoud van Algerije In het weekeinde is in Parijs een nieuwe organisatie die zich het behoud van Algerije als deel van Frankrijk ten doel stelt, opgericht. De „Organisatie voor Frans-Algerije" wordt volgens de Franse bladen geleid door de voorma lige premier George Bidault (van de Rooms-Katholieke MRPt, de conserva tieve leider Roger Duchet, en twee gaullistische afgevaardigden. In een verklaring die door verschei dene parlementariërs zou zijn onder tekend zegt de nieuwe organisatie dat het ogenblik is gekomen om allen die de strijd voor een Frans-Algerije verder willen voeren, te verenigen. De afdeling modelvliegtuigsport van de KNVVL heeft haar 25-jarig bestaan gevierd met jubileumwed strijden op het zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem. Voor de aan vang werden de toestelletjes tot in details geïnspecteerd. VVD-raadsleden vergaderden in Utrecht De 'Vereniging van Staten en Raads leden van de VVD heeft zaterdag in Utrecht onder voorzitterschap van de heer mr. D. W. Dettmeijer. wethouder te 's-Gravenhage, een vergadering ge houden voor leden van de WD-raads- fracties, van gemeenten, die meer dan 50.000 inwoners tellen. Met prof. dr. P. J. Oud, voorzitter van de WD, waren aanwezig wethouders en gemeenteraadsleden uit Amersfoort, De venter, Ede, Hengelo (O.), Vlaardingen, Zeist, Zwolle, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht. Eindhoven, Den Haag. Haarlem, Hilversum, Leeuwarden, Leiden. Nijmegen, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Van de vele besproken vraagstukken trok de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten het meest de aandacht. Van vele kanten werden be zwaren geopperd tegen de handelwijze van de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten, omdat het nooit de bedoe ling geweest kan zijn, de grote gemeen ten van de kapitaalmarkt te verdrijven. In het bijzonder de handelwijze van de bank bij de laatste emissies werd buiten gewoon onelegant genoemd. Tragische vondst. Gistermorgen zag mevrouw J. van der Berg. te Hendrik-Ido-Ambacht, dat in een inham van het binnenwater de Waal een jongeman in het water lag. Zü alarmeerde haar man, die op onder zoek uitging. Deze kwam tot de ontstel lende ontdekking, dat de jongeman zün 17-jarige kleinzoon F. W. Stallinga was. Medische hulp mocht niet meer baten. Het slachtoffer was uit Delft naar Hen- drik-Ido-Ambacht overgekomen om het weekeinde by zijn grootouders door te brengen. Omtrent de toedracht van het ongeval is niets bekend. Bank voor buitenlandse deviezenhandel Indonesië De Indonesische Monetaire Raad heeft de Bank Oemoem Negara aange wezen tot bank voor de buitenlandse deviezenhandel. Deze bankinstelling zal worden ge machtigd betrekkingen met banken in het buitenland te onderhouden. De be slissing hiertoe wordt door de bank van Indonesië genomen. De Bank Oemoem Negara heeft de zaken overgenomen van de voormalige Nederlandse Handelsbank. per hele fles f 6.15 ATHENE BREEKT MET GRIVAS Een leugenaar of lijdende aan vervolgingswaanzin Generaal Georges Grivas, de voormalige leider van de Cyprische verzetsbeweging Eoka, „lijdt aan vervolgswaarnzin" en kan blijkbaar niet de buitengewone eer op normale wijze verwerken, welke hem ten deel is gevallen, aldus een zaterdag uitgegeven verklaring van de Griekse regering. Deze regeringsverklaring volgde onmiddellijk op een mededeling van Grivas, waarin deze zei, dat de Griekse regering hem had willen arresteren onder het voorwendsel dat hy een mi litaire putsch in Griekenland voorbe reidde. De regering had plannen ge maakt om my uit de weg te ruimen, aldus Grivas. De Griekse regering antwoordde op de aantijging van Grivas, dat deze. als hij geen leugenaar is, klnarblykelyk aan vervolgingswaanzin lüdt. Zü beschuldigt hem ervan een samenzwering op touw gezet te hebben en nu te proberen zich als slachtoffer van een komplot voor te doen. In plaats van de regering te beledigen zou Grivas er beter aan doen, de beschuldigingen die door de Cyprioten tegen hem gericht zün tegen te spreken, als hy dat kan. Deze be schuldigingen, aldus de Griekse regering, zün gebaseerd op documenten, die Gri- va's en zün omgeving hadden samenge steld! De verklaring besluit met de woorden: „De Griekse regering, die Grivas eerst overmatig eer bewezen heeft, wil nu niets meer met hem te maken hebben en stelt ook geen belang meer in zün politieke plannen". Kongolese leiders vrij Albert Kalonji, een leider van de Kongolese Nationale Beweging (MNC) en lid van de wetgevende raad van Kongo, is van huisarrest ontslagen, al dus is zaterdag door de provinciale au toriteiten van Kasai bekendgemaakt. Kalonji en twee andere plaatselüke leiders van de MNC waren op 5 augus tus in Luluabourg gearresteerd omdat zy tussen de Luluastam en de Baluba- stam spanningen zouden hebben opge roepen. Zü kregen huisarrest opgelegd. De autoriteiten van Kasai zeggen, Ka- j lonji en de twee anderen vrijgelaten te hebben omdat het rustig is in de pro- I vincie. De echtgenote van een Engelsman zit in de cel en wat hem betreft mag ze er voorlopig blüven. Met haar ge wicht schoon aan de haak van 102 kg kon ze haar man maken en bre ken. Een draai om de oren beteken de een schedelbasisfractuur. In een kwade bui brak ze twee fauteuils als of het wrakke keukenstoelen waren en eens moest zelfs een üzeren zetel het ontgelden. Omdat manlief wat erg beschadigd uit een meningsver schil te voorschün kwam, liet hü haar door de sterke arm arresteren. Een Deense wapenrokdrager moest tüdens een oefening op een colonne wachten die langs zou komen. Hü stond er een dag en een nacht, zodat burgers die zich ergerden over de diepe en ondoorgrondelüke betekenis van dit „liften", hem van eten en drinken voorzagen. Tenslotte zakte de militair door zün eens zo stoere knieën, waarna dezelfde nu gram storig geworden burgers zün onder deel opbelden. Tien minuten later was er een jeep die de soldaat op pikte. Men had vergeten hem te mel den dat de colonne een andere weg had gekozen en dat de oefening in middels met succes was geëindigd! Een student in de sociologie te Lon den die een onderzoek instelde naar de functies die de gemiddelde mens voor verenigingen, instituten en in stanties vervult, kwam tot de ont dekking dat er iemand was, die niet minder dan 115 baantjes op zün schouders had genomen. Gelukkig voor de man bleef het onderzoek geheim, want kennelük was het ook iemand die slecht kan weigeren. Soms vist de mens er flink naast. Een wyze vader gaf zün zoon negen voor namen mee die alle ooms eerlükaan de beurt lieten komen. Hü specu leerde erop dat al die benoemden hun neef in hun testamenten zou den gedenken. Zün hele leven lang zeulde de jongen al die negen voor letters mee en het enige reSültaat was. dat hü. toen hü tachtig jaar was geworden, slechts één keer een broek van een der ooms gekregen had

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11