STADSNIEUWS Tiende Floraliatentoonstelling te Voorschoten toont veel schoons RECHTZAKEN SATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 Fruit- en bloemenexpositie in clubhuis „Oosterkwartier" Vanmiddag om drie uur zal wethou der A. J. Jongeleen in het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Ooster kwartier" in de Borneostraat een ten toonstelling van fruit, dahlia's en an dere bloemen openen, die georgani seerd wordt door de Leidse Dahlia- vereniging „Johan Mater" en de Amateur-fruitteeltvereniging „Prof. ir. Sprenger". Gisteravond en vannacht zijn de le den van beide verenigingen druk in de veer geweest om alle ingezonden bloem- en fruitstukken een goed plaats je te geven, zodat vanmorgen om tien uur de jury, die voor de bloemen be stond uit de chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, de heer A. Galjaard en enkele assistenten en voor het fruit uit een team van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, kon beginnen met het waarderen van de ingezonden stuk ken. Dahlia's voeren de boventoon op de tentoonstelling. Ofschoon het weer niet bijzonder gunstig is geweest voor een goede kweek, zijn de dahlia's die op de tentoonstelling te zien zijn, bijzonder fraai van vorm en van kleur. Men ziet ze in diverse variëteiten; de pompon- dahlia, de halskraagdahlia, de Arabi sche nacht enz. Ook het fruit is van een buitenge wone kwaliteit. Vooral peren vallen op door hun grootte en kleur. Een bijzon dere plaats op de tentoonstelling neemt de stand van de heer W. van de Broek in. De heer Van de Broek exposeert hier enkele van zijn ruim vijfduizend vlies- vleugelige diertjes. Hij heeft vlinders uit Argentinië, India. Suriname, Japan, China, Mexico, Noord-Afrika en na tuurlijk ook uit ons eigen Nederland. Voor 90% heeft hij de geprepareerde vlinders in zijn verzameling verkregen door eigen kweek. De prijzen voor de tentoonstelling zullen op 19 oktober, eveneens in het clubhuis van „Oosterkwartier" uitge reikt worden. Hockeycompetitie Morgen gaat de hockeycompetitie weer draaien, uitgezonderd de onder- bondwedstrijden. die enkele weken la ter starten. Zuid-Nederland ziet geen hockey aangezien alle wedstrijden afge last zijn, daar de meeste velden beter geschikt zijn om gehooid te worden dan om hockey op te spelen. Het Westen start dus zondag en Lei den. spelend in de Overgangsklasse A is ingedeeld met Amsterdam II, Hilver sum, Amersfoort. Victoria, Kivieten, Togo II en Laren II. Om kampioen te worden, waarvoor plannen bestaan, dient dus menig hard duel te worden uitgevochten, in spor tieve zin dan. Hilversum is wel een grote kansheb ber en concurrent. De eerste wedstrijd gaat tegen Togo II. de nieuweling in het gezelschap. Leiden zal direct moe ten bewijzen hoge ogen te willen gooien. De training is al een maand aan de gang en draagt voor Leidse maatsta ven een zeer serieus karakter. Dames I speelt uit tegen Strawber ries en zal evenals vorig jaar kam pioensaspiraties hebben met het zeer jonge, doch goede elftal. Strawberries is de degradant uit de promotieklasse, dus deze eerste wedstrijd is zeker niet van belang ontbloot. Dames I speelt in de 2e-klasse B. AVONDMUZIEK PIETERSKERK Enige leerlingen van Adr. Blanken- stein, t.w. de heren J. de Groot, J. Henzen en H. J. Walvaart, zullen maan dagavond in de Pieterskerk het pro gramma van de laatste Avondmuziek in dit seizoen verzorgen. Er zullen werken uitgevoerd worden van Buxtehude, Böhm, Bach, Pepping en de Klerk. VOLLEYBAL PROFWIJK WON WEER In de tweede ronde van het Esta- fettetoernooi van Good Luck heeft Prof.- wijk (heren) met 30 gewonnen van Vires et Celeritas (Gouda). Setstanden 16—14, 15—8, 15—12. PW plaatste zich daarmee in de finale, welke op 26 sep tember a.s. te Den Haag wordt gespeeld De andere finalisten zfjn: OVC (Den Haag) en CSVD (Delft). DE KOMENDE 3 OKTOBER- OPTOCHT Lezing over Keizer Maximiliaan I De Haagse historicus, de heer J. J Mosterd zal donderdagavond a.s, in de Foyer van de Stadsgehoorzaal voor de leden van de 3 October Vereeniging een lezing houden, welke gewijd zal zijn aan de hoofdpersoon van de a.s. 3 oktober- optocht, Keizer Maximiliaan I van Oos tenrijk. Na de pauze wordt een drietal films vertoond: een beschikbaar gesteld dooi de Belgische ambassade en gewijd aan de Bourgondische hertogen, een Oosten rykse film over de schatten van de Orde van het Gulden Vlies en \de Oosten rijkse kroonjuwelen en tenslotte een prachtige kleuren film oVer het keizer lijk slot Schönbrunn. De onlangs in het gebouw van V. en D. gehouden expositie „Het Rijksdeel Suriname" is door niet minder dan 8.160 belangstellenden bezocht. LEIDEN NADERT GRENZEN VAN ZIJN TERRITOIR BINNENSTAD MOET ONTLAST WORDEN. De heer Jongeleen wees erop, dat na Amsterdam, Leiden de grootste binnen stad van het land heeft, met alle pro blemen, die aan een dergelijke dichtbe bouwde woonkern verbonden zijn. Aan alle zijden van de stad nadert men, wat de bebouwing betreft, de grenzen van ons territoir. Alleen in Zuidwest en in de Meerburgerpolder blijft nog enige ruimte voor woning bouw. Spreker gaf enige cijfers van de be volkingsdichtheid in Leiden en de om liggende gemeenten. Hieruit bleek dat in Leiden op elke hectare 76 mensen wonen en bijv. in Zoeterwoude 2 tot 3. Het is dan ook noodzakelijk geworden, voorzieningen te treffen buiten de Leid se grenzen. Zo werd er, omdat de voor raad industrieterrein in Leiden vrijwel uitgeput is, met de gemeente Zoeter woude een gemeenschappelijke regeling getroffen tot oprichting van een in dustrieschap. Onze gemeente heeft het voordeel, al dus de heer Jongeleen. in de randstad Holland een gunstige ligging te hebben. Het is de wisselplaats in het huidige en het toekomstige wegenverkeersnet tussen de agglomeraties van Amster dam. Haarlem, Rotterdam en Den Haag. Spreker verduidelijkte vervolgens met behulp van kaarten de hoofdlijnen van het structuurplan en toonde het verband aan met het Rijkswegenplan. De binnenstad moet ontlast worden en de scheepvaart zou buiten de stad om verlegd dienen te worden. Het centrum van de stad zal zich in noordelijke richting verplaatsen. De talrijke historische schoonheden, die de stad bezit, zullen moeten worden ont zien bij de reconstructie van de bin nenstad, hetgeen de gemeentelijke over heid voor tal van problemen plaatst. Na zijn uiteenzetting van het plan beantwoordde de heer Jongeleen een groot aantal vragen. Twee broers veertig jaar bij Werninks Beton Mij Directie en personeel van de NV Wer ninks Beton Maatschappij stonden van daag voor de herdenking van een weinig voorkomend feit. Twee broers, de heren Fl. en J. J. C. van der Meer, herdach ten n.I. de dag, dat zij voor veertig jaar hij deze N.V. in dienst traden. De heer Fl. van der Meer, was in ver schillende afdelingen werkzaam en werkt thans in de afdeling ..produkten", waar sierbetonelementen worden ver vaardigd. Hij was ook enige tyd voor zitter van de fabriekskern en is thans nog lid van het jubileumfonds. De activiteiten van de heer J. J. C. v d. Meer liggen in de afdeling speciale produkten, waar hij in het bijzonder is belast met de vervaardiging van bloem- urnen. Hedenochtend werden beide jubilaris sen ontvangen in de directiekamer, waar zij namens de directie werden gecompli menteerd. Behalve een enveloppe met inhoud ontvingen zij de gouden draagpenning en het bijbehorende diploma van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Na deze ontvangst volgde een bijeenkomst in de kantine, waar o.a. het woord werd gevoerd dooi de voorzitter van de Personeelsvereni ging PeVeWe en de voorzitter van de Visclub. Enige cadeaus werden aange boden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sabine Isabella Maria, dr. van A. H. Disselkoen en J. W. M. Salden; Petronella Maria, dr. van G. P. de Roo en A. J. Marks; Aldert Pieter, zn. van N. T. Ouwe hand en M. Kerpershoek; Jannlgje, dr. van G. Wessels en C. Verhoog; Gijsbertus Hen- 1 dircus Maria, zn. van G. C. Turk en J. M. Los; Ivonne Maria. dr. van H. J. van der Leek en M. J. Stok kei; Adriaan, zn. van B. van Zwieten en C. van der Linde; Jo- siene Topie, dr. van C. Z. Salomé en S. S. T. van de Kasteelen; Francisca Marga- retha, dr. van H. Magré en C. A. Boot; Jan, zn. van J. de Graaf en M. Blok. ONDERTROUWD C. Wassing en C. Hoffman; T. A. M. Hendriks en E. H. van der Poel; M. C. Pieters en E. A. M. van Remundt; E. P. van Veen en M. van Kampen; J. M. van Hal en E. van der Kwaak; A. L. Hooge- boom en M. J. Schouls; B. C. Storm en G. van den Haak; J. Beerenfenger en H. L. van Rijn; J. Rullens en C. HelvensteIJn W. Simons en G. D. J. Koet; A. 8. van Duijn en J. Kluivers; C. Stouten en M. Moenen; P. Kempeneers en P. J. van Eijgen. GETROUWD E P. van Westendorp en C. J. E. Jongsma. OVERLEDEN E. N. Favler, 78 Jr., weduwe van J. J. van Bemmel; J. van Varlk, 82 Jr., weduwe van D. ZJJerveld; I, Langerak, 73 Jr., man. Madische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714 - 208. Zuster Hoogvliet. Kom van Aaiweg 7 ,bel. 24909 (b. g. g. 31297). Oegstgeest Dokter Held vted. 24649. Voorschoten Dokter Th. Thies, Leidseweg 51 .tel. 2520. Voor wijkver pleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177 Warmond Dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 02532- 7393; Wijkverpleegster Zuster Knijn, Sassenheim, tel. 7534. Wassenaar Dokter A F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en dokter J. H. Haarsma. Wittenburgerweg 106, telef. 9676Apothekersdienst Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2902. JEHOVAH'S GETUIGEN De week van 2128 september staat voor de Jehovah's Getuigen in het te ken van het bezoek, dat de nieuwe kringdienaar van kring N.H. II, de heer Dc Sterke aan Leiden brengt. De heer De Sterke, die vergezeld is van zijn echtgenote, zal deze week zijn aandacht besteden aan het opleidings- werk. Zijn eerste contact met de Jeho vah's Getuigen vindt dinsdagavond plaats. Hij is dan aanwezig in de school der theocratische bediening. De volgen de dagen zal hij broeders en zusters as sisteren bij het verkondigingswerk en 's avonds zal hij de bijbelstudies bezoe ken. Zaterdagavond houdt hij een dienstlezing, waarin hij diverse raadge vingen verstrekt over het bedienings- werk. Het hoogtepunt van zijn bezoek is volgende week zondag een openbare le zing over: „Wat is de goddelijke wil voor onze tijd?" RECLASSERINGSWEEK BEGINT MAANDAG Tijdens een persconferentie van het Nationaal Bureau voor Reclassering werd ons het volgende medegedeeld: Maandag 21 september is de dag, waarop de Nationale Reclasseringsweek, die tot 26 september zal duren, begint en waarop de huis-aan-huis collecte de aandacht zal vragen. Wat is reclassering eigenlijk? Wel, dit is het opnieuw classeren, het weer in de maatschappij brengen van hen, die door en onder bepaalde omstandigheden af dwaalden en die na het uitdienen van hun straf, weer in vrijheid zijn gesteld. Deze mensen moeten nu. als ze het zware hek achter hen kunnen dichtslaan en het moeilijke en harde leven weer in gaan. ergens bijstand kunnen vinden. Deze hulp wordt hun verleend d.m.v. het Nationaal Bureau voor Reclassering te Den Haag, dat zijn prachtige werk nooit zou kunnen doen zonder de gaven bij de collectes. Het Nat. Bureau voor Reclassering zorgt, dat volkomen gezonde mensen van lichaam en geest weer in deze maat schappij kunnen worden opgenomen. Welke instelling anders dan het Reclas seringsbureau heeft kunnen bewerkstel ligen, dat ruim 80 van de voorwaar delijke in-vrijheidstellingen definitieve werden? Ook de voorlichtingsrapporten aan de rechtbank over de huiselijke én psychische toestand van de wetsovertre der worden door het bureau verstrekt. Hierdoor kan de rechter verantwoorde lijkheid en schuld tegen elkaar afwegen. Al deze bezigheden en nog honderden andere worden dus samengevat in de zeer omvattende taak van het Nat. Bu reau voor Reclassering, dat zaterdag 26 september zijn nationale reclasserings- dag zal houden. De dag, waarop 100 k 150 rammelende bussen in onze stad een beroep doen op het goede hart. Doch deze vele bussen hebben nog lang niet alle een drager gevonden. Tot dusver heb ben zich 50 meisjes-studenten gemeld, zodat er nog bussen genoeg zijn voor allen, die de leeftijd van 14 jaar reeds bereikt hebben. Bij de volgende adres sen kan men zich opgeven: mej. W. Th. A. Laken. Kamerlingh Onneslaan 10; dr. P. L. Schoonheim. Hoge Rijndijk 14a en de heer C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121. In het Gebouw voor Chr. Belangen is de 10e Floraliatentoonstelling door burge meester C. J. van der Hoeven geopend. Toen de burgemeester met zijn echtge note en diverse genodigden, onder wie wethouder G. Schrama, enkele gemeente raadsleden en hoofden van scholen, de eerste indruk van de fraaie tentoonstelling hadden opgedaan, sprak de voorzitter van de Floraliacommissie, de heer B. Hoog- werff Kroon een welkomstwoord. Burgemeester C. J. van der Hoeven verheugde zich ook dit jaar weer in deze tentoonstelling, omdat hij de kweekwed- strijd zag als een middel om de omgang mee de levende natuur te bevorderen. Hoewel het aantal verkochte plantjes gestadig groeit is het aantal inzendin gen dit jaar gedaald. In 1957, 1958 en 1959 waren resp. 2100, 2300 en 2600 plantjes aan de schooljeugd verkocht. Normaal is een inzending van ongeveer 1/3 van de verkochte plantjes, maar nu was slechts 21 Vi% <543 planten) inge zonden. Dit is wel teleurstellend. Moge lijk is de droge zomer wel een van de oorzaken. Nadat spr. de medewerking van velen had gememoreerd en in 't bijzonder de plantsoenendienst had bedankt voor de medewerking, verleend bij de inrichting van deze kléurige tentoonstelling ,die 'n smaakvol en gevarieerd geheel vormt, wees spr. in het bijzonder op de inzen ding schelpen van de familie De Priester Ook de jury, bestaande uit mevrouw Pels en de heren Hoogwerff Kroon en Van Zeggelen, werd dank gebracht, waarna de burgemeester bekend maakte, dat de Gereformeerde School met een inzending van 37% der verkochte plan ten de schoolprijs had gewonnen. Voorzitter B. Hoogwerff Kroon sprak ook van een teleurstellend klein aantal inzendingen, maar spr. was verheugd, dat de kwaliteit van de ingezonden planten, die van de laatste drie jaren te boven ging. Spr. bracht dank aan mej. G. Jansen, die reeds 10 jaar de Floralia-commissie als penningmeeste- resse gediend heeft. Tenslotte maakte de heer Hoogwerff Kroon de prijswinnaars bekend. In elke categorie werden 4 prijzen en l of 2 troostprijzen beschikbaar gesteld, die gewonnen werden door: Inzending Rode Begonia's: 1. Ria Verhoork (met lof der jury); 2. Trudy v d. Burg; 3. Jan Oosterom; 4. Anneke Verhoog. Roze Begonia's: 1. Loesje Giezen; 2. Wouter Giezen; 3. Hubert v. d. Berg; 4 Carla Verhoork. Fuchsia's: 1. Marja v. d. Burg; 2. Adri v. Leeuwen; 3. Lucia Mechelse; 4. Willy Kuyt Salvia's: 1. Erik Diamant; 2. Ria Verhoork; 3. Marian Goedman; 4. Edith Gubbels. Coleus: 1. Dini Oosterom; 2. Hubert v. d. Burg; 3. Marti Verhoog; 4. Gea v. Egmond. Geraniums: 1. John Spiegeler; 2 Trudy v. d. Burg; 3. Wim Spiegeler; 4. Gé van Veen. Margrieten: 1. Frans Hendriks; 2. Rietmulder; 3. Louis Bout; 4. Adri Koren. De heer Hoogwerff Kroon merkte als voorzitter van de jury nog op, dat de Rode Begonia van Ria Verhoork van zo bijzonder goede kwaliteit was, dat ze zelfs zou kunnen wedijveren met de beste produkten van ervaren kwekers en dat deze plant op een grote bloemen tentoonstelling zelfs wel een bijzonder goed figuur zou slaan. De tentoonstelling is ook vandaag nog tot vanavond 10 uur geopend. Terwijl in Amerika de twee groten van de internationale politiek elkaar ontmoeten, begroetten in donker Afrika elkaar twee groten van de menselijke broederschap. Pater Pire (links), bracht een bezoek aan dr. Albert Schweitzer in Lambarene. De twee Nobelprijswinnaars in ge sprek. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 september Leidse Co&p. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Appleen 4551. druiven 6982, peren 12 16, andijvie 710. pronkbonen 1828. snijbonen 44112, stambonen 4466, kro ten 1213. boerenkool 810. gele kool 1718, groene kool 1358. postelein 10 18, prei 1428, rabarber 67, spinazie 13—41, tomaten B 20—61, Idem C 28 39. Idem CC 19—22. witlof 31—115, Per 100 stuks: Bloemkool A 1735, Idem B 1015, komkommers A 1343, idem B 9 20, sla A 4.20—15.90. Per 100 bos: Bos- peen 1232, peterselie 2.208, selderU 8—12.10. AALSMEER. 18 september C.V. Csntr. Aalsm. Velling G.A.: Clematis 4073, Ger- bera 1553. Bouvardia 1549. Chrysan ten gr.bl. 35105, idem kl.bl. 1541 per stuk. Lelies 818 per kelk. Gladiolen 40 80. Ornithogalum 60100, Cyclamen 80 95, Zinnia 30—80, Dahlia gr.bl. 20—51. idem kl.bl. 1546. Freesla 80—195. Iris 70150 per bos. Anjers: rood 1229. roze 10—22, wit 12—25, Orchid Beauty 20—34 per stuk. Rozen: Better Times 311, Ro- selandia 3—8, Edlth Helen 4—13. Parel van Aalsmeer 819. Geh. Dulsberg 819, Pechtold 413, Verschuren 412, Towny Gold 1025, Mad. Ofman 715. Baccarat 3066, Montezuma 1534, Sweetheart 4 12, Nymph 2036 per stuk. Bifderberg-conferentie te Istanboel begonnen Gisterochtend is in een hotel, 20 km. buiten Istanboel in Turkije, een door de groep Bilderberg georganiseerde samen spraak begonnen, die tot maandag a.s. zal duren. De leden van de groep Bilderberg be spreken internationale vraagstukken. Zij wisselen van gedachten over de wijze, waarop deze h.i. het best zouden kun nen worden opgelost. De besprekingen, die door Prins Bcrnhard, de oprichter van de groep, worden geleid dragen een besloten karakter. Er wordt o.m. aan deel genomen door Paul Henri Spaak, secretaris-generaal van de NAVO. M. R. W. Segers. Belgisch minister van Verbindingen en de voor malige Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. E. N. van Kleffens, thans vertegenwoordiger var de EGKS hi Londen. Van Turkse zijde wordt aan de sa menspraak deelgenomen door premier Menderes en zijn minister van Buiten landse Zaken Zorlu. HET DIACONAAT DER GEREFORMEERDE KERKEN De generale synode der Geref. Kerken heeft ln haar vergadering van gisteren te Utrecht verschillende zaken behan deld ln verband met het diaconaat. De synode overwoog, dat het offer voor de dienst van barmhartigheid een wezenlijk onderdeel is en moet blijven van de samenkomsten der gemeente. Zij was voorts van oordeel, dat geen wijzi ging dient aangebracht te worden in wat bepaald is in artikel 75 der kerk- kenorde ten aanzien van het inzamelen van de gaven voor de dienst der barm hartigheid. Echter kon zij thans ook geen vrijmoedigheid vinden om de praktijk van het „ene offer", zoals die in enkele kerken wordt gevolgd, zonder meer te veroordelen. Zij besloot geen oordeel uit te spreken. Vervolgens handelde de synode uit voerig over de zaak van de instelling van een algemeen diakonaal bureau, de aanvaarding van het deputaatschap en een omschrijving van de taak van -<1* deputaatschap voor deze zaak. Door een brand in een Kolenmijn te zuiden van Glasgow in Schot land, zijn zevenenveertig mijnwer kers opgesloten op een diepte van driehonderd meter onder de grond. Mijnwerkers en familieleden wach ten bifde mijn op berichten van de reddingsploegen. Volgens de laat ste berichten is de hoop gering, dat er nog overlevenden zullen zijn. Eerste bloembollen op Floriade Maandag a.s. zullen prof. dr. E. van Slogteren en prof. dr. J. P. H. van der Went, resp. oud-directeur en directeur van het laboratoriunm voor bloembol- lenonderzoek te Lisse, de eerste bloem bollen planten voor de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade te Rot terdam. In totaal zullen ruim.anderhalf miljoen bloembollen worden geplant, hetgeen ongeveer 8 weken zal duren. LEIDERDORP MENS DURF TE LEVEN Het onderwerp dat de Christenvrou wen gisteravond bijeenbracht was „Mens durf te leven". Mevr. v. Stralen, de pre sidente, opende deze eerste ledenverga dering van het seizoen. Speciaal de spreker van de avond ds. G. v. Duinen uit Wassenaar werd verwelkomd. Het onderwerp „Mens durf te leven" is zeer actueel aldus spreker. Hij wees erop, dat we het leven niet aan kunnen ge blinddoekt, in een waan of onverschil lig. Echte levensdurf is slechts mogelijk door het bloed van het Lam. Mevr. v. Stralen deelde mee, dat zij zich genoodzaakt zag, wegens drukke werkzaamheden haar functie als presi dente neer te leggen. Namens de afde ling sprak mevr. J. Bleichrodt-Richter een woord van dank en bood de schei dende presidente een boek en bloemen aan. OEGSTGEEST De Jeugdraad van de hervormde gemeente vraagt bij de aanvang van het seizoen de aandacht van alle be langstellenden voor het jonge-gemeente- werk. Begonnen wordt met de kerk dienst morgenochtend in de Pauluskerk, welke dienst aan het winterwerk is ge- I wijd. Op 24 september wil de Jeugdraad I voor het voetlicht van de gehele I gemeente treden in een samenkomst te l houden in Irene. Alle jonge kerkers zijn tenslotte welkom tijdens het weekeinde op 26 en 27 september in Teijlingerbos. Belgische handelsmissie naar de Sovjet-Unie Hedenmiddag vertrok uit Brussel een Belgische handelsmissie naar de Sovjet- Unie om met het oog op de komende onderhandelingen over een handelsover eenkomst met de Sovjet-Unie daar de mogelijkheden na te gaan van de afzet van Belgische produkten. Gisteravond werden de leden van de missie ontvangen door de Belgische minister van Buitenlandse Handel, de heer J. van Offelen, die Jn een toe spraak de nadruk legde op de achter stand in de Belgische uitvoer naar Rusland en de noodzaak het evenwicht in de Belgisch-Russische handel te her stellen. Een Russische handelsmissie zal op 15 oktober uit Moskou naar de Belgische hoofdstad vertrekkeno eveneens ais on derdeel van het streven naar meer han del tussen beide landen. De Belgische missie zal twee weken in de Sovjet-Unie blijven. De leden ervan zullen in staat worden gesteld ook indi vidueel hun zakenbelangen in de Sovjet- Unie te behartigen. Amrikaanse commandant op IJsland afgezet De Amerikaanse luchtmacht heeft brigade-generaal Pritchard op verzoek van de IJslandse regering van zijn com mando op IJsland ontheven, zo is gis teren in Washington bekendgemaakt. Generaal Pritchard was bevelhebber van de Amerikaanse vliegbasis op IJs land waar dezer dagen de wacht twee IJslandse ambtenaren door het slijk zou hebben laten kruipen, omdat zij zich op verboden terrein bevonden. De IJslandse ambassadeur had bij het Sta te Department over het voorval ge klaagd. Het ontslag van de generaal houdt overigens geen oordeel in over de kwaliteiten van generaal Pritchard. „Goed heertje in het klein" voor de rechter Drie jaar gevangenisstraf m. a. eiste de Officier van Justitie, mr. Pitlo, te gen een 39-jarige loonadministrateur te Utrecht, die zich wegens oplich ting en valsheid in geschrifte voor de Utrechtse rechtbank moest verant woorden. In dienst van een betonmaatschappij te Utrecht had hij zich 6inds 1953 aan allerlei knoeierijen schuldig gemaakt. Hij vervalste de loonstaten van het per soneel door arbeiders op te geven, die niet meer bij de firma in dienst wa ren. In de optellingen maakte hij op zettelijk fouten; hij voerde tevens de ontvangen weeklonen voor sommige werknemers te hoog op. Achteraf kregen diverse arbeiders moeilijkheden toen zij van de belasting een aanslagbiljet ontvingen, dat niet strookte met het in werkelijkheid ont vangen loon. Bovendien eigende hij zich spaargelden toe van de werknemers, die vla een speciale regeling geld hadden ingelegd op spaarbankboekjes. HIJ wist zich op deze wijze binnen 6 jaar ttjds f75.000 onrechtmatig toe te eigenen. Het geld werd vlot uitgegeven aan een royale levenswijze en omdat er vrijwel geen controle was. kon de man lange tijd zijn praktijken voortaebten. Deze man met een blanco strafre gister heeft schromelijk misbruik van vertrouwen gemaakt. Zijn wyie van oplichting doet denken aan het goede heertje ln het klein", aldus de Offi cier van Justitie. Uitspraak 2 oktobet as. Nasoetion verklaart: „Geen verandering in de veiligheidspolitiek" De chef van de Indonesische leger staf generaal Nasoetion heeft tijdens een conferentie van alle militaire commandanten van de republiek gis teren verklaard: „Er zal geen enkele verandering ko men in de veiligheidspolitiek van de regering welke totdusver gevolgd ls, na de toespraak van president Soekar- no op de laatst gevierde onafhanke lijkheidsdag". Volgens „Antara" vergadert Nasoe tion, die ook minister van Defensie is, van woensdag af met de commandan ten. Hij heeft ook verklaard dat het leger zijn uitgaven zal beperken in over een stemming met de huidige budget taire en financiële situatie, zonder ech ter dat dit afbreuk zal doen aan het voornemen militaire actie te voeren, te gen verstoorders van de openbare orde. Betoging tegen Kroesjtsjef voor V.N.-gebouw De Amerikaanse politie heeft gisteren twee mannen in hechtenis genomen tij dens een tegen premier Kroesjtsjef ge richte betoging buiten het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties te New York. Toen Kroesjtsjef na zyn rede in de Algemene Vergadering het gebouw ver- ltet Joelde een groep mensen voor het gebouw de premier uit. Zij hadden spandoeken bij zich waarop Kroesjtsjef voor „moordenaar" werd uitgemaakt. Het kwam in de menigte tot een hand gemeen waarop de politie twee mann*^ in hechtenis nar

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9