Zuivere, nobele en sfeervolle film: „Het dagboek van Anne Frank" FILMS Ceta-Bever VLEKKENPASTA l.35 Geloof in het goede der mensen VAN DEZE WEEK: Een sympathiek harprecital van Mildred Dilling ie „Lakeehal" CETA-BEVER BUITENBIJTS Vebo-iiitslagen Jongerendag Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 september 1959 Tweede blad no. 29852 Acht mensen hebben zich in een be perkte ruimte twee jaar verborgen. Zij leven daar, met hun menselijke aandoeningen en zwakheden. Een haast bovenmenselijke opgave. Er zijn conflicten, problemen, geluk kige momenten ook. Er is de onheilspellende vrees voor de ontdekking. Het scheelt enkele malen een haar. Er is de dankbaarheid, wanneer het gevaar geweken is. Er is de beklemming, maar ook de moed om verder te gaan, wanneer het afschuwelijke noodlot toeslaat. En er is, bij de toeschouwer, de be wustwording, dat wij de beangstigende geestelijke folteringen, waaraan deze mensen bloot stonden, nimmer mógen vergeten. Opdat dit nooit terugkere! Er is bovendien het weten, dat deze Anne Frank, ondanks haar jeugd, voor het nageslacht iets nobels bewaard heeft, dat in zijn sobere weergave, vol komen aanvaardbaar gepresenteerd wordt. Het is niet, als in het toneelspel, dat het relief in hoofdzaak op Anne Frank ligt: alle personages krijgen het accent, dat zij verdienen, in het bijzonder Anne Pranks vader, van wiens figuur Joseph Schildkraut een indrukwekkende creatie geeft. En wat het meest verheugend is: deze Amerikaanse versie maakte het is merkwaardig van Amsterdam geen imaginair beeld. De 6feer der oude grachtenhuizen is zó treffend verbeeld, dat men er zich middenin verplaatst voelt. De regisseur Stevens heeft ook in dit opzicht een prestatie geleverd, waar voor hem erkentelijkheid toekomt. Eindelijk het „Dagboek van Anne Frank" in onze stad. Reeds veelbesproken. Wij hebben ernaar verlangd de netelige verfilming ervan, waarmee de regisseur George Stevens belast was, te zien. Wij waren bovendien uiterst benieuwd. Zou dit Amerikaanse hum bug zijn of zou deze film enigszins beantwoorden aan hetgeen zij, die de laatste oorlog meemaakten, er zich van gedacht hadden? Welaan: zonder reserve is hier van het laatste sprake. Er ontrolt zich een menselijk document. Een sedert 15 jaar neerge laten gordijn wordt opgetrokken en het veroorzaakt opnieuw een schok. De sfeer, de dreiging, de beklemming, de spanning van de oorlogs jaren keren terug. Zij kerven weer het gemoed van hen, die dit alles ondergingen. Zij worden er sterk in alle diepgang mee geconfronteerd. Duizendmaal erger ondervonden het de Joden. Met z'n achten zijn zij hier opgesloten in dat Amsterdamse „Ach terhuis", waarover U reeds zoveel heeft kunnen lezen. Voor hen waren het jaren van ang stig onderduiken. Die worden hier met ontroerende zeggingskracht voor ogen gesteld. Dat maakt een onuitwisbare indruk. Het is goed eraan herinnerd te worden. Men vergeet zo snel Wij leven mee met de ontstellende ervaringen en de gevoelige ontboeze mingen van het 13-jarige Joodse meisje Anne Frank voor haar jaren wonder lijk snel gerijpt! dat, ondanks alles, haar geloof in het essentieel goede van de mensen zuiver wist te behouden. Wij leven, in dit meer dan drie uren duren de filmwerk, mee met de belevenissen die haarzelf en degenen, die haar in een besloten ruimte omringden, hard en onontkoombaar werden opgelegd. Dit gevat in de zuivere sfeer van het oorlogse Amsterdam, in een zenuwslo pend, afmattend en bijwijlen explosief milieu, dat af en toe in een humoris tisch moment een stoomaflatende ver ademing vindt. Zij, die „Het dagboek van Anne Frank" lazen, weten zich in deze film verenigd met de gevoelens van dit Joodse meisje, dat tóch een wrede dood in het concentratiekamp moest vinden. Van iemand, die zulk een dagboek héél jong, zó eei-lijk en. onopgesmukt wist te schrijven, ware oneindig veel te verwachten geweest. Helaas is van deze verwachtingen door haar ontijdige, bit tere dood geen enkele vervuld. Maar zij heeft, desondanks, de wereld iets van onschatbare waarde nagelaten: het „geloof in het goede". Dit is in deze film als een levende realiteit vastgelegd en wij kunnen er dankbaar voor zijn. En Millie Perkens is een jeugdige actrice, die in een prille, verstilde en nergens sentimentele uitbeelding, dit „waar" wist te maken. Vanzelfsprekend geen actrice van we reldformaat. Doch in haar eenvoud en natuurlijkheid misschien te sterker spre kend. Anne Frank (Millie Perkins) met haar vader (Joseph Schildkraut) Vergeten wij liever alle „commer cialiteit" rond het dramatische Anne Frank-gebeuren. Zij moge er dan zijn, zü doet by het zien van deze film niet terzake. Leggen wij de nadruk op de ontroe ringskracht van deze film, die reeds in de aankondiging een trouvaille vindt: de vrij rondvliegende meeuwen tegen een typisch Hollandse wolken hemel als scherp contrast tot hen, die in het „Achterhuis" de uiteindelijke, schokkend-lugubere gevangenneming afwachten. Die gevangenneming kómt onher roepelijk, met al het bruut geweld en lawaai van toentertijd. Juist tegen het ogenblik, dat de zo hevig begeerde bevrijding nadert. Vader Frank keert terug. Zijn doch tertje verdween. Hij zag haar nimmer weer. Maar haar geest bleef leven! „Battle Cry" Boek beter dan film Toen de Amerikaanse schrijver Leon. M. Uris zijn boek „Battle Cry" schreef, heeft hij beslist niet gedacht- aan een mogelijke verfilming; daar leent het verhaal zich in het geheel niet voor. Doch toen in de grote hongerperiode naar oorlogspektakelstukken zoals „From here tot eternety", „Bastogne" en „To hell and back" (de autobiogra fie van Audie Murphy) de Hollywoodse filmproducenten het succes van „Battle Cry" bij het lezerspubliek bemerkten, duurde het niet lang of ook dit verhaal verdween in de scenariomolen (ditmaal bediend do<or Uris zelf) en werd zo aan de bekende regisseur Raoul Walsh ter hand gesteld. Van het boek „Battle Cry" met zijn scherp getekende solda- tentypes was overgebleven een onopval lend oorlogsverhaal met een maximum aan concessies, dat deze week onder de titel „Gezworen kameraden" in kleuren en cinemascope in Lido te zien is. Zoals in de aanhef opgemerkt, het verhaal, zoals door Uris geschreven leent zich niet voor verfilming. Waar het de filmproducenten te doen is om een boeiend verhaal vol actie, was het Uris te doen om een rake typering van de soldaat voor, tijdens en na het front- gevecht. Hij maakt daartoe in zijn boek herhaaldelijk gebruik van „flash-backs" en geeft zo het karakter van zijn types de achtergrond, die ze aanvaardbaar doet maken. Hij schetst de soldaten thuis, in hun jeugd, bij hun zakelijke en liefdesmoeilijkheden, wat regisseur Walsh door het armoedige scenario heeft moeten nalaten. In de film legt hij het accent op de harde frontoplei ding, het kazerneleven en de oorlogs handeling, hetgeen hij overigens boei end weet te presenteren. De simpele ty pes als de Texas-jongen, de boeken wurm, de schooier en de mooie jongen komen goed uit de verf, doch juist de figuren als overste Huxley en de com mandant „Mac", die Uris een diepe achtergrond gaf in zijn boek, zijn in de film te zwak. hoewel de vertolkers (Van Heflin en Aldo Ray) uitstekend spel le veren. Zo verdient de film „Battle Cry" niet het succes van het boek „Battle Cry", hetgeen de liefhebber van een spannen de oorlogsfilm overigens niet mag doen verzuimen deze film te zien Glimlach van een zomernacht Merkwaardige contrasten Het Casino-theater aan de Hoge- woerd heeft het avondprogramma op weekdagen met ingang van gisteren in grijpend gewijzigd. Er worden geen twee voorstellingen meer gegeven. Het motto is thans „weer een echt avondje uit". De aanvangstijd is wat later gesteld, het voorprogramma wat uitgebreid en dan wordt er ruimschoots gelegenheid geboden om zich te verpozen. Eerst daarna begint de hoofdfilm. Deze week is <-'~f „De glimlach van l!ll!llill|llllllllllllllllllill!llll!lll!lllllill!ilIIIIII!lli!lllll|i|HUII llliilllllll' een zomernacht". Een Zweedse produk- tie. De man, die er zijn naam onder zette, is een van de weinige regisseurs, die ér zich op kunnen beroemen bijna even bekend te zijn als de sterren. Ing- mar Bergman was namelijk verant woordelijk voor deze zomerse glimlach die echter hier en daar wel een beetje wrang aandoet. Het is een soms luchtig, maar soms toch ook zwaarmoedig spel met de liefde, dat Bergman laat spelen tussen vier paren op verrassende wijze met elkaar verbonden. Sterk zijn de typeringen, die Berg man zijn hoofdrolvertolkers op het wit te doek laat zetten. De arrogante, kei harde, maar ook lafhartige advocaat Egerman, die voor de tweede maal ge trouwd is met een veel jonger kind vrouwtje, dat van dezelfde leeftijd is als de nogal droefgeestige zoon uit zijn eerste huwelijk. Een drama ligt voor het grijpen. Dat komt ook. maar in de handen van Bergman blijkt het toch geen drama te zijn. Papa vindt troost bij een bekende luchthartige actrice, die voor hem een bijzonder eigengereide officier opzij zet. Diens vrouwtje is een geraffineerd wezentje, dat alles op het spel wil zetten om haar man te behou den. En tussen deze op amoureuze avon tuurtjes beluste personen fladdert dan nog een frivool dienstmeisje, dat zich tenslotte toch ook van een passende partner weet te verzekeren. Merkwaardige contrasten in één film. De meesten verloochenen zich niet. Sommige scènes als die waarin alle rivalen zich aan tafel hebben verzameld en die waarin het vreemde duel tussen de mannelijke hoofdpersonen wordt uit gevochten zijn uitermate suggestief, knap van compositie, vol tekenende sfeer en geladen met goed opgevoerde spanning, op ander momenten echter kan men echter niet terugvinden van de meester Bergman, die zich dan op kaalgetrapte filmpaden heeft begeven. Maar niet alleen filmtechnische te genstellingen. Ook in dit wonderlijke verhaal deze vreemdsoortige mengel moes van gevoelens, gedachten en ge dragingen. Drama naast klucht, holle pathos naast diepzinnige uitingen, haat naast liefde, raffinement naast onschuld, vreugde naast verdriet, hu mor naast somberheid. Deze tegenstrij dige elementen tezamen geven een merkwaardig totaal, dat dan moet wor den verklaard als „de glimlach van een zomernacht". Cowboy Harde realiteit Rex De filmwereld heeft uit de aard der zaak om commerciële redenen de cowboy en zijn werk geromanti seerd. Week in, week uit verschijnt de galopperende, stoere, onverschrokken kerel op het witte doek, die spreekt tot de verbeelding. De man heeft een onge reglementeerd, maar zeer avontuurlijk en vaak uitermate spannend leven. Al thans op de film. De realiteit is anders geweest. Door hete prairies en over woest gebergten moesten harde, spijkerharde kerel# horden yee over lange afstanden. Advertentie Lezers schrijven De Groentijd In de Telegraaf was enige tijd geleden opgenomen het zo lezenswaardige arti kel „Groentijd past bepaald niet meer in onze tijd" van prof. mr. J. M. van Bemmelen en stelt deze de volgende vraag: „Zou het zo vraagt men zich af nu niet werkelijk eens tijd worden de groentijd definitief af te schaffen en te verbieden?" De groentijd is de kanker van de stu dentenmaatschappij. Vele geleerden doen reeds ontelbare jaren moeite en voortdurend met groter succes de kanker in het menselijk lichaam te genezen. Na de groentijd verschijnen ieder jaar vele artikelen om uit de studentenmaatschap pij de groentijdskanker te verbannen, maar het blijft bij artikelen en rigoreuze maatregelen blijven achterwege. Het is algemeen bekend dat vrijwel alle pro fessoren tegen de groentijd zijn Red. L.D.) Zij zien hiervan het nut niet in en zijn afkerig van aan het einde van de groentijd ieder jaar vermoeide stu denten op hun colleges te ontvangen, die er dan totaal niet op ingesteld zijn de lessen met opgewektheid te volgen. Velen vergeten daarenboven dat voor hen de studie hoofdzaak behoort te zijn, al zal niemand ontkennen, dat het lid maatschap van alle mogelijke studenten verenigingen ook voor de toekomst grote waarden bevat. Er wordt wel beweerd, dat de groentijd noodzakelijk is, omdat de overgang van scholier naar student zo enorm groot is, maar is deze voor de afgestudeerde, die in de maatschappij komt, door hem zelf met „de kille maat schappij" betiteld, niet minstens even groot? En daar wordt met allerlei groen tijdspraktijken toch geen rekening ge houden en de afgestudeerde voorkomend ontvangen. Maar de vraag van prof. van Bem melen is gemakkelijker gesteld dan be antwoord. Naar zijn mening dient het inititatief tot afschaffing van de groen tijd uit te gaan van de professoren van iedere Universiteit en Hogeschool. Hun advies kunnen zij ter kennis brengen van iedere rector-mag^r-Sus. Het verdient aanbeveling dat deze met een commissie uit de professoren zich in verbinding stelt met de verte genwoordigers van iedere plaatselijke studentenvereniging ten einde op vriend schappelijke wijze een einde aan de groentijd te maken. Komt geen doeltreffende overeenkomst hierover tot stand dan bestaat de mo gelijkheid voor de rector-magnificus de Toch maakte zich luistermoeheid kenbaar Voor K. en O. en de Vrienden van de Lakenhal heeft Mildred Dilling een met onmiskenbare sympathie gevolgd recital gegeven. Zij heet in Amerika „the first Lady of the Harp". Alvast zeker was, dat haar kostbare harp en zij zelf als podiumverschyning een poëtische eenheid vormden. De „vrouw en de harp" is trouwens een romantisch gegeven en de plaatsbezetting in de geheel gevulde „Grote Pers" scheen dit te bevestigen: drie of vier vrouwen op één man. De gracieus zingende moderne harp bezit ontegenzeggelijk de haar legenda risch toekomende charme. Evenwel raakt deze charme sneller haar begren zing dan wij dachten. We geloven stellig dat aan niemand, zo binnen de drie eer ste kwarturen, ook maar het allerge ringste nootje heeft kunnen ontsnappen. De soliste was daarvoor een te virtuoze en te fascinerende musicienne. Ma.ar het zijn vooral de korte, droge, luit-achtige hoge discanttoontjes, waar van vele componisten en arrangeurs misbruik maken om effectredenen, die uiteindelijk luistermoeheid doen inslui pen. Werkelijke expressiviteit is daar ge ring en veel van die etherisch in chro matische glissando's ruisende figuurtjes en fluisterende patroontjes zijn van te eendere snit. De harp is verder geen ge roepen solo-instrument. Ondertussen spraken we van beper kingen van de harp, waartoe de even- Advertentie) Schuren, bungalows, schutting! groentijd te verbieden en straffen bij overtreding op te leggen. Mochten deze maatregelen ook niet baten, dan staat nog altijd boven de autoriteit van de rector-magnificus de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en kan deze bij het Parlement een wetsontwerp tot afschaf fing indienen. Zonder dat doeltreffende maatregelen worden genomen zal de groentijd al is het dan ook misschien in verzachtende vorm overal in Nederland blijven voortduren. Moge zulks verijdeld worden. Mr. D. G. Kortenbout van der Sluijs- Nunspeet. In tal van wedstrijden hebben de leden van de drie jongerenlandbouw- organisaties hun krachten tijdens de gisteren gehouden VEBO-jongerendag kunnen meten. Met een aanmerkelijk puntenverschil hebben de jongeren van de Hollandse Maatschappij van Landbouw de eertijds uitgeloofde wis selbeker weer in hun bezit gekregen. De jongeren van de C.B.T.B. legden beslag op de tweede prijs, terwijl de jongerenorganisatie van de L.T.B. de derde prijs in de wacht sleepten. De uitslagen van deze veelal interes sante wedstrijden luiden als volgt: Wedstrijden voor jongens. Melkwed- stryden: 1. Corrie Baelde, Bodegraven; 2. Joh. Harting, Alphen aan den Rijn; 3. Mej. G. de Jong, Alphen aan den Rijn; 6. Mej. C. M. Heemskerk, Rijp- wetering. Uitslag organisaties: 1. C.J.- B.T.B. (G. de Jong, Joh. Harting; 2. H. M. v. L. (L. Kwakernaak, C. Baelde) 3. L.T.J. (L. v. d. Meer, C. M. Heems kerk) Eindexamen Chr. Kweekschool Voor het eindexamen derde leerkring hoofdakte (tweede groep) zijn aan de Chr. Kweekschool geslaagd de heren M. van Tol te Boskoop, K. Tolk te Alphen aan den Rijn, L. G. van Veen te Oegst- geest; A. L. Verhoog te Leiderdorp; F. de Vries te Leiden; A. van Weelden te Leidschendam en G. Wessel te Leiden. Afgewezen 1. naar de markten drijven. Zij hadden een ruig, monotoon beroep vol ontberingen en ellende. Het uiterste aan lichamelijke kracht werd van hen gevergd. Ach, een zekere romantiek en schilderachtigheid was niet te ontkennen, maar de bikkel harde strijd om het dagelijks brood over heerste toch alles. Het waren geen fijn gevoelige, geen kunstzinnige mensen. Het was een grof, platvloers volkje, vaak met weinig eergevoel of kameraadschap. Dat heeft de jonge Amerikaanse poëet Frank Harris ook ontdekt, toen hij in 1871 zich bij de veedrijvers aansloot om in Mexico te komen, waarheen zijn geliefde ge voerd was door haar aristocratische va der. Deze had de liefde tussen dit twee tal ontdekt en was er glad tegen. Maar de schrij ver-met-Iers-bloed-in-de-aderen wilde zich er niet bij neerleggen en maakte de barre tocht met de cowboys. Zijn ervaringen onder deze lieden heeft hij in een roman neergelegd. Het boek is thans door regisseur Delmer Daves in filmtaal omgezet en in kleuren op het doek gebracht. De hoofdfiguur in het verhaal heet weer Frank Harris en wordt gespeeld door de bekende acteur Jack Lemmon. Naast hem speelt Glenn Ford een boeiende rol als veekoning Reece. En Anna Kashfi (de voormalige echtgenote van Mai-Ion Brando) geeft de Mexicaanse geliefde gestalte. In ieder geval is deze film een te waarderen po ging om de wanstaltige cowboyfiguur, zoals Hollywood die gecreëerd heeft, tot reële verhoudingen terug te brengen. „De Lord, de Lady en de Butler V er diende prolongatie Trianon Het is niet verwonderlijk, dat de gezefllige film „De Lord, de Lady en de Butler" nog een week blijft draaien! Engelse humor is hier volop aanwezig. Als men dan bedenkt, dat deze film U er eens volkomen „uit" haalt, omdat zij U naar een onbewoond eiland brengt, waar zich héél wat avon tuurlijks afspeelt, dan is het zeker, dat U zich geen moment vervelen zult. De Engelse geliefde acteur Kenneth More is er bovendien om U prettig bezig te houden. En rond hem een groep acteurs en actrices, die het in dit opzicht gerust tegen hem kunnen opnemen! Veebeoordeling Zwartbont: Klerk 90 punten; Schipper 86 pnt; Noordam 85 pnt; Roest 80 pnt; Kompier 75 pnt. H. M. v. L. 261 pnt; C.J.B.T.B. pnt; en L.T.J. 196 pnt; Wartenhorst 91 pnt, Alkmaar; Wiering 90 pnt, Hoorn; Dek ker, 83 pnt, Hoorn; Looyen 80 pnt, Gouda; Velzeboer 78 pnt, Voorhout; Hoorn 224 pnt; Voorhout 201 pnt; Zoe- terwoude 195 pnt; Schagen 179 pnt. Zwartblaar: Roest 92 pnt (C.J.B.T.B.) v. d. Lip, 91 pnt (H.M.v.L.)Stoel 90 pnt, (C.J.B.T.B.); Belt 88 pnt (L.T.J.) Rijlaarsdam 85 pnt (C.J.B.T.B.)Moo- ren 83 pnt (L.T.J.). C.J.B.T.B. totaal 267 pnt; L.T.J. 221 pnt; H.M.v.L. 191 pnt; Heemskerk 74'4 pnt, Voorhout; N. v.d. Hulst 71 pnt, Zoeterwoude; de Jong 7014 pnt, Zoeterwoude; Vogel 6714 pnt, Zoeterwoude; P. v. d. Hulst 6414 pnt, Voorhout; G. Rotteveel 63 pnt, Voor hout; J. v. d. Geest 6214 pnt; Zoeter woude; Duivenvoorde 59 pnt, Zoeter woude; S. J. v. d. Geest, 56 pnt, Zoeter woude; Voorhout totaal 202 pnt; Zoe terwoude 1 20014 pnt; Zoeterwoude 2 186 pnt. Wedstrijden voor jongens. Werktuig- herkennen: 1. B. v. d. Poel; 2. A. Ja cobs: 3. C. Kroes: 4. W. v. d. Vis; 5. S. C. Rijlaarsdam; 6. A. Kroes; 7. C. van Santen;8. T. Reyneveld; 9. A. Hoogen- boom; 10. A. C. Mooren; 11. J. G. Bos; 12. J. Rotteveel; 13. J. J. van Santen; 14. C. Noordam; 15. P. Duivenvoorden; L.T.J. 66 pnt; H.M.v.L. 59 pnt; C.J.B. T.B. 58 pnt. Kostenberekening merkartikelen uit Huishoudboekje: le pr. Pr. Looman, Linschoten; 2e pr. Jo. de Regt, Alphen aan den Rijn; 3e pr. J. Kwakernaak, Alphen aan den Rijn; 4e pr. A. Koot, Voorschoten; 5e pr. T. A. Haksteeg- Bakker, Leiderdorp. Wedstrijd in beoordeling van scha pen: le pr. Arie Roest, Zoeterwoude; 2e pr. H. J. Oostdam, Voorhout; 3e pr. A. J. A. de Groot, Zoetermeer; 4e pr. J. Roest, Nieuwveen; 5e pr. Meindert Nieuweboer, Hoogwoud. Wedstrijd in het kennen van voeder- middelen en kustmeststoffen: 1. Cees Kroes, Woubrugge; 2. Gijs Boele, Woubrugge: 3. A. Kroes, Wou brugge; 4. Maus Kroes, Woubrugge; 5. J. A. v. d. Marei, Wassenaar; 6. P. v. d. Voort, Voorschoten. Openwedstrijd gewichtschatten van levend vee en/of voedermiddelen: 1. W. Duyndam, Hazerswoude; 2. A. Bos, Wassenaar; 3. J. Verhagen, Ha zerswoude; 4. A. v. d. Eyk, Leidschen dam; 5. A. C. Rijnsburger, Zoeterwou de. Meisjeswedstrijden. Slaatjes opmaken: C.P.B. J. de Regt, Alphen aan den Rijn le pr.; E. Burggraaf, Aarlanderveen, 2e prijs; A. Koetsier, Alphen aan den Rijn 2e prijs. L.T.M.: A. M. v. d. Geest, Oud Ade; T. Koot, Voorschoten; T. van Rooyen, Woerden. H.M.v.L.: A. Bos, Hoofddorp; I. Verboon, Voorburg; G. Noordam, Hazerswoude. Bloemen schikken: M. van Schie, Wassenaar, le prijs; L.T.M.: W. Kemp, Woerden 2e prijs; J. Onderwater, Zoe terwoude 3e prijs; L. Straathof, Rijp- wetering; C.P.B.; J. Visser, Alphen aan den Rijn; M. de Bruin, Zwammerdam; G. v. d. Stoel, Bodegraven. Fruitmand opmaken: L.T.M. G. Ver- steegen, Zoeterwoude (le prijs); K. de Groot, Hazerswoude; J. Visser, Alphen aan den Rijn (2e prijs); H.M.v.L.: C. Baelde, Bodegraven, 3e prijs; Ina Ver- Boon, Voorburg; A. Bos, Hoofddorp. De prijzen werden voor een deel uit gereikt door wethouder mr. J. Drijber, die elke prijs van een geestig speech je vergezeld liet gaan. Ook de waar nemend voorzitter van de VEBO, ir. P. Buch reikte enkele prijzen uit. Verder spréken nog de heren C. Oostveen en K. A. Stapel in hun kwaliteit als jury leden bij de veebeoordeling en gaven een toelichting op de beoordeling. De voorzitter van de regionale Jon- gerencommissie de heer Chr. v. d. Poel richtte tot slot een dankwoord aan al len, die aandeel hebben gehad in het slagen van deze Jongerenwedstrijddag. eens beperkte harpliteratuur bijdraagt, en niet van beperkingen in de soliste. Zii is tot wonderlijk fraaie dingen in staat, terwijl zij het raffinement met distinctie hanteert. En in tempo, rit miek. nuancering, dynamische toon- schildering kan men het hartelijk met haar eens zijn. Mildred Dilling maakt haar stukken tot vertellingen. Maar zij is Amerikaanse en in haar land geldt minder kritische kieskeurig heid in de programma-opbouw. Wij ver langen daarin een geestelijke of spiri tuele lijn en deze opzet was niet hele maal gelukkig. Zullen we een aantal goed gekozen programma-nummers noemen, dan de kerst-variaties van Rousseau, de Impromptu's van Roussel en Pierné, Sibelius' Pastorale en de „Pollets" van Hasselmans. Vervolgens het geniaalste van alles, het zgn. Harp- concert in Bes van Handel, waarin we echter een van zijn orgelconcerten her kenden. Mildred Dilling is steeds met spon tane genegenheid toegejuicht en kon aan een toegift niet ontkomen. Tussen door heeft zij, in het Engels, heel ge zellig nog wat harpgeschiedenis gedo ceerd, een kinderwijsje op een kleine Ierse harp getokkeld en een aantal oude exotische harptypes besproken en ver toond. De naam „Harpe Davids" is daar bij ook gevallen. Maar onderzoekers heb ben waarschijnlijk gemaakt, dat het een Egyptische lier is, zoals op ons Rapen burg in het Museum van Oudheden wordt aangetroffen, die Davids speeltuig het meest benadert. V. De bijbel als boek van blijdschap CHRISTENVROUWEN KWAMEN BIJEEN Gisteravond hield de afdeling Leiden- Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar eerste vergadering in dit seizoen en was de zaal van het gebouw Rehoboth tot de laatste plaats bezet. De presidente richtte zich in het bijzonder tot ds. C. A. Harten, die bereid was gevonden te spreken over: „Wat zegt de Bijbel over blijdschap", alsmede tot een aantal gas ten en nieuwe leden. Na een korte medi tatie gaf zij het woord aan de secreta resse, mevr. A. A. v. d. Kwaakv. d. Berg, die de notulen van de vorige ver gadering voorlas. De penningmeesteresse mej. J. W. Boehmer, wekte de leden op om nu reeds te gaan sparen voor het zomerreisje in 1960. Mej. G. Verduin van de Huishoudelijke Voorlichting gaf een korte toelichting op het a.s. cursus-werk. Ds. Harten dankte voor de hem gebo den gelegenheid deze avond te mogen spreken over de bijbel als boek van blijdschap. e bijbel bevat wel sombere klaagliederen De bijbel bavat wel doffe klaagliederen en sombere klanken, aldus spr., doch ook veel blijdschap, waarmede wij ons kun nen verheugen. Met enkele treffende voorbeelden lichtte spreker een en ander toe en wees op de psalmen 68, 95 en 100, die met een onovertroffen blijdschap Gods lof bezingen. Brachten de eerste Christenen, die uit Jeruzalem vluchtten, niet overal blijdschap van het Evangelie tot hen met wie zij in aanraking kwa men? Er wordt weieens verondersteld, dat Christelijke mensen zwartkijkers zijn, doch niets is minder waar, aldus spreker. Ook zij zitten wel eens in de put, als zij God kwijt zijn, doch in de kerk vinden zij dan steeds weer de blijde boodschap van het Evan gelie. Helaas zijn er zo velen, die dit ver geten en denken, dat men in deze tijd met zijn raketten, zijn huisvestingspro blemen e.d. niet blij kan zijn. Hebben zo'n 2000 jaar geleden Petrus en Paulus het gemakkelijk gehad. Schreef Paulus niet in zijn brieven, terwijl hij zelf onder de meest moeilijke omstandigheden ver keerde, dat men zich moest verblijden in de hoop. De blijdschap in de Bijbel is, aldus spreker, geen karaktereigen schap, doch is de vrucht van de Heilige Geest. Die blijdschap is onafhankelijk van de omstandigheden, beurt ons op en er gaat een wervende kracht van uit. Met enige voorbeelden lichtte spreker deze eigenschappen nader toe. Wij moeten meer tijd nemen voor de bijbellezing en om te bidden, daar hiermede ons leven wordt verrijkt. Spreker eindigde zijn boeiend betoog met de wens, dat allen zullen worden verblijd door Gods woord en dat zij in het leven en bij het werk steeds indachtig zullen zijn, dat diens Zoon arm is gestorven om ons al len rijk te maken. Van de gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Sprookjesachtige optocht door straten Zijlkwartier Voor de twaalfde maal in successie heeft de Speeltuinvereniging „Ons Ei land" gisteravond haar lampionoptocht, die ieder jaar voorafgaat aan het kin dertuinfeest, gehouden door de straten van de wijk. Voorafgegaan door het Muziekkorps „Werkmans Wilskracht" trokken honderden, al dan niet verkle de jongens en meisjes met gekleurde lampionnetjes door de straten en oogst ten overal veel bewondering. Achter het muziekkorps kwam het verenigings vaandel met een vaandelwacht. Het muziekgezelschap Concordia sloot de stoet. Cowboys waren het sterkst vertegen woordigd in de groep. Al schietend en knallend hingen tientallen Texas-kin- deren de dappere uit in de stoet. De meeste hilariteit ontlokte echter een als aap verkleed jongetje, dat door zijn vreemde capriolen de toeschouwers soms deed twijfelen bij de vraag of dit nu werkelijk een aap was. Ook een oud- Hollands kwartet kreeg veel lof van de toeschouwers langs de route. In de Heemskerkstraat en de Tas manstraat had het bestuur van „Ons Eiland" voor een verrassing gezorgd. Bij het passeren van deze straten zet te plotseling Bengaals vuur de stoet in een sprookjesachtige verlichting. De lampionoptocht mag ook dit jaar weer zeer geslaagd heten l

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3