Zender „Herrijzend Nederland" kwam 15 jaar geleden in de lucht „Zo WAARLIJK HELPE MIJ GOD ALMACHTIG" Eindhoven 18 september bevrijd; eerste uitzending op 3 oktober WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 19 september 1959 Tijdens de oorlog in Eindhoven gebouwd Met toenemende bezorgdheid vernam Zuid-Nederland de verontrustende berich ten over de hongersnood in het nog niet bevrijde deel van Nederland. Hoezeer men in het Zuiden meeleefde met het tot van hen, die nog steeds ten prooi waren aan honger en achtervolging, blijkt uit de wekroep op dit bord. Ook „Herrijzend Nederland" slingerde dag in, dag uit een hartstochtelijk beroep om hulp voor onze landgenoten in het Westen de wereld in. Mede als gevolg daarvan zijn toen de bekende voedseldroppings gekomen. „Hier Herrijzend Nederland, de vrije zender op vaderlandschen bodem". Op de derde oktober van het bevrydingsjaar 1944, nauwelijks drie weken nadat de stad Eindhoven door geallieerde parachutisten was bevrijd, klonk dit zinnetje voor de eerste maal door de ether. Het aantal luisteraars was in de aanvang zeer gering, als gevolg van een groot gebrek aan radio-ontvangtoestellen, en een strenge rantsoenering van de beschik bare hoeveelheid elektriciteit. Maar ondanks dat ging het bericht van de „nieuwe radioomroep" als een lopend vuurtje door de bevrijde steden en dorpen der zuidelijke provincies. Fantastische geruchten deden de ronde, van Amsterdam mers, die door de linies zouden zijn gekomen met in hun bezit een complete uitzendinstallatie, terwijl over de plaats van waaruit de uitzendingen gebeurden, eveneens allerlei gissingen werden gedaan, zonder dat eigenlijk iemand besefte, dat de complete zender al tijdens de oorlog onder de ogen der wantrouwende Duitsers was gebouwd en onmiddellijk na hun vertrek „voor gebruik gereed" werd geïnstalleerd in de zenderruimte van het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven. Een gril van het lot wilde dat Duitse soldaten de vervaardigers, waarvan we alleen de naam van de heer C. A. Gehrels noemen, op dit idee brachten. In de eerste meidagen van het nood lotsjaar 1940, toen de capitulatie nog geen feit was, kwamen zij het natuur kundig laboratorium binnen en vroe gen aan het dienstdoende personeel van de zenderruimte binnen een uur een zender te „willen" bouwen, die ze, zoals ze nadrukkelijk verklaarden, no dig hadden voor hun communicatie met de oprukkende troepen. Voor on- ingewijden zij vermeld, dat in de zen derruimte meettafels staan opgesteld, waarmee zendbuizen worden gemeten, instrumenten, die eveneens dienst zou den kunnen doen als korte golfzen- installaties, zodat het bevel van de Duitsers inderdaad, ingewilligd had kunnen worden. Het'behoeft natuurlijk geen nader betoog, dat niemand hier voor te vinden was. De Duitsers kre gen hun zendertje niet; voor de boven genoemde heren echter was het ver zoek aanleiding om over het bouwen van een grotere zender waarmee men op een bepaalde golflengte Hilversum te zijner tijd'zoü kunnen vervangen, alvast te spreken. Want iedereen ver moedde wel dat de Germanen bij een eventuele aftocht de installaties in het Gooi in de lucht zouden laten vliegen. zender zou kunnen worden gebouwd. De vragenstellers werden ingelicht en tegelijkertijd deden zij toen de toezeg ging dat zij zouden zorgen voor an tennemateriaal en energie. Het leeuwedeel in de bouw had on getwijfeld de heer Gehrels, die een jaar nadat de werkzaamheden waren be ëindigd, werd gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, waar hij kort voor de bevrijding van Neder land overleed. Zyn arrestatie hield echter verband met ander illegaal werk. De maanden verstreken intussen. De zender, die uit drie afzonderlijke delen was vervaardigd, stond klaar met een kaart van de Duitsers eraan beves tigd. Het versterkergedeelte, een be staande installatie om grote waterge- koelde zendlampen te meten, deed verder gewoon dienst, omdat het na enige wijziging gemakkelijk als om- roepzender kon worden gebruikt, en zo aan de aandacht van de snuffelende Duitsers ontsnapte. Dolle Dinsdag Experimenteren Eerst in 1941 nam het zo terloops geopperde plan concrete vormen aan. Gemakkelijk was het experimenteren echter niet, want niet alleen moest al les in het verborgene geschieden, maar door de afdelingen van het natuur kundig laboratorium dwaalde tevens een Duitse majoor rond, luisterend naar de naam Ellerich, die steeds speurde naar alles wat illegaal zou kunnen worden verricht met de be schikbare kleine zendertjes. Een speci ale vergunning was nodig zelfs voor het gewone werk. En nog vandaag kan men de belangstellende bezoeker de label tonen, waarmee de heer Ellerich verklaarde akkoord te gaan dat er met een zender werd gewerkt, die in wer kelijkheid een onderdeel was van de zender, waarmee men later de dage lijkse programma's van Herrijzend Nederland zou uitzenden. Bij het vervaardigen van de zender moesten de ontwerpers voor de toe komst rekening houden met twee be langrijke dingen: in de eerste plaats het aanbrengen van een antenne, zodat geëxperimenteerd kon worden, terwijl in de tweede plaats een moeilijk pro bleem vormde in de stellige ver wachting dat de Duitsers de elektri sche centrales zouden vernielen de verzorging van de benodigde energie. Opdracht OD Omstreeks het midden van het jaar 1942 kwam men in opdracht van de OD bij de vervaardigers, die de zender Op Dolle Dinsdag, de onvergetelijke zesde september 1944, wilden enkele medewerxers van het Nat. Lab. de an tenne al bevestigen, maar hun voor nemen kon worden verijdeld. Wat ge lukkig bleek, omdat enkele dagen later de aanvankelijk gevluchte Duitsers terugkeerden. Een vijfentwintigtal S.S.- ers, vergezeld door technisch onderleg de officieren, maar niet op de hoogte van alle onderafdelingen van het laboratorium, kwam 16 september om het Laboratorium te plunderen en een ogenblik heeft men eraan getwijfeld of de zender nog behouden zou kunnen blijven. Alles wat waarde had, werd gereedgemaakt om aanstonds per vrachtauto of per trein Oostwaarts ver voerd te worden. Gelukkig kon deze opzet gedeeltelijk verijdeld worden. En ook de zenderruimte werd niet ont dekt, ornaat de toegang via de centrale werkplaats meesterlijk met kartonnen dozen was gecamoufleerd, waardoor de Duitsers in de waan werden gebracht dat de „technische wereld" daar op hield. De zender bleef verborgen en de grootscheepse landing van parachu tisten verhinderde verdere roof, want op 18 september 1944 was de- stad Eindhoven van vijanden gezuiverd. Als etherpiraat Op vrijdag 29 september draaide de zender proef op een golflengte van 420 meter vlak naast de zender Hil versum 2 op 415 meter. Daar de beide Hilversumse zenders nog in de lucht waren, bleef er niets anders over dan als een etherpiraat wat te vrij buiteren en een willekeurige golflengte te kie zen, hoewel men daar officieel uiter aard geen recht op had. Op maandag 2 oktober werd de zen der voor de laatste maal beproefd. De aankondiging luidde: „Hier is „Herrij zend Nederland", de zender op vrije vaderlandse grond op golflengte 420 meter, met een proefuitzending voor ail9 Nedsgpnder» la bevrijd ai nog be- „Ik zweer trouw aan de Ko ningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Zo waarlijk helpe mij God almachtig". Een klein berichtje in de dag bladen deelt ons mede, dat weer een aantal jonge mannen zich met de woorden van deze eed verbonden heeft om als officier van een van de krijgsmachten Koningin en vaderland te die nen. We hebben niet veel tijd gehad om er bij stil te staan, want er is in deze week te veel gebeurd dan dat we onze ge dachten op een kleiner punt konden concentreren. Het on verwachte schot op de maan heeft onze bewondering afge dwongen en heeft zeker eens te meer de ongekende mogelijk- Gode zij dank hebben veel goede en positieve geluiden in deze week de vele negatieve van de laatste tijd overstemd. In de overweldigende hoeveel heid nieuws, die op ons afgeko men is, wil ik even stilstaan bij dat kleine, bijna verdrongen be richtje van de beëediging van nieuwe officieren. Niet allereerst om het feit, dat er weer een aantal officieren, het gezags- apparaat van de staat heeft aangevuld, al is dat op zich zelf Maar de woorden van de eed blijven holle klanken, de huwe lijksbelofte wordt een aanflui ting en al het nationale en in ternationale optimisme vervliegt als herfstnevel in de ochtend zon, wanneer dit alles niet ge dragen wordt door steeds die zelfde bede: „Zo waarlijk helpe mij (ons) God almachtig". Twee wereldoorlogen, de ineenstorting van koninkrijken en keizerrijken, de ondergang van wereldrijken en wereldconcerns hebben ons geleerd, dat het dwaas is om het van mensen en hun woor den te verwachten en te bouwen op aardse zekerheden. Wie dit kan, maar ook wil bidden, er kent zijn eigen onmacht, maar weet zich tegelijkertijd gedragen dóór en één met Hem, die in Het moet wel een vreemde gewaar wording geweest zijn voor hen, die toen zo maar een Nederlandse zender „uit de lucht hoorden vallen". Op dins dag 3 oktober 1944 werd officieel met de uitzending begonnen. Perfect waren de uitzendingen nog allerminst; na nauwelijks enkele uren in de lucht te zijn geweest, raakte een omvormer de fect. Een paar dagen later woei de an tenne van het dak. Door de microfoon werd nogal eens gefluister opgevangen, dat eigenlijk niet voor de buitenwereld bestemd was en de weergavekwaliteit der platenprogramma's liet door het zweven en janken der draaitafels dik wijls te wensen over. Maar de binnen komende berichten uit Maastricht, Helmond, Nijmegen, Weert of Val- kenswaard bewezen, dat naar de zen der werd geluisterd. Kort bereik De oproep aan Radio-Oranje met het verzoek om luisterrapporten bleven echter onbeantwoord; de zender was blijkbaar op 800 kilometer afstand niet te horen. Door de smalende opmerkin gen van Hilversum over het Eindho- vense zendertje echter was het bewijs geleverd, dat dit in het bezette gebied werd opgevangen. Midden oktober werd een nieuwe antenne aangebracht tussen een kerktoren en het dak van heden van het menselijk vernuft bewezen. Daarnaast eisten de gratie, waarmede onze char mante Kroonprinses de Ver enigde Staten bezoekt, maar ook de luister van de opening van de Staten-Generaal onze bewondering en aandacht. Het optimisme, dat de regering laat horen in haar miljoenennota en de hoopvolle gedachten rondom het bezoek van premier Kroesj- tsjef aan president Eisenhower (wie had dit aan het begin van dit jaar durven voorspellen?) wedijverden om de eerste plaats in onze belangstelling, waarbij president De Gaulle de voor pagina's vol maakte met zijn aanbod tot zelfbeschikking voor de Franse gebieden in Noord- Af rika. het Natuurkundig Laboratorium. Door de grotere hoogte van deze antenne was de energie-absorptie door de fa brieksgebouwen belangrijk kleiner ge worden en de uitstraling veel beter. Zelfs Londen meldde een goede en dui delijke ontvangst. Energieprobleem In bevrijd Eindhoven ontbrak het nog aan veel, bijvoorbeeld aan elektri citeit. Aanvankelijk moest ieder gezin het doen met 30 watt per dag. Het verbruik van de zender beliep ruim 50 kilowatt per uur; op een voor Eindho ven beschikbaar totaal van 1400 kilo watt dus een belangrijke hoeveelheid. Omdat via een groot aantal toestellen - die een groot verbruik hadden - druk naar de zender werd geluisterd, duurde het niet lang of de stroomvoor zieningsautoriteiten kwamen met het verzoek, het programma in de avond uren een tijdlang te onderbreken. Met name de rubriek „Nederland Herrijst" en de daarop volgende relayering van de „Radio-Oranje"-uitzending uit Lon den zou moeten vervallen. De belasting van het net namelijk nam als gevolg van een intensieve be luistering van deze programma-onder- delen dermate toe, dat ernstige storin gen en zelfs uitvallen van de zender te vrezen waren. Tot onderbreking is het evenwel niet gekomen. Wel werden de luisteraars herhaaldelijk verzocht tij dens de uitzending het licht uit te belangrijk genoeg, maar omdat de woorden, die deze jonge man nen daarbij gesproken hebben kernwoorden zijn, waarop onze samenleving gebouwd is. De militaire dienst en de verhou dingen tussen meerderen en minderen zijn ondenkbaar zon der deze begrippen. Maar even goed is de goede verstandhou ding tussen man en vrouw, tus sen ouders en kinderen, tussen directeur en arbeiders gegrond vest op wederzijdse trouw, ge hoorzaamheid aan het in alle vrijheid aanvaarde gezag, en wegcijfering van allesoverheer send eigenbelang. En dat geldt in de verhoudingen tussen men sen onderling, geldt in even sterke mate in de goede relatie tussen staten en volkeren. doen. Maar ook niettegenstaande dat bleef het net veel te hoog belast, met als gevolg dat een luisterverbod voor de tijd na vijf uur 's middags werd uitgevaardigd. Overtreding hiervan kwam menige Eindhovenaar bij con trole op afsnijding van stroom te staan. Nieuw ontvangertje Philips heeft toen een ontvangertje, dat slechts 6 watt verbruikte en van een 3 watt leeslampje was voorzien, ontwikkeld. Aanvankelijk waren de berichten over de ontvangst betrekkelijk goed, vooral na het ophangen van de nieuwe antenne. Het duurde echter niet lang of allerlei klachten kwamen binnen. Op sommige plaatsen hoorde men de zender wel overdag, maar 's avonds niet als gevolg van storing door bui tenlandse zenders. Elders had men last van een zeer hinderlijke fluittoon. Kleine verschuivingen van de golf lengte hielpen niets. Nadat technici aan de hand van veldsterktemetingen tot de ontdekking waren gekomen, dat niemand op 435 meter uitzond, bleek na enig experimenteren deze golfleng te heel geschikt voor uitzending te zijn. Ofschoon door de oorlogsomstan digheden de internationale golflengte overeenkomsten niet meer overal nauwkeurig in acht genomen werden, kon het willekeurig bezetten van be paalde plaatsen in de ether een vol- De umroepcel van Radio Herrijzena Neaerlana wus niet meer dun een klein hokje op de eerste etage van het Philips Ontspanningsgebouw. Van hieruit heeft luisterend Nederland de grote overwinningen, maar ook de tegenslagen van de geallieerde legers op onze vaderlandse to*»*/ alle verzoekingen en in alle kri tieke beslissingen trouw bleef, gehoorzaam aan Gods wil en die Zijn eigen persoon en Zijn eigen belangen onderwierp aan de dood terwille van de hele mens heid. Moge het korte gebed, uitge sproken door die jonge officie ren, nauwelijks gehoord door de veelheid van gebeurtenissen in en buiten ons land, ons in deze historische week even doen stil staan bij de werkelijke achter grond van ons bestaan: Hem, wiens Rijk geen einde zal heb ben. Ds. O. R. H. TER HAAR ROMENY, Vlootpredikant. komen chaotische toestand scheppen. Voorts moest terdege rekening gehou den worden met het feit, dat militaire radioverbindingen van deze golflengte wisseling hinder zouden kunnen on dervinden. Zenderwisseling De zenderwisseling is „Herrijzend Nederland" haast noodlottig geworden. In het boek „Hier Radio-Oranje" schrijft de heer H. J. van den Broek hierover het volgende: .Een week na de zenderwisseling, op zondagavond vlak voor Kerstmis, rin kelde de telefoon op mijn schrijftafel. Het hoofdkwartier van de 21e leger groep uit Brussel belde op. Aan de an dere zijde van de lijn bevond zich d» „Chief Signals Officer'. Het volgende ontspon zich: „Hebt U de golflengte van „Herrij zend Nederland" gewijzigd?".... „In derdaad"Waarom?" Om dat de ontvangst op 420 meter zo slecht was, dat wij op die golflengte niet verder konden gaan"U weet toch wel dat U zoiets niet doen mag?" Zeker, maar ik meende dat buitengewone omstandigheden buiten gewone maatregelen rechtvaardigen. De Duitsers houden onze Nederlandse golflengten bezet; wij zijn dus wel ge dwongen een ander plaatsje te zoeken. Ik heb trouwens om officiële goedkeu ring laten vragen",Ja, dat we ten we. Maar voor over zo'n verzoek kan worden beslist, zullen zeker enige weken verlopen. U gaat dus zonder verwijl naar Uw vroegere golflengte terug"„Het spijt me zeer, maar dat kan ik niet doen. Weer gaan uit zenden op de 420 meter is nutteloos. Het programma wordt dan te slecht of helemaal niet ontvangen. Dan kunnen we de zaak net zo goed sluiten" „Toch gaat U naar de 420 meter te rug"Nogmaals het spijt me, maar aan die opdracht kan ik geen gevolg geven"„Wat wilt U dan?" Als U zegt, dat wij al leen op 420 meter mogen zenden, gaan we helemaal de lucht uit; het resul taat is dan immers toch hetzelfde" „Dat is Uw eigen zaak". „Goeden avond" „Goedenavond". Ik had een prikkelend gevoel onder de haren. Aan de vooravond van Kerst mis de uitzendingen stop te zetten was weinig minder dan een paardemiddel. Het stond voor mij vast dat geen wer kelijke militaire redenen de oorzaak van het telefoontje uit Brussel konden zijn; anders zou men ons ongetwijfeld veel eerder tot de orde geroepen heb ben. Dan zou ik mij ook direct bij de gegeven orders hebben neergelegd. Zo als de zaken nu stonden, was er ech ter geen andere keus dan het uit te vechten. Onmiddellijk ging opdracht naar de zender, a la minute uit de ether te verdwijnen. Grote consternatie. Bete kende dit het einde van „Herrijzend Nederland?" Een mistroostige drie kwartier volgde. Tweede gesprek Toen deed de telefoon zich opnieuw horen. Dezelfde „Chief Signals Officer" uit Brussel was aan het toestel. „Wat is uw besluit na ons gesprek van daarstraks?"„Wel, „Herrij zend Nederland" heeft zijn uitzendin gen gestaakt"Ja, dat heb ik ge merkt. Waarom doet u dat toch?".... „Om redenen die ik u al gezegd heb. Met teruggaan naar de 420 meter ma ken wij ons belachelijk; het heeft bovendien geen enkel doel". Enkele ogenblikken stilte. Toen kwam de stem: „U bent wel koppig, maar ik zal het goed met u maken. Kunt u nog twee meter opschuiven naar 437 meter?". „Ja dat denk ik wel"Uitstekend, schuif dan twee meter op, stuur on middellijk een officiële aanvraag om goedkeuring en ik zal zorgen, dat u die krijgt"Mogen wij, in afwachting daarvan dan weer onmiddellijk gaan uitzenden?"Ja. Maar vergeet niet de officiële aanvraag te sturen!". „Daar kunt u op rekenen. Dank u wel". Zo ging na niet meer dan 50 minu- Neder-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13