NEDERLANDSE TRIOMF IN BEROEMDE MELBOURNE-RACE IT Uiveren Grosvenor House i lagen aan de kop 1934 OKTOBER 1959 Wilskracht en vrees voor haaien stuwden de piloten voort Jumbouwew Plant- kunde" Viteld weev leden verzade* (ng Voorschoten heeft óf culturele evenemen- ten \n pettoj somer. amateur Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 september 1959 Derde blad no. 2985' siasme hier te lande geen gren zen, zó trots was men op de piloten, die de „Uiver" naar Melbourne hadden gevlogen. En terecht! VJ ne kon aankomen. De in spanning luisterende mensheid begreep even eens, dat de Snelle Vogel met de be roemde Hotel-naam het ging winnen van het Vliegende Hotel met de Vo gelnaam! DE WINNAARS TOCH scheen het een ogenblik, dat Parmentder als eerste de eind streep zou halen want boven de Timor Zee liet een der motoren van de .Grosvenor House' de piloten in de steek. Zij moesten op één motor ver der vliegen. Met een uiterste wilsin- spanning bereikten zij niettemin de eerste Australische landingsplaats (Port. Darwin). Met een uiterste wils- inspanning, ja, maar ook vertelde Scott (hij had een revolver naast zich liggen voor het geval zij in zee zou den storten) later dank zij hun vrees voor de haaien, die in de zee daar talrijk en vraatzuchtig zijn. In Port Darwin moesten beide mannen uit de cockpit getild worden, zó moe waren ze. Snel werd de motor geïnspecteerd. Toen bleek, dat reparatie veel tijd zou vergen, klommen Scott en Campbell Black maar weer in de cockpit en startten zij opnieuw op één motor. Zo wat 3V2 uur waren zij in Port Darwin gebleven. Ook in Charleville begonnen technici dadelijk aan de kapotte mo tor te knutselen, maar ook daar wil den de piloten niet wachten. En dus vlogen zij verder op één motor over een woest, bergachtig en zeer dun be volkt land. De wereld hield de adem in. Zouden de dappere mannen het doel halen? W-eln-u, Scott en Campbell Black worstelden, worstelden en wonnen! Dinsdagsmiddags om half drie zet ten zij hun machine aan de grond op de Plemington Renbaan te Melbour ne. Een enthousiaste menigte zorgde voor een daverende begroeting. Tien duizenden waren met extra-treinen naar Melbourne getogen. De gouver neur van de Staat Viotoria, de burge meester van Melbourne, de schatrijke Sir MacPherson Robertson en vele andere autoriteiten waren ter verwel koming aanwezig. De heer Edwards, directeur van het hotel .Grosvenor House" had in Engeland tijdig een boot genomen om zijn toestel welkom te kunnen heten in Melbourne. En aardige bijzonderheid! de eerste lauwerkrans, die de winnende lucht- helden om de schouders werd gewor pen, was aangeboden door de K.L.M.! Door de maatschappij dus, aan wel ker concurrentie het toe te schrijven was, dat Scott en Campbell Black De Verovering van het Lucht ruim door de Mens is een der meest op de voorgrond tredende verschijnselen onzer eeuw. Slag na slag leverde de Mens tegen de Ledige Ruimte. Slag na slag won hij. Een der grootste „lucht slagen" was de wedvlucht van 1934, bekend als de Melbourne- Race, daar de in 1934 zijn eeuwfeest vierende Australische stad Melbourne het einddoel was van de race over 20.000 km. Twintig toestellen verschenen aan de start. Negen vliegtuigen haalden de Australische eind streep. J De schitterende vlucht van de „Uiver" in oktober 1934 was de oorzaak van een nationaal feest in Nederland. Een kwart eeuw geleden kende het enthou- Parmentier en Moll tijdens hun triomftocht na de geslaagde Mel bourne-Race. Moll in het KLM-toestel DC-2 PH- AJU „De Uiver". „Cornet" en „Uiver" DE firma De Havilland had zeer veel vertrouwen in de door haar gebouwde „Cornet". Nu, dat ver trouwen bleek gerechtvaardigd, want in de Melbourne Race kwamen de voortreffelijke eigenschappen van het toestel ten volle aan het licht. Later, in de oorlogsjaren, verscheen het type opnieuw in de lucht onder de zo be roemd geworden naam „Mosquito". De Nederlanders kwamen eigenlijk met een nieuwigheid. Immers, in 1934 had de KLM pas een begin gemaakt met het gebruik van metalen toestel len, die de Nederlanders als eersten op de Europese luchtroutes vlogen. De eerste metalen machine, de Douglas DC-2 „De Uiver" werd inge schreven voor de Melbourne Race. Het was niet de bedoeling om de snelheidswedstrijd te winnen. Men wilde een goed figuur maken in de handicap-race. Daarom nam „De Uiver" behalve de beide piloten, de boordmechanicien (Prins) en de mar conist (Van Brugge een drietal passagiers (onder wie de bekende Duitse aviatrice Thea Rasche) en ruim 100 kg post mee op de verre reis. Op het vliegveld Mildenhall trok het toestel de aandacht van vakmensen en belangstellenden. Het aantal me ningen en voorspellingen omtrent de kansen van „De Uiver" overtrof dat voor andere machines. Koningin Mary en de (toenmalige) Prins van Wales bezichtigden het toestel van binnen en van buiten. De race DE twintigste oktober was de grote dag. Twintig machines waren in prille ochtenduren gereed om te starten. De Lord Mayor van Londen was gekomen om het vertreksein te geven. Twintigmaal zwaaide hij met een Engelse vlag. De eerste keer om half zes in de ochtend. „De Uiver" vertrok als zevende. Geen moeilijk heden deden zich voor bij de start, die door duizenden toeschouwers werd ga degeslagen op het vliegveld en door miljoenen gevolgd dank zij de radia- reportages. De race was begonnen. Met het uur nam de spanning toe. In Nederland rees zij torenhoog! De eerste berichten omtrent „De Uiver" luidden allemaal gunstig. Het andere Nederlandse toestel, de Pan derjager, ging het minder voor de wind. Geyssendorffer en Asjes hadden een uitstekende reis tot Allahabad. Toen zij daar wilden landen, func tioneerde het landingsgestel niet, zo dat Geyssendorffer zich met één wiel moest behelpen. Niettemin lukte het hem, de kist aan de grond te zetten. Nadat het mankement hersteld was en het toestel over het veld taxiede voor een nieuwe start, kwam het in botsing met een vrachtwagen en ging het invlammen op. Dat was het einde van de dappere Panderjager! „De Uiver" landde overal keurig op tijd en zat de, snellere, „Grovenor House" danig op de hielen. Gejaagd door de Nederlanders en gedreven door de wens om kostte wat het kost de race te winnen, ijlden Scott en Campbell Black voort. Rust gunden beide mannen zich niet. Toen zij 's-maandagsochtends in Singapore landden, vernamen zij, dodelijk ver moeid. hoe prachtig ,,De Uiver" vloog. Onmiddellijk kozen beide mannen weer het luchtruim. Toen „De Uiver" in Singapore landde, vernam Par- mentier, dat Scott en Campbell Black zes uur voorsprong hadden. Hij be greep, dat hij ernstige tegenslag van de „Grosvenor House" voorbe houden niet als eerste in Melbour- Bijzondere medewerking) Het was in de vroege herfst van het jaar 1934. Geleidelijk aan ver scheen op de voorpagina's van alle kranten ter wereld de naam Melbourne. Dat die stad in 1934 zijn honderdste verjaardag vierde, boezemde buiten Australië betrekkelijk weinig mensen belangstelling in. Wel echter, hoe de viering van het jubileum zou plaatsvinden. De Australische autoriteiten hadden reeds vroeg de hoofden bij elkaar gestoken. Het moest een geruchtmakende viering worden, dat was het parool. Denkbeelden en plannen kwamen in groten getale ter tafel. Doch de autoriteiten wilden iets heel bijzonders, iets, dat de naam Melbourne op ieders lippen zou brengen. Toen kwam de Australische miljonair Sir MacPherson Robertson met een vorstelijk bedrag over de brug. Het geld, zei hij, moest besteed worden voor een luchtrace van Engeland naar Melbourne. Alle nationaliteiten mochten deelnemen aan de wedstrijd. De organisatie HET plan ging er in. Onmiddellijk begon men met de organisatie. Alle deelnemers moesten gelijk waardige kansen hebben. De race werd daarom gesplitst in een snel heidswedstrijd en een handicap-race. De eerste prijs in de snelheidsrace be stond uit 6000 en een gouden beker, de tweede uit 850 en derde uit 290. De winnaar van de handicap-race kon rekenen op £1150 en de na hem komen de piloot op 580. Meer, veel meer dan het geld deed de eer koene piloten uit vele landen besluiten om deel te ne men aan de „luchtslag". De (Engelse) Royal Aero Club nam de leiding van de wedvlucht op zich.'' Het vliegveld Mildenhall (Suffolk) werd aange wezen als beginpunt. Het eindpunt stond reeds vast: Melbourne in de Australische Staat Victoria, zowat een halve aardomtrek 20.000 km) van Mildenhall verwijderd. Alom op aarde was het enthousias me voor de wedstrijd groot. Als deel nemers werden 74 machines inge schreven. De Royal Aero Club stelde echter zeer zware eisen alvorens toe stemming te verlenen om mee te din gen naar de prijzen. En slechts 20 van de 74 gegadigden konden aan die eisen voldoen. Er moesten finantiele garanties zijn, want alleen de brand stof voor de vlucht zou tienduizenden guldens kosten. De leden der beman ningen moesten papieren overleggen, waaruit hun luchtwaardigheid ja, hun luchtvolwaardigheid bleek. Ieder be manningslid moest een reddingsvest hebben. Iedere machine moest voor drie dagen leeftocht aan boord heb ben Er moesten minstens zes rook- patronen bij de uitrusting zijn. De pi loten moesten speciale logboeken bij houden en die door alle controle-pos ten laten aftekenen. Er werden nog veel andere voorwaarden en eisen ge steld. Kortom, de organisatie was zeer grondig. De organisatoren gingen niet over één nacht ijs. Zij kenden hun verantwoordelijkheid en wilden die onder geen beding veronachtzamen. De deelnemers aan de snelheids race waren verplicht te landen op de vliegvelden van Bagdad (Perzie), Al lahabad (India), Singapore (Malak- ka), Port Darwin (Australië) en Charleville (Australië). De deelne mers aan de handicaprace mochten, desgewenst, nog op enige andere, te voren vastgestelde, plaatsen landen. De deelnemer: DE bekendste piloten en toestellen, die deelnamen aan de race, wa ren: Jacqueline Cochran met haar Grenville eendekker; de Denen Jensen en Hansen met hun Kool hoven FK-41 r£>esntni[6er, l. öq Ame rikanen Roscoe Turner en Clyde Pangbom met een Boeing transport- toestel: de Australiër Melrose met zijn „Puss Moth"; de Australiërs MacGre- gor en Walker met hun „Miles Hawk" de Australiërs Hewett en Kay in een De Havilland „Dragon"; de Neder landers Gcysendorffer (KLM-piloot) en Asjes met hun (door constructeur Slot gebouwde) „Panderjagex"; de ge broeders Stodard met hun „Airspeed Courier"; Jim en Amy Mollisson in een De Havilland Cornet, „Black Ma gie" genaamd; Jones en Waller, twee Engelsen, eveneens in een De Havil land Cornet; Scott en Campbell Black in de derde De Havilland Cornet. „Grosvenor House" gedoopt, omdat het toestel ter beschikking was ge steld door de directie van dat beken de Lonsende hotel: Parmentier en meer dood dan levend in Melbourne waren aangekomen. Uiver-spanning HOE was „De Uiver" Intussen ge varen? Parmentier en zijn man nen waren 52 uur na hun ver trek van Mildenhall geland te Bata via (nu Djakarta geheten). Zij waren doorgevlogen naar Koepang (Timor) en hadden van daar de sprong over zee naar Port Darwin gemaakt. „De Uiver" boven Australië!! Het bericht vloog door Nederland en deed aller wegen de harten sneller kloppen. Toen volgde de mededeling: „De TJiver" is van Charleville gestart! Nog één etappe. De zege in de handicap-race scheen verzekerd. En toen kwam, als een donderslag bij heldere hemel, het bericht: „De Uiver" is radiografisch niet meer te bereiken. „De Uiver" zweeg. „De Uiver" ja. welk lot had het toestel getroffen? Niemand wist het zeker, maar bange vermoe dens rezen in menig hart. Wat was er intussen met de machi ne gebeurd? Onverwachts was Par mentier in een zware storm terecht gekomen. De radio-zender raakte de- feot. Contact met de grond was on mogelijk. Parmentier cirkelde rond. Na een uur daalde hij heel behoed zaam tot hij de grond kon zien. Hij zag een stadje, maar hij wist niet, welk stadje het was. Gelukkig hadden de inwoners, terwijl „De Uiver" hoog in de wolken tegen de elementen voor zijn leven vocht, het geronk van vliegtuigmotoren gehoord boven het geraas van de storm. Onmiddellijk troffen enige energieke mannen maat regelen om te helpen. De plaatselijke radio-zender riep alle auto-bezitters op naar de renbaan om daar hun wa gens zo op te stellen, dat zij met de koplampen een deel van de baan hel der kon verlichten. Met een zeer krachtige seinlantaam werd de naam van het stadje ALBURY in morse-tekens gespeld. Nog cirkelde „De Uiver" rond boven Albury, maar de bemanning zag de verlichte grond- streep en ook de lichtseinen. Toen be sloot Parmentier het waagstuk te on dernemen. Op voortreffelijke wijze landde hij op de renbaan van Albury. In een dikke modderlaag kwam het toestel tot stilstand. Het was half twee in de nacht. De bemanning en de passagiers gunden zich een paar uur slaap. De burgemeester van Albury betrok per soonlijk de wacht bij het toestel, hoe wel hij enigszins invalide was en slechts met behulp van een stok kon lopen. En de volgende ochtend? Toen stonden vele hulpvaardige burgers ge reed om met vereende krachten „De Uiver" uit de modder te trekken. Zij wilden geen geld of andere beloning. Zij wilden niet meer, maar ook niet minder dan de mannen die met hun machine reeds zo'n prachtige prestatie hadden geleverd letterlijk en figuurlijk „uit de modder" helpen. De mannen en vrouwen van Albury wensten niet, dat „De Uiver" zou stranden in het gezicht van de haven. De startbaan was kort. Daarom be sloten Parmentier en Moll getweeën verder te vliegen. De post werd uitge laden en over land naar Melbourne vervoerd. Het besluit om .Jicht" te vliegen was vooral voor Thea Rasche een grote teleurstelling, maar zij schikte zich sportief in het onvermij delijke. Een uur na het vertrek uit Albury landde „De Uiver" in Melbour ne. En wel als tweede toestel, dat de verre reis had volbracht. Parmentier en Moll verwierven de eerste prijs in de handicap-race en de tweede in de snelheidswedstrijd. Melbourne juichte opnieuw en de Nederlandse consul- generaal deelde mee, dat Koningin Wilhelmina de leden der bemanning had benoemd tot ridders in de Orde van Oranje-Nassau. Nagalmen SCOTT en Campbell Black hadden op een uur na drie etmalen nodig gehad om Melbourne te bereiken. Slechts drie uur van de eenenzeventig hadden zij geslapen. „De Uiver" legde het traject af in drie dagen, achttien uur en twintig minuten, terwijl de als derden aangekomen Amerikanen Tur ner en Pangbom drie dagen en een entwintig uur en drie kwartier onder weg waren geweest. Stuk voor stuk schitterende prestaties. Melbourne's eeuwfeest was op grootse wijze tot een wereldfeest geworden. Koene vliegers uit enige landen hadden bewijzen ge leverd van hun kunnen, hun wil en hun doorzettingsvermogen. Zij hadden een nieuwe „luchtslag" met glans en met ere gewonnen. Dank zij hen en dank zij de initiatiefnemers van de Melbourne Race verkreeg de naam Melbourne een ereplaats in het Boek van de Geschiedenis der Luchtvaart. In Nederland kende het enthousias me geen grenzen, toen men vernam, welke prestaties en successen op naam van Parmentier en de zijnen waren komen te staan. Als één grote familie leefde het gehele volk in de successen mee. Het werd een nationaal feest in de ware zin des woords „De Uiver" was zo populair geworden, dat de naam zelfs als handelsmerk opgeld deed. Prentbriefkaarten, gelegenheidsge dichten en souvenirs verschenen aan de lopende band op de markt. Het was al „Uiver" wat de klok in Nederland in die dagen sloeg! Wederom laaide het enthousiasme hoog op, toen „De Uiver" met zijn kranige bemanning op Schiphol te rugkeerde. Het Nederlandse volk bood (natuurlijk zijn wij geneigd te schrij ven) het Australische stadje Albury een gedenkplaat aan als bewijs van dankbaarheid. En toen Albury's bur gervader nadien een bezoek bracht aan ons land, leek zijn tocht door Neder land veel op een triomftocht. De ouderen onder ons zullen zich de da gen van „De Uiver-glorie" en „De Uiver-vreugde" stellig nog herinneren. Had de Melbourne Race nog een zakelijke nagalm? Ja, zeer zeker. Want de K.L.M. bestelde na het grote succes van „De Uiver" nog een veertiental DC-2 machines. De fabrikant van die toestellen, Donald Douglas, had dus eveneens alle reden om in zijn nopjes te zijn over de Mel bourne Race en vooral over de Neder landse triomf met „De Uiver" (NADRUK VERBODEN) Enthousiaste en hulpvaardige Australiërs trekken met vereende krachten „De Uiver" uit de mod der van de renbaan van Albury. p|\| VlE Ejct AU enleidse K-tÖijinq excursie maken naar de Zaan»... Cw. VOOR MIOOELBARE EN ULOi "SCHOLEN deze week kwam het emde van een FOTOC18AAP de verenigingen beginnen nu al wee? actief t& worden ook de cursussen Letdse jeuqd Actie gaan beginnen

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11