i \m.\ V.S.-kunstmaan in liaar haan Prinses Beatrix plantte eerste bol in bloementuin bij Tuxedo Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Zonder vooroordeel (Van onze tiv.-medewerker) De AVRO liet gisteren met nadruk de kijkers oproepen om zonder vooroordeel naar het uitgezonden toneelstuk te kijken. Wat moeten we met zo'n wenk aan? Eigenlijk niets, want elke uitzending, van welke omroep dan ook, dient zonder- vooroordeel te worden bezien en beoor deeld. Dit geldt niet alleen voor de tele visie-criticus, maar voor elke kijker. Het programma opende met „Luipaard op schoot", waarin wij af en toe weer verrassingen ontdekten. Zo gisteren, toen vleermuizen onderste boven werden ge filmd en dank zij een voortreffelijke muziekillustratie een nummertje ballet opleverden, dat een regelrecht genot was. Daarop volgde de Nederlandse première van „De opgeschreven man". Het begon dus met een inleiding, waarop we in de aanvang al zinspeelden. Theun Lam- mertse betoogde, dat de schrijver een losbol is, een drinker en gebruiker van woorden en termen, die de kijker nog nimmer uit zijn toestel heeft kunnen opvangen. Een man, die Brendan Behan, die zweeft tussen de kroeg en de krijg, waarin de vrijheidsstrijd van zijn Ierland telkenmale uitloopt. De vertaler G. K. van het Reve betoogde, dat het er eigen lijk weinig toe deed of die revolutionair nu dronk of vieze woorden schreef, als hij maar een „boodschap" had te bren gen (ook een vies woord, voegde hij er wat gemelijk aan toe). Dat was dan vol gens hem wel het geval en toen was het intussen 9 uur geworden en kon het spel beginnen. Naar het uiterlijk beluisterd, leverde het veel rumoer op, somwijlen overgaand in lawaai, maar naar het in nerlijk bezien, voerde het herhaaldelijk tot een klemmende climax. Verder me nen we voldoende van dramatiek af te weten om te constateren, dat de meeste spelers hun métier grondig beheersten en vaardig beoefenden. De presentatie als televisie was voortreffelijk, wat te verwachten was als Ton Lensink de regie voert. We hopen in het bovenstaande genoegzaam tot uitdrukking te hebben gebracht, dat vooroordeel ons geen par ten speelt. Niettemin vinden we het een schandaal, dat dit stuk gisteren op het scherm is gebracht. Wat ter wereld be weegt de AVRO onze huiskamers te her scheppen in 'n vertrek, waar de grofheid en de misdaad, het gekluisterde leven en de dood hoogtij vieren? We weten het wel, dat we dan de knop maar hadden moeten omdraaien. Maar heeft men dan in Bussum nog geen begrip van de slaafsheid van de gemiddelde menselijke ziel, die dorst naar afleiding en sensatie? Neen, dit stuk had op de planken ge bracht moeten worden. Dat het zich voor t.v.-produktie zo uitermate goed leent, verontschuldigt de vertoning niet. Indien men dit stuk had willen brengen, dan had tenminste gewacht moeten worden, totdat er een tweede kanaal in werking was, waardoor een keuze mogelijk werd. En wat die „boodschap" betreft: had de schrijver geput uitzijn persoonlijke erva ring, opgedaan in de vrijheidsstrijd van zijn land, waarin hij met mannenmoed niet terugdeinsde voor een verblijf in de voorste linies, dan hadden we zijn credo kunnen beluisteren. Nu voerde hij ons naar een milieu van oplichters en moor denaars. Deze hebben ons geen „bood schap" te brengen. Maar als deernis had moeten worden opgewekt, dan hadden Verhoging buitengewoon pensioen 1940 -1945 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten de toeslag van ruim 36% op het buitengewoon pensioen 19401945 te ver hogen tot 64%. De kosten worden ge raamd op 3 Vz miljoen gulden per jaar. Tevens zal het pensioën van de nage laten betrekkingen van verzetsslacht- offers worden verhoogd, waarvan de kos ten worden geraamd op VA miljoen gul den per jaar. Het maximum weduwen- pensioen zal komen op f. 5365,per jaar (zonder de toeslag). Het wettelijke minimum van de pensioengrondslag be draagt f. 2345,per jaar. Alle weduwen- pensioenen, ook de laagsten, zullen stij gen. Andere lancering gisteren mislukt Een kunstmaan van 45 kilo, die in de afgelopen nacht van de Ameri kaanse raketbasis van Cape Canaveral met behulp van een Vanguard-raket is gelanceerd, is in een baan om de aarde gekomen, aldus is door functio narissen meegedeeld. De satelliet „Vanguard III" is kegel vormig en samengesteld uit magne sium en glasvezel. Het verst van de aarde verwijderde punt van zjjn baan zal op 3700 km. afstand liggen, het meest nabije punt op 507 km. afstand. Met de instrumenten in deze satelliet wil men o.a. proberen gegevens te krij gen over plaatsen met gevaarlijke stra ling waarmee men rekening zal kunnen houden bij ruimtereizen van de mens. De Vanguard III zal volgens mede delingen van een officiële woordvoerder dertig k veertig jaar in zijn baan kun nen blijven. In de kunstmaan bevinden zich in strumenten voor het meten van het magnetische veld van de aarde en de straling van de zon en voor het registre ren van andere omstandigheden^ in de ruimte. De lancering van deze Vanguard- satelliet, de laatste van deze serie, was dinsdag J.l. om technische redenen uit gesteld. Gisteren mislukte een poging met een satelliet van 120 kilo, die met be hulp van een Thor-Able-raket werd gelanceerd nadat reeds woensdag een Jupiterraket met muizen en kikkers kort na de lancering tot ontploffing was gebracht. De kunstmaan die gis teren niet in haar baan kwam was bedoeld om op 650 km. hoogte in een cirkelvormige baan om de aarde te wentelen. Zij zou zichtbaar geweest zijn en kunnen dienen voor navigatie- station voor schepen en vliegtuigen. we ons wel willen laten beleren als stijl van stuk en leven van de auteur niet naar het riool had geroken Dagelijks radiobaken voor het wegverkeer In samenwerking met de KE.O. be gint de N.C.R.V. in oktober met een wegeninformatiedienst. In navolging van vele buitenlandse omroeporganisaties zullen in het ochtendprogramma ge dacht is aan het tijdstip van 8.15 uur inlichtingen worden verstrekt over de toestand van de wegen zowel in ons land als daarbuiten. De K.NA..C. is zo wel willend geweest, bij het opzetten van deze informatiedienst regelmatige mede werking toe te zeggen. Met name het wegtransport zal bij deze radio-informa tiedienst baat vinden, al zullen ook par ticuliere automobilisten profiteren van de dagelijkse actuele overzichten. Vooral in de winter, wanneer vele wegen door bevriezing of opdooi en wat het bui tenland betreft door lawines slecht begaanbaar zijn, kan het wegenbulletin een veilig baken voor het wegverkeer worden. Doordat de K.R.O. en de N.C. R.V. in dit opzicht samenwerken, kan de radio-informatiedienst op een vast tijd stip dagelijks worden uitgezonden. Wat de N.C.R.V. betreft heeft de uitzending plaats in de ochtendeditie van de Radio krant „VANDAAG". A.N.P. - monopolie in N.T.S.- studio's Vragen aan staatssecretaris Dezer dagen vaardigden de NTS en de omroepverenigingen het besluit uit, dat met ingang van 1 oktober a.s. slechts fotografen van het Algemeen Nederlands Persbureau toegelaten zul len worden tot de terreinen en gebou wen van de NTS en de omroepvereni gingen. De fotografen, die regelmatig in de studio's kwamen, voelen zich door dit besluit ernstig getroffen. De Neder landse Vereniging vain Persfotografen heeft door middel van een telegram geprotesteerd tegen dit besluit. Thans heeft het Tweede Kamerlid, mevrouw Van Someren-Downer de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, schriftelijk gevraagd of hij ook niet van mening is, dat televisie, radio en pers alle drie van het allergrootste belang zijn voor de publieke voorlichting. Is er door het besluit van de NTS en de omroepvere nigingen dan geen sprake van veron achtzaming van de publieke voorlich ting en van een feitelijke belemmering van de uitoefening van de taak van de pers? Bovendien wijst mevr. Van Someren erop, dat er het laatste jaar in de Bus- sumse studio's een zgn. fotografen half uurtje gold, waarin deze hun werk konden verrichten. Deze regeling vol deed volgens het Kamerlid alle betrok kenen. Waarom kan ze dan niet ge handhaafd blijven. Mevr. Van Someren dringt er dan ook bij de staatssecreta ris op aan stappen te doen om de NTS en de omroepverenigingen -tot een soe peler houding te bewegen. De heer, E. A. Schütterhelm te Den I van de Nederlandse Haag, die benoemd is tot voorzitter I Stichting. Televisie Kranslegging op het graf van Roosevelt Prinses Beatrix heeft gisteren de eerste bol geplant in een bloementuin bjj Tuxedo in de staat New York, waar het komende voorjaar, als de tuin voor het publiek wordt opengesteld, twee miljoen bloembollen zullen bloeien. Een orkest bracht Nederlandse melodieën ten gehore. Het was zonnig maar koel weer. De Prinses droeg een lichtbeige wollen mantel. Zij heeft later een bezoek gebracht aan de militaire academie te West Point en aan generaal George Washingtons vroegere hoofdkwartier te Newburgh, waar ook de lunch gebruikte. Na de lunch heeft de Prinses thee gedronken met studenten van Vassar College, een meisjesuniversiteit, en een bezoek gebracht aan mevrouw Franklin Roosevelt. Duizenden kinderen stonden langs de route in Newburgh om de Prinses te begroeten. In de plaatselijke middel bare school kreeg zij een prent in kleurendruk, een stadsgezicht uit 1838, vooratellende, ten gesohenke. In de Militaire Academie te West Point kreeg de Prinses een sabel en een pop "in uniform. Deze zullen een plaatsje krijgen in de K-M.A. te Breda. Vóór een diner ten huize van mevr. Roosevelt had de Prinses een krans rode rozen en witte anjers op het graf van Franklin Roosevelt gelegd. Bij deze plechtigheid waren 300 men sen tegenwoordig. De kranslegging vond plaats in de rozentuin, welke 'n nationaal heiligdom is geworden. In Hyde Park toondie mevrouw Roo sevelt haar gast de bibliotheek van haar echtgenoot. Aan de lunch in New burgh kreeg de Prinses een portret aangeboden dat een plaatselijke in woonster van haar had gemaakt. Prinses Beatrix bezoekt vandaag o.m. de oude Nederlands Hervormde I Kerk te Kingston welke haar 300-ja rig bestaan viert. Verder is er een officiële ontvangst te Hudson. Van daar gaat zjj aan boord van de „Dauntless", het jacht van Law rence Rockefeller, over de Hudson naar Albany waar zij zal deelnemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van de Hudson-herdenkisig. X-15 VLOOG OP EIGEN KRACHT Het raketvliegtuig X-15, waarmee men proberen wil een mens tot op de grens van de atmosfeer en de ruimte te bren gen, heeft gisteren voor het eerst op eigen kracht gevlogen. De invlieger Scott Crossfield bestuurde het toestel, dat op een hoogte van elf kilometer door een B-52 die als „moedervliegtuig" fun geerde, werd losgelaten en daarna op eigen kracht tot vijftien km. hoogte steeg om na tien minuten behouden te landen. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak O Vervolg op pag. 1 Lodge verdedigt het huidige kapitalisme Kroesjtsjef moest lastige vraag beantwoorden In zijn rede aan het diner, gisteravond in de Economische Club, gaf Kroesjt sjef de industriëlen onomwonden te verstaan, dat de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten economisch voorbij zal streven. Het Westelijke embargo op de levering van strategische goederen aan de Sovjet-Unie deert de Russische eco nomie in het geheel niet, maar stimu leert haar juist tot de ontwikkeling van haar eigen industrie, aldus beweerde hij. Kroesjtsjef knoopte hier de verma ning aan vast, dat het wel eens voor komt, dat een te kieskeurige bruid ten slotte zo lang heeft gewacht, dat zij in tussen een oude vrijster is geworden. Een dergelijke houding is vooral in de zakenwereld misplaatst, waar meer dan ergens anders het gezegde van toepas sing is: „wie het eerste komt, het eerste maalt." Wü. aldus Kroesjtsjef. hebtfen ook een dergelijk spreekwoord: „Hij die te laat komt moet tevreden zijn met een afgekloven been." Henry Cabot Lodge, president Eisen howers persoonlijke vertegenwoordiger bij de Russische premier, die Kroesjt sjef op zijn Amerikaanse tournee zal vergezellen, verdedigde het kapitalisme in zijn toespraak aan het diner. Lodge zei getroffen te zijn door Kroestsjefs verklaring in een eerder op de dag ge houden toespraak aan een lunch, dat hij geen verschil ziet tussen de euvelen van het vroeg-kapitalisme, zoals door Marx beschrpven, en het moderne ka pitalisme. „Het verschil is zo groot als het verschil tussen zwart en wit en wij geloven, dat dit u glashelder zal wor den als u zelf de dingen ziet op u tour nee door het land", aldus zei Lodge tegen de Russische leider. „Geef antwoord" Men kan gerust van een incident streken, toen Kroesjtsjef gisteravond toornig sijn gehoor van 2.000 Ameri kaanse zakenlieden het zwijgen opleg door met heengaan te dreigen als zij niet ophielden hem in de rede te val len. Het incident deed zich voor toen Kroesjtsjef een aantal vragen werd ge steld nadat hij de aanzittenden aan het diner had toegesproken, dat te zijner ere door de Newyorkse Economische Club, het bolwerk van de grote zaken wereld, werd gegeven. Telkens en telkens werd Kroesjtsjef in de rede gevallen terwijl hij bezig was Adv Ttentle BINNENLAND. In een vandaag gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders in Unilever N.V. te Rotterdam is de heer S. J van den Bergh herbenoemd als lid van de Raad van Bestuur. Ongeveer 250 notarissen en oud-no tarissen hebben gisteren de algemene vergadering van de Broederschap der No tarissen in Nederland gehouden in de Schouwburg te Deventer. De voorzitter, mr. H. W. Sohraagen, heeft in zijn ope ningswoord een beschouwing aan de be roepsethiek gewijd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van B. en W., om in het aandelenkapitaal van de op te riohten „Rotterdam Hilton Mij. N.V." voor een miljoen gulden deel te nemen. Gistermiddag zijn in Axel de herden kingsplechtigheden én feestelijkheden be gonnen ter viering van het derde lustrum van de bevrijding van Oost Zeeuws Vlaan deren door de eerste Poolse pantserdivi sie. Deze festiviteiten duren tot morgen avond. Velen hebben gisteravond tijdens een ontvangst door de Indonesisohe zaak gelastigde en mevrouw Maramis in „Wis- ma Duta" te Wassenaar afscheid genomen van de Indonesisohe eerste secretaris, te vens pers- en culturele attaché van de Indonesische diplomatieke vertegenwoor diging, Soedjoko Hoedyonoto en zijn echt genote, de schilderes Sryani, die over en kele weken naar Indonesië zullen ver- I trekken. Aanwezig was de chef directie Oosten I van het Ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. J. Rookmaaker. Bij de N.V. Zwanenberg's fabrieken te Oss is een sit-down staking uitgebro ken. Ruim 1000 arbeiders van de afdelin gen slagerijen vleeswaren hebben sedert gistermorgen het werk neergelegd. Ook vanmorgen zijn zij niet aan het werk ge gaan, Noch van arbeiderszijde, noch van de kant der directie wenst men een offi ciële verklaring of toelichting op de mo tieven of aanleiding van de staking te geven. Woensdagavond heeft zich in de Bel gische kolenmijn te Glaln een instorting voorgedaan, waarbij vier mijnwerkers wer den bedolven. Redders zijn erin geslaafd eerst drie arbeiders te bevrijden, twee Ne derlanders en een Italiaan. Geen van de drie was zwaar gewond en na verzorging konden zij naar huis gaan. Het vierde slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. Het betreft de 34-jarige Neder lander Marinus Blom, gehuwd en vader van acht kinderen uit Geleen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Ar gentinië m.s. „Yapeyu" (24/9); Australië: s.s. „Waterman" (23/9), t.s. „Essen" (23/9); Brazilië: m.s. „Eemland" (24/9); m.s. „Llebenstein" (25/9); Canada: s.s. „Zuiderkruis" (20/9); s.s. „Rijndam" (21/9); m.s. „Sloterdijk" (23/9); Chili: via New York (23/9); Indonesië: s.s. „Ma- chaon" (2/9); Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" (22/9); Ned. Nw.-Gui nea: s.s. „Grootekerk" (24/9); Suriname: m.s. „Artemis" (21/9); Unie van Z.-Afri ka en Z.-W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle" (20/9); Brits Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti" (20/9). BUITENLAND De Russische posterijen hebben ter gelegenheid van de eerste geslaagde lan cering van een maanraket een herden kingspostzegel uitgegeven. Bovendien heeft men een speciale stempeling ingevoerd. Een communistisch-peronistische Ar gentijnse beweging heeft woensdag de oud-minister van Binnenlandse Zaken en Justitie, Eduardó Busso, met een bom aanslag ernstig gewond. Busso trad de laatste tijd op als rechtskundig adviseur van verscheidene Noordamerikaanse olie maatschappijen. De top van de Marmolada, de hoog ste top van de Dolomieten, bliikt in vijf tig jaar 10 meter lager geworden te zijn. Het peil van het Lago Maggolre is gedaald tot 57 centimeter boven de laag ste stand sedert 150 jaar. In de afgelopen vier weken is geen regen gévallen en de bergstromen en beken zijn opgedroogd. Honderdduizenden spreeuwen en dui ven die de statige Britse gebouwen en monumenten bevuilen, worden verdreven door een nieuw systeem, waardoor zij via dunne koperen geleiders elke seconde een ongevaarlijke schok krijgen. Dit systeem werd vorig jaar voor het eerst gebruikt tegen de horden duiven die de westelijke ingang van de kathedraal van Sint Paul ontsierden. Met hamers en bijtels had men een dikke laag vogelvuil moeten verwij deren. De toepassing van dit nieuwe sy steem bleek een enorm succes. President Eisenhower heeft gisteren opnieuw een beroep gedaan op werkgevers en arbeiders om tot een regeling te komen voor het conflict in de staalindustrie, dat thans reeds twee maanden heeft geduurd. De president herhaalde, dat hij niet in de staking tussenbeide zou komen en dat deze staking „een zaak is voor vrije on derhandelingen". De commandant van het Kremlin, generaal Vedenin, heeft op een persconfe rentie meegedeeld dat premier Kroesjtsjef opdracht heeft gegeven in het Kremlin een conferentiezaal te bouwen, waarin 6.000 mensen een plaats kunnen vinden. De conferentiezaal van de Opperste Sov jet (het z.g. parlement) die plaats biedt aan 3.000 personen wordt te klein. Sinds de bouw van de legersohool in 1934 is er in het Kremlin vrijwel niets meer bijge- bouwd- VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i„ caus. 19.00 V .d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Geloven in dez etijd, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Voordr. 20.35 Europese comm. 20.45 Godsdienst en we reld, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Sopr. en piano. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: EmigratierubriekHet emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol .caus. 19.30 Plechtige slui ting v. h. intern, congres Liturgie en missie. 21.00 Gram. 21.15 Cello en piano. 21.45 Gevar progr. 22.45 Gram. 22.50 Op voeding en Ouderlijk gezag, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. 20.30—22.30Mu zikale non-stop-revue. een vraag te beantwoorden. De Russi sche premier zweeg een tijdje en zei toen met stemverheffing: „Ik ben een oude rot en gij kunt mij met die kre ten niet in de war brengen. Gij moet genoeg gastvrijheid tonen om mij niet in de rede te vallen. Als men niet wil luisteren kan ik wel weggaan. Met nog meer stemverheffing riep hij uit: „Ik ben hier niet gekomen om iets af te bedelen. Ik kwam hier als vertegenwoordiger van een groot land en een groot volk, dat een grote oktoberrevolutie tot stand gebracht heeft. Die kreten kunnen de grote prestaties van ons volk niet weg vagen". Hierop werd geroepen: „Geef antwoord op de vragen". Kroesjtsjef antwoordde streng: „Ik zal antwoorden als men mij niet meer in de rede valt". Er volgden enige ogenblikken stilte en Kroesjtsjef ging verder met zijn ant woord. De vraag die aanleiding gaf tot het incident, was gesteld door Gardner Cowles, uitgever van het blad „Look", die op de man af vroeg: „Waarom wilt u uw volk niet toestaan naar uitzen dingen uit de Verenigde Staten te luis teren? Waarom staat u niet toe, dat tijdschriften en kranten vry in de Sov jet-Unie worden verspreid? Waarom wilt u beslist, dat berichten van Ame rikaanse correspondenten in de Sovjet- Unie gecensureerd worden?" Kroesjtsjef zei: „Wat ons publiek mag horen of lezen is een zaak die uit gemaakt moet worden door ons eigen voilk en zijn regering en niet door een buitenlandse regering of door machten van buiten. Gij onderdrukt soms ook Amerikaanse stemmen. Ik wil slechts een voorbeeld noemen: „Ons volk en vele anderen houden van de grote zan ger Paul Robeson". Kroesjtsjef ging niet in op de rest van Cowles' vraag. Een tijdje later scheen de Russische premier het inci dent vergeten te zijn. Hij schudde de president van de Economische Club warm de hand en gaf ook Cowles een hand. Advertentie verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 VRIJDAG Lakenhal: K. en O. Concert Mildred Dilling (harpiste). 8 uur nam Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond .Spr. ds. C. A. van Harten van Delft. „Wat zegt de bijbel over blijd schap 8 uur nam Speeltuin Kortenaerstraat: Lampionop tocht Speeltuinver. „Ons Eiland 7.30 uur nam. Van der Werfpark. Concert Leldsch Politie-muziekgezelschap. 8 uur nam. Waaggebouw: Zuivelshow. Leiderdorp: Gebouw Eikenlaan N.C.V.B. Spr. ds. G. van Duinen uit Was senaar. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuis. Oosterkwartier (Borneostr.) Officiële opening Dahlia ver. Johan Ma ter" en Fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" 3 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbelstudie: 1112 uur voorm., prediking ds. K. C. van Oossanen. Garenmarkt: Excursie Ver. „Oud-Lei den" naar poldermolens bij Hoogmade en Rijpwetering. 1.15 uur nam. St.-AntoniusclubhuisCabaret-avond S.R.O. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Cabaretrevue P.V. „De Royallsteh". 8 uur nam. WaaggebouwZuivelshow. Zwarte Pad 32: Opening Buurthuis „Noord". Leidse Volkshuis. 3 uur nam. ZONDAG Pieterskerk. Jeugddienst ter inleiding van winterseizoen hervormd jeugdwerk. Spr. ds. J. N. de Ruiter. 10 uur voorm. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Artis. 9.24 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „De toverfontein". 3 uur nam. MAANDAG In den Vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Spr. A. J. P. Taylor: „De hedendaagse Britse pers". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Biedermann en de Brandstichters". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Lezing Simon de Waard voor Ned. Chr. Reisver. over: „Tus sen Grieken en Goden". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". Spr. A. v. d. Nieuwenhuizenover: „Klank en kleur". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. ""r. Kr r nam DINSDAG Prediker: Spreker evang. Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding Zuidzeetentoonstelling. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Biedermann en de Brandstichters". 8 viur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 11.5012.20 uur nam. Oppenheimstraat: Officiële opening openbare lagere scholen Oppenheim- en Sumatrastraat .3 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing prof. dr. F. A. van Baren. „Reisindrukken uit Brazilië". 8 uur nam VOOR ZATERDAG 19 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V .d. vrouw. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.30 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Cabaret. 10.50 Amus.muz. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.10 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Hudson-herdenking in Amerika. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Muziekrevue. VARA: 14.20 Streekuitz. 14.45 Harmonie- ork. 15.10 Boekenwijsheid. 15.30 Kamer- ork. en solist. 16.25 Overheidssubsidie voor bouw van kerken en bezinningscen tra, lezing. 16.40 Nieuwe gram. 17.10 In str. kwint. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Promenade-ork. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Soc. comm. 20.55 Symf.ork., koor en soliste. 22.00 Gram. 22.05 Sportnws. 22.35 Instr. sext. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V .d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters, 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig; 11.00 V .d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. KRO: 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Accor- deonmuz. 14.30 Kron. v. letteren en kun sten. 14.55 Dameskoor. 15.15 Dansmuz. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.20 Lichte muz. 17.40 In8trum. trio. 18.00 Journalis tiek weekoverz. 18.10 Gevar. muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Ork.conc. 20.30 Gram. 21.00 Licht progr. 21.35 Gram. 21.55 De Knipperbol, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu. 20.30 Quiz- progr. 21.00 Ork.concert. 22.00 Quiz-pro gramma BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Ork.conc. (Om 15.55 Caus.) 16.45 V .d. kleuters. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport- progr. 18.45 Gevar .muz. 19.30 Hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 22.30 Pol. caus. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Lichte muz. JC Light I 12.00 Vragenbeantw. 12.30 Nws. en gram. 12.45. Sportparade. 13.10 Gram. 13.45 Popul. filmmuz. 14.10 Lichte muz. 14.35 Rep. Motorraces te Scarborough 14.50 Rep. Golfwedstr. 14.55 Rep. Motor races. 15.10 Gram. 15.20 Rep. Motorraces. 15.30 Gram. 15.40 Rep. Golfwedstr. 15.45 Voetbal. 16.40 Rep. Motorraces. 16.55 Rep. Golfwedstr. 17.00 Sportrep. 18.00 Gitaar spel. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.24 Voetbalrep. 19.30 Nws. en dansmuz. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Henry Wood Promenade concerts: Ork.conc. en soliste. 22.00 Lichte muz. (Om 22.30 Nws.) 23.00 Popul. gram. (Om 23.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.30 Orkest, koor en sol. 16.30 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Amus.muz. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Lichte muz. 1.00 Jazzmuz. 2.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.10 Gram. 14.00 Ork.conc. 17.10 Festival v. Vichy: Ork.conc. 18.40 en 19.35 Gram. 20.00 Ka- tla Kabanova, opera. 23.05 Ork.conc. 23.53 -24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.30 en 16.00 Gram. 16.15 Nwe. grarja. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Ork.conc. 18.30 V .d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Festival v. Vlaanderen: Judas Maccabeus, oratorium. 21.30 Verz.- progr. 22.00 Nws. 22.15 Amus.muz. 23.00 Nws. 23.05 en 23.3024.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.00 Festival v. Carcassonne. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Bel Canto. 18.38 Gram. 20.00 Nwe. Gram. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot, 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24.'Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). DE BIOSCOPEN Casino „De glimlach van een Zomer nacht". 18 Jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het dagboek van Ane Frank". A.l. Werkdagen 2.30 en 8 uur. Zondag 3 en 8 uur. Trianon „De lord, de lady en de but ler". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en9.15uur. Lido „Gezworen kameraden". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Cowboy". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Te Lelden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 Uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg VlLssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z. -Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajacclo Lissabon Mallorca a 1 w weer wind m/s. max. ten gisteren min. te neersl. a 24 uur zwaar bew.w.stil 18 6 0 zwaar bew.n 6 17 4 0 zwaar bew.w.stl)l 18 10 0 mist no 4 18 11 0 zwaar bew.w.stil 18 6 0 mist no 2 18 4 0 mist w.stll 19 2 0 mist w.stil 20 5 0 mist nno 2 19 6 0 zwaar bew.nw 7 9 5 1 lioht bew.nw 3 15 5 0 half bew. wzw 3 15 5 0 mist w.stll 16 2 0 geh. bew. nno 4 16 14 0 onbewolkt no 3 20 8 0 onbewolkt no 4 20 8 0 onbewolkt nno 3 22 9 0 mist w.stil 24 12 0 zwaar bew.w^til 25 15 2 licht bew.n 5 24 17 37 lioht bew.w 2 17 5 0 onbewolkt ono 2 21 6 0 mist w.stil 19 5 0 lioht bew. n 2 19 9 18 geh. bew. no 3 22 14 12 onbewolkt w.stll 22 11 8 mist o 2 19 2 0 zwaar bew ono 1 18 11 7 onbewolkt w.stil 19 mist w.stil 28 18 15 half bew. ono 2 27 16 0 geh. bew. zzw 8 licht bew.n 2 24 20 9 17

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2