Sunil wast stralend wit... Stijlvolle beëediging in Bonn van de nieuwe Westduitse president WITTER DAN DE WITSTE GEIT en spaart uw linnenkast Wordt jeugd tijdelijk geweerd uit Olympisch Stadion? WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 Dr. Liibke sprak wat monotoon, maar voor het overige wel eenvoudig en menselijk (Van onze correspondent in Bonn) Op stijlvolle wijze is gisterochtend in het feestelijk versierde parle mentsgebouw te Bonn de nieuwe Westduitse president, dr. Heinrich Lübke, totdusver minister van Landbouw, beëdigd. „Ik zweer dat ik mijn kracht zal wijden aan het welzijn van het Duitse volk", begon de eed die Lübke in handen van Bondsdagpresident dr. Gerstenmaier aflegde. En om elf uur vijfenveertig klonk uit de mond van Gersten maier voor het eerst het „Herr prasident" tot Lübke. Daarmee begon voor de Bondsrepubliek een nieuwe fase, waar het het presidentschap betreft, dat door prof. Heuss zo succesvol tien jaar lang is bekleed. Het was de eerste keer in de geschiedenis van de Bondsrepubliek, dat een nieuwgekozen president voor de leden van Bondsdag (Tweede Kamer) en Bondsraad (Eerste Kamer) zijn eed op de grondwet aflegde. Advertentie Eerbetoon voor Heuss De Bondsdagzaal was gevuld met een bijna voltallig parlement. Het gehele kabinet-Adenauer, de volledige Bonds raad (vertegenwoordigers van de Lan der), het corps diplomatique en verte genwoordigers van de rooms-katholieke en de protestantse kerken en van de Centrale raad van de joden in Duits land. Men zag er de ex-president van de Rijksdag Von Weimar Löbe en naast el kaar voor de Bondsdagafgevaardigden zaten de oude en de nieuwe president, prof. Theodor Heuss en dr. Heinrich Lübke. Gerstenmaier gaf in zijn rede voor de eedsaflegging, die door de Westduitse radio en televisie volledig werd uitge zonden, een terugblik op de tien jaren, die de Bondsrepubliek als staat thans bestaat. Hij verzette zich ondermeer te gen de bewering dat het Westduitse volk nog slechts in staat is tot een dans om het gouden kalf. Sociaal, economisch en cultureel is er meer gepresteerd dan het winnen van de naakte strijd om het materiële bestaan. Politiek is het ge lukt, aldus Gerstenmaier, „met onze voormalige tegenstanders in het Westen in vriendschap te leven". Hij pleitte op nogal opvallende wijze voor een overtui gende politiek van verzoening met de oos telijke buurvolkeren en hij noemde de gebeurtenis van heden „het uur van dank aan Theodor Heuss". Voor het eerst sedert het einde van het keizerrijk vol tooit met Heuss een/Duits staatshoofd de hem volgens de grondwet gestelde maximale ambtstijd normaal en dat noemde Gerstenmaier een politieke ge beurtenis van de eerste rang voor het moderne Duitsland. Voor Heuss had Ger stenmaier een bijzonder eervol getui genis, dat hij besloot met de woorden: „Theodor Heuss heeft zich verdienstelijk gemaakt voor het vaderland". Na de eedsaflegging sprak dr. Lübke zijn eerste rede uit als president. Met zijn wat ijle stem gaf hij een beetje mo notoon en ongenuanceerd een overzicht van zijn leven, dat bepaald zeer familiair en goed-burgerlijk aandeed, maar waar van men niet kan zeggen dat het een grootse ehtree-rede was. Lübke's eenvou dige maar zeer menselijke speech stak sterk af tegen het zo gefundeerde woord geweld van Gerstenmaier en de geesti ge afscheidsspeech van Heuss, die als laatste hier het woord voerde. „Ik ben een burger, een mede-burger", zei Heuss, die men hier een vriendelijkheid be wijst". Het werd een afscheidsspeech zonder tranen van Heuss, maar vol geest en intellectuele scherpte, die zo kenmer kend is voor deze bijzondere mens van wie het politieke leven van Bonn thans afscheid heeft genomen. In tegenstelling tot prof. Heuss zal president Lübke niet de presidentiële ambtswoning in Bonn, villa Hammer- schmidt, betrekken; hij zal daar wel zqn werkzaamheden verrichten, blyft even wel in zijn eenvoudige villa op de Venus berg by Bonn wonen. De oude en de nieuwe president gaven gistermiddag voor 2500 genodigden een ontvangst in het kasteel BrühhI. Hedenochtend be reidde Bonn Heuss een uitgeleide, dat duizenden mensen op de been bracht. Zenuwarts zegt, dat Podola inderdaad geheugen verloor Bij de voortzetting van het gerechte lijk onderzoek in de Londense Old Baily van de zaak-PodoIa, de in Duitsland ge boren Canadees, die wordt beschuldigd van moord op de opsporingsambtenaar Purdy, hebben twee zenuwartsen ver klaard dat de beklaagde inderdaad aan geheugenverlies lijdt (dit was door de verdediging aangevoerd en door de open bare aanklager bestreden). Een hunner noemde verschillende oorzaken waardoor dit geheugenverlies zou kunnen zijn veroorzaakt. Hij ver klaarde begrepen te hebben dat Podola voor zijn arrestatie vrijwel niet had ge geten. Hij had in hoofdzaak water ge dronken en sigaretten gerookt. Zijn arrestatie geschiedde plotseling en op nogal ongewone wijze. Op hetzelf de ogenblik dat Podola de deur van zijn niet afgesloten kamer wilde openen drongen twee politiemannen het vertrek binnen. Hierdoor sloeg de deur tegen het gezicht van Podola, die op de grond viel, terwijl de twee politiemannen boven op hem vielen. Het feit, dat Podola plotseling de deur tegen zijn gezicht kreeg, is mogelijk ook de verklaring voor zijn verwondingen. De zenuwarts verklaarde dat het ge ruime tijd kan duren vijf tot tien jaar voordat Podola zijn geheugen terug krijgt. De behandeling dezer zaak, waarbij het er in de eerste plaats om gaat vast te stellen of Pqdola wegens moord in staat van beschuldiging zal worden ge steld, zou vandaag worden voortgezet. De beslissing hierin ligt bij een jury. In dien deze bepaalt dat Podola voor zijn daad aansprakelijk kan worden gesteld wordt er een nieuwe jury benoemd voor de dan aanbrekende volgende fase van deze zaak. MONTGOMERY KAN NIET KOMEN grJ Veldmaarschalk Montgomery heeft Dl kou gevat en zal een paar dagen bin nenshuis blijven. Hij kan daardoor niet tar. naar ons land komen ter bijwoning van id« de herdenkingsplechtigheden in Arn- t hem, Nijmegen, Eindhoven en Veghel ter gelegenheid van de 15e verjaring van de slag om Arnhem en de bevrijding van het zuiden des lands. President Heuss van West-Duits- Ia nd, gefotografeerd met twee van zijn gasten op het afscheidsdiner, dat hij gaf aan het einde van zijn ambtsperiode. Enkele uren later was hij ambteloos burger, opge volgd door Heinrich Lübke (rechts) die vandaag officieel geïnstalleerd zal worden. Amerika's Congres verdaagd Het Amerikaanse congres is van morgen verdaagd tot 6 jan. 1960. Vele leden die niet wilden dat het Congres bijeen is als de Russische premier in de V.S. vertoeft, (men wilde voorkomen, dat Kroestsjef het Congres zou toe spreken) hebben de weg voor een reces geëffend. De laatste daad van het Con gres is geweest, goedkeuring van een toewijzing van 3.225.813.000 dollar voor buitenlandse hulp en ongeveer 400 mil joen dollar voor andere doelen. Het be drag voor de buitenlandse hulp ls 704.182.000 dollar minder dan het door president Eisenhower gevraagde bedrag. Zelfs de varkens hebben er meer dan genoeg ven Westduitse boeren langs het IJzeren Gordijn hebben maatregelen getroffen om een eind te maken aan de vlucht naar het Westen van wilde zwijnen uit Oost-Duitsland. De beesten kwamen de laatste tijd in zo groten getale, dat zij ernstige schade aanrichtten in de land bouw. Schieten mogen de boeren de dieren niet in een strook van vijf kilo meter langs de grens, maar nu hebben zij installaties bedacht van carbid en water die elke 42 seconden met, een har de knal en een steekvlam afgaan. Men hoopt zo de beesten op communistisch gebied te houden Woning voor prof. de Quay? (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is in het Venduhuis der notarissen aan de Nobelstraat te Den Haag ten overstaan van notaris mr. H. L. Maakkink het herenhuis Waalsdor- perweg 161, dat als de toekomstige wo ning vain minister-president de Quay is genoemd, voor een bedrag van f 75.000 voorlopig gegund aan makelaar W. de Ridder, in opdracht van het makelaars kantoor Gemako. Vooraf deelde notaris Maaldrink mee, dat verkoper van het pand gebruik wenste te maken van zijn rechten om de gunning voor te be houden Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit word*... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der was werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN l6.63oi Vernielzucht verontrustend Uitvoerig zijn gistermorgen op de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Het Nederlands Sport park „Olympisch Stadion" twee punten besproken, die de laatste tijd vooral de Nederlandse voet balwereld bezig houden: de gedra gingen van de jeugd rond de ter reinen en de bescherming van de scheidsrechters. Directeur D. J. Bessem zei ten aanzien van de jeugd, dat de vernielingen in het stadion dergelijke afmetingen aanne men. dat hij overweegt uiteraard na overleg met Blauw Wit en DWS/Am- sterdam desnoods als tijdelijke maat regel geen jongenskaartjes meer te ver kopen. De aandeelhouders spraken hun verontrusting uit over de gedragingen van het publiek tegenover de scheids rechters. De heer Bessem deelde mede, dat deze kwestie thans in overleg met de KNVB bekeken wordt. In zijn jaarverslag komt de heer Bes sem tot de conclusie, dat de. resultaten over 1958 over het algemeen een kleine daling tonen. Het aantal bezoekers bij voetbalwedstrijden daalde ten opzichte van 1957 van 699.200 tot 639.300. Hierbij dient echter rekening gehouden te wor den met het feit, dat in 1958 slechts één interlandwedstrijd werd gespeeld. Het wielrennen trok in 1958 weer min der toeschouwers dan in het boekjaar 1957: het gemiddelde aantal daalde van 8.600 tot 7.740. In dit verband deelde de heer Bessem mede, dat dank zij de we reldkampioenschappen van dit jaar, die zulk een eclatant succes werden, er over gedacht kan worden in 1960 de wielren nerij weer meer te stimuleren. 'De laatste Olympische Dag, in 1958 gehouden, trok slechts 12.000 bezoekers. Volgens een reeds eerder genomen besluit zal de samenwerking tussen het Olym pisch Stadion en het NOC zich nu be perken tot het organiseren van revan ches na afloop van de Olympische Spe len en dergelijke grote evenementen. Binnen enkele maanden zal in samen werking met 't NOC een beslissing wor den genomen ten aanzien van de revan ches van de Spelen in Rome in 1960. Waarschijnlijk zal het omdat het voetbalseizoen dan reeds weer is begon- PAARDESPORT Belangrijke aanwinsten voor volbloedsport Met een charter-toestel zijn gister middag op het vliegveld Zestienhoven vier volbloedmerriën en twee veulens aangekomen die door de Wassenaarse stal De Bloemert in Engeland zijn aangekocht. Het zijn de merriën Elevate met veulen, Pensive met veulen. Lovely Vista en Pair Anna. Voor de Nederlandse volbloed fokkerij en het renwezen betekent deze import een zeer belangrijke aan-wmst. Vooral de 10-jarige schünmelmerrie Elevate houdt een grote belofte voor de toe komst in. Zij is een dochter van de be faamde Derby- en St. Legerwinner 1946 Airborne. Het schimmel veulen, dat Elevate vergezelt heeft eveneens een beroemde vader en wel Palestine. Ele vate is o.m. reeds de moeder van Strung Up en Le Serena, die resp. in Engeland en Spanje verscheidene ren nen wonnen, Hoe hoog de fokwaarde van deze merrie wordt geschat, moge blijken uit het feit, dat haar in 1958 geboren veu len op de Newmarket-verkoping voor ruim f20.000,— werd verkocht. nen een avondwedstryd midden in de week worden met grote atletieknummers wielrennen en eventueel voetbal. Speedway blijft veel bezoekers trekken. Bij twee wedstrijden in 1957 waren totaal 35.400 toeschouwers. Drie wed strijden in 1958 trokken 51.800 bezoekers. De verlies- en winstrekening van de N.V. sluit met een winst van f. 23.501,01. Aan gemeentebelastingen werd 1958 f. 311.606,73 betaald. MOTORSPORT Internationale motorzesdaagse Nederland heeft op de tweede dag van de Internationale Motorzesdaagse, die n«et Gottwaldov als centrale startplaats in Tsjecho-Slowakije wordt gehouden, zyn eerste verlies geleden. Jo Heyboer, die deel uitmaakt van het B-team, viel in deze tweede etappe uit waardoor het B-team 100 strafpunten opliep en dus vrijwel zeker kansloos wordt voor de Zil veren Vaas. In de strijd om de International Trophy, de „hoofdprijs" van deze inter nationale betrouwbaarheidsrit, is na de tweede dag alleen Rusland nog zonder strafpunten. Italië, West-Duitsland en Zweden, die maandag de eerste plaats nog met Rusland deelden, liepen dinsdag strafpunten op. De officieuze klassementen zien er thans als volgt uit: International Trophy: 1. Rusland 0 strafpnt., 2. ex aequo: Tsjecho Slowa kije, Italië en Zweden 1 strafpunt, 5. Oost-Duitsland 4 strafpnt., 6. ex aequo: West-Duitsland en Groot-Brittannië 200 strafpunten, 8. Polen 400 strafpnt. Zilveren Vaas: 1. ex aequo: Bulgarije B. Tsjecho-Slowakije A, Tsjecho-Slowa- kije B, Finland. Nederland A, West- Duitsland A, West-Duitsland B, Oost- Duitsland B, Roemenië A en Roemenië B 0 strafpnt., 11. ex aequo: Bulgarije A, Italië A, Italië B, Oost-Duitsland A en Polen B 1 strafpnt., 16. België 3 straf punten, 17. Rusland A 23 strafpnt., 18. ex aequo: Polen A, Rusland B, Neder land B 100 strafpunten. WATERPOLO Nederlandse poloploeg voor Zuid-Slavië De Nederlandse waterpoloploeg, die zal deelnemen aan het landentoernooi, dat begin oktober in Zuid-Slavië wordt ge houden en waarin verder uitkomen Zuid-Slavië, Hongarije en Italië, be staat uit de volgende spelers: B. Kniest Spengelen (HZPCV), H. Vriend ('t Y) en C. v. d. Tooren (GZC). Er zal nog één speler worden W v. d. Zwan (DZV), H. Muller (Dol fijn), A. de Boer (De Robben), H. Ran (ZIAN), F. van Dorp (AZPC), W. van Spengelen (HZPC) en C. v. d. Tooren (GZC). Er zal nog één speler worden aangewezen. De Nederlanders, die 25 september vertrekken, zullen op 1 en 2 oktober spelen te Split en op 4, 5 en 6 oktober te Dubrovnik. De nationale kampioen op de weg, Dick Enthoven, en de winnaar van Olympia's Tour door Nederland, Zilver berg, worden per 1 januari 1960 profes sional, zij zullen waarschijnlijk gecon tracteerd worden door een bandenfabriek uit Maastricht. Het voorlopig Nederlands amateur elftal heeft gisteravond in een lichtwed- stryd op het Robur et Velocitas terrein te Apeldoorn een 2—1 nederlaag geleden tegen AGOVV. Europese kampioenschappen bridge te Palermo De Europese bridgekamploenschappen te Palermo werden voortgezet met de volgende resultaten: Heren derde ronde: EngelandBel gië 6432; SpanjeDuitsland 8950; FrankrijkIerland 4938; Noorwegen Zweden 4032; OostenrijkFinland 47 39; ZwitserlandLibanon 5639; Ne derlandDenemarken 6932Italië Egypte 6054. Vierde ronde (na eerste zitting) Denemarken—Zwitserland 44—16; Liba nonOostenrijk 1346; FinlandEnge land 1227; BelgiëItalië 1326; Egyp teZweden 1632; NoorwegenFrank rijk 23—22; Ierland—Duitsland 15—33; NederlandSpanje 2428. SCHAKEN Kandidatentoernooi in Zuid-Slavië Te Bied is het kandidatentoernooi voortgezet met het spelen van de par tijen uit de zesde ronde. De uitslagen waren: TalFischer 10, Smyslov Olafsson afgebroken, Keres Gligorlc afgebroken; PetrosjanBenkoe afge broken. De stand luidt thans: 1. Petrosjan 4 pnt. en 1 afgebr. partij; 2 Tal 3% pnt.; 3. Keres 3 pnt en 1 afg. partij; 4/5 Fischer en Benkoe ieder punt en 1 afgebr. partij; 6/7 Gligoric en Smislov ieder 1 pnt. en 1 afgebr. partij; P. Olafsson pnt. en 2 afgebroken par tijen. „Sidewinders" bij de marine Zoals destijds is gemeld zullen ook de vliegtuigen van de Marineluchtvaart dienst van geleide wapens worden voor zien. Hiervoor komen in de eerste plaats de Seahawkstraaljagers in aanmerking, welke met Sidewinders zullen worden uitgerust. De „Sidewinder" is een lucht/lucht geleid projectiel, hetgeen zeggen wil, dat dit projectiel gelanceerd wordt door vliegtuigen tegen vijandelijke vliegtui gen. De „Sidewinder" is een doelzoekende raket, welke reageert op de warmtestra ling van de vijandelijke vliegtuigen. Het projectiel zal, wanneer het wordt af gevuurd, op een afstand van 1—3 kilo meter van het doel, door middel van be weegbare vinnen, zichzelf naar het doel sturen. De trefzekerheid van de „Sindewin- der" ls bijzonder groot, aangezien het zeer moeilijk voor het vijandelijke vlieg tuig zal zijn dit geleide projectiel, dat met een snelheid van twee-en-een-half maal de geluidssnelheid vliegt, te ont wijken. De „Sidewinder" weegt 70 kg en heeft niet meer elektrische onderdelen dan een gewone radio. Het is een van de meest betrouwbare, eenvoudige en goedkoopste geleide pro jectielen, welke momenteel in produktie zijn, aldus de Marine voorlichtingsdienst. Sportsplinters Gisteren is In Keulen het Europese teamkampioenschap golf voor dames begonnen. Er werd een kwalificatie- ronde over 36 holes strokeplay gespeeld. De stand na de eerste dag luidt: 1. Frankrijk 229; 2. Belgle 243 3. Ne derland 244; 4. Italië 246 5. Duitsland 247; 6. Zweden 259. Voor de eerste divisie van de En gelse league werden gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: Arsenal—Bolton Wanderers 21; Pres ton Northend—Burnley 1—0. Ab Geldermans zal zondag als enige Nederlander starten in de Grote Prijs der Naties, een tijdrit over 100 km met als startplaats Versailles. De internationale sportcommissie van de FIA heeft de autosport-kalender voor 1960 vastgesteld. Voor de 12de Internationale Tulpen rally, die wederom meetelt voor het Europese rally-kampioenschap, werd de periode tussen 2 en 7 mei gereserveerd. De Grote Prijs van Nederland, meetel lend voor het wereldkampioenschap der coureurs, zal 6 juni op Zandvoort wor den gehouden. De Nederlander Michel Stolker zege vierde gisteren te Waarschoot (België) in een internationale wielerwedstrijd over 152 km in 3 uur en 45 min. vóór Coen Niesten, die met een achterstand van 200 meter als tweede door de finish ging. De Belg Karei Clerckx eindigde op de derde plaats. De Russische atlete Irina Press heeft tijdens wedstrijden te Krasnodar een nieuw wereldrecord vijfkamp dames gevestigd met een totaal aantal punten van 4880. Het oude wereldrecord stond sinds 2 november 1958 op naam van haar landgenote Galina Bystrova, gevestigd te Tiflis, met 4872 punten. Straaljager neergestort Piloot ongedeerd Gisteravond om zes minuten over tien is een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden een Hunter Mark 6 te Bocholt (Duitsland) neergestort. De straaljager maakte deel uit van een for matie van twee vliegtuigen die waren opgestegen voor een nachtelijke oefen- vlucht.. Het toestel kreeg op 'n hoogte van 700 meter motorstoring, waarna de vlieger het met zijn schietstoel verliet. Hij kwam behouden op de grond. Personeel van de vliegbasis Twenithe haalde de vlieger met een auto op De onfortuinlijke piloot is de 24-jarige ge huwde sergeant G. W. Konijnenburg uit Leeuwarden. Maria Callas toch aan boord van Onassis' jacht De Griekse reder Onassis heeft giste ren de pers toegang verleend tot zijn jacht Christina in de Griekse haven Glyfada. De Journalisten en fotografen zagen de operazangeres Maria Callas aan dek zitten (de wereld verkeerde in het onzekere over de verblijfplaats van de zangeres, er waren berichten, dat zij voor een concert naar Spanje gevlogen was). Onassis was in een goede bui en noemde zich de gevangene van de pers. Hij vertelde, dat hij in Griekenland zaken te doen had en dat Maria was meegegaan om eens goed uit te rusten. De zangeres weigerde vragen te beant woorden. Ontploffing bij een school in Houston: zes doden Iemand heeft gisteren op de speel plaats van een lagere school te Houston in Texas een zelfgemaakte granaat ge worpen, waardoor zeker vier kinderen en twee volwassenen het leven hebben verloren; 27 kinderen zijn met verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. In de auto van de dader, die bij de school geparkeerd was, zijn zes detona tors en een ontstekingsapparaat gevon den. Op het schoolplein is een met pot lood geschreven briefje gevonden, ver moedelijk bestemd voor de hoofdonder wijzer, waarin de dader hulp vraagt by het zoeken naar zyn vrouw. Hy was kennelijk geestelijk gestoord.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9