Spoedige oplossing aangekondigd van liet pool- en puzzelvraagstuk Met de woningbouw naar normale verhoudingen Invoering van verplichte WA- verzekering Mevrouw Stoffels-Van Haaf ten in presidium der Tweede Kamer Russische auto's trekken geen kopers onder de Westduitsers Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 september 1959 Vierde blad no. 29849 Begroting van Justitie De minister van Justitie, mr. A. W. Beerman, heeft bij de in- van zjjn begroting voor jaar aangekondigd, hij „binnenkort" drie belang- wetsontwerpen zal indienen. Minister mr. Beerman drie belangrijke wetsontwerpen In de eerste plaats wil hij op rte termijn de loterijwet zodanig jagen, dat het pool- en puzzel- iagstuk opgelost zal kunnen jrden. De invoering van ver- chte W.A.-verzekering voor jtorrijtuigen zal ook niet zo lang ter op zich laten wachten. Het tsontwerp daartoe heeft het in- departementale stadium door- en en is nu voorgelegd aan langhebbende organisaties. Maar minister zal er voor zorgen, dat daar niet blijft liggen. oorts kan de Tweede Kamer in de van het zittingsjaar een wetsont- T> verwachten, waarin een geheel we regeling van de nationaliteit van ?ehuwde vrouw is vastgelegd, lok zal een commissie benoemd wor- die een herziening van de rechts- en van de structuur van de on- ïeming zal onderzoeken en een die mogelijkheden van een nieuwe andelingenwet zal bekijken. Gerechtelijke macht m drie onderwerpen zal de minister ral de aandacht wijden bij het beleid l betrekking tot de rechterlijke orga stics. Voor eerst het op peil brengen houden van de bezetting van de Ge iten met rechterlijke ambtenaren, is b.v. de belangstelling van ervaren sten voor een benoeming tot kanton - Eter of tot lid van de rechtbank steeds aan de lage kant. Ook de re aring, vorming en opleiding van ge itssecretarissen en secretarissen ten tette geven nog veel hoofdbrekens. In derde plaats het moderniseren van personeels- en materiele toerusting de Gerechten. Geleidelijk komt er er wel verbetering in de huisvesting de Gerechten. Ook het personeels- rt bij het Korps Rijkspolitie heeft de adere aandacht van de minister. In afgelopen jaar heeft men ondanks alle activiteiten het bestaande tekort niet kunnen inlopen. Vooral nu voor het intensiveren van het verkeerstoezicht nog meer personeel nodig is, zal voor de werving meer geld uitgetrokken worden. Gevangeniswezen De ingrijpende voorstellen, welke de commissie bouwkundige voorzieningen gevangeniswezen in haar rapport „De Nederlandse gevangenissen en haar noodzakelijke verbeteringen" doet ten aanzien van buitengebruikstelling en nieuwbouw van strafgestichten, zijn ten departemente nog in studie. In beginsel komt het voorgestelde systeem van een regionale concentratie van gestichten met aparte gestichten voor bepaalde groepen gedetineerden aanvaardbaar voor. Psychopatenzorg De psychopatenzorg heeft nog steeds te kampen met ernstige moeilijkheden. Weliswaar kon in de afgelopen jaren over het geheel genomen het peil der verpleging worden verbeterd en het aantal beschikbare plaatsen in de Rijks- en particuliere inrichtingen worden uit gebreid, doch nog steeds is er een ern stig tekort aan verplegend en leiding gevend personeel en is de plaatsings mogelijkheid in inrichtingen onvol doende. Het euvel van de zogenaamde passanten kan dan ook nog steeds niet worden opgelost en voorts is het in vele gevallen niet mogelijk om de ter be schikking gestelden die verpleging en behandeling te geven, welke, gezien hun psychische afwijkingen, voor hen is aan gewezen. Dr. Kortenhorst weer eerste voorzitter (Van onze parlementaire redacteur) Met 88 van de 131 uitgebrachte stemmen is dr. L. G. Kortenhorst (KVP) gistermiddag weer gekozen als voorzitter van de Tweede Kamer. De leden van de P. v. d. A. hadden niet op hem gestemd blijkens de 42 blanco stemmen. Na drie herstemmingen werd mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften (VVD) met de kleinst mogelijke meerderheid gekozen als eerste plaatsvervangende voor zitster. Met 115 van de 129 uitgebrachte stemmen werd mr. A. B. Roosjen gekozen als tweede plaatsvervangende voorzitter. Ga zitten, kerel... neem 'n kop koffie Ik kom dadelijk ik moet even naar het postkantoor... om te sparen. HET POSTKANTOOR OW SPAARBANK I1— Draadomroep baart PTT grote zorgen Als gevolg van de toeneming van het verkeer zullen de exploitatielasten en -baten van de PTT in 1960 weer stijgen. In het afgelopen jaar boekte men reeds een nettowinst ter grootte van ruim 52^ miljoen gulden. De vraag naar telefoonaansluitingen, zo kan men lezen in de toelichting op deze begroting, vertoonde in de laatste maanden van 1958 een lichte toeneming Deze stijging heeft zich daarna voort gezet. Per 1 juni JJ. waren er 27.900 ge gadigden voor een nieuwe telefoonaan sluiting. Een zorgenkind van de PTT is da draadomroep. Dat is een van de twee dienstonderdelen, waarop een exploita tietekort moet worden geraamd. Bij de telegrafie verwacht men een tekort van ruim twee miljoen, maar bij de draad omroep zelf 5% miljoen. Een rapport over de positie van de draadomroep kan spoedig echter tegemoet worden gezien. r. Jonkman Eerste Kamervoorzitter lilde aan Prinses Beatrix 'Ir. J. Jonkman, voorzitter van de Rte Kamer, heeft tijdens de eerste ladering dank aan de leden ge- icht voor hun bereidheid om zijn 'benoeming onder veranderde po- eke omstandigheden zonder hoof de stemming aan te nemen, ftr. Jonkman dankte voor de goede nsen van de Koningin in haar tonrede, voor de arbeid in het ko ude parlementaire jaar uitgespro- L 'oorts zeide mr. Jonkman: „Wij 'den Prinses Beatrix bij de opening de Staten-Generaal hebben ge it, indien wij niet hadden geweten, ons daarin verheugd, dat zij naar lerika is gegaan om op haar wijze naar de eisen van haar tijd mede roeping van het Huis van Oranje 'ervullen, voor het Nederlandse te zijn een schatkamer vdn na kie kracht en een brug naar het ^nationale leven, beelden welke hij i prof. Van Vollenhoven ontleende, voorzitter deelde vervolgens mede, n 1960 op 12 juli de kandidaatstel- 'alt voor de verkiezing van leden de Eerste Kamer in Groningen, •he, Overijssel, Gelderland en in Holland, waarna op 3 augustus de Kingen volgen. 1500-jarig bestaan van de Staten zaal zal in 1964 worden gevierd, 'rts werd medegedeeld, dat waar- Hijk op 22 september de behande- volgt van het tweede gedeelte van burgerlijk Wetboek en de wijziging k wet op de lijkbezorging. De stemming voor een eerste plaats vervangende voorzitter had een span nend verloop. Bij de eerste stemming kreeg mevrouw Stoffels-Van Haaften 62 stemmen en de heer J. Bommer (P.v. d. A.) 46 stemmen. Voorts kregen de heren Roosjen (AR) 16 stemmen, Zegering Hadders (VVD) 4, Schürer (P. v. d. A.) 1, Willems (P. v. d. A.) 1, blanco 2 stemmen. Aangezien niemand meer dan de helft van de 132 uitgebrachte stemmen had gekx-egen, was een nieuwe stemming no dig. Daarbij verwiex-f mevr. Stoffels- Van Haaften 60 stemmen, de heer Bom mer 47 stemmen, de heer Roosjen 16 stemmen. Voorts ontving de heer Zege- ring Hadders 2 stemmen en ook de heer Schürer 2 stemmen. Kennelijk had de KVP niet op de kandidaat van de P. v. d. A. willen stem men (de heer Bommer) en de leden van de AR waren blijvexx stemmen op de heer Roosjexi. Omdat weer niemand meer dan de helft van de uitgebx-achte stemmen had verworven, moest volgens ax-t. 133 van het reglement van orde een nieuwe stemming worden gehouden tussen de vier leden, die de meeste stemmen hadden gekregen. Dat waren duidelijk mevrouw Stoffels-Van Haaf ten, en de heren Bommer en Roosjen, maar voor de vierde plaats moest eerst worden gestemd tussen de heren Zege- ring Hadders en Schürer, die elk 2 stemmerx op hun naam hadden vex-enigd. Bij deze stemming werden 98 stemmen uitgebracht op de heer Zegex-ing Had ders en 16 op de heer Schürer, zodat laatstgenoemde afviel. Bij de stemming tussen de vier hoogst geplaatsten kx*eeg mevrouw Stoffels- Van Haaften 61 stemmen en de heer Bommer 51, de heer Roosjen 15, de heer Zegering Hadders 4, blanco 2. Weer had niemand de volstrekte meerdei'heid der stemmen op zich ver enigd. In dat geval schrijft ax-tikel 134 van het reglement van orde voor, dat opnieuw moet worden gestemd tussen de twee personen die de meeste stem men hebben verworven. Bij de laatste stemming kreeg mevr. Stoffels-Van Haaften 64 stemmen, de heer Bommer 63 stemmen, terwijl 5 stemmen blanco werden uitgebx-acht. In dit geval telden de blanco stemmen niet mee voor de bepaling van het aantal geldig ixitgebrachte stemmen. Dat waren er dus 127. De helft daarvan is 63*4. Communistisch Congres te Djakarta geëindigd Na een bijeenkomst van acht dagen is maandag te Djakarta het zesde congres van de P.K.I., de Indoxiesische commu nistische partij geëindigd, aldus „An- tara". D. N. Aidit, tot nu toe secretaris-gene raal van de P.K.I., werd gekozen tot voorzitter van de pax-ty. Tot vice-voor- zitters werden gekozen twee andere lei dende figuren uit de partij, de heren M. H. Lukman en Njoto. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse parlement is een vrouw gekozen tot vice-voor- zitter van de Tweede Kamer. Deze eer viel te beurt aan mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften, lid van de V.V.D. Haar fractie-voor zitter, prof. mr. P. J. Oud, wenst haar geluk met de benoeming. Met haar 64 stemmen had mevrouw Stoffels-Van Haaften dus juist een halve stem meer gekregen dan de helft, zodat zij gekozen werd ver klaard als eerste plaatsvervangende voorzitster. De voorzitter en zijn plaatsvervan gers worden benoemd door de Ko ningin. Op de voordracht aan de Ko ningin zullen dus in deze volgorde worden geplaatst: 1. dr. L. G. Korten horst, 2. mevr. mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, 3. mr. A. B. Roosjen. Nieuwe garantieprijzen landbouw 1 november? In eenafzonderlijke, tegelijkertijd met de landbouwbegroting 1960 ingediende „nota inzake de hoofdlijnen van het in de naaste toekomst te vormen garantie- beleid" heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen het aanvankelijke resultaat neex-gelegd van de in de regeringsverklaring aangekon digde bezinning op het garantiebeleid voor de landbouw. De mirxister heeft goe de hoop, dat de nieuwe garantiepx-ijzen omstreeks 1 november 1959 kunnen wor den vastgesteld. Zes miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Neder - landsche Bank is de goudvoorraad on veranderd. De deviezen waren f. 6 mil joen lager. Goud- en deviezen samen belopen nu f. 5177,8 miljoen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, acht het. in aansluiting op het door de regering uitgestippelde sociaal-economi sche beleid, noodzakelijk zijn beleid ten aanzien van de woningvoorziening thans geleidelijk op meer normale omstandig heden te richten. Daartoe zal hij - naast het zo moge lijk treffen van maatregelen, die tot verlaging van de bouwkosten kunnen leiden - door huuraanpassing de afstand tussen het peil der huidige huren en de hoogte van een op de vrije markt te ver- Moskou verloor prestige-slagde vrije markt heeft ruime keuze in betere wagens Attaché zal naar Meskou worden teruggeroepen (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassade te Bonn, gevestigd in de romantische Rijn omgeving van Rolandseck, weet nog altijd geen raad met 900 auto's van het merk Moskowitsj, waar voor geen Duitse kopers zijn te vinden. Volgens het Westduits- Russische handelsverdrag van 1958 mogen de Russen die auto's wel verkopen, maar er is gewoon- weg geen enkele belangstelling voor deze 1.3 liter wagens die 5.000 mark kosten moeten. Tengevolge van deze Russische mis stap vreest de handelsattaché van de Sovjet-Russdsche ambassade, thans, dat hij teruggeroepen zal worden naar Moskou. Deze attaché, Medwedkow, is de man die tijdens de handelsbespre kingen het zetten vain een Russische post met 900 auto's op de lijst van aan te bieden goederen heeft doorgezet- De Russen maakten van deze autokwestie een prestige-vraagstuk. Zij geloofden te kunnen profiteren van de steeds groter wordende welvaart in de Bondsrepu bliek en propaganda te kunnen maken voor hun produkt. Maar de Moskowitsj 407, waarvoor in de handelsovereen komst voor 900 stuks en de nodige re serveonderdelen een bedrag van 10 mil joen mark is geplaatst, kan het onmo gelijk opnemen tegen de vele kleine en middengrote wagens, waarmee de Duit se autoliefhebber wordt verwend. Allereerst is de attaché Medwedkow er niet in geslaagd een autobedrijf te vinden, dat zijn auto's wil verkopen. Van Russische zijde eiste men dat zo'n ondernemer een net van niet min der dan 50 service-stations in de Bondsrepubliek zou opbouwen. Dat wil zeggen: per handelaar zouden 20 auto's tegen een prijs van 5.000 mark per stuk mogen worden afgezet. Geen Duitse autohandelaar die voor zo'n zaak te vinden is De Sovjet-Russische am- sade blijft dxxs met haar 900 auto's zitten. Zij zal misschien pogen de schuld op de Duitse regering te werpen, maar die kan haar handen echt in on schuld wassen. Tenslotte is de West- duitse markt een vrije markt: wie geen interessenten voor een bepaald produkt vindt, moet liever thuisblijven Krim-ehampaqne ging wel Ook anderzijds Is het Russisoh-Duitse handelsverdrag van 1958, dat in oktober a.s. vernieuwd moet worden, geen da verend succes. Wel waren er een paar Duitsers, die brood zagen in de verkoop van meer dan 100-000 flessen Krim- champagne en gingen andere posten van het aanbod aan goederen (de to tale Duits-Russische handel omvat naar beide kanten een bedrag van 850 miljoen mark) van de hand, maar wat moet men in Duitsland doen met b.v. 500.000 ton kolen, een post die dan ook gekortwiekt werd tot 30.000 ton, omdat Duitsland kolen in overvloed heeft. Daarentegen waren er kopers vol doende voor tarwe, katoen en hout, maar landbouwmachines uit Rusland zijn hier bepaald niet gevraagd. Daar tegenover staat dan, wat de Russen hun scheepsbouwopdrachten inkrompen in het zicht van de weinig aanlokke lijke handel met de Bondsrepubliek, waarmee nu eenmaal met gesloten beurzen zaken worden gedaan: geen af zet van Sovjetrussische produkten, dan ook geen aankoop van Duitse goederen. En intussen staan op de Russische handelsafdeling te Bad Honnef, bij Kö- nigswinter aan de Rijn, een paar auto's van het type Moskowitsj te wachten op handelaars en kopers Deze prestigeslag hebben de Rxissen in Dxxitsland dan ook zeker verloren! VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Reinier, zn. v. W. C. Plinter man en P. Mourits; Jeanette N„ dr. v. A. Planje en J. Diepeveen; Geertruida M. A. E., dr. v. L. A. v. Beusekom en M. A. Wolters; Marianne P.. dr. v. J. P. I. van der Wilde en M. v. Harten; Catharlna, dr. v. K. van der Bijl en M. Sprij; Syl via, dr. v. L. Hemmes en J. C. Postma; Robert J., zn. v. J. W. P. de Brabander en E. T. Glotzbach. Getrouwd: P. E. C. Brama en B. D. Nell. wachten huren trachten te overbruggen. Als gevolg hiervan zou vermindering van de woningbouwsubsidies en dus van de Rijksuitgaven mogelijk zijn. Het voor stel betreffende de huurverhoging per 1 april a.s. zal de Tweede Kamer nu spoedig bereiken. De minister zal er voorts naar stre ven, dat de particuliere woningbouw in steikere mate dan tot dusver is ge schied zal worden gericht op arbeiders- en goedkope middenstandswoningen. Maatregelen, die de mogelijkheid daar toe zouden kunnen openen, zijn in voor bereiding. Er wordt gestreefd deze voor de behandeling van dit begrotingshoofd stuk ter kermis van de Kamer te bren gen. Minister mr. Van Aartsen naar normale omstandigheden De woningbouw - aldus de minister - vindt thans een zodanige voortgang, dat voor 1960 gerekend kan worden op een produktie, die niet zal onderdoen voor die in 1959. Sedert de tweede helft van 1958 is de activiteit in de bouwnijverheid gestadig toegenomen. Vrijwel constant De aanvragen voor woningwetsubsidie bewegen zich vrijwel constant op een zelfde niveau. Het aantal van 40.000 te financieren woningen wordt in een re gelmatig tempo verwerkt. Door de be schikbaarstelling van de nodige kapita len door het Rijk is elk element van onzekerheid en fluctuatie weggenomen. Het aantal subsidie-aanvragen voor particuliere bouw kreeg een zodanige omvang, dat het noodzakelijk was de toevloed van nieuwe aanvragen af te dammen en het tempo van uitgifte te regelen. In 1960 zullen voor ten hoogste 37.500 woningwetwoningen Rijksvoorschotten worden toegezegd. Het maximum bedrag van de daartoe aan te gane verplichtin gen is gesteld op ruim 650 miljoen gxxl- den. Voor de uitbetaling in 1960 van grond- en bouwvoorschotten voor 40.000 woningwetwoningen is een bedrag van 720 miljoen geraamd. Van een overspannen arbeidsmarkt mag nog niet worden gesproken, maai de huidige situatie vereist wel de grootst mogelijke waakzaamheid om te voorkomen, dat het prijsniveau voor de woningbouw tot een ontoelaatbare hoog te zou stijgen. Werkcommissie Het rapport van de werkcommissie westen des lands is in studie. De minis ter hoopt te bevorderen, dat de rege ring zich spoedig in algemene zin over de hoofdlijnen van de voorgestelde op lossingen kan uitspreken. Volgens het bouwprogramma voor 1960 - dat zoals bekend weer 80.000 wo ningen omvat - zal in dat jaar door de bouwnijverheid f. 3190 miljoen kunnen worden verwerkt. In 1958 was dat een bedrag van f. 2861 miljoen. De raming voor 1959 bedraagt f. 3200 miljoen. Het laat zich aanzien, dat het totaal van de produktievolumina met de naar schatting in dat jaar beschikbare bouw capaciteit gerealiseerd kunnen worden. Maar daartoe zal wel een krachtige af remming in sommige sectoren noodza kelijk zijn, zowel in de westelijke pro vincies als in de industriële en commer ciële centra in de overige provincies. Tijdens haar bezoek aan de stad New York inspecteerde Prinses Beatrix te City Hail troepen uil alle onderdelen van de Amerikaanse gewapende macht en van H. Ms. ..Gelderland". Lt.-kol. Andrew Eaken, parade-marshall voor de stad New York, begeleidde de Prinses bij de inspectie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7