Troonrede in de Nederlandse pers VAN DORP'S KOLENHANDEL Gigantisch werk voor Gooise kust binnen enige jaren op gang Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 september 1959 Derde blad no. 29öt?9 Koninklijke rijtoer anders dan anders Onder uitbundige zon (Van onze Haagse redactie) De rijtoer gistermiddag door Den Haag van het Koninklijk paar en de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke was anders dan andere jaren. Misschien kwam het door de zon, die werkelijk uitbundig scheen, misschien door de route, die nog meer dan anders door de binnenstad liep. Het werd een ongedwongen, feestelijke rit, met een enthousiast wuivende Ko ningin, een breed lachende Prins en drie spontane Prinsessen, die elkaar aanstootten, wanneer er onderweg wat bijzonder te zien viel. Om tien voor vier precies gingen de witte deuren van het Huis ten Bosch open en verschenen de Koningin en de Prins op het bordes. Onmiddellijk daal den zij de trappen af en namen plaats in de koets. De stoet zette zich in beweging, om via een speciaal aangelegd pad in het ter verbreding opgebroken weggedeelte voor het Huis ten Bosch, de Bezuiden- houtseweg te bereiken. Langs deze invalsweg ging het naar de binnenstad, waar dichte drommen toeschouwers zich op de trottoirs ver drongen om het Koninklijk gezin te zien voorbijrijden. In het Westeinde. waar volop gevlagd werd en waar beide trottoirs tot de laatste tegel bezet waren, werd de Koningin, de Prins en de drie Prinses sen een verrassende ovatie gebracht. Namens het Gemeentelijk Verzor gingshuis bracht de 75-jarige mevr. J. M. M. de Bruin de Koningin een bloemenhulde. Op hetzelfde ogenblik daalden papiersnippers neer op de open landauer, waarin de drie Prin sessen zaten. Een luid gejuich steeg op onder de patiënten, verpleegsters en doktoren van het, ziekenhuis Westeinde, die voor de ingang een goed plaatsje hadden gevonden. Zuster Kabja Fransen en zuster Pia Deurvorst boden drie fraaie ruikers aan. een boeket rode rozen voor Prinses Irene, een boeket gerbera's voor Prinses Margriet en de kleine Marijke kreeg een Biedemeiertuiltje. In Djakarta wordt thans een confe rentie van plaatselijke bevelhebbers ge houden. Mattalioe tracht nog andere eenheden van de Daroel Islam te bewe gen zich over te geven. Mattalatta zeide, dat dagelijks opstan delingen uit de jungle komen en de wa pens neerleggen en dat Mattalioes groep de kern van de Daroel Islam op Zuid- Celebes vormde. Hij bepleitte een alge meen pardon voor de opstandelingen die zich overgeven. Kleurenfilm over de reis van Prinses Beatrix Polygoon Profilty heeft een drie man sterke equipe uitgezonden naar de V.S. om een kleurenfilm te vervaardi gen van de reis van Prinses Beatrix. Het eerste deel van deze film, ter lengte van 23 minuten, zal reeds van vrijdag 18 september a.s. af in Amster dam, Rotterdam en Den Haag, alsmede in Groningen worden vertoond. De pro- dukbie is in handen van de heer P. Buis, die samen met de cameramannen H. de Ru en K. Das van Grol de op namen heeft vervaardigd. Commenta tor Ph. Bloemendal spreekt de tekst. Het ligt in de bedoeling het tweede deel van de film op vrijdag 25 septem ber in roulatie te brengen. Nederlandse arbeiders int Oost-Duitsland terug De Nederlandse consul-generaal in West-Berlyn heeft meegedeeld, dat op ongeveer vijf mannen na alle 90 Neder landse arbeiders, die enkele maanden geleden op arbeidscontract in dienst traden van een „Volkseigene" scheeps werf te Rostock (Oost-Duitsland) thans naar huis zijn teruggekeerd. In het arbeidscontract dat de Neder landers kregen was een woning in het vooruitzicht gesteld. De salarissen wa ren ongeveer 40 mark zakgeld per week, en wekelijkse stortingen van ongeveer 110 gulden op een rekening ten gunste van de arbeiders of hun gezin nen in Nederland. Enkele maanden geleden is een dertigtal arbeiders ,die ontevreden ge worden waren, teruggekeerd naar Ne derland. Op de vijf man na is de rest van het Nederlandse contingent hen in de afgelopen dagen gevolgd. Een aardige opname van Koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens de rijtoer door de Residentie. Onder luide toejuichingen zette de stoet zich na dit korte oponthoud weer in beweging. Het ging in gestrekte draf, maar toch duurde de rit van ruim tien kilometer nog 40 minuten. Om half vijf arriveerde de stoet weer aan het Huis ten Bosch. Na korte tijd volgde toen de terugtocht naar Soest- dijk. voor ff oliehaarden (£sso) petroleum DE HAARDGUE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte JOH. H. BOEIEE LEIDEN LEIDERDORP Morsweg 176 M. P. Splinterlaan 7 Tel. 21405 Tel. 26501 OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Maresingel 64 - Tel. 23684 P. M. PER OU IN OEGSTGEEST Ho^e Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 Ook voor ESSO OLIE naar v. d. Waalsstraat 46 - Tel. 20471 RECHTZAKEN Boeten voor het kweken van virus-zieke rozen (Speciale berichtgeving) De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft vanmorgen een 54-jarige bloemenkweker uit Aalsmeer, die op 10 september j.I. terecht stond omdat hij virus-zieke rozen zou hebben gekweekt, veroordeeld tot twee boelen van f. 300.De rechter achtte namelijk bewezen, dat de kweker niet voor de daartoe door de Plantenziektenkundige Dienst gestelde datum een kas met virus- zieke rozen heeft gerooid. Bovendien weigerde de kweker de opsporingsambte naren van de dienst, toen deze later voor her-controle terugkwamen, de toegang tot de besmette kas. De kweker werd vrijgesproken van wat hem verder ten laste is gelegd. De politie rechter hield by zyn vonnis rekening met de ernstige schade, die de kweker heeft geleden omdat hij ruim 400 rozen struiken heeft moeten verwijderen. De Officier van Justitie had wegens de overtreding van het besluit tot be strijding van schadelijke organismen te velde f. 1000.boete en twee weken voorwaardelijke hechtenis geëist. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Emma, dr v. J. Hoogendljk en J. C. van Vliet; Robin. zn. v. J. Smit en B. M. Kolber; Elisabeth, dr. v. N. J. Meijer en M. A. van Barneveld; Rachel, dr. v. J. van der Wel en S. M. Stoelman; Aart, zn. v. A. M. van Driel en W. van der Knaap; Pieter, zn. v. A. Veldstra en E. F. Hoek; Adrianus. zn. v. A. L. Ouds hoorn en J. A. van Leeuwen. Ondertrouwd: L. P M. van den IJssel en M. W. G. Graus; R. de Vries en P. A. Zoetemelk: J. de Zoete en M. A. Mounler. Getrouwd: J J. M. van Steen en J L. M. Hoogkamer; D. W. Lagerveld en J. van Laar. Overleden: J. C. van der Ham, 77 Jaar; N. Verkaaik 71 Jaar. Onder de kop „Moed en overtuiging" schrijft het „Algemeen Handelsblad": Regeringen komen, Regeringen g-aan. Maar gelijk blijft de stijl van de Troon rede. Daarin overheerst ook ditmaal doelbewuste zakelijkheid. Pathos of ge- voels-ontladingen zijn ons volk vreemd. Geen wonder, dat men ook bij déze Troonrede kan spreken van een triomf der nuchterheid. Wat de inhoud betreft, maakt het staatsstuk als geheel een gunstige indruk. Al zijn er verschillen de punten zo b.v. de decentralisatie van het bestuursapparaat waarom trent men minder vaagheid en concre ter mededelingen zou hebben gewenst, toch treft deze Troonrede door een positief geluid. Vooral: wel zeer duide lijk blijkt, dat het nieuwe Kabinet voor stander is van vermindering der staats bemoeienis, indien zulks verantwoord is. Door de huurverhoging en de vermin dering van de woningbouwsubsidie zal „■een stap vooruit worden gezet op de weg naar op dit gebied meer normale toestanden". Op het stuk van arbeiders woningen en goedkope middenstands woningen worden maatregelen overwo gen, om daarbij meer dan tot dusverre ,.de particuliere woningbouw" te betrek ken. De Regering streeft verder naar „verwijdering van kunstmatige elemen ten uit ons economisch bestel". Ziehier een aantal punten, waaruit blijkt, dat dit Kabinet er op uit is waar moge lijk overheidsingrijpen terug te drin gen. Met nadruk wordt betoogd, dat de cen tralisatie te ver is voortgeschreden en bewust naar decentralisatie in het be stuursapparaat zal worden gestreefd, „met name op grond van de aan dit verschijnsel verbonden bezwaren uit een oogpunt van verantwoordelijkheid van de burgers". Sinds 1945 is dit geluid nog niet uit de mond van een Nederlandse regering gehoord. Ook met de bezitsvorming wil de regering blykbaar spijkers met koppen slaan. In een afzonderlijke nota, die op korte termijn aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd, zullen speciale financiële en fiscale maatregelen voor dit doel worden aangekondigd. Men proeft uit het stuk. da^ we nog steeds in een soort politieke overgangs tijd leven, dat dit kabinet als het ware nog zijn vorm moet zoeken, aldus het Algemeen Dagblad onder de titel „Vage zon". De regering moge nu een paar maanden aan de slag zijn, haar motor draait kennelijk nog niet op volle toeren en bovendien krijgt men uit dit stuk de indruk, dat deze motor nog niet terdege is beproefd op alle wegen van de inge wikkelde landkaart van ons openbare leven. De algemene sfeer van het stuk is blijmoedig, soms zelfs zonnig, en dat is verheugend. Wij hadden deze zon echter gaarne wat directer op ons voelen schijnen, minder door de mist van vaag heden belemmerd dan nu het geval is. Men zou zich, juist door de algemene vaagheid van het stuk, licht kunnen laten verleiden tot het doen van specu laties en het zoeken naar interpretaties. Laat ons dit niet doen: juist tegenover deze regering die kennelijk nog zoekt naar eigen vorm zou dit een hachelijke onderneming zijn. Na lezing van deze Troonrede rest slechts de hoop, dat de daden van dit kabinet duidelijker taal zullen spreken In de Troonrede wordt gezegd, zo schrijft „De Volkskrant", dat „de tijd thans rijp is om tot tot een verdere uit bouw van het bezitsvormingsbeleid over te gaan". Uit de aangekondigde Nota zal moeten blijken om welke nieuwe maatregelen het gaat. Uit de passage in de Troonrede kan waarschijnlijk al wel worden afgeleid, dat de regering het sparen voor blijvend bezit nu ook aan trekkelijk wil maken voor degenen, die niet kunnen profiteren van belasting faciliteiten. Dit zou dan moeten gebeu ren door van overheidswege een premie op het bespaarde bedrag te geven, een idee, dat enige tijd terug in het nieuwe KVP-plan voor de bezitsvorming werd gelanceerd. Deze Troonrede kondigt geen ombui ging van het beleid in de ongunstige zin aan. Dit is voor ons op het ogenblik het voornaamste. Ook deze Troonrede geeft goede aanknopingspunten voor een vooruitstrevende politiek, zoals wij die voorstaan. Het parlementaire werk kan nu weer beginnen en dan zal, zoals altijd, nog veel van de praktische uit werking afhangen. Prof. de Quay naar Canada vertrokken Bezoek aan zijn kinderen „M'n reis naar Canada heeft twee doeleinden", aldus verklaarde minister president prof. dr. J. E. de Quay gister avond op Schiphol. „Woensdag reeds breng ik een bezoek aan premier Diefen- baker in Ottawa, waarbij ik o.m. bet emigratievraagstuk ter sprake zal bren gen. Dit probleem heeft altijd mijn grote belangstelling gehad. De emigratie van Nederlanders naar Canada is de laatste jaren relatief gezien teruggelopen. Ik weet, dat de Nederlander in het alge meen terugschrikt voor de seizoenswerk loosheid in dat land, iets wat voor de Canadees een normaal verschijnsel is. Ik wil gaarne van premier Diefenbaker vernemen, hoe hij over dit vraagstuk denkt". Prof. De Quay, die vergezeld wordt op deze reis door zijn echtgenote, zal voorts zijn twee kinderen bezoeken, die enige jaren geleden naar Canada zijn geëmi greerd. Verder woont hij in Toronto twee bijeenkomsten bij, een van de Ne derlandse club en de andere tezamen geroepen door een aantal Nederlandse instanties. Voorts is prof. De Quay van plan enkele gezinnen van Nederlanders te bezoeken, die naar Canada zijn ge- emigreerd. Op 24 septembér vertrekt de minister president van Toronto en reist via New York per KLM naar Nederland terug. De Nieuwe Rotterdamse Courant voert als titel: Vrij en blij, en acht het stuk opgewekt en van vrijheidszin door trokken. Alleen, aldus de N.R.C., een aantal punten is onbesproken gebleven: zo de betrekkingen met Indonesië, prijs- beheersing en haar uitvoerbaarheid, en de zgn. nozems, die althans niet uit drukkelijk worden genoemd in de weinig verrassende mededeling, dat een ver antwoorde vorming van de jeugd een bijzonder belang van ons volk is. Het blad beschouwt ten slotte de Troonrede als hoopgevend, doch geeft er zich tevens rekenschap van, dat een aantal minder gunstige omstandigheden er niet in wordt aangeroerd. Het Vaderland heeft de indruk, dat de regering niet voornemens is om het roer plotseling om te gooien, kennelijk bevreesd te grote schokken te veroor zaken in sinds jaren bestaande verhou dingen. Dat zich desondanks toch een mieuwe koers ontwikkelt in deze Troon rede is duidelijk zichtbaar. Het blad denkt hier speciaal aan de zinsnede, dat het het vaste voornemen der regering is voort te gaan met de verwijdering van kunstmatige elementen uit ons econo misch bestel. Een andere passage is die van de woningbouw, aldus Het Vader land. Een duidelijk afstandnemen van de socialistische opvattingen, die zovele jaren het beleid hebben beheerst, zien we ook in de passage over de bezitsvor ming; het woord eigendomsvorming ware in dit verband beter op zijn plaats. De Tyd-Maasbode treft niet veel nieuws aan in de Troonrede. Maar toch ook geen simpele herhaling van wat reeds eerder gezegd is. Uiteraard trekt de regering op tal van beleidspunten de lijn door van vorige kabinetten, maar zij geeft ook in deze Troonrede verder reliëf aan haar „eigen gezicht", zoals De Tijd het noemt. Het blad ziet de verdere arbeid van dit kabinet met ver trouwen tegemoet in de hoop. dat wat thans nog schetsmatig bleef in de loop van het komende parlementaire jaar zich tot de markante trekken van een krachtig en tot toenemende geestelijke en stoffelijke welvaart van ons gehele volk strekkend bewind zal verscherpen. Het Vrije Volk vindt in de Troonrede, behalve tamelijk breedsprakige uiteen zettingen over de situatie op internatio naal en nationaal terrein, mededelingen over de voortzetting en voltooiing van wat het vorige kabinet reeds ter hand had genomen, die het blad geen aan leiding geven tot een 'beschouwing. Ver der leest men aankondigingen van nota's, waarvan de neerslag in wetsont werpen moet worden afgewacht en mededelingen waarvan de waarde even eens pas kan blijken als de plannen op tafel liggen. Wat men er niet in vindt, aldus het blad, is de inlossing van de beloften die met name de WD aan de kiezers heeft gedaan. Van nieuwe, wet gevende arbeid, waarin voorgaande kabinetten sterk waren, is nu geen sprake, aldus Het Vrije Volk. Er worden nauwelijks grote projecten, die voor de toekomst van belang zijn op stapel gezet en in het beleid is een reeks conser vatieve trekjes gekomen. Het Parool vindt de Troonrede in haar buitenlandse paragrafen een be vredigend., zij het nauwelijks nieuwe perspectieven openend stuk. Minder gunstig moet zijn oordeel zijn over het gedeelte, dat het binnenlands beleid raakt. Het blad betreurt het, dat de, regering zich hier zo vaak op de veilige vlakte van de vage algemeenheden houdt. Met een aantal .van die uitspra ken kan men het op zichzelf wel eens eijn, maar hier komt het zo helemaal op de uitwerking in de praktijk aan, dat er tot nader order niet zo heel veel zinnigs over te zeggen vallt. Wie de vraag stelt: wordt hier een reactionair beleid geformuleerd? zal in redelijkheid daarop geen bevestigend antwoord kun nen geven. Het kabinet-f)e Quay wil in dit stadium de klok niet terugzetten: het blijkt bijv. uit zyn streven „naar een verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid," aldus Het Parool dat verderop schrijft: Maar wie goed tussen de regels door leest kan, dunkt ons, toch merken, dat wel sommige be leidslijnen voorlopig althans, en nood gedwongen misschien worden doorge trokken. maar dat toch een andere geest bezig is vaardig te worden over het regeringsbeleid. Trouw ziet de Troonrede als een 6chaal met melk. waarvan de room is afgeschept: die room is bij de debatten over de regeringsverklaring in dit voor jaar en bij die over de nota over de loonpolitiek in deze zomer reeds door het publiek genoten. Het blad ziet een oordeel over het beleid der regering slechts in beperkte mate mogelijk: wij zullen de concrete regeringsdaden moe ten afwachten, aldus Trouw. De Troonrede, behelzende de rege ringsplannen voor het komende parle mentaire jaar, volgt nauwelijks drie maanden na de regeringsverklaring van 26 mei, in welke periode ook nog een afzonderlijke nota over het sociaal- economisch beleid is verschenen. De verwachtingen omtrent de Troonrede konden dus niet al te hoog gesteld wor den. zo schrijft de „Telegraaf". In dit licht bezien, kan men over de Troonrede wel tevreden zijn, want deze bevestigt nog eens, dat de regering-De Quay een nieuwe richting wil inslaan. Zuid-Flevoland in 1970 droog? Belangrijke verbindingen oost - west (Speciale berichtgeving) De regering geeft er de voorkeur aan de inpoldering van Zuid- Flevoland te laten voorgaan bij die van de Markerwaard. Dat deelt de minister van Verkeer en Waterstaat bij zijn begroting voor 1960 mede.wanneer nu straks de Staten-Generaal aan deze volgorde voor de twee late Zuiderzee-polders hun fiat hebben gegeven, mag men verwachten, dat binnen enkele jaren dit gigantische werk voor de Gooise kust op gang zal komen. Over acht of negen jaar zou de nieuwe polder „dicht kunnen" zijn, een jaar later ook „droog" en in het begin van de jaren zeventig zullen ook hier de boerderijen ver rijzen, wegen worden aangelegd, dorpen worden gebouwd. Wij hebben naar aanleiding hiervan een onderhoud gehad met ir. F. J. B. G. Geers. hoofd van de dienst der Zuider zeewerken, die er de nadruk op legde, dat de keuze van de regering Zuid- Flevoland vóór Markerwaard voor namelijk is bepaald door financiële overwegingen. Al begonnen Ir. Geers herinnerde eraan, dat men tot zekere hoogte kan stellen, dat het werk voor Zuid-Flevoland eigenlijk al begonnen is. Begonnen zonder dat men daarmede op de beslissing van regering en Staten-Generaal vooruit/liep overi gens. Want de dijkvakken tussen Lely stad en Marken, die reeds in uitvoering zijn in de toekomst de noordelijke dijk van het Oostvaardersdiep kun nen zowel dienen voor de inpoldering van de Markerwaard als voor die van Zuid-Flevoland In 1965'66 nieuwe Rijksweg Wordt het nu Zuid-Flevoland, dan zal direct ook de mogelijkheid ont staan verder te bouwen in de richting van Muiderberg, waardoor de geprojec teerde Nieuwe Rijksweg no. 10 (bij Muiderberg aansluitende op Rijksweg no. 1) voorlopig met één baan over de 7 meter brede dijkkruin naar Lelystad kan worden geleid, vandaar over de brug bij de z.g. Zwolse hoek en via de N. O.-polder naar het noorden en noord oosten van het land. Het zit er nu in, dat deze uiterst belangrijke verbinding, die ook de Rijksweg no. 1 door het Gooi aan zienlijk zou kunnen ontlasten, in het midden van de jaren zestig gereed zal komen. Het verkeer zou dan de beschikking hebben over een nieuwe (en daar zij over de dijk loopt uiter aard ook kruisingsvrye) verbinding van Amsterdam met het noorden en noord-oosten. In het begin van de jaren zeventig zou het definitieve tracé van de nieu we weg kunnen worden gebouwd, dat nl. niet over de dijk, maar door de polder is gedacht. Bruggen bij Huizen en Muiderberg Een andere belangrijke oost-west- verbinding die ook door de nieuwe in poldering wordt mogelijk gemaakt, zal over do zuidelijke dijk van Zuid- Flevoland later eveneens dóór de polder worden gelegd in de rich ting van Nijkerk. Mede door de ver bindingen by Muiderberg en Huizen, waar immers grote bruggen tussen het oude en nieuwe land zyn gedacht, wordt ook deze weg voor het Gooi van groot belang! Muiderberg en Huizen krijgen dus de aansluitpunten voor het Gooi op de nieuwe polder, zoals er voor Gel- Tijdens de rijtoer, welke het Ko ninklijk gezin gistermiddag door Den Haag maakte, ontving, de. De aankomst van Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene aan de Ridderzaal voor de opening van de Staten-Generaal. derland een in de buurt van Nijkerk komt. Hier, bij Nijkerk. denkt men ook het sluizencomplex te bouwen, dat het enorm uitgestrekt randmeer van Am sterdam tot Kampen! straks in tweeën moet verdelen, wat nodig is voor een j u/iiste beheersing van de water stand e.d. In 1961 volop aan de gang Wat mogen we nu verwachten van het begin van de nieuwe inpolderings- werken en wat zal daarvan reeds in de eerstkomende jaren bijv. in het Gooi merkbaar zijn? Ir. Geers verwacht na de verdere uitbouw van de dijk tussen Lelystad en Marken, maar dan omgebogen naar Muiderberg dat mogelijk tegen het einde van het volgend jaar een eerste grote aanbesteding zou kunnen worden gehouden, bijv. voor een bouwput bij Nijkerk of Muiderberg. En dan zou het werk voor de inpoldering van Zuid-Fle voland dus reeds in 1961 goed op gang beginnen te komen. Opstandelingenleider Mattalioe naar Djakarta Bahar Mattalioe, de overgelopen com mandant van de Daroel Islam, komt „de komende dagen" naar Djakarta, aldus heeft de militaire commandant van Zuid-Celebes, kolonel Nadi Mattalatta, meegedeeld. Koningin bij liet gemeentelijk ver zorgingstehuis voor bejaarden bloe men van mevrouw De Bruin.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5