Kies xiu voor jaren... een AjJPiNG matras H. Brienen jubileert en nam afscheid van Gemeentewerken Officiële publikaties R.K. Kapperspatroonsbond opende in Leiden winterseizoen keer genieten is GOEDKOPER GENIETEN Huishoudster mej. H. Hermans ontvangt Koninklijk brons Opgedicht 1 maart 1860 Woensdag 16 september 1959 Tweede blad no. 29849 Statiegeld is niet inbegrepen' van binnen hei best van buiten hei mooist Kon. goud voor technisch hoofdambtenaar Een groot aantal medewerkers en vrienden was gistermiddag in de kantine van het Leidse stadhuis bjjeen, om de heer H. Brienen, technisch hoofdambtenaar eersteklas bjj de afdeling bouw- en woningtoezicht, hartelijk te huldigen ter ge legenheid van zyn veertigjarig jubileum in dienst van de gemeente en om tevens afscheid van hem te nemen, daar hjj zjjn werkkring met pensioen gaat verlaten. Zijn hoogste ohef. wethouder A. J. Jongeleen, schetste de heer Brienen als een consciëntieus werker en een integer mens, als een werker van de oude stem pel, wie niets te veel en te moeilijk was. De hoge onderscheiding, die .de Konin gin hem heeft willen toekennen, na melijk de gouden eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, noemde hij dan ook meer dan verdiend. Het was de wethouder een genoegen de heer Brienen persoonlijk de burge meester kon sleohts het laatste gedeelte van de bijeenkomst bijwonen de on derscheiding op de borst te mogen spelden. Ir. D. Y. Lem, directeur van Gemeen tewerken, vertelde in het kort hoe de heer Brienen in de loop van veertig AANRIJDING OP DE DE SITTERLAAN Hedenochtend omstreeks half negen is een 27-jarige isoleerder uit Amsterdam, die op weg was naar de dekenfabriek van Van Wijk en Heringa aan de Ka- naalweg, met zijn scooter op de hoek van de De Sitterlaan en de Franchi- montlaan tegen een personenauto opge reden. Tengevolge van deze aanrijding liep de scooterberijder, die uit de rich ting van 't Hoffstraat kwam, verwon dingen aan zijn gezicht en linkerknie op. De EHD heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Scooter en auto werden licht beschadigd. INAUGURATIE PROF. DR. F. H. SOBELS Op vrijdag 25 september des middags te 4 uur zal prof. dr. F. H. Sobels, be noemd tot buitengewoon hoogleraar in faculteit der Geneeskunde aan de Leid se Universiteit zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Jan, zn. v. K. M. de Ridder en M. J. van Rij; Inge, dr. v. F.- L. Plena en J. van Lienen; Hendrik Léonardus; zn. v. J H. van der Putten en A. M. J. Vlas veld; Willebrordus Jacobus, zn. v. J. H. van der Putten en A. M. J. Vlasveld; Mir jam Leonie. dr. v. F. N. Blekkingh en W. A. Alkemade; Edwin. zn. v. J. Zwart en G. de Wolf; Ren£ Marcel, zn. v. W. P. Prins en N. Martin; Martien, zn. v. M. Turenhout en J. M. ter Wee; Hendrike, dr. v. M. Turenhout en J. M. ter Wee; André, zn. van P. Nieuwenhuijsen en M. C. Lagas; Judith Gertrudis Helena, dr. v. C. J. T. Westerterp en C. M. H. A. Cha- bot; Perry, zn. v. T. I. F. Trouwborst en M. E. van der Straaten; Mare Adam. zn. v. R. P. Fremont en N. C. Baum; Irwin Eduard, zn v. F. G. Nelles en E. H. van Houten; Brenda. dr. v. IJ. T. van den Oever en M. J. M. Smit; Michiel Hendrik, zn. v. H. A. L. Vijverberg en E .Lammers; Johannes, zn. v. C. Kapteijn en J. A. van Rooijen. OVERLEDEN M. de Vos, 61 jaar vrouw; M. van Die- men, 56 jaar man; B. L. A. Soudan, 75 Jaar man. UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 17 september 1959 tot en met 30 septem ber 1959 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111) voor een ieder ter inzage zal liggen een door de gemeenteraad in zijn vergadering van 14 september 1959 vastgesteld plan tot herziening van het plan van uitbrei ding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuidoosten van de Haagweg ,ten wes ten van de Rijn- en Schiekade en van de Trekvliet, ten noordwesten van de Vliet en ten oosten van de Korte Vliet (par tieel uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest", herziening 1959) met bijbehorende be bouwingsvoorschriften. Lelden, 16 september 1959. De burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschoft. Wethouder A. J. Jongeleen speldt de Koninklijke onderscheiding op de borst van de heer H. Brienen. jaar geleidelijk is opgeklommen van de laagste rang tot die van technisch hoofdambtenaar eerste klas en prees hem eveneens als een goed en getrouw dienstknecht. Hij overhandigde hem een oorkonde, een envelop met inhoud, een schilderij en een schemerlamp, die de hartelijke gevoelens van chefs en per soneel stoffelijk vertolkten. Een geestig woord werd hierna gespro ken door mr. ir. J. Westra, hoofd van de afdeling bouw- en woningtoezicht, die in het bijzonder stilstond bij de per soonlijke kwaliteiten van de jubilerende en scheidende functionaris. Tenslotte sprak namens de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel de heer W. J. Loeve, die de heer Brienen een kist met sigaren aambo'od. De heer Brienen dankte hierna alle aanwezigen voor de betoonde hartelijk heid, waarna het gezelschap nog enige tijd bijeen bleef, onder het genot van enkele verversingen. ZESTIG JAAR LEIDSCH VOLKSHUIS In verband met het zestig-jarig be staan van het Leidsche Volkshuis, dat in de week van 17-24 oktober zal wor den herdacht, heeft zich een Ere-co mité gevormd, waarin met de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zitting hebben genomen de dames H. Funke, A. Heering-van Bosse E. A. Pijnappel, M. Ruth en de heren ir. J. J. G. van Hoek, prof. mr. J. E. Jonkers, E. Lopes Cardozo, prof. mr. J. C. van Oven, J. A. Riedel, J. C. van Schaik, dr. P. L. Schoonheim, prof. dr. J. Tin bergen en dr. H. Ver Loren van The- maat. Zaterdag 17 oktober vangen de fees telijkheden aan met een receptie in het Volkshuis, waar dan tevens gelegenheid is tot het bezichtigen van een expositie van het volkshuiswerk. De officiële her denking van dit twaalfde lustrum vindt op 22 oktober plaats. Dr. A. van Bie- men uit Bentveld zal de herdenkings rede uitspreken. Het ligt in de bedoeling om het jubi lerende bestuur een gezinskampeerhuis- je op het Buitencentrum te Noordwij- kerhout aan te bieden. Een loterij, een straatcolleote en verkoop van speciaal voor het Volkshuis vervaardigd aarde werk moeten de middelen tot de aan koop van dat jubileumgeschenk ver schaffen. Bovendien kan men een ju bileumbij dr age overmaken op giro 104983. H. VAN DUIJNE TREEDT EIND DECEMBER AF ALS DIRECTEUR LEIDSCH VOLKSHUIS Met ingang van 1 januari a.s. is de heer H. van Duijne, directeur van het Leidsche Volkshuis benoemd tot direc teur van "een op te richten Vormings centrum voor de bedrijfsjeugd te Vier houten op de Veluwe .uitgaande van de Stichting „De Vonk". De heer Van Duijne, die mej. M. Ruth in 1955 opvolgde als directeur, zal eind december zijn functie neerleggen. Congres gewijd aan de roman Het bestuur van het 39 jaar oude Oos- ters Genootschap in Nederland heeft aan het zestiende huishoudelijke con gres, dat op 24, 25 en 26 september a.s. - in de avond van de 24ste vindt slechts een receptie plaats - in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg wordt gehouden, een geheel nieuwe vorm gegeven. Terwijl op vroegere congressen steeds een splitsing in geografische ge bieden plaats vond en slechts enkele voordrachten van een meer algemeen karakter werden gehouden, is ditmaal een centraal onderwerp aan de orde ge steld en wel „De Roman". Hierbij wordt niet gedacht aan de roman zoals die heden ten dage in de verschillende lan den van „Het Oosten" onder Westerse invloed tot stand is gekomen, doch aan diè traditionele prozaliteratuur in diver secultuurgebieden, die in karakter ons begrip „roman" het meest nabijkomt. Uiteraard was het onmogelijk alle vak gebieden, die in het meer dan 200 leden tellende Genootschap vertegenwoordigd zijn, tot hun recht te laten komen en v/as men genoodzaakt een zo represen tatief mogelijke selectie te doen. Als sprekers zullen optreden: prof. dr. A. de Buck (Egypte), prof. dr. G. W. J. Drewes (Arabië)prof. dr. J. Gonda (In dia), prof. dr. A. Teeuw (Indonesië) en prof. dr. F. Vos (Korea). TOETSING AAN HET WESTEN Teneinde de leden en belangstellen den in staat te stellen de ontwikkelin gen en verschijnselen in de genoemde landen te toetsen aan die in het Westen, zullen prof. dr. J. G. Bomhoff en prof. dr. S. Dresden hun medewerking aan het congres verlenen. Prof. Dresden, be kend door vele publikaties op dit ge bied, zal een voordracht houden over „Romantechniek": prof. Bomhoff, hoog leraar in de algemene literatuurweten schap, zal de discussies leiden en een samenvatting geven. Het ligt in de be doeling de voordrachten, waarvan zowel voor de Westerse literatuurwetenschap als voor de Oriëntalistiek belangrijke re sultaten te verwachten zyn, in het voor jaar van 1960 te publiceren. Veel belangstelling voor technische club De afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Katholieke Kappers patroonsbond heeft gisteravond in „Zomerzorg" met een vergadering, waarin veel interessante en actuele problemen ter sprake gebracht wer den, haar winterseizoen geopend en tevens iets bekend gemaakt van haar Veertig jaar bij één familie Mej. H. Hermans, Schelpenkade 9 te Leiden, ontving gisteren de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Haar werkgeefster, mej. Jo Kortmann, bij wie zij veertig jaar huishoudster was, speldde haar het ere metaal op, nadat wethouder S. Men ken een toespraak had gehouden, waar in hij de trouw en toewijding van de jubilaresse huldigde. Mej. Hermans werkte al in de huishouding van de ouders van mej. Kortmann. De wet houder sprak van een zeldzaam worden van dit soort jubilea. Hulp in de huis houding is moeilijk ie krijgen. Daarom is het gemeentebestuur blij, wanneer het hoort van trouw en toewijding. Mej. Hermans is een uitstekend voorbeeld. Het is daarom heel aardig en een mooie herinnering, dat op Prinsjesdag in Leiden een Koninklijke onderschei ding wordt uitgereikt aan een trouwe hulp. Hij verzocht mej. Kortmann (ldnks) de jubilaresse (rechits) op de foto) de onderscheiding op te spelden. Nadat mej. Hermans ëen dankwoord had gesproken, hebben vele familie leden (en de familie Kortmann is be paald niet klein) hun gelukwensen aan geboden. V 3 (lessen norm. pr. 3 flessen spec. pr. BORDEAUX SUPERIEUR 1953, rouge et blanc. 7.20 6.50 SAINT- EMIIION 1955. rouge 8.B5 7.95 BEAUJOIAIS 1955, rouge 9.75 8.85 POMEROL 1955, rouge 10.50 9.50 CHATEAU SIMARD 1950, rouge 13.50 12.25 NIERSTEINER DOMTHAl 1955, 14.25 11.95 VIN MOUSSEUX, me'thode champenoise 20.85 17.95 VERMOUTH RICORDO. bianco e rosso 11.25 10.60 GIRAIDA. zoele Spaanse wijn 6.30 5.75 MADEIRA 10.05 9.25 VROOM DREESMANN LEIDEN De vrouw in het huwelijk PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN De Leidse afdeling van de Bond van Christen Plattelandsvrouwen en -meisjes in Nederland kwam gisteravond voor het eerst in het nieuwe seizoen in een der bovenzalen van „Rehoboth" bijeen. De presidente, mevrouw J. van Schie- v. d. Berg, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak een harte lijk woord van welkom. In het bijzonder begroette zij de spreekster van de avond, mevrouw J. Berghout-Rozeboom uit Rotterdam. Deze hield een lezing over het onderwerp „De vrouw in en buiten het huwelijk". Zij schetste de positie van de vrouw in het verre verleden en schonk daarna aandacht aan de plaats, welke zij heden ten dage in het maat schappelijk leven inneemt. Met nadruk wees spreekster er op, dat God zowel de man als de vrouw een taak heeft ge geven: de man is niet meer 'dan de vrouw en de vrouw niet meer dan de man. In dit verband zei mevrouw Berg hout, dat een huwelijksverbintenis het aanvaarden van de gemeenschappelijke taak, welke God ons opgelegd heeft, be tekent. Wat het ter wereld brengen van kinderen betreft deze zyn een zegen des Heren. Teveel wordt, aldus spreekster, vergeten hetgeen in het huwelijksformu lier te lezen staat, n.l. „Uw kinderen wanneer het God belieft U die te geven". Niet dankbaar genoeg kan men verder zijn voor een gelukkig huwelijk. Nooit mogen wij echter een vinger uitsteken naar minder goede huwelijksverhoudin gen. Het mislukken van een huwelijk kan zeer vele ooi-zaken hebben, aldus spreekster, die vervolgens wees op de problemen, welke het tweede huwelijk van een man of vrouw raken. Dat ook de ongehuwde vrouwen onontbeerlijk zijn in het huidige maatschappelijke en sociale leven toonde mevrouw Berghout met verschillende voorbeelden aan. Op deze vrij goed bezochte bijeen komst werden vanzelfsprekend ook en kele huishoudelijke zaken afgehandeld. De Nederlandse tuinbouw op de „Floriade 1960" De Nederlandse tuinbouwers, speciaal de telers van de eetbare produkten, wil len op bijzondere wijze aan de in 1960 te Rotterdam te houden „Floriade" gaan deelnemen en wel met een volledig tuin bouwbedrijf. Dit heeft de heer W. Prins jr. uit Honselerdijk, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen Den Haag, vanmiddag op een persconferentie meegedeeld. Volgens hem bedraagt de huidige produktie aan verse groente jaarlijks gemiddeld circa 1.158.000 ton en aan vers fruit circa 490.000 ton. Van deze produkten wordt per jaar aan verse groente rond 490.000 ton geëxporteerd en aan fruit ongeveer 90.000 ton. Het binnenlandse verbruik van verse groen te schatte hij gemiddeld op 493.000 ton, Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Winkel (N.-H.) (toez.) en te Oudkerk-Roodkerk (toez.) C. Nieboer, kand. te Hoogzand. Aangenomen naar Beuningen H. J. de Ridder, voorheen zendingspredikant te Bussum; naar Kloe ting (toez.) A. J. van Cruyningen te Ha- rich (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Landsmeer K. Snoey te Dinteloord; te IJlst H. J. van Boggelen, kand. te De Bilt (U.). OUD-GEREF. GEM. IN NEDERLAND Int. Zendingsraad en Wereldraad van Kerken NOG GEEN -BESLISSING VAN GEREFORMEERDE SYNODE De generale synode der Geref. Kerken heeft zich in haar gisteren te Utrecht gehouden zitting vrijwel de gehele dag beziggehouden met de verdere behande ling van het rapport inzake de voorge nomen integratie van de Internationale Zendingsraad en de Wereldraad van Kerken. Dr. W. G. Harrenstein en dr. J. C. Gilhuis, beiden uit Amsterdam als zen- dingsdeputaten en de rapporteur van de commissie, ds. A. Mout uit Kollum, heb ben de in de zitting van vrijdag ge maakte opmerkingen beantwoord. Daar bij kwam wederom uitvoerig ter sprake de positie van de Wereldraad en zijn verhouding tot de Internationale Zen dingsraad. Dr. Gilhuis zei, dat de voort gaande internationalisatie van het zen dingswerk de Geref. Kerken voor bijzon dere problemen stelt. Zij kunnen onder meer de geestelijke krachten, die uit de Internationale Zendingsraad komen, niet missen. De rapporteur wees erop, dat de com missie haar eigen voorstel in de waag schaal stelt door duidelijk te zeggen, dat de synode het niet moet aannemen als zij niet overtuigd is dat het zo moet. De synode van Zwolle 1946 stelde wel restricties vast, maar gaf toch toestem ming tot aansluiting. Voor de replieken gaven zich 16 spre kers op. Daaronder was ook prof. dr. K. Dyk, die opnieuw een fel requisitoir hield tegen de Wereldraad, waarmee hij niets wil te maken hebben en die hij terwijl de conservenindustrie jaarlijks omtrent 175.000 ton afneemt. Voor fruit bedraagt volgens deze spreker het bin nenlandse verbruik circa 320.000 ton. De conservenindustrie verduurzaamt per jaar gemiddeld 105.000 ton. Voor de „eetbare tuinbouw" is op de „Floriade" een terrein van ruim drie ha beschikbaar. Er zullen 14 kassen zijn. Voorts komt er een veilinggebouwtje voor het publiek. plannen voor dit seizoen. De afdeling Leiden van de Kapperspatroonsbond mag zich zeer bloeiend noemen, zo werd uit de mededelingen van de voorzitter, de heer E. M. Langenzaal en de secretaris, de heer B. G. Damen duidelijk; ruim 90% van de katholieke kappers uit Leiden en haar veer tien aangesloten buurtgemeenten, zijn thans lid. De heer Langenzaal memoreerde in zijn openingswoord, dat er de afgelopen maanden veel en goed werk is verricht. Hij bracht ook de vakantieregeling ter sprake en laakte in felle bewoordingen de houding, van die kappers, die zich niet houden aan de opgestelde regeling en ondanks de gemeenteverordening toch werken tijdens de vakanties. Ook in Leiden zijn enkele van dergelijke ge vallen geconstateerd, aldus de heer Langenzaal Tevens werd de mogelijk heid overwogen om de vakanties meer te spreiden. Voorts deed de heer Langenzaal het een en ander uit de doeken over het komende jaarfeest in november. Even als vorig jaar zal dit feest weer een heel andere opzet hebben, dan vroeger met de jaarvergaderingen het geval was. Na een H. Mis, 's ochtends in de kapel aan de Oude Vest, zal in „Zomerzorg" de jaarrede worden uitgesproken, aan wel ke bijeenkomst een jongenskoor zijn medewerking verleent, terwijl er des avonds in „Zomerzorg" een feestelijke bijeenkomst met medewerking van een aantal cabaretiers uit Delft zal zijn. In deze moderne tijd is het hard nodig dat de kapper bij blijft, vooral in het damesvak. Er is nog veel te leren, niet alleen voor de kappers in de omlig gende dorpen, doch ook voor die in de stad. aldus de heer Langenzaal. Hij verheugde zich er over, dat er zo veel belangstelling bestond voor de tech nische club, die op 6 oktober in het Leonardushuis weer gaat draaien. Op deze technische club wordt door ervaren trainers aandaoht geschonken aan de noviteiten op technish en stilis tisch gebied. Vooral uit de omliggende gemeenten bestaat er veel belangstel ling voor deze club. De heer Langenzaal achtte het zeer waarschijnlijk, dat vol gend jaar de Amsterdamse technische club in Leiden komt demonstreren. Na er nog eens nadrukkelijk op ge wezen te hebben dat er op sociaal en cultureel gebied nog veel bereikt moet worden en er gepauzeerd was, leidde de heer Langenzaal Tnet een kort woord mr. J. Kamerbeek uit Breda in, die in een instructieve rede aandacht schonk aan het sociaal-economisdhe leven in ons land en het zichzelf en de toehoor ders daarbij gemakkelijk maakte door steeds terug te grijpen op de dinsdag uitgesproken Troonrede. een gevaar noemde voor het christelijk leven. Prof. dr. D. Nauta zette in een uitvoe rig betoog uiteen, waarom het moet zo als de commissie het voorstelt. De hoog leraar gaf nader aan, wat onder het be grip integratie moet worden verstaan en achtte het een winstpunt, dat de kerken in de Wereldraad begrip hebben gekre gen voor het feit, dat de zending van de kerk moet uitgaan, het integreren van de zending achtte hij een goede gedachte. Prof. dr. H. Bergema, zendingshoog leraar te Baarn, was van mening dat men wel administratief-organisatorisch dichter bij de Wereldraad komt, maar principieel niet. Spreker ontried de sy node uitstel van beslissing. De synode besloot, nadat deputaten en commissie zich hadden beraden, dat het modera- men een commissie ad hoe zal benoe men, die opdracht krijgt in een der eerst volgende zittingen met een nader voor stel ter zake te komen. Vervolgens bracht prof. dr. D. Nauta rapport uit over verschillende van de zijde der kerkelijke vergaderingen inge komen stukken over artikel 40 van de herziene kerkorde. De synode besloot na enige discussie dat dit artikel als volgt zal luiden: „In belangrijke zaken, die niet vallen onder het opzicht over en de tucht in de gemeente met name in za ken waarmede het bestaan zelf van de kerk of haar plaats in het kerkverband gemoeid kan zijn, zal de kerkeraad geen besluiten nemen zonder vooraf de ge meente erin gekend en daarover gehoord te hebben". De synode werd toegespro ken door ds. W. V. Mulder uit Castro- landa namens de Gereformeerde Ker ken in Zuid-Amerika. Namens de synode beantwoordde de voorzitter deze toe spraak. Chr .Geref. Zendingswerk op Celebes loopt af De generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft in haar dinsdag te Rot terdam gehouden zitting verschillende rapporten behandeld. Daaronder was allereerst het rapport inzake kerk en industrie. Over deze zaak ontstond een brede discussie .waarbij de kwesties van de geleidende werkweek en de zondags- ontheiliging vaak ter sprake kwamen. De synode besloot dat deze zaak zal worden ondergebracht bij het deputaat- schap voor diakonale en sociale aange legenheden. De synode nam een voor stel van ds. H. Toorman uit 's-Graven- hage met 32 tegen 16 stemmen, name lijk dat deze beslissing voorlopig voor drie jaar zal gelden, aan. Hierop volgde een instructie van de particuliere synode van het noorden en besloot de synode morele steun te geven aan de mannen- en vrouwenbonden van de Chr. Geref. Kerken. Hier na kwamen aan de orde het zen dingsrapport, waarop ds. K. J. Velema een toelichting gaf. Het werk op het zendingsterrein van de Chr. Geref. Kerken op Celebes loopt af. De kerken zullen een nieuw zendingsterrein krij gen in Kenya. De predikanten, ds. A. Bikker te Zwolle en ds. L. Floor te Al melo .alsmede de zendingsarts E. Helms zullen dan ook niet naar Celebes wor den uitgezonden. De torad ja-kerken zullen een aflopende steun van de Chr. Geref. Kerken ontvangen. binnenvering vanaf f 79.-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3