KROESJTSJEF IN WASHINGTON ZONDER GEJUICH ONTVANGEN WEERBERICHT Grote belangstelling langs de weg; president Eisenhower gereserveerder dan gewoonlijk Russische leider logeert thans in Blair House (met rode vlag) Inleidend gesprek van gisteren duurde in feite slechts één uur SCHERPSLIJPER SOUSTELLE OVERWEEGT AF TE TREDEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 No. 29849 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington, dr. P. G. J. Korteweg) Schuin tegenover het Witte Huis staat het crèmekleurige Blair House, het huis voor de logé's van de Amerikaanse regering. Van dit gebouw waait thans een grote Russische vlag! Het publiek mag er niet dicht bij komen, doch van de straat hoeken staart men ietwat ongelovig naar dit vreemde verschijnsel: een grote rode Sovjetrus- sische vlag in het hart van Washington. Nog enige maanden geleden wees men in officiële kringen een bezoek van Kroesjtsjef als zinloos van de hand, doch dinsdag werd de Russische leider binnengehaald met eerbewijzen, die alleen een staatshoofd worden betoond. De bevolking heeft Kroesjtsjef vroeg in de mid dag welwillend doch niet uitbundig ontvangen. De belangstelling op straat was echter ongewoon groot. Juichen doet het Amerikaanse publiek zel den of nooit, doch wanneer Eisenhower de menigte groette, weerklonk doorgaans een harte lijk applaus. Toen de president zyn gast in Blair House had achtergelaten en alleen naar het Witte Huis reed kreeg hy van het publiek een opvallend luide ovatie. Het was toen reeds anderhalf 'uur geleden, dat Eisenhower zijn hoge gast welkom heette op Amerikaans grondgebied. Het vliegveld Andrews, waar het enorme Russische vliegtuig landde, ligt 23 kilometer buiten Washington. Tengevolge van tegenwind kwam het Russische toestel een uur te laat aan. Op het vliegveld was de ontvangst tot in de puntjes geregeld; onderdelen van de gewapende macht waren tijdig opgesteld voor de inspectie, grote stellages waren geplaatst voor de vele t.v.-camera's en een tribune was neergezet voor de honderden jour nalisten, die hierheen waren gebracht in bussen van het Amerikaanse leger. Ondanks de zorgvuldige voorbereiding was het toch een ietwat malle vertoning, toen Kroesjtsjef moest uitstappen. Het was de bedoeling, dat de trap die voor het uitstappen zou worden gebruikt, zichtbaar zou zijn voor allen die de landing kwamen gadeslaan. Toen het toestel stilstond bleek de deur evenwel aan de andere kant te zitten, zodat Eisenhower zyn gasten begroette aan de achterkant van het kolossale vliegtuig en dus onzichtbaar voor het publiek. loper gedekt platform op om de volks liederen aan te horen. Vervolgens wer den de troepen geïnspecteerd. Tot dus verre had de Amerikaanse president, die zich kennelijk bewust was van de aan wezigheid van vele t.v.-camera's een ernstiger en gereserveerder houding aangenomen dan doorgaans zijn ge woonte is. Het was alsof hij wilde zeg gen: laten wij correct zyn tegenover de Russen, doch niet uitbundig in harte lijkheid. Toen Kroesjtsjef en hyzelf echter de troepen gingen inspecteren legde hij even een hand op de rug van de gast Begroeting per abuis aan de achterkant Spoedig echter zag men beide staats lieden tevoorschijn komen! Kroesjtsjef, gekleed in een zwart pak met lichte das, aanmerkelijk korter en dikker dan de rijzige, kaarsrechte Amerikaanse presi dent. Kinderen van leden der Russische ambassade boden mevr. Kroesjtsjef en de andere dames van het gezelschap rode rozen aan. Nadat de Russische lei der was begroet door de hoogste verte genwoordigers van de Amerikaanse re gering (alleen Nixön ontbrak) stelden hij en Eisenhower zich op het met een rode „Stem van Amerika" nu niet meer gestoord De Sovjet-Unie heeft gisteren kort na 4 uur het storen van de machtige radiozender „De Stem van Amerika" gestaakt, voor het eerst sinds tien jaar. Dit is meegedeeld door de directeur van het Ameri kaanse bureau van Voorlichting, George Allen. Om die tijd begon het eerste programma van de dag in het Russisch. „Eendracht maakt macht"' Prinses ereburgeres van Brooklyn Prinses Beatrix heeft gisteren het Museum voor Primitieve Kunst in New York bezocht. Daarna werd haar het ereburgerschap van Brooklyn verleend.- In het museum was de Prinses de gast van de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, die haar rondleidde tijdens een spe ciale voorbezichtiging van kunst voorwerpen uit"'het gebied van het Sentanimeer in Ned. Nieuw- Guinea. Prinses Beatrix gekleed in een zee groen shantung mantelpakje met licht groene hoed en witte schoenen en hand schoenen. bewonderde het geëxposeerde. Zij zei tegen gouverneur Rockefeller dat zij „bijzonder onder de indruk" was van de tentoonstelling. By aankomst in Brooklyn, genoemd naar het Nederlandse Breukelen, bood de bestuurder van Brooklyn, de heer Cashmore, de Prinses de perkamenten rol van het ereburgerschap en een vlag van Brooklyn aan. Op de vlag stond: „Eendracht maakt macht". Ongeveer 300 toeschouwers hoorden Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met plaatse lijk wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tus sen noord en noordoost. Koude nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 SEPTEMBER Zon op: 6.16 uur; onder: lè.53 uur. Maan op: 19.01 uur; onder. 6.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.19 uur en 15.41 uur. Laagwater te 11.34 uur en 23.52 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) en stuurde hem vervolgens met de hand aan de elboog in de juiste richting. Voor iedere toeschouwer was duidelijk hoe moeilijk het werkelijk contact is tussen staatslieden, die elkanders taal niet spreken. Deze taalbarrière kon ten dele ook verklaren waarom Eisenhower en Kroesjtsjef soms enigszins onbehol pen naast elkaar stonden op het po dium waar zij beiden een korte rede gingen houden. Eisenhower gebruikte daarbij de kans de aandacht te vestigen op de waarde van het Amerikaanse democratische systeem, terwijl Kroesjtsjef natuurlijk niet kon nalaten het succes van het schot naar de maan te memoreren. Voor het overige waren zijn woorden opval lend welwillend zonder evenwel een aanduiding te bevatten omtrent de voor stellen, die eventueel op komst zijn. Gedurende de tocht naar de stad bleek weer eens duidelijk, dat het on danks alle voorzorgsmaatregelen onmo gelijk is de Russische bezoeker absolute veiligheid te garanderen. Weliswaar had men het publiek verre gehouden van viaducten waar de auto van de bezoeker onderdoor reed, maar in het gras langs de parkweg byv. stonden hier en daar toeschouwers, die, hadden zij kwaad in de zin gehad, vry gemakkelijk een handgranaat in de auto hadden kunnen werpen. Misschien heeft Kroesjtsjef trouwens wel het gevoel gehad, dat een Eisenhouwer naast hem in de auto meer betekende voor zijn veiligheid dan 15.000 bewakers om hem heen!! Slot pag. 2 Vice-president Nixon stijgt in aanzien; in Camp David belangrijke discussies (Van onze correspondent in Washington) Ongeveer 2000 speciale perskaarten zyn naar wij vernemen verstrekt aan journalisten, die verslag zullen uitbrengen van Kroesjtsjefs reis door de Verenigde Staten. Nooit tevoren hebben de nieuwsorganen zoveel aandacht geschonken aan een belangryke gebeurtenis. Kroesjtsjef, die er in zyn zwarte pak uitzag als. een herenboer op zijn zondags, arriveerde tegen half vier aan het Witte Huis voor de inleidende bespreking, die bijna twee uur duurde. Men moet hierbij bedenken, dat alles wat daar gezegd is, moest worden vertaald. In feite duurde de conversatie daarom slechts een uur. Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene verschenen op het balkon van paleis Lange Voorhout, nadat zij waren teruggekeerd van de opening der Staten-Generaal. Advertentie Prinses Beatrix een dankwoord uitspre ken: „Ik dank U heel bijzonder voor de prachtige vlag die U me gegeven hebt. Ik zal nooit vergeten hoe hartelijk U my hebt ontvangen. Ook dank ik U voor de vele betuigingen van vriendschap je gens myn land". De aanwezigen applaudisseerden toen de Prinses - nadat de wind de perka menten rol had weggeblazen uit de han den van de heer Cashmore - naar voren stapte en de rol voor hem opraapte. Vóór de plechtigheid had de Prinses haar naam gezet iy een oude Neder landse bijbel uit 1738 die een Neder lands kolonist destijds naar Brooklyn had meegenomen. Winkelen op Fifth Avenue Na de lunch, die zij met een klein ge zelschap, onder wie haar oom, Prins Aschwin die conservator aan het New- yorkse „Metropolitan Museum of Art" is gebruikte in de exclusieve „21 Club", ging Prinses Beatrix vergezeld van haar secretaresse, mevrouw mr. M. Scholtens- Meurs, en haar hofdame, jonkvrouwe C. Roëll, winkelen. Eerst werd een waren huis aan Fifth Avenue bezocht. Daarna Burgemeester Wagner van New York-City bood Prinses Beatrix tijdens haar bezoek de medaille van de stad aan. Naast de Prinses de burgemeester, die de medaille draagt. ging het gezelschap naar Madison Avenue. Na de wandeling, die jngeveer twee uur duurde, rustte het gezelschap uit in het restaurant van het Waldorf-Astoria hotel. 's Avonds woonde de Prinses op Broadway een voorstelling bij van „The Marriage-go-round". Vanochtend bracht Prinses Beatrix een particulier bezoek van drie uur aan het gebouw van de V.N. 's Middags woont zij een receptie bij, die gegeven werd door de „Holland Society", de „Daughters of Holland Dames", de „St.- Nicholas Society" en de „Huguenot So ciety". Vanavond wordt te harer ere in de Columbia Universiteit een diner ge geven door de „Netherland-America Foundation". Kroesjtsjef maakt zich niet druk over kleding Men mag aannemen, dat Eisenhower met zijn gast gesproken heeft over Ber lijn, de kernexplosies, de ontwapening en de handel, doch de discussie had zulk een voorlopig karakter dat geen van beiden een concrete definitie, van de eigen posities verstrekte. Het' gemeen schappelijk communiqué noemde het ge sprek vriendelijk en openhartig en in deze trant wenst men tot het einde van Kroesjtsjefs rondtocht door te gaan. Herter en Gromyko, de resp. ministers van Buitenlandse Zaken, die bij de eerste discussie in het Witte Huis aan wezig waren, zouden heden bijeenkomen teneinde een soort agenda op te stellen voor de belangrijke besprekingen in Camp David, nabij Gettysburg. De man, die zeker zyde kan spinnen by dit bezoek is vice-president Nixon, want hij geniet thans de reputatie Kroesjtsjef en de Russische politiek goed te kennen. Vandaar dat Eisen hower hem reeds op de eerste middag er bij heeft gehaald. En vandaar ook dat Nixon present zal zijn in Camp David tydens het weekeinde van 26 sep tember. Waarlijk, Nixon is in aanzien gestegen sinds in het voorjaar Macmil- lan en Eisenhower zonder Nixon confe reerden in hetzelfde kamp! Eisenhower acht Nixons aanwezigheid thans kennelijk in het belang van het land. De president moge dan al niet de bedoeling hebben Nixon naar voren te schuiven in de strijd om het president schap, het blijft toch een feit, dat Nixons positie op deze manier enorm wordt versterkt. Wanneer het volk de indruk krijgt, dat Nixon meer dan iemand anders expert geworden is in het diplomatiek contact met de Sovjet- Unie kan hem dit een aanmerkelijke voorsprong geven in de strijd tegen de Republikein Rockefeller en later in de eindstrijd tegen de kandidaat der Demo craten. Vlucht per helikopter en diner van gouden servies Laat in de middag hebben Eisen hower en Kroesjtsjef een vlucht per helikopter boven Washington gemaakt, 's Avonds boden de Eisenhowers ter ere van het Russische bezoek aan honderd gasten een diner aan in het Witte Huis. Het menu was zeer Amerikaans gehou den, met o.a. geroosterde kalkoen, een traditioneel Amerikaans gerecht. Na af loop liet een zanggroep een aantal Ame rikaanse liederen horen. Het viel op dat Kroesjtsjef aan tafel hetzelfde kostuum droeg, waarmee hij per vliegtuig was gearriveerd. President Eisenhower was in rok-kostuum gekleed! In tegenstel ling tot de Russische premier droegen zijn vrouw en zijn twee dochters wèl avondkleding. Mevr. Kroesjtsjef was ge kleed in een lange japon van blauw groene taf zij de met korte mouwen. Zij droeg een kleine broche met diamanten en zij had haar lippen iets aangezet. De twee dochters van de Russische rege ringsleider waren in het wit. Men at van het gouden servies van president James Monroe. Aan het diner namen twee neger echtparen deel, namelijk George M. Johnson, advocaat en lid van de Fede rale commissie voor burgerrechten, met echtgenote en dr. James Birnie, die ver bonden is aan de biologische faculteit van Morehouse College, en zijn vrouw. Schilderijendiefstal in Toronto (Canada) Uit het museum te Toronto zyn zes schilderstukken gestolen. Van de ver dwenen stukken zyn er twee van Rem brandt, twee van Frans Hals, een van Rubens en een van Renoir. De doeken zyn uit de lijsten gesneden. Het stuk van Rubens was ook al eens in 1954 gestolen en later beschadigd teruggevonden. Het is ruim honderd duizend gulden waard. De directeur van het museum. Bald win, zei de waarde van de gestolen schilderstukken op 2.7 miljoen gulden te ramen. De politie verklaarde aan te nemen, dat de dieven zich maandag voor het sluitingsuur van het museum in het ge bouw hebben verscholen. In het museum zijn voorts fcwee be schadigde schilderijen aangetroffen. B O ia i A N O. 1 CIGARETTES Prins Bernhard naar Istanboel vertrokken Prins Bernhard is vanmorgen om vijf uur per vliegtuig van Soesterberg ver trokken naar Istanboel. Zoals bekend zal hij daar de vier dagen durende Bil- derbergconferentie bijwonen. De Gaulle's plannen voor Algerije Maar Franse opperbevel iti Algiers staat achter sijti leiderde generaal-president (Van onze Parijse correspondent) Hoe zyn verklaring vanavond om acht uur via alle Franse stations van radio en televisie over Algerije ook uit mogen vallen, vriend en vijand van de generaal, liberaal en fascist, zullen eensgezind moeten erkennen, dat De Gaulle zijn geheim tot het laatste moment zorgvuldig en vry volledig heeft weten te bewaren. De oude Grieken hadden indertyd met niet meer spanning het moment kunnen verbeiden dat het orakel van Delphi zijn stem verheffen zou. Gistermiddag heeft de generaal zijn verklaring in haar grote lijnen al aan zyn schildknaap premier Michel Debré onthuld en de rest der ministers zou vandaag, vlak voordat de rede op de band zou worden vastgelegd, ook nog in het geheim mogen delen. fcueel gecontroleerde verkiezingen te be slissen. Het liberale geluid dat men dus wel algemeen van De GauMe's voorstel ver wacht, is overigens bij voorbaat al aan leiding geworden tot grote ongerustheid in het kamp der rechtse extremisten. De Algerijnse afgevaardigden hebben gisteren onafgebroken in het parle mentsgebouw te Parijs vergaderd en bovendien is uitgelekt, dat de voorman der fascistische scherpslijpers in Frankrijk, Jacques Soustelle, vorige week gedreigd heeft uit protest tegen De Gaulle's Algerijnse plannen als mi nister af te treden. Tenslotte schijnt Soustelle zijn par- tcfeuille voor het moment nog maar liever te hebben willen bewaren, maar met zyn vertrek uit de regering wordt in politieke kringen nog altijd ernstig rekening gehouden, in welk geval Sou stelle vermoedelijk het sein voor een openlyke actie van de ultra's tegen de nieuwe politiek van De Gaulle zou geven! Het opperbevel in Algiers heeft gisteren uit naam van generaal Challe echter „de officiële verzekering gege ven, dat het Franse leger zich als één man achter „zyn leider Charles de Gaulle" zal biyven scharen!! Weigerend antwoord Ferliat Abbas van Maar voor de rest tastte iedereen ln Frankrijk vandaag nog in het duister omtrent de weg, die de generaal in en met Algerije nu verder in wil slaan, al zyn er dan ook natuurlijk wel enkele aanwijzingen over de richting op te sommen. Zo hebben we enige redenen te ver moeden, datDe Gaulle de Algerijnse nationalisten een bestand voor zou kunnen stellen, waarover de provisori sche rebel lenregering, die in Tunis onder leiding van Ferhat Abbas sinds enkele dagen al in voltallige zitting oij- een is gekomen, dan nog deze week haar, vermoedelijk afwijzend, antwoord geven zal. Na die negatieve repliek zou •de pacificatie volgens de verlangens van het Franse leger dan ongewijzigd kunnen worden voortgezet. De Frans-Algerijnse eenheid als poli tieke oplossing zal ln De Gaulle's ver klaring echter zeker worden afgewezen en het Algerijnse volk zal even stellig het recht worden toegekend over zijn eigen toekomst later bij vrije en even-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1