AMSTLEVEN levensverzekering Laatste nieuws In water kan de mens het beste de gevaren van het heelal doorstaan Amerikaanse nylon-kunstmaan over enige maanden op weg Nieuwe aanval op de Zuidpool Verkeersongeluk te Zoeterwoude (Van onze Londense correspondent) Het nijpende probleem van het menselijke uithoudingsvermogen in een door de wereldruimte snellende raket kwam vanzelfsprekend aan de orde op het internationale ruimtevaartcongres in Londen. Vooral de Amerikanen bezitten grote ervaring op dit gebied, dank zij hun vergaande vaak gruwelijke proefnemingen met vrijwilligers, gerekru teerd uit de kring van militaire invliegers. Zenuwen en concentratie vermogen van de kandidaat-supermannen werden gecontroleerd door hun een taak te laten verrichten, terwijl twee wegdekboormachines horen en zien deden vergaan. Ze werden door een wiel in het rond geslingerd om na te gaan of hun bewustzijn bestand was teqen de steeds wisselende druk van de zwaartekracht. Ze werden geblinddoekt in een „Rock and Roll"-stoel gezet om al tuimelende een vlieqtuiq in horizontale positie te trekken. Twee uur lang moesten zij bovendien gebukt staan in een donkere gewatteerde ruimte. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 Gruwelijke proeven met „raketmensen"' Vyf vrijwilligers werden een week lang opgesloten in een raketcabine, waarvan de omstandigheden overeen kwamen met die welke tijdens de vlucht in het heelal heersen. De man nen konden in de nauwe ruimte niet staan en niet naar buiten kijken. Zij konden evenmin iets uit de buiten wereld horen, behalve het nagebootste motorengeluid en de muziek van ^nkele grammofoonplaten, die ze mochten meenemen. Om de vier uur moesten zij rusten. Het enige werk dat ze deden, was het eentonige gadeslaan van ver schillende lichtsignalen op hun instru mentenbord en het bedienen van knop pen. De zuurstofvoorziening en lucht zuivering geschiedde van buitenaf. Er ontstond enige paniek toen een van de opgeslotenen zich niet meer herinne ren kon hoelang de eenzame opsluiting geduurd had. Zijn kalmte keerde echter terug nadat hij de voedselblik- ken had geteld en kon berekenen hoe veel hy gegeten had. Snelste mens John Stapp, de president van de Amerikaanse Raket Vereniging, die zichzelf ook aan soortgelijke proeven heeft onderworpen en de snelste mens op aarde wordt genoemd (dank zij zijn ervaringen in de door hemzelf ontwor pen raketslede, welke langs de grond wordt afgeschoten) onthulde, dat bm het risico voor de raketbemanning zoveel mogelijk te beperken, het aan te bevelen is om hen op te sluiten ln een met water gevulde bak ter grootte van een doodkist. In Amerika wordt hiermee thans ge- experimenteerd. Indien een mens ge heel door water omgeven is en zUn luchttoevoer wordt geregeld door mid del van een ademhalingsmasker, kan hij veel beter grote snelheden en plot selinge atmosferische veranderingen doorstaan. Het water verspreidt de druk namelijk gelijkmatiger over zijn lichaam. Ook is gebleken, dat de mens op de zelfde manier grote hitte kan door staan. In hun water-,.pak" stonden de proefpersonen geruime tijd in speciaal gebouwde ovens, zy lieten zich vyf minuten „koken", terwijl de muren van de oven een temperatuur hadden van 500 graden fahrenheit en de tempera tuur van de lucht 350 graden fahren heit bedroeg. Hierby liepen ze echter wel wat blaren op. In een atmosfeer, geheel verzadigd met waterdamp kan niemand een grotere hitte dan 165 gra den fahrenheit ook maar voor een ogenblik doorstaan. Ook voor de raket- kunde is het van groot belang te weten welke hitte de mens wei verdragen kan, gezien de gloeiende staat waarin de projectielen verkeren als zy opnieuw de dampkring betreden. Zwevend vöedsel Ook het menu voor de raketreiziger levert grote problemen op wegens de staat van gewichtloosheid waarin hjj verkeert. Daarom zal hy het meeste voedsel in pastavorm tot zich moeten nemen, geknepen uit een tube. Nor maal voedsel, dat gekauwd moet wor den, komt nauweiyks in aanmerking omdat het in de mond zal biyven zweven Verwacht wordt, dat aan het eind van het jaar een Amerikaanse „maan" van nylon op een afstand van 1.500 km om de aarde zal cirkelen om radio- en t.v.-slgnalen naar andere werelddelen te kaatsen. De Amerikaanse regering heeft reeds een ballon van 30 meter doorsnede vervaardigd. Deze zal worden gelanceerd met In de kern een hoeveel heid water, dat in de vacuumtoestand van de wereldruimte zal gaan koken, waarna de stoom de ballon zal opbla zen tot de maximale grootte. De ballon zal worden overgoten met aluminiumverf en op die manier als Venus schitteren. Er is ruimte genoeg om een aantal radio- en t.v.-kanalen geiyktydig te relayeren. De nylon- maan zal ook voor de overbrenging van foto's kunnen worden gebruikt. Per uur zal 16 tot 16.000 myi worden afgelegd. Goede rem Totnutoe was er nog geen systeem gevonden om aardsatellieten met suc ces naar de aarde terug te brengen. Er is nu echter in Amerika een paraplu achtige rem ontworpen, welke een vooraf berekende landing met een nauwkurigheld van 250 km mogeiyk zou maken. De rem is van opvouwbaar licht roestvrij staal. Tekortkomingen van het Geofisch Jaar zullen volgend jaar ivorden goedgemaakt Met circa 12 miljoen gulden gaat men kundige stations ontvangen het meeste begin volgend jaar een nieuwe weten- schappeiyke aanval op de Zuidpool on dernemen. Deze nieuwe aanval zal, even als de vorige onderneming, internatio naal van opzet zijn aangezien er tech nici en geleerden uit vele landen aan deelnemen. Speciale aandacht zal thans worden gegeven aan de biologie, de car tografie en de geologie van de Antarctis, DE ZUIDPOOL omdat deze onderdelen niet in het pro gramma van het Geofisisch Jaar waren opgenomen. T.a.v. de Zuidpool. Dit ge mis wil ben begin volgend jaar gaan goedmaken. Men is daarby heel wat van plan, zo staat er o.a. een tocht van drie maanden door Victorialand op het pro gramma over een gebied groter dan Frankryk. Ook heeft men het voorne men om over een afstand van ca 2000 km Mary Byrdland te doorkruisen. De gehele onderneming, die wordt be taald door de Nationaal Science Foun dation, zal ongeveer een klein jaar in beslag nemen; in die tijd heeft men. buiten de beraamde tochten, nog heel wat werk te verzetten; zo zal men zich intensief bezig gaan houden met het aardmagnetisme, de Gletsjers, het weer, oceanografie, kosmische stralingen en nog ettelijke andere zaken meer. De zes in het Poolgebied gelegen weer- geld, nl. ca f. 8 miljoen om hun waar nemingen voort te kunnen zetten. Deze stations worden beheerd door Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en Argentinië. In februari van het volgendjaar zullen de ijsbrekers van de Amerikaanse Marine de wateren rond Graham-land binnen dringen waar de geleerden waardevolle gegevens hopen te verkrijgen. In dit ge bied konden tot op heden nog geen waarnemingen worden verricht aange zien daar nog geen onderzoekers waren doorgedrongen. Tot op heden mocht het nl. niet gelukken door het zeer dikke ys heen te breken. Tydens de onderneming hoopt men ook nauwkeurige kaarten van de Zuid pool te kunnen maken. Aan dergelyke kaarten bestaat een groot gebrek. Daar by hoopt men elndeiyk de juiste ligging van verschillende bergketens precies vast te kunnen stellen. De American Geogra phical Society en leden van de universi teit van Minnesota zullen dit reusach tige karwei voor hun rekening nemen. Op de lijst van deelnemers zien wy ook nog de namen van diverse andere uni versiteiten en regeringsorganisaties zo dat wy kunnen vaststellen dat deze nieu we aanval op het, voor een deel, nog on bekende werelddeel zeer krachtig zal zyn, Dat mag dan ook wel want het conti nent is ongeveer zo groot als Zuid- Amerika; alleen het Ross-plateau is al ca 2.5 maal groter dan Engeland. Op sommige punten is het ijs ca. 3 km dik, terwijl er dryvende ijsvelden worden waargenomen die zo groot zijn als heel Nederland! Zonder groot opgezette on derzoekingen krijgt men dus nooit de Zuidpool geheel onder controle. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Gistermiddag reden op de Rykswegsing schoot de personenauto terug over IA onder Zoeterwoude achterelkaar ko mende uit de richting Den Haag, een icooter met duo-passagier, een vracht- ui to met aanhangwagen en een perso nenauto. Ter hoogte van het benzine tankstation wilde de bestuurder van de Personenauto de vrachtwagen passeren m begaf zich op de linkerrijbaan. Op dit moment maakte de vrachtautobestuur- ier aanstalten om de scooter te passe ren. De personenwagen kon door zyn ?rote vaart niet vlug genoeg tot stil stand komen en botste tegen een vracht- toto, geladen met stenen voor de Ryks- faterstaat, die op de middenstrook tus- icn de vier rijbanen stond. Na de bet- de beide rechter rijbanen en greep daar bij de scooter. De chauffeur van de personenwagen liep daarbij een hoofdwond en vermoe- deiyk een hersenschudding op. Ook de mede-inzittende van de personenauto en de berijders van de scooter werden ge wond. Allen werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zowel de personenwagen als de scoo ter werden vry ernstig beschadigd. De foto toont de beschadigde perso nenauto. (Foto LD/Holvast) 30500 30500 30500 Gebouw ingestort: zeker 14 dotten In Barletta bij Bari in Zuid- Italië is vandaag een huis van vijf verdiepingen, waarin 24 gezinnen woonden, ingestort. Tot dusver zijn 14 doden geborgen, maar men vreest dat er nog veel meer lijken onder de puinhopen liggen. Het huis is pas enkele maanden geleden gebouwd. Er waren 90 a 100 be woners thuis toen het gebouw in stortte. Poging tot moord uit jaloezie (Speciale berichtgeving) Een 37-Jarige landarbeider uit Nieuw- Weerdinge (Dr.) heeft zaterdagavond te Nleuw-Weerdinge getracht zyn buurman met een mes te vermoorden. Nadat hij zyn buurman drie messteken had toe gebracht slaagden omwonenden en voorbijgangers erin de mannen te schel den. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Emmen overge bracht. De dader, een 37-Jarige landarbeider, gehuwd en vader van twee kinderen is uit jaloezie tot deze daad gekomen. Hij werkte in de Noordoost-polder en kwam alleen gedurende de weekeinden thuis. Zijn echtgenote, die de laatste tyd over spannen was, reisde twee weken geleden op advies van de huisarts naar kennis sen te Rotterdam om daar rust op te doen. Daar haar man afwezig was werd een buurman verzocht haar en haar twee kinderen naar Rotterdam te bren gen. De buurman voldeed aan dit ver zoek. De landarbeider nam hem dit ech ter zeer kwaiyk. Zijn wrok over dit geval groeide en om zich te wreken kocht hij een mes. Zaterdagavond wachtte hij zyn buur man op. Toen deze verscheen wierp hij zich op hem en bracht de man verschil lende messteken toe. De landarbeider werd aan de politie van Nieuw-Weer dinge overgeleverd en ingesloten. Hij zal voor de officier van Justitie te Assen worden geleld. Zes jaar voor 64 inbraken (Van onze Haagse redactie). De Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft zes Jaar gevangenisstraf geëist tegen een 29- jarige schilder-zeeman uit Rotterdam, die samen met zijn oudere zwager in en rond Rotterdam niet minder dan 64 inbraken gepleegd heeft. Van de totale buit grote geldbedragen en partijen juwelen heeft de politie niets kunnen achterhalen. Het geld was op. de juwelen bleven onvind baar. De oudste Inbreker zei, dat hij de gestolen sieraden telkens ln het water had gegooid, omdat hij ze nooit van de hand had kunnen doen. Het tweetal, dat al eerder tezamen een serie inbraken heeft gepleegd, was na het uitzitten van de vorige veroor deling weer opnieuw begonnen. Eerst verplaatsten de mannen zich per brom mer. toen de „zaken" goed gingen schaften zij zich een motor aan en ten slotte deden zij hun nachteiyke roof tochten per automobiel. De zwager zou de geroutineerde initia tiefnemer geweest zijn. Tegen hem had de Officier van Justitie zes jaar ge- eist. de eis tegen de 29-jarige schilder luidde vier jaar. Beide mannen werden echter tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. A'leen de jongste veroor deelde ging van het vonnis in hoger be roep. Het Haagse Gerechtshof zal op 30 september arrest wyzen. 1 Kunstschilder door eigen auto overreden De in Parfjs wonende Eindhovense kunstschilder Jan van de Ven. die momenteel een expositie houdt in de Krabbedans te Eindhoven, is van nacht zwaar gewond doordat hij door zyn eigen auto overreden werd. HU had een bezoek gebracht aan de cartoonist Ton Smits in de Melati van Javastraat. Daar de motor van zijn auto weigerde gebruikte hy de zwengel. Op hetzelfde moment dat de motor aansloeg begon de auto te rijden. De heer Van de Ven viel en kreeg de wagen waarin reeds vier personen hadden plaatsgenomen, over zich heen. Met een zware hersenschudding, enige gebroken ribben, een gebroken sleutelbeen en in wendige kneuzingen is hij naar het St.- Jozefziekenhuis te Eindhoven overge bracht. LEIDERDORP ZWEMBAD WORDT GESLOTEN Morgen wordt het Leiderdorpse zwem bad voor het publiek gesloten. Het aan tal bezoekers bedraagt deze zomer byna 300.000. De inkomsten bedroegen onge veer 60 %,meer dan vorig jaar. VOORSCHOTEN Floraliatentoonstelling Ook dit jaar wordt een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen van de lagere scholen opgekweekte plantjes. In het voorjaar werden op de scholen plan tjes uitgereikt en vrijdag en zaterdag a.s. zullen de resultaten van de kwekerij in het Gebouw voor Christelyke Belangen aan de Wijngaardenlaan tentoongesteld worden. De tentoonstelling wordt evenals andere jaren ingericht door personeel van de plantsoenendienst onder leiding van het hoofd van deze dienst, de heer G. Buys. Aangezien bewezen is, dat het gebouw zich voor dit doel bijzonder goed leent, mede door de bakstenen wanden, kan men ervan verzekerd zyn, dat ook dit jaar deze fleurige en kleurige tentoon stelling een bezoek waard zal zyn. Vrydagavond opent burgemeester C. J. van der Hoeven deze tentoonstelling, die dan tot halfelf geopend zal zyn. Zater dag is de tentoonstelling geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 10 uur. Reeds vrij dagavond zullen de pryswinnaars bekend gemaakt worden. Als byzondere attractie wordt zater dagochtend aan de kinderen, die plantjes gekocht hebben een filmvoorstelling aan geboden in het Cultureel Centrum. Er worden films vertoond over bloemen en planten. De tentoonstelling zal worden opge luisterd met inzendingen van plaatseiyke kwekers en bloemisten, waarnaast ook biologische insluitingen in plastic en een fraaie collectie schelpen te bezichtigen zullen zyn. WARMOND De burgemeester is donderdag ver hinderd zijn wekelyks spreekuur te hou den. Dit spreekuur zal nu gehouden worden op vrydag a.s. van 10 tot 12 uur. RAADSAGENDA De raad der gemeente zal op dinsdag 22 september a.s. in openbare vergade ring bijeen komen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: overname van twee strookjes grond ter verbreding van het trottoir langs de Herenweg; het aanbrengen van een demontabele ge- deeltelyke afsluiting van de muziektent; aanschaf van 50 houten stapelstoelen en 50 stalen lessenaars en het aanbrengen van een betonnen vloer onder de mu ziektent. Pre-advies met betrekking tot verkoop van grond in het uitbreidings plan oost. Schipper zag zijn hele bezit vergaan (Speciale berichtgeving) Doordat de deklast ging schuiven, is vannacht het 375 ton metende motor schip Dana II in de Waalhaven te Rot terdam gezonken. De schipper en zyn vrouw konden nog net in een roeiboot springen voordat hun schip onder de oppervlakte verdween. Hun kleding, huisraad en een geldkistje met f. 2.200 verdwenen eveneens in de diepte. Nieuw Paleis van Justitie in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen is in het Bezui- denhoutkwartier te Den Haag een ter rein, dat begrensd wordt door de Juliana van Stolberglaan, de Theresiastraat en de 2e van den Boschstraat, bestemd voor de bouw van een nieuw Paleis van Justi tie. Zoals bekend is het oude Paleis van Justitie in 1944 door het bombardement van het Bezuidenhout vernield. Voor de nieuwbouw is op de begroting van Justitie een som van f. 12 miljoen uitgetrokken. Dief van beeldje te Arnhem gearresteerd (Speciale berichtgeving) Maandag j.l. is de Arnhemse politie er in geslaagd een 23-jarige Arn hemmer te arresteren die ervan ver dacht wordt uit liet Aartsbischoppe- lyk Museum te Utrecht 'n kunstwerk gestolen te hebben. Sinds donderdag avond werd in dit museum geiyk gemeld een kostbaar beeldje ver mist voorstellende de Boodschap aan Maria. De man werd aanvankeiyk gezocht naar aanleiding van een bromfietsdief stal die hy in Apeldoorn gepleegd had. De Arnhemse recherche trof hem met de gestolen bromfiets in Arnhem aan en by het onderzoek bleek, dat hy waarschijniyk ook de dader Is van bo vengenoemde diefstal. Het beeldje is nu terecht. De man werd overgebracht naar Apeldoorn. K.JN.V.B.-toto (Van onze Haagse redactie) Twee deelnemers aan de KNVB-toto een Amsterdammer en een Leidenaar zUn vandaag een dikke halve ton rijker geworden. Het zijn de heren J. Perlee, Nieuwe Willemstraat 3 in Am sterdam, lid van de Vereniging „Half weg" en L. Mulder, Lodewyk van DeUs- selstraat 13 in Leiden, donateur van UVS. Zy hadden beiden 14 uitslagen juist voorspeld. De prijs bedraagt f. 104.070,—. De tweede prys gaat naar 35 deelne mers met 13 punten. Zij verdelen f. 44.605,—. Jupiter-raket ontploft Een Jupiter-raket met in de neus 14 drachtige muizen en twee kikkers is van daag tien seconden na de lancering uit elkaar gesprongen. De Jupiter ontplofte op 300 meter hoogte. Het doel van de lancering was de uitwerking van een ruimtevlucht op kleine dieren na te gaan. De raket week byna onmiddellyk na het afschieten scherp van haar koers af. Vele brokstukken van de ontplofte raket kwamen op de lanceerplaats te recht, maar niemand werd gewond. Gisteren is ook een poging gedaan om een Jupiter-raket met muizen en kik kers af te schieten, maar door weigering van het ontstekings-apparaat mislukte ook die poging. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 15 september V.C. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Clematis 1429, Ger- bera 1839, Bouvardla 1540, Chrysan ten gr.bl. 39—64, Idem kl.bl. 15—32, per stuk. Gladiolen 3060, Ornlthogalum 35 95, Cyclamen 4075, Dahlia's gr.bl. 15 35, idem kl.bl. 10—20, Freesla 45—135. Asperagus plum. 70150 per bos. FOTULANTEN: grote pot, kleine pot: Adianthum 3542, Anthurium 200 480. 80—120. Asplenium 80—110, 30—35, Bougalnvlllea 300500, 150175, Cactus- semp. 6090, 2035. idem wlnterbl. 80 130, 20—35, Bladbegonla 80—120, 2535. Bongainvlllea 300500, 150175, Cactus sen en vetplanten 6080, 1240, Colens 4085, 1215, Campanula lsophllla 100 175, 50—85. Croton 200—350, 60—85. Cy clamen 200380, 80160, Diefenbachla 200380, Euphorbia splendens 180 200, 20—35, Ficus 200—310. Gemengde planten 7085, Gesneria 5055, Hedera bont 160245, 3555, Monsters 200—400, Nephrolepls 180—300, 35— 42, Primula abconlca 60110, 3052, Phllodendron Scandens 4558, Sanse- v Ier la 180—350. 100—150, St.-Paulia 6010, Scindapsus bont 100130, ld. groen 6080, Tradescantla 6065. 12 15, Varens gem. 2532. KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 septem ber Groenteveiling: Bloemkool Al (per 100 st.) 22—39, idem A 2 11—31, Idem BI 2124, waspeen Al (per kist) 5.10 7.70, idem A 2 2.20—7.10, idem B 1 5.90 8.80, idem B 2 2.102.40, bospeen (per 100 bos) 3142, andijvie 79, augurken 7 76, uien (per kist) 1.703.50, prinsessen- bonen 3273. selderij (per 100 bos) 7 10. spinazie 2431. sla (per 100 st.) 9 16 snijbonen 2555 peterselie (per 100 bos) 66. groene kool 2032, pronkbe nen 20. Aanvoeren: Bloemkool 23.000 st. waarvan 2.000 stuks voor export werden verkocht; waspeen 61.000 kg., waarvan 26.000 kg., voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 15 september Bloemen veiling Flora: Ornlthogalum 220300, Dahlia's: Morlo 200280, Passé Partout 180, Glorie van Heemstede 210, Punty 180 220. Pompon gemengd 280310, Kochel- see 100180, Lipoma 120220, Hellanthen 80130, alles per 100. Tros-chrysarrten Samaria 5565. Tilly 55, Septembergeel 4045, Delight 60, Reveüle 100—110, Wen dy geel 3038. Chatsworth 3045. Dwerg asters 4560, Enkele Asters 3045, Dub bele Asters 4560. Phygostegia 2230. El- ta 1823, Statlce gemengd 4044, alles 6er bos. Grote Chrysanten: Mlgolle 914, ew Princess 1216, White Hope 1216, Day Dream 1012, Westfield 812, De- lightfull 810 per stuk. BEURSOVERZICHT Iets vaster AMSTERDAM, 16 september De Amsterdamse beurs heeft vanmid dag moed geput uit het herstel dat-Wall Street gisteren tegen slot heeft laten zien, maar vooral uit de vaste stemming die vandaag op de beurs van Frankfort heerste. Ook was de handel iets opge wekter. De gehele markt had kenneiyk vertrouwen dat in New York het herstel vandaag duideiyker aan de dag zou treden. Terwyl Kon. Olie ongeveer f. 1.— be neden het niveau van gisteren lag, wa ren de drie andere internationals op hoger niveau: Unilever vooral was vast op 6474 maar liep terug tot 6454, Phi lips deed 641 na 643, AKU was byna 3 punten beter op 3734. In de Scheep- vaarthoek viel enige grond in de markt te bespeuren. Certificaten Dell herstelden tot f. 170. Opmerkelyk was dat Amster dam Rubber plotselinge vraag ontmoette en 3 punten verbeterde. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 september Londen 10.59%—10.604, New York 3.771J— 3.78iVMontreal 3.97%—3.97%; Parijs 77.024—77.124; Brussel 7.55—7.554; Frankfort 00.304—90.354; Stockholm 73.014—73.06 4; Zurich 87.324—87.374; Milaan 60.894—60.944; Kopenhagen 54.79 4—54.84 4Oslo 52.944 —5259 4 Wenen 14.644—14.654; Lissabon 13.21— 13.224; Ankara 3.76%—3.774; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Woensdag 16 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden IOOIV 1004 100 iV 1004 95 95 Grootboek obl 34 80 Ned '47 3 4 (3) 93% 92 96% 96 <ïed '53 (34) 94 A 944 Ned '56 34 944 94L 89% 894 984 GB 98Ts 90 90 90 90 Ned '55 II 34 914 B 894 89% Dollarlng '47 3 914 91% Investeringscert 3 974 974 Ned 62-64 3 994 98% 94% 944 Grootboek '46 3 89 '/a O B Ned WB 6% 110% 110 ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B 424 424 Nat Handelsbank 1624 162% Ned Handelmy 244 245GD. 96% 99 149% 149% 205GB 206 3704 3724 Berkel's Patent (v.) 267 272G.B. Calvé Delft eert 650GB 640 Deli Mij .en (Ver.) 169 50GB 169.90 Kon Pap v Gelder 244 246G.B. Hoogovens eert 570GB 573G.B. Müller en Co NB 315 311 Ned Kabelfabr 400GB 405G.B. 638 6394 245 243G.B. 6414 6444 Wilton Feyenoord 215 2114 Biliton 2de r 3424 3374 Dordtse Olie gew 725GB 725GB Kon Olie (f20 163 162.50 Idem (50 f 20—) 162 161.25 Holl Amer üjn 163 164 Java China Paket 1514 151 KL-M 124 124 Kon Ned Stmv Mil 1604 160% Kon Paket My 129% 1294 Stoomvaart My Ned 1694 168 Nievelt Goudr eert 141 1404 v Ommeren eert 245 2494 Kon Rott Lloyd 150 150 Ned Scheepv Unie 141% 142 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 i34) 3.. 944 Idem 48 '34) R'dam '52-1 (44) idem *37 I-in (34) Idem "38-i (34) 944 94% 94% 94% Bankwezen Bank N. G "58 (5%) 10411 104% ld N.WB '52 (44 99 99 Industr. Obligatie* Philips Dollarlng '51 97 4 794 Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 24 89% A'dam '56 I 24 824 82 A'dam '56 II 24 93 92% Eindhoven '54 2 4 82 82% Enschede '54 2 4.... 82 Den Haag '52 I 24 88% 88 Idem H 24 87% R'dam '52 I 24 89% Idem n 24 894 904 Idem '57 2 4 98 98 4 Utrecht '52 24 91% 92 Z.-Holl 1957 2 4 98iV 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 210 209 Amst Bank 324 4 325 H.BU eert 248 Rott Bank 2954 295% Twentsche Bank 270 2694 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 390 388L Borneo Sum H My 71% 71% Ned G en Sp fabr 296 295 Kon Ned Grofsm 157% 157% Intematio 1384 140 Int Kunststoffenind 48 Leidse Wolspinnery 373 379 Rott. Droogdok Mij 635 633 Sikkens Lakfabr '53 609 Ned. My Walv.vrt 117 118 Zaalberg 143B 144 Ing bur v Bouwnyv. 257 Spoorwegen üeli Spoorweg My. 87 L 85L Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 26 il 26% Intern Nickel94% 94% Anaconda 62% 62 Bethlehem Steel 54% 554 Cities Service 52%exd. 52% General Motors 54% 54% Kennecott 96% 96 Republic Steel 78% 774B Shell Oil 76 74% Union Pacific 304 30tl Un States Steel 101% 102% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 15/9 Edeimet Kon AA 764 76 Pref wa idem 834 84 '•-•ctrolas B 340L 340L Holl Constructie 425L Ver Touwtabrleken 284 Wernink's Betonm 140GB 141 Ven Wijk Textiel 105GB 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11