Leids Academisch Ziekenhuis krijgt voor 20 miljoen centrale polikliniek interne ^rrrrrrrrm g&BS rfrrrrrrrrrrfirrmm™ jwrrrrrr&mmf rEFMEËÉ*. Groot gebouw aan Wassenaarseweg vermoedelijk over 3 jaar gereed .Vele belangen worden gediend door ruimte en concentratie V.. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 september 1959 Tweede blad no. 29846 (Van een onzer redacteuren) Het Leids Academisch Ziekenhuis zal in de aan staande jaren verrijkt worden met een centrale polikliniek voor de algemene en gespecialiseerde interne geneeskunde. Gisteren vond de aanbeste ding voor de bouw hiervan plaats. Deze bouw zal na de gunning onmiddellijk een aanvang kunnen nemen en ongeveer drie jaar vergen. De polikliniek zal bestaan uit één massaal ge bouw van 85 bij 55 meter oppervlak en 27 meter hoogte, het grootste Universitaire gebouw in Lei den. De kosten van de bouw zullen circa 18 mil joen gulden bedragen, waarbij dan nog enige miljoenen voor de inrichting komen. In de nieuwe polikliniek zullen de werkzaam heden een huisvesting vinden welke thans over verschillende ieder voor zich te weinig ruimte biedende gebouwen op het ziekenhuisterrein ver spreid zijn. Daardoor zal ruimtewinst ontstaan voor de klinische en zuiver wetenschappelijke af delingen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de alge mene opzet van deze centrale polikliniek een periode van verdere concentratie bij de vernieu wing van het Leids Academisch Ziekenhuis inleidt. Dit laatste betekent overigens niet, dat verdere vernieuwingen en uitbreidingen van de bestaande ziekenhuisgebouwen een halt wordt toegeroepen, hetgeen moge blijken uit het feit, dat binnenkort een omvangrijke uitbreiding van de kliniek voor keel-, neus- en oorheelkunde aanbesteed kan wor den, waarvan de kosten enige miljoenen gulden zullen belopen. De groei naar een meer gecon- treerde algemene vernieuwing zal slechts zeer ge leidelijk kunnen geschieden, zodat verbeteringen aan de gebouwen volgens het paviljoensysteem zelfs niet als tijdelijke voorzieningen mogen wor den aangemerkt. De nieuwe polikliniek voor interne zal berekend zijn op een capaciteit van ongeveer 150.000 be handelingen per jaar, hetgeen een aanzienlijke verhoging betekent ten opzichte van de gezamen lijke capaciteit van de huidige poliklinieken. Voorts betekent de nieuwe polikliniek een ophef fing van het ruimtegebrek voor wetenschap en medische opleiding. Bovendien worden hierdoor mogelijkheden geschapen tot een meer op de mo derne maatschappelijke verhoudingen en toestan den gerichte dienstverlening aan de bevolking, tot het vervullen van de groeiende Leidse medische taak in het kader van de zich ontwikkelende Randstad Holland en het opvangen van de te ver wachten grotere patiëntenstroom. Zeer belangrijk is voorts, dat de nieuwe poli kliniek een antwoord is op de algemene tendens van een verschuiving der medische zorg van klinische naar poliklinische behandeling, mede als gevolg van de als blijvend verschijnsel op te vat ten tekorten aan verplegend personeel. Het grote gebouw van de nieuwe polikliniek, dat boven souterrain en begane grond zes ver diepingen telt, zal verrijzen op het thans nog als teeltland in gebruik zijnde terrein aan de stadszijde van de Wassenaarseweg tussen de huizen aan de Rijnsburgerweg en de gebouwen van Preventieve Geneeskunde en het onlangs geopende nieuwe laboratorium voor fysiologie. Duidelijke verschuiving Ruimtelijke nood van de bestaande poliklinische diensten heeft een belang rijke rol gespeeld bij het besluit, een nieuwe polikliniek te bouwen, doch aan het royale en centrale karakter daarvan liggen ook vele andere motieven ten grondslag. Er bestaat in de Westerse medische wereld de laatste tyd een tendens naar een verschuiving van klinische naar poliklinische behandeling. Dat wil zeg gen dat steeds meer naar een zodanige behandeling van patiënten gestreefd wordt, dat verplegingsopname in een ziekenhuis niet nodig is. Dit vereist uiteraard een zo perfect mogelijke poli klinische outillage, op welk gebied de ruimtelijke mogelijkheden veelal een slechts ondergeschikte rol spelen. Deze tendens naar sterkere nadruk op de poliklinische behandeling is in ons land nog niet zo algemeen als b.v. in Amerika, doch zij is zelfs hier meer ge realiseerd dan in Engeland, waar welis waar uitstekende plannen zijn ontwor pen maar na de oorlog nog praktisch niets op het gebied van ziekenhuisbouw is verwezenlijkt. Groeiend tekort aan verpleegsters Een belangrijke stimulans voor deze nieuwe oriëntatie is voortgekomen uit het steeds groeiende tekort aan verple gend personeel, een ongetwijfeld blijvend verschijnsel. Het aantal verpleegsters is in ons land de laatste decennia wei geregeld sterk toegenomen in absolute zin, maar door de stijgende behoefte is het tekort rela tief en absoluut voortdurend gestegen. Een grondige verschuiving van klinische naar poliklinische behandeling kan be langrijk bydragen tot een vermindering van de tekorten op dit gebied. De behoefte aan verplegend personeel stijgt door de bevolkingstoename en vooral ook door de ontwikkeling van de medische wetenschap. Door dat laatste zijn er tegenwoordig veel meer verpleeg sters voor een zeker aantal patiënten nodig dan in het verleden, terwijl dus tezelfdertijd het aantal behandelingen voortdurend toeneemt. Daarbij komt nog, dat de sociale ontwikkelingen ook een volledig gerechtvaardigde werktijd verkorting ook voor de verpleegsters meebrengen, hetgeen in zeker opzicht leidt tot een rendabiliteitsverlaging van het verpleegsterskorps als geheel. In ons land bestaat een 48-urige werkweek voor verpleegsters, in Engeland wil men thans overgaan tot een 44-urige en in Amerika heeft men zelfs reeds een 40-urige werk week, terwijl anderzijds in Duitsland nog werkdagen van 12 uur voor verpleeg sters bestaan. Illustratieve cijfers Enkele cijfers zün in dit verband illustratief. In 1938 werden er in ons Een luchtfoto van KLM-Aerocarto van het terrein van het Leids Academisch Ziekenhuis. Op de voorgrond de spoorbaan, het station en het Stationsplein. Daarachter het ziekenhuiscomplex met op de achtergrond de Wassenaarseweg. Het hoge gebouw aan deze weg is het Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Links daarvan het nieuwe Fysiologisch Laboratorium. Op het lege wit omcirkelde)terrein naast deze gebouwen komt de nieuwe polikliniek voor interne geneeskunde te staan. land ruim 300.000 patiënten in zieken huizen opgenomen. In 1955 waren dat er ruim 750.000, een toename van 150 derhalve. Het aantal verpleegdagen steeg in die jaren van 8.5 tot 15 miljoen, een geringere stijging dus van iets minder dan 100 een daling ook van het aan tal verpleegdagen per patiënt. Inmiddels bedroeg het aantal verpleeg sters in de ziekenhuizen (dus exclusief sanatoria en psychiatrische inrichtingen) in 1938 ongeveer 10.000, in 1953 bijna 22.000 en in 1^56 ruim 25.000. Ook hier dus een stijging van tegen de 150 in welke tijd echter werktijdverkortingen voorkwamen. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat, zoals gezegd, de moderne medische zorg veel meer ver pleegsters per gelijk aantal patiënten vergt, dan betekenen deze cijfers een ge voelige stijging in het verpleegsters tekort. Om het algemene beeld te voltooien: Nederland beschikte in 1938 over onge veer 32.000 ziekenhuisbedden, in begin 1957 (de laatste definitieve officiële ge gevens) over 49.174. Procentueel dus een niet zo sprekende verhoging in een tüd, dat de bevolking met 24 toenam. Wü zijn iets dieper op deze zaken in gegaan omdat zij in sterke mate verband houden met de noodzakelijkheid van de verschuiving naar de poliklinische be handeling, een verschijnsel dat grote in vloed heeft gehad op de vormgeving van het onderhavige project. V erplegingskosten Niet zonder belang in dit verband is ook, dat de kosten van ziekenhuisop name steeds stijgen in een mate, die zo wel voor de ziekenfondsen als voor de particuliere verzekeringen ernstige moei lijkheden schept. De ziekenfondsen be taalden in 1956 niet minder dan 144 mil joen aan ziekenhuisverpleging, dat was een stijging van 10 ten opzichte van het voorgaande jaar! Verschuiving naar de poliklinische behandeling kan hierin een zekere verlichting brengen. Contact door concentratie Voorts heeft bij de opzet van de plan nen een grote rol gespeeld het inzicht, dat een zo nauw mogelijk contact tus sen de algemene interne geneeskunde en de deelspecialismen op dit gebied de vruchtbaarheid van de poliklinische zorg aanzienlijk verhoogt, hetgeen betekent dat zowel wetenschap als patiënt ge diend zijn met een polikliniek, waarin deze onderdelen van de interne genees kunde zo intensief mogelijk met elkaar in aanraking komen en wisselwerking op elkaar uitoefenen. De deelspecialismen komen beter tot hun recht, de algemene interne heeft een groter steun aan de specialismen wanneer een gemeenschappelüke doel matige behuizing de onderlinge relatie versterkt. Een belangrijk argument dat meesprak in de vormgeving van de centrale poli kliniek was voorts, dat bij een concen tratie betere voorzieningen mogelijk zijn op het door alle afdelingen bestreken terrein, b.v. ten aanzien van de chemi sche en fysische wetenschappen die door de technische vorderingen een steeds be langrijker rol in de medische wetenschap gaan spelen. Voor de patiënt Tenslotte kan als bijzonder motief voor een centrale polikliniek worden genoemd, dat hierin meer dan in gescheiden poli klinieken aandacht kan worden besteed aan de eisen, die de algemene maat schappelijke veranderingen stellen aan b.v. receptie, wachtgelegenheid en der- gebjke en aan een zo vlot mogelyke be handeling en doorstroming zonder te Modern in opzet aankleding en outillage Dit is in schets weergegeven de schepping van prof. ir. H. T. Zwiers, zoals deze in de komende drie jaar aan de Wassenaarseweg zal verrijzen: een massaal gebouw, in omvang ongeveer gelijk aan vijf Torenflats van de Kanaal weg. Hierin xallen de poliklinieken van de alge mene en de gespecialiseerde interne geneeskunde een zeer aantrekkelijk en ruim onderkomen vinden. Met het besluit tot bouw van dit complex wordt een verdere concentratie van de afdelingen van het Academisch Zlekenhmiê tngeteid. Op de voorgrond rechts de brug welke over de omge legde Poelwetering van de Wassenaarseweg af toegang tot het gebouw zal geven. Het gebouw is in deze tekening weergegeven zoals het er uit zal zien ongeveer van het Wassenaarse uiteinde van de HTM-tramhalte aan de Wassenaarseweg af. lange wachttyden, interrupties, verwy- zingen naar elders en wat meer als me disch overbodige rompslomp moet wor den gezien. Het is per slot van rekening ook een medisch belang, dat de patiënt zyn behandeling niet meer dan strikt noodzakelyk is als een lydensweg gaat zien. Naast al deze bijzondere argumenten speelde bij de opzet van de plannen van zelfsprekend het ruimtegebrek bij de huidige situatie een primaire rol. Het is moeilijk aan te nemen, dat bij de be staande nood op zovelerlei gebied tot de bouw van een nieuwe polikliniek zou zijn besloten, wanneer het jasje dat de interne thans draagt nog ruim genoeg was, al bestond het dan ook uit vele hier en daar door tornen wat loshangende delen. Langdurig overleg Gemeenlyk plegen wü bü een beschou wing over Universitaire nieuwbouw niet zo diep in te gaan op de argumenten die er voor pleiten. Meestal spreken die argumenten voor zichzelf, zodat wü slechts ruim baan hoeven te geven aan enthousiasme over wat verwezenlijkt gaat worden. Ditmaal hebben wü wat meer nadruk op de argumenten gelegd en dat is in zeker opzicht in overeen stemming met de gang van zaken in de voorbereiding tot de bouw zelf. Ook daarbij is meer dan bü de meeste andere gevallen diepgaand en langdurig overleg gepleegd over de principiële opzet en zün consequenties, in verhouding mis schien meer dan over de uiteindelüke vormgeving. Wij herinneren ons. reeds ruim twee jaar geleden bij oriëntaties naar de stand van de plannen gehoord te heb ben, dat „zeer binnenkort" de definitieve plannen voltooid zouden zün, nadat er toen reeds talloze jaren overleg was ge pleegd. De huidige directeur van het Academisch Ziekenhuis, aan wiens zor gen de nieuwe polikliniek uiteindelijk wordt toevertrouwd, dokter M. W. Jongsma, vond bü de aanvaarding van zijn functie enkele jaren geleden de al gemene opzet reeds op papier na een intensieve voorbereiding waaraan vooral mr. J. Drijber als Voorzitter van de voor bereidingscommissie, prof. dr. J. Mulder als hoofd van de Interne Kliniek en dr. A. J. Ch. Haex als hoofd van de afdeling algemene interne polikliniek, onschat bare diensten hebben bewezen. In de commissie hadden tevens zitting de directeur van het Academisch Zie kenhuis, dokter M. W. Jongsma, de he ren J. C. W. Carmiggelt en K. Roth als vertegenwoordigers van de Rijksgebou wendienst, dr. H. H. Maas. raadsadviseur en de heer C. Harkema, hoofdinspecteur, namens het Departement van Financiën en mr. F. E. Ohlenrot als secretaris. Veelzijdige bewoning De nieuwe polikliniek zal in een ge bouw van ruim 86 meter lengte, 55 meter diepte en 27 meter hoogte, dat als een massaal blok aan de Wassenaarseweg gaat verschünen, naast de algemene in terne, huisvesting bieden aan de endo crinologie, cardiologie, reumatologie, mi- crobiële ziekten, radiologie, longziekten, gastro-enterologie en fysische therapie. Vervolg zie pag. 2 van dit blad

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3