Reconstructieplannen omgeving van Leids station bieden aantrekkelijke perspectieven Drie nieuwe bruggen over singels waaraan veel bebouwing sneuvelt Verbreding van Stationsplein maakte herziening nodig Ruim aangelegd in lijst van moderne hoogbouw J Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 september 1959 Tweede blad no. 29842 (Van een onzer redacteuren) Het Leidse wegenschema, dat ongeveer een jaar geleden werd voltooid en begin van dit jaar ten doop werd gehouden, heeft een belangrijke invloed uitgeoefend op de meer gedetailleerde breek- en bouwplannen van de Sleutelstad voor de naaste en verdere toekomst. Onder meer is deze invloed groot geweest op de plannen, welke zijn ontworpen voor de directe omgeving van een van de hoekpunten van de binnenstad, het Sta tionsplein en omgeving. De thans bestaande plan nen voor dit gebied mogen in grote lijn overeen komen met wat bij vroegere uitbreidingsplannen werd geprojecteerd, in details tonen zij grote verschillen daarmee. In onderstaande beschouwing willen wij een beknopt beeld geven van hoe men zich de toe komst van deze omgeving heeft gedacht: door volledige reconstructie een ruim aangelegd knoop punt van in- en uitvalswegen, het voornaamste verkeerscentrum van de stad, waaromheen een moderne bebouwing van winkels, kantoren en daarboven woonruimte wordt opgetrokken, over het algemeen tot voor Leiden vrij grote hoogte. Dit kan slechts bereikt worden door een vrij grondige opruiming van de bestaande bebouwing, door de aanleg van nieuwe en verbreding van be staande wegen, door de bouw van maar liefst drie nieuwe bruggen over slechts ruim een halve kilo meter Singel tussen Morspoort en De Valk en door het scheppen van royale parkeergelegen- heden voor enkele honderden auto's. Daarmee zou een van de hoekpunten van de „cityring", welke een belangrijke functie vervult in het ont worpen wegenschema, een ook uit verkeersoog- punt aantrekkelijke vorm krijgen. Ring van brede wegen De thans bestaande plannen wijken van de uit 1947 daterende officiële wederopbouwplannen in zoverre reeds af, dat sindsdien het Stationsplein aanzien lijk breder tot stand is gekomen dan aanvankelijk werd voorzien. De afstand van spoorbaan tot de toekomstige be bouwing aan de overzijde van het Sta tionsplein is thans op 70 meter gebracht. Bij het Plesman-viaduct, dat de verbin ding vormt tussen Stationsplein en Ge vangenlaan, is voorts een aanvankelijk niet geprojecteerd verkeersplein aange legd, dat thans nog bestemd is als keerplaats voor de trams, doch metter tijd slechts als verkeersgeleider dienst doet. Imposante afsluiting De royalere opzet van het Stations plein aan dit zuidwestelijke uiteinde heeft het nodig gemaakt, hier een bijzondere hoge bebouwing te ontwer pen als afsluiting. Het plan bestaat nu, hier een centraal belastingkantoor te bouwen. Dit zal een hoogte krijgen van ongeveer dertig meter, dat wil zeggen ongeveer zo hoog als de Toren flat aan de Kanaalweg. Ook in de andere afmetingen zal dit gebouw on geveer gelijke allure krijgen. Verbrede singelweg Alvorens iets te zeggen over de details van de bestaande plannen willen wij van dit punt uit de hoofdlijnen volgen. Van het verkeersplein bij het Plesman- viaduct uit is een brede weg met twee rijbanen van elk circa acht meter, ge scheiden door een groenstrook van vijf meter, ontworpen langs het tracé van de huidige Morssingel. Een overzichtsfoto van de bebou wing aan de Rijnsburgersingel, die op den duur ten offer zal val len aan de uitvoering van het recon structieplan in de omgeving van het station. Deze foto werd genomen van de omloop van de molen De Valk af. Deze molen zal een bijzon der attractief richtpunt gaan wor den voor de belangrijke verkeers wegen welke aan zijn voet samen vloeien. Op de foto is links over de daken van de singelbebouwing het nieuwe gebouw van het Motorhuis met de daarboven gelegen flats zichtbaar. Rechts achter de singel bebouwing de Scliuttersveldschool, die verdwijnen gaat evenals het ge hele op de foto zichtbare singel front. Verder op de achtergrond de spoorbaan,'en daar achter de Rijns- burgerweg en de schoorsteen van het Academisch Ziekenhuis. Daartoe zal de bestaande bebouwing langs deze singel tussen Stationsplein en Stationsweg geheel moeten ver dwijnen. In bijgaande tekening, waarnaar wij telkens zullen verwijzen, is de naam „Morssingel" geschreven in de huidige verkeersweg, de groenstrook tussen de rijbanen en de getekende noordelijke rij baan liggen op de plaats, waar de te genwoordige bebouwing ligt. Voor de aansluiting van deze sterk verbrede singelweg op de Stationsweg zal ook de hoekbebouwmg, het café De Valk, moe ten sneuvelen. Het nieuwe gebouw van het Motorhuis met de daarboven gele gen flatwoningen wordt dan de hoek- bebouwing van deze wegen. De brede singelweg loopt door over de Rijnsburgersingel, waarvan de be staande bebouwing eveneens zal moe ten sneuvelen tot aan de huidige in gang naar het Schuttersveld, de Schuttersveldschool inbegrepen. De verbrede singelweg loopt in twee rijbanen door tot de eerste bocht in de bestaande singel, waar zij rechts af slaat over een nieuwe brug over de sin gel (op de tekening als „Nieuwe brug" aangeduid) om daarna tussen het mo nument en de bestaande marktge- bouwtjes door naar het terrein om de molen De Valk te lopen en daar aan sluiting te krijgen op de nieuwe weg over het Schuttersveld en via het hui dige veemarktterrein op de te dempen Langegracht. Belangrijke schakel Deze zeer royale nieuwe weg vormt een verbinding enerzijds met de Rijks weg 4 tussen Den Haag en Amsterdam door het Morskwartier en het Plesman- viaduct en anderzyds met de Rijksweg 4 A tussen Ypenburg en Burgerveen aan de andere zyde van Leiden via Lange gracht, Lage Rijndijk en Van der Valk Boumanweg. Doordat de Langegracht een van de „zijden" van de cityring wordt, wordt het verkeersplein bij het Plesmanviaduct een van de hoekpunten van deze ring (we houden ons nu maar aan de reeds eerder gebruikte termen, hoewel het wat vreemd aandoet om van een hoekpunt van een ring te spreken). Naar Trek vliet Van het verkeersplein bij het Ples manviaduct uit loopt een andere brede verkeersweg in zuidelijke richting langs de bestaande Morssingel, die ook daar verbreed moet worden tot tweemaal acht meter rijbaan gescheiden door vijf me ter groen. Deze weg zal de Morsweg kruisen en doorlopen via een nieuwe brug over het Galgewater naar de te dempen Trekvliet. Deze Galgewaterbrug staat niet meer op de tekening. Voor deze weg naar het Galgewater moet de bebouwing bij de Van der Tasstraat sneuvelen. Deze weg vormt een andere zyde van de cityring. Teneinde deze singelweg een be hoorlijke aansluiting op de stadskern te geven, moet een nieuwe brug over de Morssingel even ten zuiden van de bestaande ophaalbrug by de Mors poort worden gebouwd. Deze nieuwe brug is wel op de teke ning aangegeven. Hiervoor zal althans een gedeelte van de Morspoortkazerne moeten worden afgebroken. De be staande schilderachtige ophaalbrug by de Morspoort wordt gespaard. Daar over loopt het einde van het wandel- De molen De Valk wordt daardoor het centrale richtpunt voor de Leidse in valswegen aan deze zyde van de stad. De bestaande brug by De Valk gaat verdwijnen. De plaats hiervan is in de tekening met streepjeslijnen aan gegeven, evenals de plaats van de pad, dat langs de gehele verbrede singelweg in de groenstrook tussen rijweg en water is geprojecteerd. Noordelijke verbinding De noordoostelijke zijde van het Sta tionsplein, het verkeersplein bij het Rijnsburgerwegviaduct, wordt mettertijd met de stadskern verbonden door een brede dubbelbanige weg over het Schut tersveld afbuigend om de huidige plaats van de Schuttersveldschool via een nieuwe brug over de Rijnsburgersingel naar het verkeersplein om de molen De Valk. Het verlengde van de eerder ge noemde singelweg loopt ten zuiden van De Valk langs, het verlengde van de Schutters veldweg ton oosten, zodat deze grote wegen elkaar ten zuidoosten van de molen ontmoeten. reeds genoemde tot ondergang ge doemde Schuttersveldschool. Hoge bebouwing Het gehele terrein tussen Stations plein, verbrede singelwegen en Schut- tersveldweg krygt een hoge bebouwing, harmoniserend met de ruimte van de verkeerswegen en met de bebouwing in de directe omgeving zoals het Rijks museum voor Volkenkunde. Langs het Stationsplein komen win kels, kantoren en dergelijke waarvan de hoogte tussen Stationsweg en het reeds genoemde belastingkantoor varieert van 23 tot 30 meter terwyl tussen Stations weg en Schuttersveld (behoudens de la gere hoekbebouwing aan de Stations weg) de bebouwing tot tegen de veertig meter wordt opgetrokken. De hoek bij het Schuttersveld toont dan weer een lagere bebouwing tot twintig meter. Langs de Stationsweg kan de bestaan de bebouwing grotendeels worden ge handhaafd. Wel zal het gebouw van de Leidse Duinwater Maatschappij moeten verdwijnen teneinde een vlotter ver- keersbeloop mogelijk te maken. De be bouwing langs de Stationsweg kan altijd later nog in hoogte en styl worden aan gepast aan de geheel nieuwe entourage. Langs de Morssingel komt bebouwing met een hoogte welke varieert van on geveer 15 meter tot ongeveer 30 meter. Op de hoek in de flauwe bocht in deze singelbebouwing komt echter een iets dieper naar achter stekend hoger ge bouw van 35 tot 40 meter. Ook het aparte gebouw op de hoek van Stations plein en Morssingel zal tot deze hoogte worden opgetrokken. Aan de andere zyde van het complex komt langs het Schuttersveld en haaks daarop weer bebouwing tot een hoogte van ongeveer 30 meter. De bebouwing van het gehele hoekcomplex langs Sta tionsweg en Rijnsburgersingel is aan- zienlyk lager geprojecteerd, in overeen stemming met de hoogte van de thans bestaande en zeker voorlopig nog blij vende bebouwing aan de Stationsweg. Parkeer- en expeditie terreinen Binnen deze bebouwingen, die vrij wel alle tot geringere hoogte naar achteren mogen worden doorgetrokken (b.v. de fietsenstalling van Van der Meel welke gehandhaafd wordt, de Deze tekening spreekt, in combi natie met het bijgaande artikel, voor zichzelf. Slechts moet worden opge merkt. dat de plannen in deze tekening slechts schetsmatig zijn weergegeven, in de eerste plaats om de duidelijkheid te bevorderen door het weglaten van details, in de tweede plaats omdat de plannen uiteraard slechts op de grote lijn betrekking hebben. Zo is alleen in zwart de hoofdbebouwing aange geven. niet de achter liggende lagere bebouwing, die zich veelal uitstrekt tot de aangeduide parkeer en expeditieterreinen. Luxorbioscoop etc.) komen parkeer en expeditieterreinen. Deze zijn op de tekening geruit aangegeven. Voorts is een parkeerterrein ontworpen op de hoek van de Rijnsburgersingel en de weg over het Schuttersveld. In verband met de bouw van winkels, kantoren, restaurants, vermaakgelegen heden etc. in deze geheel nieuw te con strueren buurt zal hier, mede in ver band met de aanwezigheid van het trein- en buscentrum, grote behoefte aan parkeer- en expeditieterrein bestaan. Vervolg pag. 2 van dit blad

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3