Veiligheidsraad van de V.N. zendt commissie van onderzoek naar Laos „De twaalf gezworenen" boeiden Koninklijk Paar COMMISSIE VAN TIEN VOOR ONTWAPENINGSPROBLEMEN WEERBERICHT Bolletje/" Russen dreven de kwestie niet op de spitsvermoedelijk met het oog op Kroesjtsjefs bezoek „Ned. Comediebracht spanning Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 No. 29842 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte smgel l' LeWeD Glr° no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 de échte eierbeschuit Bouw van de nieuwe Scheveniugse Pier Op donderdag 17 september zal de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten, 's morgens om half twaalf aan de voet van het Slag te Scheveningen, met behulp van een dragline enkele kubieke meters zand af graven. Hiermede zal een officieel begin gemaakt worden met de werkzaam heden die verbonden zijn aan het aan leggen van een nieuwe Pier in Scheve ningen. Reeds op 14 september, onmiddellijk na de sluiting van de buitenbaden van de Maatschappij Zeebad te Schevenin gen, zal men beginnen met het afbreken van cabines en andere bouwsels op de plaats waar de as van de nieuwe pier is geprojecteerd. Voor dit afbreken wordt twee dagen uitgetrokken. Advertentie De in Duitsland geboren Ame rikaanse ruimtevaart-deskundige Wernher von Braunwerd door de Duitse Bondspresident prof. Theo- dor Heuss onderscheiden met het Grootkruis van Verdienste. Von Braun (links) in gesprek met de Duitse president. Vijf Westelijke en vijf communistische ledenconcessie van de vrije wereld De regering van de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk hebben overeenstemming bereikt over de instelling van een commissie voor ontwapeningskwesties, waarin behalve de vier ge noemde landen zitting zullen hebben Bulgarije, Canada, Italië, Polen, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Het ligt in de bedoeling, aldus een communiqué, dat gelijktijdig in de hoofdsteden van de Grote Vier is uitgegeven, dat de ontwapenings commissie van de V.N. op de hoogte wordt gehouden van de bespre kingen van deze commissie van tien, die begin 1960 in Genève met haar werk kan beginnen. Moskou zou stelsel van controleposten hebben aanvaard De instelling van de commissie is voorbereid op de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, die eerder in het jaar in Genève is ge houden. De hervatting der onderhandelingen over een algemene ontwapening is één van de voornaamste kwesties die presi dent Eisenhower tijdens zijn bezoek aan Europa heeft besproken. De Grote Vier vinden dat de ontwa peningscommissie van de V.N. met haar 82 leden te groot is voor gedetailleerde onderhandelingen. De nieuwe commissie heeft vijf Wes telijke en vijf communistische leden. Zij lijkt daarin op de conferentie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen, die vorig jaar november en december in Genève heeft vergaderd. Men kon het toen niet eens worden over de agenda. Amerikaanse functionarissen hebben meegedeeld, dat wegens zeer bijzondere omstandigheden op dit ogenblik het beginsel van Pariteit (gelijke vertegen woordiging) was aanvaard. Zij gaven niet toe dat dit een concessie van het Westen betekende. Ook wilden zij niet instemmen met sommige commentators, die opperden, dat het hierdoor voor het Westen moei lijk zou zijn zich te verzetten tegen Russische eisen voor opneming van communistische Oosteuropese staten in een toekomstige topconferentie als te genwicht voor de Westeuropese deel nemers. De functionarissen verklaarden dat de pariteit niet moet worden gezien als het vastellen van een patroon voor in stellingen van de V.N. die voor bepaal de doeleinden worden opgericht. Zij herhaalden het standpunt dat deze commissies de gehele samenstel ling van de wereldorganisatie moeten weerspiegelen. Het beginsel van vijf deelnemers van elke zijde was slechts aanvaard omdat het Westen hervatting van de ontwa peningsonderhandelingen wenst. De hervatting zelf is belangrijker dan de preciese samenstelling van de commis sie. „Noord-Korea belemmert de hereniging met zuid" De commissie der Verenigde Naties voor de hereniging en wederopbouw van Korea verklaart in een rapport, dat gis teravond in New York is gepubliceerd, dat de communistische autoriteiten van Noord-Korea „geen bereidheid aan de dag hebben gelegd tot aanvaarding van het beroep der Algemene Vergadering om te streven naar hereniging van Korea. Hieraan wordt toegevoegd: „Zolang deze onwilligheid der Noordkoreaanse autoriteiten aanhoudt blijven de voor uitzichten voor hereniging slecht. En slechts hereniging kan leiden tot stabi liteit in het land en een gezonde econo mische vooruitgang". Het rapport zal in de komende zitting van de Algemene Vergadering worden besproken. In de irt 1956 ingestelde commissie, die het opstelde, hebben vertegenwoordigers van Australië, Chili, Nederland. Pa kistan, de Philippijnen, Siam en Turkije zitting. Voorzichtig optimisme Het nieuws van de a.s. instelling van een tien-landencommissie voor de ont wapening is met voorzichtig optimisme door de Britse ochtendbladen ontvan gen. De (Manchester) Guardian meent dat ontwapeningsbesprekingen steeds door moeten gaan ook al kan het bereiken van het doel nog jaren op zich laten wachten. De Scotsman meent dat de beste hoop op een akkoord ligt in de concentratie op beperkte doelen. De Daily Telegraph ziet in de vooruitgang die te Genève is geboekt ook hoop voor de nieuwe commissie. „Voor het eerst sedert de ontwapeningsonderhandelin gen in 1946 begonnen, is ook Rusland voor een stelsel met controleposten, deels met buitenlands personeel be mand, mobiele inspeotiegroepen met toegang tot de Sovjet-Unie en recht tot overvliegen van Russisch gebied." Ook de Newyorkse bladen waarschu wen tegen te groot optimisme. De New York Times ziet er een propaganda- succes voor de Russen in omdat „de ontwapeningsonderhandelingen hier mee uit de V.N. zyn gehaald, iets wat de Russen allang geëist hadden. Boven dien heeft Moskou eindelijk zqn lang- geweinste pariteit". Gaitskell en Bevan onderbreken reis De Britse Labourleiders Gaitskell en Bevan. die een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen en die daarna naar Polen zouden gaan, hebben besloten hun reis te onderbreken en met de eerste gelegen heid naar Londen terug te vliegen. zy zullen vermoedelijk woensdag uit Mos kou vertrekken. De reden van het vervroegde vertrek is het bezoek dat premier Macmillan maandag aan Koningin Elizabeth op het Schotse landgoed Balmoral bracht om haar de datum van de algemene verkiezingen (vermoedelijk 8 of 15 ok tober) mede te delen. Gaitskell maakte gisteravond het besluit om de reis te onderbreken zelf bekend, nadat hij via de Britse ambassade in Moskou een vertrouwelijk telegram had ontvangen. Hij wilde niet zeggen wie hem de boodschap had gezonden Zeldzame uitkering By de werkzaamheden, verbonden aan de uitvoering van de nieuwe Algemene Weduwen- en Wezenwet, heeft de Raad van Arbeid te Maastricht een zeldzaam uitkeringsgeval ontdekt. Een weduwe wonende in het gebied van deze Raad van Arbeid, heeft aan wezenrente plus kinderbüslag nog een bedrag van f. 6360 tegoed. Zij zal dit bedrag ook volledig uitbetaald krijgen indien tenminste biykt dat zy geen ondersteuning van ge meentewege heeft genoten. In 1955 overleed haar echtgenoot. Er waren toen nog 7 kinderen onder de 16 jaar. By de Raad van Arbeid werd des tijds geen aangifte gedaan van het over- lyden. Het is voornameiyk de kinderbyslag by de rente die de weduwe een zo on verwacht meevallertje bezorgt. Het geval is uitgekomen doordat de weduwe een aanvraag om weduwenpen- sioen indiende. Ingaande 1 oktober krygt zy bovendien nog een pensioen ingevolge de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Dc Veiligheidsraad heeft vannacht na een lange vergadering, waarin hevig gestreden werd over procedurekwesties, met tien tegen één stem (Rusland) besloten een commissie van onderzoek naar Laos te sturen. De groep is krachtens de Amerikaans-Engels-Franse resolutie een subcommissie van vier leden, waarvoor Japan, Italië, Tunesië en Argentinië de functionarissen zullen leveren. Oorspronkelijk had de regering van Laos om een internationale politiemacht gevraagd om de „flagrante agressie van communistisch Noord-Vietnam" tot staan te brengen. ZO AVO komt spoedig in Bangkok bijeen De sfeer van het debat werd feller toen de Russische afgevaardigde Sobolef betoogde, dat de resolutie geen procedurekwestie was maar een zelf standige uitspraak, die onderworpen was aan de mogelykheid van een veto. De Italiaanse voorzitter van de raad, Ortona, bepaalde, dat het wel een pro cedure kwestie betrof. In een stemming bleek, dat alle leden op Rusland na het met deze beslissing eens waren. Daar mee werd Ruslands veto over de resolu tie krachteloos, maar Sobolef verklaar de na afloop van de vergadering, dat de Sovjet-Unie haar als niet-bindend en onwettig beschouwt. „Wij zyn zojuis getuige geweest van het begin der her ziening van het Handvest, de feitelyke herziening, zo niet de letterlyke. Het is een by zonder gevaarlyk precedent geworden', aldus beweerde Sobolef. Er is geen datum voor een nieuwe vergadering vastgesteld. Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend: De gang van zaken in de Veiligheids raad is soms vrij gecompliceerd. Zie hier wat er gebeurde: teneinde het veto te omzeilen werd eerst een andere resolutie ingediend, die verklaarde, dat het veto niet van toepassing zou zijn bij de resolutie inzake Laos. De Sovjet- Unie had ook deze resolutie door haar veto kunnen torpederen en dan op nieuw een veto kunnen uitspreken bij de stemming over de hoofdzaak. Ge schiedt zulks, dan spreekt men van een dubbel veto. Ditmaal echter heeft de Rus tot veler verbazing de eerste reso lutie niet om zeep gebracht en aldus kwam de weg vrij voor aanvaarding van de zacht gestelde Westerse resolutie over Laos. Het is mogelijk, dat de Rus sen kort voor Kroesjtsjefs bezoek de atmosfeer niet tezeer wilden verstoren. Gisteren is een groot aantal vliegtui gen met voorraden uit Vientiane naar noordoost-Laos vertrokken, waar een stilstand in de stryd is ingetreden. De waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken van Laos, Sisoek Tjampassak, deelde gisteren op een persconferentie mede, dat de gevechten in de vier dagen, die zyn verstreken sinds het beroep der Laotische rege ring op de Verenigde Naties om een politieleger naar haar land te zenden, zyn afgenomen. Journalisten, die gisteren uit Sam Neoea te Vientiane zyn aangekomen, hebben medegedeeld, dat materiaal wordt aangevoerd om het vliegveld van Sam Neoea het gehele jaar door bruik baar te maken. Spoedig nadat de rebel len, op 15 juli J.I., met hun aanvallen in noordoost-Laos begonnen, moest het vliegveld als gevolg van het aanbreken van de regentijd, gedurende twee weken worden gesloten. Op 22 september zullen in Bangkok, het hoofdkwartier van de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie, de mili taire adviseurs van de ZOAVO byeen- komen, aldus is van gewoonlijk be trouwbare diplomatieke zyde te Koeala Loempoer medegedeeld. Verwacht wordt dat zij de toestand in Laos zullen be handelen. De leden van de ZOAVO zyn de V.S., Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland, Pakistan, Siam en de Philip pijnen. Pote Sarasin, secretaris-generaal van de ZOAVO, heeft verklaard, dat even tuele militaire hulp aan Laos door de leden van de organisatie individueel zal worden geboden daar de ZOAVO niet over een gemeenschappelyk leger be schikt. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de met talrijke bloemen versierde, maar in verband met herstel werkzaamheden slechts half afgeschilderde zaal van de Amsterdamse Stadsschouwburg hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard gister avond met de bijwoning van de gala-voorstelling van „De twaalf gezworenen" de eerste dag van het traditionele september-bezoek aan de hoofdstad afgesloten. In deze door het Amsterdamse gemeentebestuur aangeboden voor stelling bracht de Nederlandse Comedie onder regie van Henk Rigters een beklemmende uitvoering van het boeiende toneelstuk, welks span ning de temperatuur in de zaal nog hoger deed schijnen. Eisenhower tliuis President Eisenhower is gisteren van zijn Europese reis van elf dagen in de Amerikaanse hoofdstad teruggekeerd. Bij aankomst op het vliegveld van Washington, waar hij met een Boeing- straalvliegtuig arriveerde, werd hij ver welkomd door vice-president Richard Nixon, hoge ambtenaren, de ambassa deurs van de landen die hij heeft be zocht (West-Duitsland, Engeland en Frankrijk) en een delegatie van het congres. Doch de eerste die hem begroet te was uiteraard zijn vrouw, Mamie. Achter de militairen die langs het platvorm stonden opgesteld, stonden enige honderden belangstellenden. Na de officiële begroeting, waarbij de president opgewekt met ieder die hij de hand schudde enige woorden wisselde, verklaarde hij in een korte toespraak, die door de televisie werd uitgezonden, dat de Geallieerden Verenigd op dezelfde grondbeginselen* voor de vrede werken. Doch zoals altijd onder vrienden, was het nodig geweest om over kleine details van de procedure, methode en tactiek overleg te plegen. Alle moeilijkheden die er bestonden zijn nu uitgepraat en voor het ogenblik tenminste gaat alles prach tig, aldus Eisenhohwer. Doch nog be moedigender dan dit vond hij de bewij zen van diepe vriendschap voor het Amerikaanse volk, die hy op zyn reis had ontmoet. Prijs van f. 25.000 In de 544e Staatsloterij, vierde klasse, tweede lyst is een prys van f. 25.000 ge vallen op no. 6146. Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog zonnig en vry warm weer. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 september Zon op: 6.03 uur; onder 19.11 uur. Maan op: 13.45 uugi onder: 22.53 uur. Hoogwater te Katwyk te 7.18 en 19.45 uur. Laagwater te 8.06 en 15.19 uur. Dit nummer bestaat uit IS pagina's. Duizenden Amsterdammers waren om streeks acht uur op het Leidseplein ver zameld om de in groot gala gestoken genodigden onder wie Kamerleden, gemeenteraadsleden en vele vooraan staande Amsterdammers met hun dames te zien arriveren. Hun wachten werd beloond met de komst van het koninklijk paar, dat tegen halfnegen per auto aan kwam. H.M. de Koningin werd by de hoofd ingang welkom geheten door de burge meester mr. G. van Hall en de wethou der voor Kunstzaken, mr. A. de Roos. In de foyer stelde de burgemeester de schouwburgdirecteur E. P. Smit en mr. B. van Schaik en G. Oster, respectieve- lyk Stichtings-voorzitter en directeur van de Nederlandse Comedie aan de hoge bezoekers voor. Tijdens de pauze vielen in de foyer twaalf heren op vanwege het feit, dat zy niet in rokkostuum waren gekleed: zy waren de twaalf leden van de jury, die zo juist op het toneel de discussie hadden gevoerd over het geval van de jongen, die ervan wordt beschuldigd zijn vader te hebben vermoord Han Bentz van den Berg; Johan Fiolet; Louis Bo- rel; Ilenk Rigters; Bert van der Lin den; Paul Huf; Philippe la Chapeile; Andrè van den Heuvel; Jaap Maarle- veld; Eli Blom; Jan Verkoren en Joan Remmelts. Koningin en Prins en ook burgemees ter Van Hall onderhielden zich gerui me tyd met de acteurs. In de foyer merkten wy onder de aanwezigen ver der op: jhr. F. J. E. van Lennep, Ka merheer in buitengewone dienst; prof. dr. J. Zylstra als enige in Amsterdam wonende minister, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen, de Commandant Zeemacht Nederland vice-admiraal G. B. Fortuyn en hoofdcommisaris H. J. van der i Molen. Om ruim elf uur was de voorstelling afgelopen. Het in het stuk opgeworpen probleem het in alle objectiviteit be oordelen of een verdachte schuldig is of niet had kennelyk diepe indruk ge maakt op de vorstin, die, evenals de Prins, het gezelschap staande met een langdurig applaus beloonde. Het Koninklijk paar arriveerde ge lijk gemeld gistermiddag omstreeks drie uur in de hoofdstad voor het drie daagse bezoek. Na een kort oponthoud tenpaleize begaven Koningin en Prins zich naar het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek aan de Rozen gracht, waar zy zich door de voorzitter van het instituut, ir. J. T. Duyvis, over de verschillende afdelingen lieten rond leiden. Het instituut geeft een indruk van de voornaamste bedrijfstakken van de industrie. De exposities zijn vooral van belang voor jongelui, die voor een beroepskeuze zyn gesteld. Om kwart over vier arriveerden Ko ningin en Prins in de ambtswoning van de burgemeester. Na kennismaking met de gemeenteraadsleden en hun da mes werd het vorstelijk paar toegespro ken door gemeen te-archivaris, mr. W. F- H. Oldewelt die een toelichting gaf over het nut en het wetenschappelijk belang van het archief der gemeente Amsterdam. OPHEFFING ELEKTRISCHE TRAM KLEEF-VVYLER-BEEK De gemeenteraad van Kleef heeft be sloten aan de Rheinische Westfalische Strassenbahngesellschaft toestemming te geven de verouderde elektrische tram Kleef-Beek bij Nymegen op te heffen en te vervangen door moderne autobussen. De elektrische tram dateert reeds uit het begin van deze eeuw. Begin 1960 zullen op de route Kleef-Wyler-Beek bussen gaan lopen. Koningin Juliana en Prins Bernhard in gesprek met een van de ,,twaalj gezworenen Joan Remmelts, tij dens de pauze van de voorstelling door de Nederlandse Comedie van het aldus genaamde stuk in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Deze galavoorstelling werd gege ven ter gelegenheid van het jaar lijkse officiële bezoek van het Koninklijk Paar aan de hoofdstad. Di •ie doden bij autobotsing (Speciale berichtgeving) Een onvoorzichtige manoeuvre van een bromfietser uit Rijsbergen heeft aan drie mensen het leven gekost. Hij stak kort voorbij Rijsbergen on verwacht de Antwerpseweg over en dwong daardoor de Belgische automo bilist J. Pauwels uit Catelijnewaver zo ver naar links uit te wijken, dat hij in botsing kwam met een tegemoetko mende auto. In deze wagen zaten de 49-jarige H. W. Vollebregt uit Monster, de 47-jarige in Frankrijk wonende Nederlander J. A. van Beek en zyn zoon. De heer Vollebregt werd vrywel op slag gedood. De 50-jarige heer Pau wels en de heer Van Beek werden zwaar gewond naar het St.-Ignatius- ziekcnhuis te Breda overgebracht. Zy zyn beiden in de loop van de avond overleden. De zoon van de heer Van Beek maakt het redelijk wel. Hij had een hersenschudding en een shock opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1