Drie LFC-tref f ers binnen een half uur velden Roodenburg in Leidse derby Eervolle tweede plaats voor onze ruiters in de landenwedstrijd Kwetsbare defensie en slordig q spel van Leidse Hout-ploeg Engelse Ann Townsend verovert Europees dameskampioenscliap 3 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 Van der Heiden geblesseerd (Van onze sportredacteur) LFC heeft de derby tegen Roodenburg met 3—5 gewonnen. Verdiend! Want in de eerste twintig minuten Het de jeugdige kanaries-ploeg pittig voetbal zien en strafte zij de talrijke verdedigingsfouten van de Leidse Houtbewoners op zo'n resolute wijze af, dat het de Roodenburg-supporters onder de ruim 3500 toeschouwers op de gloeiend hete tribunes koud op het lijf sloeg. Drie treffers binnen twin- II tig minuten. I Het leek voor de blauwzwarte ploeg op een - °P débacle te gaan uitdraaien. Zover is het niet gekomen. Uiteindelijk, ver in de tweede helft, kwam de ■"spanning nog even om de hoek gluren. Maar het IJl was niet in eerste instantie de (overigens prach tige) achterwaartse kopbal van Bart Ouwerkerk, weermee Roodenburg in de 27ste minuut iets van haar achterstand afknabbelde, noch het felle offensief, dat de thuisclub in aansluiting op die treffer ontketende, die het koelbloedige, onstuit baar lijkende ritme in de LFC-ploeg braken. Dat werd veroorzaakt door het uitvallen van de geel zwarte rechtsbinnen Jilles van der Heiden, de technicus en architect van de kanaries. Een onge lukkig kopduel met I. van Weerlee en met een stevige hoofdwonde kon de onfortuinlijke v. d. Heiden zich naar het Academisch Ziekenhuis spoeden. Zijn vertrek was merkbaar. Maar de basis voor de LFC-zege was toen al gelegd. i Roodenburg heeft hoe kan het anders geen beste wedstrijd gespeeld. Men |kan van de Leidse Houtploeg slechts zeggen, dat zy zich van de harde slagen in de begin periode nog vrij rcdelyk hersteld heeft en dat haar drie doelpunten j— vooral de twee van Jan van Keek na de rust van zeer fraaie kwaliteit waren. Maar haar verdediging was uiterst kwetsbaar, nam bovendien onnodig I risico (dryven van Hensen), terwijl het totaalbeeld van het blauwzwarte spel een grote slordigheid vertoonde. Van een rustige, weloverwogen spelopbouw was zelden sprake. Wilde, harde trappen, die onbereikbaar waren voor de aanvallers, waren schering en inslag. En Choufour en Ouwerkerk misten kansen die niet gemist hadden mogen worden. i Hoopvolle start Toch was de weds try d hoopvol voor rrqde Roodenburgers begonnen. In de ]7Wierde minuut nam Jan van Heek, de pe?f" i"i—n— Aei "paa J2eci "was [taan te zorfilles v. SaP€ leste en gevaarlijkste aanvaller van de •idse Houtbewoners, de bal uit een "door I. van Weerlee genomen vrije trap, vdneens op de schoen en rakelings zoefde jiet leer over het heiligdom van doel man Van Leeuwen. Het was een veel belovende start. Maar men werd snel Ifl uit de droom geholpen. In de negende JU minuut timede stopper Andries du Prie (44 jaar) een lange trap uit de LFC- achterhoede verkeerd. De geelzwarte midvoor Henk Siera lag meteen in spurt en voor de uit zijn doel ge- Mat Keereweer tot het besef gekomen welk onheil hem te wach- stond, lag de bal al achter hem in ™het net. Met een uitstekend gerichte schuiver was deze verdedigingsfout af gestraft. Eén minuut later was het opnieuw tak. De Roodenburg-defensie. waarin rechtsback Guldemond de zwakste stee ■as, bleef bij een LFC-aanval rustig toekijken. De snel inkomende d. Heiden dook ongehinderd in gapende gat en joeg nummer twee èm#cilter de machtelooze Keereweer. Roodenburg was zwaar aangeslagen, mpffoch kwam er een prachtige kans voor Choufour. Op een prima pass van Jan Tan Heek kwam de Roodenburg-rechts- }T puiten vry voor de uit zijn doel geko- jLiinen Van Leeuwen. Maar Hennie Chou- tour wilde het te mooi doen. Hij wilde le LFC-doelman omspelen en Jaarraakte de bal aan hem kwijt. Wèg was ar 4e prachtige kans, die het zelfvertrou- Llen van de Roodenburgers had kunnen J verstellen.... Nieuwe tik >boe n 3. Het moreel van de blauwzwarten, toch ins al zo gedeukt, kreeg vrij spoedig op- de 1 nieuw een tik. En weer was een ver- dediginsfout er de grondoorzaak van. *nPlaats van resoluut te ruimen begaf linksback Hensen zich in een per- gev.j soonlijk duel, verloor de bal aan huil Spiererfburg en diens lage, goed ge- onj riehte voorzet werd door Henk Siera, ^ie onbewaakt voor het Roodenburg- doel op de bal stond te wachten, rustig in een doelpunt omgezet: 03. Het pleitte voor de thuisclub, dat zij by de pakken ging neerzitten. Er aatïwam, in de 27ste minuut, een tegen- hint, Een verre ingooi van Jan van vjteek een van diens speoialiteiten ineens door Bart Ouwerkerk, met •dipile rug naar het doel staande, doorge- Qopt en onbereikbaar voor de verraste e Rijan Leeuwen verdween het leer in de lovenhoek: 13. Roodenburg ontke tende, aangemoedigd door dit succes, jen verwoed offensief, maar de rust in JPvB LFC-ploeg kon zij daarmee niet ï^iSakken Het kritieke stadium voor de geel- 'arten brak, zoals wij in de aanhef ids memoreerden, eerst in de 35ste linuut aan, toen v. d. Heiden zich joesr laten vervangen door Franken ritme in de LFC-ploeg werd toen ibroken en het wedstrijdbeeld ging ,f h(en rommelig en stroef karakter dra- Kansen ngeb uite, Kort voor de rust. kwam Roodenburg log dicht bij een doelpunt, toen een i schot van J. van Weerlee tegen paal belandde en de terugspringen- bal voor de schoen van de vrystaan- Ouwerkerk sprong. Maar de Rooden- 32 kjurg-midvoor, vroeger toch zo'n tref- ikere schutter, schoot onbesuisd en :r naast. Direct na de hervatting werd ook Choufour weer geconfronteerd met een leeuw van een kans: vrij voor doel met een aarzelende uit zijn veste komende Van Leeuwen, die in de tweede helft een wat onzekere indruk maakte. Maar ook nu weer was onbeheerstheid het parool. Na al de blunders van de veldverde- digers ging ook doelman Keereweer een duit in het zakje doen. In de zevende minuut kwam LFC-linksbuiten D. Siera handig langs Guldemond. Hij besloot zyn solo met een vrij tam schot. Kee reweer liet het leer door zijn handen gaan en het was 14. Het antwoord van Roodenburg kwam snel. Een halve minuut later plaatste Choufour uit een corner het leer op de voor Van Heek juiste kophoogte voor het LFC-doel en Van Leeuwen kon naar het net: 24. Advertentie Zie advertentie op pagina 4, 2e blad. Dick Franken op weg naar de laat ste treffer in de Leidse derby Roo denburgLFC. Doelman Keere weer gaat er al bij liggen en Hen sen staat gespannen te wachten op de trekbal, die niet kwam Foto L.D./Holvast. Rommelig Een tijdlang bleef het spel, we heb ben dat al eerder opgemerkt, een rom melig karakter dragen. Een opdringend Roodenburg en een zich soms moeilijk, maar toch wel goed verdedigend LFC. En zo af en toe een uitval van de kanaries, gevaarlijk, omdat Hensen nu geregeld mee naar voren trok en het aan Du Prie c.s. overliet om de links backplaats te bezetten. L. Zitman kreeg kramp, wilde zich laten vervangen, maar was daarmee bij de zeer goed leidende arbiter v. d. Berg aan het verkeerde adres en kwam toen maar terug in het veld. Tien minuten voor het einde kwam de spanning terug. Opnieuw klopte het samenspel tussen Choufour en Van Heek bij het nemen van een hoekschop perfect en opnieuw was het resultaat een fraai doelpunt. Dat betekende 34. Zou Roodenburg het nog halen? Wel, Bart Ouwerkerk kreeg nog een prach tige kans daartoe. Maar weer was zijn schot te gehaast en daardoor onzuiver gericht. De tijd verstreek. Nog één minuut, gebaarde de heer v. d. Berg. En toen kwam het mooiste doelpunt van de wedstryd Een treffer, die de glans aan de LFC-zege volledig her gaf. In die laatste seconden snelde invaller Dick Franken in een prach tige rush langs de lijn. Met de bal aan zyn voet kwam hij op het Roo- denburg-doel af en terwyl iedereen een trekbal verwachtte, schoot hij, uit een welhaast onmogelijke hoek, zelf.... En Keereweer was voor de vyfde maal in deze Leidse derby een geslagen man. SJC na rust pas op scliot (Van onze correspondent) Hoewel SJC in de eerste competitie wedstrijd tegen Hoornwijck steeds in de aanval is geweest, ging de rust toch met dubbel blank in. In de eerste mi nuut had overigens een kogel van Piet Groenewoud de Rijswijkse staander getroffen. Na de hervatting kregen de gasten de eerste kans, maar doelman De Lincel wierp zich resoluut voor de voeten van de Voorburgse midvoor. Kort daarna zig-zagde Piet Groenewoud door de Hoornwijckdefensie en hij besloot zijn actie met een gaaf doelpunt. Zes mi nuten later bediende Groenewoud Piet Vink met 'n listig pass je en de laatste bracht met een steenhard schot de stand op 2-0. Jac. Hiep noteerde ten slotte nog een gelukstreffer en daarmee was voor SJC de zaak bekeken en kon den de eerste punten worden geno teerd: 3-0. Altior start met zege in 4e klasse (Van onze correspondent) Door met 2-1 van Geel Wit te win nen. heeft het gepromoveerde Altior een goede start gemaakt in de nieuwe omgeving. In het eerste kwartier ont snapte het doel van Altior enkele ma len aan groot gevaar en het was dan ook tegen de verhouding, toen in de 25ste minuut Ouwerkerk met een listig boogschot de Haarlemse doelman pas seerde: 1-0, Dezelfde speler kreeg en kele minuten later opnieuw een opge legde kans, die hij prompt benutte: 2-0. In de tweede helft was Altior het meest in de aanval, maar toen Geel Wit in de 21ste minuut een succesvolle aan val opzette, moest ook doelmnn Sassen naar het net: 2-1. Er dienden zich hierna nog enkele kansen aan voor Al tior, maar die werden niet benut. Foreholte won met 51 van Paraat Paraat bleek tegen Foreholte weinig paraat, want niet minder dan vijfmaal wisten de Voorhoutse aanvallers door de defensie van de gasten te glippen, die tegen het snelle aanvalsspe-1 van de thuisclub niet opgewassen bleek. Foreholte trok er direct flink aan en gelet op de wilskracht, waarmee de Voorhouters deze nieuwe competitie zijn begonnen, zullen meerdere successen stellig volgen. Tegenover de vijf Voorhoutse doel punten wisten de gasten er slechts één te stellen, zodat bij het eindsingnaal de man aan het scorebord een 5-1 stand liet noteren. Lugdunum oefende tegen RKAVV Lugdunum benutte de laatste vrije zondag voor het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd te Leidschendam tegen RKAVV, De tweedeklassers won nen dit leuke partijtje met 43. na aan vankelijk met 31 te hebben voorge staan. Overigens een verdienstelijk re sultaat van de jeugdige Kikkers. Lugdunum gaf in de eerste helft de roodwitten uitstekend partij en de groenwitten stonden hun tegenstanders slechts één treffer toe. Na de rust be landde een slechte uittrap van de RKAVV-doelman Van Brecht, voor de voeten van midvoor Pet en zo was na ongeveer 10 minuten de balans in even wicht: 11. Vervolgens liepen Van Oosten en de zijnen van Lugdunum weg tot 31, maar toen namen de groenwitten het initiatief over. Met een goed schot van linksbinnen Van Daalen kwam Groen wit tot 32 terug en na een omzetting in de aanval tussen Pet en Vermond, zorgde laatstgenoemde kort voor het einde voor de gelijkmaker: 3—3. Enigszins verrassend greep de thuis club in de laatste fase van de strijd toch nog de zege en zo ontging Lugdu num op de streep toch wél een verdiend gelijkspelletje. Niettemin was een en ander een nuttige oefening voor de groenwitten. ipp '3mi Een van de vele maten, dat de Roo denburg-defensie in geslagen posi tie verkeerde. LFC-midvoor Henk Siera is er door en achter hem hollen, v.l.n.r., Guldemond en Du Prie zonder succes naar de be dreigde veste. Het werd in dit ge val geen doelpunt, want Siera richt te iets te scherp en de bal ging naast. Foto L.D./Holvaat. Concours hippique in Rotterdam Vijf dagen lang hebben de Nederlandse ruiters grotendeels een figurantenrol gespeeld op het twaalfde internationale concours hip pique te Rotterdam, maar zondag bij de landenwedstrijd lieten ze zien, dat men hier ook nog wel iets van springen afweet. Vanuit een schijnbaar hopeloze voorlaatste positie na de eerste manche met het hoge totaal van 24 strafpunten kwamen onze vertegenwoordigers door een prachtig gereden tweede ronde, waarin Bertie Uytendaal met Hanko en Tjeerd Velstra met Ferner zelfs foutloos bleven, op een bijzonder eervolle tweede plaats, direct achter de winnende Britse equipe. Het was voor Nederland een goed slot van een minder ge slaagd concours. Minder geslaagd omdat het programma veel te over laden was vaak waren er springconcoursen met vijftig tot zeventig deelnemende paarden en te weinig afwisseling bood om de gewone toeschouwer, die geen hippisch insider is, zes dagen lang te kunnen boeien. De publieke belangstelling, graad meter bij uitstek, toonde dat duidelijk aan. Was het concours vorig jaar de beide laatste dagen volledig uitverkocht, toen zaterdag de finale van het Euro pees kampioenschap der amazones ver werkt werd, liep het terrein aan de Kralingseweg niet vol en zelfs zondag, bij de landenwedstrijd. gaapten er grote lege plekken op de tribunes. Volgend jaar wordt het Rotterdamse CHIO niet gehouden, daar het dan zou samenval len met de ruiterwedstrijden van de Olympische Spelen, maar wil men een dergelijk evenement als topconcours handhaven, dan zullen de organisatoren de volgende keer de inschrijvingen op de verschillende nummers drastisch moeten beperken en het programma anders indelen en niet zoals nu het ge val was. iedere dag het aanvangsuur wijzigen (waardoor velen een gedeelte van het concours misten) en de rubrie ken door elkaar gooien. Daarmee is de hippische sport propagandistisch zeker niet gebaat. Landenwedstrijd Ongeveer 8000 toeschouwers zaten op de tribunes, toen zondagmiddag tegen half een het belangrijkste nummer van het gehele CHIO. de landenwedstrijd, een aanvang nam met vijf equipes, die van Ierland, België. Engeland. Duits land en Nederland. Iedere ruiter moest tweemaal het parcours afleggen met 11 tzelfde paard. Voor de klassering tel- I den de beste drie van iedere equipe in elke manche. Onze ruiters begonnen slecht, bijzonder slecht zelfs met acht 'strafpunten voor Anton Ebben Prins Bernhard maakt een praatje met Pat Smythe. Rechts op de foto Ann Townsend, die Europees kam pioene werd. Schwartzdrossel, Tjeerd Velstra Fer ner en Harry Wouters van den Ouden- weyer Hubertus en het dubbele aan tal voor Bertie Uytendaal met het kam pioenspaard Hanko. Een totaal van 24 dus. Alleen een volkomen falende Duitse ploeg deed het nog slechter met niet minder dan 32 strafpunten. Engeland nam de leiding met een totaal van slechts twaalf. Herstel Juist toen de eerste ruiter voor de 2e ronde weer in het parcours was namen Prins Bernhard en Prinses Armgard, zaterdag woonde ook Prin ses Irene de wedstrijden bfj op de eretribune plaats en met hen zagen de duizenden toen het herstel van de Nederlandse ploeg. Goed, Anton Eb ben maakte met Schwartzdrossel nog drie fouten, maar toen was het uit met de malaise. Onze tweede ruiter, Bertie Uytendaal had iets goed te maken. Het hele jaar door pech ach tervolgd en in Rotterdam nog niets gepresteerd, dat kon de ruiter uit Breda niet op zich laten zitten. Met Hanko legde Bertie het eerste foutloze parcours op de gekerfde gras mat, Tjeerd Velstra volgde zijn voor beeld en had Harry Wouters met Hu bertus geen pechfouten gehad, dan had de Nederlandse equipe in deze tweede ronde helemaal geen fouten genoteerd. Nu waren het er vier. evenveel als het Britse team, dat met David Barker, de ontdekking van het jaar. David Broome hij won zowel de Prix du Vainqutur als de Coupe VVV en de Europese kampioene Ann Townsend hetzelfde stukje uithaalde. Daarmee bleven de Britten dus vast op de eerste plaats, volkomen verdiend overigens, maar de Nederlandse equipe klom naar de tweede prijs. En daarmee mochten onze vertegenwoordigers bijzonder tevreden zijn. Ierland en België eindigden ex aequo derde met elk 36 strafpunten en Duits land werd vyfde en laatste met een to taal van 56. Dameskampioenschap Zaterdag won de Engelse Ann Town send het Europees dameskampioen schap op een wyze die respect afdwong. Ze ging de finale in als vierde met een totaal van 13' i pt. Ruim achter haar landgenote Pat Smythe en de Duitse Anna Clement, die met resp. 17 1/3 en 16 1/3 het klassement aanvoerden. Kansloos voor de titel? De negentienja rige amazone van de South Farm uit Cirencester, die in het dageiyks leven haar moeder helpt op de boerdery, dacht er heel, heel anders over. Het interesseerde haar niet wat haar con currenten deden, of de snelle Anna Cle ment in opperste nervositeit haar kan sen verspeelde en Pat Smythe tweemaal op een pechfoutje struikelde. Nee, ze reed haar eigen wedstryd met haar eigen Bandit en met twee foutloze parcours binnen de tijd, ruim en fraai, maar zeker ook voorzichtig en weldoor dacht gesprongen, won ze de finale en de titel van Europees kampioene 1959. Want de 16 H punt, die ze voor deze eerste plaats kreeg, waren net voldoen de om haar veel geroutineerder landge note voorby te streven. Ann had 30 pt. en Pat Smythe, die met de tweede plaats het succes voor de Engelse equipe dus volledig maakte 29 1/3. De kampioene van vorig jaar. Giulla Serventi uit Italië, en Anna Clement deelden de derde plaats. De beide Ne derlandse vertegenwoordigsters in dit kampioenschap, Irene Jansen uit Ub- bergen en Mady Koster (Bussum) ein digden als negende en tiende, de voor laatste en laatste plaats OVERIGE UITSLAGEN Om de Grote Prys van de stad Rot terdam: 1. K. Pade (Did) met Domheer, 0 strafp., 43.7 sec.; 2. Pat Smythe (GB) met mr. Pollard 0 - 44.7; 3. W. Guen- ther (Did) met Asta 0 - 45.9. Concours voor jachtpaarden: lichte klasse: 1. A. J. Pot (Hilversum) met Tantalizer, zware klasse: 1. mevr. A. A. Coebergh-Van Velze (Rotterdam) met Ralalee. Springconcours om de Troostprijs: Categorie A (maximum hoogte 130 meter) 1. D. Smeets (Belg) met Evago- ros 24 pnt. - 69.9 sec.; 2. Donna Piaggio- Antonelli (It.) met Gentleman 25 - 70.6. Categorie B (minimum hoogte 1.40 meter)1. A. Luetke-Westhues (Did) met A toll 30 pnt - 92.6 sec.; 2. mej. G. Serventi (It.) met Doly 28 - 90. „De Kanarie" vierde feest Zaterdag vond in de grote zaal van „Den Burcht" een feestavond plaats, ge organiseerd door de Supportersvereni ging van LFC „De Kanarie". De voor zitter, de heer B. Zonderop, heette om even over achten een geheel gevulde zaal hartelyk welkom. Helaas waren de spelers van het eerste elftal niet aan wezig in verband met de derby tegen Roodenburg. De geelzwarte favorieten n.l. brachten deze avond met hun dames in de bioscoop door. Na het openings woord gaf de heer Zonderop de leiding in handen van het Haags Cabaretgezel schap „Schots en Scheef". De tyd werd verder gevuld met schetsjes, liedjes en voordrachten, die het publiek in snel treinvaart werden voorgeschoteld. Een hartelijk applaus was na afloop de be loning van de aanwezigen. Na een verlo ting volgde het gebruikelijke bal o.l.v. de heer Van Wijk met medewerking van de „Rithme Boys". Ook ditmaal kan de geelzwarte supportersvereniging op een geslaagde avond terugzien. ATLETIEK Nieuw Leids record tienkamp voor Carel van Venetiën Tydens de nationale kampioenschap pen tienkamp te Vlaardingen heeft de Holland-atleet Carel van Venetiën het Leids record verbeterd en gebracht op 4315 punten. Sinds 1951 stond dit record reeds op zijn naam met 4051 pnt. Met zijn nieuwe prestatie werd hy derde in de B-groep. Iiy kwam tot de volgende resultaten: 100 m. 11.4 sec; 400 m. 51.6 sec; hoog springen 1.60 m verspringen 5.55 m.; j kogel 9.92 m.; 110 m. horden 18.7 sec.; discus 30.12 m.; pulshoog 2.72 m.; speer I 37.59 m.; 1500 meter 4.56 min.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9