i»' woning glimlachen HUISHOUDSTER Euravia N.V. gaat op vliegveld Z,-Limburg starten met Douglas séeunzoterv beneden- en bovenwoning Opleidingsschool DEZE WEEK RUNDVLEESWEEK! 1.38 GELDERBLOM's vlees- en vleeswarenbedrijf MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 Nieuwe luchtvaartmaatschappij (Van onze Limburgse correspondent) Op 1 oktober a.s. zal op het vliegveld Zuid-Limburg te Beek-Ulestraten een nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschappij „Euravia" starten. Zij begint haar vluchten-activiteit met een viermotorige Douglas DC 4 met accommodatie voor 72 passagiers. De Euravia werd opgericht door de heren A. J. D. Steenstra Toussaint uit "Wassenaar en C. Bredius uit Aerdenhout, waarbij eerstgenoemde als directeur zal optreden. De heer Steenstra Toussaint heeft in de na-oorlogse jaren een aantal contacten gehad met de KLM, waarvoor hij in onderhandelingscommissie bespre kingen voerde, o.a. over de tot stand gekomen KLM-luchtljjnen naar Pretoria en Tokio. Hij was laatstelijk te Rotterdam verbonden als adviseur aan Thomp son's Havenbedrijf. De Euravia N.V. Interesseert zich ln het bijzonder voor het zogenaamde charterwerk. Maar de heer Steenstra Toussaint heeft meegedeeld, dat hij reeds van Engelse zijde een aanbod heeft gekregen voor een redelijk aantal vlieguren voor Euravia in „inclusive tours". Buiten het eigenlijke toeristen seizoen, dat eind september ongeveer af gelopen is, wil de Euravia dan charter vluchten gaan maken. Het zal echter de vraag zijn, of daarvoor de nodige ver gunningen in Nederland zullen worden verkregen. De KLM heeft het geregelde charterwerk om economische overwegin gen aan de kant gezet en zij voert deze soort ongeregelde vluchten voorzover nodig uit met Duitse machines. Men denkt verder aan de mogelijk heid om het vliegveld Zuid-Limburg als eindpunt in plaats van als overstap- luchthaven in de Engelse inclusieve tour vluchten erkend te krijgen. Voor heel re delijke vliegprijzen zouden vakantie luchtreizen georganiseerd kunnen wor den uit Engeland naar Zuid-Limburg, waaraan dan verder autocar-trips naar de Ardennen, door Zuid-Limburg en Ruimtevaarleongres eindigde in rouw (Van onze Londense correspondent Het internationale congres voor ruim tevaart te Londen eindigde in een tra gedie. Tijdens de laatste zitting kreeg een van de vice-presidenten, prof. K. Zarankiewicz, die de leiding had van de zaterdagocthendbijeenkomst op zich had genomen, een hartaanval en over leed vrijwel onmiddellijk. Vanzelfspre kend wekte dit grote consternatie op de conferentie, welke enige tijd werd ge schorst. Voor de hervatting namen de aanwezigen twee minuten stilte in acht ter herdenking van de overleden ge leerde, die vice-voorzitter was van het Poolse Astronautische Genootschap. Hij was 59 jaar. In het speciale symposion over de juridische vraagstukken, verband hou dende met de ruimtevaart, sprak onze landgenote, mevrouw dr. I. H. Ph. de RodeVerschoor, lectrice in het lucht vaar trecht aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, over de verschillende aspecten van het ruimte-onderzoek, welke zich thans reeds beginnen af te tekenen, maar nog niet te overzien zijn. Spe ciale rechtsregelen zijn vereist om ge lijke tred te houden met de technolo gische ontwikkelingen en om het ver keer in de ruimte te regelen, waarvoor een speciale internationale organisatie noodzakelijk zou zijn. Algemene vergadering N.V.V. Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen houdt op 30 september en 1 en 2 oktober in Utrecht de 22ste algemene vergadering. Op de laatste dag van deze vergadering zal het ontwerpactiepro- gramma van het NVV besproken worden. De vergadering wordt op 30 september geopend door de waarnemend verbonds voorzitter, de heer D. Roemers. In de middagzitting van 1 oktober zal dr. S. Mansholt spreker over de Europese een wording. Na afloop van deze zitting zal de delegatie uit het congres door B. en W. van de gemeente Utrecht in het stadhuis ontvangen worden. Het ontwerp-actieprogram van het NVV zal ingeleid worden door de heer A. H. Kloos. naar de Eifel kunnen aansluiten. De mogelijkheid van excursies naar de toe risten-oorden langs de Rijn is voorts niet uitgesloten. De Euravia overweegt ook het organiseren van vakantiereizen voor gezelschappen vanaf het vliegveld Zuid-Limburg naar Zwitserland, Zuid- Frankrijk en Italië. De heer Toussaint stelt zich voor als piloten en boordwerktuigkundigen oud vliegers en technici van de KLM, die een ruime ervaring hebben, voor de Euravia vliegdiensten aan te trekken. Een deel van deze plannen is intussen nog toe komst muziek. De verwezenlijking ervan hangt van vele, nog lang niet zekere factoren af. Monetaire zorgen in Djakarta Als gevolg van de recente monetaire maatregelen die de Indonesische rege ring heeft getroffen om de economische situatie te verbeteren hebben enkele banken in Djakarta moeite hun em- ployé's te betalen. Vele Indonesiërs gingen op de eerste loon of salarisdag na de monetaire maatregelen naar huis met een gedeel te van of helemaal geen salaris. Men kan aannemen dat de moeilijk heden in de provincie nog groter zijn. De Garoeda Indonesia Airways, een staatsbedrijf, kon slechts een week sala ris uitbetalen. De door de regering ge financierde Industrie-bank bevond zich in dezelfde positie. In de buitengewesten kon vele werkers geen salaris worden uitbetaald. Vele be drijven zullen er waarschijnlijk gesloten worden daar het zakenleven nagenoeg tot stilstand is gekomen en er boven dien geen kapitaal is om zaken te doen. De prijzen van niet-essentiële en luxe goederen in Djakarta zijn naar schat ting 20 gedaald. Maar dit is slechts een kunstmatige daling daar de „ver kopen" bedoeld waren om geld in han den te krijgen voor het betalen van dringende verplichtingen. Slechts de grotere zaken kunnen zich dergelijke prijsdalingen veroorloven. De prijzen van de dagelijkse levensbe hoeften, en daar gaat het tenslotte om voor de kleine man, vertonen geen nei ging tot dalen. De winkeliers in de grote winkelwijken van Djakarta lijden ook verlies daar de kopers voorzichtig zijn. Groot deel van bos van Fontainebleau verbrand (Van onze Parijse correspondent) Kay Kendall (32) gisteren overleden Kay in haar eerste grote filmsucces Geneviève In een kliniek te Londen is gisteren de 32-jarige Engelse filmactrice Kay Kendall overleden, die gehuwd was met Rex Harrison. De actrice over leed aan leukemie („foloedkanker") Zelfs voor intieme kennissen kwam dit heengaan onverwacht. Harrison, die 18 jaar ouder —as dan zijn vrouw, heeft altijd voor haar verborgen ge houden, dat zij gedoemd was aan leukemie te sterven. Toen hij 2 jaar geleden met haar huwde, wist hy van haar ziekte. Hij was steeds uiterst be vreesd, dat zij het te weten zou ko men. Dinsdag nog verklaarde hij tegenover verslaggevers, dat de ziekte, waarvoor hij zijn vrouw van een vakantie in Italië terugbracht naar de „London Clinic", niets bijzonders was. „Ze blijft hier drie dagen. Over een week gaan we weer naar New York", zei hij. In juni had zich een instorting voor gedaan en was Kay Kendall voor enige tijd opgenomen in de kliniek. Te Parijs was zij, werkend voor de film „Once more with feeling", onwel geworden. Na enkele dagen verpleging keerde ze terug naar Parijs, om de film waarin zij met Yul Brynner optreedt, af te maken. Zij zei zich zeer vermoeid te voelen. Korte tijd nadat Kay Kendall in Parijs was gearriveerd, nam Harrison vakantie van zijn musical „My Fair Lady", waar in hij als professor Higgins triomfen viert. Hij ging met zijn vrouw naar Porto- fino. Op 30 augustus bracht hij haar weer naar het ziekenhuis. Eerst gister ochtend werd meegedeeld dat de ac trice ernstig ziek was. Kay Kendall oogstte haar grote suc ces in de film „Genevieve". Zij over troefde Kenneth More, een antieke auto en een grote hond met haar gees tig en markant spel. „Les Girls", met Gene Kelly, volgde en werd opnieuw een groot succes. In 1957 huwde zij met Rex Harrison, die met „My Fair Lady" naar Londen gekomen was. Harrison was eerder ge huwd geweest met Majorie Harrison en Lilly Palmer. Dikste jongeman ter wereld in Texas overleden Bosbranden Zaterdag zijn in Apeldoorn weer vijf bosbranden ontstaan. Aan de Richters- weg te Ugchelen - zo langzamerhand berucht doordat daar geregeld bosbran den uitbreken - ontstond tot tweemaal toe brand in een perceel Jonge dennen. Vlak nadat deze branden waren geblust brak op twee plaatsen tegelijk brand uit in een perceel jonge dennen bij de Wa- penberg in Ugchelen. Voorts was er nog een brandje in een bosperceel aan de Pijnboomlaan in Berg en Bosch. Dank zij het snelle optreden van brandweer en bosbrandweerkorpsen ging in totaal slechts 7 ha. bos verloren. Door onbekende oorzaak ontstond za terdagmiddag, bij het Ambonezenkamp te Venraay een bosbrand, waarbij 4 ha. dennen verloren gingen. Door de gun stige wind en de vele hulp, die de brandweer kreeg, kon erger worden voorkomen. Na middernacht was het vuur geblust. Op de Beekseheide onder Hilvaren- beek gingen gistermiddag 15 ha. bos en heide, eigendom van de gemeente Til burg ln vlammen op. Honderden manschappen van de be roeps- en vrijwillige brandweren van Tilburg, Hilvarenbeek en Goirle hebben twee uur lang strijd geleverd tegen het vuur. Zij werden daarbij geassisteerd door militairen van de Willem II-kazer- ne te Tilburg. De oorzaak is onbekend. Anderhalf miljoen dahlia's in 29 bloemenwagens In Zundert kreeg gisteren de zomer een afscheid met bloemen als nimmer tevoren! Dit tuinbouwcentrum, dat jaar lijks een veilingomzet bereikt van zes miljoen gulden, zal het dit jaar genoe gen moeten nemen met drie miljoen. Maar deze teleurstelling drukte niet zijn stempel op het bloemencorso. Integen deel, gistermorgen kwamen drommen toeschouwers naar Zundert toegestroomd uit alle delen van België en Nederland. Het bezoek, ongeveer 150.000 personen, genoot onder een stralende zon van de bloemen, hoofdzakelijk dahlia's, waar van er anderhalf miljoen in 29 bloe menwagens waren verwerkt. Elf van de beste Nederlandse en Belgische muziek korpsen begeleidden het corso, waarbij de IJmuider Harmonie uit IJmuiden de hoogste publieke onderscheiding ver wierf. Een politiekorps van 400 man hield orde in de verkeersdrukte en zorg de dat de bezoekers een vijf tienvoud van de inwoners van het corsodorp, langs het 5400 meter lange parkoers een plaats konden vinden. De wagens „In het witte paard" en „De Phoenix" werden als de beste uit geroepen. Naast de f. 15.000 ontving de wagen „In het witte paard" de gedenk penning van de stad Antwerpen en de wagen „de Phoenix" de bronzen medaille van het Nederlandse Ministerie van Sociale Zaken. Australische mensenredder demonstreerde met succes (Van onze Haagse redactie) Een reddingsdemonstratie, welke de 50-jarige John Alver uit Perth (Aus- stralic) met zijn rubber torpedo voor de Scheveningse kust gaf, stelde de voordelen, welke een dergelijk appa raat biedt boven de in ons land ge bruikelijke zwemvesten ,in een dui delijk licht. Niet alleen kan de redder zich niet gehinderd door het zwemvest sneller naar de drenkeling begeven, waarbij de torpedo aan een lijn achter hem aan drijft, doch ook kan hij, wanneer hij zich bij de drenkeling bevindt, hem ge makkelijker de met lucht gevulde tor pedovormige drijfblaas toewerpen. Is de drenkeling reeds bewusteloos en niet meer bij machte de torpedo zelf te grijpen, dan kan deze met een simpele handbeweging om zijn lichaam worden bevestigd, waardoor de in nood ver kerende mens boven blijft en gemakke lijk naar de vaste wal kan worden ge transporteerd. De redder heeft dan na melijk de handen vrij. Naar wij vernemen wordt overwogen de Scheveningse strandpolitie met een dergelijk apparaat uit te rusten en zijn reeds besprekingen gaande met een te Den Haag gevestigde rubberfabriek om dit te fabriceren Rosselliui moet de Gouden Leeuw delen Na lange beraadslagingen heeft de jury van het filmfestival van Venetië besloten de „Gouden Leeuw" van San Marco", de hoogste onderscheiding, toe te kennen aan twee films inplaats van één: „La grande guerra", van Mario Monticelli, en „U generale Delia Ro- vere", van Roberto Rossellini. D prijes van het festival ging naar Ingemar Bergman, voor zijn „Sansik- tet". James Stewart werd onderscheiden als beste acteur, voor zijn hoofdrol in „Anatomy of murder" van Otto Pre- ninger. De onderscheiding voor de beste ac trice viel toe aan de Franse Madeleine Robinson, voor haar rol in „A double tour". Te oordelen naar het applaus was het publiek het geheel met de jury eens. De film van Monticelli en „Ge neraal Delia Rovere" waren allang als de beste kandidaten aangewezen, zon der dat iemand een keuze had durven maken. Het besluit de „Gouden Leeuw" te laten delen kwam niet als een ver rassing. Rauwe knapen molesteerden Groninger De politie te Groningen heeft drie jongens van 15, 17 en 20 jaar opgespoord, die deel hebben genomen aan een mas sale mishandeling van een 26-jarige door een tiental opgeschoten jongens. De groep jongens was een tuin bin nengedrongen aan de Paterswoldseweg om appels te stelen. De 26-jarige man, die op vakantie was bij zijn ouders, zag dit, en wilde de jongelui op het onjuiste van hun handelswijze wijzen. Zij waren hiervan echter niet gediend en gaven hem een pak slaag. Met verwondingen aan gezicht en hoofd en een gebroken neusbeen moest het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis worden ge bracht. Het drietal is ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. Niet een schone ster in de gewone zin van het woord, maar toch wel een van de grote sterren van het filmfestival te Venetië is de Hotly- woodse columniste Elsa Maxwell, een befaamde figuur uit de Ameri kaanse filmwereld, die reputaties maakt en breekt. De merkwaardige hoed, waarmee zij zich thans tooit, stond wel zeer nadrukkelijk in het centrum van de belangstelling. Najaarsbeurs Utrecht met 1138 inzendingen In Utrecht is vanochtend de 73ste najaarsbeurs geopend. Deze beurs, die tot en met zaterdag 12 september zal wordon gehouden in de Vredenburg- gebouwen is geheel gewijd aan de ge bruiksgoederen. De najaarsbeurs die een oppervlakte van 20.000 vierkante meter beslaat geeft aan 1138 firma's uit 24 landen de gelegenheid hun produkten te expose ren. Nederland is de grootste deelnemer aan deze najaarsbeurs, met 720 inzen dingen, direct gevolgd door West- Duitsland met 174 inzendingen. CONFERENTIE ZONDAGSSCHOOLLEIDERS Tijdens een conferentie van Zondags schoolleiders, welke zaterdag 19 septem ber in het Haarlemse Concertgebouw wordt gehouden, zal prof: dr. G. C. van Niftrik spreken over „Is bijbelstudie nu wel noodzakelijk?" De avondbijeenkomst wordt gewijd aan de viering van het kerstfeeest in woord en beeld, onder het motto „En het ge schiedde in die dagen Bovendien wordt een tentoonstelling ingericht van hulpmiddelen bij de gods dienstige opvoeding en van bijbelse archeologische voorwerpen. Een groot deel van de prachtige bos sen rond Fontainebleau, 60 kilometer ten zuiden van Parijs langs de route naar Lyon en de Cote d'Azure, zijn het afgelopen weekeinde door brand ver woest. De oorzaak van de brand die voor de vernieling van tenminste 200 hectaren naald- en loofbomen verant woordelijk is, is niet bekend. Men ver- moedt dat een onvoorzichtige kam peerder of wandelaar de schuldige is. Kwaadwilligheid wordt echter ook niet geheel uitgesloten en het is opvallend, dat gisteravond omstreeks 10 uur een tweede brand uitbi-ak nadat men met vereende krachten van honderden brandweei'lieden, militairen en hulp vaardigen het vuur elders juist meester was geworden. i Een 21-jarige Amerikaan, die er prat op ging de dikste jongeman ter wereld te zijn, is hier in een ziekenhuis overle den. Danny Hope uit Luiing, Texas, woog 318.4 kilo, had een lengte van 1.65 meter eix had een middel van 2.33 me ter. Hij werd behandeld wegens long ontsteking toen zijn hart de dienst staakte. In het ziekenhuis had men geen bed voor Hope kunnen vinden. Er wer den twee matrassen voor hem op de vloer gelegd. Zelfs zo kostte het de jon geman moeite er niet af te rollen. De dokters zeiden dat zij als gevolg van de dikke vetlagen niet in staat waren zijn polsslag op te nemen of zijn hartslag te horen. Er was geen bloeddrukmeter groot gexxoeg om rond ziin arm te win- vederlicht^f Gebr Paes tiaast Stadsgehoorzaal Breestraat 58 TE KOOP voor geldbelegging gelegen omgeving Lage Mors- weg. Solide bouw. Te bevr.: Tel. 26408 na 18 uur. Opleiding voor schoonheids specialiste (opleiding v. vak groep-diploma) manicure, pe dicure. Aanvang der cursussen medio sept. Inschrijving dage lijks Oude Rijn 2A hoek Donkersteeg, tel. 24208. GROTE HOUTVEILING TE RIJNSBURG. Door ondergetekende deur waarder zal op dinsdag 8 sep tember 1959 des voormiddags te 10.30 uur op het terrein van de heer D. Driebergen aan de Vliet N.Z. 5 te Rijnsburg pu bliek worden vei-kocht een grote partij HOUTWAREN, als planken, palen, platen, ribhout, schroten, latten en wat vei'der ten verkoop zal worden aangeboden. Te zien 's morgens voor de verkoop. Zegt het voort. J A. VAN VLIET, deurwaarder. Leiden, Lammermarkt 5. I Dit zijn onze speciale Védé artikelen. Dan is alles schoon. Alles glimt van helderheid en het is, alsof een blinkende glimlach u verwelkomt in uw eigen huis. LEIDEN ALPHEN Staalwol mei zeep, verpak! in doos 0.19 Mattenklopper rotan 2-slags 1.25 Tapijtschuier .Union* 0.85 Luiwagen harde »Union*-vuUlng 0.79 Closetborstel sanitair model 0.59 Zeilzwabber wit of grijs katoen 0.98 SI .tbezem .Colombo* 0.95 Ksubelborstel plat model, haar 0.95 Kledingzak van helder plastic. Berg nu Uw zomerkleding veilig op. 0.49 Dweilen in onze bekende kwaliteit. Diverse maten. 0.39, 0.65, 0.95 Stofdoeken, unl en geruit. Zachte kwaliteit. Verschillende maten, 0.39, 0.49, 0.89 Zachte zeep pot 500 gr. 0.39 Schuurpoeder krast nooit, grote bus 0.24 Huishoudzeep kwaliteit no. 1 j Dubbel stuk 220 gr. 0.19 Huishoudzeep extra grote staaf 560 gr. 0.59 Siliconenwas waterafstotend, grote bus 1.35 extra-grote bus 2.25 Vloeibare was met siliconen >/4 liter 1.35 •/2 liter 2.25 Vloeibaar wasmiddel al ka li vrij 0.49 Zelfwerkend wasmiddel pak voor ruim 30 liter water 0.24 Staalwol handig rolletje p. rol 0.10 luchtververser In tabletvorm, klein blok 0.14 groot blok 0.24 bljp. houder, resp. 0.10 en 0.20 Pure oir spray de luchtververser en rookverdrijver, handige spuitbus 2.95 No*bug spray 'n dodende mist voor alle Insecten, handige spuitbus 2.75 All cleaner het nieuwe huishoud boekje, grote maat 0.65 extra-grote maat 0.95 Plastic werkemmer extra flinke maat In diverse kleuren 2.50 Handig werkborsteltje z g. goot steen of panborstel 2 st. voor 0.29 Handstoffer met cocosvulling 0.59 500 gr. magere runderlappen 2.08 500 gram champ- riblappen 1.89 500 gram pracht riblappen 1.98 1 kg. prima runderlappen 3.18 250 gram biefstuk tartare 1.25 Alléén dinsdag en woensdag 500 gram RUND- EN VARKENSGEHAKT 250 gram VET samen 150 gr. pekelvlees 0.59 NOORDEINOE 37 gevraagd. A. DEN UIJL, Valkenburgerweg 64, Voor schoten. tel. 31250—k 1710, na 7 uur bellen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4