EN NU 'n TIP Chr. School Slechthorenden en Spraakgebrekkigen geopend KJN.V.B.-toto Tien jaar Federatie Leidse Kla ver j as verenigingen Druk bezochte receptie en feestavond Koninklijke onderscheiding voor de heer J. W. Schneider Opgericht 1 maart 1860 Maandag 7 september 1959 Tweede blad no. 29841 „Oud Poelgeest" wijdt aandacht aan Japan In kasteel „Oud-Poelgeest" zal op zaterdag 26 en zondag 27 september door het Vormingscentrum „Oud Poelgeest" een conferentie belegd worden, gewijd aan de positie van Japan in het Verre Oosten. Drie Japanse wetenschapsmen sen, te weten prof. Ito, mevrouw Saka- kibara en ds. Nishimura, zullen inlei dingen houden over de volgende onder werpen: „Achtergronden van de Japanse cultuur en godsdienst". De politieke en sociale ontwikkelingen sinds 1945" en „De rol van de Christenen in de ver nieuwing van Japan". DIEFSTAL VAN METAALAFVAL Acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de R.-K. reclas sering, eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 35-jarige los-werkman uit Leiden. De man had gedurende het eerste halfjaar van 1959 talloze malen afval van koper, lood en zink gestolen uit het pakhuis van de Firma F. P. Kluivers aan de Volders gracht. Verdachte was naast dit pakhuis in de kost. Met behulp van een touw klom hy telkens weer over de muur en in tegenstelling tot de bewering van de bestolene verklaarde hij, dat de deur van het pakhuis steeds open stond. Elke week ging hy een paar maal op diefstal uit en dit ging maandenlang door. In totaal stal hij plm. zevenhon derd kg, waarvoor hy f. 1934.ontving. Soms werd verdachte bij zijn diefstallen geholpen door een vriend. Voor het geld had hij kleren gekocht, kamerhuur be taald en ook had hy veel geld besteed aan een vriendin. Verdachte is gebrouil leerd met zyn familie, omdat hy, naar zijn zeggen, met een draaiorgel heeft ge lopen. De president vond het ook niets voor een gezonde kerel om een beetje op een orgel te staan lanterfanten. De los- werkman beweerde nu een baan als bor denwasser te kunnen krijgen. De uit spraak werd bepaald op 17 september. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Breskens F. J. Veldman te Colijnsplaat. Benoemd tot geestelijk verzorger van het Herv. Rusthuis te 'sGravenhage ds. A. W. M. Odé, emeritus predikant te Goes. Bedankt voor Klazienaveen (toez.j J. Noordmans te TJamsweer (Gron). EVANG. LUTH. KERK. Tweetal te Amstelveen H. L. G. Ouwer- kerk te Tiel en C. C. G. Visser te Utrecht. De voorzitter van de St.-Willibror_ dusvereniging in Nederland, prof. mgr. dr. J. G. M. willebrands, is aangewezen als een der vertegenwoordigers van de R.-K. Kerk voor het gesprek, dat vol gend jaar in Venetie zal worden gehou den met vertegenwoordigers van de Oosters Orthodoxe Kerk. Prof. Willebrands woonde als waar nemer de vergadering van het centraal comité van de WereldTaad van Kerken op Rhodus bij. INBREKERS OP PAD Vrijdagavond is in een tweetal panden aan de Rijnzichtweg ingebroken. Enkele sieraden en een klein bedrag aan geld werden ontvreemd. De daders zyn nog voortvluchtig. Leger-romantiek (Speciale berichtgeving) Het gebeurde op de mooie zomer- 1 avond van de 24ste juni! 1 By het kamp Crailo (nabij Laren) 4 ontmoette een 20-jarige dienst- 4 plichtige militair een hem onbe- 4 kend meisje. Doch onbekend j maakte niet onbemind, zodat de 1 voortvarende militair een avondje met het meisje uitging. Plichtsge- 4 trouw als hij was zorgde hij er wel 4 voor om voor het middernachtelijk uur weer bij de kazerne te zijn. 1 Maar het meisje wilde of durfde 1 niet meer naar huis en vroeg haar 4 militaire cavalier om een slaap- 4 plaatsje voor haar te „versieren". 4 Hij slaagde erin haar het kamp j binnen te smokkelen en heeft het 1 meisje zijn slaapplaats op een 4 kamer, waar, nog 13 militairen 4 sliepen, aangeboden. Deze genoten 4 zelf een zó diepe nachtrust, ver- 4 moeid als zij waren door de mili- taire beslommeringen, dat zij er niets van gemerkt hebben4 Zelfs slaagde de soldaat er in 4 het hem nog steeds onbekende meisje voor dag en dauw uit het kamp weg te smokkelen. Toch heeft de jongeman, inmiddels naar 't Harde verhuisd, deze galanterie met tien dagen „verzwaard" moe- i ten bekopen, een straf die eergis- teren ingegaan is. Waarschijnlijk is het hem te moeilijk gebleken i deze romantische oplossing voor anderen te verzwijgen! Vechtende advocaten Een diner, dat zaterdag in het Liba nese bergoord Zahle door de Libanese balie aan de deelnemers aan de zojuist besloten vijfde conferentie van Ara bische advocaten was aangeboden, is voortijdig geëindigd doordat voorstan ders van Nasser (Egypte-Syrië) en voorstanders van Kassem (Irak) elkaar borden en flessen naar het hoofd sme ten. De politie moest de orde herstellen. Het slotbanket. dat voorgezeten zou worden door de Libanese minister van Justitie en Binnenlandse Zaken, is later „wegens omstandigheden" afgelast. Reeds vier dagen waren er schermut selingen geweest tussen de diverse poli tieke groeperingen. De speciale brigade van de politie heeft twaalf keer moeten ingrijpen om de vechtende advocaten te scheiden. Een aardige opname van Prinses Beatrix op de brug van het nieuwe vlaggeschip van de HAL, de „Rot terdam", waarop zij thans onder weg is naar Amerika. „Gezonde sport" De gebaarde, met pruiken uitgedoste krijgslieden van het ruige gebied de Doena's in Papoea (Australisch-Nieuw- Guinea) beschouwen gevechten tussen verschillende clans als een gezonde sport. „Gevechten met pijl en boog wor den dikwijls in dezelfde geest opgevat als een voetbalwedstrijd op zaterdag middag", aldus de leider van een pa trouille in dit gebied. De ruim 50.000 Doena's in het zuidelyke berggebied zyn een van de weinige stammen die nog niet onder volledige Australische be- stuurscontrole staan. Een functionaris van het departement voor Papoea's in Port Moresby heeft ver klaard dat de recente vestiging van een patrouillepost in Korobo onder de Doena-bevolking langzaam vrede vestigt in het omringend gebied. .Maar er blijft een groot deel van dit gebied dat slechts een zeer oppervlakkig contact met het bestuur heeft gehad. Het zal nog enige tijd duren voordat aan de ge vechten tussen clans in dit gebied ge heel een einde zal zyn gekomen". J. P. Sinclair die een patrouilletocht van twee maanden in het gebied van de Doena's geleid heeft, verklaarde dat hij een vrolijke, luidruchtige en opzichtige bevolking aantrof. „Op een ochtend passeerde onze patrouille een opgewekte groep volledig bewapende Doena's die zich huiswaarts repte. Kennelijk waren zij op weg naar een laat ontbijt na een stimulerend gevecht", zo vertelde hy. De patrouille werd beleefd ontvangen of schoon de meeste Doena's verlegen en onzeker waren. Zij geloofden dat de blanken uit de lucht waren komen val len, welke theorie versterkt was door de patrouillevluchten boven hun gebied. De meeste gevechten vinden hun oor zaak in wraakaanvallen tussen dorpjes. „Vechten schijnt voor deze mensen een middel te zyn om hun overtollige ener gie te verbruiken". Sinclair zei dat de bevolking ondanks haar krijgszuchtige optreden over het algemeen vriendelijk is. Toenemend contact met '-«stuurspa- trouilles moet haar het sociaal en econo misch voordeel van de vrede leren, zo zei hij. Spionage voor Israël Een te Damascus zetelend Syrisch mi litair gerechtshof heeft zaterdag zes Syriërs en twee Libanezen. op beschul diging van spionage voor Israël, ter dood veroordeeld. Drie andere Syriërs werden op dezelfde tenlastelegging tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Een gewezen officier van het Syrische leger en een burger werden door het zelfde hof bij verstek tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun was samenzwering tegen de staat tenlaste- gelegd, hetgeen begin 1958 zou zyn ge schied. Belangrijke aanwinst voor Orthopaedagogiscli Instituut Zaterdagmiddag is in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg tijdens een besloten bijeenkomst de nieuwe Christelijke School voor Slechthorenden en Spraakgebrekkigen voor Leiden en Omgeving voor geopend verklaard. Deze moderne school aan de Hoge Morsweg 12 is een belangrijke aanwinst voor de Stichting Christelijk Orthopaedagogisch Instituut voor Leiden en Omgeving, zodat de heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur Buitengewoon Lager Onderwijs in Neder land, terecht in een korte rede zyn oprechte vreugde uitsprak over deze tot stand gekomen mijlpaal. „Nut en Vermaak" viert 85-jarig bestaan De Muziek- en Toneelvereniging „Nut en Vermaak" viert zaterdag haar 85- jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan is er 's avonds in de grote zaal van „Den Burcht" een jubileumsamenkomst waaraan medewerking wordt verleend door het cabaretgezelschap „Show-Ime" onder leiding van Jacques Nieuwesteeg. Na afloop is er een bal met muziek van „The Sunny Side Combo". (Van onze Haagse redactie) Twee deelnemers aan de KNVB-toto van zondag komen in aanmerking voor de eerste prijs van 96.830 gulden. Zij had den de uitslagen van veertien wedstrij den juist voorspeld. Het aantal tweede prijswinnaars was aanmerkelijk groter, n.l. 35. Zy delen 41.495 gulden. In totaal namen 287.760 personen aan deze toto deel, die 395.220 gulden inleg den. Advertentie De Federatie van Klaverjasverenigin- gen Leiden e.o. hield zaterdagmiddag in de recreatiezaal van de Meelfabriek „De Sleutels" ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan, een drukbezochte receptie. Aan de voorzitter van de Stichting, de heer A. Huigens, was hierna de taak weggelegd om de heer F. W. van der Haspel officieel tot hoofd van de nieuwe 6chool te installeren. Hij deed dit in het volste vertrouwen, zo zei hij en wenste het nieuwe hoofd de nodige kracht toe om zijn, lang niet gemakkelijke taak, te vervullen. De heer Van der Haspel dankte voor de prettige wijze, waarop de installatie was verlopen. Hij hoopte dat de school volledig aan haar doel zou beantwoor den. Hij wees in zyn dankrede nog na drukkelijk op het grote belang van een goede samenwerking met het bestuur, doch ook met de ouders van de leerlin gen. Hij was van mening, dat de eerste experimenten met de school volledig gelukt waren. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik bracht hierna namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen over en zei dat B. en W. het bijzonder prettig hadden gevonden ommeetewer- Morgenavond vliegerwedstrijd op het zwarte pad Als het weer meewerkt (in dit geval betekent dat: als er een stevig windje staat), organiseert de Leidse Jeugd Tour morgenavond om halfzeven een vlieger wedstrijd op het Zwarte Pad. Deelgeno men wordt er in twee groepen: namelijk jongelui beneden twaalf jaar en jongelui van twaalf jaar en ouder. Voor iedere groep is een aantal prijsjes beschikbaar gesteld. Men kan zich opgeven, kort voor de wedstrijd, op het Zwarte Pad. Bij de wedstryd zal de jury op vier punten letten: 1. Het model en de af werking van de vlieger; 2. De manier van oplaten van de vlieger; 3. Welke vlieger is het eerst .bovenwinds"; 4. Hoe staat de vlieger. De kinderen beneden twaalf jaar mogen pa, opa of oom ter assistentie meebrengen, de ouderen wor den geacht zelf aan de touwtjes te kun nen trekken. ADVENTKERK COLLECTEERT VOOR ADVENT-ZENDING De heer A. Huigens, voorzitter van de Stichting Christelijk Orthopae dagogisch Instituut voor Leiden en omgeving wenst de heer F. W. van der Haspel geluk met zijn installa tie als hoofd van de nieuwe school aan de Hoge Morsweg. (Foto L.D./Holvast) ken aan de totstandkoming van deze school. Nadat nog verdere gelukwensen waren uitgewisseld, verliet het gezelschap de Maranathakerk om na het gebruik van een kopje koffie in het wijkgebouw. een bezoek te brengen aan de nieuwe school. Twee nieuwe l.o.-scholen worden geopend Aan de Oppenheimstraat en de Su- matrastraat zijn onlangs twee nieuwe schoolgebouwen voor openbaar lager on derwijs gereed gekomen. De officiële opening van deze scholen zal plaats vinden op woensdag 23 september, des middags om drie uur, in de aula van het gebouw aan de Oppenheimstraat. Leids meisje stal f 1000. De politie heeft dezer dagen een 19- jarig Leids meisje aangehouden terzake van diefstal. Het meisje was als dienst bode by een familie alhier werkzaam en heeft kans gezien in de afgelopen twee weken duizend gulden van deze familie te ontvreemden. Tientallen bloemstukken vertolkten de gevoelens, welke men voor de jubilaresse heeft en velen kwamen deze gevoelens met een handdruk, vaak vergezeld van waarderende woorden, bezegelen. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik zyn waardering uit voor de idealistische doelstellingen, die de federatie steeds voor ogen heeft gehad. Het kaartspelen in cafe's tegengaan, doch het spelen in competitieverband in een eigen vereni gingslokaal bevorderen. Hiermede be zorgt de Federatie de vele klaverjaslief- hebbers tevens een gezellige vryetijds- besteding en wordt er gespeeld om het spel en niet om het gewin. Helaas heb ben alle verenigingen geen eigen lokaal en deze zyn, al heeft spreker een open oog voor de moeilijkheden, helaas ook niet uit voorraad leverbaar. Spreker wenste alle klaverjassers in Leiden nog vele jaren van intense klaverjasvreugde toe. De heer Laman, voorzitter van de per soneelsvereniging „De Stalen Band" sprak er zijn voldoening over uit, dat de klaverjasafdeling van D.S.B. de grootste onderafdeling van de Federatie is. D.S.B. pryst zich gelukkig, dat de recreatiezaal van de H.C.W., dank zij de medewerking van de directie vaak beschikbaar kan worden gesteld aan andere Klaverjas- verenigingen, waardoor het zalenvraag- stuk mede wordt opgelost. Namens de klaverjasafdeling van D.S.B. sprak de heer C. W. Pauw enige woorden van dank tot het bestuur t.a.v. de vryetyds- EX-CHAUFFEUR STOND VOOR DRIE MISDRIJVEN TERECHT Voor verduistering, oplichting en mis handeling tegen een ambtenaar was een ex-chauffeur uit Leiden in eerste in stantie veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftyd. Door middel van een advertentie in een Haagse courant was hij in contact ge komen met een 42-jarige weduwe uit Den Haag. Hij deed het voorkomen of hij een man was met ruime middelen, werkzaam in de metaalindustrie. Onder tussen zette hij de vrouw een paar tien tjes af. De verduistering had betrekking op een grote partij messen, die hij van iemand uit Venlo in consignatie had ge kregen. Hij droeg de opbrengst van de messen niet af maar besteedde het geld ten eigen bate. Tenslotte was er nog een affaire bij een Gewestelijk Arbeidsbureau, waar verdachte steeds terecht kwam om een baantje te zoeken. Een poosje geleden bood een ambtenaar hem een baan als grondwerker. De verdachte wilde dit werk niet en er ontstond onenigheid, waarbij hy de ambtenaar een duw of slag zou hebben gegeven. Thans in hoger beroep voor het Haags gerechtshof memoreerde de procureur-generaal dat de ex-chauf- feur reeds driemaal eerder was veroor deeld. Hij vorderde daarom nu zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftyd. Arrest 18 september. LEIDSE PLOEG JONGENS NAAR JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN .WIELRENNEN besteding en de ontspanning, die de leden in de afgelopen 10 jaar zijn gebo den. Oud-voorzitter H. Duyvestein sprak er zyn spijt over uit, dat hy zijn functie om gezondheidsredenen had moeten neerleggen en bracht nogmaals zyn dank aan de heer L. Goddijn en de heer A. v. Heusden, die hem destijds als penning meester en secretaris ter zijde stonden en steeds hun beste krachten voor de Federatie hebben ingezet. De heer J. Bij- leveld, voorzitter van de jubileum-com missie, sprak namens alle aangesloten verenigingen tot slot nog vele woorden van waardering voor het jubilerende be stuur en deed nogmaals een beroep op B. en W. tot leniging van de zalennood. Feestvieren kost geld, aldus spreker, doch er was nog een overschot, welk bedrag spreker in couvert overhandigde aan de voorzitter van de Federatie met het doel de noodlydende verenigingen van kla verjassers financieel tegemoet te komen. De heer L. Goddijn, van de oprichting af penningmeester der Federatie en de heer C. Kluts, competitieleiders, ontvin gen een geschenk als blijk van waarde ring voor het vele werk, dat zy hebben verricht. De voorzitter, de heer H. Honsbeek, dankte allen, die de federatie in de af gelopen 10 jaar hebben helpen opbou wen en in stand houden. Spreker hoopte, dat de verenigingen, die thans nog geen lid zyn, spoedig tot de Federatie zullen toetreden. L. GODDIJN LID VAN VERDIENSTE Tydens de feestavond, die in de Stads gehoorzaal werd gehouden, sprak de voorzitter van de Jubileumcommissie een woord van welkom. Namens de geheel bezette zaal bracht hij hulde aan het jubilerende bestuur, dat op het podium had plaats genomen. De heer Honsbeek dankte met enige woorden en maakte bekend, dat de heer Goddijn was be noemd tot lid van verdienste. Na een kort woord van dank, sprak de heer Goddijn de hoop uit, dat hy nog vele Jaren in staat zal zijn de klaverjassport te dienen. Het Residentie-Cabaretgezelschap „Mo- zaik" O.I.V. Nico Vink, presenteerde on der het motto „Seizoen-opruiming", een gevarieerd programma, waarmede men zich kostelijk amuseerde. Een gezellig slotbal o.l.v. de heer A. v. Wijk, met medewerking van een dansorkest o.l.v. Wim Rombouts hield de danslustige klaverjassers nog enige uren gezellig by een Leids Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" OOGSTTE VELE OVATIES BIJ ZUNDERTS BLOEMENCORSO Gisteren trok voor de 18de maal het jaarlijkse Bloemencorso door de straten van Zundert. Naar schatting hebben circa 200.000 toeschouwers genoten van de weergaloze bloemenpracht, die de ruim 6 km. lange stoet van praalwa gens hen voortoverde. De deelname van het Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" vormde een van de hoog tepunten van dit corso. De kleine mu- ziek-ambassadeurs uit Leiden - deze ti tel is van Zundertse oorsprong - ontvin gen dan ook de hoogste lof van de jury, hoewel vanzelfsprekend „buiten mede dinging" werd meegewerkt. De vele ovaties, die de muzikantjes in ontvangst mochten nemen, bevestigden overduidelijk, dat de faam, die aan hen voorafging, volkomen verdiend werd ge acht. Deze maand zullen leden van de Ad ventkerk, meer bekend als De Kerk der zevende-dagsadventisten, in Leiden en omgeving om een bijdrage verzoeken voor de medische Advent-Zending. Van vele bedrijfsdirecties heeft men al toe zegging van flinke bedragen ontvangen. De bedoeling is niet, dat men door zijn gift een Nederlandse Kerk steunt, maar met het geld, dat met deze actie wordt bijeengebracht, hoopt men te kunnen meewerken aan de bestrijding van een thans in Brazilië veel voorkomende vre selijke huidziekte. De Adventkerk heeft ln Campo Grande een ziekenhuis ge sticht, waarin men deze gevreesde ziek te tracht te voorkomen door oorzaak en geneeswijze op te sporen. Bij de collecte zal een tijdschrift worden aangeboden, waarin meer over deze speciale medische Zending valt te lezen. Veertig jaar in Leidse gemeentedienst Zondag a.s. organiseert „Ome Joop Legerstee", bekend van de ,Tour der Verenigde Naties", te Wageningen het kampioenschap van Nederland wielren nen voor jongens. Het kampioenschap wordt verreden tijdens een wegwedstrijd over 40 kilometer op een gesloten par koers, terwijl daarnaast ook sprint- en achtervolgingswedstrijden op de wieler baan van Wageningen van invloed zijn op de uitslag. Er is een afdeling „profs" (jongens, die op een racefiets rijden) en een afdeling „amateurs" (deze jongens mogen uitsluitend op toerfietsen rijden). Ook uit Leiden neemt een groep jon gens deel aan deze wedstrijden. Belang stellenden kunnen zich nog opgeven op het adres Prinsenstraat 20. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Catharina Maria, dr. van A. Vletter en M. C. Langmuur; Martijntje, dr. van I. Nieuwenburg en C. Streefland; Frerika Carolina, dr. van J. Nieuwenhof en H. G. M. Veltman; Johanna Martine, dr. van P. Springer en M. J. Ceelen; Sara Maria, dr. van J. de Vink en C. Lardée. GETROUWD. J. A. R. G. Paquette en I. L. Ranti; J. Niy.and en A. C. Gaijkema. OVERLEDEN. H. Kneppel, 68 Jr., vrouw; M. Berents, 6 maanden, dochter; S. M. Kawlnten. 74 jr., weduwe van W. O. Dekker. De 55-jarige heer J. W. Schneider. Vondellaan 36 te Leiden administrateur van het Openbaar Slachthuis, is zater dag toe hy zijn 40-jarig jubileum in ge meentedienst vierde, onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Deze onder scheiding werd hem tijdens een bijzon der prettige huldigingsbijeenkomst in de directeurskamer uitgereikt door wet houder mr. J. Drijber. Deze wees er op, dat de heer Schnei der niet alleen bij de gemeente een voor beeldige carrière heeft gemaakt maar dat hij ook buiten zijn werk steeds een actieve figuur is geweest. Daarvan ge tuigen wel zijn voorzitterschap van de Handelsavondschool „Kennis is Macht" en dat van de sectie ontwikkeling van de Leidse volksuniversiteit K. en O. Begonnen als hulpklerk bij de Leidse Lichtfabrieken, bracht de jubilaris het tot administratief hoofdambtenaar A. Zodra de heer Schneider op 1 januari 1925 bevorderd was tot klerk werd hij, mede door zijn eigen toedoen, overge plaatst naar de Keuringsdienst van wa ren. Een volgende promotie bracht hem Mr. Drijber speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto LJVHolvast) naar het Slachthuis, waar hij thans hoofd van de administratie is. Ook dr. K. Reitsma, directeur van het Slachthuis, heeft in de loop der jaren veel waardering gekregen voor het werk en de persoon van de jubilaris, zo zei hij zaterdagochtend. Daarbij was het erg prettig voor hem, dat de heer Schneider o.m. een grote belangstelling voor de geschiedenis van Leiden en van het sla gersvak met hem gemeen had. Dr. Reits ma liet zijn woorden vergezeld gaan van het vererend getuigschrift, een grati ficatie en een persoonlijk geschenk. Ook de volgende sprekers, de heer N. van Dijk (voorzitter van de personeels vereniging). dr. J. Vis (adjunct-direc teur), de heer A. C. J. Duindam (sla gersfederatie) en de heer J. L. van Tol, personeelslid, boden geschenken aan. Allen hadden eveneens grote waardering voor de arbeid van de jubilerende admi nistrateur.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3