DIawf. Per DC-8: Amsterdam - Zandvoort in nauwelijks tweeënhalve minuut Met een enkel woord VAR A-kritiek op regeringspolitiek Agenda sis MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 Minder lawaai dan in een trein (Van onze Amsterdamse correspondent) Vliegen in 'n DC-8 straalverkeers- vliegtuig is 'n sensatie. Dat is niet al leen onze ervaring, maar ook die van de oude rotten met vele tienduizenden luchtkilometers op hun naam, die za terdag deel uitmaakten van het eerste gezelschap, dat met een DC-8 van Schiphol opsteeg. De eerste demon stratievlucht van de DC-8 in Europa. De KLM had de primeur. Het was of de luchtreus zich even schrap zette aan het begin van de ruim drie kilometer lang startbaan. Het ge loei van de vier straalmotoren in de onder de naar achteren wijkende vleu gels hangende gondels zwol even aan en voort ging het, met een duizeling wekkende snelheid over de betonnen baan. Buiten, op vele tientallen meters van de startbaan verwijderd, zagen wij mensen met de handen voor de oren terugdeinzen voor hen was het la waai dus veel en veel heviger dan voor de inzittenden van het toestel. Plotseling schreeuwde iemand: „Hij is los!" Op dat ogenblik suisden wij reeds over de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Het toestel was precies na 1.100 meter van de grond gekomen. Een op merkelijk korte afstand, indien men be denkt, dat een passagiersjet normaal tweeëneenhalve kilometer nodig heeft. Onze DC-8 was zonder vracht en met slechts 60 bezette plaatsen van de 149 zo licht, dat Douglas' testpiloot Bert Foulds met ruim een kilometer kon vol staan. De gesprekken hierover waren nog gaande, toen de tweede sensatie zich aankondigde: beneden ons lag Zand voort dat was precies tweeëneenhalve Ad verten tie Veertig Chinese bedrijven in Medan verzegeld Het Indonesische leger heeft zaterdag 40 bedrijven, waaronder winkels, die eigendom zijn van pro-nationalistisch- Chinesen in Medan verzegeld, zo meldt Antara. De garnizoenscommandant van Medan, majoor Satibi Darwis, deelde mede dat deze actie was ondernomen in overeenstemming met het regeringsbe sluit om eigendommen van Chinezen die voor nationalistisch China zijn, over te nemen. Politie niet van gisteren Een Belgische automobilist die in Rotterdam op een verboden plaats zijn auto had neergezet vond bij zijn terugkeer een briefje tussen zijn ruitenwisser, i dat een surveillerende agent er 1 bevestigd had. Hij las erop, dat 1 hy in overtreding was geweest en dat een bezoek aan het hoofdbureau met overlegging van het briefje plus drie rijks daalders een strafvervolging kon voorkomen. De Belgische automobilist had geen gelegen heid om naar het bureau te gaan, maar schreef bij thuis komst een geestig briefje, waar in hij het gironummer van de politie vroeg om aan zijn fi nanciële verplichtingen te kun nen voldoen. Hij voegde er aan toe: „Uw stad van morgen heeft wel weinig parkeerplaats, maar misschien zal dat morgen meer zijn". j De Bilg kreeg het volgende briefje terug: „Het door U gis- teren in „de stad van morgen" J op Uw auto aangetroffen briefje kunt U vandaag als waarschu- j wing beschouwen, hoewel dit uiteraard niet impliceert, dat de Rotterdamse politie morgen herhaalde overtreding van teren zal zijn". minuut nadat de remmen los waren gegooid. ZACHT GERUIS Nog geen minuut later vlogen wij op ruim drie kilometer hoogte boven de Noordzee. Wij sloten de ogen en niets deed ons denken aan een vliegtocht van buiten klonk slechts een zacht ge ruis door, maar dat werd overstemd door de dansmuziek uit de luidsprekers. Rustig, als een schip op een spiegel glad meer, hing de DC-8 in de lucht. Naast ons trachtte iemand op het ta feltje een gulden op z'n kant te zetten. Het lukte! Reizen met supersnelheid. Uit de cockpit werd gemeld, dat de snelheid 850 km/u bedroeg. Rustig reizen. Het lawaai is minder dan dat in de modern ste elektrische trein. Comfortabel rei zen. De stoelen van de DC-8 zijn de ge makkelijkste, die men zich wensen kan iedere stoel Is voorzien van een leeslampje. KLM's president-directeur, de heer I. A. Aler, demonstreerde de stoel. Eén handbeweging en de heer Aler lag vrijwel horizontaal. Die lighouding komt alleen maar van pas op een intercontinentale vlucht. Wie naar Londen moet, heeft net tijd voor één sigaretje en moet de koffie snel opdrinken. Want dit supersnelle vliegtuig is vlugger van Schiphol op London Airport dan lijn twee van het Centraal Station op het Leidseplein. Gezagvoerder Foulds zwenkte zijn kist weer naar de kust. Links vooruit lag Alkmaar. Een ogenblik later was de DC-8 alweer boven de hoofdstad, op 500 meter hoogte. Snelheid: 450 km. Piepklein stonden de Amsterdammers te kijken naar deze vreemde vogel, die wat vorm betreft wel iets heeft van een ruimtevaartuig. DUIDELIJK VOELBAAR Het terugvallen tot de landingssnel heid was duidelijk voelbaar. Opeens drong het tot ons door. dat wij bij de start geen last van oorsuizingen had den gehad. Dat komt, omdat de DC-8 met een speciale drukcabine is uitge rust, vertelde ons een Douglas-deskun- dige. Iedere drie minuten wordt de lucht trouwens geheel ververst. Bij het vliegen op grote hoogte is die drukca bine onmisbaar. Mocht er iets aan de installatie defect raken, dan behoeft de piloot slechts op een knop te drukken: onmiddellijk valt er in de rugleuningen van de 149 stoelen een klepje open en de achterzittende passagier krijgt een zuurstofmasker in de schoot geworpen. Ruim een half uur na vertrek stond de DC-8 weer op de betonnen startbaan, gereed om naar hangar 10 te taxiën, waar technici gereed stonden om een kleine reparatie uit te voeren. Tijdens onze vlucht was namelijk een deur van het landingsgestel blijven openstaan. Deze belemmerde niet, alleen de snel heid (het toestel kan 900 km/u vliegen), maar veroorzaakte in het midden van de cabine een luid geraas van de lucht, die door de ruimte van het landingsge stel kolkte. Op het platform stond een Russisch vliegtuig, verleden jaar nog een sensatie thans in de schaduw gesteld door de reus onder Schiphols reuzen, de DC-8, die zaterdagmiddag nogmaals grote be langstelling trok bij de start voor het volgende doel van deze Europese test vlucht, tevens kermismakingsvlucht: Lissabon. De KLM heeft twaalf van deze toes tellen gekocht, waarvan de eerste in januari a.s. zal worden afgeleverd. De Nederlandse luchtvaart gaat een nieuw tijdperk binnen: het straal tijdperk. Minister in jacquet bij Kamersluitiug (Van onze Haagse redactie) De sluiting van de zitting der Staten- Generaal zoals gebruikelijk drie dagen voor Prinsjesdag, wanneer de nieuwe zitting wordt geopend zal volgende week zaterdag met minder decorum ge paard gaan dan wij de laatste jaren gewend zijn geweest. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. To- xopeus, zal namelijk niet in ambtsge waad (met steek) verschijnen, maar „ge woon" in jacquet (met hoge hoed). In dat statige zwart placht ook voor 1957 de minister van Binnenlandse Za ken in naam der Koningin de zitting der Staten-Generaal gesloten te verklaren. Twee Jaar geleden introduceerde de toenmalige minister Struycken echter het ambtsgewaad, mede naar aanleiding van opmerkingen in de Eerste Kamer, waar men doorgaans gevoeliger voor het decorum is dan aan de overzijde van het Binnenhof. Ook vorig jaar verscheen mr. Struycken in dat gewaad. Zijn oude galakostuum uit de jaren, dat hij gou verneur van de Nederlandse Antillen was, verleende voor dit doel goede dien- Nieuwe C.N.V.-voorzitter De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond zal aan de alge mene vergadering, die op 21 september te Utrecht bijeenkomt, voorstellen tot opvolger van de huidige voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert, te benoe men de heer H. G. van Mastrigt, thans vice-voorzitter van het CNV. De verkie zing van een nieuwe voorzitter is nodig door het vertrek van de heer Ruppert, die benoemd is tot lid van de Raad van State en op 30 september het CNV zal verlaten. Advertentie DAM PO sten, er behoefden slechts enkele ver anderingen te worden aangebracht. Minister Toxopeus beschikt echter niet over zo iets fraais. Daar de kosten van een ambtskostuum moeilijk op de Rijks begroting kunnen worden opgebracht, ligt het voor de hand dat de nieuwe be windsman zaterdag in jacquet in het Binnenhof zal verschijnen. at de f n, bij j i gis- J Nooit weer Hirosjima Japanse delegatie in ons land Op Schiphol Is gisteren met een char tervliegtuig van de KLM uit Stockholm een uit 15 leden bestaande socialistische delegatie van Japan aangekomen, die een wereldtournee door Amerika en Europa maakt met de bedoeling bij de regeringen der vrije Westerse landen en andere invloedrijke autoriteiten steun en tegenwicht te zoeken tegen de commu- listische infiltratie, die ook in Japan plaats vindt. Ter verwelkoming waren o.m. aanwezig de heer D. de Loor, bur gemeester van Delft en lid van de Eerste Kamer, ir. F. J. Philips, vice-president van het Philipsconcern en prof. dr. A. Teeuw hoogleraar in de Indonesische talen en letteren aan de universiteit van Leiden. Op Schiphol verklaarde mevrouw Shidzue Kato, senator, dat er een oorlog tussen twee ideologieën heerst, die van de vrije volkeren tegenover die van het communisme. In Azië vinden infiltraties van het communisme plaats en wel in een dergelijk snel tempo, dat de Ja panse premier onlangs heeft gezegd dat ervan coëxistentie van beide kampen geen sprake kan zijn. Co-existentie bete kent, zo meende mevrouw KatcC géén existentie. Mevrouw Kato en ook de heer Saburo Tsukamoto, lid van het Lagerhuis en van de commissie voor wederopbouw boden hun verontschuldigingen aan voor alles wat Japan in de oorlog andere volkeren en ook het Nederlandse heeft aangedaan. Ayako Yamada, een 22-jarig meisje uit Hirosjima, 8 jaar oud, toen de atoombom op haar stad viel, waarbij al haar familieleden werden gedood, ge tuigde dat zij haar leven wil wijden aan een poging om te trachten de mensen te veranderen, opdat „Hirosjima" nim mermeer zal kunnen gebeuren. Oud contra nieuw Seizoen (Van onze t.v.-medewerker) De AVRO begon het zaterdagse amu sements programma met een greep uit het (eigen) telearchief, waarbij „Les compagnons de la chanson" en Oudjaar 1958 uit de bus kwamen. Het was rechtuit een genot die negen dappere zangers-acteurs weer te zien en hun pakkende "Three bells" weer te horen. Een heerlijk nummer. Het Bra ziliaanse carnaval won bepaald bij de heruitvoering, omdat de kijker-luis teraar nu gelegenheid had het geraffi neerde arrangement, de welhaast vol maakte „zetting" te ondergaan. Wel een wild stukje overigens, maar dat is naar de aard der beestjes, want we schreven niet voor niets over dappere jongens. Hun rol in het verzet werd trouwens door de zeer ernstige Willem O. Duys degelijk gereleveerd. Het volgend numer was een fragmen tarisch gebrokkel, sprokkels uit de Sleeswijk-revue van vorig seizoen, een datering, die Duys op verzoek van de ondernemer, naar hij zei, tot tweemaal toe herhaalde, en waaraan een soort opwekking werd toegevoegd om vooral de vrucht van het nieuwe seizoen niet te verwaarlozen. Een gratis advertentie, niet de enige op deze avond, naar straks blijken zal. Over naar de Firato, waar de nieuwe seizoensproduktie werd geadverteerd bij „monde en beelde" van Van der Zee en Letty Kosterman. De laatste deed het voorzichtig en bescheiden, maar ving niettemin een aardig toestelletje als honorarium. Siebe van der Zee was veel driester, maar ging de grenzen on betamelijk tebuiten, toen hij een auto radio liet aanprijzen, waarvan het merk tot drie-, viermaal toe naar het scherm werd toegedraaid. We hebben niets te gen degelijke produkten van buiten landse herkomst, we hebben zelfs niets tegen een goed uitgebalanceerde re clame in de televisie mits het pro fijt uiteindelijk de kijkers ten goede komt maar als we bij deze gelegen heid aan de knoppen in de centrale controlekamer in Bussum hadden ge zeten, hadden we op zwart gedraaid en de uitzending teruggenomen naar de studio. Wij hadden van de leider van de AVRO-t.v. sectie meer zelfbeheer sing en kritiek verwacht dan hij blijkbaar in het technische luilekker land kon opbrengen. Dat hij te ver ge gaan was, zal men hem wel te verstaan hebben gegeven, want bij het afscheid releveerde hij nog even de prima pro dukten van de vaderlandse nijverheid. Intussen had ook een Nederlandse fa briek een beurt gekregen. Dit alles was jammer, want het vakmanschap, waar mee in kort bestek een leerzame tour nee op de grote expositie werd gemaakt, verdient naast onze kritiek stellig alle lof. Tot slot de eersteling van regisseur Tony Vos onder de titel „Bam-bam- boe". even raadselachtig als de rol, die confrater Bob Bouma van het Amster damse journalisten-cabaret erin speel de, nl. een naar onze smaak volkomen Overbodige. Pia Beek opende, voor de liefhebbers het neusje van de zalm, in ieder geval met veel gevoel voor show. Daarna pianist Serban, wat langdurig en eentonig (een contradictie voor een speler, die wel twee registers zou aan kunnen), maar dus wel virtuoos. De marionettenopvoering van Angel saksische herkomst was origineel, tech nisch knap, een nummer, in zijn soort van hoog gehalte. Ria Valk kreeg haar tweede kans. Winstpunt was haar gi taarspel met het goed gefotografeerd handenwerk, maar het optreden was verder was zwakjes door al weer een contradictie een te harde stem. De natuurlijkheid van haar optreden heeft haar wel voor de t.v. voorbestemd, maar ze zou er beter aan doen eerst eens wat bescheidener microfoonwerk BINNENLAND - De Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. heeft gisteren de Haarlemse stadsorganist, Albert de Klerk, in kennis ;esteld van zijn benoeming tot Ridder in Je Orde van Sint Sylvester. Albert de Klerk heeft deze pauselijke onderschei ding gekregen ter gelegenheid van zijn 25-jarig Jubileum als organist van de Sint Jozefkerk aan de Jansstraat te Haarlem. Vanwege de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond zal op 25 en 26 september in Apeldoorn een onderwijsconferentie wor den gehouden onder leiding van de heer W. P. Cnossen uit Woerden. De film „Prijs de zee" van de Ne derlandse cineast Herman van der Horst is op het filmfestival, dat in Edinburgh is gehouden, bekroond met de „Roy Thomson Film Award, een geldprijs van flOOO.—Het is de vijfde maal in twee maanden tijds dat deze ongeveer negen maanden oude film is onderscheiden, dit maal voor het eerst met een geldprijs. H.M. de Koningin is voornemens de viering van het tienjarig bestaan van het Nederlands Gesprek Centrum op 3 oktober a.s. in „Esplanade" te Utrecht bij te wo nen. Deze bijeenkomst zal onder leiding staan van de algemeen voorzitter prof. J. H. Bavinck. Zaterdagochtend zijn op de spoorlijn tussen Berchem en Ravenstein twee weg werkers door een trein gegrepen. Een hunner, de heer Laarakker uit Schalk, werd gedood en de ander, de heer Heblnk uit Rotterdam, werd ernstig gewond. De mannen waren in dienst van een aanne mer uit Rotterdam. De violist Joachim Röntgen is met Ingang van 1 september benoemd tot eer ste concertmeester van het Rotterdams Kamerorkst. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. Otto F. E. Mühlbock, voorzitter van de stafraad van het Antonie van Leeuwen hoekhuls, zal deelnemen aan een confe rentie van 25 vooraanstaande cancerolo- gen uit de gehele wereld die op 9 sep- tembe ra.s. in het Weizmanninstituut te Rehovoth (Israël) begint. De conferentie is gewijd aan het onderzoek naar de oor zaken van kanker. Het aantal bezoekers aan de Firato in het RAI-gebouw te Amsterdam, is dit weekeinde tot ver boven de 100.000 ge stegen. Gisteravond hadden in totaal 120.141 personen de tentoonstelling be zocht. In het St.-Elisabethziekenhuis te Tilburg is overleden de eerste luitenant van het korps commandotroepen uit Roo sendaal H. J. Oostrom, een van de inzit tenden van de jeep die op 4 september in de omgeving van Lage Zwaluwen ver ongelukte. Hij was 26 jaar. In de Ahoy-gebouwen in Rotterdam zal op 27, 28 en 29 oktober de nationale vakwedstrijd meubelmaken 1959 worden gehouden. Het is de eerste keer, dat in ons land een dergelijke landelijke wed strijd tussen de beste van de in dit laar voor hun examen geslaagde jonge meubel makers georganiseerd is. Ongeveer 25 ge selecteerde deelnemers zullen hier tegen elkaar in het krijt treden en streven naar de ere-tltel „de beste meubelmaker van 1959". BUITENLAND De bewoners van Laurelton, een voorstad aan de rand van New Yorks vliegveld Idlewild, hebben geprotesteerd tegen het lawaai dat de straalvliegtuigen maken. In 150 auto's mengden de beto gers zich tussen het verkeer naar het vliegveld waardoor dit aanzienlijk werd vertraagd. Verder werd er in deze anti- lawaalcampagne hevig getoeterd. Een Russische medische groep is naar Irak gegaan om pokken te helpen bestrijden, aldus meldt Tass. Dit is in korte tijd al de vierde Russische medische groep die in Irak hulp verleent. Het verkeer in Pont de Lanas in het Franse departement Ardèche is verschei dene uren gestremd geweest door mil joenen vliegjes. De insekten vormden over een lengte van vijftig en een breedte van veertig meter een laag van 20 cm op het wegdek, dat door brandweerlieden moest worden schoongespoten. In Grossweikersdorf nabij Wene is een reusachtige slagtand van een man- moet gevonden, die naar men gelooft, meer dan 20.000 Jaar oud is. Een Italiaanse dorpsfanfare heeft zondag een concert gegeven ter ere van dr. Konrad Adenauer. Het concert werd Êegeven in de tuin van de villa van de ondskanselier in Cadenabbia aan het Como-meer, waar hij met vakantie ver toeft. Na de Italiaanse en Duitse volks liederen te hebben gespeeld, bracht de band enkele marsen en volkswijsjes ten gehore. Alvorens afscheid te nemen ver rasten de musici dr. Adenauer met een grote „Panettone", een Lombardijnse cake, en een boeket bloemen, terwijl de Bonds kanselier chocolode uitdeelde. De Amerikaanse tentoonstelling te Moskou is vrijdagavond gesloten. Men schat dat meer dan 2.750.000 Russen de expositie, die zes weken geleden werd ge opend, hebben bezocht. De 19-Jarige Christine Spazier uit Wenen is zondag tot „Miss Europa 1959" gekozen. Zij is 1/75 meter lang, heeft don kerblauwe ogen en blond haar. Tweede in deze wedstrijd die in Palermo op Sici lië werd gehouden werd Miss Frankrijk. Hierna volgde miss Italië als derde, miss Duitsland op de vierde en miss Holland, de 19-jarige kastanjebruine Petra Pouw uit Utrecht, op de vijfde plaats. Volgens het Britse blad „Sunday Pyctorlal" is de 17-Jarige Prins Michael van Kent voor zijn rij-examen gezakt. Dit was voor hem een dubbele tegenvaller, aangezien zijn moeder hem een nieuwe auto had beloofd, als hij zijn rijbewijs zou krijgen. Het Russische weekblad „Ogonek" meldt, dat Russische natuurkundigen in het laboratorium een druk van 5 miljoen atmosfeer hebben verkregen. Zij maakten hierbij gebruik van een fundamenteel nieuwe wetenschappelijke methode. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, heeft in een radiorede ver klaard, dat de zelfverzekerde houding van de Berlljners in de afgelopen maanden de belangen van de Berlijnse bevolking en ook het algemeen belang gediend heeft. Brandt is van mening, dat het met de wereldvrede nu veel slechter gesteld zou zijn, als in de kwestle-Berlijn „de bescha mende weg van rechtsschending en van morele capitulatie" ingeslagen zou zijn. Een Boeing 707 van Pan American wijdde gisteren de nieuwe start- en lan dingsbaan van het vliegveld Rijn-Main bij Frankfort in met een vlucht van Frank fort vla Londen naar New York. De nieuwe baan is 3900 meter lang (12.795 voet) en is de langste in Europa. Er zijn enkele vliegvelden in de wereld beschikbaar voor het burgerluchtvaartverkeer, die nog een langere startbaan bezitten, bijv. Honoloe- loe op Hawaii met een baan van 13.105 voet. De langste baan ligt op de luchtha ven van Leopoldvllle, waarvan de lengte 15.240 voet bedraagt. De nieuwe baan op Schiphol, welke per 1 april a.s. of eerder wordt opgeleverd, is 10.830 voet lang of 330 meter. De Griekse vice-premier Canelopou- los is zondag in Belgrado aangekomen. Hij blijft acht dagen in Joego-Slavië en zal besprekingen voeren met Joegoslavi sche leiders over vraagstukken die beide landen aangaan. De hoofdschotel is een plan op lange termijn voor economische samenwerking. Zondagochtend is een Turkse Cy prioot in het Noordoosten van Cyprus doodgeschoten .Dit is de derde moord op een Turkse Cyprioot in tien dagen. Het 825 ton metende Spaanse vracht schip „Tarragona" is zondagmiddag aan de mond van de Glronde (zuidwest-Frank rijk) gezonken nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. Zeven van de 20 Bemanningsleden, onder wie de kapi tein en zijn vrouw, zijn met een reddings boot in Royan aangekomen. Zij hadden in hun boot het lijk van een achtste opva rende. De overige twaalf worden vermist. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. De Canadese premier, John Diefen- baker, heeft zich in een toespraak tot de Vereniging van Advocaten uitgesproken voor het opstellen van een internationale verklaring dat alle landen dezelfde rech ten in de wereldruimte zullen hebben. De mogelijkheden van deze ruimte moeten ten behoeve van de gehele mensheid wor den uitgebuit, aldus Diefenbaker. In een nota, die door de Japanse regering tot de Noorse regering werd ge richt, wordt medegedeeld, dat de Japanse expedities voor de walvisvangst het voor nemen hebben dit seizoen hetzelfde aan tal blauwe-walviseenheden te vangen als verleden jaar. vaart geblokkeerd te worden door een snelgroeiende waterplant, de „waterhya cint", die al aan verscheidene schepen de doorvaart onmogelijk heeft gemaakt. Een dergelijke vegetatie belemmert al enige tijd de vaart op de Kongo. Er zal een in ternationale conferentie worden belegd om het probleem te bespreken en maat regelen te treffen, opdat de „waterhya cint" zich niet over alle rivieren in Afrika verspreidt. Een „voorbeeldige" gevangene in een z.g. open gevangenis te Katrlneholm in Midden-Zweden blijkt kans gezien te heb ben .ongemerkt talrijke inbraken in de stad te plegen. De politie vond het aan vankelijk „te fantastisch" dat de man de schuldige zou zijn, maar hij heeft inmid dels bekend. Te Cato Manor, een dorp buiten Dur ban, zijn zaterdag twee inheemsen ge dood, toen de politie het vuur opende op een menigte die haar met stokken aanviel. In de Roersteden Bochum, Gladbeck en Hamm hebben zaterdag duizenden Westduitse mijnwerkers gedemonstreerd omdat huns Inziens de regering geen pas sende maatregelen treft om ae crisis in de steenkolenindustrie op te lossen. Vol gens officiële cijfers zijn sinds het vorige jaar ongeveer 59.000 mijnwerkers ontsla gen. De voorraad onverkochte steenkool wordt geraamd op meer dan 16 miljoen ton. Sir de Villiers Graaf, leider van de Verenigde Partij (oppositie) in Zuid-Afri ka. heeft zaterdag op een verklezingsbh- eenkomst gezegd dat zijn partij voorstand ster is van het op ruimere schaal toelaten van blanke immigranten. De partij wil de blanke bevolking, die nu drie miljoen is, tegen het eind van de eeuw doen toe nemen tot 15 miljoen. Hij zei dat de re gering haar beloften betreffende immigra tie niet heeft uitgevoerd, omdat zij bang is dat de immigranten afbreuk zullen doen aan de Zuidafrikaanse cultuur. Ondeugende honden moeten worden geschud, niet geslagen. Volgens een Brits geleerde, Alastair. moet men een hond bij zijn nekvel pakken en heen en weer schudden. Deze andelwijze zal steeds diepe indruk maken. Een hond denkt dat ieder wezen, dat in staat is hem van de grond te tillen en dooreen te schudden een „su per wezen" moet zijn. De geleerde waar schuwt evenwel sléchts bij ernstige over tredingen te schudden. Te veel schudden zou het dier te angstig kunnen maken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws .en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Rege- ringsuitz.: Sociale actualiteiten (rubriek verklaring en toelichting). 19.30 Jazzfesti- val-Cannes 1958. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Vrouwenhandel, klankb. 21.05 Concertgebouw-ork. en solist. 22.40 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Friese uitz. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Gram. 20.30 Matthëus de Tol lenaar, hoorsp. 21.20 Klein koor. 21.50 Gram. 22.00 Meer plaats voor Nederlan ders in Brazilië?, caus. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Evangelie in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. VOOR DINSDAG 8 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek v. h. geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.Landbouw- rubrlek. 1. De tentoonstelling Nederlands rundveestamboek te 's-Hertogenbosch. 2. De boer en de waterverontreiniging. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Progr. gewijd aan Louis Davids. 14.50 Viool en piano. 15.25 Boelcbespr. 15.40 Kamermuz. 16.10 Tussen de wal en het schip, caus. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. caus. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVUZijn wij wel wakker, door dr. C. J. Schuurman. Tweede lezing: Oude en nieuwe maatschappelijke ordening. 19.00 Lichte muz. 19 30 Idem. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nws 20.05 Dansmuz. 20.40 Gram. 21.00 Velen heten Kaïn, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 Journ. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.15 Beurs ber. v. New York. 23.17 New York calling. 23.22—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws, 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 10.00 V. d kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewi)zer. 13.20 Platennieuws 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursbr. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Arts en explorateur in Zuid-Nleuw-Guinea, door W. M. Visser. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Rege ringsuitz.: De Zilvervloot. Een spaarpot- pourri met authentieke Surinaamse mu ziek van het orkest Guyana. 18.30 V. d. Jexxgd. 18.45 Mannenkoor, 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje 19.35 Gram. 20 30 Pianokwart.. 21.00 Groot koor, Radiofil- harm. ork. en sol. 22.20 Gram. 22.30 Or gelconc. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Docu mentaire film. 21.00 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Lichte muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 13.40 Caris. of onder strakke leiding te gaan doen. Ze speelt nu op de zaal, maar t.v. is huis kamerwerk. Frederik van Pallandt met partner Nina en baard is zichzelf geble ven, smaakvol, niet briljant, maar wel charmant. Ook naast Louis Armstrong hield hij zich staande, al scheelde het een haar of hij werd van het scherm weggespeeld. Zo rolde de avond genoe- gelijk naar het eind met tal van an dere nummers, waarvan het één ons meer dan het ander bekoren kon. maar die door de band genomen zeker een tweede proef met Tony Vos rechtvaar digen. Als Bob Bouma dan maar thuis blijft of een beter register van zijn hu mor raadpleegt (en daarover beschikt hij wel degelijk), de zwakke nummers wegvallen (al zijn de contracten geslo ten) en het geheel ook door vermijding va/n herhalingen wat wordt gecompri meerd. Dan zal een tweede oogst van dit nieuwe seizoen best smaken. Tijdens een vergadering van het „par lement" van de VARA, de vereni gingsraad, in het afgelopen weekeinde te Hilversum heeft de televisie secretaris van deze omroepver eniging, de heer J. W. Rengelink op scherpe wijze kritiek uitgeoefend op de regeringspolitiek ten aanzien van de televisie. Vooral hekelde hij het feit, dat ue omroepverenigingen nu nog niets weten over de zendtijd en de financiële mid delen, die de regering na 1 januari a.s. beschikbaar zal stellen. Het is dus on mogelijk contracten met artiesten te sluiten, zalen te huren, personeel aan te stellen, opleidingen te organiseren, ex perimenten op het gebied van de schooltelevisie voor te bereiden enz. Andere jaren was de regering ook steeds laat met haar beslissingen, maar die kwamen toch nooit na juli. Nu is het onmogelijk om ook maar enigszins efficient en vooruitziend te werken. De N.T.S heeft voor de televisie met in gang van 1 januari twintig uur zend tijd per week gevraagd om elke avond een programma te kunnen brengen. „We weten nu echter nog niets", al dus de heer Rengelink, die zich eerder in zijn toespraak uitvoerig had uitge sproken over de commerciële televisie. De regering heeft in deze wel een uit spraak gedaan die de VARA op cul turele pedagogische en sociaal-ethische gronden niet gelukkig acht maar niemand weet welke de economische motieven zijn op grond waarvan de re gering tot haar besluit gekomen is. Ze heeft zich ook nog niet uitgesproken over het hoe en het parlement heeft zich helemaal nog niet kunnen uiten over de reclame in de televisie. Als de volksvertegenwoordiging in deze achter de uitspraak van de regering staat, dan is het begrijpelijk, dat de N.T.S. erg nieuwsgierig is naar de wijze, waarop die televisiereclame zal worden door gevoerd. De OTEM zou de reclame niet dienstbaar aan de televisie maken, maar de televisie aan de reclame. Deze instelling uit het bedrijfsleven wil geen cultuur dienen, maar winst maken. De heer Rengelink wees derhalve op dat er naast de N.T.S. een aparte maat schappij voor de commerciële televisie zou komen. Dat zou geen „stimulerende concurrentie", maar harde strijd ten nadele van de programma's zijn. Als de volksvertegenwoordiging in ons land zich voor reclame in de t-v. zou verkla ren, dan zal de N.T.S. dat besluit loyaal uitvoeren en garanderen, dat de uit voering uit advertentie-oogpunt goed zal zijn, aldus de heer Rengelink. voordr. 13.55 Crlcketuitsl. 14.00 Klankb. 14.30 Piano en sopraan. 15.00 Hoorsp. 15.30 Lichte muz. 16.00 Hersengym. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Operamuz. 19.30 Hoorsp. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad, 21.45 Viool en piano. 22.15 Radio portret. 22.45 Caus. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m, 12.00 Rep. motorraces. 12.15 Gram. 12.30 Nws. en progr. v .d. arb. 13.00 Rep. motorraces. 13.30 Nws. en gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Dans muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. v. races en orgelspel. 17.15 Piano spel. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.29 Weer ber., nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorspel. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 11.00 Beethoven Festival 1959. 13.00 Nws. 13.25 Lichte muz. 16.00 Piano en sopraan. 16.30 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.20 Piano recital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Volksmuz. 21.00 Gram. 2145 Nws. 23.40 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.40, 14.10, 17.00 .18.30 en 19.16 Gram. 20.00 Kamer muz. 21.30 Gram. 22.00 Ork.conc. 22.30 en 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Planorecital (verv.) 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Kamermuz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Volksliederen. 17.45 Boekbespr. 18.00 De Jeugd musiceert 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Zangen v. d. ruimte, kantate. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 Kamermuz. 16.30 Gram. 17 00 Nws. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festi val v. Alx-en-ProvenceOrk.conc. 21.15 Festival v. Luik: Symf.conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. MAANDAG. Pieterskerk: Avondmuziek Adrlaan Blankenstein. 8.30 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies: Openlng6middag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Lezing mevr. Wlna Born over: Vrouwen tussen kloosters en moskeeën. 2.30 uur nam WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 uur nam. DONDERDAG Rijksherbarium (Nonnensteeg)Leden- verg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Speeltuinver. „Oosterkwartier). 8 uur n.m. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOCOPEN Rex „De beul van Springdale" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De levensroman van Joseph Schmidt" (ah) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Een zomer vol hartstocht" (18 jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donder dag: „Nachten zonder liefde" (18 Jaar). Lido „De tijger van Eschnapur" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Die gllickllchste Frau der Welt" (a.l.)Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden zijn geopend Haven-Apotheek Haven 18. tel. 20085 en de Douza-Apo- theek, Douzastraat 31, tel. 21313. Bij geen gehoor bij Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Advertentie! Voor Leiden en omstreken Gsbr. B. H en J. Huisman Wielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 l l telefoon 22962 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) SaS *5 *2 a £3 a aSs Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruok Athene Rome Madrid MalLorca Lissabon mist n 2 23 half bew. nno 6 19 mist nno 1 24 onbewolkt nno 3 24 onbewolkt o 1 22 onbewolkt nno 3 23 onbewolkt o 2 24 onbewolkt w.stll 21 onbewolkt o 24 zwaar bew. nw 2 17 onbewolkt w.stll 23 zwaar bew. zzw 2 23 onbewolkt nnw 3 23 zwaar bew. w.stil 21 mist n 2 26 onbewolkt w.stil 25 onbewolkt nno 4 23 onbewolkt n 1 27 mist w 1 24 onbewolkt w.stll 22 half bew. n 4 23 onbewolkt w.stll 22 onbewolkt ono 2 24 zwaar bew. w.stll 20 onbewolkt w.stll 20 licht bew. w.stll 21 onbewolkt w.stil 22 zwaar bew. n 3 21 zwaar bew. v.and. 22 onweer wzw 2 26 licht bew. ono 3 25 licht bew. w.stil 26 zwaar bew. n 2 27 onbewolkt n 4 32 10 0 15 0 12 0 12 0 10 0 10 0 21 1.3 11 11.2 12 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2