VANAVOND VERGADERING VAN VEILIGHEIDSRAAD OVER LAOS China wil grensgebied onder invloed brengen WEERBERICHT In geval van een Russisch veto tegen V.N.-waarnemerskans op noodassemhlee van zeven leden Parijse politie houdt klopjacht op tweetal stelende gangsters Steun aan rebellie Indiase communisten Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 No. 29841 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De Veiligheidsraad van de Ver. Naties komt vandaag, maandag, om 20 uur Nederlandse tijd onder voorzitterschap van de Italiaan Ortona bijeen ter bespreking van een verzoek van Laos om militaire hulp tegen de communistisch gezinde rebellen. De autoriteiten van Laos verklaren, dat de rebellen door het communistische Noord- Vietnam worden gesteund. Als de Ver. Naties geen hulp bieden zal Laos wellicht hulp vragen aan de Zuidoostaziatische Verdragsorga nisatie (ZOAVO) o£ aan de Ver. Staten, zo heeft de minister van Defensie, Phoemi Nosavan, gisteren in Vientiane verklaard. De Amerikanen zouden gaarne zien, dat de Veiligheidsraad besluit waarnemers van de V.N. naar Laos te zenden. Men rekent in Washington evenwel met de mogelijkheid, dat de Russen daartegen een veto zullen uitspreken. In dat geval zouden zeven leden van de Veiligheidsraad een noodassemblee bijeen kunnen roepen. Mochten daarvoor geen zeven leden te vinden zijn, dan kan ook een meerder heid van alle V.N.-leden tot een noodassemblee besluiten. Washington liet al waarschuwing horen De verklaring, welke het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken za terdag aflegde behelsde een duidelijke waarschuwing: voortschrijding van de communistische acties in Laos zou de niet-communistische landen kunnen no pen hiertegen in te grijpen! De Ameri kanen zouden het liefst zien dat deze waarschuwing voldoende is om de com munistische acties te remmen zodat de objectieve waarnemers in Samneoea kunnen arriveren voordat aldaar een rood offensief is ontplooid. Het tempo waarin de Verenigde Na ties zullen ageren, is daarom van veel belang, doch even belangrijk is het tempo, dat de communisten in Laos zul len betrachten. Zou de gang van zaken in de Ver enigde Naties te veel tyd kosten of het offensief der communisten in Laos te snel, dan zouden de ZOAVO-bondgeno- ten onafhankelijk van de Verenigde Naties kunnen overgaan tot militaire hulp aan Laos. Met name uit Zuid- Vietnam zouden troepen naar Laos kun nen worden gezonden. De ZOAVO heeft immers Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam een garantie gegeven tegen gewapende agressie. Reeds Russische bevolking is niet op tie hoogte Klacht van Gaitskell en Bevan voor Russische tv De Britse Labourleiders Hugh Gaits kell en Aneuran Bevan zijn zondag aan het eind van hun bezoek aan de Sovjet- Unie voor de Russische televisie ver schenen. Gaitskell verklaarde, dat men aan de door de Sovjet-Unie bepleite vreedzame coëxistentie alleen niet voldoende heeft. Er zijn positieve voorstellen voor vrede nodig, meende hij. Natuurlijk was hy, evenals Bevan, zeer ingenomen met de komende besprekingen tussen Kroesjtsjef en Eisenhower, doch van werkelijk be lang is of die conferenties concrete en praktische overeenstemming zouden op leveren. De beide Labourleiders waren van mening dat 't wederzijds begrip tussen de ning dat het wederzijds begrip tussen de Sovjet-Unie en Engeland ernstige tekort komingen heeft. 'Bevan betreurde het, dat hij op de reis mensen had ontmoet die ontstellend weinig wisten van Enge land, terwijl zij toch beter op de hoogte konden zijn. Voorts hadden zij beiden kritiek op verouderde Russische opvat tingen over Brits „kolonialisme", Gaits kell wees erop dat Engeland sedert 1945 aan 500 miljoen mensen zelfbestuur heeft gegeven. Bevan merkte voorts o.m. op, dat de Britse socialisten de bezorgdheid van de bevolking der Sovjet-Unie over de her bewapening van West-Duitsland delen, doch dat deze kwestie niet afzonderlijk kan worden geregeld. in 1954 waren Dulles en Eisenhower be ducht dat de kleine onafhankelijke na ties in Z.O.-Azië bij de communistische agressie zouden omvallen als een rtf domino-stenen. Thans noopt het wagge len van de „domino-steen Laos" tot protectie van dit gehele gebied! Het is mogelijk, dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad zal voorstellen de in ternationale commissie van Zweden, Polen en India opnieuw naar Laos te zenden. Deze commissie heeft destijds voor de communisten in Laos een zekere positie bepleit in het nationale bestel, een positie die hun na het vertrek dezer commissie weer radicaal is ontnomen. Amerika heeft die anti-communistische actie van de huidige regering van Laos moreel gesteund en moet zich thans dan ook enigszins verantwoordelijk gevoelen voor de moeilijke positie waarin premier Sananikone is geraakt. Twee jarig jongetje te Alphen verdronken Zaterdagmiddag te omstreeks 12 uur is de 2-jarige Jantje Schoonewille ach ter de ouderlijke woning aan de Steek- terweg in de Oude Rijn gevallen en ver dronken. De vader had kort tevoren nog met zijn zoontje gespeeld, doch was daarna even weggegaan. Het jongetje is toen in de Rijn gevallen. De klompjes van het ventje dreven in het water. De vader had Jantje spoedig uit het water opgedoken doch het was helaas al te laat. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog en zonnig weer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 september Zon op: 6.01 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 12.35 uur; onder: 22.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.31 en 18.54 uur. Laagwater te 2.26 en 14.39 uur (Dit nummer bestaat dit 14 pagina's) Koninklijk Paar drie dagen te Amsterdam (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam vlagt. Vanmiddag om kwart voor drie werd aan het Paleis op de Dam de Koninklijke standaard gehesen. Beneden, op het Damplein, sm- den bewegingloos de kleurrijke schildwachten van de studenten- weerbaarheid. Amsterdam is drie dagen resi dentie. Drie dagen achtereen zal er licht en warmte heersen achter de ramen van Jacob van Campen's schepping op de Dam, die maar al te vaak een dode plek is in het hart van de hoofdstad. Om half drie is het Koninklijk paar voor het traditionele septemberbezoek per auto ln Diemen aangekomen. Aan de Amsterdamse gemeentegrens heetten burgemeester mr. G. van Hall en hoofd commissaris H. J. van der Molen de Koningin en de Prins welkom. Een kwartier later arriveerde het ge zelschap op de Dam. Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrokken van hier reeds een half uur later naar het In stituut voor Nijverheid en Techniek aan de Rozengracht. Later in de middag was mr. Van Hall gastheer toen de gemeenteraadsleden en hun dames aan het Koninklijk paar werden voorgesteld. Vanavond, na het diner, dat ten pa- leize wordt gebruikt, zullen Koningin en Prins gasten zijn tijdens een galavoor stelling in de Stadsschouwburg, die door het stadsbestuur wordt aangeboden. De Nederlandse Comedie zal dan „De twaalf gezworenen" opvoeren. Marcel (intussen gewond) en Mooie Lulu zijn de agenten nog steeds te slim af (Van onze Paryse correspondent) Sinds donderdag is een honderdtal leden van ver schillende Franse politie diensten bezig met een klopjacht op een Parijs nozem-paar, de 19-jarige Marcel Bertoux en de 26- jarige Lucienne Colombo, bijgenaamd „de mooie Lulu". De stand van de strijd wordt door de Parijse boulevard-bladen dage lijks onder vette koppen bijgehouden, maar mo menteel liggen de no zems, die hier zwarthem- den worden genoemd een royaal stuk voor. Het rijpe nozem-paar had zich in weinig jaren ontwikkeld tot een hoge graad van meesterschap in de volmaakte misdaad. Eind vorige week hadden ze Parijs verlaten in een auto, die door hen langs een der boulevards was gestolen. Die diefstal was al gauw bemerkt, waarna op de beide jonge gang sters de jacht werd ge opend, die hun bijna fa taal zou worden. Marcel moest de wagen met doorschoten banden za terdag achter laten om met zijn schone achter het stuurrad van een an dere auto plaats te ne men, waarmee weer een paar honderd kilometer werden afgelegd. Op die zelfde wijze werden nog verscheidene andere wa gens gestolen en weer achtergelaten. Tussen neus en lippen werden ook nog een paar dief stallen gepleegd, maar tenslotte moesten beide misdadigers, die zich aan wijsbaar door de voor beelden van verschillende recente Franse gangster films lieten inspireren, el kander toch in de steek laten. Marcel Bertoux, die intussen een schotwond in zijn rechteram had opge lopen, werd het laatst ge signaleerd in een slagers winkel in de Parijse wijk Les Lilas, waar hij zater dagochtend met succes het medelijden wist op te wekken om zo een stuk leverworst te schooieren. Daarna verdween hij in de bossen van St.-Ger main, die gisteren de ge hele dag door tientallen politieagenten en speur honden werden doorzocht. Zonder succes echter, zo als gezegd. „Mooie Lulu" zou Parijs eveneens hebben bereikt, doch verder is de politie ook van haar ieder spoor bijster. De vervolging wordt voortgezet, terwijl de sig nalementen van beide misdadigers, die uit wel gestelde Parijse kringen afkomstig zijn, aan alle Franse politieposten zijn doorgegeven. De enige hoop van de Franse poli tie is er nu op gevestigd, dat de uitgeputte 19-ja- rige gangster uit ver moeidheid een fout zal begaan, die hem noodlot tig zou moeten worden. Maar tot dusver is hij de politie te slim af geweest, gelijk alle krantelezers (lees Franse krantele zers) vanochtend opnieuw konden constateren. De Chinese troepenconcentraties aan de Indiase grens zijn mogelijk een onder deel van een plan op lange termijn om de grensbewoners en mogelijk India zonder invasie in de Chinese invloedssfeer te brengen, aldus het oordeel van officiële kringen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. Communistische controle over Bhoetan, Sikkim en Nepal de drie soevereine „buffer"-staten tussen India en Tibet zouden steun verschaffen aan een even tuele toekomstige rebellie van Indiase communisten, zo werd hieraan toegevoegd. In West-Bengalen, dat dicht bij het grensgebied ligt, zijn de Indiase communis ten het sterkst. Dit gebied en Assam zouden gemaakt kunnen worden tot een Indiaas communistisch „Yenan". (Yenan in de provincie Sjensi in Noord- centraal-China was van 1937 tot 1947 het hoofdkwartier van de communistische Chinezen). Pionnen al vier jaar oud In genoemde kringen was men ervan overtuigd dat de Chinezen geen invasie zullen uitvoeren in de Himalaja-staten. Men beschouwt de troepenconcentraties Besclionkene vernielt monument te Jutpliaas In de naclit van zaterdag op zon dag heeft een 21-jarige man uit Jut pliaas het daar aan de Nedereindse weg staande oorlogsmonument van zijn voetstuk getrokken, dat daarbij werd vernield. De dader had met twee vrienden de avond in een café doorgebracht, waar na zij in beschonken toestand allerlei baldadigheden uithaalden. Zo verniel den zij in de Dorpstraat, die opengebro ken was, de daar voor het verkeer ge plaatste lampen en tonnen en schopten deze in het water. Aan de rijkspolitie heeft de dader vei-klaard, dat hy dacht dat het monu ment, dat een vrouwenfiguur voorstelt, vaststond. Hij was er aan gaan rukken en toen het beeld begon te wankelen, had hij het niet meer kunnen houden. Een van de praalwagens van het Aalsmeerse corso, „Peer Gynf' ge naamd, in het stadion in Amster dam. en de betrekkelijk onbelangrijke inciden ten als onderdeel van een campagne om de grensbevolking onder de indruk te brengen van de macht van China en van de machteloosheid van India om haar aldus het gevoel te geven dat zij Chinese bescherming moeten zoeken. De Chinezen zouden geheime voorstellen aan Bhoetan, Sikkim en Nepal kunnen doen waarbij zij wijzen op de econo mische ontwikkeling van Tibet. Volgens genoemde kringen zijn er bewijzen dat de Indiase communistische party deze plannen vier jaar geleden had besproken. Rijnscheepvaart door laag water bedreigd (Van onze correspondent in Bonn) De scheepvaart op de Rijn van Bazel tot de Nederlands-Duitse grens is in gevaar, er heerst een dergelijke lage waterstand ten ge volge van het uitblijven van regen in Zwitserland en Duitsland, dat men overweegt de noodtoestand af te kondigen. De waterpolitie in Noordrijn-Westfalen zal hierover morgen beslissen. Op het ogenblik bestaat op grote delen van de Rijn het gevaar van botsingen doordat het vaarwater te nauw en te on diep is geworden. Ook komt het reeds veelvuldig voor, dat Rijnschepen aan de grond zijn ge lopen. De peilstanden van de Rijn zijn lager dan ooit: het beslissende peil te Kaub wees gisteren 128 centimeter aan, terwyl reeds by 140 centimeter een in- haalverbod bestaat. Op het stuk tussen de bergen van de Midden-Ryn is het ene schip na het andere gestopt. Te St.-Goar en Bad Salzig lagen gisteren niet minder dan zestig schepen, die wachten op andere schepen, die hun la ding zullen overnemen. Wachttyden van zes en meer uur zyn hier aan de orde van de dag. Schepen met een diepgang van 160 centimeter zijn aan de Midden- en Boven-Ryn reeds voor een deel uit het verkeer ge nomen. De vaart naar Bazel is nog slechts bepei-kt mogelyk. Talrijke rede rijen aan de Rijn zyn ertoe overgegaan nog slechts goederen te vervoeren die van belang zijn voor het dagelyks leven. Gesprek over prijzen (Van onze Haagse redactie) De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, zal donderdag a.s. met vertegenwoordigers van het be drijfsleven een bespreking hebben over het binnen het raam van de vrijere loonpolitiek te voeren prijsbeleid. De bewindsman heeft voor dit ge sprek uitgenodigd de vertegenwoordi gers van de werkgevers, de werknemers, de middenstand en de verbruikscoöpe- raties. Koningin Juliana kreeg zaterdag middag in Paleis Soestdijk een model aangeboden van de Scheve- ningse logger Sch 300 Prinses Juliana", van de rederij Van der Toorn. H.M. ontvangt het model uit handen van de 65-jarige schipper Baarthout Rog. Kahar Moezakkar afgezet De leider der „Daroel Islam" op Celebes, Kahar Moezakkar, is volgens zaterdag te Djakarta ontvangen be richten door zijn plaatsvervanger Bahar Mattalioe afgezet. Mattalioe zou het niet eens zijn ge weest met de wijze waarop Moezak kar het ideaal der „Daroel Islam", namelijk de totstandkoming van een Indonesische staat op volstrekt mo hammedaanse grondslag, wilde ver wezenlijken. Voorts zou Mattalioe sympathie ge voelen voor het denkbeeld van presi dent Soekarno om de grondwet van 1945 weer van kracht te verklaren. Tenslotte zou Mattalioe het niet eens zyn geweest met Moezakkars politiek van samenwerking met de .Permesta", de organisatie der opstandelingen in Noord-Celebes. Mattalioe zou van me ning zyn, dat dit een afwijking bete kende van de oorspronkelijke doelein den van de „Daroel Islam". Eisenhower vandaag naar de V.S. terug (Van onze Londense correspondent) Vanochtend vloog president Eisenhower, die sinds vrijdag met vakantie is geweest in Schotland, naar Washington terug. Hij ver trok om elf uur met een Boeing- 707. Het toestel zal op IJsland een tussenlanding maken, waar de pre sident zal lunchen met de IJslandse president Asgeir Argeirsson. Eisenhower verlaat Schotland 24 uur eerder dan hij van plan was. Volgens Hagerty, zyn pei-s-secretaris, zou dit vervroegde vertrek echter geen verband houden met de crisis in Laos. De beide Amerikaanse vrienden van de president, die zatei'dag uit Amerika wa ren overgekomen om een partijtje golf met hem te spelen, reizen met hem mee terug. Zondagochtend woonde president Eisen hower de dienst by in het dorpskerkje Kirkoswald, enkele kilometers van het kasteel Culzean, waar hy verblyf hield. Laatste van vier vluchtelingen gepakt De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag te Apeldoorn een man ge arresteerd, de laatste van de vier, on langs uit de Arnhemse strafgevangenis ontsnapte gedetineerden. De aanhouding werd mogelyk doordat een nachtwaker van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. bemerkte dat er in een villa tegenover de fabriek in gebroken werd. Hij alarmeerde de politie, die de omgeving van de villa afzette en vervolgens het huis binnendrong. De in breker werd in de badkamer aangetrof fen. Hij had een groot gedeelte van de villa overhoop gehaald, op zoek naar kostbare voorwerpen Zijn moeite was echter tevergeefs geweest omdat de be woners, die met vakantie waren, de waar devolle bezittingen niet in huis hadden achter gelaten. In de villa vond de politie de revolver van de vluchteling, waarmee hij dezer dagen een Haarlemmer verwondde; hy had het wapen daar verstopt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1