DKW Dim w Pilmanschool Dr. C. Banning nam afscheid als hoofdinspecteur Volksgezondlieid heeft alles mee Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 Premier Nehroe van India is, zoals hy dezer dagen in het parlement in Nieuw-Dehli duidelijk: heeft doen blijken, allesbehalve ingenomen met de Chinese grensoverschrijdingen in het noordoosten. Een politieke figuur als hij. die ook ten aanzien van inter nationale spanningen, steeds de neiging heeft het gevaar te bagatelliseren, laat niet zonder nadenken de veelzeggende woorden horen: „dit is een duidelijk ge val van agressie". Men kan zich Neh- roe's geprikkeldheid overigens zeer goed indenken. India's leider heeft in het verleden immers steeds gepleit voor een tegemoetkomende houding jegens de regering van Peking en er bij herhaling door zijn spreekbuis Krisjna Menon op laten aandringen Rood-China tot de Verenigde Naties toe te laten, een denk beeld». dat echter op krachtig vea-zet van de Amerikanen stuitte. Die vriende lijke houding van Nehroe wordt nu dus door het bewind van Mao Tse-toeng met grove ondankbaarheid beantwoord. Zeker, het betreft vooralsnog alleen maar wat speldeprikken, doch ook die kunnen byzonder onaangenaam zijn, vooral als het er naar uitziet, dat het daar niet bij blijven zal. Wanneer men de toestand aan de grens tussen India en China juist beoordelen wil, moet men in de eerste plaats rekenen met de natuur lijke gesteldheid van het desbetreffen de gebied. Het gaat hier namelijk om een dichtbebost, door diepe ravijnen doorsneden bergland, dat tot voor kort vrijwel ontoegankelijk was. Wegen be stonden er niet en de blijkbaar deskun dige Christoph von Fiirer-Haimendorf vertelt in de „Neue Zürcher Zeitung" dat de dragers van een expeditie in deze streken dikwijls zes dagen lang door het oerwoud moesten trekken alvorens een menselijke nederzetting te bereiken. Bovendien bestonden de bewoners van dit gebied uit elkaar vijandige stammen, die om het nog moeilijker te maken sterk uiteenlopende dialecten spreken, die buitenlstaanders onbekend waren. In de laatste jaren evenwel zijn Indiase ambtenaren en technici dank zij mo derne hulpmiddelen (kleine vliegtui gen!) erin geslaagd dit terrein open te leggen. In verbazingwekkend korte tijd werd een opmerkelijk stuk kolonisatie- wevk verricht, waardoor de primitieve bewoners thans bijv. hun akkers bebou wen volgens methoden die veel meer op leveren dan voorheen. Het gaat hier dus om de bergen van de oostelijke Himalaja en India's grens in die contreien verloopt volgens de MacMahon-linle. Sir Henry MacMahon was vijf en veertig Jaar ge leden staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken in de Brits-Indische regering. Samen met Tibetaanse en Chinese ver tegenwoordigers stelde hij een verdrag op. waarin de noordoostelijke grens van het toenmalige Brits-Indië vastgelegd werd volgens de hoofdketen van de Hi malaja. Van een nauwkeurige grenslijn ln dit zelfs gedeeltelijk nog onbekende gebied ten oosten van Bhoetan was uiteraard geen sprake; eerst de hierbo ven omschreven Indiase activiteit heeft een onbekende stuk wereld met de be schaving in contact gebracht. Dienten gevolge is de grens van MacMahon ein delijk werkelijkheid geworden. Welis waar heeft China dat verdrag van 1914 nooit formeel ondertekend, maar het heeft dat akkoord toch ook nooit be streden. Stilzwijgend is derhalve steeds aangenomen, dat de MacMahon-linie waarbij natuurlijk niet op een paar me ter gekeken kan worden door allen erkende rechtsgeldigheid bezit. In de tweede wereldoorlog is het voor gekomen. dat (het toenmalige natio nalistische) China officiële land kaarten uitgaf, waarop de grens met India niet volgens de MacMahon-linie was getekend, maar honderd kilometer meer zuidwaarts, aan de rand van het dal van de Brahmapoetra. Aangezien het toch om onbekend gebied ging, heeft men er zich toen in Brits-Indië niet druk om gemaakt. Maar toen enige tijd geleden soortgelijke kaarten in Pe king werden gepubliceerd, reageerde de regering van India wel degelijk, waarop communistisch-China liet weten, dat men een fout had gemaakt. Blijkbaar heeft die mondelinge erkenning Peking niet kunnen weerhouden om er toch een internationale kwestie van te maken: soldaten van Rood-China hebben nu dus aanvallen gedaan op militaire en bestuursposten van India in een gebied, dat nog niet zo lang geleden op de kaar ten met een witte vlek werd aangeduid omdat men het niet kende, maar dat ingevolge de MacMahon-linie tot India behoort en in feite ook door vertegen woordigers van Nieuw-Dehli met de ci vilisatie in contact is gebracht. Nehroe heeft nu ondervonden wat de neutraliteit ten aanzien van een comunistisch bewind in werkelijk heid waard is. De vraag is hoe hij ver der op dit gebeuren zal reageren. Het brute optreden van de Chinezen in Ti bet zal vermoedelijk de eerste schok voor zijn hoffelijke, correcte, beleefde gezindheid geweest zijn, maar of de fei ten hem wel helemaal wakker hebben gemaakt, moet desondanks betwijfeld worden. India's premier blijft de indruk maken, dat hy het toch nog maar eens proberen wil met vriendelijkeheid en zachtmoedigheid, al sprak hij dezer da gen woorden, die erop zouden wyzen, dat hy zyn geduld begint te verliezen. Nu is het de vraag, of Nehroe's gepoiys- te politiek inderdaad zyn ware aard verraadt: in de kwestie-Kasjmir (met Pakistan) toonde hij zich hard-zakeiyk. Die minzaamheid kan een soort verde digingslinie zyn van een man, die. als het erop aankomt, niet van plan is met zich en zyn land te laten spotten. at de bedoelingen van Rood-China met die „speldeprikken" zyn, is intussen nog niet duideiyk. Men Wegens het bereiken van de pensioen- hoofdinspecteur die Ridder is in de gerechtigde leeftUd heeft de geneeskun dig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. C. Banning, de ryksdienst ver laten. Tijdens een, door het Wit-Gele, Groene- en Oranje-Groene Kruis aangeboden, afscheidsreceptie in het Kurhaus te Scheveningen werd onder andere het woord gevoerd door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. van Rooy, die voor deze gelegenheid enkele ogenblikken een by- eenkomst van de ministerraad verlaten had. „De mens, die u diende als huisarts in Zaandam kon u slechts node in de steek laten", aldus minister Van Rooy. „Dat u zich toch, in 1939, beschikbaar stelde als hoofdinspecteur van de Volks gezondheid was ongetwyfeld te danken aan het besef, dat u in uw nieuwe functie op een hoger niveau meer en breder werk kon verrichten". In dit verband tekende de minister dr. Banning als een diplo maat, die met een groot doorzettingsver mogen de volksgezondheid bracht op het peil waarop hy zich thans bevindt en waarop wy met recht trots mogen zyn. „Toch wel belangwekkend", vond mi nister Van Rooy het, dat de scheidende Moeilijke combinaties kan zich terecht afvragen of Peking niet dwaas handelt door zich. na Tibet, opnieuw als „agressor" te laten brand merken, terwyl het in Azië juist veel meer kan bereiken door het vergroten van zijn goodwill. Bovendien, wat zoekt het in moeilijk toegankelijk terrein, waar geen enkele mogelykheid bestaat voor het vestigen van ook maar een klein deel van de Chinese overbevol king. zoals Juist wèl mogeiyk is in Sin- kiang of Binnen-Mongolië. Het enig aan vaardbare antwoord op de vraag naar Pekings bedoelingen lijkt dan ook, dat het rode regime de aandacht van de be volking van binnenlandse moeilykheden wil afleiden. Het is bepaald niet de eer ste maal in de geschiedenis, dat politi ci, die intern falen, door „grensinciden ten" hun positie trachten te versterken. Die verklaring op grond van de bin nenlandse zorgen is allerminst onaanemelyk. Men weet immers, dat Peking heeft moeten toegeven de cijfers van de produktie veel te hoog ge schat te hebben: het beoogde doel is ln geen enkele sector van produktiviteit bereikt. Zo'n teleurstelling is kwalyke propaganda voor een dictatoriaal be wind. dat bovendien bezig is met de in voering van een commune-stelsel, dat veel tegenstand ontmoet. „Agressie" van India is nu dus een goed argument om de spanning op bi verminderen. Combinatie A: Voor beide zyden van de weg geldt gedurende het gehele et maal een wachtverbod, aldus de ANWB, dus parkeren is niet toegestaan; ook geldt tevens voor beide zijden van de weg van 8-9 uur een stopverbod. Combinatie B: Voor de rechterzijde van de weg: wachtverbod gedurende het gehele etmaal. Voor de linkerzijde van de weg: wachtverbod van 8-19 uur. In de praktyk blykt, dat dergelijke combinaties nogal eens moeilijkheden opleveren voor de weggebruiker, die zijn voertuig wil parkeren o.d. Bij waarneming van deze en soort gelijke combinaties van verboden zij men extra attent. Een gewaarschuwd man telt voor twee! Orde van de Nederlandse Leeuw als niet-katholiek, een hoge pauselyke on derscheiding kreeg. Hy was verheugd over het besluit van dr. Banning om zich nog niet geheel uit de volksgezondheid terug te trekken, maar zijn functie als voorzitter van het Preventiefonds nog aan te houden. Dr. Banning dankte de minister voor zyn woorden, die hy, zoals hy zeide, „als iets kostbaars mee zou dragen". Nadat de minister vertrokken was werd het woord gevoerd door Chr. Mol, arts, voorzitter van de Nat. Federatie het Wit-Gele Kruis, die sprak namens de verschillende particuliere organisa ties op het gebied van de volksgezond heid. Hy bood een enveloppe met inhoud aan. Mr. F. H. A. de Graaf, voorzitter van 't Nederlandsche Roode Kruis dankte dr. Banning voor de goede samenwerking in het byzonder tydens de moeiiyke oor logsjaren en bood hem als materieel blijk van die dank en uit erkenteiykheid en vriendschap de legpenning in goud van het Nederlandsche Roode Kruis aan. De heer J. Landman, lid van de com missie van voorbereiding van het pre ventiefonds overhandigde de memoires van Sir Winston Churchill. Dr. Banning sprak tenslotte een dank woord. Dr. Banning zal in zyn functie worden opgevolgd door de heer H. J. Dykhuis, arts. Verkiezingen in Kongo aan het einde van dit jaar August de Schryver, de nieuwe Belgi sche minister voor Kongo, heeft in een boodschap voor dit gebied beloofd dat de regering „onherroepelijk en zonder ver- wül" haar verklaring van januari j.I. zal nakomen, waarin zU belooft Kongo naar onafhankelykheid te leiden. Aan het eind van dit jaar, aldus de boodschap, zullen er verkiezingen voor territoriale en ge meenteraden worden gehouden. In maart 1960 zullen er provinciale raden worden gevormd, die een grote mate van autonomie zullen bezitten. In 1960 zullen voorts een algemene raad die geheel Kongo vertegenwoordigt en een wetgevende raad in functie treden. Ge wetgevende raad in functie treden. Ge- lyktydig zal het uitvoerend gezag wor den georganiseerd. Deze politieke hervormingen, aldus de Schryver, heeft het kabinet gisteren goedgekeurd. De Afrikanisering van de burgeriyke dienst zal voortgang vinden. Uiteindeiyk zullen er Kongolese districtscommissa rissen en territoriale administrateurs worden benoemd. De ontwikkeling van de economische bronnen mag niet wor den vergeten, anders is er geen sociale vooruitgang of culturele verbetering mo gelijk, aldus de minister Balans in punten (Van onze t.v.-medewerker) De condities voor een kermisachtig spektakelstuk, dat uitmondde in een spel van hoge ethische betekenis, waren wel aanwezig in het wat grillig avondlyk de cor van het door bouwmeester Cassan- dre op het binnenplein van het Aarts bisschoppelijk paleis in Aix-en-Provence gebouwde openluchttheater. De toeschouwers zullen in de maand juli aan de boorden van de Middelland se Zee wel hebben genoten van de uit voering van „Die Zauberflöte", een feeëriek schouwspel, maar het werd by de herhaling op telerecording gister avond toch wel duidelyk, dat men er bepaald niet is, indien daarop zonder meer een paar televisiecamera's worden gericht. Dat was dan teleurstelling nummer éen. De tweede was, dat behalve de poëtisch klinkende ouvertures een Frans orkest onder Italiaanse leiding toch niet het aangewezen medium is om Mozart's muziek te vertolken. Er waren bepaald droge passages by, zo houterig ge speeld, dat het verband met de zang zoek raakte. Nummer drie - laten we maar direct opruiming houden - was de uiterst frag mentarische toelichting van Manus Wil- lemse, die het als KRO-man ook wel moeilyk had iets tot uiting te brengen van de geest, die de vrymetselaar Mo zart heeft bewogen dit fantastische stuk te componeren. Toch aarzelen we niet de stemming, die beklyfde, een dankbare te noemen. Ook de oorzaken daarvan willen we kort en bondig op een ry zetten. Hier gaat vooraan de vermelding van de prestatie van de onvolprezen Erich Kunz, die volgens insiders de Papageno- rol ongeveer 2.000 keer vertolkt moet hebben, maar het ook ditmaal deed met een toewijding en een fraicheur. die be wondering afdwingen moet. De man, die steeds weer verrassende trekjes aan zyn creatie weet toe te voegen, zorgde ook ditmaal weer voor een paar clowneske invallen, door byv. toen hy ter aarde stortte uit te roepen: „Je suis mort". Dat dit in Frankryk werd gewaardeerd, bleek duidelyk uit de slot-ovatie, waar van hem het leeuwendeel toeviel, maar die hy met een delicate bescheidenheid aanvaardde. Na de sopraan Teresa Stich-Randall met ere te hebben ver meld, besluiten we met onze lof toe te zwaaien aan de ontdekking van het fes tival, de nog geen 20-jarige Anja Silja. De voor een colloratuur-sopraan zware rol (de moeilijkste uit de gehele muziek- litteratuur hebben we ons door ter zake kundigen doen verzekeren) van de Ko ningin van de nacht zong zy op een sprookjesachtige wyze. Een drie-octaven stem is al een zeldzame gave, deze ge paard aan een muzikaliteit zo zuiver als bronwater, is een evenement, waarvan Nederland gisteren getuige was. Vooral in de grote aria in het begin van het tweede bedryf, de zgn. „wraak-aria" was een gebeurtenis, die naar ons gevoel door het auditorium onvoldoende begre pen werd. Het was trouwens over het algemeen een wat traag reagerend publiek, waar aan de taalbarrière schuld moet heb ben, want aan de zangprestaties lag het stellig niet! PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE BINNENLAND De Nederlandse Vereniging van Aqua rium- en Terrariumhouders houdt zater dag 12 september ln Dordrecht haar bondsdag. Topfiguren uit de aquarium wereld van Nederland, België en Duits land en vele biologen hebben het voor nemen te kennen gegeven deze dag mee te maken. In het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, Den Helder, zal op 8 september door de commandant van het Kon. Instituut voor de Marine, de kapitein ter zee J. A. Blenties, een aantal adelborsten worden geïnstalleerd. De secretaris-generaal van het De partement van Onderwys en Gezondheid van Zuid-Afrika, mr. J. L. Op 't Hof, ver blijft thans voor enige weken in ons land om in zijn functie van voorzitter van de Zuidafrikaanse commissie, die is ingesteld ter uitvoering van het culturele verdrag tussen Zuid-Afrika en Nederland bespre kingen te voeren. Binnenkort zal de afdeling luchtver keersbeveiliging van de Rijksluchtvaart dienst op Schiphol de beschikking hebben over een nieuwe radarinstallatie, een z.g. lange afstandsradar, die het de verkeers leiders van de Rijksluchtvaartdienst mo- telijk maakt het luchtverkeer op het ra- arscherm tot op een afstand van ruim 300 km. te volgen. Gisteravond is een woonhuis aan de Groenendaal in de Goudse binnenstad zo snel uitgebrand, dat de Goudse brandweer die spoedig na het brandalarm ter plaatse was en het vuur met drie stralen be streed, vrywel machteloos stond. De brand was veroorzaakt doordat een vlam ln een vetpan sloeg. De bewoners, de familie C. Verwaal, vader, moeder en twee kinderen, werden dakloos. Men was tegen brand schade verzekerd. Wegens beëindiging van zyn kort verband is aan mr. P. Okma ingaande 24 oktober 1969 op eigen verzoek bij K.B. eervol ontslag verleend uit zyn betrekking als procureur-generaal bij het Hof van Justitie van Ned. Nieuw-Guinea. commentators, die Pekings optreden aan de grens van India gn (via Noord-Viet- nam) in Laos toeschryven aan verbol genheid jegens Moskou. Het zou Mao vertoornd hebben, dat Kroesjtsjef naar Amerika gaat om daar een tweegesprek met Eisenhower te voeren De Roodchi- nese leider zou zich en zyn land sterk veronachtzaamd gevoelen. En de grens incidenten zouden verklaard moeten worden uit geprikkeldheid over een ge voel van achteruitzetting. Men ziet: het is niet gemakkelyk Rood-China's be doelingen nauwkeurig te ontleden Er zyn verschillende mogelijkheden. Ver- moedeiyk zal deze politieke puzzel wel piel lang op een oplossing laten wach- De commandant der Zeemacht ln Nederland, vlce-admiraal G. B. Fortuyn, zal donderdag 10 september in het An kerpark te Den Helder een aantal nieuw benoemde marine-officieren beedigen. Dezer dagen heeft de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties (kortweg de N.U.S.O.) de 600ste speeltuinvereniging als lid kunnen inschryven, n.l. ,,'t Houk- 1e" in Onderdendam (ressorterende onder Bedum ln de provincie Groningen). BUITENLAND Een Westberiyns gerechtshof heeft gisteren een vroegere employé van een Westberlijnse anti-communistische orga nisatie tot tweeeneenhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens spionage voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst. De man, de 60-Jarlge dr. Kurt Werner, heeft gewerkt voor de „Commissie van onderzoek van de vrije Juristen" in West- Berlijn, die inlichtingen over Oost-Duits- land inzamelt en verspreidt. De Britse politie heeft een 22-Jarige Poolse student van de Londense univer siteit op London Airport in een vliegtuig naar Polen gezet. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is de Pool, Jerzy Florczykowski, uitgewezen omdat zijn aanwezigheid in Engeland „niet in het openbaar belang" was. De „Daily Sketch" weet te melden dat de Pool lid was van een spionage-organisatie. De Britse con tra-spionagedienst zou te weten gekomen zijn dat Jonge Polen naar Engeland wor den gezonden, zogenaamd om te stude ren, doch ln werkelijkheid om onder de toekomstige geleerden spionnen te kwe ken .aldus het blad Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het donderdag door de Se naat aangenomen wetsontwerp tegen cor ruptie in vakverenigingen, gisteren met 352 tegen 52 stemmen eveneens goedge keurd. Prins Johannes van Liechtenstein is gisteren in de ouderdom van 86 Jaar op het landgoed van zijn zoon te Hollenegg in Stiermarken overleden. De begrafenis zal woensdag te Vaduz, de hoofdstad van het vorstendom Liechtenstein, plaats vin den. Het orgaan van de Italiaanse sociaal- democartlsche partij „La Giustizia", bericht dat in financiële en industriële kringen ln Italië en Zwitserland een project in studie is voor de aanleg van een buislei ding voor het vervoer van olie en gas van de Sahara naar Centraal-Europa. Deze lei ding zou volgens het project van Cap Bon (Tunesië) tot naby Reggio di Cala bria (Italië) over de bodem van de Mid dellandse Zee worden gelegd; vervolgens zou de leiding bovengronds door de Alpen lopen en uitkomen ln München. De werk zaamheden zouden ln vier Jaar moeten zijn voltooid. Een Douglas DC-8. een passagiers vliegtuig met straalaandryving, is giste ren in recordtijd van Los Angeles naar Londen gevlogen. Het toestel vloog het 9.300 km. lange traject zonder tussen landingen in 10 uur en 42 minuten. Naar het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, zijn in de provin cie Kwantoeng elf spionnen aangehouden, die gestuurd zouden zijn door Tsjang Kal-sjek. Voorts wordt melding gemaakt van de terechtstelling van een andere nationalistische agent en een „gang- President Heuss heeft gisteren aan de Amerikaanse, uit Duitsland afkomstige raketspecialist, dr. Wernher von Braun, het grootkruis van de Westdultse „Orde van verdienste" uitgereikt. De onderschei ding is hem verleend wegens zijn „ver diensten voor de luchtvaart" en omdat hij „het aanzien van de Duitse wetenschap en technische kennis ln het buitenland ten zeerste heeft bevorderd". Een Amerikaanse organisatie van oud-strijders van buitenlandse oorlogen, heeft zich tegen het bezoek van premier Kroesjtsjef aan de V.S. uitgesproken. Op de jaarvergadering in Los Angeles is een resolutie aangenomen waarin er by de le den op wordt aangedrongen, zich tydens het verbiyf van Kroesjtsjef in de V.S. te onthouden van alles wat op steun aan of goedkeuring van de beginselen die Kroesjtsjef huldigt kan dulden. Volgens de resolutie moet het Amerikaanse Con gres tijdens Kroesjtsjefs bezoek op reces gaan. De economische commissie van de Centrale Verdragsorganisatie (Cento), het voormalige pact van Bagdad, heeft de af gelopen drie dagen op een conferentie te Ankara een program bestudeerd voor technische hulp ter waarde van een mil joen dollar voor verbetering van de le vensomstandigheden in Perzië, Pakistan en Turkije. De commissie zal een gedetail leerd verslag uitbrengen aan de minister raad van de Cento, die de volgende maand in Washington vergadert. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert .2.30 uur nam Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Reservaat „De Beer". 9.20 uur voorm. MAANDAG. Gulden Vlies: Openingsmiddag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Lezing mevr. Wlna Bom over: Vrouwen tussen kloosters en moskeeën. 2.30 uur nam WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Geregracht: Openluchtbyeenkomst Bap tisten Gemeente. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.80 uur nam. DONDERDAG Ryksherbarium (Nonnensteeg) j Leden- verg. Kon, Ned. Natuurhistorische Ver. VOOR HEDENAVOND VOOR ZATERDAG 5 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het werk van het Nederl. Bybelgenootschap, gesprek 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Promenade-ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hoe was het ook weer? 22.00 Sportnws.. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. 17.40 Instr. trio. 18.00 Journalistiek week- overz. 18.10 Amateursprogr. 18.30 V .d. kind. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Omr.ork. en solist. 20.35 Gram. 21.00 Licht progr. 21.30 Mannenkoor, orgel en harmo- nie-ork. 22.05 Lichte muz. 22.35 wy lul den de zondag ln. Aansluitend: Avondge bed en lit .kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. en Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00plm. 17.15 Concours Hlp- pique ln Rotterdam. 17.1518.00 Eurovi sie: Wereldkampioenschappen waterskiën te Milaan .20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Uit AVRO's Telearchief. 21.00 Rep. Firato '59. 21.3022.35 Gevar. muz. VOOR ZONDAG 6 SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven. caus. 10.00 Lichte muz. 10.30 Boekbespr. 10.40 Cabaret. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sport- splegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v .d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 14.30 Intern, muziekweek 1959. 15.30 Gram. 15.40 Rep. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V. d Jeugd. 17.40 Nws., sportuitsl. en sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V. d. Jeugd. 17.40 Nws., sportuitsl. en sport- Journ. VPRO: 18.30 Kerkd. IKOR: 19.00 V .d. jeugd. 19.30 De open deur, caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Con- certgebouwork. en solist. 21.35 Post voor de Nimbus, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Journ. 22.45 Strijkorkest. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van kerken: 10.00 Gere formeerde kerkd. NCRV: 11.30 Radlofll- harmonisch ork. 11.50 Kerkconc. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Apologie, 12.35 Instr. octet. 12.55 Schry- ven voor de omroep, meded. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 Gram. 13.30 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Omr.ork. en soliste. 14.40 Gram. 14.50 De vliegende Hollander, caus. 15.00 Gewyde muz. 15.25 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Ves- gers. IKOR: 17.00 Ned. herv. kerkd. 18.00 e kerk aan het werk. caus. 18.10 Het ge laden schip, causerieën. 18.40 Bybelvertel- ling. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Het Evangelie van Jo hannes ,caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Pro- menade-ork. en sol. 20.45 Partijtje schaak, hoorsp. 21.30 Lichte muz. 21.50 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Klassieke muz. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal: 11 uur ds. A. v. d. Deyl te Dalfsen; 2.30 uur Kinder- dienst voor kinderen van 511 Jaar; 3.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 20.00 Filmprogr. 20.25 Natuur film 21.10 Documentair progr. 21.45 Pauze AVRO, KRO. VARA en VPRO. 22.00 Sport- actualiteiten. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Ilnme Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operamuz. 14.00 Wen ken v. d. tuin. 14.30 Intern. Festival v. Edinburgh: Strykork., koor en sol. (Om 15.30 cauB.) (Om 16.20 Gram.). 16.30 Mu zikale caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Amerikaanse nieuwsbrief. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadigh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Ork.conc. 22.00 Onbekend. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Strykkwartet. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verz progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Pianospel. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. en interviews. 17.45 Atletiek. 18.00 Liederen. 18.30 Twintig vra gen. 19.00 Vragenbeantw. 19.30 Nws. 19.35 Verz.progr. 20.30 Kerkd. 21.00 Gevar. pro gramma. 22.00 Zang en piano. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. 23.50 Avondgebeden. 23.5524.00 Nws. Xnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Idem. 15.00 Klass. muz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Ork.conc. 19 00 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Amus.muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.15 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 La fllle du Tambour Major, operette. 17.30 Gram. 17.45 Festival v. Praag. 19.35 Gevar. muz. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53 Nws. 24.00 Slui ting. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 14.55 Pianorecital. 15.45 Sportrep. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gevar. muz. 17.58 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20 00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22 45 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 ni.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. en sportber. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Verz.progr. en sportber. 17.15 V. d. sold. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Bayreuth: Der fllegende Hollander, opera. 22.00 Nws. 22.10 Brussel by nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelyks van 10 tot 5 uur; van 15 uur) t.e.m 5 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOCOPEN Rex „De beul van Springdale" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De levensroman van Joseph Schmidt" (a.l.) Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Een zomer vol hartstocht" (18 jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donder dag: „Nachten zonder liefde" (18 jaar). Llclo „De tijger van Eschnapur" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Die glücklichste Frau der Welt" (a.l.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren De Te Oegstgeest de doktoren Van Wal- chren, tel. 22030 en Van der VlietDe Vries, tel. 22331. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Havenapo theek. Haven 18, tel. 20085 en de Douza- apotheek, Douzastraat 31, tel. 21313. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmina- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. BU geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR MAANDAG 7 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Morgenwyding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Voordr. 11.00 Lichte muz. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Ham mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 V. d. mid denstand, caus. 13.20 Plano-duo. 13.45 Oog voor de toekomst, caus. 14.00 Cello- recital. 14.20 Maanlicht over de fjord, hoorsp. 15.25 Promenade-ork. 16.05 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.05 Oude liedjes. 17.20 Lichte muz. 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws .en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Rege- ringsuitz.: Sociale actualiteiten (rubriek verklaring en toelichting). 19.30 Jazzfesti- val-Cannes 1958. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Vrouwenhandel, klankb. 21.05 Concertgebouw-ork. en solist. 22.40 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Gram. 11.65 Klavecimbel en viool. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Kinderkoren. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Kamermuz. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Sopr. en plano. 17.00 V -d. kleuters. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen Overzee: De conferentie ln de Zuid-Paci- fic II. door mr. dr. H. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Friese uitz. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Gram. 20.30 Matthëus de Tol lenaar. hoorsp. 21.20 Klein koor. 21.50 Gram. 22.00 Meer plaats voor Nederlan ders in Brazilië?, caus. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie ln Esperanto. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de vierde I(|n van 1820 uur) I. Frederick Delius A song before sun rise. The Royal Philharmonic Orchestra o.l.v. Sir Thomas Beecham. II. Sir Edward Elgar. 1. Enigma Varia tions op. 36. The Pittsburg Symphony Or_ chestra o.l.v. William Steinberg. 2. Con cert voor cello en orkest in e kl. t. op. 85. Adagio. Lento - Allgro molto. Adagio. Al legro ma non troppo. Paul Tortellier, cel lo, The BBC Symphony Orchestra o.l.v. Sir Malcolm Sargent. III. Gustav Hoist. The Planets op 32: Mars, the bringer of war; Venus, the brln- ger of peace: Mercury, the winged mes senger; Jupiter, the bringer of Jollity; Saturn, the bringer of old age; Uranus, the magician; Neptune, the mystic. The BBC Women's Chorus The BBC Sympho ny Orchestra o.l.v. Sir Malcolm Sargent. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Voordr. 13.55 Cricket- uitsl. 14.00 Marsen en walsen. 14.45 Caus. 15.00 Hoorsp. 16.30 Twee piano's. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Klankb. 19.30 Henry Wood Promenade concerts: ork. conc. en sol. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22,45 Caus. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.30 Muz, v. blaaslnstr. Engeland, BBC Light Programme 1500 eu 247 m. 12.00 Jazzmuz. en zang. 12.30 Nws. en ork.conc. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V .d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races en gevar. progr. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.29 Weerber. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Popul. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05, 13.10, 13.50 en 14.25 Gram. 14.30 Ork.conc. 16.30 Idem. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.46 Gram. 20.00 Festival v. Edinburgh. 22.00 en 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Balletwalsen. 12.30 Weer ber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Operette- fragm. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 13.45 Gram. 14.00 Operamuz. 14.30 Ork.conc. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 V .d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Amus.muz. 17.45 Franse les. 18.00 Koor en piano. 18.20 Godsd. halfuur 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Cosi fan Tutte, opera. (In de pauze om 21.0021.15 Kunstkaleidoscoop en om 21.30—21.45 Nws.). 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork.conc. 15.05, 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en piano. 1745 Gram. 18.40 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Advertentie! °Ë±L Voor Leiden en omstreken Gebr. B. H en J. Huisman Wielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 J telefoon 22962 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a d. db fc I •3 Ul M 3 «5 V a 5 a 1 6 Si c Q Sfl Amsterdam onbewolkt no 5 22 13 0 Den Helder onbewolkt O 8 18 15 0 Ypenburg onbewolkt no 2 22 13 0 Vlissingen licht bew. no 6 23 13 0 Eelde onbewolkt z 2 22 12 0 De Bilt onbewolkt no 2 22 10 0 Twente onbewolkt ono 4 24 11 0 Eindhoven licht bew. no 1 24 11 0 Z.-Limburg onbewolkt ono 4 23 10 0 Helsinki regenbui w 6 15 6 0 Stockholm zwaar bew. w.stl 19 5 0 Oslo zwaar bew. nno 1 23 11 0 Kopenhagen licht bew. wnw 3 20 10 0 Aberdeen onbewolkt w.stl 19 3 0 Londen zwaar bew. nno 5 24 12 0 Brussel licht bew. ono 4 23 11 0 Luxemburg licht bew. no 6 23 11 0 Parijs half bew. n 4 24 12 2 Bordeaux half bew. wstl 25 13 1 Grenoble zwaar bew. w.sti 23 16 0.3 Nice geh. bew. nnw 3 23 18 0 Beriyn onbewolkt ono 2 23 12 0 Frankfurt onbewolkt no 2 25 12 0 München onbewolkt O 2 21 6 0 Zürlch licht bew. nnw 2 21 10 0 Genève zwaar bew. w.stll 23 13 0 Locarno geh. bew. w 1 23 16 0 Wenen onbewolkt w.stll 22 6 0 Innsbruck onbewolkt wzw 1 24 5 0 Belgrado onbewolkt w.stil 23 9 0 Athene licht bew. nno 3 30 22 0 Rome onweer ono 6 27 19 1 AJacclo regenbui wnw 2 27 17 9 Madrid onbewolkt wstil 23 13 0 Lissabon onbewolkt nw 4 28 10 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2