VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT LAOS Kroesjtsjef gaat naar Rood-China na zijn bezoek aan de Ver. Staten -WEERBERICHT Partijorgaan Joegoslavische communisten doet felle aanval op Pekings agressieve houding Om V.N.-politiemacht verzocht Eisenhower onderstreept belang van nauw contact met Frankrijk Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 No. 29840 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £7.50 per kwartaal; £2.55 per maand; £0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Premier Kroesjtsjef zal na zijn bezoek aan de V.S. naar commu- nistisch-China gaan. Op 15 september wordt hij te Washington ver wacht en hij zal Amerika op 28 september verlaten voor de terugreis naar Moskou. Vervolgens zal hij naar China gaan. De premier deelde dit gisteravond mee op een receptie op de Poolse ambassade in de Russische hoofdstad. Hij had tevoren tezamen met premier Cyran- kiewicz van Polen een Poolse industriële tentoonstelling in Moskou geopend. Op 1 oktober wordt in China de tiende jaardag van de communistische revolutie gevierd. Kroesjtsjef verklaarde voorts op de receptie dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Polen nog nooit zo goed zijn geweest als thans. Hij zei de vertegenwoordigers van de Westelijke landen niet te willen beledigen, daar „zij al voldoende door God gestraft zijn voor het feit dat zij kapitalist zijn. Maar het is nooit te laat voor berouw". Nehroe houdt deur i voor compromis open „Borba", het partijorgaan van de Joegoslavische communisten, heeft van daag een felle aanval gedaan op com- munistisch-China in verband met de incidenten aan de grens tussen India en Tibet. Deze incidenten komen alleen die kringen gelegen, die belang hebben j bij nieuwe geschillen en de voortzetting van de politiek van de koude oorlog, Kroesjtsjef ontving Gaitskell en Bevan Premier Kroesjtsjef en de Britse Labourleiders Gaitskell en Bevan waren het er gisteren tijdens een bespreking in het Kremlin over eens. dat een ver dere ontwikkeling van de Brits-Russi sche betrekkingen in het belang van beide landen en van de wereldvrede is, aldus een te Moskou uitgegeven com muniqué. Over een aantal internationale vraag stukken, zoals het staken van de kern proeven, bestond een grote mate van overeenstemming. Aan de bespreking, die drie en een half uur heeft geduurd, werd ook deel genomen door de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken Soeslof. De Russische leider ontving hen in de witte ontvangstzaal van het Kremlin, waar het gesprek op 'het drinken van wodka en Kroesjtsjefs recente vakantie aan de Zwarte Zee terecht kwam. Kroesjtsjef merkte op: „Het was eigen lijk geen echte vakantie. Je kan pas goed vakantie houden als er geen vlieg tuigen zijn, geen post komt en de tele foon niet-rinkelt. Het zou een goed idee zijn Gromyko erkens in zee te verdrin ken. Dan zou ik pas echt rust hebben, maar ja, wat doe je eraan. Als ik mijn ouderdomspensioen heb zal ik U vertel len hoe je prettig vakantie kunt hou den". Gromyyko, die naast Kroesjtsjef zat, lachte zuurzoet mee. Na afloop van de besprekingen ver telden Bevan en Gaitskell aan journa listen, dat zij een eerlijk gesprek met Kroesjtsjef over de toekomst van Ber lijn, een neutrale zone in midden- Europa en beëindiging van kernproeven hadden gevoerd. Men was het o.a. niet eens over de NAVO en de Berlijnse kwestie. Kroesjtsjef verbaasde de Labourlei ders door op te merken, dat er 8 oktober algemene verkiezingen in Engeland worden gehouden. Hij bleek dit in de Britse pers te hebben gelezen. 2 PHILIPS TELEVISIE De nieuwste modellen. I2QHI persoonlijke sservte*» LANGE MARE 66 - TEL. 2650C Prettige betalingsvoorwaarden. i Aanhoudend zonnig De Bilt meldde hedenmorgen om tien uur: Oceaandepressies vinden de laatste tijd de weg naar West-Europa voortdu rend versperd door een hogedrukgebied. jHet ziet er naar uit, dat het weer in Nederland ook morgen onder invloed zal staan van dit hogedrukgebied. Er is derhalve maar weinig verandering in het huidige weertype te verwachten. 6 SEPTEMBER Zon op: 5.58 uur; onder: 19.18 uur. Maan op: 10.05 uur; onder: 20.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.06 uur en 17.29 uur. Laagwater te 1.08 uur en 13.21 uur. (7/9: hoogwater te 5.46 en 18.11 uur, laagwater te 1.46 en 13.59 uur). Dit Blad bestaat uit 16 pagina's cn een Bijvoegsel. aldus het blad. De Chinese aanvallen vinden plaats op een tijdstip waarop de hele wereld uitziet naar een nieuwe fase in de internationale betrekkingen, ge karakteriseerd door een nieuwe geest van pacificatie en ontspanning, zo schrijft „Borba". Communistisch-China heeft een pro test van India, dat vorige week na in cidenten aan de noordoostelijke grens was ingediend, van de hand gewezen. Premier Nehroe, die dit in het parle ment meedeelde, zei dat de Chinezen in een nota hadden verklaard dat zij geen agressie tegens Indisch gebied hadden gepleegd. Nehroe zei, dat China in zijn nota India van „enige agressie" aan de noordoostelijke grens had beschuldigd en om terugtrekking van Indiërs uit „enkele gebieden" had verzocht. De pre mier sprak tegen dat de Chinezen in Ladakh op Indisch gebied militaire bases hadden aangelegd. Nehroe zei later, bereid te zijn arbi trage toe te staan met betrekking tot interpretaties van ondergeschikt belang van de MacMahon-linie, die India's noordoostelijke grens met Tibet vormt (zie artikel „Puzzel", eerste kolom pa gina 2). „Maar de MacMahon-linie moet in grote trekken aanvaard wor den", aldus de Indiase premier in het parlement. Nehroe herhaalde, dat India zyn grenzen moet beschermen, doch altijd de deur voor een compromis open moet houden. Ondanks alles wat voorgevallen was, was de vriendschap met China nog steeds het doel van India. „En wij zul len ervoor blijven werken. Maar dit be tekent niet, dat=-wij stukken van ons gebied aan China zullen overdragen", aldus Nehroe. De Indiase premier verzette zich tegen een resolutie, waarin krachtig een be roep op India wordt gedaan, de Tibe taanse kwestie bij de Verenigde Naties aanhangig te maken. De resolutié zou een oplossing van het Tibetaanse vraag stuk niet bevorderen, meende Nehroe. De resolutie is later verworpen. Over Tibet zei Nehroe nog het vol gende: „Er is weinig twijfel over, dat er veel gebeurd is in Tibet, dat betreurd moet worden en dat het volk van Tibet veel geleden heeft". Opvallend onbeleefd Premier Nehroe zei gisteren in het parlement ook nog, dat de Chinezen in hun nota's „op opvallende wijze zelfs de gewone beleefdheid missen". Voorts zei hij te kunnen begrijpen, dat de Chine zen „gedurende korte tijd per vergis sing" kaarten publiceren, waarop delen van India als Chinees grondgebied staan aangegeven. „Wanneer men ons echter jaar na jaar en dat is tien jaar het geval vertelt dat men „de kwestie op zijn gemak zal onderzoeken, dan deugt dat antwoord niet", aldus Nehroe. Volgens hem zou het een tragedie zijn als zich tussen India en China „een duurzame vijandigheid" zou ontwikke len. Het scheen „tamelijk absurd" dat twee landen over drie of vyf kilometer grondgebied elkaar naar de keel moes ten vliegen, maar het ging volgens hem niet om de grond, maar om het natio nale prestige en zelfrespect. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld, heeft gisteravond voorge steld de Veiligheidsraad morgen of maandag bijeen te laten komen ter bespreking van het verzoek van Laos om een politieleger. Dit is zijn antwoord op een dringend verzoek van de Laotische delegatie bij de VN om een politieleger te sturen „teneinde aan de agressie door Noord- Vietnam een einde te maken". De dele gatie had daarbij een VN-leger op het oog, zoals in het Midden-Oosten dienst doet. Hammarskjöld vertoefde zelf nog in Rio de Janeiro, toen dit verzoek binnen kwam. Daarom liet hij zijn voorstel door zyn plaatsvervanger, dr. Andrew Cor- dier, overbrengen aan de Italiaanse voorzitter van de Veiligheidsraad. Hij Verzoening tussen Nasser en Saoed President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en Koning Saoed van Saoedi-Arabië zijn overeengekomen, dat zij hun .onbeperkte en absolute sa menwerking voor de zaak van het Ara bische nationalisme" zullen hervatten. Dit wordt gezegd in een communiqué, dat gisteren na afloop van de bespreKin- gen tussen de twee staatshoofden te Cairo is uitgegeven. Het overleg heeft drie dagen geduurd. Inmiddels heeft Koning Saoed de terugreis aanvaard. Met Nasser heeft hij o.a. gesproken over de Palestijnse kwestie, Algerië en de toestand in het zuidelijke deel van het Arabische schiereiland. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat de verzoening tussen de twee staatshoofden het voornaamste doel van de langdurige besprekingen was. Men verwacht dat beide leiders van het klaarblijkelijk herstel van de goede verhouding zullen profiteren. Ko ning Saoeds gezag zal in zijn land toe nemen, nadat zijn breuk met Nasser vo rig jaar daar veel afbreuk aan had ge daan. Anderzijds betekent de verzoe ning met Saoed voor Nasser dat hij nu. na het bijleggen van de geschillen met Koning Hoessein van Jordanië, zün te genstanders in Irak heeft geïsoleerd. Wat het Westen betreft zijn waarne mers van mening dat de toenadering tussen de VAR en Saoedi-Arabië minder gewicht heeft dan twee jaar geleden. De moeilijkheden aan de grenzen van de Chinese volksrepubliek heb ben de geschillen tussen India en Pakistan voorlopig weer wat ver zacht. Premier Nehroe van India verwelkomde op het vliegveld bij Nieuw Delhi generaal Ajoeb Klian van Pakistan, die besprekingen kwam voeren naar aanleiding van het optreden van China. Argentijnse minister Anaya afgetreden Opperbevelhebber Montero in zijn functie hersteld De Argentijnse minister van Oorlog, Elvio Anaya, is gisteren afgetreden. Ge neraal Rodolfo Larcher is tot zijn op volger benoemd. De nieuwe minister zal generaal Montero in zijn functie van opperbevelhebber van het leger herstel len. zo is door het bureau van president Frondizi bekendgemaakt. Minister Lar cher is in 1951 onder het bewind van Peron tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bovendien werd hij toen hij was kolonel uit de dienst ontslagen. Het aftreden van Anaya heeft de span ning in Buenos Aires sterk verminderd. Daarop werden de tanks teruggetrok ken, de barricaden geslecht en de vijf tien generaals en twee kolonels, die don derdag waren gearresteerd, vrijgelaten. heeft echter wel besloten Brazilië eer der dan was voorgenomen, te verlaten. Vandaag vliegt Hammarskjöld al terug naar New York. Volgens Reuter verwacht men in het noordoosten van Laos een groot offen sief van de opstandelingen. Het tran sport van Laotische troepen naar Sam- neua, de provinciale hoofdstad van die streek, duurt nog voort. Er zijn echter ook berichten ontvangen over activiteit van de rebellen in het noorden van de provincie Loeangprabang, waar de re geringstrijdkrachten een stelling hebben moeten ontruimen. Inmiddels is het eerste van de twee transportvliegtuigen, die door de Amerikanen aan Laos zyn geschonken op het vliegveld van Vien tiane gearriveerd. Het tweede toestel wordt morgen verwacht. In Vientiane is officieel medegedeeld, dat bewoners van de vestingdorpen Xiengkho en Muan- ghet, die zondag jl. door de opstande lingen zijn aangevallen, onder de aan vallers soldaten uit Noord-Vietnam heb ben gezien. Persona non grata: C. Hagoort teruggekeerd (Van onze Amsterdamse redacteur) Gistermiddag even na twee uur arriveerde op Schiphol de heer C. Hagoort, employé van de Neder- landsche Handelmaatschappij, die als persona non grata door de Indonesische regering uit Djakarta is weggezonden. Aanvankelijk werd hij donderdagavond in Am sterdam verwacht. Doordat hij Prins Bernliard sloeg gistermiddag het internationale concours hippi- que te Rotterdam gade. De Prins op het middenterrein in gezelschap van maj. b.d. C. C. Hasselman tijdens het springconcours. BREESTRAAT 173 Herter woonde NAVO-vergadering bij Parijs nieuwsgierig naar nieuw plan voor Algerije President Eisenhower is gisteren in Schotland aangekomen voor een verblijf in het kasteel Culzean, dat ongeveer 20 km. van het vliegveld Prestwick is gelegen. Na het week einde in Culzean reist hij verder naar Washington. De Amerikaanse minister Her ter bleef gisteren in Parijs achter om een bijzondere vergadering van de NAVO-raad bij te wonen waaraan verscheidene van zijn Europese ambtgenoten deelnamen. Het overleg betrof Eisenhowers besprekingen in Bonn, Londen en Parijs en de internationale toe stand in het algemeen. Gistermid dag voerde Herter besprekingen met zijn Turkse, Griekse en Franse collega's, waarna hij in de avond uren naar Amerika terugvloog. een volgende etappe in de diplomatieke ontwikkeling aangeland. Men vraagt zich hier nu namelijk af wanneer, waar en in welke vorm De Gaulle zijn veel besproken verklaring over Algerije zal afleggen, die door Eisenhowers perschef Hagerty officieel werd aangekondigd. De speculaties zijn natuurlijk weer niet van de lucht en een „onthulling" van het Franse plan door de New York Times werd gisteren zelfs het voorwerp van onmiddellijke tegenspraak van het Franse ministerie van Voorlichting. Men neemt in elk geval echter aan, dat De Gaulle's plan nogal ver in de liberale richting zal gaan, daar anders Eisen hower er zich zeker niet mee akkoord zou hebben verklaard. Over dat akkoord van Amerika wordt in Parys nu nauwe lijks meer getwijfeld. Hagerty heeft trouwens ook uit de school geklapt, dat Amerika onmiddellijk na De Gaulle's verklaring zyn officiële standpunt ten aanzien van Frankrijks toekomstige Al- gerije-politiek bepalen zal en wereld kundig denkt te maken. President Eisenhower heeft na zyn besprekingen in Parijs in een brief aan president De Gaulle verklaard: „Ik ben sterk van gevoelen dat het gemeenschappelijk begrip is bevorderd en dat onze gemeenschappelijke doel stellingen verduidelijkt en opnieuw be vestigd zijn". Hij nodigde president De Gaulle uit naar de V.S. te komen. „Ik hoop van harte dat het niet al te lang zal duren voordat U de gelegenheid heeft de V.S. te bezoeken en het welkom dat U daar wacht, in ontvangst te ne men". In een telegram dat Eisenhower, bo ven het Kanaal vliegend op weg naar Schotland, verzond, zei hy: „U kunt er van verzekerd zyn dat wij in de Ameri kaanse regering het een groot voorrecht zullen achten nauw contact met U en Uw regering te onderhouden op de weg naar het oplossen van gemeenschappe lijke vraagstukken". „Onthulling" tegengesproken Onze Pa rij se correspondent telefo neerde ons hedenochtend.: In Parijse politieke kringen is meD intussen met zün gedachten alweer bij Indonesië geeft obligaties uit Soekarno lijdt verlies Te Djakarta is medegedeeld dat de Indonesische regering obligaties tot een totale waarde van twee miljard roepiahs verkrygbaar zal stellen. De obligaties, ter waarde van 5000 roepiah, zullen 6% rente bedragen. President Soekarno heeft bij aankomst op het vliegveld van Medan in een korte toespraak tot belangstellenden, die hem verwelkomden, verklaard, dat hy bij de uitvaardiging van zijn besluit om de waarde van de bankbiljetten van 1000 en 500 roepiah te verminderen tot respectie- velyk 100 en 50 roepiah, zelf ook geldelyk verlies heeft geleden. „Indien ik myn adjudant met groot geld naar de markt zou hebben gezon den, om dit voor klein geld in te wisse len, zou dit ongetwyfeld opzien hebben gebaard en de marktbezoekers zouden hebben gedacht dat de regering van plan was monetaire maatregelen te nemen. Om het welslagen van de maatregelen te verzekeren was ik dus verplicht zelf geldelyk verlies te lijden", aldus Soe karno. echter via Parijs reisde, kwam hij een dag later. De heer Hagoort kwam in het nieuws ten tyde van Tito's bezoek aan Indo nesië. Hy kreeg moeilykheden toen hy een Indonesische en een Joegoslavische vlag, die men tydens zijn afwezigheid op zijn auto had bevestigd, verwyderde. Hierop werd hy gearresteerd en lang durig verhoord. Later ontstonden weer moeilykheden omdat hy weigerde mee te werken aan de vordering van auto's die aan zyn maatschappij toebehoorden. De vakbonden hebben daarop by de overheid aangedrongen de heer Hagoort uit Indonesië weg te zenden op grond van een aantal beschuldigingen, waaruit zyn anti-Indonesische instelling zou moeten blyken. In opdracht van de directie van de Nederlandsche Handelmaatschappy wei gerde de heer Hagoort op Schiphol de pers te woord te staan. Namens de directie werd ons meegedeeld dat een dergelyk gesprek niet verstandig zou zyn in verband met de belangen, die Ne derland nog in Indonesië heeft. Reuzenslepers voor het Suezkanaal De grootste sleepboot die ooit in Ne derland gebouwd werd en vermoedelijk zelfs de sterkste ter wereld, wordt don derdagochtend van de werf van L. Smit cn Zoon, te Kinderdijk te water gela ten. De sleepboot, die de Arabische naam „Mared" (de reusachtige) draagt heeft een kracht van 6400 pk. Na de „Mared" komt een zusterschip, de „Sham" (de kranige) op stapel. De twee schepen zijn bestemd voor de Suez Canal Authority. Geruime tyd geleden werd de .Edgar Bonnet" te water gelaten. Dit schip heeft een vermogen van 5500 pk., wat toen reeds ongehoord groot was. Het is echter gebleken, dat de „Bonnet" nog niet voldoende kracht heeft voor de taak die het verrichten moet. Vandaar dat besloten werd tot schepen met een ver mogen van 6400 pk. De voornaamste taak van de schepen zal zyn het vlot trekken van de - steeds groter en logger wofdende - schepen die in het Suezkanaal uit het roer lopen, een euvel, dat bij de geringe snelheden die in dit kanaal toegestaan zyn, steeds vaker voorkomt. Een en ander betekent intussen ook, dat aan de capaciteiten van de sleepboot kapiteins steeds hoger eisen gesteld worden, want bij dit mo torvermogen zyn de sleepboten zonder meer in staat het kanaal door de woes- tyn zwaar te beschadigen. Het zal tegen het eind van dit jaar lopen voordat de „Mared" wordt over gedragen. Het schip zal op eigen kracht naar zyn bestemming varen. De .Ma red" kan ook dienst doen by het opha len van schepen die in de Rode - of de Middellandse Zee in moeilykheden ra ken. MARGARINE GOEDKOPER ROOMBOTER DUURDER Met ingang van maandag a.s. wordt de prys van margarine met vier cent per kilogram ofwel een cent per pakje van 250 gram verlaagd. Deze verlaging is, zo vernemen wy, mogelyk geworden door een daling van de grondstoffen- prijzen. Daarentegen duurt de prysstyging, die voor roomboter reeds geruime tijd is op te merken, nog voort. Maandag a.s. zal als gevolg daarvan de prys voor de consument met ca. 28 cent per kilogram of wel 7 cent per pakje van 250 gram stygen. In de ons omringende landen Frank rijk, Engeland en Duitsland wordt een grote vraag naar roomboter uit geoefend. Het aanbod van boter neemt evenwel niet toe. Onder invloed hier van, zo vernemen wy, is de vrye han del in boter genoopt tot prysaanpas- sing over te gaan. Dientengevolge zal de detailhandelsprys hier te lande de volgende week op circa f 5.20 per kilo komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1