Krappere geldmarkt in de Ver. Staten van invloed op de effectenbeurzen f. 660.- Bloembollenexport niet enkel „rozegeur en maneschijn cl Uit koel overleg -.riz^ËÊ f u fif 7 fi| a /•J s I mM i° #3 ff I 112 »J L^'i2:r:r GEBRUIKSGOEDEREN Koersstijging van de obligaties De oude mast van de „Marsdiep" staat in Nieuwkoops voortuintje te Amsterdam deze treek geremd BELANGRIJK ,r> Exporteurs: „Breidt de teelt uit!" !?-4i.LSV W£R€£N Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 september 1959 Derde blad no. 29840 Advertentie. Toegangsprijs MAANDAG DINSDAG ^^^^WOENSDAG^^^MoONDERDAG^^^^ VRIJDAG ZATERDAG Catalog* dogen f 2.50 J J SEPTEMBER f ^SEPTEMBER] ^/sEPTEMBErÊ MsEPTEMBF kjf ^JsBPTEMBErI MsEPTEMBEr/ k J gebouwen Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vredenburg Deze. bears Is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17 our Deelnemende groepen: Naai- en breimachines Woning- Huishoudelijke gebruiksartikelen en textiel en fournituren Kleinmeu- onderhoudsmiddelen Luxe metaal- beien Textiel-, kleding- en mode- en kampeerartikelen Optische-, en houtwaren, couverts, kunstnijver- - - heids- en religieuze artikelen Luxe Lederwaren Rokersbenodigd heden Speelgoederen Sport en kampeerartikelen Optische-, artikelen Goud- en zilverwerk, foto- en ülmartikelen Huisvlgt- bijouterieën Uurwerken Parfu- artikelen Kinderwagens Muziek- ziekautomaten Winkelinrichting, zoals winkelbetimmeringen, kasregis ters, weegwerktuigen, verkoopauto maten en andere winkelmachines -materialen School- en kantoor benodigdheden, zoals schrijf-, teken-, schilderbenodigdheden, papierwaren Handelsinformatie- en voorlich- Reclametoegift-, souvenir- en feest- tingsdiensten Vakliteratuur aardewerk, porselein, glas en kristal merieën, kosmetika en toiletartikelen instrumenten Bladmuziek en rau- artikelen Etalage-artikelen en Diversen. Koersdaling op aandelenmarkt Voor een prikje gekocht (Van onze financiële medewerker) In de koersdaling, welke deze week op de Newyorkse aandelen markt plaats vond, is het nauw verband tussen de effectenmarkt en de geld- en kapitaalmarkt weer scherp op de voorgrond getreden. Zoals bekend staat de ontwikkeling van de geldprijzen in de V.S. reeds geruime tijd in het midden van de belangstelling en het sterk gestegen disconto voor kortlopend schatkistpapier plaatst de Ameri kaanse regering voor een uitermate moeilijk probleem. Voor drie maands papier heeft zij reeds 3.6 a 3.8 pet. moeten betalen, een percentage, dat sinds de laatste 25 jaar niet eerder is voorgekomen en al is ook nu weer medegedeeld dat vooreerst van een disconto verhoging door de Federale Reserve Banken geen sprake zal zijn, men was er deze week op de Newyorkse beurs allerminst zeker van dat zulk een maatregel zal uitblijven. In vier etappes is het disconto in de V.S. sinds april 1958 van 1% tot 3V2 pet. verhoogd en gedurende de laatste jaren is het nimmer boven dat percen tage gestegen. Men is het er wel alge meen over eens dat de zeer grote staatsuitgaven, welke op de begroting een tekort van 13 miljard hebben doen ontstaan, niet in de laatste plaats de spanningen op de geld en kapi taalmarkt veroorzaken. Er staat thans reeds een bedrag van S 32 miljard aan schatkistpapier uit, terwijl nog minstens 5 miljard zal moeten worden uitgegeven en een vlot tende schuld van 37 miljard is zelfs voor de V.S. te groot en heeft volgens de meeste deskundigen een inflatoir ka rakter. Consolidatie van deze schuld is derhalve dringend gewenst, maar tot dusver heeft Eisenhower nog geen machtiging kunnen verkrijgen om bo ven 4y4 pet. staatsleningen uit te geven, een limiet, welke reeds 40 jaar bestaat en tegen de verhoging waarvan de Se naat ernstige bezwaren heeft. Vrees voor inflatie Hoewel gedurende de laatste ander half jaar van een noemenswaardige stijging van de kosten van levensonder houd geen sprake was eerst de laat ste tijd is er een tendens tot stijgen heeft toch de vrees voor inflatie ook de Amerikaanse belegger in de richting van de aandelenmarkt gedreven, waar door het indexcijfer voor industriële aandelen dit jaar met ca. 100 punten kon stijgen terwijl dat voor de obliga ties van 86.58 tot 82.87 terugliep. Onder de invloed van geruststellende be schouwingen over de dollar is laatstge noemd indexcijfer weer tot 83-87 opge lopen, maar deze week is een nieuwe daling tot 83.04 ingetreden, waaruit wel blijkt dat er in de V.S. ten aanzien van de verdere ontwikkeling van de geld en kapitaalmarkt en de mogelijkheid Van inflatie grote onzekerheid bestaat. Naarmate de geldkoersen in het bin nenland stijgen, wordt uiteraard de neiging om gelden in het buitenland uit te zetten, kleiner en volgens een officiële mededeling zijn de Ameri kaanse uitzettingen in het buitenland gedurende het eerste halfjaar van 1959 dan ook reeds belangrijk lager geweest dan in voorgaande perioden. Blijkbaar hebben de Europese uitzettingen van geld op korte termijn in de V.S. nog hiet veel invloed op de geldkoersen en de koersen van obligaties gehad en de verhoging van de debetrente van de banken voor de kredieten van V/2 tot 5 pet, waartoe deze week is besloten, wijst er wel op dat de spanningen op de geld- en kapitaalmarkt in de V.S. aanhouden. Koersdaling Als gezegd was dit ook de reden waarom de Newyorkse aandelenmarkt deze week opnieuw een koersdaling heeft moeten verwerken, ondanks de gunstige berichten,, welke er nog steeds Uit de bedrijfswereld inkomen. Mogelijk dat ook de voortduur van de staalsta- king en de weerslag hiervan op de staal verwerkende ondernemingen van in vloed is geweest, maar in elk geval le vert het koersverloop van deze week het bewijs dat de Newyorkse aandelen markt op haar ongetwijfeld hoog ni veau uitermate gevoelig is geworden. De Amerikaanse regering staat voor het probleem dat zij enerzijds haar uit gaven gaarne zou inkrimpen, ander zijds haar defensieopdrachten nog niet iurft verminderen en het als haar taak tiet voor de onontwikkelde gebieden irote kapitalen beschikbaar te stellen. Niet alleen omdat de economische en Maatschappelijke toestand in die lan- Jen daarom dringend vragen en de Amerikaanse export, welke de laatste lijd zo aanmerkelijk is gedaald, daar- ioor zou kunnen worden vergroot, naar tevens op grond van politieke tverwegingen. In een studie ten be hoeve van de Amerikaanse senaats- jommissie voor buitenlandse betrekkin gen wordt o.m. opgemerkt dat het ver lies van de hulpbronnen van de onont wikkelde landen aan de communis tische gemeenschap, welke daar gro- le activiteiten aan de dag legt het Machtsevenwicht in de wereld volledig M het voordeel van de Sovjet-Unie zou Wijzigen. De minister van financien in le V.S. kan wel het advies geven de [egering in plaats van kredietnemer, kredietgever te maken door te zorgen lat de begroting overschotten levert in plaats van tekorten, waardoor inder- laad de dollar beschermd zou worden, Ie omstandigheden zijn er in deze tijd niet naar dat dit advies door de rege ling kan worden opgevolgd, zonder dat lij haar ongetwijfeld prijzenswaardige loelstellingen prijsgeeft. Voldoende ruimte Er zijn. zoals we vroeger schreven, deskundigen, die van mening zijn dat de nationale produktie in de V.S., welke inderdaad nog steeds stijgt en de nationale besparingen voldoende ruim te bieden om zowel de investeringen in het binnenland als die in het buiten land te financieren, deze opvatting is blijkens de bewegingen op de New yorkse beurs allerminst gemeengoed en de onzekerheid ten aanzien van de dol lar blijft bestaan. Het kan wel niet anders of ook de Europese beurzen worden hierdoor be- invloed. Alleen reeds de vraag in hoe verre de Amerikaanse aankopen van buitenlandse effecten zullen aanhou den, is voor de koersbeweging op de Europese beurzen van het grootste be lang. Want dat deze tot dusver in vrij sterke mate tot de recente koersstij ging hebben bijgedragen, staat wel vast. Als men de factor van het aandelen- rendement niet geheel en al uitscha kelt, moet een stijging van de rente stand ook op de koersen van de aan delen een drukkende invloed hebben, omdat men dan immers ook van de aandelen een hoger rendement vraagt. Bovendien worden door een hoge rentestand de bestedingen, met name de industriële investeringen getemperd, zoals tijdens de jongste recessie ook in ons land wel is gebleken. (Van een onzer verslaggevers) Nieuwkoop breidt zich de laatste ja ren snel uit. In de Nieuwkoopse polder zijn ook een aantal woonwijken ver rezen. En in die woningen wonen velen, die van buiten het dorp zijn gekomen. Prijsdaling Terwijl sinds de laatste weken op de geldmarkt in Amsterdam een prijs daling heeft plaats gevonden, zodat daggeld tot 1 pet. was gedaald, ging de tendens deze week in tegenovergestelde richting, waardoor bedoelde koers weer tot iy4 pet. werd verhoogd. Hieruit kan niet worden geconcludeerd dat een stij gende rentestand in het zicht is, want de geldmarkt wordt door periodieke verschijnselen beïnvloed, welke spoedig kunnen veranderen. Het einde van de maand brengt doorgaans enige span ning, zodat ook nu de bankbiljetten- omloop weer is gestegen, maar het is best mogelijk dat in de loop van de maand de geldruimte terugkeert, al staan er nog grote betalingen te wach ten. Houdt de geldkrapte in de V.S. aan, dan zal de weerslag hiervan ook ten onzent worden gevoeld. Ook de obligatiemarkt. die de laatste weken grote vraag ontmoette, lag deze week af en toe wat zwakker. De 4y4 pet. Nederland 1959, uitgegeven 98% en opgelopen tot 99%, is wat in koers teruggegaan, de 4y2 pet P.G.E.M. a 100 pet. uitgegeven en tot 102 pet. gestegen heeft zich op die koers ook niet kun nen handhaven. Overigens blijkt uit de notering van 102Vz—102% pet. voor de eind augustus a 100 pet. uitgegeven 5% obligaties van de Coöp. Handelsvereen. Noord-Brabantsche Chr. Boerenbond dat een rendement van 4% pet. voor goede obligaties zeer aantrekkelijk wordt ge acht. De zwakkere stemming voor obliga ties is deze week in de hand gewerkt door de aankondiging van een nieuwe emissie, groot f100 miljoen 4Vi pet. obligaties Bank voor Nederlandsche Gemeenten pari, nadat de onlangs uitgegeven ren tesp aarbrie ven geen suc ces bleken te zijn. De Amsterdamse aandelenmarkt volg de tegen het einde van de week New York met lagere koersen onder invloed van de hierboven genoemde spannin gen op de Amerikaanse geldmarkt. Uit alle delen van het land komen zij om zich te vestigen in het vriendelijke dorpje aan de fraaie plassen. ..Een ideaal woonoord" zegt ook zee kapitein J. M. W. Appeldoorn, die en kele weken geleden met zijn vrouw en twee dochters Diddy en Ada in een van Advertentie de meest gevraagde compressor koelkast. Prijzen vanaf Levering via de bonafide handel. Uitvoerig prospectus aldaar gratis verkrijgbaar. Alleenvertegcnwoordiging: N.V. Willem van Rijn Amsterdam. Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). Alleen een door onze firma bij iedere van ons afkomstige koelkast afge geven garantie-bewijs geeft recht op onze alom bekende Bosch service. De export naar Scandinavië en Duitsland o.a. doet de Bollenstreek van activiteit gonzen. Als nijvere bijen en „werkers van het elfde uur" arbeidt men in schuren en kantoren, op veilingen en kaden om de miljoenen bolgewassen naar de buiten landse cliëntèle te verzenden. Het nog prachtige weer is daarenboven een onge dachte meevaller, al vergt dit menige zweetdruppel. De exporteurs echter roepen niet „hoera". Wanneer zij o.m. de „beursberichten' van hun inkopers volgen, hoort men nog wel eens het veelbetekenend commentaar „Tel uit je winst!" De prijzen van de bollen zijn te hoog en de exporteur mag het gelag betalen. Magere jaren voor kwekers Wanneer de kweker op zaterdagavond zijn gedachten laat gaan over de voor oorlogse ontwikkeling, dan trekken de zorgrimpels zich samen. De magere crisisjaren, waarin zijn produkt dikwijls als veevoeder dienst deed, liggen nog vers in zijn geheugen. Na 1945 duurde het vijf jaar voordat „zijn kraam" weer was uitgerust en na de volgende 7 jaren brak er een economisch gunstige tijd aan, wel is waar met de onafscheidelijke „ups en downs". Nu in 1959 maken de kwekers beste prijzen en „hun gangmakers" waren de exporteurs. De export ging met spron gen omhoog en haalde het cijfer f 200.000.000.Wanneer de exporteurs op hun beurt alleen maar béste prijzen konden maken, dan was dit overkome lijk. In de praktijk echter „gunt men soms elkaar het verlies niet! Vraag steeg meer dan aanbod Sedert Duitsland zijn financiële en economische positie versterkte en het woord „Wirtschaftswunder" realiteit werd, lonkte de zakenman „pur sang' besloten vele bollenliên en de kring van verkopers, die „Blumenzwiebeln" aanboden, werd steeds groter en wijder. Duitsland is „per fiets" te bereizen en de reis- en verblijfkostenrekening, die bij de directie werd ingeleverd won het in bescheidenheid glansrijk van b.v. de Amerikaanse of Scandinavische. Hoewel er de afgelopen jaren tijdens „het kerst verlof" der verkopers in eigen huise lijke kring, de vrees geuit werd. dat b.v. Zweden een invoerplafond bereikt had, vielen in de volgende zomer de verkopen steeds mee. Men behoeft werkelijk niet met een lantaarntje te zoeken naar een exporteur, die het annuleren van een tegen „scherpe prijzen" verkochte partij betreurt. Daarbij komt, dat heel wat partijen zowel bij kweker als bij expor teur uitvallen, door ziekte. Het z.g. „vuur" in tulpen neemt dit jaar een grote omvang aan. Te beperkt bloembollen areaal luidt de diagnose van de handel. Een oogst, die niet evenredig is aan de vraag, oordelen anderen en daarom lig gen de prijzen hoog, concludeert men. naar de Duitse mark. DM. =a Doe rrfée, Vooral de exporteur, die geen eigen kwekerij bezit, zit in de hoek waar de slagen vallen. Heeft hij zich in het voorjaar niet „gedekt" door een gunstige voor-inkoop, dan zal hij gedwongen zijn het ontbrekende tegen hoge prijzen als nog in te kopen. Exporteurs, die een „thuisfront" van formaat bezitten, kun nen verliezen compenseren, door de verkoop tegen hoge prijzen van soorten die ze „over" hebben. Kwekers betreuren voortijdige ver koop, daar ze na enkele weken tot de ontdekking komen, dat ze te vroeg ge ruimd hebben. Maandag 24 augustus besloot o.m. de Vereniging „De Tulp" het op te planten tulpenareaal voor 1960 met 5 uit te breiden. De exporteurs menen, gezien de pres taties in voorgaande jaren, dat de te verwachten meer-opbrengst wel in het buitenland geplaatst kan worden. De talloze voorwaarden bij stichting van een kwekerij, de beperkingen, waar aan men zich als gevestigd kweker te houden heeft bevorderende teelt In het buitenland. Vele Hollandse kwekerszoons richtten een kwekerij in het buitenland op en verschillende bezitten een „kraam" o.a. in Duitsland, waar hun kostprijs lager ligt dan in ons land. De kwekers zijn „de magere jaren" nog niet vergeten en vrezen bij een eco nomische depressie een teruggang, waar bij zij de eerste slagen kunnen incasse ren. Daarentegen menen de exporteurs, dat het beleid ook ten aanzien van de teelt, gericht moet zijn op de toekomst, op vooruitgang en niet moet zijn ingegeven door angst voor een mogelijke terug gang. die aardige huisjes aan de rand van de gemeente tegen de Provinciale Weg be trok. Tot zover echter niets bijzonders. Dat is alleen de 13 meter hoge scheepsmast, die in het voortuintje staat, compleet opgetuigd met ra en alles wat er verder aan zo'n mast hoort. Deze mast trekt de aandacht. Waarom is hij daar neergezet. De 51-jarige heer Appeldoorn ver telde ons, dat hij bijzonder aan deze mast is gehecht. De mast heeft meer dan 36 jaar dienst heeft gedaan op ae „Marsdiep", een schip, dat de verbin ding onderhoudt tussen Texel en Den Helder. Meerdere jaren heeft de heer Appeldoorn op dit schip gevaren en als jong matroos is hij vaak genoeg in deze mast geklommen. Toen hem bekend werd, dat de „Marsdiep" na de oorlog nieuwe masten zou krijgen, heeft hij deze mast voor een prikje gekocht. Na er een aantal granaatscherven uit ver wijderd te hebben en verdere restaura tie werd de mast voor hem bewaard tot hij een eigen huis zou hebben, waar hij „ten anker" kon gaan, als hij van zijn zeereizen thuis kwam. Vandaar ook dat hij zijn gezellige woning „Ten Anker" heeft genoemd. De heer Appeldoorn is nu kapitein op het 2000 ton metende vrachtschip .Canopus", waarmee hij reizen van soms een jaar maakt over alle wereld zeeën en naar vele havens. Wie verre reizen maakt Dus kan men lang luisteren naar de heer Appeldoorn, wanneer hij vertelt over zijn belevenis sen, zoals in de oorlogsjaren, toen hij tweemaal met een tanker in de grond werd geboord. Maar beide keren werd hij bijtijds uit zee opgepikt, zodat hij nu tijdens zijn verloven „ten anker" kan gaan in Nieuwkoop, daar waar de mast in de voortuin veel bekijks trekt. Horizontaal Nehroe woedend over lynchen van agent Communisten lopen Indiase Tweede Kamer uit De communistische leden van de In diase Tweede Kamer zijn gisteren de zaal uitgelopen nadat de voorzitter een stortvloed van moties tot verdaging van de vergadering en behandeling van de voedselrelletjes in Calcutta had afge wezen. Tevoren was premier Nehroe in con flict gekomen met het communistische lid professor Hiren Mukherjee. Daarna schreeuwden communistische leden en leden van de Congrespartij naar elkaar. Woedend kenschetste Nehroe het lynchen van een politie-agent op don derdag te Calcutta als „uitermate beestachtig". Deze daad was aangemoe digd door agitators. Betogers hadden gepoogd de politieman met een zwaard te onthoofden, zo zed Nehroe. Prof. Mukherjee zei het incident te betreuren, maar hij vond het „gevoel loos" van Nehroe, dat hij niet repte van de „wrede schietpartij" waardoor 27 mensen waren gedood. De Indiase minister van Voedsel voorziening en Landbouw, Patil, ver klaarde, dat de voedselvoorziening in West-Bengalen nu beter geworden was en dat de prijs van rijst in de meeste plaatsen gedaald was. Premier Nehroe verklaarde nog, dat o.a. communistische agitators de hand in de onlusten hebben. Hij antwoordde een communistische interpellant, dat de communisten zelf een einde aan de relletjes zouden kunnen maken. De minister van West-Bengalen heeft later tegenover de pers verklaard, dat de toestand in Calcutta en Howrah verbeterd is nadat bij grote zuiverings acties van de politie een 500 arrestaties waren verricht. 6% loonsverhoging bij de A.K.U. En kortere werkweek De directie van de Algemene Kunst zijde Unie N.V. is met de werknemers organisaties overeengekomen, dat naast de verwerking van de huurbijslag - in het kader van de vrijere loonpolitiek mogelijkheid aanwezig is om de sedert 1956 niet meer gewijzigde loon- en sa larisniveaus met gemiddeld 6 te ver hogen. De CAO's zullen worden afgeslo ten tot 1 januari 1962. Tevens ligt het in het voornemen de arbeidstijd van degenen die 48 uur wer ken, met ingang van 1 januari 1960 tot 47 uur en met ingang van 1 januari 1961 tot 46 uur per week terug te bren gen. Na een verdere uitwerking van de voorlopige overeenstemming zal het voorstel aan het College van Rijksbe middelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. Hoge prijzen remmen export Wanneer onze inkoopprijzen zo hoog zijn, dat onze winstmarge te klein wordt, zeggen „de verenigde exporteurs", dan ontbreekt de stimulans tot de Inspan ning, die gevergd wordt voor het ver groten van de export. De kwekerij kan op den duur alleen blijven bloeien, wanneer de export zich blijft inspannen. Kwekerij en export vormen tezamen één geheel. Grotere uitbreiding van teelt dus méér bollen; goede normale prijzen, dan komen beide belanghebbenden, in casu kweker en exporteur aan een belegde beqsv deze wéék Letóev? eeviciVcus B de o o o JJL Ui-- '|00>tOOK>VJJ UdSStM.uvs jCvwd nad ócviViêvi^iweU- sbjjd Mcor tk jtJiUjdU- o- vuet" kftufc** Cv'j voiUs spe.icv! Volkshuisvesting et? komt 'm Löiüew veradem i ewdctotuuriiisi.VvYc- .vuqiviq qaai moVqew wjun-eservaat Je &oer"< boterham en roken we op zaterüagavonc. bij onze bollenoverpeinzingen een goede sigaar. Het éne zowel als het andere zij hun van harte gegund!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11